^"mnnenlanix Staatkundig overzicht. Spanje. Engeland. Duitschland. üelgie. Frankrijk. Italië. Rusland. Jaarmarkt te Waalwijk Donder dag 26 Maart. Vrijdag boteimijn. kan niet worden voldaan als het kapitaal niet meedoet. Zal men dit een troosteloos resultaat van alle sociale besprekingen noemen Wij ge- looven het niet. Men zal, over deze dingen nadenkende, en uit de onverbiddelijke feiten verstandige gevolgtrekkingen makende, tot de overtui ging komen, dat kapitaal en arbeid elkander behooren te steunen, en langs alle wegen een toenadering zoeken, die men van weers zijden vurig verlangt men zal de hulp des wetgevers alleen inroepen tot het scherper formuleeren der rechtsgronden voor het ar beidscontract. Men zal leeren inzien dat zij de grootste vijanden van den werkman zijn, die hein van zijn natuurlijken bondgenoot, het kapitaal, verwijderd houden. Frankrijk en Engeland in verband met de Soedan - expeditie. Het onweer is nog niet van de luchl ge weest in 1896 of liever: dreigende onweers wolkjes hebben zich telkens weer vertoond aan den politieken hemel, juist als men begon te rekenen op een periode van strak blauwe luchten en volstrekte windstilte En 't merkwaardigst is, datondanks de geruchten van ernstige vijandelijke demon- stratien in voorbereiding en van heftige arti kelen in de hootdorganen der verschillende landen, alles bij slot van rekening bij 't oude blijft, er althans niet te gewagen valt van eenige kans op een „chassez croisez van beteekenis zoo iets als een nieuwe groe peering der groote mogendheden bijvoorbeeld, om van een formeele uitbarsting niet eens te spreken, 't Blijft bij diplomatieke vertoogen als 't wat al te bar loopt't biijft bij dreige menten, aan welker tenuitvoerlegging eigenlijk niemand gelooft't blijft bij een pennesmjd, die alleen zou kunnen leiden tot een plotse linge verhooging van de inkt-, papier- en 8chrijfgcrei-noteeringenDat 'r anders niet aan intriges faalt, dat er gekuipt en gecom plotteerd wordt evengoed en in even ruime mute als vóór dezen is niet te betwijfelen doch 't lijkt wel of niemaud van de leidende politici, van de lui, die, zooal niet beschikken over het wel en het wee van gansch Europa, er dan toch veel aan kunnen toe- of afdoen, de verantwoordelijkheid aandurft om de zaken tot het uiterste te voeren. goeden voet staat, heeft al spoedig wat an ders verteld. Het blad meldt, dat de regee ring van Engeland aan de mogendheden, die deel hebben aan het toezicht op het beheer der Egyptische schuld, heeft voorgesteld een deel van het reservefonds, uit de Egyptische besparingen gevormd, voor de expeditie naar Dongola te mogen gebruiken. Nadat de üuitsche regeering bevonden heeft, dat de aanneming van dit voorstel overeenkomt met de meeningen der beide andere regeeringen van het Drievoudig Verbond, en vooral met de wenschen der Italiaansche regeering, is aan den Duitschen commissaris te Cairo in dien geest bericht gezonden. Dat is klaar en duidelijk en 't woord is nu aan Rusland en Frankrijk, welker samen gaan in deze zaak bijna boven allen twijfel verheven is. Dat de moeilijkheid eer verer gerd dan verminderd is, zal wel elkeen dui delijk zijn als men weet, dat, volgens de bepalingen, vastgesteld bij de benoeming der internationale commissie over het reserve fonds, de oppositie van een enkele der zes mogendheden voldoende is om de onttrekking van elk bedrag, hoe gering dan ook te be letten, tenzij het dienen mocht tot betaling der coupons of ter amortisatie der schuld wat nu niet juist geacht kan worden het doel te zijn van de aderlating m questie Te Berlijn ziet men goede relation tusschen Engeland en Italië met genoegen, men is geenzins geneigd zich te mengen m Enge- lands doen in Egypte (dit acht men