II IV IN I It' Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk. Servie. Turkije. BINNENLAND. W-A V t' UITVOERINGEN. hem nietdoor vrees voor een vredebreuk, tot een werkelijke of geveinsde inschikkelijk heid tegen zijn overtuiging in, want daar door zoudt gij schade toebrengen aan zijn karakter en dus een groot onrecht plegen. Gij man des vredes. weet wel, dat daar op het gebied van denken en spreken, de palmen zoo heerlijk groeien als er maar menschen zijn, die ze aankweeken en verzorgen. En dan zijn er nog die groote struikel blokken, welke men soms niet met olifanten en kemelen kan versieepen de beginselen! Als de lieden eens rechts stevig op Jiun stukken willen blijven staan dan slaan zij u uit het veld met de mededeeling, dat er met dit of met dat voor hen een beginsel is ge moeid. Zeker, wij erkennen ten volle een recht, dat boven elk ander recht moet geëer biedigd «vorden, en, waren we inderdaad flinke vredelievende mannen en vrouwen, wij zouden de hand drukken ook van den tegen stander, die andere beginselen is toegedaan dan die, waarvoor wij opkomen, en ze zoekt te doen zegevieren door middelen, welke het volle daglicht kunnen verdragen. Doch wat zeer te betreuren is, en oorzaak van den felsten wederzijdschen aikeer, er komt zooveel surrogaat aan de marktAls beginsel wordt u voor de voeten geworpen, wat in de verste verte dien naam niet verdient wat eigenlijk de moeite der vermelding niet waard is, of hoogstens een verschil van op vatting mag heeten. l)aar maakt men dan een slagboom van, die alle toenadering belet, en de menschen wel noodzaakt elk een ver schillenden kant op te gaan. De waarlijk inschikkelijke man zal nooit een beginsel laten varen, maar zal ook bij anderen diezelfde vasthoudendheid eerbie digen. Niets van zijn zelfstandigheid boet hij inf hij blijfj zichzelf, maar waardeert het ook, dat anderen gelijke aanspraken doen gelden. En nu zijn dat de echte kenmerken van een waarlijk vrijzinnigen,vredelievenden geest. Kleur bekennen, zeker, maar in de onder scheiden kleuren zoeken de harmonie, die ze samenbrengt tot een gamma van groote schoonheid. Niet overschitteren en overscha duwen, geven wat gemist kan worden. Niet de grenzen zoeken te verschuiven ter vergrooting van eigen erf, maar binnen de eigen beperkingen den krachtigsten arbeid verrichten ten algemeenen nutte. De echte inschikkelijkheid geeft een ongezochte ver vulling aan het gewijde woordWie zich vernedert, zal verhoogd worden; het kleinste vredezaadje, in goeden bodem nedergelegd, levert honderdvoudige vrucht. (R. N.) Wel is op de smulpartij det Amerikanen fanatieke aanhangers der Monroe-leer, aan het door president Grover Cleveland in den vorm van een heftigen uitval tegen John Buil bereide lekkerbeetje zoo iets gevolgd als een financieele katterigheid waarneembaar op de plaats waar ook bij den mensch-Amerikaan de beurs en de portefeuille plegen geborgen te worden, doch de Engelschen vergissen zich geducht als zij zoo maar opeens gaan praten van een toenemde impopulariteit van den president. Zoo ver is 't nog niet en 't is ook de vraag of 't zoover wel komen zal, het ijverig streven der republikeinen, Cleve- lands politieke tegenstanders, ten spijt. Van de zijde der groote kooplieden en der voor naamste financiers der Vereenigde Staten, is echter waarneembaar een door de omstan digheden geboden reactie tëgen overijlde handelingen, welke geweldige gevolgen zouden kunnen hebben. De aanneming door den senaat der Vereenigde Staten van het voorstel gansch leven verwoest? Ben ik dan vuor u niets mt er Oh Koenraad, Ivoenraad, hoe kunt ge dut vra gen kreet zij en strekte onwillekeurig de armen naar hein uit. Doch toen hij haar aan zijn hart wilde drukken, week zij terug en mompelde: Het mag niet zijn Haar goddelijke en menschelijke wetten mag het wel zijn l sprak Lageman, doch nu mengde Agnes zich weer in hut gesprek. Dring niet aan, zei ze, tusschen Valentine en Koenraad tredende, behandel