Nummer 97. Donderdag 5 December 1895. 18e Jaargang. LIEFDE OVERWINT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER- Waalwijk. WaalwpscSie en Langstraalsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden t' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Von Köller, Pruisen's minister van binnen- landsche zaken, niet doende, wat zijn hand vond om te doen. doch meenende, dat hij zijn eigjaifpafl^acHpnaire meeningen heel wel ckien duidelijk uitgedrukten wensch van den keizer, heeft een aantal sociaal-democratische vereenigingen te Berlijn doen sluiten door het hoofd der politie. Door dezen maatregel zijn getroffen elf vereeni gingen en comités: zes kies-comités van den rijksdag, een sociaal-democratisch pers comité, een propaganda-club, dé plaatselijke afdeeling van de partij, het hoofd-comité en de vereeniging van afgevaardigen der partij. Deze maatregel is genomen op grond van paragraaf 8 van de wet van 1850 op de vereenigingen, waarbij wordt geregeld de verhouding der politieke vereenigingen onder ling en het lidmaatschap van vrouwen en leerjongens. Er is wel eenig verband tusschen de huiszoekingen bij de leiders der partij en den maatiegel van de Berlijnsche politie; het een zoowel als het ander is een offensief optreden, of ten minste een eerste stap in die richting, tegen de sociaal-democraten. Natuurlijk draagt de maatregel een voorloopig karakter de procureur-generaal dient een aanklacht in wegens overtreding der wet, waarbij dan blijken moet of het onverwachte optreden al dan niet wettig is geweest. Naar de letter kan er geen twijfel zijn aan de wettigheid duidelijk en klaar wordt bij be doelde paragraaf verboden en strafbaar gesteld elke verbinding tusschen verschillende ver eenigingen onderling twee vereenigingen, die een geheel onbeduidende briefwisseling voeren, zij 't ook over een niet-politiek onderwerp, kunnen vallen onder den verrei- kenden arm van het zwaard, nader aangeduid als het zwaard der gerechtigheid. Dat is volger.r. (It leifcï" d^r wet, naar den geest schijnt men te hebben gghandeld, vele jaren lang. Bedbeide vereenigingen toch hebben meer dan twintig jaren achtereen een bloeiend 19 Nadat er nog op was gewezen, dat niemand voor deel kon trekken uit den dood van mevrouw Rech- ling dan alleen de beschuldigde, die door twee be weegredenen tot de daad was aangespoord: ten eer ste, door de zucht naar wraak over de ondervonden beleedigingen, ten tweede, door de begeerte om de hinderpalen uit den weg te ruimen, die haar huwelijk beletten, nadat er ook op gewezen was, dat hier niet aan een zelfmoord kon gedacht worden, en ook niet kon worden aangenomen, dat de overledene het vergift op andere wijze had ingekregen, was de akte van beschuldiging ten einde. De president richtte thans tot Valentine de yraag of zij hare schuld bekende. talmde verscheidene minuten. Een beslist ja, of neen vermijdende, antwoordde zij toen: Ik heb mevrouw Rechling geen vergift toe gediend. Verder ondervraagd wordende, verhaalde zij den loop der gebeurtenissen geheel zooals die in de akte van beschuldiging was geschilderd, en erkende ook, dat zij zeer verbitterd was geweest op mevrouw Rechling. Dan zou het toch natuurlijker geweest zijn de gevraagde verfrissching te weigeren, zei de president. De gedachte daaraan kwam bij mij op, maar ik achtte dit een onbeleefdheid, luidde het ant woord. En toen haalde u den cognac. Hoe kwam het dat u deze zoo dadelijk bij de hand had Eiken avond dronk mijn vader een glas cognac met water, voor hij te bed ging. Maar u opende een nieuwe llesch. De andere was den vorigen avond leeg ge schonken. En hoeveel dronk mevrouw Rechling? Een glas cognac vei mengd met water, en een half glas onvermengde cognac. Hoe kwam dat? Toen zij het eerste glas leeggedronken had, verlangde zij nog meer, en ik wilde niet naar bestaan geleid zonder dat één enkele maal in die lange