~BÜrnSNBAN i>. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Japan. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. nopens hetgeen te Bülawayo plaats heeft, met groote omzichtigheid moet worden opgenomen want dat hij juist nu berichten ontving aan gaande het samentrekken van gewapende benden op de grenzen van den Transvaal. Chamberlain betuigde in zijn antwoord zijn vertrouwen in Kruger's grootmoedigheid en zeide, dat een keizerlijk ambtenaar naar Buluwayo was gezonden, om de mogelijkheid van verdere wanordelijkheden te voorkomen. Dat is alles nogal geruststellend, doch heel anders is 't met de ontdekking, die te danken is aan de mededeelingen van Hercules Ro binson, den gouverneur der Kaapkolonie en zijn collega van Natal en Zoeloeland, dat namelijk onder de krijgsgevangen genomen volgelingen van Jameson, zich bevonden de opperb:velhebber van de troepen der Zuid- afrikaansche Compagnie sir John C. Wil- loughby alsmede kapitein White, majoor Grey en kapitein Coventrywelke heeren allen deel uitmaken van het Engelsche leger en in Zuid-Afrika waren gedetacheerd. Dat is een feit, waarbij elk commentaar overbodig is! Er schijnt door de „Uitlanders" te Jo- hannesberg nog wel een poging te zijn gedaan om de brave Engelschen die te hunner „verlossing" oprukten te hulp te komen doch de boeren waren op hun „qui vive" de leider Bettington en zijn dertig man zaten spoedig veilig en wel achter slot en grendel. Paul Krttger heeft keizer Wilhelm voor diens bekenden gelukwen.sch dank gezegd met het volgend telegram „Ik betuig aan uwe majesteit mijnen zeer innigen en diepgevoelden dank wegens haar oprechten gelukwensch. Met Gods hulp hopen wij verder al het mogelijke te doen voor de handhaving onzer duur gekochte onathanke- kelijkheid en de bestendiging onzer geliefde republiek." Het is inmiddels gebleken, dat keizer Wil helm en diens regeering, alvorens te tele- grapheeren, nog iets meer gedaan hadden. Blijkens mededeeling in de Kölnische waren maatregelen genomen en aan de kanonneer- booten See-Adler en Condor daarop betrek king hebbende instructies gegeven om des- gevorderd aan de Üelagoa-baai troepen te ontschependie dan naar Pretoria zouden zijn gezonden „tot bescherming van het Duitsche consulaat", nu ja, en wat zich dan daar verder zou voordoen. De maatregel zegt de Kölnischeis onnoodig gebleken maar de toebereidselen voor de uitvoering waren zeker genomen. In verband met het gebeurde heeft Rhodes als eerste minister van de Kaapkolonie zijn ontslag genomen en de gouverneur Robinson heeft het aangenomen. De opvolger van Rhodes als eerste minister van de Kaapkolonie is sir John Sprigg. Zal Baratieri volharden bij zijn defensieve houding als hij na 15 dezer twintigduizend man onder zijn bevelen heeft ot zal hij offen sief optreden tegen de Abyssiniërs Er is wel kans dat hij aanvallend optreedtmen meldt zelfs, dat hij 10 dezer reeds in dien zin wil handelen, doch 't kan heel wel zijn dat de vijaud dan reeds is afgetrokken or dat er een vergelijk is getroffen. Twee no tabelen die Makonnen een bezoek hebben gebrachtom hem over te halen van den strijd af te zien, hebben namelijk generaal Baratieri het antwoord gebracht, dat Makon nen generaal Baraderi liet groeten en dat hij volkomen geneigd tot vrede was. Zoo noodig zou hij persoonlijk naar Adrigat komen. De Armenische quaestie zal welhaast an dermaal ernstiglijk de aandacht der mogend heden vragen. Consulaire berichten bevestigen de moorden te Orsah. Niet minder dan 900 Christenen van den vlaszolder 1 Weet ge dan niet dat Aagje van den smid daar juist bezig is met hekelen riep de vrouw. «Alle duivels, ja, dat is waar óók Dat had ik glad vergeten Aagje van den smid Wat zal het arme schaap een doodsangsten uitstaan 1* en de schout maakte beenen. Onder deze bedrijven hadden Rochus en Aagje al het volgende gesprek met elkaar gevoerd «Wel, Aagje ben je niet bang voor me? Ik ben een dief en een strcatroover. Ik