haar als een zie ke, die weer aan de vrije lucht en aan zonne schijn gewoon moet worden. Hoor eens wat ik bedacht hebmorgen laat ik de koffers pakker, en ga met Va'entine naar het Zuiden. Een uil roep der beide heeren bewees, dat dit plan hun niet zeer gelegen kwam. f Gij, heeren der schepping, zijt toch allen jgioote egoïsten, vervolgde zij schertsend, maar ik j kan er niets aan veranderen, wij moeten een paar maanden op reis. Koenraad gaat dien tijd naar Zeckta om dakpannen en steenen te bakken en gij, vriend Ja, wat wordt mij opgelegd? vroeg Lageman half schertsend, half treurig. Gij troost u met het bewustzijn, dat men een goed werk nooit ten halve mag doen; om het goede werk te voltooien, staat ge mij een poosje af. Verder vindt ge troost in de vele brieven die ik u zal zenden en eindelijk in het vooruit zicht op de vacantie der rechtbanken. Dan moogt ge mij aan de oevers van het Vierwaldstadter of Thüner meer komen opzoeken. Mag ik dan meekomen vroeg Koenraad. Daar zullen wij nog eens over denken. Niet waar Valentine Deze zonk in roevrouw Von Beeren's armen en zeide snikkend Oh Agnes, het is te veel, het is te veelWilt ge dat ook nog doen, na alles wat ge reeds voor me gedaan hebt? Wilt genu reeds scheiden van uw pas verworven geluk Ja, om nog gelukkiger terug te keeren, ant woordde mt Trouw Ton Beeren en sloot haar den mond met een kusIk heb het zoo besloten en daar blijft het bij, voegde zij er schertsend bij tot benoeming vun een commissie, hoewel de blinde geestelijke van dit wetgevende lichaam in zijn gebed de hoop uitsprak, dat cr geen bloed zou worden vergoten, is wel kenmerkend voor de stemming. Was 't op de beurs van New York Vrijdag reeds onrustig, op een paniek af, en viel toen reeds de val te melden van vier handelshuizen van naam, Zaterdag was 't niet vetl minder. Lang vóór het openingsuur was er een ge drang van de menigte buiten en het tooneel binnen was merkwaardig. Bijna alle leden der beurs waren tegenwoordig. De galerijen waren dicht bezet. Vele beursmannen meen den evenwel dat de grootste oniust voorbij was. Gedurende de laatste paar dagen zijn vele stukken opgeofferd, waarvan de dividen den ongetwijfeld spoedig betaald zullen wor den. De president van de effecten-beurs, de heer Eames, verklaarde in een interview, dat de tegenwoordige stand van de beurs het onmiddellijk gevolg was van Cleveland's boodschap over Venezuela Niets anders kon daarvan worden verwacht. Hij gelooft niet dat de markt veel vaster is, maar andere 'oorname makelaars en verscheidene vreemde bankiers zien den toestand meer hoopvol in. In de vergadering van bank-presidenten was het meest ongunstige feit, dat Duitsche huizen van hunne Europeesche principalen orders in handen hadden om obligation, met inbegrip van die der regeering te verkoopen en daar voor remise naar Europa te zenden. Dit verklaart de meerdere gr.ote gouduitvoeren. Er werd echter verondersteld, dat de Duitsche en andere Europeesche markten toch de lee ning der Amerikaansche regeering zouden nemen, welke nu als onvermijdelijk wordt beschouwd. Daar nu bij de Amerikanen de portemonnaie een even gevoelige plek is als bij de Euro peanen, wordt er natuurlijk van de zijde der beursmannen heftig geageerd tegen Cleve land doen,doch minder bevooroordeelden zien in de paniek duidelijk een streven van En geland om stemming te wekken tegen den president. Zoo zou dus de veelbesproken boodschap indirect de schuld dragen van den „krach", direct moeten de Engelschen er voor worden aangesproken. Gisteren avond heeft de N. R Ct. het volgende telegram ontvangen van haren cor respondent te Londen Voor de Amerikaansche spoorwegfondsen sloten vanmiddag de „ctraatkoersen» bepaald vaster, na vele dobbenngen. Er was een geruststellend intervieuw met J. P. Morgan openbaar gemaakt, en de uit New York ge seinde upeningskoersen waren hooger, o a. omdat men daar begon te vertrouwen dat de gouduitvoer kleiner zal zijn dan eerst verwacht