Nummer 90. Zondag 10 November 1895. 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TXELEN Staatkundig overzicht. UITGEVER- Waalwijk. gekl. 372,56 - 10,80 - 20,85 - 99,00 f 503.21 poetsen - 125.00 f 1591.80 - 2095.01 0.24. De Echo van het Men, WaalwijltSflie en Langslraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever mim ii i i n Advertentièn 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentièn 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentièn voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 7 November 1895, n/tn. 7 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester jhr. Van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden, met eene kleine wij ziging op voorstel van den heer Baijens vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken 1. Adres van den heer Aug v. d. Heijden, onderwijzer aan de openbare school alhier. Adressant herinnert, dat hij reeds 12 jaar hier in zijne betrekking werkzaam is; dat hij geruimen tijd onderricht heeft gegeven in 't Fransch en nu ook de hoofdakte gehaald heelt. In weerwil daarvan heeft hij nog minder salaris dan zijn collega Prinsen, die pas een jaar hier is en geen hoofdakte bezit. Hij verzoekt minstens met dezen te worden gelijkgesteld. B. en W. stellen voor de jaarwedde van v. d. Heijden met 50.te verhoogen en alzoo te brengen op 700. Conform besloten. 2. Een schrijven van opperbrandmeesters en brandmeesters, waarin zij opkomen tegen een uitdrukking van het raadslid den heer Verbunt, welke hij zich heeft laten welgevallen iü de raadsvergadering van 4 November, zooals die voorkomt in het verslag van de Echo van het Zuiden „Ik ben overtuigd, dat er al jaren lang fraude heeft plaats gehad bij de brandweer." Zij protesteeren daartegen en noodigen den heer Verbunt uit eerst de fraude te bewijzen; als hij niet genegen is dit in de raad te doen, zullen zij hem in de couranten uitnoodigen. De heer Verbunt protesteert tegen de behandeling van dit adres in den raad. Hij acht zich geheel niet verplicht verantwoo. ding te dóen over zijne in den raad uitgesproken meening; ieder raadslid heeft het recht om zijne opinie te zeggen over pesonen en toe standen, waarbij 't gemeentebelang betrokken is, vooral als 't personen geldt in dienst der gemeente. De voorzitter merkt op dat alles zijne grenzen heeft; 't gaat toch niet aan te zeggen dat er fraude gepleegd wordt, zonder het te bewijzen. Er zijn voorbeelden, dat raadsleden voor zooiets strafrechtelijk veroordeeld zijn. De heer Verbunt antwoordt, dat het dan nog altijd tijd genoeg is zich te verantwoor den, als 't zoover komt; maar dit zal niet» gebeurenwant brandmeesters hebben hem zelf de woorden in den mond gegeven. II. Vaststelling begrooting 1896. De voorzitter geeft inlichtingen aangaande de werken, voor welke het geleende geld besteed is 1000 voor de Nieuwstraat; 2000 Haven; f 1500 het Kantongerecht; f 500 abusief te veel op de begrooting- gesteld. Vervolgens waren aan de beurt de inlich tingen omtrent de gasfabriek. De heer Ver bunt hield nog eenige beschouwingen, waarna op voorstel van den voorzitter de directeur der gasfabriek in den raad werd toegelaten om de gevraagde inlichtingen te verschaffen Hij las de volgende berekening voor Rekening der Gasfabriek 1894. Ontvangen volg. Geuit. ontv. reken, f8527.01 af van goederenverk. v/d uitbreiding gasfabriek - 175.44 Netto ontvangst f8351.57 Uitgaaf volgens Gemt. ontv. reken. - 8951.37 Minder ontvangen f 600.16 Rente van f 9000 a 4 pet. - 360.00 Aflossing -1000.00 Tot. minder ontv. dan uitgegeven f 1960.16 Gemeente rekening. Gel. gas a. Gemt. geb. 4657 M3 gas 8 ct. Meterhuur Gasleidingen Cokes 180 H.L. Samen Publ. verl. 18335 M3 gas 8 ct. f 1466.80 Aanst.bluss. en Overschot f 134.85 Verbruikt gas gebouw. 4657 M3 publ. verlicht. 18335 22992 M3 gas; hebben gekost na aftrek der geleverde cokes, gasleidingen, huur van meters en aansteken, blusschen en poetsen der lantaarns f 1960,16 min 255,65 1704,51. Geleverd gas 22992 M8 0.074 p. M3. Onder den prijs is begrepen de aflossing vau f 1000 per jaar voor amortisatie van het kapitaal. De voorzitter achtte na het voorgelezene den toestand niet zoo ongunstig als men wel wilde voorstellen. De publieke verlichting, daaronder begrepen die der gemeentegebou wen, kost minder dan die voor particulieren. Verleden jaar zijn er 4200 mud cokes ge leverd, vroeger maar 3200 mud en dit jaar zal men waarschijnlijk aan 5000 mud komen. Door het gasgloeilicht zal misschien aan vankelijk het gasverbruik kleiner worden maar dit zal waarschijnlijk spoedig gecom penseerd worden, doordat