binnenlandT" BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. Turkije. UITVOERINGEN. te betoogen, voornemens zijn eenige schepen naar de Adriatischc zee te zenden, die er Italiaansche oorlogsschepen zouden ontmoeten een manifestatie waarvoor niet de minste reden bestaat. De hertog Di Sermoneta minister van buitenlandsche zaken, heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden te Rome een circulaire gezonden, waarin hij zijn vertrouwen uitspreekt op hun vriend schappelijke betrekkingen tusschen Italië en hun respectieve landen te ontwikkelen. 't Eenige wat er dus veranderen kan is de verhouding tusschen Frankrijk en Italië, die kan een graad of wat stijgen, zonder eenig nadeel voor de vis tl vis Oostenrijk en Duitsch- land aangegane verplichtingen. De eedsaflegging van Di Rudini en Ricotti is geschied in handen van Crispi, die de decreten vau de benoeming ook had gecon trasigneerd terwijl de overige portefeuille houdersna voorgesteld te zijn aan koning Humbertdezen de voorgeschreven belofte deden. De koning was heel vriendelijk, hij zeide in de heeren een groot vertrouwen te stellen en hoopte 't beste van hun arbeid voornamelijk met betrekking tot Afrika. Het nieuws uit Afrika blijft vaag en on vertrouwbaar voor één deel, onbeduidend en oudbakken voor een ander. Zeker lijkt alleen, dat de Sjoanen niets voorwaarts betrekken wat waarschijnlijk in verband staat met hun zorg voor een goede proviandeering: in het regenseizoen willen zij dicht bij de centra zijn en zelfs is een terugtrekking van de hoofdmacht van Adigrat, niet onwaarschijnlijk. Dan zou de driehoek, gevormd door Adoua, Adigrat en Makalle en bezet door de Abes siniërs dus liggen tegenover den driehoek gevormd door Massowah, Asmara en Keren en bezet door de Italianen. Zoo zou men het regenseizoen doorsukkelen, als er niets bijzonders geschiedtDe eene positie weegt wel tegen de andere op, uit een krijgskundig cogpunt: zelfs bij een aanval van Menelik zouden de Italianen (30000 man) niet in slechte conditie zijn, doch een aanvallende houding nu, zou voor Baldissera aan waanzin grenzen. Uit Massowah is geme'd dat de Engelsche troepen zich gereed maken om van Suakim uit optetrekken tegen de Derwishen. Dat zal wel onjuist zijn of 't is een ballon d'essai" evenals het bericht, dat een formidabel leger van Derwishen tegen Kassala oprukt. Terwijl Crispi van Milaan uit formeel beschuldigd wordt Baratieri te hebben ge pousseerd tot den aanval door een 27 Febr. aan dezen gezonden gispings telegram wordt te Rome gesproken van een verklaring, door Baratieri afgelegd, waarin hij alles op rekening van de omstandigheden stelt: hij moest iets doen, de levensmiddelen begonnen te ont breken en nieuwe waren bijna niet ie krijgen, terwijl aan terugtrekken niet te denken was. Zoo was de aanval het eenige mogelijke en uitvoerbare. Een talrijk en elegant publiek woonde te Parijs de bijeenkomst bij van het aardrijks kundig genootschap, waarin prins Henri van Orleans de gouden medaille werd ter hand gesteld, welke deze vereeniging hem heeft toegekend voor zijn reis van de golf van Tongkin naar de golf van Bengalen. Een gedelegeerde van den minister van koloniën, overhandigde den prins na diens conferentie het kruis van het Legioen van Eer. Koningin Victoria is te Nizza aange komen. De kunir.gin werd aan het station door verschillende autoriteiten verwelkomd, doch er werden geen redevoeringen uitge sproken. De gewezen eerste minister van Ma dagaskar is aan boord van het stoomschip „Irraouady" te Marseille aangekomen. Hij zal binnenkort naar Algiers worden overge