Spanje. Engeland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. minister van buitenlandsche zaken deelde den ministerraad de tijdingen mee, die hij ont vangen heett omtrent de Oostersche aange legenheden. Die tijdingen zijn geenszins van dien aard, dat ze de verspreide onrustbarende geruchten rechtvaardigen. De wil van de groo'.e mogendheden om door gemeenschap pelijk overleg alle moeilijkheden van den toestand uit den weg te ruimen, blijkt steeds overtuigender. Te Saint Dié is een groote ontsteltenis veroorzaakt door de arrestatie van den voorma- ligen griffier der rechtbank Deville, die f 25000 francs verduisterd heeft. Deville is bijzonder bevriend met den voorzitter dier rechtbank. Taillefer, de advocaat der Fransche ambassade te Londen, is te Parijs aange komen en heeft geconfereerd met Lépine en den procureur-generaal Athalin over de uit levering van Arton. Men gelooft niet, dat Arton binnen de veertien dagen te Parijs kan zijn, daar de Engelsche procedure den advo caten toestaat, uitstel te vragen. Uit Havana wordt gemeld, dat de Spaan- sche troepen ernstige verliezen berokkend hebben aan de troepen onder bevel van Ma ximo Gomez. Deze zou genoodzaakt geweest zijn, terug te trekkeu. Een colonne zou belast zijn met de vervolging der opgestanenen De schandalen, die in den gemeente raad van Madrid plaats gehad hebben, komen weer ter sprake door nauwkeurig gedetailleerde artikelen in de voornaamste bladen der hoofdstad opgenomen en geschreven door den markies van Cabrinana. een zoon van generaal Urbinaambtenaar van financien. De be schuldigde gemeenteraadsleden hebben daar op geantwoord met een aanklacht wegens laster. Daarop heeft de markies nieuwe feiten meegedeeldzoo schandelijk, dat de pers eenstemmig de inmenging der justitie ge- eischl heeft Achttien raadsleden, die aan de bedoelde schandelijkheden deelgenomen heb ben, verzochten Dinsdag den burgemeecter graaf Penalver, een geheime en buitengewone raadsvergadering te beleggen, waarin zij zich konden verklaren. Die vergadering heeft plaats gehad, maar alle voorgestelde oplossingen van de gerezen moeilijkheden zijn, naar Reuter seint, door den raad verworpen. Nu gelooft men dat de regeering tusschenbei le zal komen. Voorloopig hebben de beschuldigden nog een anderen uitweg gezocht: ze hebben ge tracht, den markies voor eeuwig den mond te sluiten. Twee sluipmoordenaars schoten op hem, doch misten en konden ontsnappen, hoewel de nacht wachts en Cabrianana hen vervolgden en de laatste drie revolverschoten op hen loste. Een voorbeeld van stedelijk beheer geeft wel de 700.000 zielen tellende stad Glasgow. De raad gaat van de stelling uit, dat hij het bestuur vormt van een groote vennootschap, welker leden de bewoners zijn en welker dividenden bestaan in verbetering van de gezondheid, behaaglijkheid en welstaud der bevolking. Zoo heeft hij 24 millioen gulden uitgegeven voor arbeiderswoningen. Sedert 25 jaar exploiteert hij een groot volkshotel met alle mogelijke comfort, waar een kamer met bed 18 tot 24 cent per nacht kost; thans wil hij familiehotels oprichten, waar gezinnen van 5 personen voor circa 40 cent per dag een onderkomen vinden en de kinderen voor 50 cent per week voedsel en onderricht krijgen. Er zijn zes volksparken, een museum, volks bibliotheken, enz. en iederen Zaterdag worden er op het stadhuis uitstekende concerten ge geven tegen een entrée van 5 cent. De stad is in het bezit der tramwegen en van aanzien lijke landbouwkolonies, waar zij werkloozen arbeid verschaft. Bij dat alles worden de schulden voort durend