Tiinimer 12. Zondag 9 Februari 1896. 19 ii aargaug Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Bankiersvrouw. 1NTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waiityksche cd Langsiraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames '15 cent per regel. De opening van het parlement van Groot- Brittannie en Ierland Dinsdag a.s., wekt veel grooter belangstelling dan de hervatting der werkzaamheden in gewone omstandigheden geniet. Terwijl 't dan ook in den regel de vraagstukken zijn, die vóór alles de bewoners van het Elanden-rijk zeiven interesseeren, zijn 't ditmaal quaesties van internationale beteekenisdie bovenaan op het lijstje der werkzaamheden staan. Men heeft zelfs reeds beweerd dat Chamberlain, de titularis van koloniën, het toeval wilde te hulp roepen om de aankomst van Jameson en Cecil Rhodes te vertragen lot na de samenkomst van lager huis en hoogerhuis. Dit beweren is wellicht juist voor zoover Jameson betreft, doch Cecil Rhodes heeft den Engelschen bodem reeds weer betreden. Alleen schijnt hij den weg naar Downing-street nog maar niet te kunnen vindenDinsdag den geheelen dag heeft Chamberlain hem gewachtdoch 's avonds moest de beraadslaging der ministers plaats vinden zonder dat Rhodes zich aan een der heeren vertoond had. Misschien wil hij eerst wel ruggespraak houden met de hooge oomes van de „Chartered Company" als men niet precies weet wat men moet zeggen en wat beter verzwegen is, praat men zoo ge makkelijk zijn mond voorbij Behalve over Jameson's inval in Transvaal en over alles wat daarmede ia saamgegaan en er uit voortgevloeid is, zal in het pailement natuurlijk worden gesproken over Armenie, over Venezuela en over Siam. Met betrekking tot Armenie zal door de liberalen de kat de bel worden aangebonden en 't is best mogelijk dat Balfour als eerste lord den schatkist dan een soort geschiedkundig overzicht geeft van de verhouding der opvolgende kabinetten tot deze quaestie. Ten aanzien van Venezuela zullen de liberalen het denkbeeld opwerpen tot instelling van een scheidsgerecht en dat wel met een maximum kans van slagen. William Harcourt, de minister van financiën Wat zoudt u daar bij winnen, juffrouw, sprak hij. Niels. ]k verzeker u. dai ge niet de iuinste kans van slagen hebt. Daarbij zult ge u erg conipromitteeren. Wie zegt, dat de justitie in u geen medeplichtige van Prosper zal zien Maar die angstige gevoelens, die op Oavaillon zoo een indruk hadden gemaakt, dat hij dadelijk het briefje had ufgegeven, dat hij toch zoo goed had kunnen behouden, verhoogde slechts de geest- drift van Nina. Dat komt dat de man berekent en de vrouw aan^iic'tngevingen van haar hait gevolg geeft. waar de trouwste vriend aarzelt en zich .f. terugtrekt, verheft de vrouw het hoofd, unbe lt zorgd over de toekomst. Wat kan mij dat gevaar schelen, riep zij uit, ik geloof er niet eens aan en als het bestaat des te beter, dan zal het aan een natuurlijke poging eenige verdiensten geven. Ik ben zeker dat Prosper onschuldig is; maar als hij, wat on mogelijk is, toch schuldig verklaard wordt, welnu, dan wil ik het lot, dat hem wacht, met hem deelen. De volharding van Nina werd onrustbarend. Haastig had zij een doek omgeslagen en haar hoed opgezet, en zoo gekleed, in haar ochtend japon, met pantoffels aan hare voeten, verklaarde zij te willen vertrekken, om alle rechtsgeleerden van Parijs op te gaan zoeken. Gaat u mee, mijnheer, vroeg zij met koorts- achtigen haast, g'«at u inee Fauverlot dacht er niet aan. Gelukkig wist hij altijd een uitweg. Daar pers joulijke aangelegenheden bij dat moe dige meisje geen gewicht schenen te hebben, probeerde hij nu op Prospers belang te wijzen. - Zooals' u wilt, juffrouw, antwoordde hij, hetzij zoo, ik ben tot uw dienst. Maar sta mij toe, u nog bijtijds te zeggen,dat gij mijnheer Prosper een siechten dienst gaat bewijzen. lioezoo mijnheer Omdat wij hem tegenwerken, juffrouw, en in liet laatste