Nummer 91. Donderdag 14 November 1895. 18eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. LIEFDE OVERWINT. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER' Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wailwpscie ra Lugstraitsehe Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steineé, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 't Is niet meer de Armenische quaestie, die ons interesseert en evenmin de Macedonische 't is het Oostersche vraagstuk, dat alle belangstelling verkrijgt en men wendt zijn oogen niet meer uitsluitend naar de schoone stad met z»ijri minarets aan den Bosporus, doch even belangstellend neemt men kennis van wat er geschiedt, van wat er gesproken en geschreven wordt te Londen en te Parijs, te Berlijn en te Petersburg, te Weenen en te Rome. Langzaam aan is zij ontwaakt de belang stelling voor de gezondheid van den Zieken Man, waarom men zich sinds jaren niet be kommerde de goede sultan Abdul Hamid leed aan een sleepende ziekte, waarmee hij echter nog jaren zou kunnen voortsukkelen aldus meende men. En daar opeens hoort men, dat 't zoo slecht met den zieke staat, dat er zelfs onmiddellijk gevaar is Londen fungeerde als informatiebureau en liet 't heusch aan sensatie-nieuws niet ontbreken John Buil kon zijn vreugde over het verloop der zaken in 't Oosten heel moeielijk ver- bergen. Zoü 't met de heerschappij van den Islam in Europa op een eind loopen Wel is 't ernstig, verontrustend gesteld in 't Oosten, doch hopeloos is 't toch nog niet; Engeland s gevaarlijk provocatiesysteem ten spijtDat Engelands invloed op den sultan minder groot is dan men te Londen wel zou wenschen, valt afteleiden uit de verleening van een hooge orde aan Bahri pacha, den exgouver- neur van Van, die op aandrang van den Britschen gezant Phillip Currie ontzet is we gens zijn houding tegenover de Armeniërs, „voor de goede diensten door hem den lande bewezen," zegt liet Staatsblad van Turkije. Zaterdag heeft lord Salisbury, Engeland's" nrem'r,T linister van binnenlandsche zaken, aau banket ler eere van den nieuwen lord mayor van Londen, gesproken over den politieken toestand. Lord Salisburry achtte het nog onzeker, of de sultan werkelijk bereid is de hervormingen, welke hij heeft toegestaau, ten uitvoer te brengen. Daarentegen zeide de minister is 't een gewichtig feit, het welk wel de aandacht verdientdat alle mogendheden samenwerken en evenzeer naar de handhaving van den Europeeschen vrede streven. Mocht de Turksche regeering in ge breke blijven, de hervormingen in Armenie in te voeren, dan zou daarvan het eenige gevolg zijn, dat het Turksche rijk in duigen valt. Evenwel verklaarde lord Salisbury te mogen aannemendat alle mogendheden overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om het Turksche rijk in stand te houden, ten einde een conflict te vermijden, dat voor geheel Europa noodlottige gevolgen zou kun nen hebben. Dat klinkt eigenlijk niet heel verontrustend doch tot die matiging in zijn uitlatingen was de premier verplicht met het oog op de vele Mahomedaansche onderdanen van Her gra cious Majesty 's ministers daden zijn heel wat minder gematigd, daaruit spreekt heel wat anders dan uit de houding van Rusland en Frankrijk, welke beide rijken met Groot- Brittannie voor 't uiterlijk toch gemeene zaak hebben gemaakt. Engeland dient de goede zaak des vredes niet door zijn handige ex ploitatie van den staat van zaken in 't Oosten, door de knappe mise en scène van moord, brand en doodslag, door de geruchten van samenzwering en verbanning, alles overgoten met stroomen bloed. Te Parijs en te Peters burg behoeft Engeland niet te vragen om steun en hulp voor dit gevaarlijke spel van zelfzucht en te Weenen evenmin. Dnitschland geeft even weinig hoop, doch Italië, tuk op avonturen, heeft wel zin met John Bull arm in arm zijn geluk te gaan beproeven van ofAcieuse zijde te Rome wordt Italië bereid geheeten „met zijn vloot te zamen met En geland de belangen van den vrede van Europa te dienen." Dat is heel mooi gezegd doch