Notaris RANT, Advertentiën, Bericht van INZET. Buitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Bulgarije. Transvaal. BINNENLAND. Handelsberichten. TOESLAG: Dinsdag 31 Maart 1896, Een „orde der blauwe korenbloemen" wil men in Puitschland stichten, ter gelegenheid van den.lOOen gedenkdag der geboorte van keizer Wilhelm I, wiens lievelingsbloem, naar men weet, die blauwe korenbloem was. „Centaurea Cyanus" heet zij in de kruid kunde. De leden van die orde moeten zich ver binden te strijden voor het christendom, het koningschap en de goede zeden. Keizer Wilhelm zal waarschijnlijk beschermheer wor den van die orde, welke zich voorstelt met hem te strijden tegen de „Umstnrz," en Bismarck zal men het grootmeesterschap aanbieden. De leden zullen een korenbloem in het knoopsgat dragen. Professor Röntgen, te Würzburg, is door den prins-regent van Beieren benoemd tot ridder van de Kroonorde, welke tevens den dragers adeldom verleent. Op den Gisela spoorweg, bij St. Johann- Bischofshofen (Tyrol), zijn twee treinen in botsing gekomen. Een hoofdconducteur werd gedood, een ander zwaar gekwetst en voorts bekwamen nog twee conducteurs en verschei dene reizigers ernstige verwondingen. De vergadering der Italiaansche Kamer werd gisteren door een menigte belangstellen den bijgewoond. Toen de uit de gevangenis ontslagen socialistische afgevaardigden Bosco en de Felice zich tegen half twee, in gezel schap hunner viienden, naar het Kamerge bouw begaven, werden zij met eenige toeju.- chingen ontvangen. Markies di Rudini zeide in de kamer dit De zwakheden en misslagen in de aanvoering der troepen in Afrika zullen streng gestraft worden. Wij kunnen nog geen preciese in lichtingen over de gebeurtenissen geven, maar de ernst van den toestand blijke"uit de vol macht, aan generaal Baldissera gegeven. Den 8en Maart.werd bevel gegeven op de beste voorwaarden mogelijk vrede te sluiten. Daaruit blijkt dat het vorige kabinet de noodzake lijkheid begreep om den vrede te bespoedigen. Baldissera heeft geseinddat hij de tweede helft der versterkingen, die nog niet vertrok ken zijn, nog niet noodig heef. Wij zullen de vredesonderhandelingen met vooizichtig- heid, fierheid en waardigheid voortzetten. Intusschen zullen de vijandelijkheden voort duren en niet afgebroken worden voor beta melijke voorwaarden bedongen zijn. Wat het lot onzer wapenen moge zijn, wij zullen niet streven naar de verovering van Tigre, wij zouden het land zelfs afwijzen als het ons aangeboden werdwant wij zouden macht noch heerlijkheid noch rijkdom in Ethiopia vinden. Wij moeten onze positie als groote mogendheid niet verzwakken. Wij willen geen protectoraat over Abessinie. Om een be hoorlijken vrede te verwerven, moeten wij ons echter op het voorzetten van den oorlog voorbereiden. Wij vragen 140,000,000 lire tot den laatsten December van dit jaar. Wij zullen ons die som verschaffen door eene binnenlandsche leening met zeer geringe verzwaring van de lasten van het loopende dienstjaar. Wij dienen echter voor 't dienstjaar 1896/7 maatregelen te nemen. Daartoe zullen wij te zijner tijd voorstellen doen.Wij moeten ons in Afrika eene blijvende plaats verzekeren. Wij moeten, naar de draagkracht der be grooting, het leger verbeteren. Het werk van dit kabinet zoo vervolgde de minister president is het herstellen en behoeden van de openbare vrijheden en de monarchie te verdedigen tegen alle aanslagen. Wij zullen zoowel in den klassenstrijd naar vrede streven als de maatschappelijke in stellingen verdedigen. In de buitenlaudsche politiek zullen wij die voorzichtige gedragslijn volgen, die ons vrienden