kabinet-Gladstone en onder Roseberryheeft het betrokken vraagstuk nauwkeurig bestudeerd, met het resultaat dat hij zeer ernstig geporteerd is voor een scheids gerecht in deze. Dat al deze zaken zoo maar niet in een enkele zitting kunnen worden algehandeld is natuurlijk de verhoudingen tusschen de mogendheden van Europa onderling, hangen nauw samen met het eeu zoowel als met het ander vele rumoerige zittingen kunnen er mee gemoeid zijn, doch gevaar voor het be wind Salisbury is er niet met 150 stemmen meerderheid kan men wat wagen en wat verdragen tevens Maar de oppositie zal Salisbury c s. toch wel eenige harde noten 'cc kraken .geven en Chamberlain zal ei wel 't meest mee te doen hebben hij is gedurende den langen vakantie- tijd de man geweest, de eigenlijke „leader" van het kabinet terwijl Salisbury weinig of niet van zich heeft doen spreken, vormde Chamberlain steeds meer het middelpunt der algemeene aandacht; geen gelegenheid ter openbaring van zijn eigen inzichten en ter toelichting van de meening der regeering verzuimde hij. Behalve de vraagstukken, betrekking heb bend op Engelands buitenlandsche en kolo niale politiek zijn er nog heel wat andere belangrijke zaken, die wachten op onverwijlde behandeling en die meer direct de binnen- landsche aangelegenheden raken. Zoo zal m de eerste plaats worden ge sproken over de nationale verdediging en over de nieuwe kredieten ter uitbreiding der marine. De legeering wil in t' geheel over 1896 uitgeven 233.750 000 gulden voor de marine, wat 16.500.000 gulden meer is dan in 1895 en 55.750,000 gulden meer dau in 1894-, plus een buitengewoon krediet van 67.900.000 gulden voor nieuwe schepen. Goschen is zelfs het voornemen toegedicht het aantal matrozen te brengen van 80.000 op 100.000. Dan komen nog in behandeling maatregelen om hulp te verleenen aan den landbouw, wetsvoorstellen met betrekking tot wij eene poging aanwenden, die li ij, na hetgeen hij u gcvschreven heeft., niet kan verwachten. Zij maakte eene afwerende beweging, zij was nergens bang voor. Ilij is een van die icenschen, mijnheer, ant woordde zij, die gerecl moeten worden zonder vooruit gewaarschuwd te zijn en tegen hun wil in. Ik ken Prosper, hij is er juist de man naar, zich te laten vermoorden zonder zich te ver weren, om zich uit onverschilligheid, uit wanhoop over te geven. Pardon, waarde juffrouw, pardon, viel de agent haar in de rede, mijnheer Prosper ziet er in tegendeel niet naar uit, om zich, zooals u zegt, zoo maar over te geven. Ik zou veeleer vei onderstellen, dat hij zijn verdedigingsplan reeds heeft opgemaakt. Hoe weet u of ge door u te vertoonen, daar, waar hij u juist aanraadt u te verbergen, zijn plannen niet geheel in dui gen werpt. Nina wachtte even, alvorens te antwoorden. Zij overwoog de waarde van de tegenwerping van Fauverlot. Maar ik Kan er toch niet stil bij blijven zitten, zonder te probeeren iets te zijnen gunste te doen. Begrijpt u dan niet, dat de bodem mij hier onder de voeten brandt? Hoewel niet geluel overtuigd, was zij tenminste aan het wankelen, Fauverlot zag zulks en dat gaf hem nog meer moed. Juffrouw, hernam hij, er bestaat voor u een zeer eenvoudig middel, om den man, die u be mint, te dienen. Welk middel, mijnheer? Hein te gehoorzamen,' mijn kind, sprak Fauverlot op' vaderlijken toyn. Nina had geheel iets anders verwacht. llein gehoorzamen, sprak zij, hem gehoorzamen. Dat is uw plicht, hernam Fauverlot ernstig sprekend, uw heilige plicht. Zij aarzelde nog en, nadat, hij den brief van Prosper van tafel genomen had, vervolgde hij: Zie eens, mijnheer Prosper geeft u in een verschik kei ijk oogenblik, op liet punt van ge vangen genomen te worden, den weg aan, dien gij volgen moet, en ge wilt u tegen dien ver- standigen maatregel verzetten? Hij schrijft: Als ge mij bemint, gehoorzaam me dan. En gij aarzelt nog. Ook schrijft hijMijn leven hangt cr van al. Bemint gij hem dan niet Ierland, de schoolquaestie