Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk- Spanje. Engeland. Italië. BINNENLAND. zijn voor den IT. O.? Moeilijk is 't iemand verhooging te geven voor diensten die hij in de toekomst nog zal bewijzen. Doet ge het echter nietdan zal hij, als hij later soms dergelijke diensten bewijsto;) nieuw een gratificatie kunnen vrag:n, daar niet is om schreven dat die werkzaamheden tot zijn werkkring behooreu." De heer Verbunt„er is geheel gehandeld tegen de bedoeling van den raad, doo de wijze waarop hem de baantjes zijn ontnomen; de raad heeft daarvan niets begrepen." De voorzitter„de baantjes zijn hem niet ontnomen; hij heeft er voor bedankt.» De heer Verbunt: omdat burgemeester en wethouders buiten weten van den raad er een betrekking bijgevoegd hadden, die hij voor dien prijs niet kon waarnemen. Hij moet nu de bezoldiging voor die baantjes missen daarom stel ik voor zijn salaris als veldwach ter met f 25 te verhoogen.» De heer Hoffmans »de veldwachter heeft al f 600 behalve de emolumenten, hij wordt dus tamelijk goed beloond. Hij heeft f400 tractement, t 75 voor kleediug, een huis en gas f 125, daarbij betrekkingen, die nogaf wat geven de botermijn, het poetsen van geweren der schutterij enz. Hij wordt dus in 't geheel niet mishandeld en er zullen er weinig zijn, die zoo goed betaald worden.» De heer Verbunt: »de rekening van den heer Hoffmans komt mij nog al quaestieus voor. Maar ik geloof dat de heer Hoffmans een antipathie heeft tegenover Froklage. Hij berekent f125 voor de woning, dus f 2.25 per week; zeker omdat er een bel aan de deur hangt. Zou hij nu niet veel beter af zijn als hij een woning had van 25 stuivers per week. Maar, zooals gezegd, 't is een parti pris tegen over Froklage. De heer Hoffmans »ik neem den burge meester en mijn collega van het dagelijksch bestuur tot getuigen, dat ik niets tegen Frok lage heb. Mijnheer Verbunt moest bewijzen wat hij mij ten laste legt; hij zegt wel meer wat dat hij niet kan volhouden. De heer Verbunt: »ik heb gezegd dat ik geloof dat gij een antipathie hebt tegen Froklage en daar blijf ik bij; 't is trouwens genoeg gebleken in der tidi uit dat adres tegen den veldwachter; iedereen weet het.» De heer Van Schijndel hierin moet ik mijnheer Hoffmans bijblijven; hij heeft nog de vorige vergadering gezegd dat Froklage zoo'n goed politieagent is." De heer Hoffmans Froklage is verwend; in 't begin is hem alles toegeduwd; dat hij nu zoo gek is geweest om te bedanken, daar aan kunneu wij nitts doen.» Alsnu worden in stemming gebracht de volgende voorstellen 1. Van Schijndel -. gratificatie voor ééns van f 50. Verworpen met 6 tegen 4 stemmen. 2. Verbunt gratificatie van f 50 en trac- tementsverhooging van f25 'sjaars. Verworpen met 6 tegen 4 stemmen. 3. Burgemeester en wethouders: gratificatie voor eens van f 25. Aangenomen met algemeeue stemmen. De voorzitter: »nu is aan de orde de be spreking van de zaak van schipper Jansen, die schade aan zijn schip heeft geleden in onze haven en de schuld tracht te werpen op de gemeente. Het dagelijksch bestuur heeft voorloopige maatregelen genomen. De mededeeling daarvan en de verdere behan deling wensch ik te doen plaats hebben met gesloten deuren. Geen van de leden hiertegen Dan sluit ik de openbare vergadering." Volgens nadere berichten uit Eritrea be zetten de Abessyniërs den 7en Februari de hoogten die in de richting van Adoea liggen, met 20,000 man. De Italianen rukten nu tot op twee uur afstands van Adoea voorwaarts, maar de vijand blijft zijn ve rdedigende hou ding bewaren. Zijn troepen zijn in twee rijen opgesteld; de eerste stelling is 6 kM. van de Italiaansche voorposten verwijderd. Baratieri heeft de