periode de Berlijnsche politie iets onbehoorlijks of onwettigs heeft ontdekt. Zijn de heeren al dien tijd blind of bij ziende geweest, of hebben zij een laakbare toegevendheid gebruikt vis a vis de sociaal democraten 't Een is even onwaarschijnlijk als het ander; men zal in regeeringskringen plotseling tot de erkenning zijn gekomen, dat op grond van paragraaf 8, in het belang van de goede zaak en ten pleiziere van den keizer eenigszins ruim opgevat, reeds heel wat ten nadeele der sociaal democraten kon worden ondernomen. Heel gelukkig kan men de regeering met haar ontdekking echter niet prijzen de schijn der partijdigheid heeft zij tegen zich en de openbare meening is ook niet vóór haar doen in deze. Afgewacht moet worden of in deze van Berlijn uit de victorie zal uitgaan of het te Berlijn gegeven voorbeeld elders navolging zal vinden wetend dat voorkomen te prefe- reeren in boven genezen, heeft het hoofd comité der sociaal democratische partij den plaatselijken afdeelingen aangezegd de cor respondentie in veiligheid te brengen en de partij-penningen tevens, waarvan door de leiders reeds het voorbeeld is gegeven: na een korte beraadslaging tusschen Bebel, Singer en Liebknecht, is deze laatste met de fondsen naar Zurich vertrokken. Wel heeft de aanval op de organisatie der sociaal-democratische partij het hoofd-comité bestond uit vijf ge- salarieerden en zeven niet betaalden) groote sensatie gewekt, doch ontmoedigd is men geenszins in de gelederen onder verdruk king en vervolging is de partij geworden wat zij is. Of het optreden tegen de sociaal-demo cratie is een voorbereiding op of een inlei ding tot beperking van 't algemeen stemrecht, is moeielijk te zeggen, wel zouden de reac tionairen een dergelijke „energie" wenschen en wel zou de regeering een dergelijk middel om de heftigste tegenstanders afteschudden, heilzaam achten, Met de hervatting van den rijksdag en deri wetgevenden arbeid is er misschien wel iets nieuws te hooren. de keuken gaan om weer water te halen. Hier verzocht de verdediger het woord om de beklaagde te vragen, waar de cognac gekocht was. Zij verklaarde, dat zij het niet wist, aange zien haar tante deinkoopen voor de huishouding deed. Lageraan ging weer zitten en de president zette het verhoor voort. Hij liet Valentine ver halen, hoe haarvader eenige woorden van mevrouw Rechling gehoord had toen hij de kamer binnen kwam, dat hij daardoor kennis had gekregen van de lage verdenking tegen zijn dochter en door de hierop volgende opgewondenheid dood was neergestort. Zij schilderde dit voorval op zulke getrouwe, hartverscheurende wijze, dat de toehoorders diep medelijder, met haar gevoelden, en de stemming tegenover de overledene mevrouw Rechling vol strekt niet vriendelijker werd. Men oordeelde, dat die dame, als zij niet gestorven ware, hier evengoed op de bank der beschuldigden had behooren te zitten als haar moordenares dat Valentine Zier haar vermoord had, betwijfelde niemand meer. Doch met haar had men nog medelijden, met haar slachtoffer niet. Waarom hebt ge uw vader niets gezegd van uw teedere verhouding tot mijnheer Rechling-^ Waarom hebt ge hem ook verzwegen, dat ge tengevolge van een heftigen twist het huis uwer meesteres had moeten verlaten vroeg de presi dent nu. Omdat ik hem elke aandoening wilde be sparen, antwoordde Valentine met een zucht; elke hevige aandoening kon heiu den dood aandoen, zooals dan ook helaas geblekei is. De president zeide dat ze weer kon gaan zitten en het getuigenverhoor nam een aanvang. Als eerste getuige werd Koenraad Rechling gehoord. Hij droeg een donkere kleeding en een rouw strik om den arm. De algemeene aandacht was op hem gevestigd; het ontging aan niemand, dat zijn blikken de beschuldigde zochten en op haar bleven rusten, terwijl zij de oogen neersloeg en een beweging maakte alsof zij zicli voor hem wilde verbergen. Was de beschuldigde