afgelost en de belastingen verlaagd. Het hanteeren van millioenen is niet zoo moeilijk als misschien menigeen denken zou. Het tegendeel is waar. Dat bleek Za terdag nog in de Engelsche bank te Londen, waar de Chineesche gezant aan den verte genwoordiger van Japan een som van 4 mil lioen pond sterling 43.0u0.000) had te betalen. Het was de eenvoudigste zaak van de wereld. De kassier had een chèque voor genoemd bedrag gereed gemaakt. Hij gaf die aan den gezant van het Hemelsche Rijk; deze overhandigde met een diepe buiging het millioeuen-briefje aan den Japanschen gezant, en die gaf het weder aan den kassier, door wien de som op het credit van Japan werd gesteld. De Japansche regeering heeft nu bij de Engelsche bank een som van 37,000.000 of 444 millioen gulden staan. Nu er eenmaal in de Turksche wateren gedemonstreerd wordt, schijnt Italië te willen laten zien welke geduchte oorlogsschepen het in een gevecht zou kunnen brengen. De Paese verzekert, ondanks alle tegenspraak, dat er in de arsenalen vlijtig gewerkt wordt op de tijdelijk buiten dienst gestelde schepen. De pantserschepen Sicilia, Duilio, Dandolo, Sardegtia worden zeeklaar gemaakt en be wapend. De Lepanto, Bausan, Fieremosca, Piemonte, Caprera zouden reeds gereed liggen om uit te varen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Turkije heeft men het plan om een divisie voor den Indischen Oceaan te formeeren uit gesteld. De Roma zegt„Het is zeker, dat de ma ritieme departementen bevel ontvangen heb ben alle oorlogsschepen gereed te houden en zich voor te bereiden op een algemeene mo bilisatie der vloot. In den loop dezer week moeten 8 schepen eerste klasse, vergezeld van tal van torpedo's, klaar zijn om te ver trekken." Ten huize van den heer Cambonden Franschen gezant te Konstantinopel, is een bijeenkomst gehouden door de gezanten van Oostenrijk, Italië, Duitschland, Rusland en den Britschen zaakgelastigde, om eenige bij komstige maatregelen ten behoeve der Azia tische provinciën te bespreken en aan de Porte voor te stellen. Waarin die voorstellen zullen bestaan, is nog niet bekend. Volgens de Turksche lezing waren de on geregeldheden te Marsowan weer door de Armeniërs uitgelokt. De Amerikaansche zen delingspost heeft niet geleden, en de rust is nu hersteld. Uit het binnenland van Klein Azie komt het bericht dat Armenische vrouwen en kin deren worden gedwongen tot het aannemen van den islam. De positie van den Armeen- schen patriarch, die om zoo te zeggen tus- schen de Turken en Russen bekneld is ge raakt, moet ver van benijdenswaardig zijn. Hij heeft opnieuw een beroep gedaan op de mogendheden. Te Konstatinopel spreekt men over dwangmaatregelen tegen de Armeensche bladen en de mishandelingen, waaraan de Armeensche gevangenen eenigen tij l geleden blootstonden om hen te dwingen de organi satie van het Armeensche comité bekend te maken aan de autoriteiten. Sir Philip Currie, de Britsche gezant te Konstantinopel, is op zijn doorreis te Weenen afgestapt en zal een bezoek brengen aan Goluchowski. Een passagierstrein van den New York Central spoorweg is Dinsdag gederailleerd, ten gevolge van kwaadwilligheid van eenige jongens. Zij hadden gezamenlijk het plan beraamd. Bij het ongeluk zijn twee personen gedood en tien ernstig gewond. Een van de vier jongens, die in hechtenis zijn, heeft alles bekend. Enkele dagen geleden is beproefd op de zelfde plaats een trein te doen verongelukken. ia———ik WAALWIJK. Zondag 24 dezer, 's midd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Nachtzauber. Storck. 2. Euterpe, (op verzoek). Heinze. 