Notaris RANT, R C. Meisje, Notaris RANT, Notaris RANT, Advertentiën, GEVRAAGD Handelsberichten publiek verkoopen: publiek verkoopen Kijkjes in de Maasstad. te Waalwijk, zal op Woensdagen 22 Januari en 5 Februari 1896, Alles bij biljetten in het breede omschreven. mr Aiies breeder bij biljetten omschreven. INLICHTINGEN bekomt men ten kan tore van Notaris RANT genoemd. op Dinsdag 4 Februari a.s., nieuwsbladen af te halen ..alles per kalenderkwartaal of een ^gedeelte hiervan. Examens handwerken. iJfDe examens ter verkrijging van akten van Ibekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken I voor meisjes zullen a-invangen op 13 Febr. e.k. Zij, die zich aan het examen ineen dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, kunnen zich voor 1 Februari a.s. aanmelden bij den voorzitter der commissie of de voor zitters der commissien voor welke zij wen schen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte akte; b. getuigschrift van zedelijk gedrag. Voorzitters der commissien zijn voor Breda; Nuttige handwerken Jhr. Mr. Verheijen, in specteur te Loonopzand; voor de fraaie hand werken Van der Grinten, schoolopziener Breda. be gouden zuil De gouden zuil, ter waarde van f 100.000, is gevallen op een lot toebehoorende voor een deel aan het syndicaat voor de uitgifte der loterij, voor een ander deel aan de ver- eeniging Hotelwezen Tentoonstelling. Wij kunnen er bijvoegen zegt het Nieuws dat niettegenstaande dit onverwachte voor deel de opbrengst der loterij de uitgaven welke daarvoor benoodigd geweest zijn, niet dekt. Een ingezetene van Poortugaal (dus niet van Pernis), die bij den heer Lagerwey te Deltt per postwissel 12 loten kocht, is de gelukkige winner van den 2ën prijsden collier met paarlen. Alle 8024 prijzen der voorwerpen-loterij van de Amsterdamsche tentoonstelling zijn nu getrokken. Arm geleefd en rijk gestorven Onder Ambt Almelo is eene alleenwonende vrouw dood in hare woning gevonden. Eene korte ongesteldheid moet een einde aan haar leven gemaakt hebben. Het vermogen van deze vrouw wordt ge schat op circa f 2QO.000, zegge tweehonderd duizend gulden, en deze arme-rijke vrouw sliep in haar leven op zakken, terwijl zij hare bedden bewaarde. Ook in andere opzichten was haar leven schier gelijk aan dat der armen. Treurig Een vrouw in de Blankenslraat te Amster dam had de spons op straat laten vallen, waarmee zij bezig was het venster te lappen. Terwijl zij naar beneden ging om de spons op te rapen, viel haar öjarig zoontje uit het openstaande raam. Toen zij op straat kwam, lag de knaap daar dood. Branden. Men schrijft uit EttenLeur De branden zijn in deze gemeente weder met twee vermeerdei d. Op Vosdonk onder Etten brandde Zondagavond de stede van den landbouwer Van den Berg tot den grond af, en op Attelaken onder Leur Maandag ochtend die van den landbouwer A. Dekkers. Het ree is gered, doch de inboedel niet. Alles was verzekerd. Dit is nu reeds de dertiende brand binnen den tijd van drie maanden. Zondagnacht ruim 3 uur brak een hevige brand uit in het pakhuis van den lompen koopman Hij mans, in de Waterstraat te Zwol le, waarin een massa oude zakken, oud touw en papier geborgen was. De politie en brand weer waren spoedig met een paar slangen wagens aanwezigzoodat de belendende gebouwen werden behouden en de hevige vlammen spoedig werden gebluscht. De Misdaad. Naar men aan de Tel. meldt, doet de justitie een ijverig onderzoek in zake den moord op den lOjarigen A. F. Hoogsteden te Utrecht instellen. Men wil zelfs beweren, dal van Berkel naar de cellulaire gevangenis te Utrecht is overgebracht. 