urn in er 6. Zondag 19 Januari 1896. 19"Jaargang. "Toegewijd aan Handel, Industrie on Gemeentebelangen» ANTOON TI ELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON. De Bankiersvrouw. Belgie. Spanje. UITGEVER Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Lnnptraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1' 1,— Franco per post door bet geheele rijk 11,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 17 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Zooals elk huis zijn eigen kruis pleegt te hebben, zoo heeft ook elke Europeesche mogendheid zoo ongeveer het hare en er was eigenlijk volstrekt geen behoefte aan zooiets als Jameson's inval in Transvaal. Italië heeft zijn Massowah (om van de treurige toestanden in eigen huis en hof niet eens te spreken); Duitschland heeft meer dan genoeg aan zijn binnenlandsche toestanden; Oostenrijk minstens voldoende aan de zijne Spanje heeft met Cuba, de parel der Antillen, heel wat te stellen; Engeland zit verward in een ratteukoning van quaesties en de kleinere staten hebben elk ook ruim hun deel van 's levens zorgen en lasten, terwijl een quaestie van gemeenschappelijk belang is het Ooster- sche vraagstuk in verband met Armenie. Frankrijk alleen heeft op 't moment geen dingen, buiten de grenzen althans, die reden geven tot bijzondere bezorgdheid, de aan gelegenheden, die de overbekende voortdu rende zorg" der regeeringen genieten (voor de groote republiek Tonkin, Egypte en nu ook Madagascar) natuurlijk uitgesloten. Inzake den Transvaal weinig nieuws, dat niet is te rangschikken onder de rubriek „be vestiging van wat reeds vroeger is gemeld". Definitief is nu overeengekomen tusschen president Kruger en den gouverneur der Kaapkolonie sir Hercules Robinson, dat Ja- meson en de officieren, die zijne expeditie vergezelden, als gevangenen naar Engeland zullen worden vervoerd, ten eiude daar terecht te staan. De gevangen genomen manschap pen zullen insgelijks aan de Engelsche re geering worden overgeleverd, opdat zij, zonder eenig opziennaar Engeland of naar een ander verblijf vervoerd en behandeld kunnen worden, gelijk der Engelsche regeering goed dunkt. De manschappen zijn reeds te Volks- rust aangekomen. Jameson en de officieren zullen naar Natal vertrekken, zoodra de ver- eischte besprekingen over dc in ontvangst neming der gevangenen met den gouverneur van Natal zijn geëindigd. Sir Robinson zoowel als zijn collega van Natal, Hutchinson, die Paul Kruger hartelijk (ook welgemeend?) heeft gelukwenscht met de mislukking van Jameson's inval, hebben Pretoria Woensdagavond verlaten en dus zal deze stad spoedig niet meer zijn het middel punt van de aandacht der geheele beschaafde wereld Cecil Rhodes is ook al scheep ge gaan naar Engeland. drie deelen gesplitst: het Mekong gebied, dat onder Franschen invloed komt; het Menam- gebied, dat aan Siam blijft en het schiereiland Malakka, dat onder Engelschen invloed komt. De beide mogendheden verbinden zich, niet gewapenderhand tusschen beide te komen in het Menam-dal. bouwen, van 450 tot 500 voet lang. Het zal het grootste van de haven zijn. ^Helaas, terwijl Je graaf zoo duidelijk zijn ge dachten bloot legde, wisten de bedienden na dat antwoord van Prosper niet meer, wat zij er van moesten denken. In dien tijd heerschte er in Parijs juist een groote financieele crisis. De duivel der speculatie had oude en solide huizen doen wankelen. Men had achtenswaardige en trotsche mannen van huis tot huis zien gaan, om hulp en bijstand ^gj*f*flenvreésde algemeen, iemand te veel crediet r te verleenen en was bij het minste verdachte op zijn hoede, niet verder te gaan. Hierdoor was het zeer natuurlijk, dat bij het personeel de gedachte oprees aan een komedie, door den bankier en zijn kassier gespeeld. Mijnheer Fauvel had te veel ondervinding om den 'indruk niet te gissen, dien de woorden van Prosper moesten maken. Hij