hoogten bezet en versterkt, die den Entisjo en den Zala pas beheerschen. De Italiaansche regeering zendt nog 12000 man naar Afrika, onder bevel van een gene raal en 4 kolonels, zegt men. Maar de Don Quisciote gelooft niet dat die versterkingen vóór einde Maart op het oorlogsterrein kunnen aankomen, en verzekert dat de ministerraad besloten heeft tot een grooten veldtocht in het najaar, waartoe dan nog 30000 man uit gezonden zouden worden. Intusschen zou men dan alle bedreigde punten der kolonie flink versterken. Door Chamberlain is aan sir Flercules Ro binson een lange depêche verzonden over de crisis in den Transvaal. Daarin gaat de minister de gebeurtenissen in den Transvaal na sedert 1881. Vóór de ontdekking van het goud, wordt er in gezegd, waren de in - komsten van den 1 ransvaal niet voldoende om zelfs in de dringendste behoeften van het land te voorzien en de reactie, die op den gouddorst volgde, bracht de mijnindustrie in gevaar. Deze werd toen gered door den moed van eenige kapitalisten en kwam bijna geheel in handen van uitlanders. Voorts merkt Chamberlain op, dat in andere landen de regeering den emigranten, die zich willen laten naturaliseerenliberale voorwaarden stelt. Paul Krugcr komt op uitnoodiging van Chamberlain, den minister van koloniën van Engeland, naar Londen om daar alle hangende quaesties persoonlijk en mondeling te regelen, als de Volksraad het ten minste goed vindt. De Standard and Diggers News, die nauwe betrekkingen heeft met de regeering van Transvaal, ontving een telegram uit Johannes burg van den 8ste. Daarin wordt gemeld «President Kruger neemt de uitnoodiging van lord Chamberlain aan en zal naar Engeland gaan vergezeld van een commissie. De punten, waarop hij zal onderhandelen met de Engelsche regeering, zullen vóór zijn vertrek worden vastgesteld' Het telegram voegt er bij, dat de geruchten, afkomstig van Rhodes, omtrent de onderhandelingen tusschen Preto ria en Berlijn betreffende nauwere politieke betrekkingen, van allen grond ontbloot zijn. De Transw.alsche regeering denkt er niet aan, naar de bescherming van eenige mo gendheid te dingen. De instelling van een Duitsche politie is eenvoudig een voorloapige maait egel. De werkzaamheden in de mijnen zijn overal hervat. Er vallen zware regens. De bedenkingen, welke* zouden gemaakt zijn tegen het wetsontwerp betreffende de instelling van een gemeenteraad te Johannesburg, rusten op een verkeerde opvatting Ieder, die een vast eigendom bezit van minstens 300 pond sterling waarde, twee jaar te Johannesburg gewoond heeft en genaturaliseerd iszal 'verkiesbaar zijn als gemeenteraadslid." -* Te Madrid hebben de prefect der stad en de voorzitter van den gemeenteraad thans ontslag gevraagd, 't welk. is aangenomen. Generaal Weyler, de nieuwe kapitein-gene- rr.al voor Cuba, is te Portorico aangekomen. Volgens bericht aan de Kölnische Zeitung wint de opstand veld en schijnt het einde der Spnansche heerschappij te naderen. Het leger der opstandelingen wordt dagelijks sterker, en velen, die tot dusver nog weifelden, kiezen de zijde der opstandelingen. Wat omtrent hunne 'gruweldaden wordt gemeld dient met omzichtigheid te worden opgeno men. Zoo moeten b.v. de geruchten omtrent het verwoesten van suikerplantages zeer overdreven zijn. In het leger der opstande lingen heerscht integendeel een strenge tucht. De ellende op het eiland is echter groot, en daarom is het te hopen, dat spoedig een der partijen de overwinning behale. Eenige dagen geleden werd op het hoofd der opstandelingen Maximo Gomezeen moordaanslag gepleegd. De dader is geru- sileerd. Van Spaansche zijde komt overigens weer van eene nieuwe overwinning bericht. In