Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk, Engeland. Duitschland. Rusland. Transvaal. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De colonne van Galliano is aangekomen te Ada-Agamus in uitstekenden toestand, met wapenen en schietvoorraad. Er heerscht blijde opgewondenheid. In Rome is men eindelijk dan toch alge meen tot de conclusie gekomen dat men er leelijk inzit en nu is de groote quaestie „vooruit ot achteruit in Erijihrea?" Terwijl Crispi geporteerd blijft voor door tastend optreden in Afrika en hij in elk geval noodig acht een of ander schitterend wapen feit tot herstel van Italie's prestige, gaan er uit het kabinet zelf stemmen op tot beëin diging der campagne als Menelik maar op eenigszins aannemelijke conditiën ingaat en men aarzelt niet Crispi te beschuldigen van de najaging van persoonlijke belangen hij zou voor zijn eigen positie een succès der Italiaansche wapenen in Afrika wenschelijk achten en wil daarom niets beknibbelen op den prijs, hoe hoog die ook zijn moge en 't zij hij bestaat in geld of in menschenlevens, dan wel in beide Tegen die taktiek van den minister-pre sident wordt van vele zijden geageerd en niet zonder reden Wat bij Amba Alaghi is geschied, is in direct te wijten aan Crispi's taktiek; dat Italië opnieuw een nederlaag heeft geleder, is eveneens op zijn rekening te stellen (hij had Baratieri in slaat moeten stellen ten koste van alles handelend optetreden) en ''at Bara tieri nu tot werkeloosheid is gedoemd, is weer het gevolg van Makalle. Aan de be zetting van Ada Agamus behoeft nu niet te worden gedacht, Baratieri's geheele „plan de campagne" is in wanorde, voor het moment moet Baratieri zich te Adigrat bepalen tot afwachten wat des vijands verdere plannen zijn. In verband met het bezoek van prins Ferdinand van Coburg aan Paus Leo XIII, wordt nu een sensatienieuwije verspreid. De prins, bedreigd met excommunicatie, zou den Paus hebben beloofd, dat prins Boris niet tot het orthodoxe geloof zal overgaan en het be richt hiervan zou zulk een geweldigen indruk hebben gemaakt te Sofia, dat men er niet meer twijfelt aan Stoïlow's aftreding met al de ministers en een formatie Grekow Petrow waarschijnlijk heet. Dit zal wel zoo iets als een „ballon d'essai" zijn. Dat Ferdinand van Coburg niet zoo heel genadig is ontvangen, blijkt uit nadere berichten uit Rome. Wel is hij lang in het Vaticaan geweest, doch slechts eenige weinige minuten in te genwoordigheid van den Paus den overigen tijd heett hij geantichambreerd. Zelfs zou Leo XIII op des prinsen verzoek om de oudeis niet te doen boeten voor de geloofs verandering van hun zoon gebeurt nota bene juist ten behoeve dier oudersont wijkend hebben geantwoord en hem voor verdere behandeling van zijn zaak naar Ram polla hebben verwezen, die 's prinsen bezoek niet eens heeft beantwoord. Zoo wordt Stambuloff gewroken Voor zijn vertrek naar Cuba, heeft generaal Weiier te Cadix de niet zeer verblijdende mededeeling gedaan dat hij wel denkt te overwinnen, maar niet zoo spoedig als men wel denkt en hij wel zou weuschen minstens twee jaren zullen met de pacificatie van het eiland gemoeid zijn. Pleizierig voor de Spanjaarden! Zoo wordt Campos' meening bevestigd Onaangenaam zal in Spanje aandoen een besluit der commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uit den senaat der Noord Amerikaansche Unie. In dat besluit wurdt de verklaring ter goedkeuring voorgesteld dat, naar de meening van het congres, de oorlog op Cuba thans eene uitgebreidheid heett verkregen, welke alle beschaafde natiën daarin doet belangstellen en die nu voortaan behoort te worden gevoerd op den grondslag der