3. Ontwaakt. Dierxks. Op Zondag 24 dezerdes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Fantaisie de l'Opéra Freischutz. Weber- 2. Air Varié. Duo pour clarinettes acc. Harmonie. Sauppé. 3. Le Réveil Lion. Konslky, BAARDWIJK. Concert te geven door de liedertafel tot Bloei der Toonkunst op Zondagavond den 24 dezer, aanvang 7 uur, in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's.) DRUNEN. Concert, op Maandag 25 November, des avonds 6 uur, te geven door harmonie „De Eendracht," in de zaal van den heer C. G. van Huiten. (Zie programma). LOONOPZAND. Concett, op Maandag 25 Nov., te geven door de liedertafel „De Echo der Duinen," in de zaal van den heer Th. Pijnenburg. (Zie programma's). WAALWIJK 23 Nov. 1895. Kamer van koophandel. Verslag der vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, van 22 November. Besloten, naar aanleiding van den slechten toestand van het overzetveer te Drougelen, nogmaals met nadruk bij de hooge regeering en betrokken autoriteiten aan te diingen op spoedige verbetering, vooral met het oog op den a. s. winter. De Kamer wijst hoofdzakelijk op haar gemotiveerd adres terzelfde zake dd 23 No vember 1894, welk haar adres door bijna al de omliggende gemeentebesturen kracht dadig is gesteund. Verder werd de noodzakelijkheid betoogd van de verplaatsing der jaarmarkt Woensdag vóór den laatsten Vrijdag in October, omdat op dien dag invallen de mark'en te 's Bosch en Oss. Deswege zal zich de Kamer per adres wenden tot den Gemeenteraad. Op voorstel van den heer Timmermans van Turenhout zal de Kamer zich in contact stellen met den stations chef van de S. S. alhier, om zijne medewerking te verzoeken, dat aan het station worde verkregen eene verbetering zoo mogelijk het in- en uitlaten en opbergen van bestelgoed^ren. De heer van Loon maakt nog de opmer king, dat de sneltrein, die 's morgens alhier aankomt ten 9 13, zelfs tweemaal in de laatste dagen de aansluiting gemist heeft te Zwaluwe voor de richting Antwerpen enz., zeer ten ongerieve van de looiers en verder reizend publiek. Besloten is om ook over deze aan gelegenheid bij bevoegde autoriteiten beklag te doen. Verkiezing K. van K. In verband met achterstaande advertentie, herinneren wij belanghebbenden aan de ver kiezing van twee leden der K. van K. alhier, op Dinsdag 26 November, tussehen 9 en 12 uur. Trouwe opkomst van kiesgerechtigden, als blijk van waardeering van 't geen de kamer in 't belang van handel en industrie verricht, is zeer geweuscht. Personeele belasting. De Tweede Kamer heeft het amendement der heeren Rink c. s., om den grondslag haardsteden uit art. 1 van het wetsontwerp tot herziening van de personeele belasting te laten vervallen, met 49 tegen 48 stemmen verworpen. Het amendement der heeren Rutgers c. s. om de rijwielen als nieuwen grondslag in art. 1 in te lasschen, werd met 64 tegen 32 stemmen aangenomen. Prov. Staten van Noordbrabant. In verband met bij de Hooge Regeering gerezèn bedenkingen werden, met intrekking van de in de jongste zomerzitting genomen besluiten, vastgesteld een nieuw besluit tot heffing eener provinciale belasting wegens het gebruik van vélocipèdes en eene nieuwe verordening op de invordering dier belasting. De behandeling van het aangeboden ont werp tot vaststelling van een nieuw reglement ter bevordering der paardenfokkerij nam een groot gedeelte van den dag in beslag. Nadat verschillende van de door de commissie van rapporteurs voorgestelde wijzigingen en aan vullingen deels waren verworpen, deels aange nomen, werd het reglement in zijn geheel met 38 tegen 