en bondgenooten geelt in wie wij ons geloof denken te bewaren. Wij vragen uw vertrouwen. \Vij zullen trachten dat te verdienen. De minister kondigde eene hervorming aan in de benoeming van burgemeesters, als een teeken vau deD vrij zinnigen, onpartijdigen en ruimen geest, waarmede het ministerie dacht te regeeren. De boodschap eindigde met een beroep op alle deugden en krachten van het volk, welke zich bij uitnemendheid moesten openbaren in deze moeilijke tijden, opdat Italië, na de rampen van het heden te boven gekomen te zijn, kon streven naar die ware en onver gankelijke grootheid, die de droom was van de krachtige mannen, aan wie 't vaderland zijn herrijzenis dankte. De rede van Di Rudini werd slechts door bijvalsbetuigingen afgebroken. Het eeresaluut aan het leger werd algemeen toegejuicht, zelfs door de uiterste linkerzijde. Aan 't slot langdurige toejuichingen. De zaal en tribunes waren stampvol. Crispi was er niet. Di Rudini vroeg nog de urgentie voor de kredietvoorstellen en de benoeming van eene commissie van onderzoek van negen leden, uit de kamer door den voorzitter te benoemen'. Dit voorstel werd met bijna algemeene stem men aangenomen. Daarna werd de vergadering verdaagd om gelegenheid te geven, dat de boodschap iu den senaat werd voorgelezen. overige leden van het gezantschap, prins Ferdinand in het paleis in tegenwoordigheid van de ministers en een aantal hoogge plaatste militaire en burgerlijke autoriteiten, de beide firmans ter hand gesteld, waarbij prins Ferdinand wordt erkend als vorst van Bulgarije en aangesteld tot gouverneur-gene raal over Oost-Rumelie. Vorst Ferdinand dankte voor het groote vertrouwen, dat de sultan in het Bulgaarsche volk had gesteld. Theodor Georgiew, een vriend van Starnbuloff, is te Sofia door twee individuen aangevallen, die hem twee dolksteken in het gelaat toebrachten. Hevig bloedend en be wusteloos werd hij den confiseurwinkel bin nengedragen, welken hij juist had verlaten en daar verbonden, terwij de daders spoorloos verdwenen. Uit welonderrichte kringen wordt ge meld, dat de vraag, of vorst Ferdinand persoonlijk de kroning te Moskou zal bij wonen, nog niet beslist is. Te Sofia heelt het hoofd van het Turksch gezantschap Zihni pacha, omgeven van de Te Selino-Kasteii op Kreta zijn twee Grieken vermoord. De aanhouding der daders is onmogelijk, daar de gendarmes, wier be zoldiging niet wordt uitbetaald, den dienst weigeren.Ook de burgerlijke beambten dreigen om dezelfde reden den dienst op te zeggen. Uit Pretoria ontvangt de Londensche Times belangrijke tijdingen. President Kruger dus seint men van daar aan het blad is op het oogenblik aan het oveiwegen van eene belangrijke depeche, die hij juist door bemiddeling van den gouverneur der Kaap kolonie, sir Hercules Robinson, van den Britscheii minister van koloniën, den heer Chamberlain, heeft ontvangen. Daarin gewaagd genoemde minister van de mogelijkheid der intrekking van de Lon- densche Conventie van 1884, wanneer de Transvaalsche regeering eenigszins breedelijk wil tegemoetkomen aan de grieven der „uit- lauders" en ook aan de Britsche onderdanen stemrecht verleenen. Een „vriendschaps ver drag," waarbij de onafhankelijkheid van de Transvaal door Engeland zou worden gewaar borgd, zou dau de vervallen overeenkomst van 1884 komen vervangen. WAALWIJK, 18 Maart 1896. Kon. besluiten. Bij kon. besluit zijn goedgekeurd de tarie ven H. en K der Maatschappij van verze kering op het leven „Noord-Braband", geves tigd te Waalwijk „Verzekering van kapitaal bij leven, op zestig jaar en bij overlijden; jaarl., half jaar., drie maandel. en maand, premiei per f 100, verschuldigd gedurende het geheele leven", en „Verzekering van kapitaal bij leven, op 60 jaar en bij overlijden, wekelijksche premien te betalen gedurende het geheele leven." Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Valkenswaard, A. van Galen thans notaris te Bergeyk, en is verder bepaald dat de opvallende notarisplaats te Bergeyk voormeld, alsmede de notarisplaats te Heeze, opengevallen door de benoeming van F. tl. H. Schrijvers tot notaris te Eindhoven, onvervuld zullen blijven. Hoogwater. Ten gevolge van den hoogen waterstand zijn de Baardivijksche Overlaat en de Buiten polders van Baardwijk en Waalwijk geinun deerd; de communicatie over de zich daar bevindende wegen is dus verbroken. Binnen een paar dagen zal 't water wel weer weg zijn, daar overal val gemeld wordt en de Beersche Overlaat niet meer wérkt. Verpachting standplaatsen. Voor een standplaats ten behoeve van een stoomcaroussel, gedurende de St. Servaasker- mis te Maastricht, die bij inschrijving is toegewezen, was de hoogste inschrijving ad f 1025, Behalve deze waren er nog inschrij vingen van f 1017, f 1012, enz. Klerk ter Secretarie. In het begin dezes jaars legden ongeveer 150 jongelieden te Amsterdam een schriftelijk examen af voor de betrekking van 8e klerk ter gemeente-secretarie. Van dezen werden 23 teruggeroepen voor het mondeling examen. De sollicitanten hoorden verder niet van de zaak, en t is begrijpelijk, dat zij verlangend zijn den uitslag van het examen te vernemen. In antwoord op eenige tot ons gekomen vragen deelen wij daarom mede, dat ons bij informatie gebleken is dat, voor ééne be staande vacature,uit de genoemde 23 benoemd is de heer A. C. v. d. Laarse. De overige 22 zullen, naar gelang van het behaalde cijfer, op de ranglijst bij volgende eventueele vacaturen in aanmerking komen. Daaromtrent is echter nu nog niets naders mede te deelen. (N. v. d. D.) Brand bij 's Hertogcnboscü. Nabij 's Hertogenbosch is Zaterdagavond om zes uur, in de buurt Gerven, afdeeling Orthen, een hevige brand uitgebroken. De vlammen welke snel om zich heen grepen, stegen hoog op en verspreidden een verstik keuden rook. Ontstaan iu de boerenwoning van Marinus van Vechel men zegt, doordat kinderen zich met lucifers vermaakten tastte de brand ook weldra de panden aan van de weduwe Den Dekker wier man onlangs aan de pokken is bezweken en van Hendrikus Verhagen. Bij elk dezer woningen vonden de vlammen voedsel in de rieten daken en de hooimijten, waarvan er niet minder dan vijf geheel werden vernield. De Orthensche spuit was weldra op haar post. doch, zelis geholpen door een tweede uit Den Bosch, was zij niet in staat, het onheil reeds in den aanvang te keeren; alle drie de huizen zijn tot den grond toe afge brand, en men was zelis bevreesd voor nog grootere uitbreiding van de ramp, zoodat verscheidene huisgezinnen hunne woningen dan ook al hadden ontruimd. Door de snelheid, waarmee het vuur zich verspreidde, was men niet bij machte veel van den inboedel te redden, het vee echter, eenige varkens en wat pluimgedierte uitge zonderd kon nog tijdig aan de vlammen worden onttrokken, dank zij de goede orde, welke de politie en de luitenant der mare chaussee wisten te bewaren. Voor het meerendeel was het door den brand vernielde verzekerd, maar toch moet de schade nogal aanzienlijk zijn. Honderden Bosschenaren kwamen reeds denzelfden avond per fiets, per rijtuig, te voet en te paard, het schouwspel van dichtbij bezichtigen, en Zondag was «Ie toeloop van nieuwsgierigen, die de nog steeds smeulende en rookende rüïne wilden aanschouwen, nog veel grooter. Tegenover