heb den veekooper Kilian een papiertje van duizend gul den gestolen.' „Hahal Wat vertel je mij nu? Ilaha! nu moet ik toch lachen! Jij een papiertje van duizend? Klets toch niet j' «Maar als ik 't je nu toch zeg!" «Ik geloof je niet. Jij bent geen dief en geen straairoover. Dat weet ik wel beter. Ik geloof je niet Als voor een altaar, zoo knielde de knaap voor het meisje neer, vouwde zijne vingers in elkander en zeide „Dat loone God jeAagje, dat je me niet ge looft!.... Zij zeggen 't maar. Maar 't is niet waar, hoorDie portefulje van den veekooper heb ik eerlijk gevonden en er waren zeven papiertjes in, één van honderd en zes van één gulden. En toen heb ik bij mijzelf gedacht: je moet 't hem teruggeven. En ik ben hem nagèloopen en nu zegt hij dat er een duizendje mankeert! Maar ik heb 't niet, Aagje ik heb 't niet! en dat moet je van me gelooven, hoor! Anders «Nou? Anders wat?" «Nee neeAch God, nee!" Hij bedekte het gelaat met de handen. „Tot gelooven kan men een mensch niet dwingen, nee! Maar 't is toch wel erg hard. Want als ik slecht was geweest, dan zou ik er nu goed aan toe zijn. Geen mensch kon 't weten, wie die portefulje had. Maar omdat ik nu eerlijk ben geweest, heet ik een diefJa ja, dat heb je er nou van, a!s je braaf bent Maar dit zeg ik je, Aagje als ze me morgen in de gevangenis zetten, dan ben ik overmorgen zijn daar de slachtoffers geworden van de Kurden en Bedouïnen, die er afschuwelijke wreedheden moeten gepleegd hebben en nog plegen. De opstandelingen van Zeitoun verklaren zich bereid de wapenen neder te leggen, zoo men hen vergunt uit hun midden een eigen bestuur te kiezen. Uit Europeesch Turkije komen ook weinig stichtelijke berichten. Op de spoorweglijn naar Saloniki zou de chef der gendarmerie gepoogd hebben een tiental Italiaansche ar beiders te vermoorden, terwijl Albaneesche roovers zich zouden hebben meesier gemaakt en rantsoen zouden hebben geeischt van Europeesche reizigers. De Europeesche kolonie te Constantinopel is voorts zeer verontwaardigd over eenige voor haar zeer zeer nadeelige wijzigingen in de zegelwet, waartegen dan ook met nadruk is opgekomen. De plechtigheden bij de begrafenis van Frère Orban zijn te Brussel begonnen. Maan dag ochtend werd in tegenwr ordigheid van een groote menigte het lijk tentoongesteld op het stadhuis, waar het publiek werd toe gelaten om er langs te trekken. De ministers, het corps diplomatique, algevaardigden, sena toren, de graaf van Vlaanderen, pi ins Albert, vertegenwoordigers van het huis des konings en der koningin, de gemeenteraad en vele deputatien woonden de indrukwekkende plechtigheid bij. Om tien uur is het lijk vervoerd naar Luik waar het in den familiegrafkelder is bijgezet. Het blad la Patrie beweert, dat op recht- streeksch bevel van den minister van justitie het onderzoek der Panamazaak zal hervat worden door den rechter van instructieEspinas. In bijzonder wat betreft het omkoopen van ambtenaren. Terwijl der Fransche regeering er door een deel der pers, die zich zonder eenige uitzondering bijna, heel gunstig heeft uitge laten over keizer Wilhelms doen in zake Transvaal, een verwijt van is gemaakt, dat zij niet meer energie heeft betoond in deze aangelegenheid (het voorbeeld van Wilhelm II wordt beschamend genoemd) heeft minister Berthelot zijn collega's medegedeeld, dat hij te Londen heeft doen protesteeren tegen het optreden Tan Jameson en tot den directeur der Fransche Zuid-Afrikaansche Bank zeide hij, dat de regeering waakzaam is en de belangen niet uit het oog verliest. Het is merkwaardig zoo sterk als de Temps de belangen opneemt van Transvaal. De taal van de Engelsche pers en zelfs die van Chamberlain laten, zegt het avondblad, veel te wenschen over, en hoe men ook de hou ding van Rhodes beschouwt, hij «al èn als premier der Kaapkolonie èn in zijn betrekking tot ile Zuid-Afrikaansche Maatschappij zijn ontslag moeten nemen, terwijl het charter, dat aan deze