bracht. Maandag heeft te Bilbao een groote ma nifestatie plaats gehad vóór het consulaat der Vereenigde Staten. De manitestanten, ten getale van verscheidene duizenden, zijn in botsing gekomen met de politie, die zich verplicht zag charges uit te voeren. Negen gendarmes en 20 manifestanten werden ge wond. Ook te Salamanca hebben de studenten een heftige betooging tegen de Vereenigde Staten gehouden en de Amerikaansche vlag op de straat verbrand. Nadat de prefect vergeefsche pogingen had aangewend om de menigte te verwijderen, moest de gendarmerie tweemaal een charge maken, welke door de manifestanten met steenworpen werd beant woord. Met veel moeite werd de orde her steld. De universiteit is gesloten. De Spaansche troepen op Cuba hebben de opstandelingen weder in negen gevechten geslagen. De vijand, die door de Spanjaarden hardnekkig wordt achtervolgd, verloor in het laatste treffen 13 dooden en 100 paarden. Generaal Lacharabre versloeg Jose Maceo bij Yaguas, verbrandde her kamp der opstande lingen en hun hospitaal. Generaal Weyler staat op 't punt om van Havana naar Ma- tanzas te vertrekken. De Britsche minister van koloniën, de heer Chamberlain heeft nu, kolonel sir Richard Martin benoemd tot commandant generaal der politie in Bechuana-land, Matabele-laud en Mashona-land. Deze sir Richard zal tevens den rang hebben van commissaris-gedeputeerde onder den High-Commissioner voor Zuid Afrika, sir Hercules Robinson, en alleen verantwoordelijk wezen tegenover de Engelsche regeering. Den éden April a.s. zal sir Martin ver trekken. Jameson en de zijnen zijn Dinsdag weer voor geweest in Bow-sireet. Majoor Coventry en kapitein Gosling waren nu ook bij de beschuldigdendiein plaats van op de bekende bank, op de stoelen voor de zetels der rechters hadden plaats genomen. Eene poging, om hun andermaal door het publiek eene ovatie te doen brengen, mislukte, hoewel de zaal dicht bezet was. Buiten op straat ivas weinig of geen en dan nog zeer onver schillig publiek. De zitting werd andermaal voor eene week verdaagd, nadat uit het getuigenverhoor was gebleken, dat de tocht naar Johannesburg lang te voren beraamd was en van de be ruchte „bede óm hulp» door Farrer Philips, Hammond en Leonard onderteekend voor het front der troepen was voorlezing gedaan, zoodat dezen er alles van wisten waarna enkelen geweigerd hadden mede te gaau. Door kolonel Grey was bij deze ge legenheid verklaard »Ik mag niet zeggen, dat gij gaat op bevel der koningin, maar gij gaat vechten voor de oppermacht der Britsche vlag in Zuid Afrika.» De Engelsche minister van koloniën Chamberlaiu, heeft in het lagerhuis verklaard, dat noch het Engelsche, noch het Kaapsche gouvernement voornemens waren de aanhou ding van sir Cecil Rhodes te gelasten. Hij wist echter niet, of vreemde regeeringen van plan waren het te doen, daar president Kruger op zijn vraag dienaangaande niet had geant woord. Volgens de Sheffielder Independent zou de Transvaalsche regeering met de Por- tugeesche overeengekomen zijn, den Engel- schen staatsman onmiddellijk na zijn landing te Beïra te arresteeren. De nieuwe Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, de hertog di Sermoneta, heeft zijn ambt aanvaard met het verzenden aan de vertegenwoordigers der mogendheden bij het Italiaansche hof van eene circulaire, waarin hij zijn vertrouwen uitspreekt in hunne vriendelijke medewerking en hunne geneigd heid om de vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen hun land en Italië bestaan, tot verdere ontwikkeling te brengen. Twee groote afdeelingen Soudansche Derwischen, waarvan de eene wordt