enz. een over- rijke voorraad. Martinez Campos' ontvangst te Madrid eu op zijn doortocht te Lugo, .Segovia en Val- ladolid, kan hem wel niet in twijfel hebben gelaten over de vermindering van zijn popu lariteit of over de stemming van een deel der bevolking althans te zijnen aauzien. Toen hij aan het Noorderstation van Span- je's hoofdstad aankwam vond hij er wel Canovas, de premier, met al de ministers op die van marine en van openbare werken na, en wel waren er vele hooggeplaatste militairen, alsmede een vertegenwoordiger der koningin, doch de „vivatsc waren weinige in tal en toen hij in zijn rijtuig stapte werd er van verschillende zijden gefloten en deze min aangename betooging zette zich, de aanwe zigheid van bereden politie ten spijt, langs den geheelen weg voort. Zóó duidelijk was deze uiting van ontevredenheiddat de ministers en verscheidene generaals 't noodig oordeelden Campos in den loop van den avond een bezoek te brengen als tegen manifestatie terwijl de pers der hoofdstad bijna onverdeeld haar verontwaardiging uit spreekt o.ver de uitingen van antipathie. Campos heeft 't noodig geoordeeld de hem als te Corunna gesproken toegedichte woorden onjuist te heeteil, doch in hoeverre ze des maarschalks meening niet precies weergeven, wordt niet nader toegelicht. Dat hij vóór de autonomie is geporteerd, blijkt wel uit nieuwe mededeelingen, volgens welke hij een proefneming er medemin Porto Rico heeft aanbevolen, 't Is dwaas en dom den man, die 't weten kan, hard te vallen omdat hij den staat van zaken op Cuba mededeelt zooals deze is de regeering zal vroeger of later wel gedwongen worden tot transigeeren, doch de openbare meening schijnt de toe standen op Cuba nog altijd heel rooskleurig te achten eu wil in deze, van kinderlijke naïveteit getuigende meening, door niemand worden gelogenstraft als men kleinen kinderen hun speelgoed ontneemt schreeuwen zij immers ook Begrijpt ge niet, dat hij cr zijn redenen voor heeft, tl te gebieden te vluchten, u te verbergen. Ja, dat is zoo, antwoordde zij. Dau zal ik van hier vertrekken zoo spoedig mogelijk. O, zei Fauverlot zoo ongedwongen mogelijk, ge hebt den tijd. Dat doet er niet toe. En den geheimen ogent alleen latend, liep zij vlug naar een andere kamer, riep luid om haar kamenier, haai keu kenmeid en den kleinen knecht en gelastte hun alle kasien en laden leeg le maken en alles, wat haar behoorde in de koffers te pakken, doch vooral om zicli te spoeden. Zij zelf gaf het voorbeeld en hielp ijverig mee, toen con plots dinge inval haar naar Fauverlot voerde. Dadelijk ben ik gereed, zei zij, om te vertrekken, maar waarheen zal ik gaan? Schrijft mijnheer Prosper dat niet? Naar het ander eind van Parijs. Op gemeu bileerde kamers of in een h'otel. Maar ik weet er geen, waar ik heen kan gaan. Fauverlot scheen zich even te bedenken. lk weet wel een hotel, zei hij eindelijk, maar ik weet niet, of u dat bevallen zal. Het is er zoo deftig niet als hier. Zal ik het er goed hebben Als ik er u aanbeveel, zult ge er behandeld worden als een koningin en vooral goed ver borgen zijn. Waar is het Aan den anderen kant der Seine, Saint- Michel-hotel, de Aartsengel, dat door mevrouw Alexandre bestuurd worut. Nina hield cr nooit van lang over iets na te denken. - Iiier hebt u pen en inkt, zei ze tot den agent, schrijf uw aanbeveling. In een oogwenk was hij klaar. Door deze drie regels, mejuffrouw, kunt u met mevrouw Alexandre doen wat u wilt. Uitstekend, maar hoe moet ik nu aan_ Oavaillon mijn adres doen weten? Hij moet Ij aan Prosper bezorgen. Ilij kon zelf niet komen, juffrouw, maar ik zal hem dadelijk opzoeken en zal hem dan zeggen, waar hij u vinden kan. Nina wilde een rijtuig laten halen, maar Fau verlot, die deze gelegenheid te baat nam om weg te komen, zei dat hij haast had en er zich wel mee zou belasten. In den ministerraad is besloten tot her ziening der douane-tarieven rakende Cuba om in overeenstemming