BUITENLAND, Belgie. Engeland. Italië! Transvaal. BINNENLAND. UITVOERINGEN. (■cpakt. Te Tienen is een dievenbende van negen mannen gevat, die in den laatsten lijd in die stad en de omstreken inbraken en diefstallen pleegden. Voorts zijn er 14 personen gevangen genomeu als helers van de gestolen goederen. Dinsdagmorgen is de Blenheim met het lijk van den prins van Battenberg te Ports mouth aangekomen. Het lijk werd daar op het koninklijke jacht Alberta overgebracht. De weduwe en vele leden van het vorstelijke huis, ook twee broers van den overleden prins, waren er bij tegenwoordig. Het lijk is niet gebalsemd. Aan boord der Blonde was men er niet op ingericht en toen de Blenheim met ervaren balsemers te Funcha' aankwam, was het te laat. De begrafenis is bijgewoond door de ko ningin en de leden van haar huis, de prinsen van Battenberg de minister Chamberlaiu Balfour en Goschen, diplomaten, hoofden van marine, leger en landsbestuur en een groote menigte belangstellenden. De stoetwaarin vele fraaie uniformen blonken en die ongeveer 200 personen telde, vertrok om halfeen, kort na de aankomst der koningin van het station, onder artillerie salvo's, en begaf zich langzaam naar de kerk van Whippingham, begeleid door treurmuziek den doodenmarsch van Chopin. De kistoverdekt met de Britsche vlag stond op het affuit van een kanon, dat door zes paarden werd getrokken: Onmiddellijk achter den doode volgden de prinsen Lodewijk Frans en Jozef von Bat tenberg, en achter dezen reden de koningin, prinses Beatricede twee oudste kinderen en de princessen. Er waren vele bloemkransen gezonden uit alle deelen des lands, als laatste hulde aan den doode. De lord-kanselier ontving den stoet aan den ingang der kerk, welke vol belangstel lenden was. De lijkdienst werd verricht door den bis schop van Westminster en den deken van Windsor. Naar de Standard uit Kaïro wordt ge meld heeft de Engelsche zaakgelastigde aldaar Cromer, nadrukkelijk verklaard dat hij niet kan toestaan dat Egypte Moerad Bei aan Turkije uitlevert. Daardoor wordt Moerad versterkt in zijn vijandige houding tegen den sultan. Zijn lijfblad behelst mitsdien een laatste beroep op den sultanmocht deze daar geen acht op slaan dan dreigt Moerad hem met afzetting. Gelijktijdie zouden de Egyptenaren den sultan afzweren, Egypte onafhankelijk verklaren en de Armeniërs uitnoodigen, een bondgenootschap te sluiten. Ontslagen gijzelaars melden dat het Abes synische leger ten oosten van den berg Senhadjata gekampeerd is tusschen Zatta Gandafte en lamedo. Daar wordt men niet heel veel wijzer door. Maar volgens een ander bericht bevinden zich de Abessiniërs te Candabta klaarblijkelijk aarzelend of zij naar Adoea zullen trekken of in Okoele Koesri doordringen Menelik wenscht het eerste Ras Aloela en Maugasja dringen waarschijnlijk op het laatste aan. Generaal Baratieri is te Eudisjo, zijn centrum steunt op Debra Damo. Deze opgaven zijn duidelijker. Candabta en Gandafte zullen varianten zijn van Gan- dalto, welke naam op de kaart voorkomt als die van een landschap, tusschen Hausen en Adoea gelegen; Okoela Koesa is het noor delijkste aan Eritria grenzende gebied van TigreEntisjo vindt men halfweg Adigrat en Adoea en Debra Damo ligt iets verder dan Entisjo, in de richting van Senafe. Het bericht beteekent dus dat Menelik, na van Dongolo komend en eerst te Hausen halt gemaakt te hebben, nu verder naar Adoea is doorgetrokken, en. dat zijn legeraanvoerders willen trachten Baratieri's positiën om te trekken en hem den terugweg naar Massaua versperren: en dat Baratieri, om dit te voor komen, zijn stellingen in westelijke richting vlak tegenover die van