Staatkundig overzicht. BUITENLAND. België. Frankrijk. Spanje. Oostenrijk, Nina Gipsy. hieruit voortvloeit, dat we te haastig oor- deelen en maar al te gaarne onze meening. ten beste geven. Dat heet dan openhartig heid, maar lijkt er heelemaal niet op. Van de omstandigheden hangt liet af, of we het moeten kenmerken als babbelzucht, kwaad sprekerij lastering of onbeschoftheid. Als iemand »het hart op de tjOng heeft zooals men dat in eigenaardige beeldspraak noemtdan bewijst zulksdat het hem niet op de rechte plaats zit. Het hoort daar niet. Het uitflappen van al hetgeen maar in de gedachten komt is kinderachtig; het getuigt van gemis van verstand, van gevoel en van ernst. Men spreekt wel eens van ^gesloten ka rakters// en bedoelt daar dan lieden mee, die weinig uitlaten en daardoor geen gelegen heid aanbieden om hen te leeren kennen. Ken lofspraak beteekent dat niet: het geldt meer als een reden, waarom ine;i zich tot iemand niet aangetrokken gevoelt. Dat is zeer juist gezien. We gaan niet bij voorkeur om met een man, die al zijn deuren en vensters zorgvuldig dichtspijkert We zouden dan altijd moeten vreezen, dat hij iets te verbergen heeft, wie weet hoe erg of het een of ander in zijn schild voert, wie weet hoe verschrikkelijk En wij, die er niet toe gesteld zijn dat men ons mijdt, we zetten de deuren open, we ver gunnen een ieder een blik te slaan in dat gedeelte der woning, dat niet bestemd blijft voor onze meer intieme verrichtingen, waar mede niemand iets te maken heeft En, dan zorgen we tegelijk, want daar komt het op aan, dat in ons huisje alles behoorlijk op orde is, dat men er gerust in mag kijken en overal komen kan. Maar daarom is het uog niet noodig, iedereen als het ware te dwingen om binnen te gaan, door altijd aan de voordeur te staan en de aandacht te vestigen op hetgeen er bij ons te zien is. Dat doet eigenlijk de al te open hartige prater. Hij houdt elk bezig met z ij n zaken en met z ij n aangelegen heden, meenende dat ieder daar een heel levendig belang iu stelt, verhaalt allerlei dingen, die heeten tot de vertrouwelijke mededeelingen te behooren en die een an der eigenlijk niemandal kunnen schelen. Zijn hart ligt open voor iedereen, wel een reden om de bezichtiging niet de moeite waard te achten. En wat hierbij het leidend beginsel is? IJdelheid, mijnheer, anders niets, tenzij er nog een scheutje onbe schaamdheid in gemengd is. Wel te sprekeD, waar te zijn onder alle omstandigheden, maar nooit iemand zoo genaamde waarheden opdringen en alleen dan woorden spreken die leed doen, als het belang van anderera ons er toe dwingt, dat is moeielijker dan het schijnt. Doch wat wij er mee winnen, is dubbel waard, dat we er ons met ijver op toe leggen. (R.N.) De senaat der Noord-Amerikaansche Unie heeft met 64 tegen 6 stemmen eene resolutie aangenomen waarbij de Cubaansche opstan delingen als oorlogvoerenden worden erkend en president Cleveland wordt uitgenoodigd aan Spanje zijn vriendelijke diensten aan te Zult ge hem openen? vroeg zijne vrouw. Ja, antwoordde hij, de enveloppe voorzich tig openmakende. Hij las en zijn vrouw las over zijn schouder gebogen, in eens met hem mee //Mijnheer Raoul, Prosper is gevangen en wordt van een diefstal beschuldigd, die hij, ik ben er zeker van, niet pleegde. Voor drie dagen schreef ik u dit reeds. Hé, hoe dat, viel Fauverlot zichzeli in de rede, zij heeft geschreven en ik heb haar brief niet gezien Maar man, zij kan hem immers zelf op de post gedaan hebben, toen zij op het paleis van justitie moest komen. Ja, dat kan zijn, zei Fauverlot een weinig bedaard en hij vervolgde den brief en ik hoorde niets van u. Wie zal Prosper helpen indien zijn beste vrienden hem verlaten Als u dezen brief onbeantwoord laat, acht ik mij van de belofte, die ik u eens deed, ontheven en zal ik zonder aarzelen openbaren, welk onderhoud ik eens tusschen u en den heer de Clatneran opving. Maar ik kan op u rekenen, niet waar Ik wacht u overmorgen tusschen 12 en 4 uur in het hótel „den Aartsengel." Nadat Fauverlot den brief gelezen had begon hij hem