Engeland en Italië zullen niet alleen zijn: juist Zaterdag is in den Franschen ministeraad besloten een 13 Ja de dokters hebben het in haar lijk ge vonden, dat is zoo, gaf de griffier toe. En daar ze het zelf niet heeft ingenomen, moet een ander het haar hebben toegediend. Daar heeft u gelijk in, maar daarom behoeft mejuffrouw Zier het niet gedaan te hebben. Wel verduiveld Wie moet het dan gedaan hebben Lees de verhooren maar eens na. Ik geloof, dat wij den rechten man niet vinden zullen, antwoordde de griffier peinzend, en dat is juist het ergste voor het arme meisje, want als de rechtzaak tegen haar geschorst wordt wegens ontoereikende bewijzen, dan blijft haar toch iets daarvan aankleven, en ten slotte komt er niets van haar huwelijk met den joDgen heer Rechling. Grunert, voor deze zaak zal ik een anderen griffier moeten nemen, gij zijt partijdig, dreigde de rechter lachend. Maar ge hebt gelijk, ik vrees, dat het geval niet opgehelderd zal worden, en met zulke zaken legt de rechter van instructie weinig eer in. Kom laten wij naar huis gaan, om te eten, zeide hij en stond op om heen te gaan. De griffier wilde zijn voorbeeld volgen, doch beiden zouden heden niet zoo spoedig aan hun middagmaal zitten. De deur ging open en zichtbaar opgewonden trad de commissaris van politie binnen, Mijnheer, zooeven heb ik een gewichtige vondst gedaan, riep hij nog buiten adem. Is die zoo gewichtig, dat ik niet eerst kan gaan eten? vroeg de rechter, die grooten eetlust gevoelde. Ik geloof niet, dat ge u daartoe den tijd zult gunnen, als ge verneemt welk nieuws ik breng, ik ik heb te Wilmersdorf in de woning van mejuffrouw Zier een tweede flesch cognac gevonden. Nu, dat is niets bijzonders. Niemand heeft beweerd, dat de flesch, die wij onder onze be rusting hebben, de eenige was, die men in huis had, merkte de griffier op. Zoo, zooen de commissaris wierp hem een medelijdenden blik toe. Maar de flesch, die ik meebreng, stond op een verborgen plaats, reeds opengetrokken en de kurk zat er maar losjes op. Als ik me niet vergis, dan is er even veel uit als uit de eerste flesch. Triomfeerend zette hij de flesch op tafel. De rechter hield ze tegen het licht en terwijl hij weer ging zitten, zeide hijHet is zeker een gewichtige vondst. Laat de cognac onderzoeken, en u zal zien dat dit het rechte is, sprak de commissaris, ter wijl hij tevreden de handen wreef. Hoopt u het vergift gevonden te hebben Laat u het onderzoeken, meer zeg ik niet, antwoordde de commissaris met blijkbare zelf voldoening. Dat zal onmiddellijk gebeuren. Maar hoe is a aan die flesch gekomen? vroeg de rechter. Dat is een vermakelijke historie, antwoordde de commissaris. De huiszoeking gaf mij weinig moeite, want het was een kleine woning met weinig er in. Des ondanks dacht ik nog altijd, dat ik wel iets over het hoofd kon gezien hebben en daarom dacht ik op een middel om die fout te herstellen. Het toeval kwam mij te hulp. Juist toen ze uit het verhoor kwamen, ontmoette ik de oude juffrouw Zier met haar neef, den Amerikaan. Deze groet mij vriendelijk als een oude bekende, maar de oude juffrouw trekt hem bij den arm en zegt: Dat is de man, die onze Valentine heeft weggehaald. De commissaris bootste daarbij de oude vrou w zoo aardig na, dat de rechter en de griffier in lachen uitbarsttten. Hoort nu goed toehet wordt nog fraaier zei Ivuhnel en hij vervolgde Mijnheer Bauerlich fluisterde haar onmiddellijk toe: Wat doet ge nu, nicht Constance Met dien man moeten wij op een goeden voet blijven hij heeft het lot van Valentine in handen, maak het gauw weer gped met hem Waarom deed hij dat? vroeg de rechter. Dat weet ik niet, maar ik zag mijn kans schoon en maakte er gebruik vanwant toen de juffer nu plotseling vriendelijk en spraakzaam werd, vroeg ik: of ze mij in haar rijtuig een plaatsje wilde geven, daar ik te Wilmersdorf iets te verrichten had. Als ik meerijd, dacht ik, kom ik de woning binnen, en dan kan ik verder zien. deel van het eskader in de Middellandsche Zee nu reeds, een maand vroeger dan