Maatschappij is verleend, zal moeten worden teruggenomen. Tegenover de bewering der Engelsche pers dat Transvaal een vazalstaat van Engeland zou zijn, schrijft de Temps dat, als men al niet door de on macht van de regeering der koningin om het grondgebied der Zuid Afrikaansche republiek tegen een onderneming van Britsche burgers te beschermen, het verdrag van 1884 ipsofacto als afgeschaft wil beschouwen, dit document toch niets bevat, hetwelk die bewering zou kunnen rechtvaardigen. Het blad tart de Engelsche juristen om het tegendeel te be wijzen. Aan Kruger brengt de Temps alle dood! Daar is mijn kousenband nog goed voor! Neen, dan wil ik niet langer levenIk heb toch niks dan ellende in de wereld I" «Jongen, wil je wel eens stil zijn!" zoo bestrafte hem het deerntje «Zoo goddeloos te praten! Als je .t niet gedaan hebt, dan heb je 't immers niet gedaan!" «En wat helpt me dat, als ze me tóch niet ge looven willen?' riep Rochus: «Bij die rechters hier krijgt een arme jongen toch nooit recht! Ik ga liever voor een anderen rechter verschijnen en morgen om dezen tijd zullen ze zien dat ik voor dien rechter niet bang ben Ze zullen 't zien Aagje, zc zullen 't zien Zij sprak hem zaeh'jes toe, om hem tot beda ren te brengen en moed te doen vatten. Doch hij wierp zich wanhopig op den grond en bleef daar voorover op de planken liggen, alsof hij dood ware. De binnentredende mannen echter, de schout en de gendarmen, maakten hem straks weer le vend. «Groet meuje van me en bid een Onze Vader voor me!" zeide de jongen nog tot het meisje, terwijl ze hem wegvoerden. Middelerwijl was de veekooper Kilian naar het naburig dorp gegaan, waar hij woonde. Zijne vrouw joeg met haren bezem juist eene stofwolk op voor de deur, toen hij met lange stappen en nog langer gezicht kwam aangeloopen. «Er is een ongeluk gebeurd!" riep hij en toen had hij al een mondvol stof te pakken. «Er is een ongeluk gebeurd!' riep hij nog eens en toen had hij een tweeden mondvol geslikt. «Een duizendje" hij proestte «een dui zendje hebben ze me gestolen «Wat? Waar? Wie?' en de bezemsteel ging omhoog, de lucht in, met een onbeschrijfelijk dreigend gebaar. «Wie? Zeg op!" «Rochus die kleine schooier RochusHira- melkaiser", rochelde de man. «Goddank!" riep de vrouw. Hij keek haar met knippende oogen aan. Hij begreep niets van dien uitroep. «Wel ja immers', hernam de vrouw: „Als je i hulde, ook voor zijn meesterlijk telegram aan Chamberlain, dat zoo fier heet en te gelij - kertijd zoo voortreffelijk ironisch. De tijdingen uit Cuba worden wat volle diger, maar blijven ongunstig voor de Span jaarden, al behoeft de laatste ook niet waar te zijn. Deze is afkomstig van den corres pondent van de Bostonsche Globe te Vera Cruz (in Mexico,) en behelst dat de opstan delingen de Spaausche troepen hebben ver slagen en hun zware verliezen toegebracht, dat zij de Spaansche artillerie hebben veroverd en den toegang tot Havana beheerschen. De verkenners van de oproerlingen naderen de hoofdstad van twee kanten. Den 3 Januaii zijn ze gezien te San José de Lajas, 29 kilometer, en te Guera, 36 kilometer van Havana Andere benden hebben de plantages bij Guines en Melens verbrand. Al de op standelingen zijn bereden, terwijl de kolonnes die hen vervolgen, groo'endeels uit voetvolk bestaan. Maarschalk Campos heeft strenge maatre gelen genomen, gaat het telegram uit Madrid verder, om alle betoogingen te voorkomen. De pers te Madrid spoort het publiek tot bedaardheid en geduld, daar er groote ge beurtenissen op til zijn. Men schijnt in Madrid te hopen dat de benden van de oproerlingen in de laagvlakte van Havana door de Spanjaarden zullen worden achter haald en verslagen. De Heraldo zegt te kunnen verzekeren dat Campos per telegram zijn ontslag aan de regeering heeft verzocht. Een telegram uit Havana meldt dat de vrijwilligers, die de stad Cuara verdedigden, zich hebben moeten overgeren. Het in brand steken der suikerplantages houdt