Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. Hij kspostspaarbank. BINNENLANLÊ Laatste Berichten. UITVOERINGEN. Uit tie gerechtelijke instructie door den rechter Meyer geopend tegen den bankier van Max Lebaudy, deu heer Balensi, blijkt dat deze een dolzinnig beursspeler was en belangrijke sommen in de goudmijnen had verloren. Het staat vast, dat het geld waai over deze bankier beschikte, geheel aan Max Lebaudy toebehoorde, Onder de andere slachtoffers van Balensi behooren graaf La- hens, Bertrand en Bouju, administrateurs van de Fransche bank- en wisselvereeniging. Ba lensi is op de vlucht. Uit de verklaringen van Lahens, Bertrand en Bouju, commandi taire vennooten van Balensi blijkt, dat Max Lebaudy htm Sl/2 millioen francs had toe vertrouwd. Het deficit zou 6 inillioen be- loopen. De geschiedenis der door de France gepubliceerde lijst der 104 Panamisten wordt hoe langer hoe ingewikkelder. De oud mi nister Pevelle en de oud-prefect van politie. Andrieux zijn door den rechter van instructie Espinas ondervraagd. Ook de heeren Lalon en Aubé, redacteuren van de Fiance, schijnen gewikkeld te zullen worden in de rechtsver volging ingesteld tegen Colleville, Vitrac- Desroziere, Bonneterre en Housiot. Een wijnhandelaar van Duinkerken keer de onlangs met zijn wagen terug uit Belgie, waar hij geld ontvangen had, toen een oude vrouw hem vroeg, of zij een eind mocht meerijden. Hij stemde goedig toe. Het oudje maakte aanstalten om bij hem op den bok te klimmen maar daar kreeg hij opeens het vermoeden, dat de vermeende vrouw een vermomde man was. Hij duwde zijn passagier snel weg en reed ijlings heen. In een mand, welke de vrouw" alvast in den wagen had gezet, vond hij een revolver en een dolk. De Correspondencia Espana verneemt dat de opstandelingen op Cuba, Hoyo Colorado hebben veroverd, drie mijlen van Havana gelegen. Daarentegen zou Campos de rebellen op korten afstand van de hoofdplaats versla gen hebben. De toestand blijft, seint men, over het geheel dezelfde. Een kabinetsraad, voorgezeten door de koningin, heeft Donderdag het Cubaansche vraagstuk behandeld. De regeering zal het door generaal Campos gevraagde ontslag niet verleenen en eene versterking aanvragen van leger en vloot voor Cuba. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat de berichten over de wanordelijkheden in het Oost einde op den 6e dezer en over de mishandeling van Nederlandsche en Duitsche zeelieden grootelijks overdreven zijn geweest. De verstoring der orde, welke er heeft plaats gehad, was onbeduidend. In de vaak als officieus orgaan optredende Berliner Politische Nachrichten wordt ver klaard»Wie zich in eene zoo geïsoleerde positie bevindt als Engeland, en bovendien zoo weinig er op voorbereid is stand te houden tegenover de uiterste consequentiën yan de politiek van gewelddadigheden waar van hij een liefhebber is, dien blijft geen enkele andere keuze over dan kort en goed af te zien van het doorzetten van plannen, door het hardnekkig vasthouden waarvan hij dreigt verwikkeld te geraken in onafzienbare botsingen. Als aan gene zijde van het Ka naal de hatelijke onaangenaamheden hoofd zakelijk tegen Duitschland worden gericht dan weet men daar toch volmaakt nauwkeurig dat Duitschland, vlak tegenovergesteld aan Engeland, in zijne opvatting van de Transvaal- aangelegenheid,niet alleen staat, maar tamelijk wel het geheele Continent, om van de Ver- eenigde Staten van Ameiika niette spreken, achter zich heert. Wat er dan ook gemeld wordt nopens demonstratiën van de Engelsche vloot, samensprekingen bij het ministerie van oorlog,"gisting