Menelik, heeft ver schoven. Er is dus wel grond voor het ge rucht dat een beslissend treffen nu ieder oogenblik verwacht kan worden. Generaal Ellena is van Port Said naar Massaua vertrokken. De geruchten over een expeditie naar Har- rar zijn nog niet geheel gesmoord. Het heet nu, volgens de Italia Militare, dat vooreerst een kleine expeditie onder kolonel Pittaluga naar Assab zal worden gezonden, zoogenaamd om de Danakil, „Italies bondgenooteu", tegen de Sjoanen te helpen. Naar uit Rome aan den Temps gemeld wordt, zullen 10000 man troepen op staanden voet naar Afrika vertrekken. Te Sala bij Biella zijn, naar uit Milaan gemeld wordt, ernstige ongeregeldheden uit gebroken wegens belastingverhooging. Tus schen de troepen die de prefect uit Biella had doen komen, en de ontevredenen kwam het tot een botsing, waarbij vier boeren ge dood en vele gewond werden. DE SLAG BIJ KRUGERSDORP. Een aaneengeschakeld verhaal van de gevechten tusschen Jameson en de Boeren moet nog geschreven worden. De Transvaal- sche bladen staan wel vol verslagen, maar deze zijn alle onvolledig en kunnen nog moeie- lijk anders zijn. De Boeren, die Jameson tot de overgave gedwongen hebben, vormden niet eene wel aaneengesloten macht, maar een aantal benden, dikwijls niet meer dan eenige tientallen geweren sterk, en den vij and bestokende op eigen vuist. Zoo zal het misschien nog blijken, dat, gelijk ook onze correspondent ons schreef, 100 Boeren in 't vuur waren, toen Jameson de witte vlag op stak. De verhalen van de gevechten komen nu eens uit dit dan uit dat commando, en geven dus slechts weer wat door den bericht gever gezien is, d. i. dikwijs een klein gedeelte van den strijd. Een der duidelijkste verhalen van den beslissenden slag vonden wij in het volgende verslag, onderteekend door vijf Boeren van het Rustenburger commando, allen ooggetuigen en opgenomen in de Volks - stem. Het luidt Krugersdorp, 7 Januari. Op 1 Januari arriveerde het commando van Rustenburg, onder comdt. Malan, op de plaats Waterval, ongeveer een half uur te paard van Krugersdorp. Dadelijk na aankomst gaf comdt. Malan order aan de burgers om zich te verschansen op de hoogte waar de gebouwen enz. van een verlaten goudmijn stonden. Gedurende den t d die de burgers noodig hadden om zich te verschansen, had comdt. Malan boden te paard uitgezonden om rapport uit te brengen waar de vijand was. Ter nauwernood was onze positie in staat van verdediging gebracht, toen de uitgezon den boden bericht brachten, dat de vijand met spoed naderde. Niet lar.g duurde het dan ook of de vijand kwam op Remhoogte in het gezicht. De Jameson troep begon dadelijk niet zijne kanonnen op ons te vuren. Na ongeveer een halfuur onze menschen beschoten te hebben, gat dr. Jameson bevel tot stormen. Hunne ruiters bestormden toen met twee Maximkanonnen het kamp van comdt. Malan. Op ongeveer 600 schreden hielden zij stand, van waar zij vooral comdt. Malan hevig be schoten; tot ongeveer 6 hield de vijand stand, doch toen moest hij het opgeven om door Krugersdorp naar Johannesburg te gaan. Onze menschen dwongen den vijand door hunne welgerichte schoten om in eene zui delijke richting dwars van den grooten weg af op de hoogte langs in de richting van Rand- fontein te vluchten. Hunne achterhoede hield nog een tijdlang stand om den aftocht te dekken. Een troep van onze paardenruiters, van Rustenburg en Potchefstroom kreeg order om den vijand voorbij te jagen en hem het doorgaan te beletten. Onze menschen keerden den vijand langs de spoorlijn, ongeveer 10 minuten te paard van Randfontein. Nadat de vijand tot tweemaal toe getracht had door te breken en telkens teruggeslagen