Italië. Rusland. BINNENLAND Handelsberichten. disi verzonden. Meer dan één in Germanje's hoofdstad zal hiermee zeer weinig ingenomen zijn. Natuurlijk zal voor de rechtbank ge tuigenis der waarheid afgelegd moeten worden, wat den vrienden van den baron te minder aangenaam moet zijn, nu ze weten, dat geen scrupules hem beletten zullen, alles, wat hij in hun nadeel weet, mee te deelen. Het karakteristieke in deze zaak is, dat een leider der partij, die het hardst schreeuwde over de verdorvenheid van het volk, en die slechts in de heerschappij der kerk een tegenwicht zag in het algemeen zedenbederf", dat een leider der conservatieve partij in denzelfden tijd de zwaarste misdaden bedreef, waarin hij stelselmatig zijn politieke tegenstanders als zedelooze menschen verdacht maakte en zich verklaarde voor de strengst mogelijke maat regelen tegenover hen, die niet op zijn or thodox-reactionair standpunt stonden. Hammerstein heelt overigens zijn „viien- denc teleurgesteld in alle opzichten. Nadat zijn schuld overtuigend gebleken was, hoopten dezen, dat „der Lump" zichzelf aan den arm der wereldlijke gerechtigheid zou onttrekken, door zich een kogel door het hoofd te jagen, maar geheel in strijd met de denkbeelden van de kringen waartoe de Freiheir zich rekende, nam hij als een gewoon misdadiger de vlucht. Koning Humbert heeft een besluit getee- kend, waarbij de legercommandant op Sicilië ontheven wordt van het opperbestuur der politie. Daarmede wordt een ernstige grief der bevolking weggenomen. De ras Makonnen heeit den Italiaan schen opperbevelhebber in Afrika generaal Baratieri, door b jodschappers doen aanzeg gen, dat hij niet voornemens was Erythrea binnen te rukken, doch dat koning Menelik beslist onafhankelijk wenscht te blijven en dan dat hij de vereenigde „ras" niet meer kan terughouden van den oorlog. Wat dus, in vereeniging met andere berichten uit Tigré, nu juist niet wil zeggen, dat de vrede aan staande is. Gelukkig schijnt men zich te Rome te dezen aanzien geen illusies te heb ben gemaakt, ten minste niet in regeerings kringen al de miuistcrs zijn 't met den koning geheel eens, dat er niets moet worden gespaard om te zegevieren en zelfs de man van, de dubbeltjes minister Sonnino, spreekt niet meer van het evenwicht in de begrooting. 't Wachten is nu op berichten van het oor logsterrein en onderwijl bereidt men verster kingen van allen aard voor. Gunstige be richten zouden Crispi cs. wonder welkom zijn. De Italiaansche kroonprins is al heel wat malen verloofd verklaard door geruchten, welke spoedig onwaar bleken. Er wordt thans weer uit Rome gemeld dat de prins verloofd is, en wel met de 18- jarige prinses Mathilda van Beieren, klein dochter van den prins-regent, en ditmaal acht men dat bericht wel waarschijnlijk. Uit Jeisk woidt gemeld dat, terwijl 8u0 visschers met 100 paarden op sleden het ijs overstaken, dit losraakte en allen de zee van Azof indreven. Reeds zijn meer dan de helft der visschers in veiligheid gebracht; het reddingswerk wordt voortgezet. Men zegt dat in de officieele kringen te Petersburg het plan beraamd is, in overleg met Frankrijk, om 40,000 geweren en twee millioen patronen naar de Abessyniers te zenden. HeLbericht komt echter van den Romein- hen correspondent der Times en zal dus 'at voorbehoud aanvaard mogen htgever seint dat Makonnen 'dingen heeft afgebroken, •ondert daar de aan- '°t ernstig worden 'n aanvallende gevonden. Mocht de toestand ernstiger wor den, dan is sprake van eene