werd en ook omdat er zich geen belangrijke faillissementen meer hadden voorgedaan terwijl eene kalmeerende werking werd uit geoefend door het bericht dat het Clearing house-comité eene meeting heeft uitgeschre ven om, bij wijze van voorzorgsmaatregelen, tot de uitgifte van Clearinghouse-certificaten te machtigen. Een gisteren avond door de N. R. Ct. ontvangen telegram uit New York behelst: ,Ue markt opende heden in eene gunstigere stemming, ten gevolge van de verbetering der Amerikaansche fondsen te Londen. De eerste omzetten hadden plaats tegen stijgende koersen, welke stijging ging tot 6 percent.» plan tc zijn om onder de Schelde door bij Antwerpen een tunnel aan te leggen, uitslui tend bestemd voor spoortreinen. Dat plan is het logisch gevolg van de naasting door den staat van den spoorweg door het Land van Waas. De vraag: tunnel of pont voor voetgangers en voertuigen? blijft echter on beslist. De Belgische mailboot Flandre, dienst doende tusschen Dover en Ostende heeft, om twee uur in den nacht terugkeerend, de sloep Helene 7 van de reederij Claerns in den grond geboord. De sloep had geen lichten op. Zes man verdronken. Alleen de scheepsjongen werd gered. Volgens den correspondent van de Indé- pendance te Antwerpen schijnt de minister van spoorwegen Van den Peereboom van Te Tarragona, in de Spaansche provincie Saragossa. hebben wegens belasting-quaesties ernstige wanordelijkheden plaats gevonden. Eerst na verscheidene charges der gedarmerie, die vuur gaf en een aantal personen kwetste, kon de orde hersteld worden. Op Cuba heeft bij Managua, provincie Matanzaseen gevecht plaats gehad. De opstandelingen schijnen bij Palma Sola over de grens te zijn gedrongen, na een hevig gevecht met kolonel Hernandez. Zij hebben zich daarna in kleine benden verdeeld en vermijden elk gevecht van beteekenis. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Er was een jaar verloopenweer was het Mei, in Rechling'a tuin geurde de vlier en bloeiden de voorjaarsbloemen, ae ooftboomen spreidden hun sneeuwwitte bloesems over de aarde. Zwaluwen en ooievaars waren teruggekeerdevenals de werklieden uit Silezie en uit de Lippe vorsten dommen. Als een nooit falend teeken van bestendig goed weder stegen de rookwolken der steenovens lood recht naar boven; maar in de ltleigroeven en in de werkplaatsen der fabriek heerschte een stilte als op Zondag, hoewel het een werkdag was. Niemand werkte; geen kar, die steenen wegvoerde naar de schepen, die in het kanaal op lading lagen te wachten. En die. schepen waren met vlaggen versierd, evenals het heerenhuis, dat bovendien in een feestkleed van bloemen en planten was gedost, zoo schoon als de tuinman slechts bijeen had kunnen krijgen. De opzichter en de mees terknechts hadden hun werklieden in Zondags- kleeren wel reeds tienmaal beduid waar ze staan moesten, hoe zij met hun raut9 moesten zwaaien en wanneer ze hoera moesten roepen. Al was de vreugde en deelneming bij die lieden, het was toch wenschelijk dat zij op ordelijke en indruk wekkende wijze hunne gevoelens toonden bij het groote leest. Dat groote feest gold den intocht van Koenraad Rechling en zijn jonge vrouw. Niet voor slechts weinige maandendoch voor goed kwamen zij zich in het heerenhuis te Zeckta vestigen. Met de nieuwe meubelen, die het reeds aanwezige ameublement moesten aanvullen, waien ook Loui se, Mina en Hendrik, de vroegere bedienden van mevrouw Rechling naar Zeckta gekomen om hun dienstbetrekking bij het jonge paar te aanvaar den. Met lioogroode wangen stond Louise in de keuken en maakte voor de jonggehuwden het eerste maal gereed, dat zij in hun eigen huis zouden gebruiken. Mina liep aanhoudend in de kamers rond om te zien of nergens iets vergeten was en Hendrik wus bij den koetsier op den bok geklommen om zijn jonge meester en meesteres aan het spoorwegstation te gaan afhalen. Het hof van appèl heeft den eisch tot uitlevering van Arton bevestigd wegens be- driegelijke bankbreuk, diefstal