in de Kaap kolonie, enz dat alles is niet waard in ernst te worden op genomen. Als snuggere menschen van zaken verstaan de Engelschen de kunst van Let rekenen te goed, om zich langer dan on voorwaardelijk noodzakelijk is bezig te houden met eene speculatie, die erkend is mislukt te zijn. In het stadium, waarin de zaak thans gekomen is, is het voor hen nog slechts zaak den uiterlijken schijn te redden." Ook de Vossische Zeitung en de National Zeitung melden thans dat in de ernstige politieke kringen van Berlijn niets bekend is van een voornemen van welke Europeesche regeering ook om het denkbeeld eener inter nationale conferentie in zake Transvaal op te werpen. Wèl brengt de vrees, die de Times voor eene dergelijke conferentie ver raadt, het booze geweten van Engeland ten opzichte van Transvaal aan het licht. De mogelijkheid is intusschen niet buitengesloten, dat door de Transvaalsche regeering de wen ch naar zulk eene conferentie gekoesterd wordt. Naar ik verneem, is het bericht der Times, dat Duitschland een beroep heeft gedaan op Rusland's bemiddeling, kliuklare onzin. De onbehouwen uitvallen tegen den persoon van den Duitschen keizer in de Engelsche pers worden door alle Duitsche bladen van de meest uileenloopende richting eenstemmig veroordeeld. Overigens verkeert men hier onder den indruk dat de toestand zijn hoog- sten graad van spanning thans achter den rug heeft, en dat nu moet worden afgewacht welke genoegdoening en schadeloosstelling Engeland aan Transvaal zal geven. Aan de niet-Engelsche aandeelhouders der De Beers Maatschappij wordt aanbevolen nu eens eene nauwkeurige uiteenzetting te eischen over het gebruik dat van de geldeu dier maatschappij gemaakt is ten behoeve van de Chartered Company. Te Massaua is nog geen bericht ontvangen dat de aankomst van Menelik in zijn leger kamp zou bevestigen. Toch loopt het gerucht dat zijn troepen vooruitrukken. Op de hoogten ten zuiden van Makalle zijn sterke afdeelingeu bespeurd den 4en en den 5en werden ge weerschoten gewisseld aan de voorposten. Baratieri moet in een particulier schrijven verklaard hebben dat hij Menelik's vredes voorslagen zal afwijzen hij wil de nederlaag van Amba Aladzji wreken. De Kurden hebben onlangs in Armenie weer eens een klooster doen ontruimen, en wel op een zeer verradelijke manier. In een klooster nabij Hassankaleh, dat door twaalf personen werd bewoond, kwamen twee Turken, om den overste (Vartabed) mede te deelen, dat hij zijn vee, dat door loovers was weggevoerd, terug zou ontvangen. Tegen den avond zouden cle mannen komen, die het terugbrachten. De overste ontving zijn gasten goed hij kon als Armenier, uit vrees voor bloedige wraaknemingen, niet anders doen en liet een maal voor hen bereiden. Toen men, na afloop daarvan, rookend en pratend bijeenzat, werd er aan de deur ge klopt. ,,0, daar zijn zij alzeiden de Turken, De deur werd geopend, en er kwam een troep gewapende Kurden binnen, die onmid dellijk begonnen te schieten op de weerlooze monniken. Weldra waren die allen doodgeschoten. Daarna staken de Kurden het klooster in brand, en toen er gewapende mannen uit Hassankaleh kwamen, waar men de vlammen had gezien, vonden zij niets dan een puin hoop. Van de kloosterbewoners bleef alleen een jonge monnik gespaard, die door een schot in de hand neergeveld en door de moordc - naars voor dood gehouden werd, alsmede een half onwijze knaap, dien de Kurden (waarschijnlijk uit den bijgeloovigen eerbied der Oosterlingen voor idioten) ongedeerd lieteu. Volgens inlichtingen uit officieele bron heeft er te Biredjak eene bloedige