een Engelsche aangelegenheid) en zoo is men ook gezind te Weenen, wat bij graaf Golu- chowski's aanwezigheid te Berlijn, de vorige week, duidelijk is gebleken. Zoo komt nu dus een quadruple alliantie (de tripple-alliantie met Engeland als occa sioneel aanhangsel) tegenover Rusland en Frankrijk En te Parijs is men geducht op zijn paardje over John Bull's nieuwen zet, wat men te Berlijn en tc Rome met pleizier constateert Zelfs van een demonstratie der scheDen die deel uitmaken van het Fransche eskader in 't Oosten, gewaagt men eu van de afzending van de noodige troepen naar de door Engeland bedreigde streek. Men ducht namelijk te Parijs een uitbreiding der agitatie in verband met de Engelsche expeditie, in de richting van Boveu Ubanghi en Lado. Duitschland togen Italië .vordt ondersteund en hij maakt zich sterk te bewijzen at Meneliks wapenleverancier een Duitscher is; dat Mcnelik geld ontvangt van een consor tium van Duitsche bankiers; dat Meneliks eerste agent, die voor hem geheel Europa en alle tuighuizen der wereld bezocht, een Duitscher is. De redactie van het Berliner Tageblatt noodigt den correspondent uit door datums,namer. en documenten zijn beweringen te staven. Uit Havana wordt weer melding gemaakt van een overwinning door de Spaansche troepen behaald. Vierduizend opstandelingen onder Maceo zouden bij Candella-ia voHagen zijn, met achterlating van 300 dooden of gekwetsten; aan de Spaansche zijde werden een kapitein en vijf man gedood en een luitenant en 56 man gekwetst. Naar The Times verneemt werd Kassala Zaterdag door de Italianen ontruimd. Zou het mogelijk daarmede in verband staan, wat uit Cairo gemeldt wordt, namelijk dat aan de Engelsche troepen van het voor Dongola bestemde expeditie-corps plotseling last is gegeven om te blijven waar zij zijn? 'tSchijnt wel, dat we opnieuw zulk een periode van spanning en sensatie zijn inge treden, dank zij John Buli's nieuwe operatie plannen in Afrika, met betrekking tot Soedan. Terwijl namelijk over Kairo wordt gemeld dat de Engelsche troepen in Egyptedie bestemd waren om in het Zuiden de inland- sche legermacht te vervangen, bevel hebben ontvangen niet op marsch te gaan, houdt de geheele leidende pers van Europa zich bezig met Engelands nieuwe expeditie in het Zwarte Werelddeelin de eerste plaats in verband met het onderhoud van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Berthelot, met En gelands gezant te Parijs lord Dufterin, dat nog wel heel vriendschappelijk wordt geheeten! Dinsdag in den namiddag eerst is er iets van deze ruggespraak bekend geworden en op 't moment wordt bijna over niets anders gesproken. Voor de radicale bewindvoerders der republiek is dit incident een ware uit komst bijna zonder een enkele uitzondering wordt hun houding in deze quaestie door de Fransche pers gunstig besproken: alle bladen zien in Engelands optreden een duidelijk bewijs, dat Egypte onder Engelands gezag zal blijven tot in lengte van dagen, en dat de beweging der derwischen geheel ten ou- rechte gebruikt wordt om de alarmtrompet te steken, daarvan is men te Parijs overtuigd. Zoo sterk is de beweging tegen Engeland te Parijs, („ernstig" heeten de ministers Berthelot en Bourgeois den staat van zaken) dat t best mogelijk is, dat men aan den Theems zich nog eeus bezint eer men met energie doorzet wat men begonnen is. Natuurlijk hebben Berthelot's uitlatingen tegenover den gezant groote sensatie gewekt en 't zij geveinsd of ongeveinsd men geeft uiting aan die stemmiug in een rijken vloed van woorden. De gezant zeil moet ook zeer verbaasd geweest zijn over Berthe lot's uitlatingen en in diplomatieke kringen Ie Londen meent men dat Frankrijks regee ring alleen bedoelt de aandacht af te leiden van haar