werd, hield hij daar stand en legerde zich op de plaats waar hij was. De ganschen nacht vielen er schoten.Kort na zonsopgang vluchtte de vijand, verder tot naar de plaats van S. du Toit. Het groot ste gedeelte Potchefsiroom commando joeg toen den vijand op zijde, terwijl wij Rusten burgers, eenige burgers van Krugeisdorp en Potchefstroom, de zuidoostelijke richting naar Luipaardsviel namen, alwaar wij den vijand recht van voren ontmoetten en hem zoo hevig mogelijk beschoten. Daar wij op die plaats geen goede positie konden innemen, reden wij naar Kliprivierdrift om daar posi'ie te nemen. De menschen daar aanwzig waren op een paar uitzonderingen na, alle Rusten burgers. Het duurde niet lang ot de vijand kwam te voorschijn, met zijn gansche geschut.Wij waren toen hoogstens 25 man. Het gevecht was daar scherp en duurde ongeveer anderhalf uur. Van onze menschen vielen Frans Venter, dood Max Donald (Rustenbur)g, doodelrjk gewond; Philippus v. d. Walt (Rustenburg), zwaar gewond; een bij ons onbekende (Kru gersdorp,) in zijn arm gewond. Na nog tweemaal op twee punten te hebben getracht door te breken, maakte de vijand met haast rechtsomkeert, achter het randje, waarop de witte vlag werd uitgestoken. Kort voor de overgave had commandant Potgieter bezit genomen van een rand aau de overzijde van Kliprivier. Bij het uitsteken van de witte vlag, kwamen ook de comman danten Cronjê, Manlan en Trichard met hunne burgers op den vijand at. Waarop de vijand toen voor hen de wapenen aflegde en dr. Jameson met zijne mannen krijgsge vangen werden gemaakt. Aan de Zuid Alrikaansche bladen, met de laatste mail ontvangen, zijn nog de volgende bijzonderheden ontleend aangaande de jongste gebeurtenissen iu de Transvaal. Groote ergernis en verontwaardiging heeft het gewekt, dat Jameson's troep, behalve de moorddadige Maximkanonnen ook patronen met ontplofbare kogels met zich blijkt gevoerd te hebben, waarvan het gebruik bij overeen komst onder de beschaafde natiën is verboden en die alleen worden gebezigd bij de jacht op grof en schadelijk wild. Op het slagveld van Krugersdorp zijn er verscheidene gevon den, en te Johannesburg nam men in tweeërlei soorten patronen met ontplofbare kogels in bes'ag. De Transvaalsche regeering zal met een begeleidend schrijven aa i de verschillende regeeringen monsters opzenden van de pa tronen, bij de troepen der Chartered Company gevonden. Men heeft ook in handen gekregen een exemplaar der instructie voor den inval, aan de leiders van Jameson's troep verstrekt. Daaruit blijkt, dat alles lang te voren en zorgvuldig was voorbereid. Door de Volksstem wordt warme hulde gebracht aan de houding der Hollandsche bewoners, met name ook aan het personeel der Zuid-Afrikaansche spoorwegmaatschappij, die zich aanstonds ter beschikking der mili taire overheid stelden. Bankwerkers der maatschappij deden goede diensten als hoef smeden, waarvoor de regeering zeer dank baar was. NIEUWKUIK. Concertten voordeele van behoeftige huisgezinnen, op Woensdag 12 Febr., 's avonds 6 uur, te geven door de harmonie „De Een dracht" vau Onsenoort en Nieuwkuik, in de zaal van den heer L. van den Broek. (Zie programma's). WAALWIJK, 8 Febr. 1896. Kaads vergadering. