BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. Toen zich Zaterdag ochtend het gerucht verspreidde, dat de Société générale pour fa- voriser l'iudustrie nationale bestolen was voor twee en-een-half millioen frank, weigerden de menschen eerst het te gelooven. Dat zoo'n groote som ontvreemd zou zijnen nog wel door een zoo geacht man, die al 25 jaar het vertrouwen van zijn chefs genoot, en ten cadeele van zoo'n soliede instelling, beheerd door mannen van bel eekenis en een hoogen rang in de maatschappij, dat was onmo gelijk zei men. En toch was het waar, en toen men zich overtuigd had, heerschte er groote verbazing in de fraancieele kringen, waarmee de Hen- nin, de voortvluchtige kashouder, in voort durende betrekking stond. Het was een al leraardigste man, hoffelijk en beminnelijk in den omgang, van onverdachten naam. Hij was getrouwd maar kinderloos, leefde stilletjes en kwam alleen in hooge kringen. In één woord niets deed twijfelen aan 's mans eer lijkheid. Desniettemin hadden de gouverneur van de Société générale en eenige directeuren een tijd geleden de opmerking gemaakt, dat de kasvoorraad te aanzienlijk was, en den kashou der bevolen een deel ervan te storten in de kas van een andere bank. De Hennin had aan dat bevel niet gehoorzaamd en werd Don derdag in gebreke gesteld het den volgenden dag uit te voeren. Den volgenden morgen verscheen de Hennin niet aan de Société générale; men liet vragen naar de reden van zijn afwezigheid; zijn vrouw liet zeggen dat hij 's morgeus op gewonen tijd van huis ge gaan was. Dat wekte argwaan. Men ging er toe over de kas na te zien, en weldra bleek de ont zettende waarheid. Het vastgestelde tekort bedraagt fr. 2.616 000. Onmiddellijk werd bij het gerecht een klacht ingediend. Men kwam te weten dat de Hennin met den trein uaar Parijs meegegaan was.. Een bevel van in hechtenisneming en een verzoek om uitleve ring werden aan de Fransche regeering toe gezonden, en de Hennin werd gepakt in een hotel, waar hij onder een valschen naam lo geerde. Overklaarbaar is dat het begin van de verduistering, naar men verzekeit, van ver scheiden jaren dagteekent, en dat de raad van beheer van de Société générale er nooit iets van gemerkt heeft. De Société générale pour favoriser l'indu- strie nationale is gesticht bij koninklijk be sluit van 1822. Zij zou bestaan tot 1819 maar bij nieuwe besluiten werd haar duur verlengd. Het laatste besluit is van 3 December 1871 en verlengt den duur tot 31 December 1905. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt fr. 32,804,232, verdeeld in 31,000 aandeelen van fr. 1058.20. Gouverneur van de bank is de heer Beyens. Door de Belgische kommiezen zijn onder Esschen zes beste koeien, welke men trachtte uit Nederland binnen te sraakkelen, buitge maakt. Een berucht veesmokkelaar zekere C. de V., woonachtig onder Steenbergen viel daarbij in handen van de ambtenaren. Het vee werd naar Nieuwmoer overgebracht en de smokkelaar, zwaar geboeid, naar het huis van arrest te Antwerpen, alwaar hem voor dit feit een gevangenisstraf van drie jaren te wachten stuat. getuigenis gegeven ten gunste van uw r.icht Ja, dat heeft hij en dat heb ik ook gedaan. Hij zegt, dat wij daarin moeten volharden, als wij haar niet ou het schavot willen brengen, ant woordde de ouae dame verschrikt, doch onmid dellijk daarna riep zij verschrikt: O, O, daar heb ik het gezegd I Adolf heeft mij streng aanbevolen met niemand daarover te spre ken, maar het;is me ontglipt. Ach, het verdriet en de angst maken me kindsch Wees gerust, juffrouw; bij mij hindert dat niets I Op mij heeft dat geen invloed, zeide Agnes, maar tegenover anderen moet u voorzichtig zijn. Dat zegt Adolf ook; maar als ik weer in ver hoor kom er. een eed moet doen ik ik kan toch niet meineertig. worden Als naaste bloedverwant der beschuldigde kan u weigeren getuigenis af te leggen; verklaarde Agnes, niet weinig trotsch op haar pas verkregen