Nummer 100. Zondag 15 December 1895. 18e Jaargang. Gemeenteraad van Waalwijk, TiÏFDl OVERWINT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, FETJ1LLUTU?;. Staatkundig overzicht. UITGEVER- "Waalwijk.. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvan gen de nog deze maand verschij nende nummers GRATIS. - Hl'i I mtmmmmaamm II- I I i nu i ■BMBM— Waalwyksche en Langsliaalsehf Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentièn 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 11 December 1895, n/ui. 7 ure. De vergadering werd voorgezeten door den burgemeester en bijgewoond door tien leden; de heer Baijens was niet tegenwoordig. Na voorleziug en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering was aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Besluit van gedeputeerde staten, hou dende goedkeuring van het suppl. kohier van den hoofdelijke» omslag b. Bericht van gedeputeerde staten, dat zij de gewijzigde politieverordening hebben ont vangen; deze is bereids afgekondigd c. Schrijven van de kamer van koophandel alhier, den raad in overweging gevende om de jaarmarktthans gehouden wordende Woensdag voor den laatsten Vrijdag in Oc tober, op welken dag ook jaarmarkten invallen te 's Bosch en Oschvoor de toekomst te stellen op Donderdag voor den laatsten Vrij dag in October. Conform besloten. d. Schrijven van gedeputeerde staten, hou dende bedenking tegen den op de begrooting voor 1896 uitgetrokken post van f 500 voor eeue muziekkiosk; gedeputeerde staten kunnen niet goedkeuren dat daarvoor eeue leening gesloten wordtals de staat der gemeente- financien die uitgave niet veroorlooft ui: de "gcWöne middelen, dient men te wachten. Burgemeester en wethouders stellen voor die zaak te laten rusten, totdat de financien in beteren toestand verkeeren. 22 O, wat een eerzuchtigefluisterde zij. Neen, eerzucht dreef mij niet, maar wel een geheel ander gevoel. Agnes, als ik Valentine Zier vrijpleitte, mocht ik eiechen wat ik wilde, hebt ge'gezegd. Ik zal mijn woord houden Agnes jubelde hij, ge weet dat ik slechts één ding kan begeeren uw hart en hand Mijn hand kan ik u nog geven, antwoordde zij zacht, maar mijn hart bezit ge reeds, zoolang ik u ken. Beschaamd sloeg zij de oogen neer, terwijl hij een kus op haar hand drukte. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Het viel niet gemakkelijk Adolf Banerlich tot bekentenis van zijn schuld te brengen. Na de eerste ontsteltenis, waarin Lageman's redevoering hem gebracht had, kreeg hij zijn koelbloedig overleg geheel terug. Aan den rechter, die hem een voorloopig gehoor deed ondergaan, het was weder de heer Hausler, verklaarde hij, dat hij nog niet bekomen was van zijn verwon dering over het feit, dat al de rechters, met den openbaren aanklager en de gezworenen incluis, zich zoo hadden laten vangen door de spitsvon digheden van een advocaat. De rechter wees hem op de ontsteltenis, die hij zelf getoond had, waarop hij met een spot- tenden glimlach antwoordde Ja, nu, ik zou den man wel eens willen zien, die zoo plotseling en onbeschaamd over vallen wordt en dan onmiddellijk met zijn antwoord gereed is. Ik kan den ad\ocaat Lageraan den lof niet onthouden, dat hij zeer bekwaam is in het combineeren der feiten. Het scheelde slechts weinig, of hij had mij zelf overtuigd, dat alles gebeurd is zoo als hij het liet voorkomen. En is u dan nog verwonderd, dat rechters en gezworenen hem geloofden vroeg de rechter. Wat allen overweldigde, was niet de rede van den bekwamen advocaat, maar wel de waarheid Geen der leden had hiertegen iets in te brengen, zoodat de kiosk weer van de be grooting verdwijnt. II. Benoeming van a. De gascommissie. Gekozen de heer.en Quirijns, Timmermans van Turenhout, van Virg en Baijens, Ieder met 9 stemme. b. Een lid van het stvur. Gekozen