botsing plaats gehad tusschen Armeniërs en Muzel mannen. De orde werd dadelijk hersteld, dank zij het krachtdadig optreden van de plaatselijke overhei 1. Er waren 5 dooden en 50 gekwetsten. De commissie voor de vloot van den Senaat der V. St. heeft een gunstig advies uitge bracht omtrent het voorstel strekkende tot vermeerdering van de bemanning der vloot. Herbert, secretaris van marine, heeft mach tiging verzocht om twaalf torpedobooten te bouwen. Een telegram uit Caracas meldt, dat de regeering eenige voorname personen heeft doen in hechtenis nemen, die verdacht wor den van samengespannen te hebben met Guzman Blanco en de Engelsche partij ten einde de regeering van president Cr.espo omver te werpen. De lauding en inscheping van personen, die blijken niet reizigers te zijn, is verboden, om de aanraking te ver hinderen van de samenzweerders binnen en buiten 's lands. De World heeft een bericht uil Caracas volgens hetwelk Venezuela in staat van revo lutie is verklaard. De regeering heeft tot de kamers het verzoek gericht om een decreet uit te vaardigen, waarbij met de doodstraf worden bedreigd allen, die in het geheim met vreemde regeeringen plannen beramen, met uitzondering van de Amerikanen. Men beschuldigt Engeland de revolutie te hebben aangestookt. NIEUWKUIK. Concert, op Woensdag 15 Januari, ten 5^2 ure, door de harmonie „De Eendracht», ten huize van den heer L. van den Broek. (Zie programma's). Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Dec. ingelegd f 2982.4-3 terugbetaald! 1829.70. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1194. Gedurende het afgeloopen jaar werden in- gelegd f 22519.41; terugbetaald t 19332.15. Gedurende 1 jaar werden 84 nieuwe boekjes uitgegeven. WAALWIJK, 11 Jan. 1896. y Benoemingen. Bij kon. besluit zijn benoemd.' met ingang van 11 Januari, tot burgemeester van Ooster hout F. M. Gescher; met ingang van 24 Jan., tot burgemeester van Bezooien, C. G. Verwiel. Mgr. W. van de Ven. bisschop van 's Her togenbosch heeft benoemd tot pastoor te Veldhoven de E. H. H. J. Achterbergh; tot pastoor te Boerdonk den E.H. G. van Schijn- del; tot kapelaan te Waspik den E.H. B. E. Wolters en tot kapelaan te Veldhoven den E.H. J. M. Rovers. Valsche munt. Als een bewijs hoeveel valsch geld in omloop is, kan worden medegedeeld, dat alleen aan het rijks ontvangkantoor der ac- cijnsen te Amsterdam gedurende het jaar 1895 aangehouden werden 21 guldens en 15 rijksdaalders, waarvan vermoed .verd, dat ze waren vervaardigd in nabootsing van echte muntstukken, welk vermoeden, bij het onder zoek door het muntcollege te Utrecht, juist bleek te zijn. Slechts drie stukken waren gegoten de overige waren alle geslagen op valsche stem pels en vooral de rijksdaalders waren zoo bedriegelijk nagebootst, dat alleen een scherp en geoefend oog ze van de echte kon on derscheiden. Een heel verschil Te Vlissingen met ruim 16000 inwoners werden het afgeloopen jaar 673 kinderen geboren. Te Middelburg daarentegen, dat ruim 2000 inwoners meer telt, aanschouwden slechts 559 spruiten het levenslicht. Pokken. Te 's Bosch vermeerdert het aantal poklij ders in 24 uur soms met een 9tal en het aantal sterfgevallen ten gevolge van de pok ziekte neemt onrustbarend toe. De gansche stad stinkt naar desinfectiemiddelen en eene dame, die dezer dagen in een banketwinkel eenige versnaperingen kochtkon ze niet gebruikeu, vanwege de sterke carbollucht. Misschien het werk van een krankzinnige In Hijken (Drente) gebeuren den laatsten tijd minder aangename, rare dingen. Bij onderscheidene ingezetenen worden dreig- en schandbrieven