BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. B INN ËNLAND." Uit Sofia eenige nieuwtjes, als diepe ernst overgebracht door de telegraaf, waaruit valt op te maken hoe goed voorzien prins Ferdi nand's wijnkelder is en hoe ver de fantasie gaat van sommige menschen als zij een te ruim gebruik hebben gemaakt van het goede der aarde. Bulgarije zou, heel spoedig reeds, worden verheven tot koninkrijk, nog wel met de volle goedkeuring der mogendheden, die gepolst zijn en zich in beginsel voor een dergelijk plan verklaard hebben Dan zou Ferdinand van Coburg natuurlijk worden be vorderd van vorst en leenman van sultan Abdul Hamid tot onafhankelijk koning en met zijn gemalin zou Ferdinand de Dooper dan de kroningsfeesten te Moscou gaan bij - wonen, waarvoor hij natuurlijk eerst naar de Riviera zou gaan om de nieuwe „koningin" af te halen Of er in Bulgarije's hootdstad ook gefuifd isNoch de vernietiging van het tractaat van Berlijn door den prins en de regeering van Bulgarije, noch de erkenning van Bulga rije als vorstendom is te wachten 's prinsen erkenning als vorst van Bulgarije met Abdul Hamid als souverein, is alleen een feit en er is officieel aanzegging van gedaan aan de mo gendheden, nadat de diplomatieke agent van Bulgarije te Konstantinopel, Dimitrow, Zaier dag met den sultan de laatste beschikkingen had genomen. Engeland sch jnt de rij der mogendheden, wier toestemming noodig was, te hebben gesloten. Uit een gesprek, 't welk een correspondent van South Africa met den president der Transvaalsche republiek heeft gehad, blijkt dat deze tot hervormingen geneigd blijft maar dat de onverwachte inmenging van een derde hem heeft ontstemd. Hij zal evenwel een vriendelijk antwoord geven en Chamber Iain's uitnoodiging om over te komen aan nemen, als de volksraad het goedkeurt. Uit Londen wor t aan de Kölnische geseind, dat de strijdmacht in Natal belangrijk zal vermeerderd worden, met hef oog op „eene gewapende belooging aan de grens der Zuid- Afrikaansche Republiek Nu, laat maar betoogen, maar dan vooral aan de grens, want als het geldt er over te komen, is Laing's Nek in de buurt. LIJST VAN BRIEVENgeadresseerd aan on bekenden. (Deze opgave is van af 15 Oct. 1895; ge regelde opneming zal voortaan in ons blad plaats hebben. SchutteAmsterdam. Theuwsche Ter Heide. Van der Goot J. van Unen Breda. Landsman 's Hertogenbosch. Schnldinv. Mij. Unitas, 's Gravenhage. H. VV. Niebau, Rotterdam. Zvvagemakers, Tilburg. S. van der Wal, Cornwerd. H. v. d. Wal, Cornwerd. Zuster Margaretha, Waalwijk. J. L. Broeders, Rotterdam. J. F. J. Krol, Bergenopzoom. G. Lamoen, Haarsteeg. Een spoorwegongeluk. Zaterdagmorgen in de vroegte, omstreeks kwart voor vijvenheeft in het Belgische station Fleurus een spoorwegongeluk plaats B—«at—ii,i«i<n—11 altijd gedacht, dat Prosper Madeleine beminde en- tot gisteren was ik overtuigd, dat hij haar eens trouwen zou, omdat ik wist, dat mijn vader zich niet tegen dat huwelijk zou verzetten. Ik heb de verwijdering van Prosper aan een klei nen twist met Madeleine toegeschreven, maar ik was zeker, dat deze met een verzoening zou eindigen. Deze inlichtingen verklaarden het verleden van den kassier nog beter, dan die van den heer Fauvel, maar gaven toch geen enkele aanwijzing waarvan men partij kon trekken. Lucien teekende en verwijderde zich. Nu was de beurt aan den jongen Cavaillon. De arme jongen verkeerde op'dat oogenblik in een treurigen toestand. Den vorigen dag had hij onder het zegel der grootste geheimhouding aan een van zijne vrienden, een der procuratiehouders, zijn ont moeting met den geheimen agent toevertrouwd en deze had hem zoo met zijn lafhartigheid ge plaagd, dat hij zich nu hevige verwijten deed en den geheelen nacht