gewoon lijk naar den Levant te zenden en reeds heeft de bevelvoerder order ontvangen een panserschip, en panserkruiser en een torpedo kruiser gereed te houden om met de «Lé- vrier» Frankrijks eskader te kunnen vormen in dei\ Levant. Te Weenen houdt men zich als ware Oostenrijk bij den staat van zaken te Konstantinopel heel niet geïnteresseerdbij de ontvangst van het corps diplomatique zou graaf Goluchowski, de titularis van binnen- landsche zaken, zich zeer geruststellend heb ben uitgelaten over de Oostersche aangele genheden en zijn vertrouwen hebben kond gedaan in Turkije's energie, ter onderdrukking van de onlusten in Azie. Te Berlijn behoudt men zich een oordeel voor 't is nu niet meer een conflict tusschen Mahomedanen en Christenen dat weet men, en ook dat des sultans positie gevaar loopt, doch verder laat men zich niet uit en toont zich er bijzonder over verheugd nimmer te zijn ingegaan op de verlokkingen tot iumenging in de binnen- landsche aangelegenheden. Te Rome wil men zoowel een diplomatieke beraadslaging tusschen de groote mogendheden over de Turksche aangelegenheden als een demon stratie ter zee en wel wordt een gematigde politiek wenschelijk geacht, doch dan moet de sultan ook uit den hoek komen met flinke waarborgen voor 't geen hij toezegt. Volgens mededeelingen. van Londen uit verstrekt, zouden de mogendheden 't zoo na als vóór dezen, volkómen eens zijn over de wenschelijkheid, dal geen van haar op eigen gelegenheid zal handelen en dat alles ge schiedt bij gemeen overleg. De bewegingen der scheepsmacht van de verschillende landen zouden hiermede in verband staan en voordat tot de samenroeping van een conferentie wordt overgegaan, zouden er middelen worden beraamd tot herstel van de orde in 't Oosten, alles bij wondere overeenstemming tusschen de mogendheden. De berichten uit Klein Azie luiden ondertusschen nog niet gunstig; allerwegen vallen de Armeniërs de Turken En gelukte u dat? Zeer goed. Het was bitter koud, het rijtuig sloot slechtzoodat wij vreeselijk koude leden. Toen wij door de Potsdammerstraat reden, zei de Amerikaan: Weet u wat, mijnheer de com missaris als u niet te veel haast hebt en mijn nicht het wil toestaan, ga dan met ons mee om een glas warme punch te drinken, ik zal wel een flesch meenemen! Hij laat stilhouden, haalt een flesch punch, en wij rijden weer verder. Hadt ge geen vrees, dat ge vergiftigd zoudt worden? vroeg de griffier droogjes. Nu, vooreerst hadden we nog geen warme punch, want de juffrouw is moederziel alleen in de 'woning, en in de keuken was geen vonkje vuur noch een droppel water, en het oude mensch was zoo onwel, dat wij van haar niet konden verlangen dat ze vuur maakte. Daarom bood ik me daartoe aan. Dat wilde zij niet toe laten maar ik was de kamer reeds uit; ik dacht zoo doende de beste gelegenheid te vinden om nog eens rond te zien. Maar het zij dat de Ame rikaan mijn bedoeling raadde, hetzij hij het voor onbeleefd hield mij alleen te laten scharrelen hij kwam mij achterna om mij te helpen, en bracht een arm vol papier mee, dat wij in het fornuis stopten en met een lucifer in branu staken. Vervolgens wierpen wij wat klein hout op het vuur. Nu gauw water opgezet, roept Bauerlich, neemt een pot en gaat er mee naar de kraan van de waterleiding. In zijn ijver stoot hij met den voet tegen het muurtje onder den gootsteen, er valt een steen uit, die stellig los had gezeten. Ik buk n>e, bekijk de ontstane opening nauwkeurig en het schijnt me toe, dat daar ieis in is. De Amerikaan tracht mij terug te houden maar ik ben vlugger dan hij en haal deze flesch te voor schijn Wat is dat dan Wat zegt ge daarvan vroeg ik en hield hem de flesch voor. Nog zelden heb ik iemand zoo zien schrikken als de Ame rikaan. Dus toch I dus toch! het ongelukkige meisje Ik heb er wel voor gevreesd, riep hij uitzonder aan het gewicht van die woorden te denken. Het volgende oogenblik had hij ze wel voor zijn geheele vermogen willen terugkoopen. Hij be zwoer mij niets van de vondst bekend te maken en zei, dat ik voor mijn zwijgen zooveel kon aan en overal houden zij de agitatie levendig. 