de heer F. «Van Liempt met 9 stemmen. e. Een lid van het R. C. Gasthuisbestuur. Gekozen de heer J. B. Timmersmans, met 9 stemmen. d. Een havenmeester. Gekozen de heer Chr. van der Werff met 10 stemmen. III. Machtiging tot verpachting van het marktgeld. Burgemeester en wethouders vragen mach tiging om het marktgeld voor 1896 te ver pachten, met dien verstande dat gedurende de kermisweek de pachter alleen zal hebben in te vorderen het marktgeld van vee, groen ten, vischveldvruchten, boter en eieren, terwijl de gemeente zelve zal innen het markt geld voor al wat tot de kermis behoort. Toegestaan. De voorzitter deelt mede dat gedurende de 11 eerste maanden dezes jaars voor bureau- en schoolbehoetten enz. t 200 minder is besteed dan verleden jaar. De heer Mombers wijst den voorzitter op het feit, dat aan de Westzijde der haven een klein gat gevallen is; hij verzoekt spoedige voorzieniug. De voorzitter neemt hiervan nota. De heer Verbunt releveert, dat in de vorige vergadering aangenomen zijn maatregelen om het zwaaien met stoom door stoombooten in de haven bij politieverordening te verbieden. De schippers schijnen zich hieraan echter niet te storen en zwaaien maar steeds stoomende; gisteren is spreker hiervan nog getuige ge weest; hij vraagt toepassing van de veror dening. De voorzitter merkt op, dat die bepaling die in zijne woorden lag. Bah, wat is waarheid vroeg Bauerlich met minachting. Gisteren hield ge voor waarheid, dat Valentine Zier met voorbedachten rade iemand vergiltigd had; van daag beschouwt men haar als het onschuldige slachtoffer en mij als den afschuwelijken moordenaar. Wie kan zeggen wat morgen als waarheid zal gelden Met deze laatste woorden trof hij een zeer gevoelige snaar bij den rechter. In de vooraf opgevatte meening, dat Valentine 7ier de mis daad gepleegd had en niemand anders, had de rechter bij het onderzoek menig punt voor on beduidend gehouden, dat hij anders nader zou onderzocht hebben. Hij maakte zich er een verwijt van, dat juist die punten den advocaat Lagcman als hoofdpunten gediend hadden, bij het onderzoek dat hij instelde. Deze herinnering stemde hem daarom juist niet zachter jegens Bauerlich en op de stukken wijzende, die op de tafel lagen, ant woordde hij op gestrengen toon De bewijzen die daar liggen, bevatten waarheid van ouderen datum dan van vandaag of gisteren. u zinspeelt op dat geval te Havelberg, dat de advocaat weer opgerakeld heeft. Ik wil die zaak niet ontkennen, antwoordde Bauerlich op hoogen toon, maar ze is reeds lang verjaard en staat ook niet in verband met dit geval. Dat geloof ik toch welDaarin ligt het bewijs, dat gij wegens uw hartstocht tot Valentine Zier, belang hadt bij den dood van haar vader. Een man met zulk een fijn eergevoel als hij was, zou nooit in een huwelijk zijner dochter met u hebben toegestemd. Ik heb het u reeds gezegddie zaak is reeds verjaard. Sedert ben ik een rijk man geworden. Daar hechtte de heer Zier weinig waarde aan, ge hadt anders niet noodig gehad u tc ver schuilen achter zijn zuster oin hem weldaden op te dringen, die u later dienen moesten als middel om uw misdadig plan uit te voeren. Mijnheer, dat is erg! Ik moet u herinnereu, dat ik Amerikaansch burger ben en dat De regeering der Vereenigde Staten zou zich met nadruk verzetten tegen de veronderstelling, dat het Amerikaansch burgerschap een vrijbrief verleent voor alle mogelijke misdaden, die in andere landen worden bedreven. Maar uw tweede vaderland zal zich inderdaad met u bemoeien. In de berichten, die de heer Lageman nog niet in de politieverordening is opge nomen; om bijzondere redenen hebben bur gemeester en wethouders gemeend hiermede tc moeten wachten tot het voorjaar. De voorzitter sluit de vergadering. 