NoUriUliANr. VElilvanlM RiJKSNOHMAALLESSEN UK, SCHOENFABRIKANTEN, Advertentiën, Dépot te openen. Handelsberichten. verhuren: te WAALWIJK. vóór den 24 Februari a.s., Kijkjes in de Maasstad. op Dinsdag 25 Februari 1896, Donderdag 27 Februari 1896, zoodat de belasting eerst geheven wordt bij een huurwaarde boven f 40. Verder worden overeenkomstig het denk beeld-Goeman Borgesius, perceelen, waarvan de belasting wegens mobilair niet wordt ge heven, mede van de haardsteden uitges oten en wordt voor bijna alle overige perceelen de belasting matiger. Eene algemeene vrij stelling voor twee haardsteden (amendement Pyttersen) acht de regeering minder doelmatig. In het nieuw ontworpen tarief is naar een regelmatiger opklimming gestreefd. Ten aan zien van het cijfer der vaste verhooging van iedere haardstede boven zeker getal stemt de nota overeen met het amend.-Dobbelman. Het verschil in opbrengst tusschen het oorspronkelijke en het nieuwe tarief wordt op ruim f 350,000 geraamd. In de tweede plaats wordt de grondslag paarden voor eenige vermindering in aanmerking gebracht, in zoover voor den grondslag paarden in gemengd gebruik matiging der belasting wordt voorgesteld. Vorderde het ontwerp voor een paard f 10, voor twee paarden f 30, zoo wordt bij de wijziging, met opheffing van het tarief van het onder scheid naar het aantal, bepaald dat voor elk paard in gemengd gebruik niet meer dan f 6 betaald wordt. Ook voor de paarden van geneesheeren enz. vervalt evenbedoeld onderscheid. Daardoor wordt het verschil in opbrengst geraamd op f 150,000. Rijwielbelasting. Het bestuur van den „Algem. Nederl. Wielrijders-Bond" heeft een uitvoerig adres gericht tot de tweede kamer, waarin het der kamer verzoekt in de wet tot regeling der petsoneele belasting de rijwielen niet op te nemen; en wanneer de kamer zicht mocht blijven verklaren voor de regeling der rij wielbelasting bij de wet op de personeele belasting, dan die regeling te doen plaats hebben door het rangschikken der rijwielen onder het mobilair, zooals met rijtuigen het geval is, en dus den grondslag „rijwielen" te doen vervallen Mocht ook daaraan niet kunnen worden voldaan, dan verzoekt het bestuur bij de regeling van de belasting naar den grondslag rijwielen bepalingen vast te stellen, die prac- tisch uitvoerbaar zijn, door van elk rijwiel, bij den invoer hier te lande of bij de afle vering door den fabrikant, eene som ineens (bijvoorbeeld f 10) te heffen, waarbij dan als bewijs van betaling het rijwiel voorzien zou kunnen worden van een loodje met rijkswapen en een nummer er op. Station 's Bosch. Tusschen het hoofd- en middenperron op het nieuwe station zal een overbrugging worden gemaakt, waarvan de kosten p. m. 40,000 bedragen. De uitvoering is onder hands opgedragen aan de Kon. Ned. Ma chinefabriek, van E. H. Begeman te Helmond. Nette iticnschcn Te Oosterhout is zekere J. F. P., koopman in galanterieën, wegens onttrekking van goe deren aan zijn faillieten boedel in hechtenis genomen. Thans heeft een broeder zijner echtgenoote genaamd J. V., broodbakker, en sedert het vorig jaar gehuwd, na door de rechtbaDk te Breda in staat,van faillissement te zijn ver klaard, de wijk genomen naar Belgie. Ook hem wordt bedrieglijke bankbreuk ten laste gelegd. Een broeder van dezen, als verdacht van heling, is reeds voor eenige dagen door den brigadier der maréchaussée te Geertruiden- berg aangehouden en Breda getransporteerd. (Tel.) Ontsporing. Dinsdag middag ontspoorde te 's Bosch eene rangeermachineen kwam zoodanig tusschen te sporen in te staan, dat de beide lijnen van en naar Boxtel en Tilburg on bruikbaar waren, en er uit Den Bosch niet een trein in die beide richtingen vertrekken kon. Dure trap. Twee halve broeders te 's Hertogenbosch, waarvan een blind en de andere doofstom is, die