kennis; zij maakte echter aaarraee geen indruk op juffrouw Constance, die blijkbaar r.iets begreep van wat mevrouw Von Beeren daar zeide. Bauerlich zegt, dat ik zelfs vooreen valschen eed niet mag terugdeinzen om Valentine te redden maar dat kan ik niet, dat kan ik niet! zuchtte zij. Bauerlich, en telkens weer Bauerlich! Het is duidelijk, dat hij het arme oude schepsel ge heel aan zijn wil heeft onderworpen; een eigen oordeel heeft ze niet meer, dacht Agnes; doch tot Constance zei ze: Zou mijnheer Bauerlich wel bereid zijn om zelf te doen, wat hij u aanraadt? Ja zeker! Wat zou hij niet voor Valentine doen? Hij heeft haar zoo lief! Mevrouw Von Beeren verstond zeer goed de kunst van zich te beheerschen, des ondanks sprong zij nu op en riep: Bemint Bauerlich Valentine? Onbeschrijfelijk Ach, als zij hem verhoord had, zou allei anders gegaan zijn. Ik heb het haar genoeg aangeraden 1 Wilde hij met haar trouwen Welzeker, welzeker! Zij had geen beter hu welijk kunnen doen, zoo'n beschaafd aanzienlijk man met zulk een groot vermogen. Maar Koen raad Redding zat haar nog in het hoofd bij den hoogmoed en de geldzucht van zijn moeder kon toch nooit iets van een huwelijk komen. Alleen ter wille van hem bleef zij bij die on beschaafde vrouw en verdroeg haar luimen, ter wijl zij zelf een rijke vrouw kon worden en haar vaaer zijn laatste levensdagen had kunnen ver- Arrestatie van den „onvindbare» Arton". De beruchte Arton, die in het geknoei der Panama-maatschappij zulk een treurige rol gespeeld heeft en die deswege bij verstek tot verlies zijner burgerlijke rechten, vijf jaar gevangenisstraf en 400,000 francs boete en schadeloosstelling veroordeeld werd is te Londen gearresteerd door den detective Sexton, bijgestaan door twee andere politie mannen. Arton ging door voor Henri New- mann, handelsagent en zoo noemde hij zich dan ook, toen Sexton hem zijn naam vroeg. Toen Sexton hem echter antwoordde, dat zijn naam Arton was en dat hij onmid dellijk geconfronteerd zou worden met iemand, die hem kende, bepreep hij, dat hij er bij was. Hij smeekt e, toch geen schandaal te maken, daar hij al te zeer bekend was. Sexton gaf gehoor aan het verzoek van den gevan gene en nam een rijtuig. De man was zeer elegant gekleed en heeft „de wereld rondgereisd." Ook onze goede stad Rotterdam schijnt hij met een bezoek „vereerd" te hebben, maar waar hij zich ook bevond, steeds wist hij aan de handen der wrekende Gerechtigheid te ontsnappen. Twee maanden geleden, werd hij in Belgie gezien. Cochefer vertrok zelf naar Brussel, wat toen tot allerlei gissingen aanleiding gat. Hij kreeg toen de zekerheid, dat Arton naar Engeland overgestoken wastwee agenten werden ge zonden en met behulp van Engelsche detec tives werd hij gearresteerd. Men zegt dat de sedert eenige jaren „ster vende" Cornelius geglimlacht heeft, toen hij de arrestatie van den „onvindbaren" Arton vernam. Deze laatste glimlachte niet, want de toekomst zal voor hem geen rozen baren. Behalve zijn 5 jaar gevaugenisstaf wachten hem nog 20 jaar dwangarbeid wegens een „leening" van 3,700,000 francs, die hij geslo ten had met een dvnamietmaatschappij, zon der dat de belanghebbenden er iets van wisten. Of de arrestatie het gevolg is van het op treden van het rainisterie-Bourgeois In den Franschen ministerraavl heeft de minister van binnenlandsche zaken meege deelddat hij het Italiaansche blad II Pen- siero di Nizza in Frankrijk verboden heeft. In Rome heeft dat verbod pijnlijk aange daan, te meer daar men van het ministerie Bourgeois een vriendelijker houding tegenover Italië verwacht had. De Riforma constateert, dat een radicaal Fransch kabinet in de vaderstad van Gari baldi een fantsoenlijk Italiaansch blad verbood en noodigt de Italianen uit, hieruit hun ge volgtrekkingen te maken. Een werkstaking van een nieuwe soort! De manschappen en onderofficieren der garde républicaine te Parijs betaalden in de cantine 30 cent per liter