binnenlandsche politiek en dan de samenroeping te verkrijgen van een Egyptische conferentie, wat Engeland nu juist weer niet wil Wat de noodige fondsen betreft te Londen heet men het Egyptische reservefonds juist voor buitengewone uitgaveu bestemd en over de vraag of de aanwezige sommen (40 millioen) voor dit jaar toereikend zullen zijn, behoeft men zich te Parijs niet druk te ma ken. Standard en Times, die de geheele zaak nogal gemoedelijk opnemen, meenen dat men te Parijs wel een anderen toon zal gaan aanslaan, als bekend is hoe men te Weenen, Berlijn en Rome over de zaak denxt. En t leek wel of er juist van Weenen uit eenig gevaar dreigde voor Engelands plan de Neue Freie Presse meende dat Enge.and, geïsoleerd en zonder sympathieën, het Egyp tische vraagstuk onder slechte voorteekenen opwierp, doch de Nordd, Allg. Ztg. het or gaan, dat met de regeering te Berlijn op een De werkstaking in het Maasgebied breidt zich uit. Het aantal werkstakers bedraagt ongeveer 1200. De beweegredenen tot de werkstaking zijn vrij onbepaald. Sommige werklieden vorderen loonsverhooging, andere vermindering van den werktijd, andere hebben zich weer aangesloten bij ontslagen werklie den, wier indienstneming zij eischen. Aan het slot van de interpellatie betreffende Madagaskar, is de door Bourgeois aanvaarde motie, waai bij akte genomen wordt van de mededeeling der regeenng aan de mogend heden omtrent de inbezitneming van het eiland, met 445 tegen 8 stemmen aangenomen In de kamer zeide de minister van buitenlandsche zaken in antwoord op de vraag van den prins van 'Arenberg om ophelderingen, dat de Engelsche regeering Frankrijk mach tiging verzoekt om uit de geldmiddelen (schuldkas) van Egypte de kosten der expeditie naar Dongola te bestrijden. Wij meenen zeide de minister dat die machuging de instemming van alle mogendheden behoeft maar deze expeditie zou een opstand der dwepers, die naast onze bezittingen wonen, kunnen teweegbrengen en het tijdstip der ontruiming van Egypte kunnen verschuiven. Wij verzoeken de kamer zich met deze verklaringen tevreden te stellen; want de gedachtenwisseling tusschen de mogendheden duurt nog voort. Bij besluit van den president is generaal Saussier voor den tijd van drie jaar gehand haafd in zijn functie als generalissimus van het Fransche leger in oorlogstijd en militaire gouverneur van Parijs. Er heerscht eenige gisting onder de arbeiders der lucifersfabrieken wegens den aankoop eener machine, welke bet ontslag van 1400 werklieden zal ten gevolge hebben. De werklieden zullen een deputatie naar den minister van financien sturen om met dezen den toestand te bespreken. In het proces, door den directeur der glasblazerijen van Carmaux, Re^séguier, tegen de Dépêche de Toulouse, cle Petite Républi- que, en het kaïnerlid Jaurès, is uitspraak gedaan. De eisch van Rességuier werd niet toegewezen, en hij is in de kosten veroordeeld. Rosenthal is voorloopig op vrije voeten gesteld tegen een borgstelling van 5000 frs. Hij heeft Woensdagavond de gevangenis verlaten. Te Parijs is, ten huize van drie dames die met twee vrouwelijke dienstboden woon den, een bedrag van 600,000 frs. aan effecten ontvreemd. Door den Parijschen coi respondent van de Corriere di Napoli, wordt formeel verklaard, dat MeDelik niet door Frankrijk, doch door In den Duitschen rijksdag heeft bij de opening der beraadslagingen over de Marine- begrooting, de minister van binnenlandsche zaken Von Marschall van regeeringswege de volgende belangrijke verklaring afgelegd: „Onze voornaamste taak is in Europa in vereeniging te zijn en te blijven met onze verbondenen en onze gelijkgezinde vrienden, als beschermers van vrede en recht, en s'erk genoeg om verstoorders daarvan tot rede te brengen. „Deze