niet geslapen had van droefheid Prosper te hebben verraden. Hij trachtte zooveel mogelijk, te herstellen wat hij misdaan had, hij beschuldigde wel niet direct den heer Fanvel, maar verklaarde, dat hij de vriend van den kassier was, aan wien hij veel verplichting had en dat hij evenzeer van diens onschuld overtuigd w.:s als van de zijne. Deze uit ware vriendschap voortkomende ver klaringen, verloren echter veel in waarde, daar hij ze met geen enkel bewijs kon staven. Na Cavaillon werden nog eenige bedienden ondervraagdmaar hun getuigenis was bijna van geen beteekenis. Een hunner echter noemde een feit, dat de rechter van instructie dadelijk opteekende. Hij beweerde te weten, dat Prosper door tusschen- komst van den heer Raoul Lagors aan de beurs gespeculeerd cn belangrijke sommen gewonnen had. Het sloeg vijf uur, toen alle getuigen, welke dien dag verhoord zouden worden, voor geweest waren. Maar de taak van den rechter was nog niet geëindigd. Hij schelde om den deurwaarder, die dadelijk verscheen en gelastte hem, dadelijk' den geheimen agent Fauverlot bij hem te zen den; het duurde echter lang, eer deze verscheen. Daar lnj in de gang een zijner collega's ont- i; gehaddat de noodïoltigste gevolgen had kunnen hebben. Het is echter gelukkig nogal 1 goed afgelooptn. Een trein, met bestemming naar Lambusart, vol werklieden, die zich naar j hun werk begaven wachtte in het station Fleurus om onmiddellijk na aankomst van j een anderen passagierstreinkomende uit j Gembloux, te vertrekken. Deze trein kwam weldra aanstoomen, doch liep, in plaats van op de vrijgebleven lijn, op het spoor, waar de wachtende trein stond, en bijna op het zelfde oogenblik dat men het ongeluk zag aankomen, had de botsing plaats. Gelukkig werd de schok een weinig gebroken door de locomotief van den stilstaanden trein, die manoeuvreerde om voor de waggons te komen en daardoor zich op vrij grooten afstand van de wagens vol werklieden bevond. Oomid dellijk na den sloot werd de locomotief echter tegen het rangé waggons geslingerd en twee wagens werden ingedrukt. De passagiers ondervonden een hevigen schok en 27 hunner bekwamen lichte kneu zingen, kwetsuren en ontvellingen. Mei lot- waardigen spoed werden de gekwetsten verbonden. De meesten hunner konden met den volgenden trein vertrekken nadat de beschadigde waggons van de lijnen waren verwijderd. De schade aan het materieel is vrij belangrijk. Men meent liet ongeluk te moeten wijlen aan de onoplettendheid van den machinist van den binnenkomenden trein, daar het signaal op onveilig stond. Een spoorincident bij Schaerbeek. De Hollandsche sneltrein No. 28 naar Parijs, die Zondagavond tusschen Haeren en Schaerbeek in volle vaart iced stopte plotseling ter hoogte van den tweesprong der Antwerpsche en Leuvensche lijnen op 1500 meter van het station Schaerbeek, daar een der wielen van den tender gesprongen was. De reizigers ondervouden een geweldigen schokdoch kwamen overigens met den schrik vrij. Uit Schaerbeek werd een hulptreiu ontboden en na veel inspanning gelukte het den tender op een waggon te laden. De gevolgen van dit oponthoud waren, dat vele treinen op de lijn Antwerpen—Brussel te Iaat binnenkwamen en alle aansluitingen aan het noorderstation met de FranscheDuitsche en Zwitsersche treinen werden gemist. De berg Puits-du-Gouffre bij Nimes is aan het verschuiven. Over een lengte van 400 meter is hij in drie dagen ongeveer ander halve meter overgezakt. Waterleidingen en muren zijn verbroken en ingezakt; men vreest dat de mijnputten zullen volloopen. De spoorweglijn van Allais naar Parijs is gebar ricadeerd. Fabrieken staan stil wegens wa tergebrek. Volgens berichten uit Havana, te Parijs ontvangen is het in weerwil van de waak zaamheid der Spaansche troepen aan Maceo gelukt, zich met de benden van Gomez te vereenigen. Bij Cienfugos werd Zaterdag na wanhopigen tegenstand een vrouwdie 38 vrouwelijke opstandelingen aanvoerde, gevangen genomen. Berichten uit ïMadrid spreken van het onder de wapenen roepen van 18000 reservisten. Een noodlottige brand te Londen. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. omstreeks moet had, meende hij dezen een kleine vergoe ding verschuldigd te zijn, en de deurwaarder haji hem uit een kleine herberg op den hoek der straat moeten halen. Hoe komt het, dat gij zoo lang op u laat wachten vroeg de rechter streng. Fauverlot, die bij zijn binnenkomen bijna, tot den grond gebogen had, maakte nu zoo mogelijk nog een diepere buiging. Niettegenstaande de glimlach op zijn gelaat was hij zeer ongerust. Om geheel alleen achter de zaak Prosper te komen, moest hij een dubbel spel spelen, dat wel ontdekt kon worden. Hij waagde veel en liep zelfs gevaar zijn betrekking te verliezen. -Ik heb veel te doen, antwoordde hij, als verontschuldiging, en ik heb mijn tijd niet'laten verloren gaan. En dadelijk begon hij verslag van zijn onder zoekingen te geven. Niet zonder verlegenheid, want hij moest zeer voorzichtig te werk gaan, om niet te verraden wat hij wilde verzwijgen. Zoo verhaalde hij de geschiedenis met het briefje van Cavaillon en gaf het aan den rechter over, daar hij het Nina ontnomen had; maar hij sprak geen woord over Madeleine. Daarentegen ver haalde van Prosper en juffrouw Nina menige bijzonderheden, die hij hier en daar opgevangen had. Naarmate hij meer verhaalde, bevestigden zich de veronderstellingen van den rechter. Dat jongmensch is stellig schuldig, zei hij tot zichzelf. Fauverlot sprak het niet tegen, hoewel het lang zijn meening niet was, maar hij was opge togen dat de rechter op een verkeerd spoor was en dacht dat hij des te fineer eer zou behalen, als hij den waren schuldige zou ontdekken. Het ongeluk echter was, dat hij nog niet wist, hoe het zoover te brengen. Toen hij alle inlichtingen had ingewonnen, gaf de rechter van instructie den agent veHof om te vertrekken, na hem eenige bevelen gegeven te hebben, en den volgenden dag terug te komen. Verlies die juffrouw Nina vooral niet uit het oog, eindigde hij, zij moet weten waar het geld is en ons up het spoor brengen. Fauverlot glimlachte. Wordt vervolgd. twee uur brak in een huls der wijk Soho te Londen een geweldige brand uit, die, voordat er redding, kwam opdagen, reeds zulke pro porties had aangenomen, dat de bewoners het pand niet meer konden verlaten. Tien hunner verbrandden of stikten in den rook, terwijl de elfde bewoner, die uit een venster sprong, op de scherpen punten van een ijze ren hek terechtkwam en zoo eün ellendigeu dood stierf. Te Brisbane, in Queensland (Australië), is het stoomschip Pearnjn aanvaring gekomen met een stoomschip dat daar voor anker lag. Het zonk onmiddellijk en van de 80 passagiers kwamen 40 om het leven. De aanvaring geschiedde terwijl de Pearn trachtte door te varen tusschen de stoom schepen Normandy en Lucindo, welke midden in de rivier voor anker lagen. Het schip kwam met kracht tegen den ankerketting van de Lucindo aan en werd daardoor nagenoeg in iweeSn gekloofd. Verscheidene passagiers redden zich door zich langs den ankerketiing op te hijschen; anderen werden in bootjes gered. De onrust, angst en smart onder de menigte, die na het ongeluk op beide oevers der rivier was samengestroomd, was pijnlijk om te aan schouwen. De gezamenlijke brouwers van de Mnnche- tier brouwerij te Berlijn, hebben het weik gestaakt. De slechte behandeling, die zij van den met de socialisten konkelenden directeur Arndt ondergaan heelt de werklieden tot deze