internationale oorlogswetten. President Cleveland wordt dei halve uitgenoodigd in vriendschappelijken geest zijne goede diensten aan te bieden, teneinde de Spanjaarden te overreden aan de opstandelingen de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen. President Kruger heeft eene nieuwe procla matie uitgevaardigd, die weer meer bepaal delijk de inwoners van Johannesburg betreft en waaruit duidelijk ingehouden toorn en wrevel spreken, bij den president verklaarbaar, waar de Nederlandsche lezer een dergelijk gevoel schier niet betoomen kan bij de lezing der onbeschaamde voorstelling van zaken die nog steeds in the Times en elders om trent de toestanden te Johannesburg wordt gegeven. De president dan heeft, naar aanleiding van het door sommige maatschappijen aan »den Rand" te kennen gegeven voornemen, om de mijnen te sluiten, waardoor natuurlijk stilstand van zaken en ontstemming Zou ont staan het volgende ter algemeene keunis gebracht „Aangezien er goede redenen bestaan om te vermoeden, dat gezegd voornemen, om te sluiten te wijten is aan het voortduren der rustverstorende en onwettige beroering, die onlangs heeft plaats gehaden aangezien zoodanige willekeurige sluiting der mijnen de aandeelhouders zou benadeelen en schade zou toebrengen aan de ontwikkeling der mijn industrie, brengt de president ter alge meene kennis, dat de regeering zal voortgaan gestrengelijk als voor deze, te zorgen voor het verzekeren der vreedzame nijverheids- ontwikkeling. „Alle personen, die mochten trachten daarin beroering te brengen, zullen worden onder worpen aan de strengste strafbepalingen der wet, en wie schuldig wordt bevonden aan rebellie of onwettig verzet tegen de overheid in de goudvelden, zal daarenboven zijn rech ten derven en zijne goederen zien verbeurd verklaard. De regeering is voorts bereid het aanwerven van inboorlingen-hulp bij de delverijen te vergemakkelijken.» Duidelijk spreekt hieruit tusschen de regels door, datondanks hun treurig fiasco, vele „uitlanders" te Johannesburg nog na-morren en door het verwekken eener kunstmatige werkloosheid de ontevredenheid willen aan wakkeren ei) de regeering verdere moeielijk heden bereiden. Oom Paul evenwel heeft hen doorzien en neemt zijne maatregelen, door hen eenvoudig te herinneren aan de bestaande wetten. Het schijnt op Madagaskar nog niet geheel rustig te zijn. Althans brieven aan Engelsche bladen, geschreven in de laatste week van December, gewagen van onlusten, en die berichten worden door de Fransche bladen zonder tegenspraak overgenomen. Het zijn nu de vroeger onderworpen inlandsche stam men, de Sakalawen enz., die tegen hun door de Fransche overwonnen meesters in opstand komen. De Franschen laten de Hotva's kalm de zaak uitrechten er zijn trouwens geen troepen genoeg meer op het eiland om hen krachtig bij te staan. De komst van den keizer van Oosten- lijk te Cap Martin is nu officieel aangekon digd voor Zondag 23 Februari. Den 8sten Maart zal de keizer door Italië naar Weenen terugkeeren. Het is dus waarschijnlijk, dat president Faure en keizer Frans Jose; h elkaar te Nizza zullen ontmoeten, waar omstreeks dien tijd ook de eerste zich zal bevinden. Ook in Frankrijk heeft prof. Röntgen's ontdekking van de „X stralen" groot opzien en belangstelling gewekt. In de academie van wetenschappen te Parijs hebben de hh. Oudin Barlhelémy en Lannelongue zeer belangrijke photographische proeven vertoond van de manier, waarop nu al de geneeskundige wetenschap van die ontdekking gebruik kan maken. Op een photographie zag men een dijbeen, waaraan men duidelijk kon bespeuren, dat de binnenste lagen door een ziekte aangetast en gedeeltelijk