aange voerd door Osmans Digna, trekken aan op Kassalawaarvan men nu weer niet zeker schijnt te weten of de Italianen het reeds ontruimden al dan niet. Dit bericht is echter niet bevestigd. Voorts is te Cairo bericht ontvangen, dat stroopende benden uit Dongola zich schijnen toe te rusten tot een inval in Egypte. Te Asmara zijn Woensdag weer 1400 man aangekomen, die aan de slachting van Adua zijn ontsnapt. Van de colonne der Alpenjagers (bersagÜer blijken slechts twee soldaten en enkele officieren over te wezen. Van Galliano's colonne zijn ook maar enkele officieren over. Verscheidene officieren van gezondheid werden doodgeschoten bij het verzorgen der gewonden. De gevangene officieren bevinden zich in het kamp van den Negus. De manschappen zijn naar Sokota opgezonden. Uit Massaita wordt bericht dat gisteren vredesonderhandelingen met Menelik zijn aangeknoopt. Het vertrek van de troepen is uitgesteld. De sultan van Turkije heeft den Russi- schen minister van buitenlandsche zaken vorst Labanow, met de Nisschan-Imtiaz orvle en den Russischen gezant te Konstantinopel met grootkruis der Medjidie-orde begiftigd. De beide firmans, waarbij vorst Ferdi nand wordt erkend als vorst van Bulgarije en benoemd tot gouverneur-generaal over Oost-Roumelie, zijn door den sultan getee- kend. Zia pacha, oud-gezant te Weenen en te Parijs, zal den vorst de beide firmans en tegelijk het grootkruis der Osmanje-orde met briljanten ter hand stellen. Men beschouwt de toekenning der de coraties door den sultan aan den prins Lo- banoff en den gezant Nelidoff, als een goedkeuring van Ruslands gedrag in zake de Armeniaansche quaestie eti als een bekrach tiging van de goede verstandhouding tusschen Rusland en Turkije. Uit Odessa wordt aan de Times gemeld, dat de Russen voortgaan met het zenden van troepen naar Oost-Azie. Binnenkort zullen nieuwe versterkingen naar Windiwostok ver trekken. WAALWIJK. Zondag 15 Maart, 's midd. 12 uur, zal door de liedertatel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal- Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. r-_ri-iiiïï-irn-ini in >i rrmti iwiMn niri »in mi-iBM ■til» nmmn WAALWIJK, 14 Maart 1896. Kon. besluit. Bij kon. besluit lo is de kapitein der ar tillerie H. Seret, thans op non-activiteit als l d van de Tweede Kamer der StatenGeneraal, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 's jaars en 2e. dien kapitein, gerekend van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Knoeierij ruet tarwemeel Wij weten van nabij, dat met tarwemeel schromelijk geknoeid wordt, en we noemen den landman gelukkig, die onvervalscht brood eet. De vervalschers van onze tarwebloem zijn moordenaars op groote schaal van het tegenwoordige en van de volgende geslachten. Zij verdienen op zijn minst een brandmerk. De bakkers knoeien in den regel niet, maar ontvangen het meel vervalscht van de fabri kanten, die moeten knoeien wegens de scher pe concurrentie. Laatst brachten we een bezoek bij een molenaar. „Zie eens" zeide hij, „daar krijg ik twee monsters van de firma Wat deuk je dat het is „Wel, als het niet zoo zwaar was, zou ik„ tarwebloem" raden. Het is misschien krem- sel of loodwit of een andere verfstof." »Neen,« hernam hij, „het is Chineesche aarde en dient om het meel te vervalschen. Ik gebruik het niet, maar heel veel meel fabrikanten gebruiken het wel. Plet kost 3. 