en ontvreem ding; het vernietigde den eisch van uitleve ring wegens vervalsching van rekeningen. De door de Londensche bladen ontvangen telegrammen uit Amerika luiden tegenstrijdig. De correspondenten van de Daily News en de Times melden dat de openbare meening in Noord Amerika door de financieele crisis is ontnuchterd en zich minder lichtvaardig uitlaat over een oorlog met Engeland; dat hiertegen ook in alle kerken van Noord Ame rika door de geestelijken is gewaarschuwd en beden zijn opgezonden voor het behoud van den vrede; maar de correspondent der Stan dard verklaart, dat de reactie niet zeer sterk, de tegen den oorlog gezinde stemming maar matig is; ongetwijfeld wordt Cleveland door de handelswereld veroordeeld, en door velen die het slachtoffer der paniek zijn geworden verwenscht, maar de groote volksmassa weet van een beurscrisis in New York of Europa weinig af en stelt daarin weinig belang. Er ziju invloedrijke Amerikaansche handelsli chamen die Cleveland's beleid steunen, en een openbaar gemaakt referendum over 23 hoofdsteden to mt aan, dat er verschil van meening is alleen met de besturen van New York, Boston, Detroit en Milwaukee; al de andere steden keuren de inzichten van Cle veland ten opzichte van Engeland beslist goed. Wall street is verdeeld; velen vinden een paniek ten gevolge van de oorlogsver- moedens nog al goed, omdat zij den effec tenhandel verlevendigt. De commissie voor buitenlandsche zaken van het huis van afge vaardigden bestaat geheel uit Monroe mannen, en men verwacht dat het huis het financieele voorstel van Cleveland gereedelijk zal aan nemen. Het Bostonsche beursbestuur heeft er van afgezien om vredes wille een deputatie naar Cleveland te zenden. Daarentegen zal de vredespartij te New York eene groote volks bijeenkomst houden. De bekende agrarische hervormer Henry George zal een der sprekers wezen. Edison, naar zijne meening gevraagd, ver klaarde in geen oorlog met Engeland te gelooven. Indien liet er echter toe kwam dan stelde hij zich geheel ten dienste van zijn vaderland. Hij meende ook, dat de oorlog nieuwe toepassingen van de electriciteit zou aanbieden, toepassingen waardoor er in de krijgskunde eene omwenteling zou komen en waarover de geheele wereld verbaasd zon staan. Koenraad zon lieden zijn Valentine in hunne woning binnenvoeren. Agnes had haar reisplan ten uitvoer gelegd. Reeds den volgenden dag waren de dames afgereisd, zoodat Valentine eerst veel later vernam op welke wijze Adolf Bauer- lich zich aan den aardschen rechter had onttrok ken. Ook vernam zij eerst later, dat Rechling voor tante Constance had gezorgd door haar in een gesticht voor oude dames een plaats te koo- pen doch het oude mensch had daar niet lang genot van. De spanning en de aandoeningen der laatste maanden hadden haar staande gehouden; toen zij tot de vrede en kalmte terugkeerde, be zweek zij. Men vond haar op zekeren dag dood in haar leunstoel zitten. Mevrouw Von Beeren voerde haar beschermeling eerst naar het Lago Maggiore en het meer van Üorno en toen het verblijf door de toenemende warmte daar minder aangenaam werd, trokken de dames naar de bergen van Zwitserland. Het stille leven, de aanblik der schoone natuur, de friseche lucht en de zachte invloed, die de na bijheid van Agnes op haar uitoefende, hadden een weldadige werking op Valentine's zenuwge stel Meer en meer verdwenen de schrikbeelden, Mie haar ziel vervuld hadden, de herinneringen aan al haar lijden verzwakten allengs, zij begon weer lust in het leven te krijgen en als Agnes over haar eigen toekomst sprak en daarbij ook op haar toekomstig geluk zinspeelde, bood zij weinig tegenstand meer. Eindelijk durfde Agnes aan Koenraad schrijven: Kom hier en tracht de laat9te schaduwen te ver drijven die uw geluk verduisteren. In een hotel aan het Th finer meer, waar slechts weinig toeristen logeerdentrof Lageman om streeks het midden van Juli zijn geliefde Agnes aan. Deze verloofden hadden