BUITENLAND. Belgie. FranLrijk Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Ilusland. BINNENLAND. regel is. Als den heerscher over een groot en machtig rijk voegt, heeft hij duidelijk en kort verklaard, dat Duitschland een rijk des vredes moet blijven, dat het in den raad der volkeren zijn stem moet laten hooren ten gunste van den vrede en dat wel in 't belang van de binuenlandsche instellingen en aan gelegenheden. Zoo werd te Berlijn door het hoofd van den staat nadrukkelijk betoogd, dat het feest, op zichzelf wel geen dag van herdenking der groote overwinningen op 't oorlogsveld be vochten, doch toch allicht dergelijke herinne ringen opwekkendewas een huldiging van de vredesidée en zoo kreeg het toch nog wel eenige internationale beteekenis. Cuba en Erythrea nemen in de algemeene belangstelling wel niet de plaats in, voor een tweetal weken geoccupeerd door den Trans vaal, daarvoor door Venezuela en nog vroeger door Turkije, doch op 't oogenblik zijn Ha vanna en Makalle toch wel die punten der wereldwaarop de oogen der beschaafde menschheid gevestigd zijn. Maarschalk Martinez Campos heeft dit is nu zeker, door een telegram door hem gericht tot den hertog van Tetuan, den mi nister van buitenlandsche zaken niet geheel vrijwillig zijn commando neergelegd en, wat voor den commandant heel ernstig is, zijn getrouws'.e vriendde minister voornoemd, heeft wel zijn ontslag genomen als lid van het bewind Canovas, maar onder nadruk kelijke vermelding, dat hij daardoor geenzins wil manifesteeren verschil van meening met zijn collega'smet algemeene stemmen is besloten tot de vervanging van Campos. Hoe wel de benoeming van generaal Weyler tot opperbevelhebber in Campos plaats, Zondag in den morgen nog niet beslist zeker scheen (men noemde hem toen als gouverneur van Cuba en generaal Polavieja als bevelhebber der troepen) wordt toch zijn taktiek op het eiland reeds in den breede besproken. Hij zal met groote energie optreden en krijgt van de regeering te Madrid volkomen volmacht tot handelen naar eigen inzichten, erlangt 20 bataljons versterking cavalerie a discrétion (de minister heeft nog 312 millioen peseta's beschikbaar en 't zaakje heeft reeds 259 mil lioen gekosten hoopt zoo voor het begin van het regenseizoen in Mei, nog een be- slissenden slag te hebben geleverd. Dat zal het hoofddoel zijn, is dan de be weging bedwongen, dan zal er iets gedaan worden aan de hervormingen. Indien de regeering aan deze laatste gedacht had toen het tijdhoog iijd was en had gehandeld naar de behoefte, zou deze heillooze kamp wellicht vermeden zijn Campos, die onverwijld naar Spanje zal terugkeeren en er zal benoemd worden tot president van den Jioogen krijgsraad, heeft de geheele verantwoordelijkheid van zijn te rugroeping overgedragen op de regeering. In een telegram als antwoord op het bevel om het commando over te dragen aan generaal Marin zegt hij, dat hij geenszins verzocht heeft als legeraanvoerder te worden vervan gen. Het telegram der regeering wilde hij evenwel beschouwen als een bevel, waarbij hij echter nogeens uitdrukkelijk betoogt, zijn ontslag niet te hebben genomen en ook geen oogenblik zwak te zijn geweest wel kon hij heengaan, doch niet vrijwillig. In denzelfden zin heeft Campos zich uitgelaten in een toe spraak bij de overdracht van het commando: hij meende zijn plicht te hebben gedaan naar eer en geweten, door geen der rebellen te hebben doen fusilleeren. Toch erkende de maarschalk zelf, dat de campagne nog niet ver was gevorderd. Indien Weyler, tot dusver commandant der krijgsschool in Catalonie, het hem aangeboden commando aanvaardt, dit moet heden worden beslist, vertrekt-hij Vrijdag a.s. om 8 Febr. te Havana aau te komen. De afgetreden minister van