bezorgd. Zoo kan men na rekenen, dat reeds 19 brieven, alle op even geheimzinnige wijze, zijn bezorgd, waarvan er eenige op het gemeentehuis zijn gedeponeerd en waarin de betrokken personen met dood steken of doodsnijden worden bedreigd. Al deze brieven zijn oogenschijnlijk van denzelfden persoon afkomstig. Tot heden was het echter nog altijd bij dreigementen en het verwijten van allerlei schandelijkheden gebleven, doch Donderdag avond is men tot handtastelijkheden overge gaan. Toen omstreeks elf uur de landbouwer Egb. Scheper zich buiten de woning begaf, werden hem, door een onbekend gebleven persoon, die zich in een heg verborgen had, twee sneden met een scherp nies over den arm toegebracht. 't Is te hopen dat spoedig paal en peik gesteld wordt aan dergelijke euveldaden Diefstal. Dezer dagen meldde zich in den Haag bij dr. W. M. een heer aan, om dezen te spre ken en verklaarde te zullen wachten, toen hij hoorde dat de heer W. M. nog niet tehuis was. In de studeerkamer gelaten, brak de onbekende daar een bureau open en verwij derde hij zich met een trommel met ongeveer f 6000 aan effecten en f 3000 aan bankpapier, waaronder twee biljetten, elk van f 1000. Gelukkig waren de effecten, die aan een vereeniging behooren, van de couponbladen ontdaan en werden deze door een der andere bestuursleden bewaard. De dief, die dus aan de effecten niets had, heeft ze dan ook in den trommel laten terugbezorgen en heeft zich met de bankbiljetten tevredengesteld. De verdenking is gevallen op een persoon, die vroeger op niet eervolle wijze uit hel officierscorps der administratie van de marine is verwijderd. Men vermoedt dat hij met de ontvreemde geldswaarden de stad verlaten heeft. Volgens de Indépendance Beige heeft de Brusselsche politie per telegraaf mededeeling ontvangen van den ten huize van den heer dr. G. Th. A. VV. M. te 's Gravenhage plaats gehad hebbenden diefstal. Volgens genoemd blad moet de schuldige de wijk hebben genomen naar Brussel, waar hij thans door de politie ijverig wordt gezocht. Vermist. Sedert Donderdag ochtend is dr. S. te Gorinchem vermist. Men vermoedt dat hij verdronken is. Sedert Dinsdag avond wordt te Raams- douk vermi-t het gemeenteraadslid W. G. Z. Vermoedelijk is hem een ongeluk overkomen. In de slooten langs den weg, waar hij het laatst is gezien, wordt naar het lijk gezocht, doch tot heden zonder gevolg. Verongelukt. Bij het lichten der onlangs op de Merwede on Ier Sliedrecht gezonken schepen Emmanuel en Ziethen gebeurde gisteren een ongeluk. Een 62 jarig duiker, te Ouddorp woonach tig, kreeg een vallende katrolschijf op het hoofd, waardoor dit gedeeltelijk verbrijzeld werd en de ongelukkige korten tijd daarna overleed. («ewond. Tijdens het rangeeren op hel station Har- lingen is Donderdagmiddag een werkman tusschen de buffers geraakt en ernstig gewond. Brand. Door het spelen met lucifers door een vierjarig kind zijn te Venendaal twee woningen afgebrand. De inboedels waren niet verze kerd, de woningen wel. Uit Hallum wordt gemeld Gisteren nacht is hier eene boerderij afge brand. Eenige koeien en paarden kwamen in de vlammen om. Volgens geruchten is de brand aangestoken. De schuur bevatte vlas, dat elders verwerkt was. Hierover heerschte ontevredenheid. Verplaatsing cener stad. De verplaatsing van een geheele stad naar een ander terrein, dat uit een strategisch en commercieel oogpuntgrootere voordeeleu aanbiedt, lijkt wel een weinig Jules Verne- achtig en toch heeft men in het hoogste noorden van Rusland het plan daartoe op gevat. Bedoeld wordt de stad Kola op het schiereiland van dien naam. Het