BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. aan den tegenwoordige» minister van koloniën, den heer Castellano, markies Vadello, vice- minister van binnenlandsche zaken, zou justitie nemen, en de heer Osna zou van vice minister, minister van koloniën werden. Markies Pidal zou met openbare werken worden belast. In hoeverre de crisis in verband staat met de geruchtmakende onthullingen betreffende den Madridschen gemeenteraad zal nog moeten blijken. De pogingen dergenen, die d:n president der Republiek door hun laster tot aftreden wilden nopen, zijn jammerlijk gefaald, terwijl ze thans alle mogelijke moeite doen, om de schuld op anderen te werpen. President Paure zelf, die algemeen gerespecteerd en bemind werd, zal door dien aanval bij ieder weldenkend mensch in achting stijgen, daar hij getoond heeft, een onbaatzuchtig, onbe vooroordield man te zijn. Ziehier de feiten De moeder van mevrouw Faure heeft het" ongeluk gehad, in 1841 een onwaardige» man te trouwen. Drie maanden na het sluiten van het huwelijk nam hij, die procureur was, de vlucht met het geld van tal van clienten, zijn* vrouw achterlatend. Hij werd bij verstek tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. De verlaten mevrouw Belluot stelde een eisch tot echtscheiding in, welke eisch werd toe gestaan. In 1842 werd de tegenwoordige mevrouw Faure geboren,-die door haar ooms Guinot, waarvan er een senator was, werd opgevoed. De vader stierf in 1818 in Spanje en in naam van het kind deden de voogden afstand van zijn nalatenschap. In 1861 leerde Faure, toen een klein geëmployeerde bij de leerlooierij, juffrouw Belluot kennen en be minnen. Hij deed aanzoek om haar hand, maar met het oog op zijn positie moest hij wachten. Vier jaar later bezat hij te Havre een bloeiende zaak en hernieuwde hij zijn aanzoek. Daar hij de geschiedenis der familie Belluot niet kende, achtte men zich verplicht hem daarvan op de hoogte te stellen. „Ma foi," antwoordde Faure, „juffrouw Belluot is toch niet verantwoordelijk voor de fouten van dien geöclipseerden vader en hij trouwde haar den 18 Februari 1865, zonder dat ze naar het schijnt, iets bezat. Alle bladen zijn het er over eens, dat niets ten nadeele van Faure noch mevrouw Faure gezegd is en dat daarentegen beiden getoond hebben, de eervolle positie, die ze innemen, waardig te zijn. Mevrouw Faure heeft, sedert zij op het Elysée gekomen is, zich onderscheiden door haar onvermoeide» ijver in het doen van goede werken, terwijl ze ook als echtgenoote en moeder aanspraak heeft op aller eerbied. President Faure heeft eene aardige nieuwigheid ingevoerd de tazanten, die op de aan het Hoofd van den Staat toekomende jachtterreinen worden geschoten, zendt hij cadeau aau de kamerleden,zonder onderscheid van politieke kleur. Zelfs de roodsten aan vaardden dankbaar de attentie. Het is ten minste vrij wat republikeinscher dan onder vorige presidenten, toen het over tollige wild verkocht werd aan de poeliers. Bcllacoscia, de befaamde Coisicaansche bandiet, is een paar maanden geleden ge storven, maar het schijnt dat zijn familie wilde blijven profiteeren van den schrik, dien de bandiet inboezemde zij ontkende dat hij dood was. De autoriteiten besloten eindelijk de zaak in het reine te brengen, maar zij hebben het lijk van Jacques Bonelli, alias Bcllacoscia, niet kunnen vinden; het was weggevoerd. Voor zijn bloedverwanten heeft de zaak echter een mir.der aangenaam naspel gehad; zijn vrouw is tot drie maanden, zijn overige verwanten zijn tot 1 a 6 maanden veroordeeld, wegens overtreding van de be grafeniswet. De protest-optocht, Maandag, tegen den Madridschen gemeenteraad, blijkt eene in drukwekkende demonstratie te