las in aller oogen den voor hem zoo grievendeu twijfel. Wees gerust, mijnheer, zei hij dadelijk tot mijnheer De Claraeran, mijn huis heeft nog an dere bronnenik verzoek u even geduld te hebben. Ik kom dadelijk terug. Hij verliet het vertrek, begaf zich naar zijn privé-kantoor en kwam na verloop van vijl mi nuten terug, een brief en een bundel effecten in de handen houdende. Couturier, zei hij tot een der bedienden, rijd gauw met mijnheer De Claraeran in mijn rijtuig naar den heer De Rothschild; overhandig hem dien brief en deze effecten en men zul u 300.000 francs betalen, die ge aan mijnheer De Clameran zult geven. Diens teleurstelling was zichtbaar; het scheen dat hij zijne onbeleefdheid wilde verontschul digen. Geloof mij, mijnheer, begon hij, dat ik geen enkele beleedigende bedoeling had. Wij zijn nu al jaren lang met elkaar in betrekking en nog nooit Genoeg mijnheer, onderbrak hem de ban- kier, ik heb met uwe excuses niets te maken. In de troonrede, waarmede Woensdag de zitting van den Pruisischen landdag geopend is, wordt vastgesteld, dat de financieele positie gunstiger was dan voorgaande jaren, hetgeen een gevolg was van het meerdere leven in de nijverheid en verhooging dèr staatsin komsten. Aangekondigd werd een uitbreiding van het spoorwegnetverder de reeds in de Pruisische grondwet beloofde wet op de be zoldiging der onderwijzerswaardoor den onderwijzers der volksschool een vast, vol doend inkomen verzekerd wordt. De toestand van den landbouw is ongunstiger en hem is de volle opmerkzaamheid der regeeriDg ge wijd; de regeering zal alle deugdelijke midde len aanwenden, welke kunnen dienen om dien toestand te verbeteren. In de troonrede wordt tevens aangekondigd een wet tot in standhouding der „Rentensiedlungsgtlter" door verandering van het erfrecht, terwijl voorstellen zullen worden gedaan tot finan cieele ondersteuning van gemeenschappelijke graanpakhuizeu. De troonrede sluit, onder herinnering aan den grooten tijd van het op nieuw grondvesten van het rijk, met de ver maning eendrachtig samen te werken. Dus alleen binnenlandsche aangelegenhe den, geen enkel woord over de internationale verhoudingen. Woensdag is te Londen het verdrag geslo ten tusschen Frankrijk en Engeland betref fende de grensquaestie in Siam. Het bepaalt, dat de liukeroever van de Mekong de grens vormt tusschen Birma en Tongkin; Moeng- Sin blijft dus aan Frankrijk. Siam wordt in In zaken kent men noch kennissen, noch vrien den. Ik heb eene schuld aan u te voldoen, ik ben er niet toe in staat. U hebt er haast mee, dat hoort niet zoo, u hebt gelijk. Volg mijn commies, hij zal u het geld uitbetalen. Toen zich tot de overige bedienden wendend, die nieuwsgierig dichterbij waren gekomen, zei hijEn u mijnlieeren, neemt uwe plaatsen weer in. In een oogenblik was het vertrek, dat voor de kas ligt, leeg. Slechts de daar werkende klerken waren gebleven en schenen over hun werk gebogen voor den lessenaar gezeten, geheel in gedachten verdiept te zijn. Mijnheer Fauvel, die nog onder den indruk verkeerde van die snel op elkaar volgende ge beurtenissen, liep met groote stappen koorts achtig het vertrek: op en neer en liet nu en dan zachte uitroepen liooren. Prosper was blijven staan en leunde bleek en verpletterd met starende oogen tegen den muur. Eindelijk, na een lange stilte, bleef de bankier voor Prosper staan; hij had zijn besluit genomen en maakte een einde aan zijn overwegingen. Wij dienen elkaar toch eens te spreken, zei hij, ga met mij in uw kantoor. De kassier gehoorzaamde zwijgendbijna werktuigelijk en zijn chef volgde hem, zorgvul dig de deur achter hem sluitend. Niets verraadde daar, dat er boosdoeners waren geweest, alles stond op de gewone plaats, geen papiertje was er zelfs verlegd. De brandkast was open, er voor lagen eemge rollen goudstukken, die de dieven vergeten of versmaad hadden. Mijnheer Fauvel nam zonder iets te onderzoeken