5 stemmen aangenomen. Rijwielen-belasting. De belasting van rijwielen door de Tweede Kamer Woensdag als 6en grondslag der personeele belasting aangenomen zal, blijkens de regeling van de voorstellers van het bekende amendement, geheven worden ten bedrage van f 5 voor éénpersoons en f 7.50 vo r twee persoons rijwielen, en wel van hen, die het rijwiel uitsluitend tot hun genoegen houden en van verhuurders. Zij, die de fiets in de uitoefening van eenig beroep of bedrijf houden, vallen niet in deze belasting. Elk op den openbaren weg gebezigd rijwiel moet gemerkt zijn met een volgnummer en voorzien van een bordje, dat dit nummer bevat, zichtbaar op een afstand van 50 meters en welk bordje moet verschillen in kleur naar gelang het rijwiel dat eens eigenaars ot eens huurders is, of ter uitoefening van een bedrijf gebezigd wordt. Deze bepalingen omtrent nummer en bordje zijn niet toepasselijk op rijwielen, gebezigd door militairen, veldwachters, postboden of andere beambten in de uitoefening hunner functie. Het aantal belastbare rijwielen bedraagt ongeveer 23000. Witte Kruislotcn. Wij vestigen de aandacht op de loten Witte Kruis, die niet alleen zeer soliede zijn door een bij de Nederlandsche Bank gede poneerd waarborgfonds,maar bovendien groote winstkansen opleverendaar jaarlijks drie trekkingen plaats hebben met prijzen van f 25,000, f 15,000, i 10,000 enz., zoodat zij bij uitstek voor soliede belegging geschikt zijn, vooral voor degenen, die gewoon zijn, kleinere bedragen te sparen. Terwijl bij vele andere loterijen de laagste prijs verlies oplevertwaardoor assurantie voor zulk een lot onvermijdelijk wordt, is de laagste prijs van Witte Kruisloten f 14.— oploopende gedurende de navolgende jaren tot f 25.— ten gevolge waarvan men bij uitloting met den laagsten prijs nu reeds een winst van f6.— op ieder stuk behaalt. Deze loten zijn verkrijgbaar bij alle make laars en commissionairs in effecten, zoowel te Amsterdam als in de provincie. liet familie-drama te Krommenie, Men meldt uit Haarlem Uit kracht van een bevel der rechtbank alhier, is Donderdagavond ruim zes uur te Krommenie in hechtenis genomen mevrouw v. W.-J., die verdacht wordt van bij herhaling in voor haren man bestemde dranken, als thee, jenever, bier, voor de gezondheid scha delijke hoeveelheden antipyrine te hebben gedaan, met het gevolg dat de heer Van W. de kwade gevolgen daarvan reeds ten deele heeft ondervonden. De huishoudster betrapte op 5 dezer mevrouw V.W., terwijl zij antipyrine wierp in een glas bier, dat voor de helft reeds door den heer V W. was opgedronken. Mevrouw V.W. ontkende dadelijk na de ontdekking, en beweerde slechts aan het glas gestooten te hebben. Het scheikundig onder zoek, ingesteld door -de deskundigen dr. H- D. Kruseman en H A. van Tubergen, daar, toe door den rechter commissaris aangewezen, heeft echter aan het licht gebracht, dat het bier in het glas antipyrine bevatte De scha delijke wei king van antipyrine, in groote hoeveelheden gebruikt, is bekend. De verhouding tussehen de echtgenooten Van W. was reeds lang zeer gespannen. Reeds vroeger is een eisch tot echtscheiding tussehen hen bij de rechtbank aanhangig geweest, doch tengevolge van de verzoening van partijeu is daaraan geen gevolg gegeven Thans had de heer Van W. weder een eisch tot scheiding van tafel en bed ingediend, en de vrees dat dientengevolge de beide kin deren aan den heer Van W. zouden worden toegewezen, kau mevrouw Van W. tot de daad gebracht. De beschuldigde ontkent echter tot nog toe alles en beweert het slachtoffer te zijn van een