zijn geweest. Leden van alle staatkundige partijen namen er aan deel. Dat de winkels gesloten waren geschiedde als bewijs van instemming. Vooraan in den stoet, die in alle stilte en kalmte voortschreed, ging de markies De Cabrinana, de ontdekker en openbaarmaker der schandalen. Dan kwamen Sagasta, Vega de Armijo, Salmeron, Guinazo, Maure, Leon y Castilho, Aguibro, Siluala en andere dragers van genoemd worden mogende namen. Men is nu in afwachting van wat uit de demonstratie zal voortvloeien. Maarschalk Campos is in allerijl naar Colon in de provincie Matanzas vertrokken. Naar men veronderstelt, wil hij verhinderen dat de benden der opstandelingen in die provincie zich vereenigen. De werkstaking aan de Clyde en te Belfast zal weldra tot de geschiedenis behooren. De machinisten te Glasgow krijgen onmiddellijk, die te Belfast met Februari verhooging van loon, de eersten onmiddellijk een shilling per week en met Februari een tweede; de laat- slen krijgen met Februari een shilling, terwijl de patroons zich verbinden binnen 6 maanden de looneu niet te verminderen. In een mijn in Derbyshire zitten 500 mijnwerkeis opgesloten door den val der lift; te Dungannon zijn zes menschen verdronken door het binnendringen van water. Keizer Wilhelm heeft zijn voornemen te kennen gegeven, op 18 Januari van het vol gend jaar, ter viering van het 25jarig bestaan des Rijks, in zijn paleis een groot feest te geven aan de leden van den rijksdag waar bij, naar de keizer hoopt, vooral zooveel mogelijk de nog in leven zijnde leden van den eersten rijksdag tegenwoordig zullen wezen. Ook het rijksdagsbestuur is voornemens dien dag in het rijksgebouw, de leden aan een feestmaal te vereenigen. Ook zal dat wel 't zij een avond- of een morgenfeest moeten worden. De sociaal democratische partij zal de volgende ontwerpen bij den rijksdag indienen en verdedigen afschaffing van de paragraaf van het wetboek van strafrecht, betrekking hebbende op het misdrijf van majesteitsschen nis; invoering van den achturenwerkdag; afschaffing der dictatuur in Elzas-Lotharingen; vrijheid van vereeniging en vergadeiing; vrij heid van drukpers en algemeen enkelvoudig stemrecht voor alle staten van het rijk. De Vorwarts publiceert den tekst van een vertrouwelijke circulaire, door den direc teur van politie van Halle tot de commis sarissen van politie van zijn arrondissement gericht. Deze publicatie maakt een des te grooter sensatie, daar het document bewijst, dat de strijd tegen de sociaal democraten ook met onwettige middelen moet gevoerd worden. Autoriteiten dus, die onwettige mid delen gebruiken en conservatieven, die zich en petit comité aan majesteitsschenis schuldig maken Volgens de laatste berichten hebben de Sjoanen het beleg geslagen voor Makalla en Antalo. De kolonne welke majoor Toselli en zijn troep overviel en in de pan hakte, zou slechts de voorhotde zijn van een leger van 40,0()0 (volgens anderen van 70,000) man onder Menelik. Evenwel beweert 't ministerie van oorlog, dat de Abessyniers gewoon zijn vrouwen en kinderen, die het leger in groote getale vergezellen mede te tellen. Generaal Baratieri is te Adigrat en trekt daar alle troepen samen, die hij krijgen kan. Het zijn 4 compagnien jagers, 22 inland- sche compagnien, samen 6600 man; 1500 man van de mobiele militie, 2000 van ver schillende troepen, samen ongeveer 11,000. Men is ongerust over het lot der troepen welke zich te Makalla bevinden, daar deze slecht gewapend zijn en niet sterk in aantal. WAALWIJK. Op Zondag 15 Dec., des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. l'Union fait la force. Ouverture. par Canivez. 2. Gloire au Champagne! Valse. par ICrein. 