't Schijnt intusschen zeker dat hij een maand voor dat de geheimzinnige moord plaats had aldaar van een zwager H. aan het Sint Lucasbolwerk geld ter leen heeft gevraagd. Ook schijnt hij zijn rondreisbiljet naar Hamburg aan het daarvoor bestemd kantoor te Utrecht te hebben gekocht. Capelle, 21 Jan. De levering van 225 M3 grint teu behoeve der gemeentewegen, is ge gund aan den schipper A. Konings alhier, voor f 1.59 per M3, Dezer dagen werd bevorderd tot aits aan de Rijks Universiteit te Utrecht onzen dorpsgenoot de heer A. H. de Bruijn. 's Hertogciiboscii20 Jan. De raadsleden, van wien velen verwacht hadden, dat zij het voorbeeld der heeren jhr. mr. Van Sasse van Ysselt en Bogaerts zouden volgen, om n.l. naar aanleiding der stemming over het voor stel van den ingenieur-architect hun mandaat neder te leggen, zullen hun ontslag niet in dienen. Druneu 20 Jan. Met den aanleg van den stoomtramweg van 's Hertogeubosch naar Heusden, zal nu eerlang een begin worden gemaakt. De onteigeningen zijn onder deze gemeente afgeloopen de dwarsliggers aan gevoerd en de plannen in hun geheel inge diend. De concessionarisse stelt zich voor, om met lo Juli e.k. de lijn, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte in exploi tatie te brengen. ROTTERDAM, 17 Jan. 1896. Men had ons blij gemaakt met de b°lofte van een mogelijkheid op intrekking van de zoo ge weldig impopulaire inkomstenbelasting. Vier raadsleden zouden een voorstel doen om deze be lasting af te schaffen en te vervangen door één op andere grondslagen. Ik heb u dat reeds in verrukking medegedeeld. Neen maar, de inkomstenlast weg en daarvoor een andere, maar minder zwaar te dragen last, Rotterdam zou een ideaalslad worden, 't zou een lust wezen haar te bewonen en op betere grond slagen bij te dragen in de kosten van de stadsbe- stiering! Heerlijk! Eilacy 't is er niet van gekomen. De raad, die oordeelde dat de bevolking bij wijze van prncf best nog een;» een jaartje naar 't inkomen belast kon worden en dat de inkomsten van allen die belastbaar zijn, best nog een jaartje publiek kun nen wezen heeft besloten het voorstel van de vier lieden eenvoudig te negeeren en, thans ook over de geannexeerde stukken, de invoering der inkomsten belasting weer voor een jaar te bevelen. Nu komen de vier hervormers, natuurlijk niet geneigd hun voorstellen aan een echec bloot te stellen die eenvoudig terugnemen. Later zullen wij zien., ga nu je gang maar met je inkomstenbelasting zeiden zij (in wat meer officieele taal) en onze vreugde is te vroeg ge weest. Wij hebben de biljetten voor het komend belastingjaar al thuis gekregen en ingevuld. Onze hoop is met den komst van den deurwaarder- belastingbiljetrondbrenger in rook gegaan. Zoo heeft het groote-stadsleven altijd een aan trekkelijkheid van wisselende hoop en teleur stelling. Er zijn tenminste menschen voor wie dat een aantrekkelijkheid is. Voor mij niet! Ik heb thans meiding te maken van iets zeer eigenaardigs en iets verheugends tevens. Er wordt in Rotterdam door lieden van geld en van invloed heel veel gedaan om het lot van den arme en ongelukkige te verbeteren. Ik geloof dat dit in Rotterdam met meer liefde en uit ruimer beurs wordt gedaan dan elders, en dit is misschien één van de redenen dat het socialisme in deze stad maar niet floreeren wil. Indertijd heb ik ii een van mijn brieven den draak gestoken met de filantropie van dames, die bij de armen rond gaan om den vloer te dwijlen en de bedden op te ma ken. Ik vond de menschlievendheid wat ver gedreven, maar toch erkende ik gaarne dat erin zoo'n liefdadige gezindheid iets heel moois was. Tal van