Notaris"RANT, Notaris BINK, Notaris KANT, ïeei drukte! - Veel vreugde! SiGMES en CIGARETTEN, KIEKEN, Notaris KANT, i s. m m Déjeuners, Diners en Soupers, WedC.Eoltgrefe. W. Gr. Vaags, Lampen en Nikkelwaren, Advertenties, mast- en. schaarhout, Comestibles GEBAK, SCHOTELS etc. EUREKA THEE. Toorhim A. I. Krijstn, UIIUllG, Ingezonden stukken. Handelsberichten. publiek verkoopen VERKOOPBIS publiek verkoopen Markt B 61, publiek verkoopen Chocolaterieën G0MS3Ï lliili Groenten in blik V erkade's Prima Zaansclie Beschuit in bussen legde ze daaraan vast. Na een of meer glaasjes te hebben verorberd trekt hij naar buiten, neemt plaats in den voederbak en zegtna de honden vooraf te hebben losgemaakt VooruilDe ongeduldige dieren snellen voorwaarts, natuurlijk, maar laten hun baas in den voederbak achter. Tableau. (Historisch.) (kipelle. Tot onze.spijt vernemen wij, dat onze geachte stationschef den heer Guffens, deze gemeente gaat verlaten en als zoodanig verplaatst is naar het station Nut der nieuwe lijn Sittard Herzogenrath. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur Schutsluis te Waalwijk. Naar aanleiding van het schrijven in uw blad „De Echo van het Zuiden" over dit onderwerp opgenomen, mag ik wel zoo vrij zijn, daar nog eene kleine inlichting aan toe te voegen. Me dunkt het is toch wel rroodig, dat er eindelijk eens een verbetering komt, daar hier toch zoo'n drukke vaart is. Er wordt over een schutsluis gesproken. Het is toch zeer eenvoudig om zoo'n sluisje op onze haven te maken. Er zijn er toch verschil lende in onze provincie, die zeer doelmatig zijn. De sluis hoeft niet zoo groot te zijn. A!s de booten maar van lengte kunnen schutten. Komen er groote schepen voor, die kunnen met peil van vloeien door gelaten worden en met peil van ebben weer naar buiten. Dan wil ik u verzekeren dat de scheeps- vracht lager zal staan dan op andere plaat sen, als de schepen in het vlotte water kunnen lossen. Wat zou het waard zijn voor onze tram maatschappij en ook voor de stoombooten dat zij op tijd kunnen vertrekken en aankomen. Het is genoegzaam bekend, dat de Amster- sche boot Zaterdags 's morgeDS moest ver trekken en Dinsdags eerst de reis kon ver vorderen. Daar wordt gesproken om de haven te verbreeden. Het is allemaal kosten maken, en land vernielen, en een werk voor één jaar; dan is het weer heizelfde. Wat de door mij bedoelde sluis aangaat, kunnen wij voordelig werken; het talud steil uitgraven en de lengte van de sluis met bazaltsteenen beleggen buiten en binnen kalk, steil afgraven. Dat kan bestaan met een rijsberm ter lengte v.in 30 meter. Dat kan toch zulke groote koste niet worden voor onze gemeente. En zij kan ook het havengeld veihoogen. Daar is geen enkele schipper in onze provincie, die daar op tegen zal hebben. Wanneer zoo'n sluis eens mocht komen, dan moet de haven veertien dagen gesloten worden, en droog gehouden, om de onheilen er uit te halen. Maar dan zijn wij ook van alle kosten af, en dan behoeft men niet meer zooveel geld uit te geven voor het baggeren en kan ook het water laten loopen 2 maal per week, als het de wind toelaat en versch water daar in te zettenom het water weer te kunnen krijgen. Wij vernemen van 8 Maart in de courant: Dat er tegengesproken wordt dat een schut sluis noodig is. Het was te wensehen dat die schrijvers een ander gedachte daar over mogen krijgen. Mag ik het u afvragen hebben onze schepen nog niet genoeg geleden in onze haven Dat is onze gemeente zeer goed bekend. Daar wordt geschreven om ondersteuning te vragen om deze haven te verdiepen en te verbreeden. Wat zal het ons baten. Wat een koste heeft de gemeente niet gemaakt in enkele jaren. En is het nu niet weer hetzelfde? Een schutsluis in de haven is het eenige afdoende middel. H. Kijkjes in de Maasstad. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren Gebrs. v. d. BEEK, te HEEM STEDE op Donderdag 19 Maart 1896 's morgens 10 uur, 150 koopen HeinsparrenHop en Boonstaken droog en groen Brandhout. In het Loonsch Hoekje, te begin- nen bij SPIJER. te Waalwijk, zul 30 Maart 1896 bij INZET en 13 April 1896 bij TOESLAG telkens des nam. 6 ure, ter herberge van JAC. LOMBART te KAATSHEUVEL Een Huis met Koperslagerij, Erf en Tuin, sectie B Nos. 361 en 362 groot 9.76 aren, zeer gunstig gelegen te Kaatsheuvel in de Groote Straat, in eigendom toebeboorende aan ADRIA- NÜS VAN OIJEN. te Waalwijkzal op Dinsdag 17 Maart 1896 's morgeus 11 uur, op 't Kraanven onder Loon-op- zand wassende op perceelen afkomstig van den heer VAN CAMPEN te Sprang, thans behoorende aau de heeren VAN EVERDINGEN en BOLK te Waalwijk. Te beginnen bij C. SPAPENS, De communiefeesten zijn op til. Veel drukte en beslommeringen maar ook veel heerlijkheid. Besprekingen over dit en dat over alles en nog wat worden ge houden. Invitaties aan familie en goede kennissen worden verzonden, en ontvangen, men móet zórgen voor geschenken men behoort een en ander inleslaan om uwe gasten waardig te ontvangen dien dag moet een ware feestdag zijn, en een hoofd- vereischte is uwe gasten goeie waar te doen genieten. en te Waalwijk, zal voor L. J Dumoulin en kinderen te WAALWIJK, op Dinsdagen 17 en 31 Maart 1896, telkens 's avonds 7 Nur, in het koffiehuis van den heer GEREIS op de markt aldaar Een huis, schuurtje, erf en tuin te Waalwijk achter de Gasfabriek, sectie B no. 1263, groot l are 90 centiaren, bewoond door den eigenaar. Te aanvaarden bij de betaling der kcoosom. confiseur, patissier, cuisinier, WAALWIJK, LEVERT: Holiandsch en Fransch koude en warme FONDANTS en fijne der eerste BINNEN- en BUITENLAND- SCHE FABRIEKEN, der firma HOOGENSTRAATEN en anderen fabrieken. DEPÓT Aanbevelend, ALS BOVEN. Ver kade Comp Zaandam. I Aanbevelend, Ijzerwaren, Huishoudelijke- en Schoenmakersartikelen. WAALWIJK, bij de Haven. Wegens vergrooting van den win kel, uitbreiding der zaak. Voorhanden een flinken voorraad Vlechtwerk in alle afmetingen en mazen. Heiningdrf^td, puntdraad, Asphalt—dakpapier. Goed GEREEDSCHAP voor landbouwers timmerlieden, leerlooiers en schoenmakers. BOUWMATERIALEN, alsvaste en tuimelende ramen, dakramen, schoorsteenschuiven, raamgewichten enz. enz. Deurpaneelen, ijzeren balken en dakgoten kunnen binnen weinige dagen geleverd wor den. Voor heeren Aannemers en Timmerlieden SPECIALE PRIJZEN. Een uitgebreide keuze in geëmailleerde- gelakte- en andere huishoudelijke artikelen. Vele soorten SIGAREN van de beroemde firma N. O. ESTOPPEY Co., Utrecht. Lage, doch vaste prijzen ROTTERDAM, 12 Maart 1896. Onder welke zonderlinge verhoudingen het leven in een stad als Rotterdam soms geleid wordt telkens en telkens opnieuw krijgen wij er het getuigenis van. Langzamerhand hebben wij, die wat druk aan het openbaar verkeer deelnemen reeds zooveel gehoord, dat het al heel bar moet wezen, wil het ons bijzonder frappeeren. Groote verontwaardigde verbazing is ons vrij wel vreemd geworden en het is schrijver dezes, die tot de boven gesignaleerde ,wij" behoort, heel vaak overkomen dat hij op de vraag: //Maar vindt u dat dan niet vreeselijk?" kalm ant woordde: „Wel neen,'t is heel gewoon. Er bestaan nog veel erger dingen." Toch, een enkele maal kan ook de meest ver stokte stoicijn een uitroep van verwondering, een vraag «hoe is 't mogelijk niet weerhouden. Zoo in de laatste zitting van de arrondissements rechtbank. Er stond een kerel terecht, beklaagd van moord aanslag op een vrouw, 't Was een brutaal schunnig heer, dat de pet zoolang scheef op 't hoofd liet stuan, tot de veldwachter beval die af te zetten. Onbeschoft keek hij de zaal rond, glimlachte even tegen een goeien kennis op de publieke tribune en zag met een minachtend oog, dat heel zeld zaam is onder onontwikkelde beklaagdende deftige rechters achter hun groene tafel aan. Beklaagde, sta opgelastte de president. Loom, onverschillig voldeed de man aan het hevel en gedurende het geheele verhoor bewaarde hij de eens aangenomen ploertige onverschilligheid. De vrouw op wie hij den aanslag had beproefd was zijne vrouw, dal wil zeggen niet zijn wettige