3. Fantaisie sur l'Opéra Lucretia Borgia. Donizetti. WAALWIJK, 14 Dec. 1895. Benoeming. De heer Liebertcandidaat notaris te 's Grevelduin Capelle, is benoemd tot notaris te Ierseke. Tweede kamer. De tweede kamer heeft art. 138 van hootdst. V der staatsbegrooting, waarbij f 25000 wordt toegestaan ten behoeve van eene rijkskweek school voor onderwijzeressen, met 51 tegen 46 stemmen aangenomen. Prof. Boltini. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van prof. Boltini; volgens de ons vertoonde getuigschriften voldeed hij overal uitstekend en zijn zijne voorstellingen wel een bezoek overwaard. Heffing van invoerrechten. De Kölnische Zeitung vindt het noodig zich te bemoeien met onze nieuwe bepalingen betreffende de heffing van invoerrechten. Volgens dit blad zou daarover onder de kooplieden en fabrikanten in de Rijnprovincie en in Westfalen een storm van verontwaar diging zijn ontstaan. Het blad verwondert er zich over, dat de Duitsche diplomatie zich de zaak nog niet aangetrokken heeft. Wij gelooven, dat men het best doet het hatelijk gestelde artikeltje van het Duitsche blad niet te zwaar op te nemen. Wij achten de Duitsche regeering te verstandig en te redelijk, om op eenigerlei wijze te trachten gelijk het Keulsche blad schijnt te ver langen inbreuk te maken op onze autonomie ten aanzien van een maatregel, die geöischt werd door de schandelijke wijze, waarop de belasting werd ontdoken. Een staaltje hiervan Door de verificateurs te Winterswijk is dezer dagen een waggon met Keulsch aar dewerk aangehouden, aangegeven ten invoer op een waarde van f 225 bedroeg; terwijl de factuurswaarde daarvan f 525 bedroeg; daarbij was ruim 1100 kilo op het gewicht en 800 stuks op het aantal verzwegen. De aangever een Rijnlandsch potten bakker bracht hier een bezoek bij den chef der douanen, om een en ander met hem in orde te brengen. Dat hij niet voor zijn pleizier in Holland was, kon men hem van het gezicht lezen. De man had dan ook ongeveer f 1000 boete beloopen. Vee uitvoer naar Belgie. Dat cr in Belgie groot gebrek is aan slacht vee, blijkt hieruit, dat alleen op Maandag jl. langs het grensstation Rozendaal niet minder dan 324 stuks vet vee uit Nederland naar verschillende plaatsen van Belgie zijn ver zonden. Het vee was enkel bestemd roor de slacht huizen en had eene waarde van ruim f 40000. 1000 Kilometerbockjes. Men meldt Utrecht Bij het gebruik der kilometerboekjes heeft zich het euvel voorgedaan, dat d^or vele kleine reizen, zoomede door het verschrijven van vakjes, het zich in elk boekje bevindend aantal vakjes in enkele gevallen onvoldoende bleek om de volle 1000 kilometer te verbrui ken. Aan dit bezwaar zal thans op de na volgende wijze door de betrokken spoorweg maatschappijen worden te gemoet gekomen. Indien alle strooken van een kilometerboek.je zijn verbruikt, vóórdat de 1000 kilometers zijn afgelegd en de houder niet voornemens is een nieuw boekje te nemen, of wel het overblijvend aantal nog niet verbruikte kilo meters te groot is om or> een nieuw boekje te kunnen worden - .end met de volgende reis, zal kostelo' .-uppletieboekje worden verstrekt ga)d or het nog ongebruikte aantal kilometer. zulks tegen een intrek king van het ve ruikte boekje Deze suppletieboekjes hebben denzelfden geldigheidsduur als de oorspronkelijk afgege ven kilometerboekjes en moeten door belang hebbenden minstens drie dagen te voren aan de stationsloketten worden besteld onder opgave van het nummer en de klasse van het boekje, dat door het supplement moet worden vervangen. Moord Hoogstede. De Middelb. Ct. meldt De persoon dieonder verdenking iets uitstaande te hebben met het Rotterdamsche drama, te Osch werd gearresteerd en naar Rotterdam vervoerd, is