een stoel en zette zich neer, zijn kassier gelastend eveneens te gaan zitien. Hij was geheel meester over zijne aandoeningen geworden en zag er als gewoonlijk uit. Prosper, begon hij, hebt gij mij, nu wij alleen zijn, niets mede te deelen De kassier schrikte op, als of die vraag hem verwonderde. Niets anders, mijnheer, zei hij, dan wat ik u reeds zeide. Wat, niets? Blijft gij er bij, een zoo be lachelijke fabel op te disschen, die niemand za: gelooveu Dat is krankzinnig. Beken mij alles, dat is uw eenig redmiddel. liet is waar, ik ben uw chef maar voor alles ben ik uw vriend, uw Scheidsgerechten Uit Brussel wordt gemeld dat deze maand aan de verschillende regeeringen een ont werp zal worden aangeboden omtrent de instelling van een „internationaal hof van scheidsrechters." Het besluit daartoe is in Augustus van het vorig jaar te Brussel ge nomen door dc zoogenaamde „interparlemen taire conterentie," een vereeniging van par lementsleden uit de meeste landen. De voorzitter dier conferentie, de Leu- vensche hoogleeraar Descamps-David, heeft bij het ontwerp een toelichting geschreven, welke tegelijkertijd aan de verschillende re geeringen zal worden gezonden. De conferentie heeft bovendien besloten de regeeringen van BelgieNederland en Zwitserland uit te noodigen zich tot de andere staten te wenden, voor de verwezenlijking van het denkbeeld. Het Belgisch ministerie zou zich reeds bereid hebben verklaard met de beide an dere regeeringen in overleg te treden Onze minister van buitenlandsche zaken, de heer Röell, zou aan de heeren Bool en Viruly Verbrugge hebben medegedeeld, dat hij met het beginsel instemt en het voorstel nauw gezet zal onderzoeken. Wij herinneren, dat de minister Van Houten aan vroegere conferenties heeft deel genomen, zoodat zeker in den ministerraad op zijn krachtigen steun gerekend mag worden. Een Antwerpsche maatschappij heeft de werf De Decker, op den linker Schelde- oever, aangekocht en zal er een droogdok beste vriend. Ik zou niet knnnen vergeten, dat uw vader u mij vijftien jaar geleden toever trouwde, dat ik u al dien tijd om uwe trouwe diensten slechts heb kunnen prijzen. Ja, ge zijt nu al vijftien jaar bij mij in dienst. Juist in dien tijd'legde ik den grondslag tot mijn fortuin, gij hebt het zien aangroeien, steen voor steen, la'ao- voor laag en naarmaie ik r.jker werd, trachtte ik ook uw positie te verbeteren j-i gij zijt, hoewel nog zeer jong, toch het langst dij mij in dienst. Ieder jaar heb ik uw salaris verhoogd. Nog nooit had Prosper zijn cliei op zulk een zachten, vaderlijken toon hooren spreken. Opzijn gelaat toekende'zich groote verwondering. Antwoord, vervolgde mijnheer Fauvel, ben ik niet altijd als een vader voor u geweest? Van den eersten dag af heb ik mijn huis voor u open gesteld ik wenschte dat mijn lamilie de uwe werd. Langen tijd hebt ge als mijn zoon geleefd tusschen mijn zoons en mijne nicht Madeleine in. Maar van'dat gelukkige leventje hebt ge genoeg gekregen. Op eens, nu juist een j ar geleden, zijt ge begonnen ons te ontwijken en sedertdien Vat verleden door den bankier te voorschijn geroepen, vertoonde zich in zijn geheel voor den geest van den ongelukkigen kassier; langzamer hand werd hij aangedaan hij barstte in tranen uit n bedekte, zich het gelaat met beide handen. Aan zijn vader kan men alles bekennen hernam André Fauvel, die door Prospers ontroe ring bewogen werd, vrees niets. Een vader biedt geen vergeving aan maar wel vergetelheid. Ken ik de vreeselijke verzoeking niet, waarin een jongmensch in' een stad als Parijs bloot staat? Er bestaan begeerten die zelfs de meest soliede voornemens dnen wankelen. Er bestüan uren van zinneloosheid, uren, waarin men afdwaalt, waarin men zichzelf niet is en men als een dwaas handelt, als iemand, die gedwongen wordt zonder dat men, om zoo te zeggen, de vrije beschikking over zijn daden heeft. Spreek, Prosper, spreek. Ach, wat