voorstel van den gouverneur van Archingelsk, baron Engelhardt, om de stad naar een betere havenplaats te „transporteeren" heeft de goedkeuring van den betrokken minister verworven. Een onvergeeflijke doiuüeid. Volgens een telegram, uit Graz ging dezer dagen eene spoorwachlersvrouw te Marburg naar de markt om inkoopen te doen. Voor dat zij vertrok, sloot zij de schuif van de kachelpijp eu deed zij de kamerdeur op slot, zoodat hare vier kindere i niet naar buiten konden. Toen zij terugkeerde, vond zij hare kinderen door den kolendamp gestikt tegen de deur aangedruktmet verschrikkelijke wonden, die zij zich in hun doodstrijd aan de handen gebeten hadden. Welgemanierde roovers „De goede toon onder alle levensomstan digheden," het nieuwste, haudboek der wel levendheid, schijnt ook door de Siciliaansche roovers ijverig en met voorliefde bestudeerd te worden. Volgens de Giornale de Sicilia had de overrompeling van een postkoets door roovers bij Senadifalco onder zulke beminnelijke omstandigheden plaats, dat men waarlijk spijt zou gevoelen, er niet bij geweest te zijn. Nadat de postiljon gevraagd was even te willen stoppen, noodigden de tot de tanden gewapende roovers de passagiers „vol gens alle regelen eener geraffineerde hoffelijk heid" uit, een oogenblikje nit te stijgen en geld en voorwerpen vau waarde af te geven. Daarna verzochten de roovers den reizigers beleefd excuus voor de veroorzaakte moeite, groetten eerbiedig en verwijderden zich Een zevenjarige doodstraf. Een eigenaardige doodstraf houdt men er volgens den heer Von Hanneken,die onlangs in den Japanschen oorlog het bevel voerde over het Chineesche uoorderleger, in China op na. De directeur der machinefabriek te Tientsin werd eenige maanden geleden wegens in de fabriek heerschende misstanden, tot de zevenjarige doodstraf veroordeeld. Dat wil zeggen, dat zijn naam gedurende zeven jaren voorkomt op de lijst der doodscandidaten. Deze lijst wordt den keizer tweemaal per jaar voorgelegd, waarop hij naar goeddunken een of twee namen met roode inkt onder streept. De ongelukkige eigenaars dier namen, worden dan door onthoofding of verworging van het leven beroofd. Heeft een der ter dood veroordeelden het geluk, gedurende zeven jaren niet door den keizer te worden aangewezen, dan is hij vrij. Baardwijk. Deze week heeft een schoen fabrikant alhier, die er een groot aantal man nelijke en vrouwelijke werklieden op nahield, aan bijna allen gedaan gegevenwat, zoo midden in den winter, een hoogst onaange name ervaring was. Gelukkig hebben reeds verschillenden bij andere patroons werk gevonden, maar na tuurlijk loopen er ook nog velen zonder. Loonopzand, 11 Jan. Er is hier een stoom - steenfabriek in 't zicht. Door den heer Van der Eist van Zaltbommel, is van den heer A. van Iersel te Waalwijk en anderen reeds 14 H.A. heidegrond daartoe gekocht. LONDEN, 10 Januari. De berichten van vanavond schijnen mijn vermoeden van eer gisteren, dat de Transvaalsche crisis nog niet geëindigd is, te bevestigen. Immers het ant woord van Kruger op Victoria's telegram waaruit blijkt dat Jameson en zijn vrijbuiters nog gevangen zitten omdat een paar voor waarden, door de Transvaalsche regeering gesteld maar toen door sir Hercules Robinson oogenschijnlijk weggelaten, te weten de vol komen onderwe ping van Johannesburg en de zekerheid dat Jameson en zijne metge zellen hunne rechtmatige strat niet ontgaan zouden, niet vervuld zijn. He: blijkbaar offi- cieuse bericht van de Westminster Gazette van hedenmiddag en de taal der Times van

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2