hand in hand eikaar geleidden en aan Bachus offerden, vonden de deur eener herberg voor hen gesloten. Dit scheen hun niet aan te staan, en op het tellen van 1, 2, 3, trapten zij tegelijk een dikke glasruit, van ongeveer 60 waarde, in. De beide woestelingen zullen hun gerechte straf niet ontgaan. (Nbr.) Op een kondekar. Zondagavond reed te Vlijmen een man, op een hondekar gezeten, in plaats van behoorlijk uit te kijken, regelrecht op een rijtuig aan met twee paarden bespannen. De man werd van de kar geslingerd en kwam onder het rijtuig terecht. Toen hij werd opgenomen bleek het dat hij deerlijk verwond was. Na door den geneesheer te zijn verbonden in een herberg, waar hij werd opgenomen, is hij later naar Nieuwkuik ge bracht, waar hij te huis behoort. De liefde. Zaterdagavond ontmoetten elkander te Oudebildzijl twee jonge mannen, de een uit deze plaats, de ander uit Hallum. Tusschen beiden zat iets, waaraan Amor niet vreemd was. Na eenige woordenwisseling trok de laatste zijn mes en bracht onverhoeds fden eerste drie wonden toe, waarvan vooral eene diepe snede in den onderbuik veel bloedverlies veroorzaakte. De getroffene is niet buiten gevaar. De dader, die naar zijne woonplaats terug keerde, is daar 's nachts in hechtenis genomeu en heeft reeds bekend. Eindelijk Uit Zuiddorpe wordt aan de M. C. gemeld; Eindelijk heeft men een dief op heeterdaad kunnen betrappen. De beide zoons van Coone deden Zaterdagavond op hun erf de gebrui kelijke ronde, toen zij in den koestal, waarin zich een duivenhok bevindt, verdacht leven hoorden. Het bleek nu dat zich iemand gewapend met een tweeloops geladen jacht geweer, op het duivenhok bevond. Na een hevige worsteling mocht het den beiden broeders gelukken den dief te vatten, en aan de poli:ie over te leveren. De gevatte is een zekere Van Campen van VVachtebeeke (Belgie) een berucht persoon, die onder verdenking ligt medeplichtig te zijn aan de menigvuldige diefstallen, hier en in den omtrek gedurende zoovele jaren gepleegd. Baardwijk 18 Febr. Het aangekondigde concert der' liederufel „Tot bloei der toon kunst» had tal van belapgstellenden van hier en omliggende plaatsen gelokt. De zaal was stampvol. Geen wonder. Ze is gewoon goed te werkendeze liedertafel; Leidqns Ontzet van Hol stond op 't programma en de be roemde concertzanger, de heer Venverloo, zou in dat meesterwerk de solo's zingen en bo vendien nog eenige afzonderlijke nummers geven, waaronder Kerstnacht van Wambach. Zeer jammer was 't wel, dat de heer Ven verloo wegens verkoudheid niet goed zingen kon hoe hij ook poogde, hij kon geen zuivere f halen, die anders voor de c niet bang is. Zeer jammer, want Leidens Ontzet zat er in. De koren uitstekend, de recitatifs met duo en koor best, Valdez mocht met nog iets meer geest gezongen hebben „Uw geest volg me op den heirtocht mee Even goed waren de drie basstemmen. Zoo zouden ze we voort kunnen gaan, want 't geheele nummer is door de liedertafel uitstekend gezongen. Wat zou 't heerlijk zijn geweest, als de heer V. zijne rol tot aan 't einde had kunnen ver vullen. In de Aria met koor, waar hij zingt: „Mijn eenig kind trok mee ten strijd,» hadden we nog eenige hoop, maar aan 't slot dezer solo, moesten we die hoop laten varen. Nie mand, die meer spijt had, dan de heer V. zelf. In eene speech drukte hij die spijt uit, nadat hij getracht had door eenige solonum mers te vergoeden, wat de hoorders in Lei dens Ontzet hadden moeten missen. In het antwoord van den president wees er deze op, dat niemand aan onmogelijke gehouden is, en dat dus niemand den heer V. 