er juist door het gloeilicht meer verbruikers zullen komen. Nadat de heer Verbunt nog gesproken had over de rente van 28000, verklaarde hij zich tevreden met de ontvangen inlich tingen. De heer Van Schijndel waarschuwde tegen goede verwachting van de gasfabriek. Hij heeft den directeur pas eenige dagen geleden gezegd, dat hij geen gas meer zou gebruiken als de qualiteit niet beter werd, en zoo zal 't ook wel bij andere groote verbruikers 't geval zijn. Nemen de verbruikers in aantal af, dan zullen ook de cijters der begrooting te leurstelling brengen. De voorzitter noemde de begrooting maar eene raming naar beste weten. De heer Van Schijndel bleef met den voor zitter in gevoelen verschillen; deze verklaarde den toestand der fabriek goed; de heer Van Schijndel was van een tegenovergestelde meening. Daar niemand meer het woord verlangde over de begrooting voor 1896, werd ze zonder hoofdelijke stemming vastgesteld: In ontvangt op uitgaaf 40251,14. 40250.90. Waarschijnlijk batig saldo III. Wijziging begr. 1895. Eenige wijzigingen op de begrooting voor 1895 werden goedgekeurd. IV. Wijziging der algem. plaatselijke po litieverordening. De heer Baijens herinnerde, dat de poli tieverordening nog geen drie maanden ge leden pas opnieuw was vastgesteld. Hij vond het zoo gek ze nu alweer te gaan wijzigen, 't Geldt nu hoofdzakelijk de haven en dat kan misschien nog wel wat wachten; wellicht komen er dan nog eenige andere wijzigingen bij. De raad deelde niet dit gevoelen en besloot tot behandeling over te gaan. Art. 47. De voorzitter wijst er op, dat krachtens de bepaling van dit artikel alleen brood gebakken van rogge of van tarwe aan controle onderhevig is, niet brood uit rogge en tarwemeel bestaande. Het dag. best. stelt voor bij te voegeu, dat brood uit meer dau eene meelsoort bestaande, aan de ver ordening is onderworpen. De heer Van Tilburg is van oordeel dat men het den bakkers door allerhande bepa lingen, bij de groote concurrentie van buiten zoo moeielijk zal maken, dat er voor hen geen brood meer te verdienen zal zijn. Men mocht de borreltics bij de kasteleins dan ook wel eens Dameten. De voorzitter vond het minder noodig voor de meergegoeden; die kunnen, als een brood wat lichter is dan zou behooren, een ander laten halen; maar de maatregel wordt voor gesteld in het belang der arme lui, die altijd niet bij machte zijn ander te koopen. Er zijn veel eerlijke bakkers, dat is zeker. Ook kan men op Va onsïe ™et z'eiB een brood een halven of een heelen dag in den winkel ligt, wordt het natuurlijk lichter. Maar bij verschillenden scheelt het wel eens D/2 ons en voor dezen is het noodig de puntjes op de i's te zetten. De heer van Tilburg bleef bij zijn ge voelen dat alleen roggebrood aan de controle moest onderhevig zijn. De andere leden ver- eenigden zich met het voorstel van B. en W., zoodat voortaan ook brood, uit meer dan een meelsoort bestaande, ouderworpen is aan de bepalingen van art. 47 pol. verord. Art. 108. Er zijn klachten gerezen dat de uitstallingen van groenten te lang blijven liggen. B. en W. stellen voor uit art 108, voorlaatste regel, te lichten de woorden „des avonds"; dan hebben zij de handen vrij. Conform besloten. B. en W. wenschen een artikel 133a bij te voegen, waarbij verboden wordt de haven binnen te varen onder werking der stoom machine, van af den Overik tot aan de havenkom. De voorzitter zegt, dat door de werking der stoommachines hoogten en gaten ontstaan, waarop de schepen blijven zitten; loopen die schade op, dan wordt de ge meente aangesproken om vergoeding. Voor baggeren worden handen vol geld uitgegeven, maar dat helpt niet. Ook het zwaaien onder werking der machine moet worden verboden. De heer Gragtmans houdt dat verbod op zekere tijden onuitvoerbaar. Een zeilschip kan nog zeilen, maar eene eene boot, die geen gebruik mag maken van hare machine, heeft geen drijfkracht. Daarbij is 't hier eene beurtvaart, die geen tijd heeft te verliezen. Wel vindt de havencommissie goed het zwaaien door middel vau stoom te verbieden; maar met het voorstel van B. en W. kan zij vooreerst niet meegaan. Als er een peilschaal was zou zij nog kunnen over wegen of er een middel bestaat. De voorzitter merkt op dat bij lagen water stand in de haven de zeilschepen ook niet binnen kunnen komen. Juist bij den Overik en de zwaaiplaats blijven de schepen zitten De booten hebben reeds het voordeel, dat zij minder havengeld betalen, nu veroorza ken zij ons nog groote kosten, De heer Gragtmans voert hier tegen aan, dat het een beurtveer is, dat de booten dus weg moeten. De voorzitter stemt dit