Looiersknecht Wi Timmermans Zonen, Jos. van Ree, Spiegels met en zoird'Brornament, ijzeren en houten Leianten, Advertentiën, Een bekwaam WAALWIJK, Meubelen, Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND, SCHILDERIJEN enz. ï&FIlfSI, Karpetten en Matten KINDERWAGENS Bedden en Matrassen kan nog GEPLAATST worden op de looierij van blijft zich beleefdelijk aanbevelen tot het leveren van Yerder alle soorten in alle SOORTEN en PRIJZEN, worden tot in de fijnste soorten ge leverd. Hospitaal Linnen le qualiteit. Stalen tapijten worden op zicht ge zonden. Ter gelegenheid van zijn 86en Verjaardag de kardinalen ontvangende, zeide de Paus ''at een zóó lang voortgezette werkzaamheid hem zou kunnen doen verlangen de eeuwige rust te gaan smaken, maar dat hij nochthans onwillig zoude wezen zijn werk zoolang het Gode behaagt niet tot Gods eer en in het belang der Kerk voort te zeiten. Z. PI. verklaarde treurig gestemd te zijn over de bedroevende behandeling van hem, die zijne ziel en de ziel zijns zoons op offerde en een onderdanige staatkunde beter vond dan hei handhaven der waardigheid van zijn geweten. God verlichte het pad der verdoolden, opdat zoodanig voorbeeld geene navolging vinde. Een kleine statistiek Van 250 voorgangers van den tegenwoordigen paus hebben er niet meer dan 19 tusschen 15 en 20 jaar de tiara gedragen, en 9 meer dan 20 jaar. Pius IX, de onmiddelijke voorganger van Leo XIII, is in 86jarigen ouderdom overleden, na het langst van alle pausen, 82 jaar, den Heiligen Stoel bekleed te hebben. En slechts drie pausen ziju ouder geworden dan 86 jaar! Gregorius IX, die in 1211 overleed, had den 100 jarigen leeftijd bereikt. Koning Humbert heeft te Napels een wapenschouwing gehouden over de troepen die naar Afrika gezonden worden. Luite - nant-generaal Mocenni, minister van oorlog, generaal Heusch, en vele officieren van den generalen staf bevonden zich in 's konings gevolg. De revue werd gehouden op hst Plein van het plebisciet. Na afloop hield koning Humbert de volgende toesrpaak: „Ik wilde zelf u dsn groet van het vader land en mijn eigen groet overbrengen. Solda ten, het land waarheen gij vertrekt, is geheiligd door het bloed onzer broederen. Het is geen vreemd land meer voor u. Gij zult daar nog den weerklank hooren van onze overwinnin gen de herinnering leeft er nog aan onzen moed, dapperheid en zelfopoffering. Gij hebt die roemrijke voorbeelden na te streven. Soldaten, brengt aan uw wapenbroeders de goede wenschen over van Italië, dat al haar zonen vereenigd ziet ter vedediging van haar vlag." De koning werd na deze woorden rnet geestdrift toegejuicht. Alle officieren van het expeditiekorps werden aan hem voorgesteld. Daarna begaf Z. M. zich naar het arsenaal, om de inscheping der troepen bij te wonen. Aan boord van een stoombarkas begeleidde de koning de transportschepen die deree de verlieten. Slechte berichten uit Erythrca. Generaal Baratieri seint dat hij den len de Sjoanen heeft aangevallen, in drie kolon- nes de linkervleugel, onder generaal Alber- tone, bestond uit vier bataljons inboorlingen en vier battarijen, het centrum uit de brigade van generaal Arimondt met twee batterijen, en de rechtervleugel uit de brigade van ge neraal de Bormeda met vier batterijen, ter wijl de brigade van generaal Ellena met batterijen in reserve gehouden werd. Het hoofd van de kolennes overrompelde de pas sen naar Adoea zonder slag of stoot. Alber- tone rukte vooruit op Abokarima en was weldra slaags met het geheele Sjoaansche leger. Tegen die overmacht kon hij het niet lang uithouden, maar moest terugtrekken, en Arimondi werd met het centrum te hulp geroepen om zijne terugtocht te dekken. De linkervleugel kon, wegens zijn benauwde positie, niet zijn geheele strijdkrachten ont plooien. Een onstuimiger aanval van de Sjo anen, die zich uitstrekte over het geheele front en linker- en rechtervleugel omvatte, noopte de Italiaausche troepen, hun stellingen te verlaten, wegens de groote moeielijkheden die het terrein opleverde. Bijzonderheden over de verliezen zijn on bekend. De Italianen hebben zich terugge trokken achter de rivier Beleza. Het treurige nieuws maakte te Rome na tuurlijk diepen indruk. Eerst tegen 2 uur in den nacht werd het officieele bericht met de eerste bijzonderheden openbaar gemaakt. Daaruit blijkt nog dat generaal Lamberti de tijding van den veldslag ontving van den chef van den generaleu