werkstaking doen besluiten. Door de metaalwerkers te Berlijn wordt een groote werkstaking voorbereid. Betreffende de werkstaking der timmer lieden is bekend gemaakt, dat tot heden toe 130 werkgevers met 1750 gezellen toegestemd hebben in een Ourigen arbeidstijd en een weekloon vau 55 pfennig. Op vier druk bezochte vergaderingen van confectie snijders en naaisters werd be sloten de werkstaking voort te zetten. Te Charlotténburg is op heeterdaad een bedelaar betrapt, die zich aan poging tot brandstichten schuldig maakte, en later be kende, medeplichtig te zijn aan de dezer dagen zoo talrijke branden in de wijk Moabit. Ook moet een timmermansknecht onder ver dachte omstandigheden in hechtenis genomen zijn. Van de verwoestingen, die de laatste storm op de Zwarte Zee heeft aangericht, geeit het volgende dorre berichtje uit Simterópol een klein denkbeeld: Gedurende den laatstèu storm #op de Zwarte Zee hebben drie Rus sische en vier vreemde stoomschepen averij gekregen, terwijl een groot zeilschip en ze ventien kleine zijn vergaan, enkele met de opvarenden Generaal Wierokin, hoofd der politie te Warschau, die onlangs dood in zijn kabiuet gevonden werd, is gebleken te zijn vermoord, vergiftigd met strychnine. Een knecht van den generaal is gevangen genomen onder verdeuking van den moord. Men zegt, dat hij in verbinding staat met de nihilisten. In dit jaar zijn nu reeds vijf hooge Russi sche politie-ambtenaren een gewelddadigen dood gestorven. fCTCcna;'. J-J; y WAALWIJK, 19 Febr. 1S96. Vastenavond. Zooals trouwens te voorzien was heett het met de vastenavonddagen niet ontbroken aan gelegenheden tot uitspanning. Zaterdagavond (om te beginnen) had de sluiting plaats van de biljart- en kaart wed strijden op de sociëteit de Gezelligheid, 't Was daar een recht prettige en opgewekte bijeen komst onder levendige gesprekken, muziek, zang en voordrachten vlogen de uren om en. naar veler zin maar al te gauw, was de tijd van naar huis gaan gekomen. Zondags ten twaalf ure op drie plaatsen matinee: van de liedertafel, van Crispijn en van l'Espérance; het publiek moest zich dus verdeelen maar desniettegenstaande waren er overal bezoekers genoeg. Zondagavonds concert van de liedertafel „Tot bloei der toonkunst" te Baardwijk, met medewerking van den concertzanger H. Veu- verloo van Amsterdam. Zie verder onder Baardwijk. Maandagavond concert van l'Espérance met medewerking van den karakterkomiek den heer Leon. Boedels. Deze heer heeft vooral in het tweede gedeelte doof zijne geestige voordrachten uitmuntend voldaan en oogstte dan ook geestdriftige toejuichingen in van het tahijk publiek. De harmonie bracht verschillende prachtige nummers ten gehoore waarvan een viertal voor 't eerst. De uitvoering slaagde over 't algemeen zeer goed, ofschoon tusschenbeide wel te merken viel dat het Vastenavond- Maandag was. En hiermede waren de Vastenavond feeste lijkheden geëindigd, die zeker veel hebben bijgedratren om die dagen in gepaste vroo- lijkheid door te brengen. Eer daarvoor aan hen die hun tijd en hunne talenten tot dat doel beschikbaar ge steld hebben. Zij kunnen zich overtuigd houden dat het publiek dit ten zeerste waar deert. lloaw werk. Het bouwen van een huis in de Stations straat voor den heer J. van de Meijdenberg is opgedragen aan den heer G. G. van Huiten, aannemer alhier. Volharding in den strijd. Men meldt ons uit Heusden. Maandagavond j.l. 