zonder een woord te spreken over te schrijven. Nu, vroeg zijne vrouw, wat zegt ge er van? Fauverlot stak den brief voorzichtig in de enveloppe, toen de deur van de kamer plotseling geopend werd en een der kelners tweemaal floot„psitt, psitt." Fauverlot verdween met verwonderlijke vlug heid in een klein kamertje, dat aan de eetkamer grensde. Hij had niet eens tijd, de deur achter zich te sluiten. Nina trad binnen. Helaas, zij was zeer veranderd, het arme meisje. Zij had bleeke ingevallen wangen, haar lippen hadden haar frissche kleur verloren, en onder haar oogen, die koortsachtig gloeiden en rood waren van het weenen, lagen donkere kringen. Toen vrouw Fauverlot haar zag, slaakte zij een kreet van verwondering. Hoe lieve, gaat gij uit? Ja iulïrouw, het moet en ik kom u verzoe ken, iedereen, die voor mij mocht komen, Ie laten wachten. bieden, met het oog op de onafhankelijk - verklaring van het eiland. Met 203 tegen 16 stemmen nam de kamer ten aanzien van Cuba een besluit overeen- komende met dat van den senaat. Men zal den president zien aankomen Juist ging generaal Weyler tot veel krachtiger maatregelen over door een der gevangen aanvoerders te doen fusileéren cn een ander voor levenslang tot dwangarbeid ie doen veroordeelen. Verder deed hij bekend maken, dat de goederen van personen, wier afwezig heid niet voldoende kan worden gerechtvaar digd, zullen worden verbeurd verklaard. Op wie binnen veertien dagen na afkondiging dezer bekendmaking terugkeergn is deze maatregel niet toepasselijk. De Amerikaausche regeering is trouwens niet geneigd om de Cubanen als oorlogvoe rende partij, nog minder om de onafhanke lijkheid van Cuba te erkennen. Zij gelooft dat het congres niet goed over de feiten is ingelicht, en zal aan de invloedrijke leden barer partij een relaas der feiten overleggen, die gebaseerd zijn op consulaire rapporten, waarbij de raad is gevoegd dat op dit oogen- blik elke handeling met betrekking tot den Cubaanschen strijd moet worden nagelaten. In Spanje wekten het senaats besluit en de omstaudigheden, waaronder het genomen werd, groote en algemeene verontwaardiging. De geheele pers protesteert. Te Madrid doorkruiste eene talrijke vo'ksmenigte door de studenten aangevoerd, de straten ,,V'eg met Jonathan en „Neer met de Vereenigde Staten roepende en slechts met moeite door de gendarmerie in bedwang gehouden die ook dadelijk het gebouw der Ameri kaansche legatie door 150 man bewaken deed. Ook te Barcelona had eene manifestatie plaats waaraan 15000 personen deelnamen „Weg met de Yankees!" roepende, trok men langs het Amerikaansch consulaat, waarvan een paar ruiten werden ingeworpen. Eene charge der gendarmerie, waarbij verscheidene per- •sonen gekwetst werden, voorkwam erger. Er heerscht groote geestdrift. Verscheidene scheepskapiteins hebben al kaper-brieven aan gevraagd, en de regeering schijnt hare uitestc krachten te willen inspannen, om den opstand meester te worden. Zij heett dus verklaarde de Premier Canovas de Castillo in een ge sprek met een verslaggever voldoende hulpmiddelen tot Juni en kan zoo nood g dan verder credieten vragen. Baratieri laat riit Massaua seinen dat er geen belangrijk nieuws is van het oorlogs- tooneel. Hij gelooft dat de Sjoanen beslui teloos zijn. Menelik en de koningin zijn Vrijdag met een klein escorte naar Axum (de oude kroniugsstad) gegaan. De opstan delingen verdeelden hun strijdkrachten in twee korpsen, waarvan het eerste onder Ras Sebat bij Sevea strathet andere, onder bevel van Agos en Addi- Co'qual, in het district Soroesko. De laatstgenoemde twee hoofden moeten het oneens zijn over de houding die zij zullen aannemen ten opzichte van Sebat, die aan het gevecht van den 25en slechts een klein oandeel genomen moet hebben. Te Venetië, Milaan, Brescia, Palermo en in andere steden zijn beto >gingen gehouden tegen de koloniale staatkunde der regeering. Te Milaan namen aan een leestmaal, door het republikeinsch comité georganiseerd in weerwil van het verbod van den prefect, 7 afgevaardigden deel. Toen men vervolgens op het Domplein