Pinar del Rio zouden 4000 insurgenten, onder Maceo, met een verlies van 88 dooden zijn verslagen terwijl de Spanjaarden slechts 8 dooden hadden, onder welke 1 kapitein. Ook de sultan van Tuikije zal eene hoog - geplaatsten civielen gevolmachtigde en wel een belijder van den Christelijken godsdienst, vergezeld van een adjudant, zenden naar de- plechtigheid der zalving van den Bulgaarschen kroonprins Boris. Dit begint dus al veel op eene erkenning door de Porte te gelijken. Wat Rusland betreftreeds vroeger is melding gemaakt van eene belangrijke officieuse mededeeling der St. Petersburgsche Regeeringsbodc. Daarin wo'dt er aan herin nerd, dat Bulgarije eene schepping van Rus land is. Met de levendste belangstelling volgde dit dus den loop der ontwikkeling van° het vorstendom «en herhaaldelijk ver klaarde het dat, voor eene betere verhouding, slechts eene openhartige bekentenis van Bul garije werd atgewacht. Die eerste schrede zegt de Regeerings- bode is nu gedaan door het verzoek van vorst Ferdinand aan den czar om eene ver tegenwoordiger naar Sofia te zenden, om de vereeniging van prins Boris met de orthodoxe kerk bij te wonen. De leiders van het Bulgaarsc.he volk hebben hiermede de noodzakelijkheid der heerschappij van het orthodoxe geloof erkend als onderpand van den onverbrekelijken band tusschen Rus land en Bulgarije. Door grootmoedigheid en welwillendheid voor Bulgarije bezie'ld, voldeed de keizer aan 's vorsten verzoek en zond graaf K.utusow naar Sofia tot bijwoning der heilige zalving van prins Boris als getuige en peter namens den keizer. Aldus de mededeeling, waarover in Bulgarije belangrijke vreugde heerscht. Ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling van 1900 te Parijs wil de Fransche regeering een reeks extra postzegels laten maken, „historische" postzegels, met afbeel dingen van belangrijke gebeurtenissen uit de geschiedenis der republiek. In de mijnen te Dourges bij Lens heeft een ongeluk plaats gehad. De opgaande bak van de lift is tegen den dalenden gesrooten, waardoor drie mijnwerkers naar beneden gestort zijn, terwijl een vierden de schedel verpletterd werd. De overigen bekwamen lichte kwetsuren. De lijken der neergestorten zijn nog niet uit het water, dat het onderge deelte van den mijnput vult, opgevischt. Zij zijn allen ongehuwd. Zondagmorgen is brand in het ministerie van oorlog, boulevard Saint Germain, ontstaan. Reeds een paar dagen schijnt op den zolder opgestapeld papier aan het smeulen te zijn geweest. De vlammen sloegen uit het dak maar de brandweer was spoedig ter plaatse en was het vuur na een half uur meester. De historische archieven hebben geen schade geleden; wel de administratieve. Zoo ver brandde een correspondentie van maarschalk Suchet betreffende zijn krijgsoperatiën in Arragon en Calalonië gedurende den Spaan- schen oorlog. Te Vincennes is een officier van de cavalerie, Georges Bertrand, vermoord. Een zijner vroegere soldaten, thans buiten dienst, die hem haatte, heeft hem 's morgens vroeg opgewacht en twee revolverschoten op hem gelost. Daarna heeft de moordenaar zichzelf doodgeschoten Zijn slachtoffer, die nog in staat geweest is verklaringen aan de justitie af te leggen is Zondag morgen gestorven. Hij was eerst twee jaar gehuwd en was een oppassend en geacht officier. Bij de begrafenis van een man, die door de gendarmes gedood is in het tumult ter gelegenheid van maarschalk Campos aankomst te Madrid, hebben er groote republikeinsche demonstration plaats gehad in Spanje's hoofd stad. Er namen 25000 personen aan deel, tegenover welk: massa de regeering'machte- loos was. De houding was zeer dreigend en met moeite beschermde men Campos' woning