toe, maar dit is hun belang; ons belang is te zorgen dat er geen gaten en hoogten in de haven komen. De heer Timmermans van Turenhout geeft in overweging een bemiddelingsvoorstel: Te verbieden het zwaaien door middel van stoom twee peilschalen te plaatseneene aan den ingang der haven en eene aan den Overikhet binnenvaren onder stoom te verbieden als 't water beneden een nader aan te geven peil is. Voorsteller erkent de moeielijkheid om te constateeren hoe hoog 't water stond op 't oogenblik toen een boot de haven invoer. De voorzitter nam dit voorstel over dat werd aangenomen met algemeene stemmen behalve die van den hr. Gragtmans, nadat het bevorensop voorstel van den heer Van Schijndel, duidelijk geformuleerd was. Hierna werd met algemeene stemmen goedgekeurd dat B. en W. de peilschalen zullen doen plaatsen en den waterstand aangeven, noodig om de haven stoomende te mogen binnen varen. De heer Baijens heeft bezwaar tegen het berijden der trottoirs met vélocipèdeshij stelt voor de politieverordening zoo te wijzi gen, dat dit voortaan zal verboden zijn, uit genomen voor kinderen. De voorzitter betuigt zijne verbazing, dat zeer vele wielrijders {van elders schijnen te denken, dat de wandelaars verplicht zijn voor hen van de trottoirs te gaan. Wij hebben zeker evenveel recht om op de trottoirs te blijven als die heeren. Nog onlangs stond het dagelijksch bestuur op het trottoirtoen er eenige wielrijders aankwamen. Het dag. bestuur maakte ruimte voor de lui. Wat was nu natuurlijker dan dat zij minstens gegroet hadden. Maar zelfs dat deden ze nog niet. Wij zijn nier verplicht voor hen van de trot toir te gaan, maar doen wij het, dan is eenige beleefdheid van hunne zijde zeker niet on gepast. Voor het voorstel Baijens verklaarden zich alleen de voorsteller en de heer Timmer mans Wz. De voorzitter sluit de openbare vergadering. In de Fransche kamer schijnt een alge meene neiging te zijn om ernstig aan 't werk te gaan, om het uitzetten van voetangels en klemmen in den vorm van interpellaties voor 't moment er aan te geven. Reeds is de progressistische linkerzijde, die tot dusver onder leiding stond van Guyot- Dessaigne, nu minister van openbare werken, overeengekomen dat door haar of een der haren niet het initiatief zal worden genomen om de regeering te dwingen tot nadere ver klaringen omtrent de door haar te volgen politieke gedragslijn, terwijl evenzeer is afge zien van het oorspronkelijk gekoesterde plan om weer eens een balletje op te gooien voor grondwetsherziening. Zoo heeft ook de af gevaardigde Bazillena ruggespraak met Bourgeoisden premier afgezien van zijn voornemen om voor te stellen de intrekking van de wet tegen de anarchisten, een uit vloeisel van den moord op Sadi Carnot, over welke voorschriften eigenlijk niemand te klagen heeft. De gematigde republikeinen besloten juist zich tegen de intrekking te verzetten terwijl zij overeenkwamen de regeering ten aanzien van de heropening der arbeidsbeurs geheel vrij te laten mits de letter der wet van 1384 nageleefd worde. (De sociaal democraat Prudent-Dervillers zal de opening der sinds drie jaar gesloten arbeidsbeurs voor stellen). Dan blijft nog over het plau van Cuneo d'Ornano den bekenden afgevaardigde der rechterzijde om de regeering over de her ziening der grondwet eens op den tand te voelen. Natuurlijk geschiedt dat niet omdat Ornano of zijn vrienden zoo verlangen naar grondwetsherziening, maar om Bourgeois c.s. in een moeilijk parket te brengeneenige der tegenwoordige ministers hebben zich ten tijde van de algemeene verkiezingen (dat was in 1893) vóór de herziening verklaard. Han dig is deze taktiek van de reactionairen wel, doch in verband met de houding van de middelpartijen, die in geen geval onverwijld een campagne tegen het bewind willen on dernemen, zal zij wel geen resultaat hebben. De loop van zaken te Carmaux (Rességuier* de directeur der glasfabrieken, heeft het in beginsel door de stakers aangenomen scheids gerecht, voorgesteld door de nieuwe regeering, gewezen van de hand, als achtende hij zich vrij in de keus van zijn personeel, dat nu weer voltallig is), kau leiden tot een voorstel van eenige radicale afgevaardigden om in geschillen tusschen patroons en arbeiders, de scheidsrechterlijke beslissing verplichtend te stellen. Dat zou inderdaad zijn in strijd met het goede beginsel van het scheidsgerecht in industrieele aangelegenheden. Wil men de werkstakingen en de conflicten tusschen ka pitaal en arbeid in 't vervolg voorkomen of spoedig beëindigendan moet in de eerste

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1