buitenlandsche zaken Tetuan, is onmiddellijk vervangen door Eduayer en iook voor Weyler is reeds een opvolger gevonden. Vrijdag in den middag meende Crispi, de minister president van Italië, stellig en zeker, dat over een maand de campagne in Abes- sinie, zou zijn beslist ten gunste van de Ita lianen en dat wel in de eerste plaats inge volge verdeeldheid onder de Abessiniers. Telegrammeu schenen met deze optimistische voorspelling wel overeentestemmen, doch Za terdagavond was 't weer minder rooskleurig. Zoo kwam er wantrouwen in de officieele berichten, nog verergerd door geruchten over gebrek aan water in Makalle en steeds nau wer insluiting door den vijand. Daar kwam de Agenzia Siefani eensklaps als onheilsbood schapster het fort is sterk beschadigd, twee honderd man der bezetting zijn weerloos, de insluiting is van dien aard, dat alleen onver wijlde bevrijding door Baratieri en Arimondi hulp kan brengen. De Capitale sprak reeds van de noodzakelijkheid het fort in de lucht te doen springen, liever dan zich over te geven. Onder den indruk van deze verontrustende mededeelingen heeft men Zondag te Rome verkeerd tot een telegram uit Massowah is komen berichten, dat het vuren tusschen de Italianen en de Sojanen rond Makalle is gestaakt en dat koning Menelik vraagt te onderhandelen. Waar eindigt de logen en waar begint de waarheid of ligt deze in 't midden, zoodat er zou zijn niet zoo groote reden tot ongerustheid, doch ook niet zoo groote oor zaak tot vreugde Het bevestigt zich, dat de Fransche re geering den afgezant bij het Vaticaan Lefevre de Behaine zal terugioepen. Men geeft van deze terugroeping die op een soort breuk tusschen Frankrijk en den Heiligen Stoel wijst, verschillende uitleggingen. Volgens de Figaro, geschiedt de terugroeping omdat Leo XIII bij de Kerstfeestreceptie den gezant zijn afkeuring had te kennen gegeven over het door het ministerie-Bourgeois aangekondigde wetsontwerp op de geestelijke vereenigingen. In den Senaat zal de minister van staat Bara de regeering interpelleeren over haar talmen met de herbenoeming van Jan van Rijswijk tot burgemeester van Antwerpen. De Indépendance Beige, die zoo snel ingelicht was over het tractaat tusschen En geland en Frankrijk Achter-Indie betreffende, bevat nu een bericht uit Londen waarin de geruchten, dat deze bepalingen aangevuld worden door een schikking ten opzichte van de handelsrelatien in Tunis en de grensre geling in het West Niger gebied, bevestigd worden. Na het bevel der troepen op Madagaskar aan generaal Voiron te hebben opgedragen, zal generaal Duchène Tananarive verlaten. Hij zal zich den 22 Januari te Majunga in schepen. Als opvolger van Lefebvre de Béhaine wordt voor den post van Fransch gezant bij den H. Stoel, Nicard genoemd. De aanstoker van het geval Lefebvre moet Dumay zijn, chef van de afdeeling eeredienst aan 't ministerie van justitie, een radicaal met zeer anti-cleri- cale neigingen, die reeds lang den toorn der katholieke kringen heeft opgewekt. Mgr. Meignan, kardinaal-aartsbisschop van Tours, is Maandag morgen door zijn kamerdienaar dood op zijn bed gevonden. De prelaat was wel eenigszins ongesteld ge weest, sedert een paar dagen,doch niet bepaald ziek. Een door de Times ontvangen telegram uit Spanje meldt dat het ontslag van Martinez Campos is geschied oin zuiver politieke redenen. Het voortdurend verzet der Cu- baansche partij tegen Campos in zake zijn beleid zou de Spaansche regeering genoopt hebben om Campos te machtigen zijn ontslag te nemen, hoewel deze tegenover de officieele lezing blijft verklaren onvrijwillig heen te gaan In een officieele dé êche uit Havana wordt nog gemeld dat generaal Gasco de opstandelingen bij Calabazar verslagen heeft; de Spanjaarden