en het koninklijk paleis tegen de opgewonden menigte. Wanneer alles goed gaat en er geen stokje voor wordt gestoken, krijgen de Transvalers sir Cecil Rhodes nog als buur. Hij gaat zich in Rhodesia, te Buluwayo, waar hij een fraai huis heeft, vestigen, en daar voor de aan deelhouders der Chartered Company die nu van hunnen dr. Jameson beroofd zijn, ver der zaken doen. Met name wil hij zich gaan toeleggen op den aanleg van spoorwegen. Hij mankt zich sterk, dat Rhodesia evenveel schatten aan erts enz. in zijn schoot bergt, als de Transvaal, en zijn ideaal zal nu wezen daar, onder den zegen van het Britsch be stuur, een nieuw en grooter Johannesburg te slichten. Binnen vijf jaren dus droomt en dweept Rhodes verder binnen vijf jaren zal dat kunnen worden verwezenlijkt en zal de be- bevolking van Rhodesia in getalsterkte die van deTransvaalsche uitlanders kunnen overtreffen. Nu, de Transvalers zullen er niet rouwig om zijn, zelfs wanneer het geschiedt ten koste van zeker soort van uitlanders, dat zij best missen kunnen. Laat Rhodesia daarvoor maar als trekpleister dienst doen Volgens een telegram van Maandag is Rhodes al op reis. Dien morgen vroeg ver liet hij Londen. Overland reist hij naar Egypte en vandaar met den Biera-spoorweg naar Mashonaland. Aan de verlenging van dien spoorweg gaat hij nu alle aandacht wijden. Als hij alles geregeld heeft keert hij naar Engeland terug, waar hij nog tijdig genoeg hoopt te komen voor den aanvang van Jameson proces wat niet voor Juni verwacht wordt. Welk eene bewegelijkheid Zou dat van een gerust geweten komen De Afrikaansche correspondent van den Corriera della Sera, Adolf Rossi dezelfde die nu eenige jaren geleden met zijne brieven uit Sicilië in de Tribuna de ellende op dat eiland in al hare naaktheid schilderde, maakt in zijne laatste brieven eene verge lijking tusschen Italie's en Spanje's mobilisatie. In hoe korten tijd zond Spanje meer dan 100,000 man naar Cuba, dat Spanje dat door Italië met een glimlach en met minachting wordt aangezien En voor hoeveel man had Italië meer dan twee maanden noodig Het aantal manschappen in Afrika, inclusief die welke nog op weg zijn of gezonden zullen worden, bedraagt 33,980, het aantal kanonnen 116. Baratieri kan echter niet over de geheele troepenmacht beschikken. Na attrek van wat tot versterking moet achterblijven of wat niet meegevoerd kan worden (dit laatste slaat met name op kanonnen,) staan den generaal niet meer dan 20,000 manschappen en 54 kanonnen, waarvan 12 snelvurende, ten dien ste voor een optreden op dit oogenblik. De correspondent der Tribuna te Massas bevestigt zijn vroegere mededeelingen over de wapenen van Fransch fabrikaat die in het bezit zouden zijn van de Abessyniers. Hij vertelt onder anderen dat een granaat, door de Sjoaansche artillerie in Makalle geworpen, gemerkt was„Hotschkiss Patent, Paris." Geweren zijn gevonden, gemerkt met „Belmon Rue St. Honoré, 114, Paris," en,, St. Etienne." De heltt der lijfgarde v?~ Negus moet met Lebel geweren No. -LVi 0cwapetid zijn. WAALWIJK, 12 Febr. 1896. Maat.'scha pp ij landbouw. De lie afileeling Langstraat van de. Noordbrabantsche Mij van Landbouw zal eene, ook voor niet-leden toegankelijke, vergadering houden, op Donderdag 13 Fe bruari, 's avonds 6 uur, op de bovenzaal van den heer W. Pallens Az. te Baardwijk. De heer P. van Hoek, rijkslandbouwleeraar te 's Bosch, zal behandelen „Een en ander over de veehouderij. Onderwijzers-vergadering,- De vergaderingen, in den loop dezes jaars to houden door de onderwijzers in het arr. Waalwijk, zijn bepaald op Dinsdagen 28 April, 28 Juli en 13 October: De volgende onderwerpen zullen behandeld worden 1. Het onderwijs in de geschiedenis, wil het vruchten dragen, moet uitgaan van de gemeente zelve. In te leiden door den heerJ. van der Hammen. 