vereenigingen .bestaan er om het lot van den lijdende te verzachten en voor zoover mogelijk in zijn behoeften tegemoet te komen. Er is in deze richting veel te doen, want een groote massa ongelukkigen bevolken onze ach terbuurten. Vooi al, en hierop is nog niet genoeg de aandacht gevestigdvooral het lot van de werkende vrouwen is treurig. O. gij die woont in kleinere plaatsen gij kur.t u in het ramp zalige leven dat zoo'n vrouw heeft, niet indenken. De man vaak een dronkaard, een onverschillige voor haar en het gezin; veel kinderen van wie elk zijn behoefte heeft, |die elk voor zich verzorgd moeten worden, onder wie de orde te handhaven is; geldelijke zorgen groot en daaruit de noodza kelijkheid geboren om te wasschen of uit werken te gaan. Wat heeft zoo'n vrouw aan haar leven? Niets, absoluut niets. Daar is nooit voldaanheid, nooit een dag van onafgebroken ware vreugde, daar is geen hoop op een betere toekomst in. Dat is ge brek lijden en verdriet hebben. Dat leven is ellende. Wat was er voor haar te doen? waarmede kon men haar opheffen uit de somberheid die heel haar zijn beschaduwt. Men heeft lang gezocht, zonder iets voldoende te vinden. Thans echter is een zaak uitgedacht die, naar mij voorkomt, zeer prnetische gevolgen zal heb ben en, als zij goed voortleeft en omvatten kan, wat de voorstellers er zich bij gedacht hebben, voor de sociale verhoudingen enorme gevolgen ten goede zal hebben. Mijn lezers zullen het belangwekkend genoeg vinden om even naar de uiteenzetting te luisteren, Het is een vindir.g die getuigt voor de intelli gentie van den Engelschen dokter Stanton. Ge noemde dokter, een Amerikaan, heeft een instel ling in het leven geroepen „the Neighbourhoods" die onder den naam van buurtvereenigingen thans ook in Rotterdam begonnen zijn en op een aan vankelijk succes kunnen bogen. Het is humaniteit in den meest uitgebreiden zin. Stel een huizenrij waarin een twintigtal arme gezinnen wonen. Thans leven die gezinnen elk voor zich, hebben hun verdriet voor zich en hnn schaarsche vreugd voor zich. De huismoeders kennen elkaar alleen var. gezien hebben en van wat er alzoo rondverteld wordt, dus niet behoor lijk en zeker niet van de allerbeste zijde. Waarom, vraagt dr. Stamton, de Amerikaan, waarom zou dat niet kunnen veranderen? waarom zouden die vrouwen voor elkaar niets kunnen we zen En de vaders tezamen en de kinderen? Zou tusschen die niet een bond kunnen gesloten wor den om elkaar te steunen en te helpen en te trachten elkaar op te heffen. Het denkbeeld was stout, geidealiseerd, maar er was toch iets mogelijk nioois in. Zeker, als de lieden maar willen. De vrouwen (de proef is in Rotterdam alleen nog met vrouwen genomen) vereenigen zich. Er wordt een lokaal in de buurt gehuurd of de ka mer van één der vrouwen wordt gehuurd en in gericht en daar komen de vrouwen geregeld één of meermalen per week een paar uur in den avond samen. Zij betalen twee of drie centen contributie, waarvan dan de kosten betaald wor den en de rest gaat naar de spaarbank. Een dame, die belangstelling genoeg voor de armen heeft, leidt de bijeenkomsten. Zij weet een gesprek te begijnen, waaraan allen deelnemen en waarin aller, vrijelijk hun grieven en hun verlangens mededeelen. Er ontstaat een prettige toon, de wederzijdsche belangstelling wordt op gewekt. De dame leest wat voor en over het gelezene wordt gesproken, of wel zij vertelt iets waarin de vrouwen belangstellen en waarin zij iets te leeren vinden. Een andere of dezelfde dame begint een cursus in knippen, glansstrijken enz., waaraan de viou wen tegen betaling van 5 ets. per uur deel kun