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is mede- deeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Besloten is aan den veldwachter Froklage toe te kennen eene gratificatie van f 25, voor bewezene diensten in zake den hoofdelijken omslag Ten opzichte van het verder door hem gevraagde in een adres aan den raad is door dezen afwijzende beschikt. Verder is in gesloten vergadering behan deld de zaak van schipper Jansen tegen de gemeente. Het uitvoerig verslag der openbare verga dering in 't volgend nummer. /Bevolking. De bevolking der gemeente bestond 1 Jan. 1895 uit 4853 peisonen. In den loop van 1895 vermeerd door Geboorten met 185 Komen inwonen met 297 482. Verminderd door Overlijden met 123 Vertrokken naar elders met 252 375. Vermeerdering 107. Bevolking op 31 December 1895 4960 zielen. Er werden 34 huwelijken voltrokken. Concert l'Espérance. Nu dit jaar het carnaval in den Bosch niet op de gebiuikelijke wijze zal worden gevierd, en velen onzer mede ingezetenen, die gewoon waren zich daarheen te begeven om de pret bij te wonen thans thuis zullen moeten blijven, zal zeker met genoegen worden veanomen dat onze harmonie l'Espérance Vastenavond Maandag een groot concert geeft. Het muzikale gedeelte van het prog am zal bestaan uit de schoonste nummers (waar onder verschillende nieuwe) van haar uitge breid repertoii; voor het overige is de directie in onderhandeling met de eerste specialiteiten des lands, ten einde den leden een buiten gewoon vroolijken avond te bezorgen. Een prettig vooruitzicht tegen Vastenavond. Pokken te 's Hcrtogcnbnsch Van de gelegenheid, door het gemeente bestuur van Den Bosch opengesteld tot in enting, wordt zeer druk gebruik gemaakt. Intusschen blijkt dat het besluit van den raad, om het carnaval niet te doen doorgaan, bij de ingezetenen niet de waardeering vindt, welke het verdient. O.a. is in een vergadering van „Casino" besloten het gewone bal masqué voor de leden ie doen doorgaan. De Noord- brab. zegt dit besluit met leedwezen te ver nemen. „Als de bestuurderen van „Casino" den volksgeest kenden, zouden zij voorzeker anders gehandeld hebbenen zich meer bereid hebben getoond te handelen in den geest van onzen taad die een besluit nam, dat door alle inwoners der stad, de aanzienlijksten het eerst, moest geëerbiedigd worden." Uitlevering'. Aan de Belgische justitie is de uitlevering verzocht van den thans te Antwerpen gear resteerden schippersknecht C. K., verdacht van diefstal van graan van schepen, welke in November 1.1. op stroom voor de stad Dordrecht lagen. Door afwezigheid van dezen persoon, die steeds varende en nog te zoek was, was de rechtbank te Dordrecht n 1. genoodzaakt de behandeling der zaak tegen een der opkoo- pers S. J., te Papendrecht voor on- bepaaiden tijd te verdagen. Valsckc bankbiljetten. Hoe bevreesd men te Utrecht is de dupe te wordeu van de valsche bankbiljetten van f 100, kan uit hel volgende blijken Eene juffrouw wilde een bankbiljet van dat bedrag gewisseld hebben, maar stiet zeker in acht of tien winkels het hoofd. Eindelijk vond zij een winkelier, die geneigd was haar papiertje te verzilveren doch slechts op voorwaarde, dat zij zich schriftelijk aanspra kelijk stelde voor de eventueele schade. Burgemeester Zijn er onder de lezers van De Echo van het Zuiden die gaarne eens burgemeester waren Zoo ja dan solliciteere men naar het vacante burgemeestersambt te Merkel beek (Limburg) met 624 inwoners, jaarwedde f 110, of naar Oorsbeek (ook in Limburg) met 1025 zielen jaarwedde f 150. Voorzichtig. De commissaris van politie te Delft waar schuwt dat men op zijn hoede zij bij het aanknoopen ran handelsbetrekkingen met W. C. Brouwer, 15 jaar, wonende in de Zuider straat aldaar, die op alle aanbiedingen schrijft en na ontvangst niets betaalt. De gevaren van de petroleum. Door onvoorzichtigheid met het omgaan eener petroleumlamp, geplaatst op de bed stedeplank, had Maandagavond te Waddings veen een ongeluk plaats, dat echter niet dien omvang nam als het zich eerst liet aanzien. Bij het helpen van het kind, dat bij de echtelieden sliep, wierp de moeder de bran dende lamp omver op het bed. De legerstede stond direct in vlam, tegelijk vatten de kleederen van moeder en kind vuur. 