wijn; waarschijnlijk omdat het te lang duurde vóór de pachters rijk waren, sommigen zeggen dat het wal vier, anderen dat het zelfs tien jaar duurde, werd de prijs verhoogd tot 35 cent per liter. Van daar groote ontevredenheid en het besluit geeu wijn meer te drinken in de cantine. Uit Cuba berichten over schermutselingen tusschen de regeeringstroepen onder Valdès, Oliver en Gaverych en de opstandelingen; de toestand moet er niet door veranderd zijn. Te New-York verzekert men dat Carlos Manuel Cespedes, zoon van den oud-president i aangenamen als zij gewild had. Wenschte uw broeder dus ook dit huwelijk? Constance werd verlegen. Waarom zou hij dat niet gewenscht hebben antwoordde zij van haren kant met een vraag. Hij zou echter nooit een woord gezegd hebben om zijn dochter daartoe over te halen; hij was daar veel te trotsch voor Misschien wenschte hij geen huwelijk met iemand, die hem zoo na verwant is, vischte Agnes. O, zoo na zijn ze niet verwant. Ik weet zelf niet juist hoe de verwantschap bestaat, ik geloof van de zijde van Valentine's moeder. Dan heeft u zeker den heer Bauerlich niet gekend, voordat hij naar Amerika ging? vorschte Agnes verder. Ik wist niet eens, dat hij bestond; ik was toen nog niet bij mijn broeder; die woonde des tijds te Havelberg, zijn vrouw leefde nog. De ouders van Bauerlich hebben ook in of bij Havelberg gewoond, dat weet ik niet juist, vertelde Con stance, die er genoegen in schepte, na eens naar hartelust te babbelen. Mevrouw Von Beeren luisterde raet groote aan dacht; om Constance weer aan de praat te krijgen vroeg ze op vriendelijken toon: En is mijnheer Bauerlich lang in Amerika geweest Achttien of twintig jaar; Valentine was nog een klein kind, toen hij er heen ging. Hij heeft daar genoeg doorstaan en nu is nij teruggekeerd om de verkregen rijkdommen te genieten om Valentine zou hij echter de zee weer overgestoken zijn, al had hij voor haar weer onder de wilden moeten gaan. Ei, dat zou toch,niet noodig geweest zijn, antwoordde Agnes lachend. Toch wel! Constance naderde mevrouw Von Beeren en fluisterde geheimzinnig: Nauwelijks een uur, voordat de mannen van het. gerecht kwa men en haar weghaalden, heeft hij haar aange boden met hem te vluchten. Hij bemint haar zoo innig, dat hij ter wille van haar alles op zich wilde nemen, ofschoon hij, zoodra Hendrik kwam om te vertellen dat zijn meesteres aan vergift gestorven wasofschoon hij toen dadelijk over tuigd was, dat Valentine het haar had toegediend. Hendrik, de huisknecht van mevrouw Rech ling? vroeg Agnes verwonderd. Ja, hij was heimelijk met de stoomtram hier gekomen om ons voor te bereiden op de komst der Cubaansche republiek, door het voorloopig comité te New York tot „generaal" benoemd is en reeds op Cuba aan wal is gestapt met een honderdtal volgelingen en veel ammu nitie. Volgens te Madrid ontvangen depeches bevindt zich de voorhoede der door Maximo Gomez aangevoerde Cubaansche separatisten te Manajanaboop vijf uren afstands van Campo's hoofdkwartier. De berichten spreken verder van onbeduidende schermutselingen. Het blijkt nu dat er in de stoomsloep van de Edgar 52 personen zaten van welke er bij de ramp slechts vier gered werden. De namen der 48 verdronkenen zijn reeds over geseind, officieren bevinden er zich niet onder. - Te Londen is in Mansion-House, de woning van den lord-mayor, een dynamiet- patroon gesprongen zonder schade te ver oorzaken. Een uur vroeger had een ont ploffing plaats in Fenchurchstreet. De Kölnische Zeitung bevat in haar blad van 17 Nov. een artikel over onze wereld tentoonstelling, met den ondertitel „Sicilië te Amsterdam." Daarin worden de bekende grieven over de hooge vervoerkosten bespro ken en ten slotte wordt verklaard, dat de ervaring door de inzenders opgedaan, van dien aard is „dat een internationale ten toonstelling te Amsterdam, in de naaste en verre toekomst tot de onmogelijkheden be hoort." Het Italiaansche eskader