't ten kwade wilds of kon duiden, dat deze niet hooger kon zingen, dan hij had gedaan. Bovendien zeide de president, dat de heer V. reeds voldoende vergoeding had gegeven door verschillende, nummers, die later gezongen gelegenheid gaven om 't wonder schoone geluid van den heer V. te bewonderen. Ver schillende sprekers voerden nog 't woord om den heer V., de solisten en de liedertafel lof toe te zwaaien, 't Eene nummer volgde op 't anderzonder dat 't programma er van sprak; vreemde krachten, o. a. uit Vlijmen, deden hun best om den avoncl goed te maken, zoodat ten slotte het concert velen een zeer aangenamen avond bezorgd heeft. Bij eene latere gelegenheid hopen wij den heer V. nog wel eens als solist in een concert van deze liedertafel te hooren, opdat men over tuigd zij, welk heerlijk zanger hij is. Hem tot wederziens Dit niet minder aan geheel de liedertafel, met president, directeur, koor zangers, solisten, komieken en pianisten, want die allen hebben hun best gedaan Tot wederziens ROTTERDAM, 17 Februari. Wat te zeggen van dezen krachtloozen winter, dezen winter van lentewindjes en herfstzonne- schijn Wij vragen ons af ol de menschen zich niet vergist hebben, of de almanakken niet een abuis maakten? Dit is tcch de winter niet! Ik bemerk hier en daar eenige ontevredenheid over deze onnatuurlijke naf uurmildheid. Menschen zijn zulke rare wezens en wie het hen naar den zin kan makenDaar komt nog een oppositie bij die haar motieven vindt in deze uitspraak i,we hebben recht op een winter, we willen dus een winter hebben!'' Hoe is 't mogelijkAls in andere winters de havens toeliggen en de werkzaamheden van drie vierden der bevolking stilstaan, is't ook niet goed en dan is dit natuurlijk. Maar nu kan alle werk zijn gang gaan, nu behoeft niemand gedwongen te verletten. 't Is waar, van schaatsenrijden is geen sprake, hoewel de contributiën voor de ijsclub betaald zijn van sleedjerijden geen idéé, hoewel in den zoniet" de sleden zijn gemaakt, voor kolenverkoo- persvoor smeden enz. is het een slechte tijd maar de meerderheid zal toch, oppervlakkig ge zien, baai vinden bij zoo zacht een winter. Hoe vreemd het lijken moge, dit weer is toch in het algemeen schadelijk. Zeker, het werk aan de booten kan zijn gang gaan, maar de opeen- hooping in het voorjaar, die voor de werklieden enorm voordeelig is, blijft nu uit. er staat een slappe lente voor de deur en deze winter brengt betrekkelijk niet veel meer dan and' re winters; handelaars zijn gewoon aan slapte in winterdagen, 't is nu ook slap, zij het dan iets minder dan in andere jaren, maar de drukke lente blijft uit; schippers vinden niets te varen, in één woord de malsche winter is niet voordeelig en neemt de lentcvooruitzichten weg In de velden leeft in deze temperatuur het on gedierte vroolijk vooit en in vertwijfeling bedekt de landbouwer wat hij in de lente zal moeten beginnen tegen dit goedje. Eigenaardig duidelijk blijkt dit: de natuur duldt geen onnatuur alles is ingericht zóó, dat het pas in éénsluit en geen schakeltje in de keten kan worden gemist Wat tot heden gestreng verboden leek, is thans toegestaan- de raad heeft een aantal dames toe gelaten als leden van de schoolcommissie. Tot heden waren het alleen heeren. die deze commis sie »oru:den. Dames, geheel buiten het onderwijs staande, oefenden toezicht uit op het hun werk- onderyvijs, dat vroeger uitsluitend in de avond uren gegeven werd. Haar toestand was een zeer onmogelijke, want zij stonden buiten de wet en een zeer con.seen tic us schoolhoofd had dus het recht, haar eenvoudig te weigeren. Deze daad is voor Rotterdam iets zeer verba zingwekkends. In eer. omgeving van practische kooplui, die in het bedrijf onder geen voorwend sel dames dulden, zijn nu dames gekomen met burgerrechten, leden eener schoolcommissie. Dat de menschen 't hebben toegestaan, 't is een der wonderen van deze eeuw. Niemand had het gedacht. Drie antirevolutionairen hebben er iets tegen gezegdde anderen knikten ja en amen. Be doelde drie beweerden dat de vrouw