4 a 5 gulden naar gelang van qualiteit en is acht a tien maal zoo zwaar als meel." We vernamen later, dat in Duitschland reeds het aanwezig hebben van iets, dat op meel gelijkt, doch het inderdaad niet is, bij meelfabrikanten strafbaar is. Is dat bij ons ook zoo vraagt het Centr. Na tic vrijspraak. M. C. Kleberg Verberne is de man. die verleden jaar in het najaar terecht stond, als verdacht van vergiftiging van zijne vrouw. Men herinnert zich wellicht nog dit proces, waarin als een element van gewicht voorkwam, dat de vróuw herhaaldelijk vóór haren dood van zelfmoord gesproken had. De man is vrijge sproken. 't Is uit een algemeen oogpunt niet zonder belang de nadere lotgevallen van zulk een vrtjgesprokene na te gaan. Men heeft daartoe gelegenheid, doordat de man zelf over zijn lot klaagt in een ingezonden stuk in het Nieuwsblad van Nederland van 9 dezer maand. In het kort komt het hierop neer: De man, die zes maanden in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, heeft zich bij de werk verschaffing aangemeld, doch vele anderen waren hem voor. Zijne kinderen, die tijdens zijne hechtenis in het Stads bestedelingenhuis verpleegd werden, zijn na zijne invrijheidstelling weer tot zijn last gekomen, schoon hij niets had. Hij heeft zich lot verschillende geestelij ken hier ter stede gewend, doch wordt overal met een schouderophalen weggestuurd. Zijn stuk strekt om te vragen wat hem nu te doen staat. Het adres voor belangstellen den is St. Nicolaasstraat 8 twee hoog, vóór. Oponthoud. Woensdag avond onstoud er een defect aan de machine van den trein 271, welke om 7 unr 40 min. van Lage Zwaluwe naar 's-Bosch vertrekt. Om half tien stond de trein nog te Waspik, en er moest eene ma chine van 's-Bosch komen om hem te halen, tot groot ongerief voor de reizigers, die daardoor de laatste aansluiting in Den Bosch misten naar verschillende richtingen. Doodgevallen. Donderdagochtend is ten huize van den heer M. S. B. aan rlen Schiedamschen dijk no 120 bij het zeemen der ruiten eene 34 jarige dienstbode, uit Besooijen herkomstig, aan de achterzijde van het huis uit de eerste verdieping door een glazen lantaarn op eeu binnenplaatsje gevallen. Zij was onmiddel lijk dood. Diefstal te Nieuwer Arnstel. De Heer J. Dubiez, een Nederlander, die het grootste deel van zijn leven in Amerika heeft doorgebracht en daar een niet onaan zienlijk vermogen verworven had, begaf zich eenigen tijd geleden wegens familieomstan digheden weder naar zijn geboorteland. Hij vestigde zich in de de Verlengde Jacob van Lennepstraat (onder Nieuwer Amstel) en betrok, aangezien zijn verblijf slechts van tijdelijken duur zou zijn, een achterkamer, drie hoog in perceel 60 aldaar. Hoewel hij zich niet veel met de buren bemoeide, was hij om zijn gebrekkig Plol- landsch spreken, in de buurt vrij algemeen als „de Amerikaan" bekend. Dat die „Ame rikaan" in zijn eenvoudig vertrek een aan zienlijk bedrag aan geld en kostbaarheden bewaarde, scheen niet vermoed te worden, en hij zelf vertelde dat allerminst. Toch schijnen de dieven daarvan lucht te hebben gekregen. Vrijdag jl. begat de Heer Dubiez zich voor gezegde familieomstandigheden op reis en kwam Maandag terug. Toen'ontdekte hij, dat men zich waar schijnlijk met valsche sleutels toegang tot zijn kamer verschaft had. Ziju koffer was open gebroken en daaruit was zoo goed als alles gestolen. Verdwenen was onder meer een trommel rr.et 1200 Dollars, een die voorts inhield bedragen van f 9100 aan Amerikaansch papier en geld, t 3900 aan Hollandsch bank papier, grondbezit-bewijzen, eene verzameling oude gouden en zilveren munten, onder welke een zilveren dollars van het jaar 1804 ter waarde van 1000 dollars, gouden damessiera den, een pelsjas en tal van andeie kostbaar heden, te zamen een bedrag van ongeveer f 50,000 vertegenwoordigende. Een steekbeitel