de afgebrande perceelen werden op den dag van den brand twee nieuwe gevallen van pokken geconstateerd, hetgeen de ontsteltenis van het oogenblik niet weinig verhoogde, wij', toen nog elk oogenblik te vreezen stond, dat ook de gebouwen, waarin de poklijders lagen, door het vuur zouden worden aangetast! Wegwijzers. Een man van buiten de stad werd Zaterdag avond op de Hoogstraat te Rotterdam aan gesproken door een hem onbekend persoon, die zich als wegwijzer opdrong. Na eenige oo- genblikkeu met hem geloopen te hebben ontrukte de onbekendezijn kans schoon ziende, den buitenman zijn horloge mét ket ting en zette het op een loopen. Burgers grepen hem een eind verder op de Hoogstraat en leverden hem aan de politie over, die met haren arrestant naar de Pauwensteeg trok. Op weg naar dat bureau kwamen de agenten den broeder van hun arrestant tegen, die daarop trachtte den zakkenroller los te rukken. Dit mocht hem echter niet gelukken; integendeel werd ook hij meegenomen en met zijn broeder op het bureau in de Pau wensteeg in bewaring gesteld. Maandagnamiddag is de zakkenroller naar het huis van bewaring op de Korte Hoog straat overgebracht ter beschikking der justitie, terwijl zijn broeder op vrije voeten is gelaten, nadat wegens wederspannigheid proces verbaal legen hem is opgemaakt. Aanranding. Zaterdagnacht had in de Wagenstraat te 's Gravenhage eene brutale aanranding plaats. Twee heeren werden door 4 kerels aange vallen. Een der aangeranden outvipg met een scheermes een wonde aan 't hoofd. Een gepensionneerd Indisch kapitein heeft, door dapper op het viertal los te slaan, hen op de vlucht gejaagd. De hoofddader, A. ge naamd, werd later gevat. Hij had het scheer mes over den muur van het plein om de Nieuwe kerk geworpen waar het later is teruggevonden. De verwonde moest worden verbonden. (Iewichtige aa n houding In de laatste 6 maanden hebben in Limburg herhaaldelijk diefstallen, inbraken enz. plaats gehad. Door de justitie en politie werd alles in het werk gesteld om de bedrijvers daarvan op te sporen doch vruchteloos, totdat nu Vrijdag de commissaris van politie uit R'neijdt (Pruisen) zich te Roermond met den kapitein der marechaussee in verbinding stelde, daar hij vernomen had, dat zich die bende in de buurt van Roermond zou ophouden en dat daarbij behoorde een gevaarlijk sujet uit Duiken (Pruisen) zekere P. S., die nog 10 jaren tuchthuis in Pruisen te goed had. Kapitein Allard, vergezeld van den com missaris van politie uit Rheijdt, die S. per soonlijk kende, trok met vier marechaussees naar de gemeente Maasniel, waar zij in het huis van den paardenslachter B. de bende, bestaande uit vier personen, aantroffen. De eerste, die aangehouden werd, was P. S. Hij wilde vluchten, doch werd door den kapitein en den commissaris gevat en ont wapend (hij had nl. een geladen revolver). De' drie anderen, de paardenslachter S. B., de gegageerde O. I. soldaat C. E. en een zeer gevaarlijk persoon, de marskramer P. O., uit Vaals, die reeds 5 jaar luchthuis in Beigie en gevangenisstraf in ons land heeft ondergaan, lieten zich kalm fouilleeren en boeien. Allen werden naar Roermond gebracht eti door den kapitein in verhoor genomen, waarna zij op diens bevel werden aangehouden. Zaterdag werd het onderzoek voortgezet; de vrouw van B. en een zoon werden mede ingerekend, alsook de slachter J. J. uit Nee der weert. Op verschillende plaatsen is huiszoeking gehouden. Het onderzoek duurt voort. Onder de gearresteerden bevinden er zich twee, reeds vroeger aangehouden in verband met die diefstallen doch toen ontslagen bij gebrek aan bewijzen. Alleen