omsingeling van Johannesburg, het middenpunt van het verzet. Eene particuliere dépeche uit Pretoria via Malta ontvangen, meldt, dat de geheele zaak feitelijke eene manoeuvre van kapitalisten is om de markt te drukken, terwijl de bladen der uitlanders-partij de zaak grootelijks over drijven. Be Duitschers en Amerikanen meldt ook deze correspondent steunen de regeering, en er is nog geenerlei onge regeldheid voorgevallen. WAALWIJK, ol Dec. 1895. Collecte. De deze week door het algemeen armbe stuur gehoudene collecte heeft opgebracht ongeveer f 100. Veer te Brongclen. Heden namiddag werd nocU- met de pont nog met het bootje overgezet, van wege het drijfijs. Personen, die hier waren uit het Overland waren verplicht hier te blijven overnachten, als zij niet verkozen bij avond en donker weer den omweg over Heusden te maken. 't Is heel gemakkelijk voor de bedienden van 't veer zoo hun salaris in ledigheid te verdienen Dolce far niente. Veeinvoer in België. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens telegraphisch bericht van Harer Ma- jesleits gezant te Brussel, de Belgische Mo- niteur van 28 dezer de officieele mededeeling bevat dat de algemeene invoer van vee uit Nederland in Belgie weder zal worden toe gelaten met ingang van 6 Januaii. (Stct.) Vergiftiging. Men meldt uit Haarlem aan de N. R Ct. Heden werd er weder instructie gehouden in de vergiftigingszaak van Krommenie. Het bevestigde zich, dat de instructie was overgebracht op een geheel ander terrein. De levensloop van de huishoudster, in deze zaak betrokken, werd namelijk aan een ernstig onderzoek onderworpen. Verschillende per sonen te dezer stede, die haar man vroeger, toen zij hier woonde kenden zijn b den rechter-commissaris geroepen en naar men verneemtwerd door vele getuigen hare waarheidsliefde zeer in twijfel getrokken. Middelhui-nis in rouw. Middelharnis is in diepen rouw gedompeld door het uitblijven van de vischsloep „Zee- maushoop," schipper VV. Viskil, die meer dan 8 weken geleden is uitgezeild, zonder dat men iets meer van haar vernam. Andere vischsloepen, met welke zij tegelijk vertrok of die na haar uitzeilden, zijn reeds lang binnen of weder vertrokken, doch de „Zee- manshoop" blijft uit. Met ieder uur langer wachtens is de toestand pijnlijker geworden, tot dat men wel ten slotte moet aannemen het droevig lot, dat haar heeft getroffen. Dertien menschen, bijna allen in de kracht en den bloei van hun leven, zijn omgekomen. Een zware slag wordt daardoor toege bracht aan die gemeente, maar bijzonder aan tal van gezinnen, die door de harde werking van het noodlot hunne verzorgers en hunne dierbaren moeten missen. Misdadigers die vrij loopen Onder de klachten, die in de Tweede Kamer werden geuit bij de behandeling van hoofdstuk justitie der staatsbegrooting, was ook deze, dat van zoovele misdrijven, in den laatsten tijd gepleegd, de daders- onbekend bleven en dus hun straf ontliet0» omdat politie en justitie hun spoor menisten te vinden. Dat deze klacht niet ongegrond is, zal wel al emeen worden toegestemd, want de bewijzen daarvoor zijn talrijk en sprekend. In de laatste dagen hebben zich weder een paar gevallen voorgedaan, die van de activiteit der ambtenaren, met het opsporen van misdrijven belast, geen hoogen dunk géven zegt de Kamper Ct. Wij hebben hier in de eerste plaats het ig op --n/1 ook wel eens de bedrijver van eene misdaad verborgen blijft ofschoon men daar een bekwaam korps detectives heeft. Maar wat troost geeft ons dit