echtgenoote, maar hij had jarenlang met haar een kamer in een der achterbuurten bewoond. Zij was vischvrouw, een stevig wijf, die geweldig sans-gêne deed en de rechters heel farailjaar waarde heeren" noemde. De inan verdiende geen cent. Hij at, dronk borrels, kleedde zich van het geld dat zij thuis bracht. Dat vond hij waarschijnlijk heel gewoon, want geen enkele maal, volgens het getuigenis van de vrouw en hij sprak dat niet tegen, deed hij moeite werk te krijgen. Nu zoudt ge veronderstellen dat hij tenminste, bij afwezigheid der vrouw iets in 't huishouden deed, dat hij de kostwinster behoorlijk behan delde, maar: «Nee, waarde hecren, hij stak als ik't zoo maar is zeggen mag nooit geen poot uit, behalve naar inijn as ik thuis kwam. Dan ranselde die me geregeld af, omdat ik het vertikte hem geld voor bittertjes te geven. Ik verdiende 't zuur genoeg, hij hoefde 'i niet op te zuipen, nee' wat. zeg u non. Maar bang was ik niet van'm, daar nie'van. Ik lustte- n-era en astie het te bar maakte, nam ik ook effetjés me vijf op. Waarom ging je niet van'm vandaan? vroeg de president. Ja, waarde heer, waarom? zeg u et me nou. Ik vond het gek voor de buren, die dachten dot ie m'n man was, och en ik was 't gewend zie je. Maar eens het ie 't te bar gemaakt. Toe heeft ie me een pook naar m'n hersens gesme ten, dat het leelijk ankwam. 't Heeft een paar uren gebloeid. Hier, waarde heer, je kent et lidteeken nog zien. Dat liegt ze wel echtriep de beklaagde. Hou je mond man, ik vraag je niets, zei de president. Nou, toen most et maar uit wezen. Ik heb 'm veertien dagen van te voren gewaarschouwd dat ie zich van een ander kosthuis voorzien kon. Maar daar stoorde-n-ie zich niet an. Hij deed heelemaal geen moeite om wat anders te krijgen. Nou, toen neb ik 's avon's zijn pakje kleeren op de trap gelegd en ik heb de deur afgesloten. U begrijpt wel, waarde heer, wat dat gaf. Een leven en een spectakel van heb ik jou daar, maar ik liet me niet lijmen, ik hield me' deurtje toe. Woedend is ie weg gegaan en op de trap het ie geschreeuwd, dat ie me vermoorden zou. U ken het de buren zelf vragen. U snapt wel dat ik toch niet erg gerust was en toen heb ik er meneer de commesaris over gesproken en die heeft gezorgd dat ik toezjoers twee agenten achter me had. 't Is niet plezierig maar ik hoelde niet bang te wezen. Nou maar op een avond het ie 't me toch geleverd. Toen 'k er niks niet op verdacht was, schooi ie met een mes op me af en as de agenten 'm niet precies op tijd beetgepakt hadden, zou 'k nou niet zoo voor je staan, waarde heeren. En wie weet wat ie je dan wijs gemaakt had, want dat kan ie. 't Is een geluk. Beklaagde beweerde dat het heelemaal zóó niet gebeurd was. Het wijf heit me altijd getemteerd. Ik kan je zoo alles niet vertellen hè? Mijn vrienden, die toch ook niet naar het stadhuis geweest waren om ja te zeggen, hadden het bij hun vrouwen een boel beter. Ze konden altijd wel een stuiver voor een borrel krijgen en ik niet. Dan liadt je moeten werken man zei de president. Werken, jawel, werken. Daar kan je alle dagen toe komen De anderen werken ook nooit en die krijgen toch geld. En kan ze mijn zoo maar op straat zetten? Midden in den nacht? Is dat fatsoenlijk Zou u ook niet woedend wezen als 't u passeerde Ileb je nog iets meer te zeggen, beklaagde Ja wel. Dat mes, geloof maar niet, dat het zoo erg was. Je kon er geen garnaal meê snijden, 't was zoo bot als iets en 't was dus voor 'haar ook niet gevaarlijk. Ik wou d'r alleen waar schuwen, da's al. De dienders waren d'r toch ook gauw bij, want vóór ik nog een woord ge- zeid had, lag ik al geboeid op de steenen. De agenten daarentegen verklaarden dat het mes wel scherp was en als zij hem niet bijtijds tegengehouden hadden, zou de //waarschuwing" zeker niet zonder bloedvergieten afgeloopen zijn. Het openbaar ministerie eisehte tegen den dader een gevangenisstraf van zes jaren en zelden heb ben wij zoo weinig sympatie gehad voor het betoog, van den advocaat, dat lager straf ge- wenscht was, als