kregen in dit gevecht 36 gewonden, waai onder 2 officieren; hoe groot het verlies der separatisten was, wordt niet opgegeven. Generaal Marin, ad interim gouverneur van Cuba, moet in antwoord op Campos' afscheidsrede o. a. gezegd hebben dat de openbare meening den maarschalk gerech tigheid zou doen wedervaren. De gouverneur van Porto-Rico, gene raal Gavnir, is aan gele koorts overleden. Generaal Marin zal, na zijne betrekking aan generaal Weyler overgedragen te hebben, het gouverneurschap van Porto-Rico aanvaarden. Emile Arton is Zaterdag voor de Queens Bench verschenen. De attorney-generaal heeft zijn uitlevering gevraagd wegens valschheid in geschriften. Op verzoek van Arton's advo caat, Matthews, is de uitspraak bepaald op Maandag. De werklieden der scheepstimmerwerven te Belfast, hebben met 578 tegen 127 stemmen de voorstellen der eigenaars van de werven verworpen. In Ierland duurt alzoo de werk staking voort. In Schotland daarentegen heb ben de werklieden op de werven aan de Clyde, op die van Glasgow en Greenock, de voor stellen der patroons aangenomen. De Asjantijnsche veldtocht is geëindigd, nu de hoofdstad van koning Prempi zonder slag of stoot door sir Francis Scott genomen is. Eerst Zondag vernemen wij, dat de En- gelsche regeering van het nieuws bevestiging ontvangen heeft. De verslaggevers der bladen zijn haar dus weer voor geweest. Nu zal de regeering toch wel moeten gelooven, dat Prempi niet begeert te vechten en alle eischen van Engeland onvoorwaardelijk aanneemt. Driemaal, eens te Londen, eens te Akkra, eens op weg naar Koemassi, heeft Prempi aan den minister van koloniën, aan den gouverneur der Goudkust, aan den bevel hebber der expeditie door zijn gezanteu laten verzekeren, dat hij zich onderwierp, maar Primpi zou en moest een verrader zijn, en telkens waren de gezanten niet te ver trouwen. Het was duidelijk, de Engelsche regeering wilde eene expeditie naar Asjauti zenden. Het doel zullen wij vroeg of laat hooreu. Het 25jarig rijksjubileum. Met grooten luister is in de Wittezaal van het koninklijk slot te Berlijn gevierd de her inneringsdag der uitroeping van het keizerrijk te Versailles. Het feest begon met eene gods dienstoefening voor de genoodigde personen, die zich daarna in de genoemle Wittezaal verzamelden. Nadat de keizer op den troon had plaats genomen, begaven ook de overige personen zich naar hunne plaatsen. De prinsen van het koninklijk huis en de aanwe zige prinsen der verschillende vorstenhuizen waren ter rechterzijde van den troon voor de aldaar opgestelde vaandels en standaarden geplaatst. Vervolgens las de keizer met luider stem de boodschap voor, waarin hij den ge- denkwaardigen stichtingsdag in herinnering brengt. Zeer toegejuicht werden vooral de passage, betreffende Birmarckdie waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid, den landbouw te hulp te komen en die waarin de vredelievende politiek van het keizerrijk werd in het licht gesteld. Nadat de keizer de boodschap had voorgelezen, vatte hij het vaandel van het le garde regiment, liet dit voor de vergadering zakken en zeide met luider stem „Op dit eerwaardig veldteeken, dat getuigt van een bijna tweehonderdjarige, met roem overladen geschiedenis, hernieuw ik de belofte, pal te staan voor de eer van het rijk en van het volk, zoowel naar binnen als naar buiten. Eén rijk, één volk, één God." Deze woorden werden met grooten bijval begroet. Om 12 uur werd te Berlijn een groote parade gehouden, die door den keizer werd geïnspecteerd, en waaraan ook twee der jonge prinsen deelnamen, 's Namiddags ontving de keizer een deputatie uit de studenten, wier spreker een huldigingsadres voorlas Bij het 'savonds in de Wittezaal gehouden feestmaal werden door den