ging manitesieeren nam de politie 14 betoogers in arrest. (Zie onder Italië). Maar waar gaat gij flan heen Groote God, op (lit uur, als het reeds donker wordt Nina aarzelde even, maar zei toen U, die zoo goed voor mij zijt-, durf ik het wel toevertrouwen; lees dit briefje dat mij zoo even door een besteller gebracht werdt. Hoe, zei vrouw Fauverlot verschrikt, een bestelier, is die bij u boven gekomen Verwondert u dat? O neen, niets, antwoordde de ex-koopvrouw en met luider stem, opdat haar man haar zou verstaan, las zij „Een vriend van Prosper, die u noch ontvan gen, noch opzoeken kan, moet n noodzakelijk spreken. Kom van avond om 9 uur precies in het wachthuisje van den omnibus bij.den toren van Saint Jacques. De schrijver dezes zal er ook ko men, om u mededeelingen te doen teneinde alle vrees uit uw hart te verbannen." Eu gaat gij er heen Natuurlijk. Maar dat is een laakbare onvoorzichtigheid, een dwaasheid, men lokt u in een val. Dat doet er niet toe, antwoordde Nina, ik ben te ongelukkig, om nog iets te vreezen, en zonder meer te willen aanhooren, vertrok zij. Zij was nog niet op straat, of Fauverlot was reeds uit zijn schuilhoek terug gekomen. De zachtaardige agent was doodsbleek van woede. Alle duivels, riep hij, wat is dat hier voor orde, waar vreemde menschen naar boven loopen, als in een openbaar huis? Zijn vrouw beefde van top tot teen en wist niet te antwoorden. Wie heeft er ooit zoo iets beleefd, vervolgde hij. Er is een besteller gekomen en niemand heeft hem gezien. Hoe heelt hij dat klaargespeeld zoo maar naar boven te gaan Ah, daar steekt wat achter. En gij, een verstandige vrouw, zijt dom genoeg, om het meisje var. het rendez-vous terug te willen houden. Maar, maar -- Wat, hebt ge dan niet begrepen, dat ik haar na moet gaan, om te zien wat zij voor ons ver bergt. Gauw, help mij, dat zij mij niet kan her kennen. In een oogenblik zag Fauverlot er door middel van een pruik en zwaren baard geheel onkenbaar uit. Hij had een kiel overgegooid en geleek op De toestand op Kreta wordt ernstiger. Men J gelooft dat de Turksche politiek er op gericht j is de bewoners te provoceeren. Karatheodoi y pacha, de gouverneur generaal, heelt, naar men wil, zijn ontslag aangevraagd. Als zijn op volger wordt genoemd Turkhan, ex minister van buiienlandsche zaken. Te Konstantinopel houdt het gerucht aan, dat Turkije op aandringen van Rusland be sloten heeft van Engeland de ontruiming van Egypte te eischen. Het Kngelsche gouver nement zou 6 maanden tijd worden gelaten om zijn troepen terug te trekken. Uit de troebele bron van cle Jonannesburger Times correspondentie komt de mede- deeling, dat president Kruger naar Engeland gaat met de volgende plannen Eerstens zal nïj trachten de intrekking van het verdrag van 1884 te verkrijgen en de vervanging daarvan door een vriendschaps- en handelstractaat, waarbij Groot-Briltannie eenvoudig als de meest gezaghebbende (pa ramount) mogendheid in Zuid-Afrika wordt erkend. Verder zal de aanhechting van Swaziland bij-de Transvaal worden verlangd, henevens de waarborging van-4e onafhanke lijkheid der republiek. Voorts vei langt de president voor de Transvaal zekere rechten van voorkeur op Kosi bay en de Delagoa- baai. Worden deze voorwaarden ingewilligd, dan zou men bereid zijn aan de „uitlanders" stemrecht te verleenen. De regeeringdus voegt de correspondent er aan toe stelt echter hooger eischen dan zij verwacht in gewilligd te verkrijgen, teneinde de „burghers" die zich tegen het vertrek van den president verzetten, tevreden te stellen. Zij tracht de verdedigingsmiddelen des lands te versterken door aankoop van wapenen en begunstiging der Duitsche immigratie. Zaterdag omstreeks den middag werd in een van de ingangen van de beurs te Ant werpen een bediende, die juist fr. 13000 was gaan beuren en die in een portefeuille bij zich had onverhoeds door vijf mannen overvallen. Ze ontrukten hem zijn portefeuille en gingen op de vlucht, op een na, dien de bediende had weten vast te houden tot de politie op kwam dagen en hem in hechtenis nam. De