nen nemen. Niets wordt gratis gegeven, liet is noodig dat de deelhebberessen waarde hechten aan wat haar verschaft wordt en daartoe moet dat niet gratis gebeuren. Het gesprek met de beschaafde en de disenssiën geven haar een begrip van wat voor haar in een toekomst mogelijk is en wat haar op zai heffen, van de wijze waarop kinderen, opgevoed belmo ren te worden enz. Zij leeren wat goeds, als behoorlijk koken, een practische regeling der uit gaven en meer dingenwaarvan zij tot heden geen verstand hadden en die, als zij goed toege past worden: haar gezin gelukkig zullen maken. Er wordt gesproken over de kinderen en goede raad gegeven voor wat te doen met die kinderen. De invloed van de leideres bezorgt het kind zoodra het oud genoeg geworden is op school. Maar er wordt meer gedaan. Als nu demoeder uitwerken gaat moet een der oudere kinderen van school blijven om op de jongeren te passen. Dit zal niet. meer noodig weven. Men stelt een meisje aan die, tegen betaling van 1 ct. per uur met een maximum van 5 cent per dag vo.nr elk kind, op de kinderen in het clublokaal past en ze bezig houdt. Om de kinderen van straat te houden, kunr.en zij in het clubl >knal samen komen om te spelen. En ook dan treedt liefst een ontwikkelde als leidster of leider op. Mannen vormen een afzonderlijke club, die in hetzelfde lokaal andere uren van samenkomst heeft. En de oudere meisjes vormen eveneens een club. Voor elke club worden bezigheden en on derhoud gezocht, die nuttig zullen wezen. Mis schien dat de belangstelling in het intiem gezel lig samenzijn groot genoeg zal blijken om de kroeg en de straat t.r doen vergeten. Zooals ik zei, één club bestaat reeds en alles gaat daar heerlijk. Het is nu de bedoeling voor elke volkswijk een zoodanige club op te richten. Beschaafde ontwikkelde lieden, die pleizier heb ben in het leiden van samenkomsten zullen er in Rotterdam voldoende gevonden worden. Zonder eenigen twijfel is de oprichting van deze clubs een daad, die verdient besproken te worden, een daad van groot sociaal belang. Hier is steun noodig, meer raoreele dan finantieele steun. Binnenkort hoop ik, met interessante bij zonderheden op de zaak terug te komen. D. GOR1NCHEM20 Jan. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe I'6,20 a 6,30, roode dito 1*6,— a 6.10 witte dito f5,90 6 25, inl. rogge f4,50 a 4,65, buitenl. dito f4,—a 4,20, gerst 14,50a 4,60, haver f3,00 a 3,25, dniveboonen f 6,25 a 6.50, blauwe erwten fó,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 108 runderen. Ie qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hok keling ossen ll/s jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f220 240 f170 a 180 1160 180 h f100 k 110 f 90 k 100 f 70 a 80 f 50 a 60 f 13 a 15 Aangevoerd 6 varkens van 17 u 18 c., per half kilo, 38 biggen van 15,a 8.per stuk Eieren f 1.40 a 1.50 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per l/2 kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 26,50 p. ton. bruin blanke Bergertraan f33,t blanke Bergertraan f 43, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl.m. '190 L. in Ïewone fusten van pl.m. 00 L. f30.