keizer de presi denten van het Pruisische Heerenhuis en van het Huis van afgevaa digden ontvangen. Vorst Bismarck ontving van den keizer een „sehr genadigen" eigenhandig geschreven brief, waarin deze hem zijn dank betuigde voor zijn diensten bij de herstell ng van het Duitsche rijk bewezen en hem de mededee- ling deed, dat, ter blijvende herinnering aan zijn onvergetelijken arbeid voor keizer en rijk, zijn levensgroote beeltenis zou worden ge schilderd en eene eereplaats zou krijgen in het paleis der Rijkskanselarij. Nog ontvingen dr. Freiherr von Mittnacht, minister-president van Wurtemberg, de marmeren buste van keizer Wilhelm den Groote en de staats secretaris voor posterijen dr. v. Stephau de buste van keizer Wilhelm II. De gezamen lijke öerlijnschen scholen werd door den keizer ge-chonken de reproductie van de plaat „Volken van Europabewaart uwe heiligste goederen." Prins Bismarck heeft bij het jubileum kunnen zien dat hij nog niet vergeten is. Behalve de officieele blijken van sympathie en eerbied zijn hem tallooze huldebetuigingen ten deel gevallen. Eenige Hamburgsciie ver eerders zonden den prins een prachtig bloem stuk, vele geschenken en nog veel meer telegrammen kwamen uit alle deeleu der wereld op Friedrichsruh aan. Na eenig debat heeft de Duitsche rijks dag Zaterdag het voorstel van den leider der Agrariërs den conservatieveu afgevaar digde Von Kanitz tot invoering van een Rijks-graan - monopoliemet 219 tegen 97 stemmen verworpen. Het werd derhalve niet eens de eer der verwijzing naar eene com missie waardig gekeurd. Naar het Berliner Tageblatt verneem!, zal door het departement van marine een belangrijke som worden aangevraagd voor een tweede vergrooting der vloot, en zou indien de rijksdag mocht weigeren die toe le staan, een ontbinding van het parlement te wachten zijn. Deze geruchten zijn, naar het schijnt, ontstaan door den toost dien de keizer Zaterdagavond heeft uitgebracht woorden die in de politieke kringen grooter opzien hebben gemaakt dan de dien middag gehouden troonrede. BERLIJN, 21 Januari. Hedennacht tegen een uur is brand ontstaan in de bibliotheek van het koninklijk paleis. De snel aangerukte brandweer vond dit deel van het gebouw zoo met rook gevuld, dat men ladders moest gebruiken; maar een handspuit was voldoen de het vuur te dooven; de spuiten kouden dan ook weldra grootendeels inrukken. De schade in de bibliotheek aangericht, moet aanzienlijk zijn. Door de Osservatore romano wordt het bericht bevestigd, dat de Paus zijne bemid deling heeft aangeboden voor de regeling der grenzen tusschen Venezuela en Britsch- Guyana. Te Riesi bij Caltanisetta op Sicilië zijn onlusten uitgebroken {onder de werkelooze mijnarbeiders. Drieduizend hunner trokken de straten door, roepende Leve de koning. Wij willen brood en werk. De troepen zijn blijkbaar niet met geweld opgetreden. De overheid heeft verbetering beloofd, en de rust is voor het oogenblik hersteld. Te Rome is uit Massowah bericht ont vangen, dat te Makalle door belegeraars en belegerden het vuur is gestaakt en dat Nejus Menelek wenscht te onderhandelen. Bij een beleg geett doorgaans de ingeslotene partij het eerst dien wensch te kennen. En volgens de laatste berichten was de toestand der Italianen zeer en zeer benard geworden, vooral ook door gebrek aan drinkwater, zoo dat men al het vee al naar buiten had moeten drijven. Van de bezetting waren 200 man buiten gevecht gesteld, en de buitenwerken waren grootendeels vernield; kortom de toe stand was zoo, dat d.1 bevelhebber, majoor Galliano, er aan dacht de lont in 't kruit te werpen en het fort met de bezetting in de lucht te doen vliegen. Het zullen derhalve waarschijnlijk wel voor Italië geen bijzonder gunstige berichten