staf loor een renbode, daar de telegrafische gemeenschap gestoord was. Vooral deze laatste bijzonderheid schijnt een ernstige beteekenis te hebben. Generaal Lamberti (die te Massaua bevel voert) is naar Asmara gegaan. De ministerraad is gisternacht dadelijk bij eengekomen. Crispi kwam 's avonds uit Napels terug. De generale staf bleef tot 5 uur in den ochtend beraadslagen. Vanmorgen werd opnieuw ministerraad gehouden. Heden middag te half twee kwam de koning te Rome aan, hij werd door alle ministers ontvangen, en door het volk toegejuicht. De Tribuna, de Faufulla en de Esercito geven extra-edities. Volgens de Esercito beschikte Baratieri over 15000 man met 10 batterijen berggeschut (52 stukken), het groot ste gedeelte van dat geschut moest vernageld of in den afgrond geworpen worden; zooals men weet kon men het bij den terugtocht niet medevoeren. De Esercito gelooft niet dat de Abessyniërs de Italianen vervolgd hebben. De toon der meeste bladen is gematigd; toch zegt de Messagero dat de Italiaansche soldaten niet gestreden hebben voor de eer van het land maar voor die van generaal Baratieri. Overigens acht men den aanval van Baratieri onverklaarbaar. Uit de enkele bijzónderheden over het gevecht zou men mogen opmaken dat de linkervleugel vermoedde, slechts op een af- deeling van het vijandelijk leger te zullen stuken, toen hij onder Albertone een aanval deed op Aboekarina, dat waarschijnlijk tus schen Entisjo en Adoea ligt, dus op de zui delijke plek der stellingen van de Abessyniers. Maar bier vond men juist het gros der vijande lijke strijdmacht Misschien was men door vroe gere berichten in den waan gebracht dat de ïioofdmacht de voorhoede gevolgd was, de Mareb over, naar Goendet, maar men vergiste zich. Dit is zeker dat Baratieri niet op de hoogte was van hetgeen er achter de vijan- pelijke iiniën plaats greep Hij is nu over haast moeten terugtrekken achter de Belesa een bij Debra Damo ontspringende zijrivier van de Mareb d. w. z. ver naar het noordoosten, want Barakit ligt niet ver ten zuiden van Senafe. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteeren de hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 4-087,09; terugbetaald f 3550,60. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2190, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 2326.05 terugbetaald f 2724.95. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1219. WAALWIJK, 4 Maart 1896. Belastingen Ter wille van de ellendige belasting op haardsteden, de domste, hinderlijkste belas ting welke bijna denkbaar is en die nu nog dubbel erger is geworden door dat een premie is gesteld op ongezonde, brandstich tende petroleumtoeslellen mogen ambte naren, wanneer ze maar willen, in onze huizen toegang eischen om de kachels te tellen en om te speuren of ter wille van een ziek kind ook op een koude zolderkamer voor een paar dagen een kachel gezet is aldus de „Van Dag tot Dag" schrijver in het Handelsblad. Dat de wijsheid van een geheele tweede kamer uiet in staat is geweest, die haard steden in ons vochtig en kil klimaat te be schermen, is geen reden voor groote fierheid. Mogen we den minister van financien nu aanraden om alle kamers, die op het Zuiden uitzien, en dus gratis meer zonnelicht krijgen dan andere, afzonderlijk ferm te belasten Dwarskijkers der belasting kunnen die vensters ten minste buitenhuis controleeren.... en dit is zooveel gewonnen 1 Weldra zal men weer aan het invullen van een bundel belastingbiljetten kunnen beginnen Welk een omslachtige en plaagzieke wijze om de burgers te behandelen, die een week oi zes feitelijk heerediensten voor den staat doen en meer dan 10 pCt. van hun inkomen in de kassen van staat en gemeenten moeten storten Alles moet geteld en getoond worden. Alles wordt getaxeerd. De kachels worden geteld, de kasten moeten geopend, de meubels worden in oogenschou.v genomen. Er zal nu bovendien worden nagekeken of er ook ergens een rijwiel verstopt is, en of het kleine rijwiel er wel een voor een jong kind is. Al geeft men zoo eerlijk mogelijk zijn inkomen op, krijgt men toch een briet, of die of die nabestaande, die overleden is, u geen geld heeft nagelaten. Als ge een oppasser hebt, die gedaan heeft gekregen vaak zonder dat ge weet in een tweeden dienst, en ge hem niet onmiddellijk den dienst opzegt of als een huisknecht aangeeft, wordt ge in zware boete geslagen. En dan verneemt