't Is nu Italië, dat de ondervinding opdoet, hoe wisselvallig de koloniale uitbreidingspo- litiek is, hoe enorm mannen van ondervinding zelfs, zich kunnen misrekenen en hoe groote offers aan menschenlevens van tijd tot tijd moeten worden opgeteekend bij de offers aan geld. De geweldige slag, welke het Apen- nijnsche schiereiland getroffen heeft (een divisie van 1500 man is in Afrika in de pan gehakt) is een direct gevolg van de groote mogendheidspolitiek, door de verschillende regeeringen sinds de grondlegging der eenheid van het koninkrijk gevoerd, nu eens op heel groote schaal, dan weer op meer bescheiden voet. Wel kan met goeden grond deze laatste catastrophe op rekening worden gesteld van het verraad (door de voorloopig behaalde voordeelen meende men zich heer en meester in Tigré en ras Mangascia had een zeer vredelievende en onderworpen houding aan genomen) dojh der regeeiing kan het verwijt niet bespaard blijven, dat zij roekeloos heeft gehandeld, dat zij onzinnig is te werk gegaan: Abyssinie veroveren met J0U00 man! Crispi treft de verantwoordelijkheid van 't geen er reeds geschied is en tevens van wat er nog gebeuren gaat: met laakba-e ondoor dachtheid heeft hij gehandeldmeenend grootscheeps te kunnen doen zonder geldelijke offers van eenig belang. Dat is de directe oorzaak geweest van de nederlaag, waarbij van majoor Toselli's kolonne slechts enkelen zijn ontkomen. Op een plateau, 3414 meter boven de oppervlakte der zee, Amba-Alaghi genaamd en gelegen 130 kil. zuidwaarts van het hoofdkwartier, kampeerde majoor Toselli met 5 bataljons van 300 mati. Deze kleine macht is door ras Makonnen, die tien jaar over u in Amerika heeft laten inwinnen, komen dingen voor, die ongetwijfeld eene aanvrage tot uitlevering tengevolge zullen hebben, zoodra ze langs ambtelijken weg aan gene zijde van den Oceaan bekend gemaakt worden. En zou aan die aanvrage voldaan worden vroeg Bauerlich zichtbaar verschrikt. Ongetwijfeld wij zijn verplicht daaraan te voldoen. Maar ik ben een geboren Duitscher; mijn eigen vaderland zal mij toch niet aan een vreemde mogen,dheid uitleveren Zoo even hieldt ge er u aan vast, dat ge fburger van dat vreemde land zijt, zeide de rechter met bittere spot. Wees echter gerust. Zoo spoedig zult ge die onvrijwillige reis over den Oceaan niet behoeven te doen. Eerst zult ge hier gevonnisd worden en uw straf moeten ondergaan. Oho I wat heb ik dan toch eigenlijk gedaan, vroeg Bauerlich hoonend, terwijl hij de armen op de borst kruiste en den rechter uitdagend aankeek. Verontwaardigd over zooveel onbeschaamdheid wilde deze opstuiven, doch hij bedwong zich en met verachting antwoordde hij op ijzig koelen toon Met het doel hem te dooden hebt ge een flesch vergiftigden cognac ten huize van den heer Zier gebracht. Ondersteld, dat ik dit gedaan heb, dan heeft hij er toch niet van gedronken en is niet gestor ven door het vergift; om mijn bedoeling alleen kan niemand mij vonnissen! Ge hebt den dood van mevrouw ltechling veroorzaakt. Ge weet zelf zeer goed, dat men mij geen rekenschap kan vragen van een ongelukkig toeval. Maar ge hebt met voorbedachten rade valsche getuigenis afgelegd tegen Valentine Zier en een meineed gedaan, riep de rechter. Alles samen zal u eenige jaren tuchthuisstraf bezorgen Waardoor zal men mij dit bewijzen Op grond van het vertelsel, dat advocaat Lageman verzonnen heeft Of met behulp van de beklaagde, die natuurlijk de plank grijpt, die haar wordt toegeworpen Of qp grond van de verklaringen der hilf krankzinnige Constance Zier? Gij wist die toch voor uw bedoelingen te gebruiken, zei de rechter met verachting. Vergis u niet, er zijn genoeg bewijzen voorhanden om door de gezworenen schuldig verklaard te worden geleden te Rome namens Menelik een vre- descontract is komen onderteekenen, aan 't hoofd van 20000 man onverwacht overvallen en nu worden als vermist opgegeven majoor