voorbeeld u t den vreemde Bovendien, wat in EngJand uitzondering is, is hier te lande regel. Er is alle reden om aan te nemen, dat de ambtenaren, die bij het opsporen van misdadigers de leiding in handen hebben, hun vak niet verstaan. En dit behoort wel degelijk de regeering zich aan te trekken. Zij is verantwoordelijk voor de ambtenaren, die zij aanstelt. Zijn deze onbekwaam of althans minder berekend voor hunne taak, dan volgt daaruit, dat de regeering, die hen op hun post pLatste, haren plicht niet deed. Brand. Zaterdagochtend werd een felle brand ont dekt in eene boerenhofstede, gelegen aan het Eindhovensch kanaal (gem. Mierloo), bewoond door den landbouwer Van Stiphout. Daar de bewoners afwezig waren, had de brand toen hij ontdekt werd, reeds zulke groote vorderingen gemaakt, dat aan blusschen niet te denken viel. Zelfs kon er niets gered worden. De woning met bijgebouwen, in boedel en levende have, bestaande uit elf stuks vee, werden eene prooi der vlammen. Al het verbrande was verzekerd, doch in boedel en vee uiterst laag. Overreden. Zaterdagavond had een voerman te Til burg he: ongeluk, terwijl hij vour een ander rijtuig wilde uitwijken, door de gladheid van den weg te struikelen, waardoor de zware kar over zijne borst ging, met het gevolg dat hij des nachts overleed. De ongelukkige laat eene vrouw en vijf jeugdige kinderen na. Twee vcroordeelingen De Haagsche rechtbank veroordeelde gis teren den man die in de Kuiperstraat in Den Haag een jonkman, met wien zijn doch ter verkeering had, in drift, met een mes een wonde toebracht, die den dood ten ge volge had, tot een jaar en 6 maanden; en den Scheveningschen jongen, die onnoodig een glasruitje van een brandschel verbrijzelde, tot 14 dagen. Zeerampen. Nog vóór het jaar geëindigd is, heeft de zee opnieuw een offer van de Urker visschers bevolking geeischt. Dit jaar was het voor de vierdemaal. De bejaarde visscher Riekelt de Vries, varende op „UK 172," stond Dinsdag gedurende den hevigen Oostenwind aan het roer, toen hij dit even moest loslaten om den schoot wat te vieren. Onverwacht kwam de helmstok van het roer met zooveel kracht tegen hem aan, dat hij het evenwicht ver loor en overboord sloeg. De andere opva renden wendden zoo spoedig doenlijk het roer van het door den wind voortgedreven vaartuig, doch voor zij den ongelukkige konden bereiken, was hij in de golven ver dwenen, dicht bij de Urker haven. Omtrent de vermiste Vlaardingsche visschersloep Charlotta Louise wordt aau de N. R. Ct. het volgende bericht De logger Secunda VL 3tJ, schipper Broek, lag den 5 December des middags ongeveer half drie uur voor stormweer op 54^2 graad N Breedte en 3 graden O.Lengte bijgedraaid, toen de wacht aan dek een schoenersloep met nieuwe zeilen aan ontwaarde, die nadat de wacht eenige bezigheden had verricht, plotseling was verdienen. Een .driemasr^hoener was even te voren den schoene-^loep gepasseerd. Nu bericht de kapitein 'an eeu 'savonds van den 6 Dec. bjj Terschelling gestranden driemaster, dat hi^die sloep even was gepasseerd toen zij door een zware zee getroffen plotseling ver dween. Green twijfel dus, of dit wasde°sloep Charlotta Louise, schipper Poldervaart. Op dat gedeelte der Noordzee komen bij stormweer door het afloopen der gronden van de Doggersbank, veelvuldig zware stort zeeën, of in de visschersterm: grondbraken voor. Poldervaart was de type van een kalm, braaf ei degelijk zeeman, vol ijver en vuur. Met dei helmstok in de vuist schijnt hij dus te gronie