ge uit het proces-verbaal hoe weken lang uw huis beloerd en bespion- neerd is geworden, als ot ge een misdadiger zijt. Het is alsof er dus een samenspanning is van alle machten en krachten om de on schendbaarheid van het eigen tehuis, van het particuliere leven aan te randen. Eer de staat met electrische X stralen in de schrijflatels naar geheime laden zoekt en de huismuren en portemonnaies doorzichtig laat maken door belasting beambten, hopen wij dat een vereeniging zal worden opgericht tot handhaving en bescherming van het tehuis, dat, als ons éénige rustplaats, onschendbaar moet zijn. Te veel publiciteit is ruw en oneerbaar. We moeten voor decorum zorgen in ma nieren, in taal en schrijven, maar boven alles moeten we onzen eigen haard, al wordt hij belast en getaxeerd, heilig houden. We. moeten een veilig honk houden om te rusten en op adem te komen gedurende dën inspannende» wedren om het beslaan. En als de staat voor het geluk, voor de zenuwrust van het onder belastingdruk gebogen publiek een weinig zorgen wilde, dan behoorde hij ons „veilig honk" meer te ontzien dan hij uu doet. Bronken lui. Maandagavond circa IOV2 uur werd de aandacht der politie getrokken door een uit bundig lawaai, dat zich plotseling op straat liet hooren, en wat was de oorzaak dat een van elders herkomstig paar, (man en vrouw?) zoo ergerlijk aan Bachus hadden geofferd, dat men een gevoed van walging niet kon onder drukken. En wat verder? Dinsdag namiddag kwam dezelfde man bescherming voor zijn vrouw verzoeken tegen de jeugd, welke haar niet rustig koude laten gaan, en wat bleek? dat die zelfde vrouw opnieuw ergerlijk dronken was, terwijl hij als l/i onder peil kon gerekend worden; de politie wist echter te handelen. Train Hcusden—'s Bosch Aan de plannen tot aanleg en exploitatie van den stoomtramweg van 's Hertogenbosch over Drunen naar Heusden is thans door gedeputeerde staten definitieve goedkeuring verleend. Het bestek voor de te houden aanbesteding is nagenoeg gereed. Men stelt zich voor de lijn op 1° Juli e. k. in exploitatie te brengen. Of 't waar zal zijn De koningin—regentes en de Banrdwijksche Overlaat. In zijn „Haagsche Kout" met De Provin ciale Groninger deelt Joh. Gram het volgende mede Als men zoo hoort en leest, dat H. M. zich overal vertoont en zooveel bijwoont denkt men onwillekeurig, dat er weinig tijd voor de staatszaken zal overschieten. Alles schijnt hieibij echter van eene goede verdee ling van tijd af te hangen, want het is bekend, dat H. M-, tot ergernis en teleurstelling der ambtenareu, van elke zaak die haar belang inboezemt, zich al de retro acteu laat voor leggen. Onlangs vertelde mij iemand, hoe de regentes, den toenmaligen minister van waterstaat Havelaar destijds ten paleize ont vangende, in den loop van het gesprek, ver band houdend met waterstaatswerken tot den minister zeide „Ik heb u al eens meer willen vragen, mij eens eene juiste beschrijving van de werking van den Baardwijkschen overlaat te geven." De minister keek heel vreemd op In den loop van het gesprek, dat zich hieruit ontspon, bleek het den staats dienaar, dat de regentes zich de moeite en studie getroost had, om een lijvig handboek over het waterstaatswezen door te werken. Hierdoor had de regentes zich zulk een duidelijk begrip van de werking der verschil lende hulpmiddelen bij ijsgang gevormd, dat, toen H. M., al pratende, hare opvatting van dien gewichtigen overlaat had uiteengezet de minister eenvoudig zei „Uwe majesteit heeft de werking ervan zoo duidelijk eu juist verklaard, dat het mij niet mogelijk zoude ziju, die bevattelijker uit te leggen." Brug over den Dommel te 's Bosch. De Bossche gemeenteraad heeft besloten eene brug te laten leggen over den Dommel aan 't einde van den nieuwen weg van Deu- teren, waardoor de weg naar de Langstraat wordt bekort. Rechtzaken. In de gemeente Etten en Leur zijn gelijk men weet in drie maanden tijds tien branden voorgekomen, welke, niettegen staande het opzet op goede gronden aange nomen mocht worden, niet tot eene straf vervolging konden leiden. Den 15en Jan. jl. ontstond weer brand te Etten bij Van den Berg en werd diens zwager Roovers, als verdacht dien te hebben gesticht, in arrest gesteld. In deze zaak werd Donderdag door de rechtbank te Breda uitspraak gedaan eu Roovers veroordeeld tot drie jaren gevan genisstraf. De eisch was vijf jaren. Tweede kamer. De tweede kamer heeft gisteren