'gaf de Waalwijksche tooneelvereeniging Volharding in den Strijd eene uitvoering in het lokaal van den heer Van Kool alhier. Het publiek was vrijwel opgekomen. Opgevoerd werd het drama in vijf bedrijven „Liefdeen Wraak." De spelers hadden eer van hun werk. De rollen werden goed afgehandeld. Vooral den heeren die den rol van den bankier, den zeekapitein en den krankzinnige speelden komt een afzon derlijk woord van lof toe. Jammer, dat de persoon, die als bediende van den bankier, Godwin moest optreden,tegen alle verwachting in, niet was gekomen en een ander lid nu die rol bijna het geheele stuk door moest voorlezen. Hierdoor leed het effect wel eenig nadeel. Nochtans valt deze uitvoering over het geheel zeer te roemen, Het dekoratief was keurig en netjes. Van harte hopen wij de ijverige vereeniging eens spoedig weer te mogen hooren en roepen wij haar een wel gemeend „tot weerziens" toe. (Nog verzoekt men ons mede te deelen dat het lid die de vereeniging in hare uit voering zoozeer door zijn wegblijven teleur stelde, op algemeen voorstel der leden, als lid ontslagen is.) Zijn spaarpot. Te Waspik had een jongmensch de be leefdheid aan een zijne kameraden zijn spaar pot te vertoonen, toen dezer dagen dien ka meraad het in 't hoofd kreeg die spaarpot van zijn inhoud te ontlasten. Op de politie had hij niet gerekend; de veldwachter kreeg het in den neus en wist inhoud en pot weer op te sporen terwijl de justitie den goeden kameraad wel zal beloonen op hare manier. Oplichters. Herhaalde waarschuwing De mijnheer uit Dokkum tegen wien wij in ons vorig nummer waarschuwden, gaat voort Waalwijks ingezetenen met zijne be stellingen te begunstigen. Van twee weten wij zeker, dat zij een verzoek om monster zending ontvingen. De een had onze waar schuwing gelezen en kwam ons nadere in lichtingen vragen. De andere konden wij nog tijdig afbrengen van het plan om het gevraagde toe te zenden. Men 'voldoe niet aan bestellingen uit Dok kum, alvorens goede informaties te hebben ingewonnen! Personeele belasting. De minister van financien heeft aan de tweede kamer ingezo-.den een nadere nota van wijziging der regeling van de personeele belasting met een nota van toelichting, be vattende de uitkomsten zijner overweging van veranderingen met het doel den druk der belasting nog meer te vermindereu en van de vraag hoe die verlichting aan te brengen. Eenerzijds wijst de minister er op, dat het belastbaarstellen van de huurwaarde der winkellokalen Vs en de uitbreiding aan de vermindering der belasting ter zake van inwonende kinderen gegeven, van invloed is oo de opbrengst der belasting, anderzijds doet hij opmerken, dat op vermeerdering aan inkomsten uithoofde van de belasting van rijwielen kan gerekend worden. Wat dit laatste betreft, deelt hij mede, dat, voor het geval, dat de kamer met de regeering de rijwielenbelasting afzonderlijk verlangt te regelen, een wetsontwerp in gereedheid is gebracht. Daar de gegevens een hooge opbrengst doen voorzien van de heffing van invoerrechten naar de nieuwe wijze, kan met het oog daarop de druk der personeele belastingworden verminderd.' Bij het aanbrengen dier vermin dering is met de voorgestelde amendementen rekening gehouden. Tot verdere wijziging van den grondslag mobilair vindt de regeering geen redeneu, te minder daar die belasting voor de reductie in ver band met de talrijkheid der gezinnen niet is uitgezonderd. Evenmin heeft zij termen gevonden om wijziging te brengen in den grondslag dienstboden, hoofdzakelijk op grond van haar meening, tegenovergesteld aan die, welke ten grond slag ligt aan het amendement Bouman, dat anders dan bij hooge uitzondering de be lasting niet afschrikt van het houden van ééne dienstbode. Daarentegen heett de minister wel vrijheid gevonden de voorgestelde belasting naar den grondslag haardsteden aanmerkelijk te verlichten. In de eerste plaats verdient het zijns inziens aanbeveling, de grens waar de heffing begint, hooger te stellen dan voor den grondslag huurwaarde,

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2