met u verloofd? vroeg de ij resident. Zij is het nog, antwoordde Rechling met heldere stem, ik zeg dit om getuigenis af te leggen dat ik haar onschuldig houd aan de Volgens bericht uit Rome aan de Daily Chronicle achten de diplomatische kringen de Turksche quaestie sedert Vrijdag verergerd. De groote mogendheden zijn voornemens een ultimatum aan de Porte te stellen bijaldien zij blijft weigeren, een tweede wachtschip in den Bosporus toe te laten, maar zelfs dan is het onwaarschijnlijk dat de Porte zal toegeven, omdat het bekend is dat sommige mogend heden niet genegen zijn het ultimatum met geweld door te zetten. Trouwens verklaart de professor in de rechten te Oxford Holland in een brief aan de Times van heden, dat het desbetreffend verzoek van de groote mogendheden aan de Porte volkomen in strijd is met de tractaten. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily Chronicle geseind dat daar onder alle klassen groote onrust heerscht. Veel Engelschen zenden hun gezin weg of verzoeken dat het voorloopig weg zal blijven. Het afdanken van Rifat Pasja wordt oogenblikkelijk ver wacht. Rifat is bij den sultan in ongenade gevallen. De reden zou deze zijn. De zoon van Rifat Djawid Bei trachtte de Tabakregie op 30,000 Turksche ponden te brandschatten, onder voorwendsel dat anders zijn vaders rapport in zake het nieuwe Tabakregie-plan ongunstig zou zijn. De Tabakregie weigerde, waarop Rifat Pasja het Tabakregie-plan af keurde. Djawid Bei is naar Syrië verbannen. De Daily News verneemt uit Konstantino pel dat de meeste Armeensche paleisbeamb ten weggezonden zijn, en dat de plaatselijke besturen in de hoofdstad'dat voorbeeld willen volgen. De gewelddage verbanning van Armeniérs uit Konstantinopel duurt voort. Een telegram van 2 dezer luidt In str'jd met den indruk van gisteren schij nen thans alle mogendheden besloten te zijn om aan te dringen op het verzoek nopens het tweede wachtschip. De ambassadeurs zullen vermoedelijk morgen bijeenkomen om misdaad, waarvan zij beschuldigd wordt. Een vluchtig rood kleurde Valentine's wangen en zij richtte zich meer op, doch slechts voor een oogenblik, toen viel zij met een zacht gekreun in haar vorige houding. Op een vraag van den president verhaalde Koenraad hoe hij Valentine ten huize zijner moe der had leeren kennen en lielhebben, hoe zijn moeder hen gescheiden en hoe Valentine haar huis verlaten had. Hoe hij zich moeite gaf om zijn overledene moeder te verschoonen, zoo werd haar beeld toch nog ongunstiger dan het reeds was. Ik zou nooit van haar afgezien hebben, ver volgde hij, dat wist mijn moeder ook wel en den volgenden dag zou ik naar haar vader gegaan zijn om haar hand te vragen, als Valentine mij daarvan niet teruggehouden had om hem elke aandoening te besparen. Ik wenschte dat zij mij niet teruggehouden had, zeide hij met een zucht. Misschien zou dan alles anders gegaan zijn. Ik verliet Berlijn voor een paar dagen en toen ik teruggeroepen werd vond ik mijn moeder dood en mijn geliefde werd aangeklaagd als haar moordenares De greote flink gebouwde jonkman scheeneen onmacht nabij; hij zette zich snel neder. Zijn getuigenis had een diepen indruk gemaakt. Hoewel hij niets gezegd had dat de bescïiuldigde rechtstreeks ontlastte, had hij velen gunstig voor haar gestemd. Immers het zou onnatuurlijk zijn, wanneer een zoon op zulke wijze ten gunste der moordenares van zijn moeder optrad en Koen- raads houding boezemde vertrouwen in doorzijn kalmte en bezadigdheid. De volgende getuige was de koetsier van het huurrijtuig, waarin mevrouw Rechling naar Wil- mersdorf en terug naar huis gereden was. De man verklaarde alleen dat de dame onder weg nergens was uitgestapt en dus ook geen vergilt had kunnen innemen. Vervolgens kwam dokter Schmidlein, die een beschrijving gaf van mevrouw Rechling's doodstrijd en verkluarde, dat zij ge storven was met de beschuldiging op de