aangehoudene beweert echter dat hij niets met het geval te maken heetthij was Vrijdag pas uit Aken gekomen en wilde naar Holland. Het is een man van een goede dertig jaar, afkomstig uit Triest. Hij had maar tien. irar.k op zak. De Fransche kamer van afgevaardigden heelt verleden Donderdag een belangrijke wetsbepaling goedgekeurd, voorgesteld door de afgevaardigden Goiraud en Jourdan. Zij houdt in, dat gehuwde vrouwen de vrije be schikking zuilen hebben over het geld, dat zij zelve verdienen, zoodat voortaan in Frank rijk de afschuwelijke gevallen niet meer denk baar zijn waarin arbeidzame en zuinige huismoeders hare bij-verdiensten zien bena derd en doorgebracht door een lui of losban dig echtgenoot. Nagenoeg zonder discussie, in tien minuten tijds, is deze belangrijke hervorming goed gekeurd, waaraan echter een voor arbeid van wel vier jaren verbonden is geweest. i min 11 iir«ai«l»9i die werklieden, die werk zoeken, eri God danken geen werk te vinden. Toen hij klaar was, vroeg zijn vrouw, als altijd gedienstig: Hebt ge je kaart? Ja, ja, laat dien brief aan dien mijnheer de Clameran op de post gooien en pas op, en zonder meer te nooren, dat zijn vrouw hem goed succes toeriep, ijlde hij de de straat op. Nina was hem wel 8 a 10 minuten voor, maar die zou hij wel inlialen. Hij holde in stormpas over den weg, dien zij had moeten nemen en haalde haar op het midden van de Pont de Change in. Zij liep besluiteloos, dan gauw, dan langzaam, zooals iemand loopt, die ongeduldig is, om op tijd te komen, eu te vroeg van huis is gegaan en nu den leegen tijd zoekt door te brengen. Zij liep de plaats Chatelet twee of driemaal rond, bestudeerde de aanplakbiljetten der come dies, zette zich op een bank in het wachthuisje van den omnibus en bleef daar zitten. Een minuut later trad Fauverlot binnen, maar daar hij vreesde, dat Nina hem, niettegenstaande zijn vermomming zou herkennen, ging hij aan den anderen kant van het het huisje in de scha duw zitten. Een zonderlinge ontmoetingsplaats, dacht hij, het meisje in het oog houdend, maar wie kan haar op dit rendez-vous genoodigd hebben Ik zie aan de nieuwsgierigheid, die uit haar oogen spreekt, en aan haar oogenschijnlijke onge rustheid, dat zij zelf niei weet, op wien zij wacht. Het wachthuisje wus vol volk. Iedere minuut riep een jongen de bestemming van den ver- trekkenden omnibus af. Een menigte menschen gingen in en uit, die uit-of instapten, of van wagen verwisselden. Bij iederen nieuw binnenkomende, overviel Nina een huivering, en Fauverlot dacht: Zou hij't zijn? Eindelijk, toen de klok op het stadhuis negen uur sloeg, kwam er een man binnen, die zonder een nummer te nemen, recht op Nina aanstapte, haar groette en naast haar plaat9 nam. Het was een man van middelmatige grootte, met dikke, rossige bakkebaarden en een vuurrood gezicht. Zijn kleeding. als die van een welgesteld koop man, en verder was er niets bijzonders aan op te merken. Fauverlot verslond hem met de oogen, en hij dacht: Waar ik u ook zal ontmoeten mijnheer, De kamer heeft het ontwerp tegen het knoeien in den beterhand el behandeld. Ar-tikel een is aangenomen. Hel verbiedt den verkoop eu het vervoer onder den naam van boter van elk bereidsël, niet verkregen uit melk of room Ook artikel twee is aangenomen en desgelijks artikel drie, dat verbiedt terzelfder tijd boter en margarine te vervaardigen of te verkoopen. President Faure heeft zijn reis naar Zuid Frankrijk aanvaard. Een talrijke menigte heeft hem te Parijs aan 't station uitgeleide gedaan. Te Laroche, waar 5 minuten op onthoud was heeft Faure een ouden man van 103 jaar, een der weinige overlevenden van het Groote leger, met het Legioen van Eer begiftigd. Te Lyon deed de president een rijtoer door de stad en bezocht het hos pitaal van het Roode Kruis. Na de troepen van net garnizoen te Lyon de revue te hebben gepasseerd woonde Faure een dejeuner bij, hem aangeboden door de kamer van koophandel. De vice president dezer instelling sprak een rede uit, waarin hij de tusschenkomst van den staat in zake werklieden verzekering