weggevreten warenterwijl de oppervlakte nog gaai was. Uit witte vlekken op de photographie kon men zien, dat de dikte van het been op sommige plekken van 1/a tot minder dan Yio millimeter afgenomen moest zijn. Een andere photographie vertoonde het afbeeldsel van een hand, waarop een tuber culeuze aandoening in het eerste liil van den middenvinger te zien was. Het voortwoekeren van de ziekte en de wijzigingen, door haar in de weefsels gebracht, waren duidelijk waar te nemen. Politie op rijwielen blijkt in Engeland zeer te voldoen. In de graafschappen Kent, Sussex, Berkshire en Southamptonshiie heeft men al sinds eenigen tijd die soort van bereden politieen nu zal men ook in Surrey een deel der politie van rijwielen voorzien. Twee Berlijnsche rechtbanken hebben zich beziggehouden met de vraag of hel des Zondags geoorloofd is een hoed met een warm ijzer op te.strijken Een hoedenmaker, die zich schuldig had gemaakt aan deze overtreding van de wet op de Zondagsrust is in eerste instantie en in hooger beroep veroordee'.d tot een boete van drie mark. Thans is definitief vastgesteld de tekst van het amnestie-besluit dat zal uitgevaardigd worden ter gelegenheid van de kroning van het Russische keizerpaar. Den veroordeelden voor misdrijven, die geen verlies van burger rechten ten gevolge hebben, wordt de geheele strai kwijtgescholden; van de veroordeeldeu voor overtredingen en misdaden, die het verlies der burgen echten tengevolge hebben, wordt de helft der straf kwijtgescholden achterstallige belastingschulden worden ver nietigd evenals de boete voor zegel- of suc cessierechten. Alle gedeporteerden, die voor zien zijn van een getuigschrift van goed gedrag, mogen weder naar hun land terug keeren. Een afzonderlijk telegram uit Johannesburg aan de Standard and Diggers' News logen straft de onrustbarende telegrammen van daar verzonden. Het werk in de mijuen gaat vrij geregeld zijn gang, daar er over vloedig Europeanen zijn, terwijl de inboor lingen langzaam terugkeeren. Slechts een ernstig gebrek aan water en staatkundige woelingen belemmeren de hervattiug van het werk en 'e herleving van de zaken ter Beurze. Door agenten zijn vrijwilligers geronseld tegen hooge soldij, hetgeen de Hollandsche partij overal verbittert, te meer omdat de werving heet te geschieden voor de Chartered Com pany. WAALWIJK. Zondag 2 dezer, 's midd. 12 uur, zal door de liedertatel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Sakrische Bass. Koschat. 2. De stem der Zee. Coenen. De Martelaars. Rillé. Op Zondag 2 Febr. des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Marche Militaire. Bonman. 2. Ouverture fantastique. Govaert. 3. Les clothes de Corneville. Planquette. 4. Marche de l'opéra's "Fatinitza". Suppé. WAALWIJK, 1 Febr. 1896. Benoeming. Benoemd tot onderwijzer te Brakel de heer Nieuwkoop, te Drongelen. Pailllisscmentswct De Staatscourant No. 24 bevat de wet van 20 Januari jl. houdende bepalingen om trent het in werking treden van de wet op het faillissement en de surséance van betaling, de wijziging van bestaande wetten in verband daarmede en den overgang van de oude wetgeving tot de nieuwe. Kieswet Ten opzichte van de regeling van het kiesrecht kan de regeering hare' voordracht niet definitief vaststellen alvorens zij, na af doening van de nieuwe wet op het personeel, de gegevens bezit, die zij uit het belastingrecht behoeft, bij de opmaking van de kiezerslijsten in de eerste maanden van 1897, terwijl bo vendien de tabel behoorende bij art. 126 van het kietwet-ontwerp, afhankelijk is van de beslissing over het wetsontwerp betreffende de grenswijziging tusschen Amsterdam en naburige