valsche, kunstig in elkaar ge zette aantijging. (üinnckcn iu angst. De gemoederen zijn te Ginneken nog vol strekt niet bedaard over het schrijven van „Jack the Ripper no. 2." Dienstmeisjes zijn na zonsondergang niet meer buiten te krijgen en verschillende van haar hebben in en om deze gemeente den dienst opgezegd, terwijl getrouwde vrouwen verklaren den St. Nico- laastijd te gaan doorbrengen in andere ge meenten. Dit alles werkt natuurlijk nadeelig op den gang van zaken, en het was dan ook te wenschen, dat de schrijver van die twee laffe, akelige brieven bekend werd. Ketelmuziek en nog wat. Te Neer (L.) woont een weduwnaar G. R. met drie kindereu, welk gezin gedeeltelijk door de gemeente onderhouden wordt. De man had plannen gemaakt om te trouwen met eene weduwe met vier kinderen uit het naburige Kessel, welk gezin eveneens door deze gemeente bedeeld wordt. De inwoners van Neer schijnen daarmede geen genoegen te nemen, althans Dinsdag, den 12en dezer, werd in de gemeeute hier en daar aangeplakt, dat er 's avonds ten huize van R.ketelmuziek zou gehouden worden. Dit gebeurde, doch het bleef niet bij muziek. Een welgezeten landbouwer W. S. voerde persoonlijk een volle kar steenen aan, liet met nog een paar ingezetenen een achttal boerenjongens goed drinken, waarna dezen overgingen tot plundering van het huis van R. Het halve dak verdween, gaten werden in den muur geslagen deuren en ramen uitge nomen, verschillende voorwerpen stuk gesla gen, ja, een wouder mag het heeten dat de bewoners er heelhuids zijn afgekomen, want alleen op zolder liggen zeker een halve kar keien. De burgemeester, die op een goede hon derd pas daarvandaan woont, is ter plaatse geweest om de menigte te waarschuwen, doch verdween daarna en, naar men zegt, moet hij den veldwachter met ontslag bedreigd hebben, zoo hij er zich mede durfde be moeien. Dit zaakje werd zóó stil gehouden^ dar de marechaussee, die in den regel spoedig op onderzoek is, eerst j.l. Maandag er iets van hoorde. Dinsdag in den vroegen morgen waren drie man der brigade Heijthuizen en vijf man uit Roermond, onder bevel van kapitein Alard reeds te Neer. Getuigen- en verdachtenverhoor duurde den geheelen dag,met het gevolg dat van de acht hoofddaders zeven werden aangehou den; de achtste was afwezig doch wordt opgespoord. Bovendien werd gearresteerd de landbouwer S. hiervoren genoemd, als mede plichtige. Zij werden allen geboeid naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Ontvreemding. Te Gilze Rijen is op het station der S. S. wegens ontvreemding van steenkolen, de arbeider-telegrafist Z. gearresteerd en ge vankelijk naar Breda overgebracht. Brand. Te Oscli woedde Woensdagavond omstreeks 8 uren een felle brand ten huize van J. Vos- senbergh aan den Berchemschen weg. Het huis, waarin herberg, bakkerij en winkel werd gehouden, is geheel uitgebrand. De brandweer kon bij den thevigen wind weinig doen om den voortgang van den brand tegen te gaan. Woensdagmiddag ontstond er te Beu- sichem een felle brand op de boerenhofstede Lerswerf, bewoond door Van Batenburg. Het huis, alsmede schuur, hooiberg en twee hooi schelven werden geheel een prooi der vlam men. Schocnmakcrsvergadcring. Woensdag vergaderden te Kampen de schoenmakers uit die stad. Zij besloten tot oprichting van een vereeniging van bazen en gezellen met he: doel om door samen- spreking de belangen van het schoenma kersbedrijf te bevorderen. Onmiddellijk traden 24 leden toe en werd een bestuur, bestaande uit 3 potroons en 2 kntchts, gekozen.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2