laakte. In antwoord hierop zeide Faure„Wij willen niet, dat de wetgeving een stelsel schept, waarbij de een boven den ander wordt begunstigd. Wij willen allen de vrijheid handhaven, maar de tusschenkomst van den staat is noodzakelijk voor de werklieden in steden, minder rijk dan Lyon." Maandag ten 7,30 is de president te Toulon aangekomen en is ontvangen door Lockroy en door burgerlijke en leger-gezaghebbenden. De stoet tiok door de feestelijk getooide stad. Na een schitterend Venetiaansch feest is Faufe aan boord van de Formidable gegaan, met bestemming naar Cannes, waar hij Glad stone ontmoet. Woensdag gaat de president naar Nice waar dien dag een gedenkteeken zal worden onthuld voor de vereeniging van Nice met Frankrijk. Daarna banket. Uit Valence wordt gemeld, dat drie Spanjaarden en een Italiaan, die dolken bij zich droegen en door hun auarchistische vrienden van Marseille naar Lyon waren gestuurd, te Valence zijn gearresteerd. De Figaro beschuldigt het ministerie een komplot verzonnen te hebben. Vijflien duizend personen, naar schatting, onder leiding van de hoofden der republi- keinsche partij, vereenigden zich op de Plaza de Catalüna te Barcelona en trokken vervol gens naar het huis van den consul der Ver- eenigde Staten. Paar werden de ruiten ingeworpen. De politie voerde toen een charge uit; twee personen werden gekwetst, twee manifestanten zijn in hechtenis genomen. Intusschen waren troepjes naar de prefectuur en de officierea-societeit gegaan om daar hun vaderlandslievende gevoelens te lachten. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Weenen zijn 44000 stemmen uitgebrachtwaarvan 34100 op de 46 gekozen anti semieten en slechts 9600 op de liberalen. De socialisten kwamen in geen enkel district boven de 100 stemmen. De nederlaag der liberalen is dus zoo volkomen mogelijk en spelt weioig goeds voor hen bij de aanstaande landdags- en rijksraadsverkiezing. zal ik je herkennen en van avond volg ik u overal, om te weten wie gij zijt. Ongelukkigerwijze kon hij, hoe goed hij ook luisterde, niets van het onderhond tusschen den heer en Nina verstaan. Het eenige, wat hij kon doen, was door hun gebarenspel en gelaatsuit drukking, opmaken waarover zij spraken. Toen die heer haar gegroet harl, scheen Nina zoo verwonderd te zijn, dat het duidelijk bleek, dat zij hem voor het eerst zag en toen hij na plaats genomen te hebben, eenige woorden tot haar gesproken had, was zij met een beweging van schrik opgesprongen. Zij SGheeu te willen vluchten, maar een enkel woord scheen voldoende haar te bodaren. En naar mate de heer vooriging met spieken, verried haar houding nog altijd zekeren angst. Zij maakte eene afwerende bewe ging maar scheen zich, nadat haar een goede raad gegeven werd, te onderwerpen. Een oogen blik scheen zij te weenen, maar dadelijk daarop verhelderde een glimlach haar gelaat. Eindelijk stak zij de hand op, alsof zij een eed deed. Fauverlot knarsetandde van woede. Gek, die ik ben, zei hij tot zichzelf, om zoo ver weg te gaan zitten. Hij dacht er juist over, hoe hij, zonder arg waan te wekken, dichterbij kon schuiven, toen de heer opstond, Nina zijn arm aanbood, dien deze zonder verdere plichtplegingen aannam en zij zich verwijderden. Zij schenen het samen zoo druk te hebben, dat Fauverlot er hoegenaamd geen gevaar in zag, ze op korten afstand te volgen, een voor zichtige maatregel, want het was stampvol op den boulevard. Daar zag hij de twee oversteken en in een rijtuig stappen. Heerlijk, dacht Fauverlot, ik heb ze beet, nu behoef ik mij niet te haasten. Terwijl de koetsier zijn leidsels scheen tebevess tigen, haalde Fauverlot diep adem en toen het rijtuig weg reed, was hij er in drie sprongen achter, besloten om het tot aan het eind der wereld te volgen. Het rijtuig reed den boulevard Sebastopol op, en tamelijk vlug, maar voor Fau verlot, die niet voor niet de Eekhoorn genoemd werd, beteckende dat weinig. De ellebogen in de zijden, voorzichtig met zijn adem omgaande, hield hij het lang vol. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2