aan de samenwerking tusschen de Pruisische en onze politie is het te danken, dat deze gewichtige aanhouding is tot stand gekomen. Moord. Martinus A., 52 jaar, gepensioneerd O. I. militair te Velp, heeft Zondagavond, circa 8 uur, in zijne woning zijne vrouw vermoord. H'j had haar drie messteken in de borst en op het hoofd en eene snede over den pols toegebracht. Meermalen was tusschen het echtpaar hevige strijd, en 8 dagen geleden verliet hij haar. Zondagavond onverwacht tehuis komende, vond hij zijne echtger.oote met eenige fami lieleden in feestelijke stemming. Er ontstond eene woordenwisseling, tot A "met een mes gewapend zijne vrouw aanviel. Spoedig was de burgemeester van Rheden mee de veldwachters en de marechaussees ter plaatse. 11. A. werd in zijne woning gearresteerd. (A. C.) Baardwijk. Een paar weken geleden werd 's avonds bij een onzer inwoners op het Hoogeind de ruit boven de deur ingewor pen. Gisteren avond nu heeft hetzelfde plaats gehad bij zijn overbuur. De dader is nog niet bekend maar wordt ijverig gezocht. GORINCHEM, 16 Maart. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,20 a 6,40, roode dito f6,a 6 15 witte dito f6,— k 6.25, inl. rogge f4,25 a 4,35 buitenl. dito f4,—a 4,10, gerst f 1,30 a 4,40, haver f3,00 a 3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 230 runderen. Ie quai. Kalfkoeien f210 k 230 Kalfvaarzen f 150 170 Melkkoeien 1170 190 Llokkeling ossen P/2 ja i'ige ossen f 120 k 130 Guiste vaarzen fioo k 110 Pinken f 70 80 Graskalveren f 50 a 60 Nuchtere kalv. f 10 a 13 Aangevoerd 30 varkens van 16 a 17 c., per half kilo, 535 biggen van f6,— a 9.— per stuk Eieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 45 a 50 ct. per l/3 kilo. ROTTERDAM, 16 Maart. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 5.— k f6.60. Mindere en geringe f0.a0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f3.60 k 4.10 dito mindere f0,— &0.— Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 3,— a 4.10mindere f 0,— a 0,—beste Zomei f 3,25 a 3.80 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f 1.75 2.80. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f4.50 5.10. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 9,— a 10,25 Mindere f 0.k 0. Blauwe erwten. De beste f6.25 a 7.25 Witte boonen. De beste f 9.75 k 10.75. Mindere f0.— k 0.—. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f 0.a f 0,Zomerzaad f 0,tot f 0. Kanariezaad f4.tot f6.25 ROTTERDAM17 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd69 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 800 vette runderen, 1285 magere dito, 211 vette en graskalveren, 504 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren3 varkens, 241 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 66 a—ct. 2e kw. 60a ct. 3e kw. 54 a ct. Kalverenle kw. 105 ct., 2de kw. 90 a ct.3de kw. 80 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f29,—p. ton. n bruinblanke Bergertraan f38,r blanke Bergertraan f53,t Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. Maaslevertraan Nat. Med. levertr ir 11 v (stroogeel) 2e Stoommedicinale levertr. le 11 2e f30.—p. 100 L f 28.p. ton le soort f p. ton. f110.p. ton f135.p. ton. f p. ton* te Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat het huisschuurtje, erf en tuin te Waal wijk achter de gasfabriek, toebehoorende aan L. J. DUMOULIN en KINDEREN aldaar, is ingezet en geboogd tot f 1230. s avonds 7 uur, in het koffiehuis van den heer Gerris op de markt te WAAL WIJK. Dagelijksch kan ten kantore vau genoem den NOTABIS gehoogd worden.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3