na een kort verblijf weder op vrije voeten gesteld. Hij had vroeger naast Hoogsteden gewoond. De man is op zijn verzoek in de gelegenheid gesteld naar Bergen op Zoom te gaan, waar hij werk dacht te vinden. Daar hem dit niet gelukte, is hij naar Middelburg gekomen, waar hij ook al weinig succes had. Hij deed Donderdag I ogingen om weder gratis naar Rotterdam te kunnen reizen. Of zijn waarheidsliefde wel bijster groot was, wordt met reden betwijfeld. Aan ver schillende personen deed hij van elkaar af wijkende verhalen. Zijn verzoek om gratis naar Rotterdam te komen is niet ingewilligd. Hij moet thans naar Goes gegaan zijn. Dc misdaad. Nu is er eindelijk een weinig licht gekomen in de stikduistere zaak van den moord op den kleinen Hoogsteden en als wij gaan volgen al wat er vandaag gebleken is. dan speelt zich da .r voor onze oogen een drama af, zóó vreeselijk, zoó huiveringwekkend, als de anna len der misdaden er ?naar weinige kunnen bevatten. Ziehier het geheele relaas Op Maandagavond van den 18en November is het kind vermist. Wat er tot Zaterdag avond daaraanvolgend gebeurd is. dat bleek nog niet. Maar op den Zaterdagavond van den 23en hoorde het dochtertje van den heer Jansen, bakker aan de Slaakkade, terwijl het boven in een achterkamertje bezig was, een akelig klaaggeschrei, „ach zoo naar, zoo vreeselijk" zei het meisje. Het dacht dat een van hare broertjes of zusjes huilde, maar beneden gekomen, hoorde het van haren vader, dat het geschreeuw niet in huis was geweest. Toen ontgaf het meisje het zich. Op denzelfden avond kwam er bij den knecht van de wageuverhuurster Hekman aan de Slaakkade een onbekend man om een wagen te huren. Het was toen 10 a II uur. De knecht vond het al wat laat om den wagen mee te geven, maar toen er statiegeld betaald werd, was hij bereid. Even later kreeg hij echter het vermoeden, dat er wel eens iets met den wagen niet in den haak kon wezen, en hij ging den man met den wagen na. De man reed den wagen het slop uit en den hoek om een eind de Boezemkade op. Voor het pand no 41, waar Willem van Berkel woont, zette hij den wagen neer. De knecht bleef op een afstand staan kijken. Hij zag na enkele oogenblikken twee mannen naar buiten komen. Een hunner droeg een vreemd gevormden zak. Hij lei dien neer in den wagen, greep het handvat en duwde de wagen met zijn last de brug over, in de richting van het Oostvestplein. Zijn metgezel liep vóór den wagen. Toen was de knecht gerust en ging weer in huis. Twee uren later kwam de man, die den wagen gehuurd had, terug. Hij scheen zeer zenuwachtig en liet van het vooruitbe- laaide statiegeld veel meer afhouden dan hij verschuldigd was. Blijkbaar was hij blij van den wagen af te wezen. De knecht van de wagenverhuurster is een ruwe, onverschillige klant. PI ij leest geen couranten en zoo kwam het, dat hij eerst een paar weken later vernam, dat Van Berkel verdacht werd. Hij sprak toen Zaterdagmid dag 1.1. een agent van politie op de Slaakkade aan en zei Ik weet alles van den moord. De agent heeft hem toen in overweging gegeven naar den hoofdcommissaris op het bureau Kaasmarkt te gaan en daar is de man toen nog denzeltden middag door den heer Voormolen in tegenwoordigheid van den rech- ter-commirsaris gehoord. Meerdere buren werden door rechercheurs gevraagd en ook zij verklaarden op bedoelden Zaterdagmiddag een akelig geschrei te hebben vernomen, zonder er evenwel iets boos bij te denken. Als men nu weet, dat het venster van de achterkamer van Van Berkels woning op de Boezemkade, uitkomt in het slop achter de woning van den heer Jansen, dat de huizen van de Boezemkade zóo schuin naar die van de Slaakkade loopen, dat het achtervenster van Vau