taak vrijwaart ons voor eene avon tuurlijke staatkunde, die onze krachten zou kunnen versnipperen en ons berooven van het vertrouwen van andere mogendheden. (Levendige teekenen van instemming). Chau vinisme en Jingoïsme (gelijk overdreven vaderlandsliefde bij Franschen en Engelschen genoemd wordt) zijn vieemd aan het Duitsche karakter. „Tot bescherming onzer overzeesche be langen is eene krachtige kruiser-vloot noodig. Nu is in den laatsten tijd de behoefte aan bescherming toegenomen, maar zijn daa» en tegen de beschermingsmiddelen verminderd. ^,Dat ondervond men aan het ministerie van buitenlandsche zaken bij de jongste gebeur tenissen in Klein Azie, Zuid Afrika en Zuid en Midden Amerika. >Door onze tnsschenkomst in Oost Azie zijn wij niet als pleitbezorgers voor Rusland en Frankrijk opgetreden. Integendeel. Slechts door aan die tnsschenkomst deel te nemen konden wij op afdoende wijze voor de Duit sche belangen opkomen. De houding, welke wij aannamen, namen wij niet aan om Japan te grieven of om China van dienst te zijn, Eene krachtig voorwaarts strevende natie als de Japanschè kan altijd op de sympathie van het Duitsche volk rekenen. (Teekenen van instemming) „Zoolang Duitschland's werkzame geest zich in'daden tracht te uiten, zullen in aanbouw zijnde kruisers op onze werven dienen gezien te worden. Want waar is de grens onzer overzeesche belangen Aan de andere zijde evenwel behouden wij duizenden landslieden in liet buitenland voor het Deutschthum. In ieder geval wordt hier dus eene goede Duit sche staatkunde gevolgd, en daarvoor hoop ik dat de rijksdag altijd geld zal over hebben. (Levendige teekenen van instemming. gen zich gisteren avond tal van wandelaar- sters en wandelaars langs de trottoirs. Daarbij hadden zij de gelegenheid ee.n kijkje te ne men in de schitterend verlichte winkels van de verschillende confiseur?, waar prachtige etalages te zien waren van het heerlijke lek kers, door die heeren voor het aanstaande Communiefeest bereid. In een er van kon men tot bij de 30 taai ten tellen, bij een ander 16; verder overvloed van kleinere taartjes en ander gebak, in één woord iets om de liefhebbers te doen watertanden. Als men dit alles ziet en voegt er dan in den geest bij de massa's groot en klein kren ten-en ander fijnbrood, die voor deze gele gen besteld zijn, zonder nog te rekenen de gewone uitgaven, welke der kinderen le H. Communie noodwendig medebrengt, dan moet men wel tot de prettige conclusie ko men dat, alle klachten over slechte tijden ten spijt, in Waalwijk nog heel wat geld voor feestvieren beschikbaar is. Yee-uitvocr. De uitvoer van vee uit Nederland was Dinsdag weer zeer belangrijk. Twee extra* veetreinen met 112 waggons werden langs Rozendaal naar het buitenland verzonden, met een waarde van f 1,360,000 Dievenbende. Bij de huiszoekingen, te Roermond en Maasniel gehouden naar aanleiding der be langrijke aanhouding te GebroekMaasniel, zijn eene massa voorwerpen in beslag ge nomen, bijna allen afkomstig van diefstal. Uit de gevangenis te Roermond zijn vrouw S., bijzit van den paardenslachter B., en haar zoon, die beiden met de bievenbende te Gebroek—Maasniel werden gearresteerd, in vrijheid gelaten. Er bevinden zich dus nog 5 personen in arrest. Het bedrogen boertje. Een boer, die Woensdag te 's Bosch een kalf zou afleveren, is van een leelijke markt thuis gekomen. De koopman, voor wien het beest bestemd was, merkte al dra contrabande. Bij onder zoek bleek, dat het kalf op zijn reis naar Den Bosch niet minder dan 20 liter water was te drinken gegeven, met het doel het kalf in wicht te doen toenemen. De toeleg mislukte en het gevolg is, dat de oneerlijke boer bij alle kooplui is gesi gnaleerd. (Nbr) 1! ra ml tc Dclfsliavcn. De