Toselli, 17 officieren van zijn bataljon en 900 Askaris. Het gevecht is geleverd of liever de overval geschiedde des morgens om 8 uur 11. Zaterdag en om vier uur in den namiddag was alles afgeloopen. De vijand had zijn voorzorgen goed genomen: alle gemeenschap met de overige Italiaansche kampen was vooraf verbroken en generaal Arimondi, die Toselli ter hulp wilde snellen, bleek machte loos tegenover zulk een overmacht, nog wel onder bevel van een, dien men verwachtte als vredesonderhandelaar. De regeering heeft alle maatregelen ge nomen, opdat de definitieve zegepraal aan de Italiaansche wapenen zal blijven. Dit zal echter natuurlijk geld kosten. Ook hebben de ministers van oorlog en van de schatkist aangevraagd de kredieten voor Afri ka van 3 op 10 millioen lire te brengen hetgeen de financieele commissie uit de kamer eenstemmig goedkeurde. Het blijkt vooral op aandringen van den grootvizier Rifat Pacha geweest te zijn, dat sultan Abdul l'amid ten langen leste tot het uitvaardigen van den firman besloot, waarbij aan de zes mogendheden werd vergund het aantal harer in de Zee van Marmora station- neerende oorlogsschepen van een te brengen op twee. Afspraak is nu evenwel, dat die aanvul lingsschepen niet tegelijk, maar een voor een en elk" afzonderlijk en dan op verschil lende tijden den Bosphorus zullen binnen komen, teinde zoodoende het karakter eener demonstratie te vermijden en de gevoeligheid der bevolking, waarover de sultan zich altijd zoo bezorgd toont, te ontzien. In Spanje moet weer eene ministerieele crisis op handen wezen. De ministers van financien, justitie en openbare werken zouden willen aftreden. Financiën zou dan overgaan daartoe is uw bekentenis niet volstrekt noodig. Misschien niet,antwoordde Bauerlich hoonend, maar ge hebt die bekentenis noodig om Valen tine Zier in vrijheid te kunnen stellen, en ik heb er genoegen in haar tot de volgende maandelijk- sche zitting der gezworenen in de gevangenis te houden. Dat i9 misMejuffrouw Zier is reeds in vrijheid gesteld tegen borgstelling: mijnheer ltechling heeft de som bereidwillig gedeponeerd, antwoordde de rechter, die deze leugen wel met zijn geweten ltoi overeenbrengen. Bovendien kan uw rechtsgeding 9poedie beginnenwant mijnheer Lageraan heeft ons het voorloopig on derzoek zeer gemakkelijk gemaakt. Later zult ge dan kunnen terechtstaan te Chicago en te San Francisco, wegens de misdaden van den fal saris en giftmenger Burley alias Pieter Meijer. Deze mededeeling had de rechter opzettelijk tot het laatst bewaard en ze bleek het beoogde doel te treffen. Bauerlich verbleekte: zijn onbe schaamdheid veranderde in angst en onbedacht stamelde hij: Weet ge? Ja, ik weet, en spoedig zullen de rechters in Amerika ook weten, dat gij dezelfde persoon zijt als Dick Burley, die te Chicago zijn twintig jaar oudere vrouw vergiftigde om haar vermogen in handen te krijgen, dezelfde persoon als de Hollander Pieter Meijer, die in San Francisco zijn compagnon door verschillende valschheden 'in geschriften heeft opgelicht voor een som van een half millioen dollars en daarna spoorloos is ver dwenen. Ge zult nu wel begrijpen, dat ge een verloren man zijt of ge bekent of niet. Bauerlich was op een stoel neergezonken. Hij trilde over het geheele lichaam. Wie..., wie heeft... dat... aan het licht ge bracht De rechercheur, dien Lageman naar Amerika heeft gezonden, antwoordde de rechter. De twee maanden, die verloopen zijn sedert het begin van het proces tegen Valentina Zier heeft hij goed besteed. Terwijl ge hier bezig waart een kuil te graven voor het onschuldige meisje, werd daar de strik gereed gemaakt, waarin ge nu gevangen zijt. Nog niet nog niet, mompelde hij en vroeg toen Als ik een bekentenis deed, zou dat de zaak nog veranderen Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1