't Flink optreden van den inmiddels ont waakten man, redde gelukkig beiden. Bed en toebehooren verbrandden, moeder en kind kwamen echter met brandwonden vrij. Ge neeskundige hulp werd nog denzelfden nacht voor de ongelukkigen ingeroepen. Toen de hoeden- en pettenfabrikant v. d. B. aan de Voorstraat te Utrecht woon achtig, zich Woensdagavond met een bran dende petroleumlamp in de hand naar het boven den winkel gelegen magazijn begaf, had hij het ongeluk te struikelen, tengevolge waarvan de lamp brak en in een oogwenk alles in brand stond. Op het hulpgeroep van den heer v. d. B. schoten diens huisge- nooten en buren terstond toe, en poogden met emmers water het vuur te dooven, doch spoedig bleek, dat de vlammen steeds drei gender om zich heen grepen zoodat dan ook brandalarm moest worden gemaakt. De brandweer, die weldra ter plaatse verscheen, was met behulp van een paar brandkranen, de vlammen die reeds boven het dak uit sloegen, spoedig meester, waardoor het gevaar dat de twee andere onder hetzelfde dak staaode huizen bedreigde, was afgewend hoewel zij veel waterschade bekwamen. Het perceel van den heer v. d. B. is echter zoo goed als geheel uitgebrand, doch was evenals de inboedel tegen brandschade verzekerd. Te Boxmeer werd een persoon, woonachtig te Afferden, geboeid door de marechaussees aan de rechterlijke macht te Gennep over geleverd. De man wordt verdacht een moord aanslag te hebben gcp'eegd op eene vrouw. Hij was kort te voren uit de gevangenis ontslagen, waar hij 19 jaren had doorgebracht. Bedolven. In de mijn „Lauwerweg", fe Kolscheid bij Kerkrade (Limburg), zijn twee mijnwerkers L. Aretz en Frans Sommers, die bezig waren met het loskappen van steenkolen, op droevige wijze omgekomen door het plotseling instorten van de gangwaarin zij werkzaam waren hetgeen hen van alle buitenlucht en hulp afsloot. Met veel inspanning en moeite wer den hunne lijken gevonden. Beiden waren gehuwd en stonden bekend als oppassende werklieden. Verdronken. Woensdagavond om zeven uur vond men den arbeider G. van Breukelen, van IJsel- stein, verdronken in een sloot, bij het land waarop hij tot vijf uur aan het werk was geweest. Hij leed aau toevallen. Overreden. De landbouwer W. K., te Venraai, is door zijn kar overreden, en kort daarna gestorven aah de bekomen inwendige kneuzingen. Inbrekers gepakt. De politie te Amersfoort is zoo gelukkig geweest de hand te leggen op de vermoede- l:jke inbrekers, die in den laatsten tijd die gemeente onveilig maakten. Een correspon dent schrijft dienaangaande aan het Hblad.: In 't einde van Nov. betrok zekere W. v. D., die zich met zijn vrouw hier vestigde een huisje bij de infanteriekazerne, dicht in de buurt van zijn broeder C. v. D. In de stoomweverij der Gebr. Visser werd kort daarna het eerst ingebrokendaarop volgde de tapijtweverij van den heer Gar- jeanne. Men ging daarbij met de grootste brutaliteit te werk. Weldra werd de stad zelf meer het terrein voor de operatien der slimme dieven, maar toen bij een uitdrager een wekkerklok werd gestolen en ze onvoor zichtig genoeg waren het voorwerp te koop aan te bieden, liepen ze in de val. Zaterdagavond begaf de politie zich naar de woning van W. v. D. Nadat men op 't herhaald kloppen geen antwoord ontving werd de deur door een smid opengestoken en vond men, bij zorgvuldige huiszoeking den man onder in het bed. Geboeid werd hij naar het politiebureau gevoerd, waar uit zijn weldra afgelegde bekentenis bleek dat

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2