—p. 100 L Maaslevertraan f26.p. ton Nat. Med. levertr le soort f78.p. ton. ,i u (stroogeel) 2e u fp. ton Stoomraedicinale levertr. le f88.p. ton. 2e f—p. ton. 1 Tot onze diepe droefheid overleed Iheden plotseling onze geliefde Echtge noot, Vader en Behuwdvader, de Heer Johannis Hendrik Brienen, I in den ouderdom van ruim 70 jaren. Wed. J. H. BRIENEN- Leempoel. C. C. BRIENEN* C. A. BRIENEN. P. M BiUENEN- Dorrenboom. ■Sprang, 12 Januari 1896. telkens 's avonds 7 uur, ter herberge van ANTONIE VAN DER ZAKEN, te Besoijen, Een Huiserf en tuin, te Besoijen sectie D nos 441 en 442, groot 5 aren 67 centiaren, met het noordwaarts daarachter liggende gedeelte dijk en weiland, tot aan den dwarssloot over den dijk. Een en ander toebehoorende aan Johan nes Kuijsten Corneliszoon, schoenmaker en nachtwaker te Besoijen. om direct in dienst te treden in eene LEER- en SCHOENZAAK een NET goed kunnende reparatie stikken en tevens genegen in het huishouden werkzaam te zijn. Brieven franco onder letters L.S. aan het bureau van dit blad. te Waalwijk, zal krachtens bevel der arr. rechtbank van 's Hertogeubosch ten verzoeke van de erven van wijlen de echte lieden den heer HENDRIK v. CAMPEN Jz. en m. juffr. PIETERNELLA VERMEU LEN, le Sprang overleden, Provisioneel te Capelle, ter herberge van de weduwe MARINUS BOESER, op Woensdag 29 Januari 1896, definitief te S p r a- n g ter herberge van MATH. VAN VUL REN, op Woensdag 12 Februari 1896, telkens des namiddags 2 uur, Gemeente Loonopzand, Koopeu 131. Ongeveer 12 hectaren Dennenbosschen (zwaar hout aan— en nabij elkander gelegen) en ruim 5 hectaren Wei en bouwland met boschwachterswoning en tuin, alles ter plaatse „Kraanven" zeer nabij den stoomtramweg WaalwijkTilburg ge legen verdeeld in 31 koopen en massa's. Plaatselijke aanwijzingen verstrekt de boschwachter Cornelis Spapens, aan de Kraanvensche straat (gem. Loonopzand Koop 32. Weiland a^n de Egbontsche Steeg, groot 29,90 aren. Gemeente Sprang. Koop 33 Een nieuwe Boerenhofstede en groote nieuwe schuur met stallingen en tuin, groot 33,40 aren. Koop 34. Wei- en bouwland, aan koop 33 grenzende, groot 2,41,90 hectaren. Koop 35. Massa van koopen 33 en 34, groot 2,75,30 hectaren. Koop 36. Bouwland, vóór koop 33, groot 50,60 aren. Koop 37.- Hooiland in de Driessen, groot 1,34,20 hectaren. Gemeente Vrijhoeven-Cappel. Koop 38 Wei- en bouwland groot 1,55 hectare, achter Wed. Moonen. Koop 39. Moeras, groot 47,20 aren aan den dijk. Koop 40. Weiland in de Melkpadsche driessen, groot 1,33,20 hectare. Gemeente Capelle en Vrijhoeven- Cappel. Koop 41. Y 4ged. onverdeeld in het zoo gen. Vaartland, groot 3,97,20 hectaren. Gemeente Capelle. Koop 42. Hooiland „Inlage" groot 9 aren 10 centiaren. Koop 43. Hooi- en griendland in de Aanwassen, groot 1,23,60 hectare. Koop 44. Moeras „in den Dullert", groot 68,10 aren. Koop 45. Moeras „in den Dullert", groot 32,40 aren. Koop 46. Weiland cn moeras „in den Dullert", groot 1,68 hectare. Koop 47. Weiland, Nieuwvaartsclie del, groot 46 aren. Koop 48. Hooiland, ter plaatse „de Del len", groot 88,30 aren. Koop 49. Hooiland en griendje, groot 2,64 hectaren van de Oude Straat tot het Oude Maasje. Koop 50. Hooiland „aan de Kleine Oude Straat" groot 2,4870 hectaren. Koop 51. Hooiland, aan de groote Oude Straat, groot 1,44,50 hectare. Koop 52. Hooilandbinnen de „Oude Straat", groot 1,69 hectare. Koop 53. Hooiland aldaar, groot 1,72,10 hectare. Gemeente Besoijen. Koop 54. Hooilandop de Waarden groot 1,72,60 hectare. Gemeente Meeuwen. Koop 55. Bouwland „Hablok" groot 37,80 aren. Gemeente Drongelen. Koop 56. Weiland, in den Bovenpolder, groot 5,00,60 hectaren. te Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat de aan de heer WILLEM SWOLFS, te Waspik behoorende onroerende goederen zijn ingezet en verhoogd als volgt Koop 1 f 250, koop II f150; koop III f 500Koop IV f800; koop V f350; koop VI f150; koop VII f40; koop VIII f25; koop IX f35. Toeslag ter herberge van GIJSMANS te Waspik, Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden verhoogd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3