in dit geval. Een man als deze, is het niet een vreeselijk type? llij brengt zijn leven door in slenterend niets doen, zuipen en Avaarschijnlijk elke gele genheid aangrijpend, om een slag te slaan. Hij leeft meê van het betrekkelijk weinige dat een hard-sjouwende vrouw verdient en mishandelt haar nog op dén koop toe. Men kan zich niet indenken in het karakter van een mensch, die dat doen kan, jaren achtereen, zonder een oogenblik van zelfverwijt. Hij is, helaas, niet een eenig type. Dozijnen bestaan er van dit soort, getrouwd en ongetrouwd en zij zijn een schande voor de arbeiderswereld tot welke zij, ongelukkig genoeg, gerekend, ja zelfs door deze en gene vereenzelvigd worden. De oorzaak ligt waarschijnlijk meestal bij de ouders. Tucht 1 Iloe weinig is er sprake van tucht in de gezinnen der mindere bevolking? Met een krachtig optreden toen het nog tijd was, zou zeker meermalen een mensch voor de ma-: tschappij behouden blijven, dat nu voor haar verloren, dat nu haar paria is. De ellendige verhoudingen zijn altijd de moe ders van even erge of nog erger verhoudingen. Gesteld een man als de boven geteekende was vader wat zou dan het kind zijn Meermalen is het betreurenswaard dat de wet niet het recht geeft ouders de macht over hunne kinderen te ontnemen. Wij kunnen niet gelooven, dat het opvoedings gesticht, het; eenige middel den rechter gegeven, en nog alleen dan, als het kind begonnen is een misdrijf te plegen, den verloren knaap terugbrengt op het rechte pad. De ondervinding spreekt daar te luide tegen. Maar zeker is het te hopen dat eenmaal, meer ontwikkelde en zuiver humane begrippen de macht geven de loutering van het jonge geslacht met vrucht te ondernemen. D. WAALWIJK, 13 Maart. In weerwil dat de uitvoer naar Frankrijk en Belgie zeer druk is, was de hoornveemarkt bij redelijken aanvoer toch maar flauw gestemd. Kalfkoeien golden f 140.f195.a f Dito vaarzen 1125.tl 165.f Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van 1' 5.a f 9.50 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 773 kg. van t'0,79 f 1.per kg. Eieren i 2 50 a 3,50 per 100 stuks. In granen is de stemming min of meer flauw. Er werd gedaau Prima Helena rogge f138 per 2250 kg. Bissarabische rogge f132 vu Odessa f 125 u Ruwharige tarwe f7,25 a 7.50 per 80 kg. Ronde dito f6,25 a 6,50 u Zeeuwsche witte tarwe f6,75 7,25 per hectol. Gele erwten f5,25 a 5,50 per 80 kg. Duivenboonen 1 5,90 a 6,25 per 84 kg. Inl. haver f6,25 6,50 pc.r 100 kg. Buitenl. haver f6.a 6,50 per 100 kg. Voor huiden was de tendentie beter. Aan de lagere prijzen, waar de eerste hand thans voor sommige partijen verkooper is, schijnen de looiers, om hunne behoefte te dekken wel in te willen gaan. Er werd de laatste dagen veel gedaan. Vooral ook in de lichtere qualiteiten Java',- Kaap- en West Indisehe- huiden. Daar de lichte gezouten Laplata en Rio-Grande koehuiden hoog in prijs staan worden eerstgenoemde soorten thans voor de schoenfabrieken in Noord-Brabant veel ver werkt. De paardeleer-looierijen gaan ook zeer druk. Leder blijft voor alle soorten vast gestemd. Bij flinke verbruikers bestaat veel meer kooplust dan een paar weken geleden. Ondanks het gunstig weder op de droging komt er nog weinig of geen zwaar leer aan de markt en de oude voorraad is totaal op geruimd. Men is algemeen van oordeel dat de prijzen zoowel van zwaar als licht hooger zullen gaan, indien het buitenland onze markt althans weer niet komt bederven. Schors en alle andere looimiddelen zijn met veel aan bod aau lagere prijzen verkrijgbaar. handhaaft den goeden naam, die zij' zich door haar lekkeren, zuiveren smaak, lijne rijs en onovertroffen I broosheid verwierf. Het groote debiet bewijst, hoe ze, mede dooi- haar doel-1 matige, zindelijke verpakking in bus- J sen, door het publiek wordt gewaar deerd. Groote Ronde 25 stuks 25 ct. Kleine 25 15 Lange in CU blik 100 u 50 ii u v ii ^6 u 25 In kruideniers- en commestiblesvviukels verkrijgbaar. (3)

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3