te zijn gegaan. v. van den bok plaats, waaronder de heer Eij- kelen met den pulbaas Van Loo zich geplaatst hadden. De bok viel rakelings langs den puibaas neder zonder hem ook maar eenig- zir.s te kwesten doch de aannemer, die vlak naast hem stond, kreeg de geheele massa op zijn lichaam en sloeg te water. Direct daaruit gehaald, waarin hij slechts halverwege was gevallen, bleek het helaas dat de levensgeesten hem nagenoeg verlaten hadden. In zijne keet gebracht, blies hij den laatsten adem uit, zonder nog eenig teeken van bewustzijn te hebben kunnen geven. Konijnenjilaag. In de Times wordt ons het een en an' verteld van de konijnenplaag in Austrt De prijs van 25000, door de regeeri"r' van Nieuw Zuid Wales uitgeloofd voor*, atdoend verdelgingsmiddel, is door geen van de inzenders van de 2000 plannen verdiend. De konijnen gaan nog steeds voort zich te vermenigvuldigen naarder konijnen aard. De verhalen, als zouden zij zich aan hunne nieuwe omgeving reeds zoo goed aangepast hebben dat hun klauwen zijn gewassen schijnen niet waar. Bij he.t klimmen in de boomen bedienen zij zich van hunne tanden. In ijzerdraadnet kunnen zij nog niet klimmen. Dat is dan ook het eenige middel om de beesten van het erf te houden. Op sommige plaatsen is het netwerk honderden mijlen lang, vooral aa i de grenzen van Queensland, maar er zijn gaten in geslagen, waarschijnlijk door overstroomingen, en Queensland wordt al bijna even erg bezocht als de andere ko- loniön en Nieuw Zeeland. En zoo welig tiert dit ontuig, dat op land, waar geen veeteelt meer mogelijk is, zij nog zoo vet als zee honden worden. Toch kan de droogte hun soms te machtig worden, en er zijn velden, die kompleet wit zien van hunne verbleekte beenderen. Vijfcntwintiginaal overgrootmoeder. De tweede zoon van den hertog van York, die Zaterdag jl. te Sandringham geboren werd, is het 25e achterkleinkind van koningin Vic toria (16 jongens en 9 meisjes,) waarvan het oudste nauwelijks 16 jaar telt. Ziehier de geheele lijst Kleinkinderen van den prins van Wales. Door den hertog van York 2, door de hertogin van Fife 2. Kleinkinderen van keizerin Friedrich. Door keizer Wilhelm II 7, door de hertogin vaa Sparta 3, door prinses Margaretha 2, door prins einrich 1. Kleinkinderen van wijlen prinses Alice. Door prinses Louis van Batlenberg 3, door den groothertog van Hessen 1*, door prinses Irene 1, door de czarina 1. Kleinkinderen van den hertog van Saksen- Coburg Gotha. Door de kroonprinses van Rumenie 2, door de groothertogin van Hes sen 1*. Het sterretje duidt een en dezelfde prinses aan, de dochter van twee kleinkinderen van koningin Victoria, den groothertog en de groothertogin van Hessen, welke dochter in Maart van dit jaar te Darmstad: werd ge boren. GORINCHEM, 30 Dec. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,25 a 6,50, roode dito f5,90 a 6,10 witte dito f6,— is. 6.25, inl. rogge f4,60 a 4 70 buitenl. dito f4,—a 4,20, gerst f 4,50 a 4,60, haver f3,00 a 3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 63 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f220 260 Kalfvaarzen f 140 ico Melkkoeien 1170 igo Hokkeling ossen 1l/s jarige ossen f 100 it 110 Guiste vaarzen f 90 it 110 Pinken f 70 a 80 Graskalveren f 50 a 60 Nuchtere kalv. f 12 a 15 Aangevoerd 2 varkens van 16 a 18 c., per half kilo, 6 biggen van 14,— a 7.— per stuk Eieren f 1.40 a 1.50 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per */a kilo.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2