2. Welk is naar uwe meening het beste stel leesboeken In tc leiden door den heer Spijkerman. 3. Wat kan de onderwijzer doen tegen de bal dadigheid der straatjeugd In te leiden door den heer Hoeksraa. 4. De muziek-meihode ,G»lin—Paris—Chevé." ïn te leiden door den heer Van ltaaij. 5. De rekenenrsus van //Van Pelt." In te leiden door den heer Ebels. fi. Harmonische zielsontwikkeling. In te leiden door den heer Van der Heijden. Wedstrijden Gezelligheid. Aan de biljart- en kaartconcoursen is zeer druk deelgenomen. Er waren 100 in schrijvingen. Zaterdag a. s. sluiting. (Zie advertentie.) ti Nieuwe kerk Baardwijk. Nog in den loop dezer maand zal plaats hebben de aanbesteding van het bouwen van een nieuwe R. K kerk te Baardwijk. Ze zal worden gebouwd naar de plannen van den bouwkundige N. J. H. Groenendael. De hoofdafmetingen zijn Lengte binnenwerks tusschen den toren muur en muur priesterkoor 43,50 M.j breedte tusschen de zijbeuken 17 M.; kruismuren 21,35 M.j hoogte der zijbeukmuren M. 7.90 -J-P.j hoofdmuren 14,50 -j-P. Voor 1 December 1896 moeten alle daken met leien gedekt zijn en op 15 Mei'97 moet het geheele werk kant en klaar worden opgeleverd. De aannemer zal alle werklieden, den op zichter, onderbazen enz., die bij den bouw werkzaam zijn, tegen ongelukken moeten verzekeren. Vcnvcrloo tc Baardwijk. De liedertafel „Tot bloei der toonkunst", te Baardwijkheeft voor het aanstaanden Zondag te geven concert als solist geënga geerd; den ook hier gunstig bekenden Am- sterdaraschen tenor H. Venverloo. Uitgevoerd zal o. a. worden „Leidens ontzet." net weer. Een vurig bewonderaar van prof. Falb's weervoorspellingen legt den bekenden weer kenner de gevleugelde woorden in den mond: „De elementen kunnen zich vergissen, maar professor Falb vergist z;ch nooit," Nu als dit waar is, dan lijkt 't of „de elementen" duchtig in de war zijn. We weten niet meer hoe we 't hebben met het weer. Zoo'n winter als nu is iets ongehoords. De schaatsen liggen vergeten in een hoek en met de arreslee is het al precies eender. Er wordt geroeid in plaats van schaatsengereden, en in plaats van Ijs-bloemen op de ramen, ontdekken we in den tuin nieuwe knoppen aan de heesters en boomen. die al beginnen uit te loopen, en dartelen de vroege vlinders al rond. En nog vreemder klinkt 't, dat, terwijl we er hier al over denken om de winterkleeren maar vast op te bergen, we het zitten bij een open raam reeds niet meer als iets on gerijmds gaan beschouwen en zelfs uit het kille Rusland berichten van ingevallen doot komen, we uit het zoele zuiden hooren van snerpende koude en voetenhooge sneeuw. Degenen, die het barre noorden zijn ont vlucht o hi het zachte klimaat van de Mid- dellandsche zee op te zoeken, zien zich deerlijk bedrogen. In Griekenland b.v. weten de menschen niet waar ze zich moeten bergen voor de kou en liggen de dorpen bedolven onder de sneeuw; de bekende „oudste be woners" weten zich daar geen enkelen zóó strengen winter te herinneren en maken mo gelijk al plannen om het volgend jaar de wintermaanden aan de kusten van de Noord zee te gaan doorbrengen. Ook in Algerie heerscht een ongewoon hevige koude. En zoo schijnt over de heele wereld het weer de kluts te zijn kwijtgeraakt; althans ook uit Java komt bericht van een „ongekend" schoone Januarimaand, met zoo weinig regen en zulk prachtig weer, als men maar verlangen kan. Vee uitvoer. In de maand Januari zijn aan het grens station Rozendaal ontsmet 1588 veewagens tegen 171 in Jan. 1895. Berekend a 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2