zijn, welke wij van deze zijde hebben te wachten. De hertog van Orleansdie nog niet lang geleden in Spanje een ongeluk beliep, heeft nu, op een wandelrit met den Hertog van Aosta, een val van zijn paard gedaan°, tengevolge waarvan hij zich deu rechter schouder ontwrichtte en den enkel van den rechtervoet brak. Toch vreest men geenerlei complicetie, en de toestand is bevredigend. Thans is in den Prawitelstwenny Wéstnik officieel meegedeeld dat de kroning van den keizer en de keizerin in Mei te Moskou zal worden voltrokken. Schouwburgbrand. Gedurende eene voorstelling die Maandag over dag in een houten schouwburg te Jeka- terinoslaf werd gegeven, ontstond daar brand. De brand heeft tot elf uur in den avond voortgewoed. Het gebouw is geheel afgebrand. Reeds waren 49 lijken aangegeven. WAALWIJK 22 Jan. 1896. Liedertafel. Het tweede winter-concert, verleden Maan dag door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien gegeven was vrij wel bezocht; ook thans echter schitterden, weder verschillende personen door afwezigheid die men zoo gaarne op de eerste rangen ziet, vooral bij eene uitvoering als deze, waarvoor een paar van de beste zangers van de Bossche liedertatel Oefening en uitspanning, de heeren Hohman en ran Son benevens de gunstig bekende pianist, de heer Bienbar, hunne me dewerking verleenden. De verschillende koornummers werdeu on der de leiding van den heer Frans de Cortie als gewoonlijk allerverdienstelijkst gezongen en levendig toegejuicht. De beide Bossche dilettanten voldeden uitstekend en overtroffen de toch reeds zeer hoog gespannen verwachting, welke men van hen koesterde. De heer W. van Son deed zich in «la Juive» van Halevy kennen als iemand beschikkende over eene heerlijke mollige tenorstem, zoo hoog gaande, zou men zeggen als er zang muziek geschreven wordt. Zijne voordracht werd luide toegejuicht, waarna hij als toegift een gedeelte van „La Juive" herhaalde. Deze zanger is betrekkelijk nog jong en als hij voortgaat zich te oefenen zal hij het ver brengeu op muzikaal gebied. De heer A. Hohman is een volmaakt be schaafd en geschoold zanger, zooals men maar zelden te hooren krijgt; de toehoorders hingen dan ook als 't ware aan zijne lippen. Hij zong „an der Weser" zoo voortreffelijk, dat aan het applaus geen eind kwam voordat hij als toegift zong „Goede nacht" van Le- clerc. Hadden beide heeren groot succes met hunne solo's niet minder was dit het geval met de duo uit ,,la Reine de Chypre". Het publiek was opgetogen. De heer Bienbar een woord van lof voor zijn onberispelijk accompagnement. Den heer Zeegers bracht in eene sierlijke improvisatie den Bosschen heeren hulde en dank voor het genotene en uitte de beste wenschen voor de Bossche en Waalwijksche liedertafels. lc Kamer. In de zitting van Zaterdag is het wets voorstel Hartogh, betreffende de burgelijke rechtspleging, aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. De invoeringswet van de faillissements-wet (op 1 September a.s.) is aangenomen na kort debat, en de invoering van het stelsel van strafregisters en bertillonnage zonder debat. De kamer is daarna gescheiden, waarschijn lijk tot 3 Februari, wanneer de Staatsbegro ting aan de orde komt. Busree fat. Het z.g. busrechtvoor de alhaling van brieven enz. aan postkantoren en hulpkan toren, is verlaagd en nader vastgesteld op f 3.75 voor de kantoren Amsterdam en Rotterdam f 2 voor de kantoren eu plaatsen met een bevolking boven 80000 inwoners; f 1 voor de kantoren en plaatsen met eene bevolking boven 20000, tot en met 30000 inwoners f 0.50 voor de kantoren in de overige plaatsen f 0.25 voor alle kantoren, indien alleen verlangd wordt de met elke post aankomende

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2