gemeenten. Harerzijds zal de re geering, rekenende op dén ijver der kamers, alles doen wat in haar macht is om haar taak ten opzichte van het kiesrecht naar eisch te vervullen. Komt het ontwerp omtrent het personeel echter niet of niet tijdig tot stand, dan zal men met rrinder bruikbare gegevens moeten werken het stelsel der ontworpen kieswet staat of valt er niet mee. Groot verlof. De milicens der Infanterie lichting 1895, die niet tot het blijvend gedeelte behooren, worden 29 Februari in het genot van onbe paald verlof gesteld. Moord Hoogsteden. Nadat de Rotteriamsche Rechtbank Maan dag te 5 uren de invrijheidstelling van Catharina van Hoogsteden gelast had, was zij denzelfden avond te 7 uren op vrije voeten. Het is thans gebleken, dat alleen overeen komst tusschen haar schiift en dat van eenige brieven o. a. die, waarin voorkomt „Willem, beken maar, ik kan het niet langer uithouden" tot hare arrestatie geleid heeft. Gedurende de zes weken, dat zij in de cel was opgesloten, is zij dan ook slechts 4maal in verhoor genomen, en met niemand anders geconfronteerd dan met de deskundigen, die belast zijn met de vergelijking van 't schrift. Ook zij zelf moest erkennen, dat er wel eenige overeenkomst bestond. Het blijft dus de vraag of de schrijver der brieven niet getracht heeft haar handschrift na te bootsen, teneinde de justitie op een dwaalspoor te leiden, dan wel of hier alleen van een toeval sprake kan zijn. Er bestaat alle kans, dat ook Van Berkcl vrij zal komen, wanneer over 16 dagen zijn preventieve hechtenis geëindigd zal zijn. Bossche ontsmetting. Als ie 's Hertogenbosch een huis, waarin de pokken zijn uitgebroken, ontsmet wordt, bepaalt de politie, met het werk belast, er zich toe om het vertrek, waarin zich de pok lijder bevond, met carbol te zuiveren en het beddegoed, door den poklijder gebruikt, te vernietigen. Daarmede is de „ontsmetting" geschied. Dat de pokziekte zich aldaar uitbreidt en telkens meer offers vraagt, is dan ook geen wonder. Winkelwaren in besmette woningen aanwezig, behoeven, volgens de opvatting der Bossche politie, noch ontsmet, noch onteigend en vernietigd te worden; die worden als ware er van geen besmetting sprake, onaangeroerd gelaten en door den eigenaar op de gewone wijze verkocht. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de gezondheids commissie te 's Bosch is besloten, aan het gemeentebestuur, met het oog op de aldaar voorkomende ge vallen van pokken, in overweging te geven, de Carnevals feesten dit jaar niet te doen plaats hebben. Smokkelen. Aangaande de reeds medegedeelde aan haling in eene azijnfabriek te Haarlem, meldt men van daar het volgende Reeds geruimen tijd verdacht de admi nistratie de firma De Haas en Zoon van het plegen van fraude met den moutwijn voor de azijnmakerij bestemd, doch haar op heeter- daad te betrappen was niet zoo eenvoudig, daar dit moest geschieden op het oogenblik, dat de moutwijn uit de fabriek werd vervoerd. Deed men de aanhaling op straat, dan zou alleen geconstateerd zijn dat gedistilleerd werd vervoerd zonder geleibiljet, en de boete niet van belang zijn geweest. Daarom moest op een gunstig oogenblik worden gewacht. Deze deed zich den 22 Januari voor. Het was toen zeer mistig, en tegen den avond stelden zich de kommiezen Van Dijk en Van der Mijden gedekt op in de nabij heid der fabriek, en toen 6 uur een knecht juist de fabriek zou verlaten met een vat, hielden zij dit aan en constateerden alzoo de fraude. De politie werd nu te hulp geroepen om de fabriek te visiteeren, en daar werd toen ontdekt een door vaten aan 't oog onttrokken vertrek, waarin alles aanwezig was, wat noodig is om den azijn