wilt gij, dat ik u zeg? ï)e waarheid, een waarlijk achtenswaardig man kan vallen, maar hij richt zich op en herstelt zijn fout. Zeg tot mij: Ja ik heb mij laten meesleepen, verblinden, het gezicht van die enorme hoeveelheid goud, dat mij door de handen gaat heeft mijn zinnen begoocheld ik ben jong, harts- Tot voorzitter der Kamer is gekozen Brisson, tot onder voorzitter Poincarré. Tot voorzitter van den Senaat Loubet. Uit Tananariwo is een telegram van generaal Duchesne ontvangen, waarin ge meld word dat de rust in Emyrna zoo goed als geheel hersteld is, de toestand in de hoofdstad bevredigend is en de weg van Tananariwo naar Tamatawo, met Haoessa- posten bezet, veilig kan worden begaan. De gezondheidstoestand is bevredigend. Dea 6 dezer telegrafeerde de generaal dat een opstand in het Oosten tegen de Howa's mislukt is, dal de laatste rebellen allengs naar het Zuiden terugtrekken en dat het noodig zal zijn daarheen eenige troepen te zenden. Zaak LebaudyDe commissaris van politie Clement heelt de Lano, den redacteur van de Événement gehoord, die Jacques St. Cère (Rosenthal) formeel had beschuldigd van betrekkingen met personen in Duitschland te onderhouden. De Lano is geconfronteerd met de Cesti. Ook de Labruyère en Chiarisolo ziju opnieuw door den rechter oudervraagd. De parlementaire commissie voor de tentoonstelling van 1900 heeft met 7 tegen 4 stemmen beslist, dat de geheele tentoon stelling, met uitzondering van het Trocadero, zal moeten gehouden worden op den linker- Seineoever. In de officieele berichten uit Havana wordt verhaald dat Maceo en Gomez, om gemak kelijker te ontsnappen, hun krijgsmacht meer in verschillende kolonnes verdeelen, dat is dus de oude tactiek, die den Spanjaarden al zooveel moeilijkheden berokkende. In twee tochtelijk. Ik, mompelde Prosper, ik Arme jongen zei de bankier op treurigen toon> denkt gedat ik niet weet welk leven ge leidt, sedert ge verleden jaar mijn huis verliet? Begrijpt ge dan niet dat al uw collega'sjaloersch zijn, dat zij het je niet vergeven, dat ge 12000 francs per jaar verdient? Geen enkele dwaasheid hebt ge begaan, of ik ben er door een anoniemen brief van in kennis gesteld, lk zou u het aantal nachten kunnen opnoemen, die ge met het spel hebt doorgebracht, evenals de sommen, die ge verloren hebt. O, de afgunst heeft goede oogen en een scherp gehoor. Ik weet, in hoever men die aanklagers vertrouwen kan, maar ik heb mij geïnformeerd. Het is niet meer dan rechtvaardig dat ik weet, hoe de man leeft, wien mijn fortuin en mijn eer toevertrouwd zijn. Prosper maakte een gebaar, als wilde hij tegen spreken. Ja mijn eer vervolgde mijnheer Fauvel met een stem, die tengevolge eener teruggehou den vernedering, trilde evenals mijn krediet.dat vandaag door dien man had kunnen verloren gaan. Weet gij, wat dat geld mij kostdat aan mijnbeer De Clameran ter hand wordt gesteld. En als ik die effecten die ik opoffer, eens niet gehad had, wat was er dan gebeurd De bankier hield op alsof hij een bekentenis verwachtte, die echter niet volgde. KomProspermoed, schep moed. Ik zal weggaan, onderzoek nogmaals de brandkast. Ik zou wel willen wedden, dat ge in uwe verwarring niet goed gezocht hebt. Ik zal van avond terug- keeren en ben zeker, dat ge in den loop van den dao-, al zijn het niet de 350,000 francs dan toch het grootste deel van die som zult hebben terug gevonden en noch gij noch ik zal morgen nog aan dat valsche alarm denken. Reeds was mijnheer Fauvel opgestaan en had hij zich naar de deur begeven, toen Prosper hem bij den arm terughield Uw edelmoedigheid is nutteloos, mijnheer, zei hij op bitteren toon, daar ik niets genomen hebkan ik ook niets teruggeven. Ik heb goed gezocht, de bankbiljet ten zijn gestolen. Maar door wien dan, arme gek, door wien? Bij alles wat mij heilig is, zweer ik, dat ik het niet deed. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1