werd in de nabijheid van den koffer gevonden. De bestolene was voor t 10,000 tegen inbraak verzekerd. Door de politie van Nieuwer Amstel is met den meesten ijver het onderzoek naar den dader begonnen. Waterstand. Uit Grave De rivierstand was Vrijdagavond 71/3 ure 10.58. Het water is staande. De Benedenmond wei kt over 1600 M. met 28 cM. De elftweg is watervrij. Men meldt uit Ruhrort De Rijn is sedert gisteren nog 52 centi meter gewassen en staat thans aan peil M. 7.02 met laugzamen was. Daar van Mannheim af nog langs den geheelen Rijn wat stijging gemeld is, zoo verwacht men tot heden middag nog langzame stijging. Kehl aan den Bovenrijn, eveneens Trier aan de Moesel en ook de Ruhr hebben sterken val. Prachtig weder bij westenwind en in den morgenstond. Brandstichting en diefstal. Het O. M. bij de rechtbank te 'sHertogen- bosch eischte tegen Elizabeth V., beschuldigd van ten nadeele vair haren zwager W. T. te Boxtel, bij wien zij inwoonde, brand te hebben gesticht en zich aan diefstal te hebben schul dig gemaakt, eene gevangenisstraf van 5 jaar. Lijk opgehaald. Woensdag werd op de Merwede onder Sliedrecht het lijk van een drenkeling drij vende gevonden, welk lijk later herkend is als dat van dr. S. van Gorichem, die sedert eenigen tijd vermist werd. Het lijk is niet naar Gorinchem vervoerd, maar te Sliedrecht begraven. Sluitingsuur. Een tapper te Haarlem had zich voor den kantonrechter te verantwoorden omdat hij zijne tapperij zonder vergunning van den burgemeester later dan 11 uur 's avonds had opengehouden en hoorde f 10 boete tegen zich eischen. De kantonrechter heeft hem echter ont slagen van rechtsvervolging, op grond van het meer vermelde arrest van den Hoogen Raad van 17 Febr. In het desbetreffende artikel van de Haar- lemsche politieverordening is aan den burger meester opgedragen een anderen sluitingstijd vast te stellen, dan die in het algemeen bij dat artikel is bepaald, zoodat, waar de rege ling van dit onderwerp uitsluitend aan den Gemeenteraad is opgedragen een deel daar van, in strijd met de artikelen 134 en 135 der gemeentewet, is opgedragen aan den burgemeester. Kclderdicvcn. Een paar dagen geleden hebben de kelder- dieven weder een stukje uitgehaald te Lith- oiien bij den kastelein Van den Boogaard, aldaar. Door verbreking van toegangen tot de kelderopeningen en wegbreking van steenen hebben ze zich toegang verschaft tot den kelder, en tot eene waarde van ongeveer f 45 aan dranken, jeuever enz. medegenomen. De bewoners, die tegen 12 uur naar bed gingen, hebben niets gehoord. Zwemmende kippen. Door een landbouwer wordt voor waarheid verteld, dat zijne kippen geregeld een breed water overzwemmen naar een eilandje, daar hun voedsel zoeken, en dan des na middags weder zwemmende terugkeeren. Zwemmende kippen zijn zeker eene zeld zaamheid 1 Brand. Men meld uit Sittard De huizei?fabriek der firma Quadvlieg— Van den Heuvel te Jabeek (L.) is geheel door brand vernield. Een groot aantal weik- lieden zijn daardoor voorloopig tot werke loosheid gedoemd. De oorzaak van het onheil is onbekend. Drongclen. De verpachtingen van lande rijen, die hier in deze omstreken hebben plaats gehad, zijn aanmerkelijk lager dan voorgaande jaren, en het is te voorzien, dat verpachtingen, die nu nog moeten plaats hebben ook geen hooger opbrengst zullen geven. Dezer dagen had iemand met een hon denkar, die veel van vergunning had genoten, het volgende succes Komeode bij eene herberg, waar even als naar gewoonte, eeu voederbak stond, zette hij daar vlak voor zijn hondenkar neer en

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2