thuis be hoort en niet in een commissie, dat vrouwen geen verstand van onderwijs en algemeene zaken hebben enz. enz., niets vleiend voor bedoelde dames. Onder deze beweringen is die: dat zij geen ver stand van onderwijs hebben, de minst steekhou dende, althans de minst welsprekende: de heeren hebben er ook geen verstand van Zoowaar ik hier voor mijn bureau zit: wij hebben een commissie van toezicht op het open baar onderwijs, die van onderwijs weinig of niets weet, een heel enkele niet te na gesproken. Koop lieden, jonge en oude advocaten, wijnkoopers, enz., dit is het shjg lieden die moeten optreden als keurmeesters fpn die gemachtigd zijn kritiek te leveren op het werk van mannen, die vele jaren van hun leven aan de grondige bestudeering van het onderwijs hebben gegeven. Dit is een geheele scheeve positie en dat de schoolhoofden met hun toeziende voogden niet bijster ingenomen zijn, is te begrijpen. Een zoo danige commissie is een wassen neus. Er zijn knappe deskundigen genoeggewezen onderwijzers en dergelijken, aie meer recht hadden op een zetel in deze commissie. Maar, het is in een groote stad noodig, dat het gemeentebestuur zijn notabelen aan zich weet te binden en het kan dit niet beter doen, dan door hen een eerebaantje te verschaffen. Schoolcommissie, armbestuur, stemopneming, ziedaar dingen, die gelegenheid geven een aantal eerebaantjes in het leven te roepen en als zoo danig worden zij dan ook beschouwd en geap precieerd. 't Is alleen jammer dat een deskundig ambtenaar het met de heeren te kwaad kan krijgen I Het is vaak gezien, dat hetcommiessielidmaat- schap van een dezer gemeentelijke instellingen tot hooger bracht, tot het heerlijke, dat ieder nota bele voor zich ziethoog in de lucht, als een verleidelijk fata-morganahet lidmaatschap van den raad. En ik geloof dat vooral daarom enkele leden gekant waren tegen de opneming van dames. Men begint wel, maar waar zal het eir.de wezen? Gesteld dat dames dezelfde promotie gingen maken als heeren, dat dames lid van den raad werden Is dat niet regeh'echt naar het rijk der emancipatie toe? En men weet het, als de vinger gegeven wordtgeraakt men licht tot de heele hand Voor mij heeft de idee, dames-raadsleden niets afschrikwekkends. Integendeel, ik vind er iets goeds in. Dames weten meer van huishouding dan heeren en zij zouden met haar parlementair- onbesmette meeningen licht goede adviezen kun nen geven. Er zou in de beraadslagingen frissche levenskracht komen en onze raadsvergaderingen zouden aan gezelligheid winnen. Ze zijn nu soms zoo saai 1 Met dit vooruitzicht heeft de onderneming om dames tot de schoolcommissie toe te laten, voor mij iets zeer aanlokkelijks. Ik hoop later te kunnen verklaren in mijne brieven, dat de in vloed der dames gevoeld wordt. Jantje de luciferskoopman, van wien ik in één van mijne brieven een biografie leverde, is dood en begraven. Wij, die gewend waren hem een maal in elke veertien dagen bij ons te zien met zijn vonkvrije lucifers, en die verder geen notitie van hem namen hadden hem nog niet gemist. Maar plotseling kwam de tijding. Zondagmid dag klaagde hij over de buikpijn. De directeur van het kosthuis, waar Jantje verbleef, liet hem naar het ziekenhuis brengen en reeds Maandag morgen is Jantje gestorven. Woensdagmorgen is hij uit het ziekenhuis begraven. Alleen zijn eenige broer was op het kerkhof. Van het kerkhof is bedoelde broer naar het kosthuis gegaan enmet den directeur samen heeft hij Jantjes nalatenschap gevisiteerd. Nu herinnert u zich nog wel dat Jantje onder de verdenking stond rijk te wezen en eigen hui zen te bezitten. Welnu van eigen huizen is niets gevonden. Maar men vond in Jantjes kist weggestopt in een hoek, drie portemonnaies, die aardig vol warenl 't Was nu wei geeu kapitaal, maar 't was een aardige