't Wachten is nu op de daden van het nieuwe Turksche bewind een laatste hoop. De zending van Poirson, den ambtenaar die door Bourgeois uaar Carmaux is gezonden, is mislukt door de hardnekkige weigering van Rességuier, die van geen arbitrage weten wil. De werkstakersvergadering (uit 850 personen bestaande) heeft nu eene motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat er grond bestaat aan de wetgevende macht met nadruk be scherming bij de wet te verzoeken voor de syndicaten. Zij besluiten verder dadelijk een verrerie aux verriers" op te richten bij welke onderneming allen in dienst zullen ge nomen worden, die door Rességuier worden afgewezen. Zij verbinden zich eenstemmig den strijd vol te houden tot zij de noodige waarborgen hebben verkregen of zelf tot stand gebracht. Zij dragen het comité op deze beslissing aan den afgevaardigde des ministers mede te deelen en gaan uiteen met den kreet van Leve de syndicaatsvrijheid Leve de werkstaking! Ditleve de werkstakiugsluit overigens niet uit dat de werkstaking nu feitelijk ge ëindigd is. Het manifest komt dan toch maar hierop neer dat degenen, die Rességuier nog wil aannemenweer bij hem in dienst zullen treden en zich dus, zij het onder protest, aan zijn voorwaarden zullen onderwerpen. De overigen zullen het werk hervatten in een door hen zelf opgerichte onderneming; het mag de vraag zijn of deze slagen zal, in elk geval gaan zij weer aan het werk. Een be vredigende oplossing is in dit pijnlijke geschil zeker ook nu niet gevonden. Maar men mag er zich al over verheugen dat het werk hervat wordt. En voor het ministerie Bourgeois dat zijn goeden wil getoond heeft en de socialisten ondanks deze mislukking te vriend eischen als ik wilde. De beleediging hierin voor mij gelegen, heb ik hem niet kwalijk genomen hij deed het in zijn verwarring en ontsteltenis, maar de flesch kreeg hij niet in handen. Van de warme punch kwam nu niets wij waren toch reeds warm genoeg geworden. Toen wij met de flesch in de kamer kwamen, barstte de oude vrouw in snikken uit en zei dat ze behalve de flesch, die haar nicht opengetrokken had nog een meende gehad te hebben zij had daar eenter niet van willen spreken, omdat ze niet wist wat daarmee gebeurd kon zijn. En dan verzekeren de menschen nog dat ze de waarheid, niets dan de waarheid zeggen! riep de rechter uit. Men kan niemand meer gelooven iedereen verdraait de waarheid als het in zijn kraam te pas komt; dat was nog een andere tijd toen de duimschroeven aangelegd werden. Ja, zeker geen betere tijd, zei de schrijver. Ik heb de flesch verzegeld met den zegelring van mijnheer Bauerlich en een relaas opgesteld dat door de oude dame en door hem onderteekend is. Zij kon nauwelijks de pen vasthouden, zoodat haar neef haar hand moest besturen. Zij twijfelen geen van beiden of er vergift in de flesch is en aat juffrouw Valentine die daar verborgen heeft, dat kon ik duidelijk zien. Wij zullen het spoedig weten, zei de rechter, terwijl hij vluchtig het relaas doorlas. De flesch werd nog denzelfden dag onderzocht en toen bleek, dat daarin eene hoeveelheid atro pine wasvoldoende om nog verscheidene men schen om het leven te brengen. Nu was Valentine's schuld zoo goed als bewe zen. De rechter toonde haar bij het verhoor de gevonden flesch en zeide, dat langer ontkennen au*teloo3 was. U heeft niet met koele berekening, maar in drift en daardoor zoo onverstandig mogelijk ge handeld. In plaats van uw vijandin een paar droppels in het glas toe te dienen, hebt ge uw geheelen voorraad vergift in de flesch gedaan. Toen ge tot kalmte waart gekomen en de gevol gen van uw daad kon overzien, hebt ge de flesch verborgen om ze later uit den weg te ruimen en zette een andere flesch met onschadelijken inhoud daarvoor in de plaats. Tevergeefs verzekerde Valentine, dat ze nooit een droppel atropine had bezeten, en niet wist dat er nog een flesch cognac in huis was. Zij

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1