lippen: dat Valentine Zier haar vermoord had. De ver klaring van den dokter werd bevestigd door de drie dienstboden, die ook nog vertelden, hoe hun meesteres thuis gekomen was en elk oogenblik hare ongesteldheid erger voelde worden. Zii hadden haar te bed gebracht, den-dokter gehaald te beraadslagen over de gedragslijn, die ze moeten volgen ten opzichte van de tegen werpingen die de sultan heeft aangevoerd als reden om den firman te weigeren. Zondagnacht om half twee werd te Ant werpen brand ontdekt in een gebouw naast de Anthoniekerk, waar beneden kazuifels banieren, vaandels, heiligenbeelden en andere voorwerpen voor den dienst werden bewaard, en op de verdieping zalen ter beschikking stonden van geestelijke broederschappen, om te vergaderen. De broederschappen die daar bijeenkwamen, bewaarden er sieradién, ba nieren, zilver en archieven. De brandweer slaagde er met moeite in den brand te beperken tot het eene gebouw dat echter geheel afbrandde. Om vier uur was ze hem geheel meester. De schade is heel grootmen zegt van fr. 300000, alles verzekerd. De archieven zijn natuurlijk niet te vergoeden. De omliggende gebouwen onder anderen een bewaarschool en een klooster, hebben veel waterschade. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van Alexandre Dumas heeft Zater dag, overeenkomstig het verlangen van den overledene, in alle stilte op het Montmartre- kerkhof te Parijs plaats gevonden. Tweede klasse, en in die klasse nog zoo eenvoudig mogelijkwas die uitvaartgeen militaire eerbewijzen, geen redevoeringen, de kortste weg naar het kerkhof. Twee rijtuigen met bloemen, die voorafgingen, vormden het ee nige huldetoon. Al wat op letterkundig en kunstgebied te Parijs eenigen naam heeft, had zich overigens bij den stoet aangesloten. In den Parijschen gemeenteraad heeft, naar en haar sterven bijgewoond. Zij beschreven den gewonen loop van net dagelijksche leven in me vrouw Rechling's huis en ook het heftige tooneel tusschen haar en Valentine, waar zij van de onbeschaafde handelwijze hunner meesteres ge tuigen waren geweest. En weer viel het licht ongunstig op de doode, daarentegen zeer gunstig op de beschuldigde. Terwijl Louise en Minna onuitputtelijk waren in de verzekering van Valentine's onschuld, was Hendrik echter zoo terughoudend, dat de presi dent hem opmerkzaam maakte op zijn houding, die zooveel van die der beide meisjes afweek, en naar de reden daarvan vroeg. De eerlijke knecht geraakte in verlegenheid en zweeg; natuurlijk areef de president nem nu nog meer inde engte, herinnerde hem aan den afgelegden eed en waar schuwde tevens voor de gevolgen van een valschen eed. Deze woorden brachten Hendrik tot de volgen de bekentenis: Toen de dokter de politie ge waarschuwd had en wij in verhoor geweest waren, werd mij gevraagd waar juffrouw Zier woonde, en daaruit begreep ik, dat de commissaris naar haar woning wilde gaan. Van den schrik blijft ze misschien dood, dacht ik, en toen ik weinige oogenblikken later met verscheidene boodschappen werd uitgezonden, nam ik de gelegenheid waar, ging per stoomtram naar Wilmersdorf en kwam nog bij tijds om te waarschuwen. Ga voort, beval de president, toen Hendrik zweeg. En toentoen kwam de juffrouw me zoo komiek voor.. Hoe bedoelt ge dat Zij verschrikte welmaar toch scheen het mij toe, of ik haar geen nieuws vertelde; juist alsof zij reeds wist, dat er iets verschrikkelijks gebeurd was. Wat hebt ge daar op te antwoorden vroeg de president, zich nu tot Valentine wendende. Zij sloeg de oogen neer en antwoordde Niets. Waarom hebt ge niet gezegd, dat de huis knecht u de tijding reeds gebradit had Hij had mij verzocht dit te verzwijgen, en ik had geen reden om mijn woord te breken. Door dit verzwijgen zijt ge aan den com missaris die u gevangen nam, ook verdacht voor gekomen; hij vond ook dat ge voorbereid waart.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1