te brengen de vrij hei Is-beginselen der Cubanen met de belangen van de industrie en den landbouw in Spanje en de schatkist jaarlijks te verrijken met 30 millioen, zoo op 't oog een goocheltoer! In de Bulgaarsche Sobranja, welker zitting door een uiterst talrijk publiek werd bijge woond, heeft de minister president Stoiloff voorlezing gedaan van een manifest van vorst Ferdinand. Daarin verklaart deze dat hij, overeenkom stig zijne aan de natie gedane belofte en om haar tevreden te stellen, na zich gekweten te hebben van zijne eetbieds-verplichtingen tegenover hen, die bij machte waren geweest de moeilijkheden te schikken, maar daar niet gevonden te hebben het verwachte begrip van wat hij van Bulgaiije verlangt, besloten heeft, alle hinderpalen ter zijde stellend, zelf te handelen. En dan verklaart de vorst, dat kroonprins Boris den 14en a.s. (2 Feb. oude stijl) zal overgaan tot de Grieksch-Othodoxe kerk. Afgevaardigden en publiek juichten om 't zeerste deze mededeeling toe. Aan '[ministerie werd een ware ovatie gebracht. Men schijnt te Sofia bepaaldelijk te ver wachten dat de czar bij den herdoop peet zal wezen. Graaf Forast, groot hofmaarschalk, is van eene zending naar Petersburg, die men hiermede in verband brengt, te Sofia teruggekeerd. De verzoening zou dan bezegeld worden door het bijwonen door vorst Ferdi nand van de kroningsfeesten te Petersburg. Maar daar staat voor vorst Ferdinand heel wat tegenover, op de debet-zijde. Zijne gema lin, vorstin Maria Louisa, is zóó fel tegen den overgang, dat zij reeds Sofia verlaten heeft, om zich naar haren vader, den hertog van Parma te begeven, die even ontstemd moet wezen als zij. Hare beide zonen, Boris en Cyrillus, laat ze bij den vader achter. Dat zijn daar dus recht treurig toestanden in den jongsten staat van Europa Hij had overigens dien dag geluk; er ging juist een rijtuig langs, dat hij aanriep Er zal eene in het zwart gekleede dame met koffers naar beneden komen, zei hij, na zich be kend gemaakt te hebben, tot den koetsier, als zij u gelast, naar de Saint-Michel te rijden, ga er dan vlug van door, maar als zij een ander adres opgeeft, kom dan eerst van den bok af, alsof er iets aan de teugels te veranderen is; ik ben vlak bij, om alles te zien'en te hooren. Werkelijk ging hij aan den overkant van de straat een wijnhuis binnen. Hij was geheel ver- n.oeid, door alles wat dien dag was voorgevallen en, daar hij niet meer geregeld kon denken, was het noodig, dat hij eenige rust nam. Hij had er nauwelijks tijd voor, flinke zweep slagen klonken door de stilte der 9traat. Juffrouw Nina reed naar het hotel *den Aartsengel." Ziezoo, dacht hij, die heb ik tenminste in mijn macht. IV. Op hetzelfde uur, dat Nina een schuilplaats zocht in het hotel „den Aartsengel" dat Fauverlot haar aangewezen had, werd Prosper in een der politiebureaux gevangen gezet. Sinds het oogen blik, waarop hij weer meester van zijn gedachten zijnde, er in geslaagd was zijn gewoon uiterlijk weer aan te nemen, had zijn kalmte hem niet verlaten. Te vergeefs hadden de hem omringende per sonen, die knappe spionnen waren, geprobeerd, hem op een zwak oogenblik te betrappen of onrust op zijn aangezicht te lezen; hij was koud als marmer. Men had hem haast ongevoelig voor zijn vree- selijk ongeluk kunnen houden, indien men hem niet door zijn ingehouden smart sneller had zien ademen, en de zweetdroppels langs zijn wangen h^jTzien loopen, die innerlijken angst verraden. Bij den commissaris van politie, bij wien hij langer dan twee uur had moeten wachten, eer men order ontvangen had, had hij met de twee agenten,die hem bewaakten geen woord gesproken. Tegen twaalf uur, zei hij, dat hij nog geheel nuchter zijnde, behoefte had, iets te eten. Men liet uit een naburig koffiehuis wat voor hem halen en hij at met tamelijk goeden appetijt en dronk bijna een geheele flesch wijn uit. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1