aan. Noch het ministerie van koloniën noch de Charteied Company heeft tot dusver verder nieuws uit Transvaal ontvangen dat van be lang is. Alleen kwam er een nieuwe lijst van dooden, gewonden en gevangenen, en een telegram van de regeering in Natal dat de regeering van Transvaal de telegraaf te Johannesburg onder censuur heeft gesteld. Ettelijke telegrammen zouden mitsdien inge houden of verminkt zijn. Commissarissen der Chartered Company kwamen in buitengewone vergadering bijeen; er werd besloten het be wuste exposé nog niet publiek te maken, omdat men uit Zuid-Afrika nog niet alle gevraagde inlichtingen ontvangen heeft. Ook de Pall Mali geeft hare afkeuring te kennen van Chamberlain's telegram naar Pretoria ten bate der gewonden en gevange nen. Dat telegram is vernederend geweest voor Engeland en onverstandig. De Pall Mali vindt verder dat men geen notitie moet nemen van de aanvallen der Duitsche „rep- tiliënpers," maar liever Duitschlands daden moet afwachten. De Engelsche regeering moet besloten hebben alle officieren, die tot de bende van Jameson behoord hebben, van de Engelsche legerlijst te schrappen. Chamberlain spreekt het gerucht dal Jameson zoude zijn vrijgelaten tegen. Hij benoemde Ashburnham Thom, Engelsch ma gistraat in Khamaland, tot buitengewoon rijkscommissaris van Boelowajo, waar de benoemde reeds is aangekomen. De Engelsche regeering heeft geen bevel gegeven tot het zenden van extra troepen naar Zuid Afrika, maar desnoods zoude een huurboot 1200 man troepen uit Bombay onderweg te Kaapstad kunnen ontschepen. Groote opgewondenheid was er Maandag in de Londensche dokken en de oostelijke r—1 rnriHM-,1 Ijl II, IJIIIW, maar weet wie 't heeft, dan kan je 't ook weer om krijgen." „Mooi gepraat! Maar als hij 't nu niet geven wil „Dat is gekker!" hernam zij schamper. «En als hij 't bij kris en bij kras ontkent? Wat dan «Nou en dan kon hij wel eens gelijk hebben óók riep de vrouw weer. «VVAt zeg je, wijl? Wat leuter je? Hou je me nog voor den mal, als me zoo'n ongeluk is overkomen Een heel duizendje kwijt te zijn?" „Jou uilskuiken!" riep de vrouw: «Als je dat duizendje bedoelt, dat je verleden week uit Graz hebt ontvangen, dat moet ik je maar zeggen dat ik 't uit je beurs genomen heb. Want ik dacht, Holzbauer komt zeker om zijn geld voor die twee ossen, en als jij dan niet thuis ben, dan sta ik met mijn mond vol tanden zie je! En daarom ben ik zoo wijs geweest en heb dat papiertje er uit genomen, begrijp je?" Of Kilian de veekooper 't begreep? Mooie vrasg! Hij had van blijschap zijn wijf wel wil len omhelzen en afranselen tegelijk als de be zemsteel hem niet tot nadenken had gestemd. Wijselijk deed hij noch hot een, noch het ander. „Zoo zoo \u hernam de vrouw. «Dat heb je weer eens netjes aangelegd En waar zit nou die arme jongen, die Rochus «Waar zou die zitten? Waar anders dan inde kast „Dan ga je nu dadelijk heen en zegt dat ze hem losl iten want dat het geld terechtgekomen is." "Ik Wat denk je wel Ik, die er een eed °P. heb gedaan, dat het duizendje in mijne por tefulje is geweest? -- Mensch, je bent niet wijs! Dan zouden ze mij nog vastzetten in plaats van hem „Omdat je een ezelskop bent!" riep de vrouw. „Kan dan zoo'n velletje papier niet zijn wegge kropen tusschen de voering Scheur de voe ring van je portefulje een beetje open, en laat hun zien dat het daar achter heeft gezeten. Geen gedeelten der City, waar Duitsche en Ne- derlandsche zeelieden het te kwaad gekregen hebben en achterna gejouwd zijn. De win kelramen der Duitsche Israëlieten zijn vernield. Eenige Duitsche clubs in het Eastend en ook de Nederhndsche Vereeniging zijn gesloten. Het geheele district ten noorden van Tamsoei, op Formosa, is sedert 28 December in opstand. Tienduizend rebellen hebben op 1 Januari Taipeh aangevallen, doch zijn den zeilden dag nog uiteengejaagd. Men verwacht dat de opstand zich zal uitbreiden. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 3587,245; terugbetaald f 3808,14. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2150, In het jaar 1895 werd aan dac kantoor ingelegd f 54S04.82, terugbet. f 37598.93 terwijl 214 nieuwe boekjes werden uitge geven. WAALWIJK, 8 Jan. 1896. Officieel. Bij kon. besluit is goedgekeurd het tarief van „Noord Braband" Maatschappij van ver zekering op het leven, gevestigd te Waalwijk; „Netto wekelijksehe premiën voor verzekering bij overlijden." (Vrije uitkeering voor kin deren beneden acht jaar). Buitenkansjes. In de openbare vergadering van den ge meenteraad gehouden 4 Nov. des vorigen jaars, is o.a behandeld een verzoekschrift van den veldwachter Froklage, om eene gratifi catie voor zijne bemoeiingen in zake den hoofdelijken omslag. Die bemoeiingen had den tot gevolg gehad, dat eene aanzienlijke fora in de gemeentekas gevloeid is, welke anders, door verzuim van de met het opmaken van het kohier van den hoofdelijken omslag belaste ambtenaren, voor de gemeente zou zijn verloren gegaan. De begrotingscommissie stelde f 20 voor, burgemeester en wethouders f 15; maar, zooals de heer Hoffmans zeide, Froklage heeft nog verschillende andere postjes en nu hadden burgemeester en wethouders een lijstje op gemaakt, waarop al die buitenkansjes staan; vroeger kreeg Froklage voor die postjes f50; nu zou hij voor aide op het lijstje vermelde f 65 krijgen. Da raad stond echter f70 toe, volgens voorstel der commissie. De heer Van Schijndel merkte op, dat, als al die baantjes nauwkeurig' omschreven wer den, f 70 krap genoeg zou ziju. Dit schijnt werkelijk 't gev..l te zijn; want, naar wij ver nemen, heeft Froklage bedankt voor de f 70, onder de gestelde voorwaarden. Een gevolg hiervan is, dat de gemeen! eklok sedert Nieuwjaar stil staat en de secretaris Zondag als aflezer heeft moeten fungeeren. Nu, een andere klokkenist en aflezer zal wel te vinden zijn; niet echter gemakkelijk iemand, die der gemeentekas; in zake hoof delijken omslag en hondenbelasting, zoo veel voordeel aanbrengt. De bedoeling van den gemeenteraad is dan ook zeker geweest hem hiervoor te be- loonen; die goede meening is echter waar schijnlijk verijdeld door den draai, die men aan de zaak heeft weten te geven. mensch kan je bewijzen dat 't niet zoo is ge weest en dan kunnen ze jou niemandal maken.' Toen werd 't den veekooper Kilian weer eens duidelijk, wat een man aan zijne vrouw heeft! Den volgenden dag is Rochus Hiramelkaiser weer op vrije voeten gesteld. En toen volgde er voor hem eene heel aangename, en voor den vee kooper eene erg onaangename verrassing. Baas Kilian schrok namelijk niet zuinig, toen hij hoorde dat er bij de wet tien percent vinder- loon staat voorgeschreven. Hemelsche goedheidl dat was bijna zooveel als de prijs van een heel kalf! Maar de rechter zong hem nog een ander liedje voor. Neen neen! zei de rechter: het was wel zooveel als de prijs van een heelen osWant niet alleen voor de honderd-en-zes gulden moest hij betalen, maar ook voorde duizend. Hij had immers onder eede gezworen dat het dui zendje in zijne brieventasch was geweest. Zoo moest hij dan waarachtig vinderloon ge ven voor iets wat hij niet verloren had Dat was nu toch verschrikkelijk harden hij had er ook oprecht berouw van, dat hij de beschuldiging tegen den jongen herroepen had. Rochus kreeg ondertusschen honderd-en-tien gulden in zijne hand, en nog ze3tig kreuzer bo vendien. Eu dit sommetje was nu zijn eigen domJa ja, nu stond het toch vast. Hij was dien ochtend toch wel met zijn rechterbeen uit bed gestapt Natuurlijk wilde hij den volgenden dag al gaan trouwen met Aagje. Maar die verlangde twee rechterbeenen en een flinken, volwassen kerel °P den koop toe, met twee knappe handen aan zij" lijf, die den kost voor haar konden ver dienen. Rochus moet dus nog wat geduld oefeoen. Doch wie weet wat er nog gebeurt? Op het oo- genblik werkt hij in de ijzergieterij.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2