Italiaansehe regeering heeft haren ge zant te Londen, generaal Ferrero, opgedragen, hare tevredenheid te betuigen over de har telijke bewoordingen, waarin Curzon in het lagerhuis over Italië gesproken heeft, en over de expediiie, door Engeland op touw gezet tegen de Derwisjen. Keizer Wilhelm zal in 't strengst incog nito tegen 23 Maart te Genua aankomen waar hij3 een samenkomst heeft met koning Humbertvoor wien de vertrekken van het koninklijk paleis reeds in orde worden ge maakt. Van Genua begeeft de keizer zich aan boord van de „Hohenzollern* naar Napels. Voor de kroningsfeesten gaan naar Moskou: 83VO bataljon infanterie, 36 eskadrons cavale rie 7 sótnja's kozakken eu 14 batterijen artillerie. Het opperbevel over dat leger is opgedragen aan grootvorst Wladimir Alexan- drowitsj, oom van den keizer. Het Moskousche garnizoen zal zich zoolang in het kamp van Chodim legeren. t r uu •aw»»»*®** WAALWIJK, 21 Maart 1896. Onze conliscurs. Uitgelokt door het schoone weder, bewo- In het oude Delftshaven (thans gemeente Rotterdam) heeft binnen één jaar tijds reeds voor de vierdemaal een hevige brand gewoed. Dinsdagavond was het aan den Oostkousdijk, in de hooiperserij van den heer C. G. de Graat, waar omstreeks 8 uur een hevige brand ontstond, welke ook weldra de aangrenzende loodsen van de houtkooperij der firma W. S. v. d. Wetering en Co. in vuur zette. Het was een ontzettend schouwspel, een terrein van 60 a 70 vierkante ineters geleek een vuurzee. Veertien loodsen, elk 48 voet lang en geheel gevuld met greenenhout, ston den in lichte laaie. Voortdurend bestond ook groot gevaar voor de onmiddellijk aan dat terrein grenzende gasfabriek, en zelfs ge raakte reeds eene kolenloods in brand, doch dank zij de uiterste krachtinspanning van de brandweer, bleef deze gespaard. Drie stoomspuiten, drie waterstoomspuiten eu elf handspuiten verleenden hunne diensten en konden er eerst omstreeks 11 uur in slagen de vrees voor verdere uitbreiding te keeren. Ook de schepen in de Oostkous hadden het evenals bij den vorigen brand, zwaar te verantwoorden. Van enkelen geraakte zelfs de tuigage in brand. De schade wordt begroot op honderd duizend gulden. Zoowel de firma Van de Wetering en Co. als de heer De Graaf zijn door assurantie gedekt. Juist wegens het gevaar voor brand, dat de hooiperserij opleverde, was den heer De Graaf tegen 1 Mei de huur opgezegd. Twee woonhuizen en twee loodsen bleven, doordat de wind daarvan af was gespaard. Ofschoon omstreeks 11 uren het gevaar voorbij was dat de brand nog verdere uit breiding zou verkrijgen, bleef het vuur den geheelen nacht nog doorwoeden, en al konden een aantal handspuiten inrukken, de vijf stoomspuiten waren den ganschen nacht en ook Woensdag nog in werking om de smeu lende massa in bedwang te houden. Daar de firma Van de Wetering verschil lende stapelplaatsen van hout heeft, komt in de aflevering geen vertraging. Bij dezen brand zijn de navolgende maat schappijen betrokken Ned. Brandverz. Mpij. f 25.000; Assurantie Mpij. „De Nederlanden," te Zutfen, f 9000; Diverse Maatschappijen Van Marle en De Wolf f 30,000; Lancaster Assur. comp. te Manchester f 4000: Northern fire and life Assurance Comp. te Loudeu f 25.000; Achen-Leipziger Versicherungs- Atciengesellschaft te Aken f 6000. De Assu rantie was gesloten voor f 5000. De hooi perserij was verzekerd bij de Maatschappij „Holland." Bergstorting. In de vorige week heeft langs het kanaal Luik—Maastricht op Belgisch grondgebied eene bergstorting plaats gehad. Dit verschijnsel heeft zich thans ook, doch op kleinere schaal op Nederlandsch gebied voorgedaan. Gelukkig zijn in geen van beide gevallen persoonlijke ongelukken te betreuren.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2