Berkels woning slechts enkele meters van de ramen der Slaakkadehuizen verwijderd is, dan kan men aannemen, dat, als het kind in de achtei kamer van Van Berkels woning vermoord is, zijn hulpgeschreeuw gemakkelijk hier kan worden vernomen. Dat het vermoorde kind in die kamer ont kleed is, in zakken gewikkeld en in den wa gen gebracht is, kan als zeer wel mogelijk worden aangenomen. Dat de wagen in het drukke Zaterdagavond rumoer zonder stoornis den langen weg naar den Verlengden Bin nenweg kon afleggen evenzeer. In de diepe stilte, die op den Schoone- bergerweg heerschte ook des Zaterdagsavonds, kan onbemerkt een medeplichtige of de dader de sloot zijn overgesprongen, om op het land het lijkje te begraven. Ook de justitie heeft blijkbaar de overtui ging daarvan. Donderdag is de knecht van de wagenverhuurster drie malen gehoord. En hedenmorgen is Katharina Maria van Berkel, geboren Hoogsteden de vrouw van Willem van Berkelgevangen genomen en morgen zal de rechtbank in raadkamer tot een extra zitting bijeenkomen om over het verleenen van rechtsingang te beslissen. Zoo- dat dus tegen Willem van Berkel en zijne vrouw gegronde vermoedens bestaan dat zij, met een medeplichtige, den laffen moord op den 10-jarigen Hoogsteden hebben gepleegd. Hedenmiddag is er huiszoeking gedaan in Van Berkels wouing aan den Hoogen Boezem. De asch uit de kachel is door de rechercheurs meegenomen, omdat het vermoeden bestaat, dat de kleertjes van den vermoorden jongen verbrand zijn. Waarschijnlijk zal nu tevens, wat tot heden verzuimd is, de Boezem worden afgeriregd. Er is nog iets uitgelekt, dat deze toch alzoo verschrikkelijke zaak nog vreeselijker maakt. De vrouw van een bloedverwant van Van Berkel moet aan Van Berkel hebben ge schreven „Beken maar Willemwant ik kan het niet langer volhouden.» Bedoelde bloedverwant moet met Van Berkel en nog iemand samen een onlangs gepleegden dief stal gepleegd hebben en f 9000 van het daaruit verkregen bedrag niet afgedragen hebben aan zijne medeplichtigen en uit wraak zou nu de moord op het knaapje gepleegd zijn Nader meldt men dat de diefstal bij den heer Wotki in verband staat met deze zaak en Van Berkel te Hamburg trachtte effecten te verzilveren. (R. N 3Iisdaiul of ongeluk? Er is zoo goed als geen nieuws omtrent den te Groningen vermisten politieagent Van Vliet. Woensdag werden het Winschoterdiep en het Eemskanaal afgevischt met de zegen en een Engelsche dreg, waarvoor een Stal po litieagenten, die uithoofde van hun vroeger beroep met deze toestelleu weten om te gaan, aangewezen werden. In den loop van den dag zijn Dinsdag vier personen aangehouden, verdacht in betrekking te staan tot deze duistere zaak. Drie hunner zijn weer op vrije voeten gesteld, den vierde, zekeren W. B., heeft men voorloopig gehou den, terwijl later nog een persoon is opge bracht. W. B. heett echter met de treurige zaak niets uit te staan. Vergiftiging In de zaak tegen mevr. v. W. J. zijn Dinsdagavond en Woensdag weer getuigen gehoord. Den 20n December zal (volgens de Tel.) de rechtbank te beslissen hebbenof de preventieve detentie zal worden verlengd, tenzij reeds voor dien tijd tot hare invrijheid stelling mocht worden besloten. Ontrouwe bediende. Uit een pakket per expeditie bureau Van Gend Loos, van Leiden verzonden naar Utrecht, werd vermist ruim fl6ü0. Als vermoedelijke dader van de ontvreemding is in arrest genomen een jeugdige beambte der genoemde firma, die door vervalsching der op het pakket geplaatste zegels, zich in het bezit schijnt te hebben gesteld van de ver miste geldswaarde. Het bedrag is op aan wijzing van den verdachte bereids weder opgespoord.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2