met 49 tegen 47 stemmen aangenomen het amendement van de heeren Vermeulen on Kolkman, om de nieuwe wet op de petsoneele belasting pas in werking te doen treden op een door de wet nader te bepalen dag. De eindstem ming over het geheele wetsontwerp is uitgesteld tot a.s. Vrijdag. Vee uitvoer. Diusdag en Zaterdag werden uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar het buitenland verzonden 112 wagons vee, waar van 106 wagons bestemd waren voor België, en 6 voor Frankrijk, ter gezamelijke waarde vari f. 1,240,000. Ter waarschuwing kan dienen dat waggons die meer stuks vee vervoereu dan op den geleidebrief vermeld staan, aan het douanen- kantoor te Esschen worden geweigerd daar dit beschouwd wordt als smokkelarij. Stationsgebouw te 's-Hertogenbosch. Naar aanleiding van de veel besproken spoorwegkaart van Nederland welke vo'gens verschillende bladen, eerst wèl en later weer niet het nieuwe station zou versieren, deelt de berichtgever van het N. v. d. D. aldaar die zich tot heden van eenig bericht dien aangaande onthield thans mede, dat op den vloer van een der wachtkamers van het nieuwe station eene uit gebakken tegeltjes samengestelde spoorwegkaart van Nederland ligt uitgespreid, welke door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen werd aangekocht, met de bedoeling haar eene be paalde plaats in dat station te doen innemen, en dat de heer Kuypers, de bouwmeester van het station, haar voor die plaats onge schikt acht. Nu de kaart echter een maal is gekocht, niet voor f 4000, maar voor pl. m. f 1300 zal haar toch wel ergens in het groote gebouw een schikte plaats worden afgestaan. De berichtgever roemt verder zeer de sierlijkheid, zoowel van het uit- als van het inwendige van het gebouw. De perrons heb ben eene lengte van 500 Meter en zijn geheel overdekt. In de vestibule wijst eene liggende vrouwenfiguur naar de wachtkamer der le en 2e klasse, en in het voor die klassen bestemde j;esiauratievertrek wordt de aandacht van hel publiek gevestigd op een drietal spieuken, aan weerszijden van het buffet en voor den schoorsteen in gulden letteren aan gebracht „Eet wat gaar is „Drink wat klaar is »Spreek wat waar is Alleen het tweede perron zal dienst doen voor aankomende en vertrekkende treinen en het eerste te allen tijde toogankelijk zijn roor het publiek, hetgeen mogelijk is, wijl de controle zal geschieden aan de ruime met glas overdekte brug, welke de beide perrons verbindt. Levering schooibchoeften. Bij de aanbesteding van schoolbehoeften voor 1896 in de gemeente Waspik, was de minste inschrijver een schoenmakers knecht; burgemeester en wethouders hebben hem de levering opgedragen. Aanranding. Een heer nam gisterennacht om 2 uur op den Dam te Amsterdam een aapje om daar mede naar den Haarlemmerdijk te rijden. De koetsier scheen niet vrij van sterken drank te zijn. Hij is althans niet naar het opge geven adres gereden, maar naar den Spaarn- dammerdijk, waar hij voor een huis stil stond. Plotseling werd het portier geopend en de heer door eenige onbekende kerels uit het rijtuig gesleurd, en beroofd van eene porte feuille, inhoudende f 100 aan bankpapier, en van eene portemonnaie met f 15, alsmede van ziju gouden horloge met ketting. De aanranders hebben den bestolene toen vrijgelaten, het rijtuig was inmiddels wegge reden. De heer spoedde zich naar het po litiebureau aan de Haarlemmerpoort om daar aaugifte van de aanranding te doen. Gelukkig wist hij daar mede te deelen dat een der boomen van het rijtuig ongeschilderd was zoodat het niet moeilijk viel den koetsier op te sporendiegevolgd door een groote menigte, naar denzelfden politiepost gebracht werd. De koetsier heeft een gevangenisstraf van vijf jaar achter den rug. Het is te hopen dat nu men de koetsier heeft, ook de andere kerels, die in het complot betrokken zijn, zal weten te ontdekken. Verdwenen. Te Arnhem heeft een heer met zijn vrouw drie maanden in een der eeiste hotels gelo geerd, een rekening van f 800 gemaakt, om daarna spoorloos te verdwijnen. De koffers van het echtpaar blekeneenige leege cognacflesscheu te bevatten. Behalve de hotelhouder, komt nog een overste f 100 aan het echtpaar te kort. Brand. Te Gameren (Gelderland) zijn Zaterdag drie boerenstellingen door een onbekende oorzaak in de asch gelegd. Een hit en twee varkens, zoomede een aanzienlijke partij hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3