aan den moutwijn te ont trekken. Een groot vat b.v, maskeerde de deur. Van het bestaan van dat vertrek wisteu de ambtenaren niets. Het aan de firma De Haas gegeven recht, om doorloopend gedistilleerd in te voeren, is ingetrokken, hetgeen ongeveer gelijk staat met sluiting der azijnfabriek. De firma heeft mr. Kappeyne van de Cop- pello als raadsman gekozen. Deze trail reeds eenmaal met succes voor haar op, toen zij werd vervolgd als beschuldigd van het be- driegelijk namaken van Catz-elixer. Er volgde vrijspraak. Boer en dokter In spijt van al onze geneeskundige wetten, oefent een boer te Klimmen onbevoegd de geneeskunde uit, m mag zich daarbij in eene uitgebreide praktijk verheugen. Er zijn dagen waarop 80 en meer personen zijre diensten inroepen. Vooral zijn het de omstreken van Aken, die het grootste contingent leveren. Bedoelde boer is reeds eenige malen ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot geldboete veroordeeld. Het schijnt echter dat de behaalde winsten wei tegen eenige boeten opwegen, althans de man gaat onaf gebroken voort met het bedrijf uit te oefenen. Diefstal. Bij de politie te Maastricht is aangifte ge daan van een diefstal van 24 theelepeltjes, ten nadeele van den commissaris der koningin, jhr. Ru :s de Beerenbrouck. De diefstal is gepleegd bij gelegenheid van een bal, dat in het gouvernementsgebouw gegeven werd. Ontploffing. Men meldt uit Haarlem Donderdagavond te 9]/4 uur werd inde stad een knal gehoord, alsof een tiental batterijen tegelijk werden afgeschoten. Bij onderzoek bleek, dat op de Botermarkt in perceel no. 7 een gasontploffing had plaats gehad. De eigenaar had Donderdagochtend dat perceel verlaten en de nieuwe bewoner zou er gisteren inkomen. Donderdagavond kwam uit zijn naam een behanger om de maat van de gordijnen van de bovenverdieping te nemen. Hij ging met een kaarslicht naar boven, niettegenstaande hij gaslucht rook en, nauwelijks daar gekomen, had de ontploffing plaats. Geen ruit bleef heel, De scherven werden tien en meer meters weggeslingerd. Het plafond werd totaal verbrijzeld en uit een nabijstaand huis werd -een heel raam door de drukking weggerukt. Wonder boven wonder kwam de behanger met den schrik en verzengde haren er af. Men vermoedt, dat, waar door den vorigen eigenaar de gasornamenten werden afge- scroefd, hij heeft vergeten de hoofdkraan te sluiten. Grappige politieagenten. Hoe men door een misverstand op min aangename wijze met de justitie in aanraking kan komen ondervond dezer dagen een koopman in de Zandstraat te Rotterdam. Op een avond in de vorige week werd hij, gelijk gemeld, op g-ond van gepleegd verzet tegen de politie bij den brand, die dien avond in de Nauwe Broedersteeg woedde gearresteerd en - proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens mishandeling van een agent. Wat was echter het geval geweest? Zooals bij brand gebruikelijk, was ook ditmaal de straat door een gelid agenten afgezet om nieuwsgierig publiek tegen te houden. Aldus opgesteld, trok een der agenten een anderen aan zijn sabel en keek onmiddellijk daarop met een strak gezicht voor zich uit. De agent, aan wiens sabel getrokken werd, omkijkende en bedoelden koopmau, die toch al iu geen goed blaadje staat, pal achter zich ziende staan, gelastte hem dat na te laten. Eenige oogenblikken later werd er weder aan zijne sabel getrokken door denzelfden agent. Weer stond de koopman achter hem, toen hij om keek, en hem als den dader beschouwende, die zich aau zijn verbod niet stoorde, gaf hij hem nu een duw, zoodat de koopman eenige passen achteruit week. Deze, van zijne on-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2