is uit Napels naar de Levant vertrokken. Een vijftal pantserschepeu en eenige tor pedobooten worden, naar men zegtgereed gemaakt om onmiddellijk zee te kunnen kiezen. Bij Ceuta is de Italiaansche stoomboot Solterino met 1200 landverhuizers voor Zuid- Amerika aan boord op een rots geloopen. In de booten gingen de passagiers aan wal, maar een boot sloeg om, waarbij meer dan 20 personen verdronken. Te Reggio Calabra heeft men een sterken schok van aardbeving gevoeld. Veel volk kwam op straat. Vorstin Marie-Louise is van een jongen bevallen. Boris heeft dus een broertje. Te Cleveland in den Amerikaanschen staat Ohio is tengevolge van een verkeerd signaal een wagen van de electrische tram met 20 A 30 personen van een 30 M. hoog viaduct in de Enyahoya-rivier gestort. Eenige personen wisten nog in tijds van den wagen te springen de overigen verdronken. Dertien lijken zijn reeds gevonden. WAALWIJK, 20 Nov. 1895. Kauier van Koophandel. Vrijdag 22 dezer zal de K. v. K. alhier een vergadering houden, waarin o. a. de vol gende onderwerpen zullen behandeld worden: Toestand van het overzetveer te Drongelen. Ladinghoofd aldaar. Verplaatsing van de jaarmarkt van den laatsten Vrijdag in October. van het gerecht en hij verzocht dringend, dat wij niemand iets van zijn waarschuwing zouden zeg gen, antwoordde Constance. Weer schrikte zij en haastte zich er bij te voegen: En nu heb ik het toch gezegd, en dat van Bauerlich ook, olschoon hij mij dit streng verboden had. Lieve beste me vrouw, u zal het wel zwijgen, niet waar? zwijgt wel? smeekte de oude juffer met de han den samen als of ze bad. W at heeft hij u verboden te zeggen vroeg Agnes, zonder de verlangde belofte te doen. Dat hij met haar wilde vluchten, dat hij van het eerste oogenblik aan haar misdaad geloofde en en dat het ongelukkige meisje het hem zelf bekend heeft. Dat is niet waar, riep Agnes. Toch wel. Adolf liegt nietl Waarom zou hij liegen Waarom heeft hij alles aan u verteld. In zijn angst en zorg over Valentine. Zij heeft te lang geweifeld, zij wilde hem niet in het ongeluk meeslepen en toen was het te laat. Ach, u nad zijn vertwijfeling moeten zien en toen de commissaris, Kühnel, de flesch onder den goot steen vond, scheelde het niet veel of hij zou zich verdronken hebben. Hij maakte er zich een ver wijt vandat hij den commissaris hier in huis had gebracht; en toch gebeurde dat alleen omdat het Valentine ten goede kon komen. Mevrouw Von Beeren had moeite om de ver warde mededeelingen der oude juffer zoo te vol- en, dat zij alle bijzonderheden in haar geheugen on prenten, en toch scheen haar dit noodza kelijk toe. Meer en meer kwam zij tot de over tuiging dat Bauerlich volgens een bepaald plan tewerk ging en dat hij de niets kwaads vermoe dende Constance als werktuig gebruikte. Het deed hem veel leed, aathij zijn gedach ten geopenbaard had. vervolgde de oude juffer, en hij bezwoer mij bij alles wat heilig is om te zwijgenvooral bij het gerechtelijk verhoor maar als ik een eed moet fdoen.... als ik een eed moet doen.... Wordt vervolgd. Eenige aangelegenheden met betrekking tot verbetering aan het station v/d Staatsspoor weg alhier. l'Espéranec. Het j.l. Maandagavond door de harmonie l'Espérance gegeven concert was druk bezocht en slaagde voortreffelijk. De wijze waarop de harmonie zelve haar programma, waarop drie nieuwe nummers voorkwamen, ten gehoore bracht, was zeer loffelijk en geeft op nieuw het bewijs, dat er onder de uitstekende leiding van den directeur duchtig gestudeerd en met grooten ijver gemusiceerd wordt. Zooals reeds gemeld is, werd dit concert opgeluisterd door de medewerking van den heer Rehl uit 's Bosch en den heer W. Tim mermans te dezer plaatse. De eerste gaf vier nummers op de cello en werd door den laatste geaccompagneerd op een piano, voor deze gelegenheid door de harmonie gehuurd van den heer Louis d'Helft uit Tilburg. Het spel van den heer Rehl is wonderschoon onberispelijk