spaarduit en Jan je had er, als hij had blijven leven, na nog eens een tiental jaren luci- fersventen, genoeg aan gehad om rustig zijn eind te halen. Dit schijnt Jantjes illusie te zijn geweest: zooveel geld bijeen te brengen, dat hij er op zijn ouden dag van leven kom De dood heelt dat onmoge lijk gemaakt. Hij is gestorven zonder plezier van zijn geld te hebben gehad. Onze vonkvrijeluciferskoopraan is niet meer en wij zijn verplicht ons in de buurtte voorzien. Ik ben bang dat wij Jantje zeer missen zullen. Zijn lucifers waren zoo goed en zoo vonk vrij D. GORINCHEM, 17 Febr. De prijzen der Granen waren als volgt Ristar'we »'6,25 a 6,50, roode dito f6,a 6,20 witte dito f6,10 6.30, inl. rogge f4,20 a 4,40, buitenl. dito f4,a 4,10, gerst 14,60 a 4,70, haver f3,00 a 3,20, duivebooneu f6,25 a 6.50, blauwe erwten fó,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 139 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f190 210 Kalfvaarzen f 140 a 160 Melkkoeien 1170 180 Hokkeling ossen 1 Va jarige ossen f100 120 Guiste vaarzen f 90 100 Pinken f 60 a 70 Graskalveren f 40 a 50 Nuchtere kalv. f 10 a 14 Aangevoerd 8 varkens van 17 a 18 c., per half kilo, 80 biggen van 14,a 8.per stuk Eieren f 0.80 a 0.90 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per Va kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f27,p. ton. bruinblanke ffergertraan f33,r blanke Bergertraan f44, u Groenlandsche Robbentraan (smecrtraari) iu petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L Maaslevertraan f26.p. ton Nat. Med. levertr le soort f78.p. ton. h (stroogeel) 2e f p. ton Stoommedicinale levertr. Ie f96.p. ton. n 2e f—p. ton* oor de vele bewijze:! van deelneming ontvangen bij het overlijden en de begrafe nis van onzen geliefden Broeder, JOHANNES SMULDERS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie C. J. SM ELDERS. Tilburg, 18 Februari 1896. te Waalwijk, maakt bekend dat van de vaste goederen, behoorende aan WIL LEM KOENSENte Drunen zijn ingezet en geboogd Koop I. Het huis, erf en tuin te Dru nen op slechts f 525. Koop II. Bouwland op slechts f 480. TOESLAG ter herberge van DAYID van der WESTEN te Drunen, 's avonds 6 uur. Bij den toeslag worden koopen 1 en II in massa afgeslagen. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris gehoogd worden. 's morgens 10 uur, ter herberge van A. van der Zaken te Besoijenzal NOTARIS MIDDELKOOPgevestigd te Oapelle voor den lieer VAN DAM Van Brakel in het openbaar Voor 4 jaren 1896 tot en met 1899, Ruim 52 hectaren best Weiland onder Drongelen en Eethen in 29 perceelenals van ouds. Bij biljetten breeder omschreven. De ondergeteekende, Directeur der Rijks normaallessen te Waalwijkbrengt ter algemeene kennis, dat er met 1 APRIL e.k.aan genoemde Inrichting en aan de daaraan toegevoegde Voorbereidende Klasse gelegenheid is om als K WEE* KELING te worden ingeschreven. Zijdie aan het toelatings-examen wen- schen deel te nemenzijn gehouden bij den /jndergeteekende in te dienen de volgende stukkenlo. hunne geboorte acte2o. een getuigschrift van het hoofd der schoolwiens onderwijs zij het laatst genotenomtrent hun gedragaanleg en vlijten 3o. eene verklaring van ouders of voogdendat deze voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De adspiranten voor de Normaallessen moetenop 1 Aprilden leeftijd van 14 en die voor de Voorbereidende Klasse dien van 12 jaar bereikt hebben. Tijd en plaats van het examen zullen nader worden bekend gemaakt. Waalwijk, den 8 Februari 1896. W. VAN DER SLUIJS. Een ongehuwd persoon, drie jaar als hoofd van een schoen- en laarzenmagazijn werkzaam geweest, zoekt in kennis te komen met een fabrikant, om op zeer voordeelige conditiën in een der steden van Holland een Brieven onder no 4 aan het bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3