elkander natuurlijk zooveel te vertellen, dat het andere paar, Valen tine en Koenraad, b'.jna geheel aan elkander over gelaten was. Slot volgt. Een hevige gasontploffing heeft te Hano ver een huis geheel vernield en vijf andere zwaar beschadigd. Het openlaten van de kraan van een gas komfoor gaf aanleiding tot het ongeluk. Een lJjarig dienstmeisje, dat met een brandende lamp in de kamer kwam en het daar opge hoopte gas deed ontploffen, bekwam zeer gevaarlijke brandwonden, en verscheidene andere personen werden ernstig gekwetst. Uit Massowah komt het bericht dat het vijandelijk kamp zich van Ticullet verplaatst heeft in de richting van Gurgumbar, en dat majoor Galliano op aandringen van den Ras Makonneu hem luitenant Partini heeft toe gezonden, die is teruggekeerd met algemcene vredesvoorstellen van de Abessinische hoof den. Bij het graven van een put in Dobling (een der 19 wijken van Weenen) zijn twee arbeiders dóór het instorten der aarde be dolven geworden. Men is daarop dadelijk met het verlossingswerk aangevangen, dat wegens het bewegelijke zand zeer moeielijk was. Al die moeite is in zoo ver bekroond geworden dat men na 37 uren graven? een van de werklieden nog levend op een diepte van 17 meters gevonden heeft. Zijn kameraad was echter reeds gestorven. Ot de man die des morgens nog halverwege in den grond stak en wiens hoofd en bovenlijf alleen nog maar vrij waren, het ongeluk overleven zou was niet zeker. Te Belgrado is een belangrijke postdiefstal gepleegd. De wagen, welke de post van Constantinopel bevatte, is door roovers aan gevallen en geplunderd. Het bedrag van het gestolene, waaronder een kistje met 40,000 francs in Fransche goudstukken, is f 100,000. Hoewel een blad, dat wel vertrouwbaar is en zelfs als min of meer officieus getint wordt beschouwd, het Fremdenblat te Weenen, Zaterdag vertelde, dat de mogendheden niet gezind waren de Armenische quaestie opnieuw tot onderwerp te maken van eene diplomatiek optreden, doch juist den tijd wilden laten aan den sultan ter nakoming van zijn beloften, schijnt het Engelsche element nog flink actief te wezen (Engeland wordt voor een groot deel aansprakelijk gesteld voor de ongere geldheden in Armen ie). Te Constantinopel verzekert men nu ten minste, dat de gezanten der mogendheden aan den sultan de instelling zullen voorstellen van een gemengde com missie tot bevrediging van Klein Ar -.iz oprichting van een militair gerechtshof tot bestraffing van de bedrijvers der moorden en de uitgifte van een leening tot schade loosstelling der slachtoffers. Wat heel weinig gelijkt op „strikte onzijdigheid 'i- WAALWIJK. Matinée, op Donderdag 26 December 1895, 's middags 12 uur, te geven door de lieder tafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op Musis Sacrum. (Zie programma's). WA ALU IJK, 24 Dec. 1895. Alet recht van vergunning! Het Nieuws wijst er op, dat bij verkoop van huizen, waaraan vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein is verbonden, de goedgeloovige koopers dupe worden van de aankondiging: „met recht van vergunning." De volle werking der drankwet is aanstaande en dan kan, volgens art. 28 der drankwet, zoolang zij niet van bestemming veranderd zijn, voor de localiteiten, waarin op l Mei 1881 zonder strijd met de wet sterke drank werd verkocht, in het algemeen de vergunning niet geweigerd worden, en wel aan hem, die op dat tijdstip daarin zelf het bedrijf uitoefende, zoolang hij leeft; aan anderen gedurende de eerste twintig jaren Het getal van hen, die op 1 Mei 1881 in zeker lokaal sterken drank verkochten en daarin nog dat bedrijf uitoefenen, is uit den aard der zaak gering. Talloos daarentegen zijn de vergun ningen, die aan anderen zijn overgegaan, en naarmate het aantal, tengevolge der wet, die voor alle gemeenten een maximum vaststelt, langzaam inkromp, steeg de koopwaarde en werd op allerlei wijze speculatiehandel in vergunning gedreven.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2