zuiver en correct, zijn voordracht eenvoudig en kalm sober en gemakkelijk. De aanwezigen geraakten al heel spoedig onder de bekoring van deze muzieker was een ademlooze stilte in de zaal, heerlijk en gretig luisterende naar de wondere klanken die hij wekte en tooverde uit die ziellooze besnaarde houten kast. Het. publiek was hem zeer dankbaar, vooral ook toen hij het Adagio van Bargiel en Audacht en Reigen van Pop per herhaalde en nog mooier speelde dan de eerste maal. De heer Rehl had een trouw en uitstekend begeleider in den heer W. Timmermans. Zijn bescheiden, onberispelijk accompagne ment, veel moeilijker dan 't velen misschien wel toelijkt, deed hem kennen als een zeer bekwaam pianist, die in deze geheel belan geloos zijn gaven presteerde aan de harmonie, waarvoor hem hier een woord van dankbare hulde woidt gebracht. II a b;en mérité de „l'Espérance." Volharding in den Strijd. De Verleden Zondag door de tooueelver- eeniging Volharding in den Strijd gegeven eerste winteruitvoering mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. De zaal van den heer A. Gerris was goed gevuld en de dilet tanten, zoowel rederijkers als zangers, kweten zich op de meest loffelijke wijze van hunne taak. Welgemeende toejuichingen waren dap ook hun deel. De voorzitter van Volharding in den Strijd, de heer Frits Muller, bracht in welgekozen woorden dank aan de oude en nieuwe hono raire ledeu, voor den steun, aan de vereenL ging verleend en aan de heeren zangers die door hunne belangelooze medewerking zooveel tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen. Hij gaf de verzekering dat het gezelschap zijn best zal doen om op den ingeslagen weg voort te gaan en zich door ijverige studie meer en meer in de edele rederijkerskunst te bekwamen. Drongclschc veer. Maandagavond heeft de goede inrichting van het Drongelsche veer aan velen weer eens een onaangename verrassing bereid. De pont was aan de Zuidzijde op den dam vast- geloopen en verkoos niet los te komen, in weerwil van alle daartoe in h<;t werk gestelde pogingen. Een Waalwijker, die zich aan de Noord zijde bevond, beslootna drie uur vergeefs wachten, zijn paard en rijtuig rv- achter te lateu en zich per boot te doen overzetten. Anderen maakten de reis over Heusden om. Heel prettig voor de bezoekers der Gor- cumsche markt. Dezen hebben het dan ook Dinsdag ochtend goed getroffen. De pout zat toen nog steeds vast op den dam; op een afstand daarvan lag een andere pont. Toen nu omstreeks 5 uur eenige in woners van Waalwijk en Sprang met paarden en rijtuigen aan 't veer kwamen om overgezet te worden, konden zij beginnen met zand in de vaartuigen te werpen om de gladheid weg te nemen. Vervolgens moesten de paarden worden afgespannen; de rijtuigen eerst over de vastzittende pont en de tusschenruimte naar de andere pont gesleept worden ten slotte moesten de paarden langs denzelfden weg worden overgebracht, waarbij er een nog gekwetst werd. Een en ander veroorzaakte een oponthoud van ruim drie kwartier aau lui, die er na tuurlijk op rekenden tijdig op de Gorcum- sche markt te zijn. Een prachtige inrichting, dat Drongelsche veer Belasting op rijwielen Tengevolge van het araendement door den heer Rutgers van Rozenburg en vier andere kamerleden voorgesteld, is Dinsdag bij de tweede kamer bij art. 1 der nieuwe regeling van de personeele belasting de vraag behan deld, of bij de grondslagen der heffing ook zal genoemd worden rijwielen Het amendement is in de wereld gezonden zonder eenige toelichting en ook zonder nadere uitwerking van het beginsel, wat de toepassing betreft. Uit de gevoerde be raadslaging heeft men echter reeds vernomen dat de voorstellers het gebruik van een rij wiel gelijkstellen met dat van een paard. Ware in 1833 het rijwiel bekend geweest en zoo veelvuldig bereden als thans het geval is, dan zou wellicht reeds toen geen verschil

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2