BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Azie. Afrika. BINNENLAND. UITVOERINGEN."^ North Stafford regiment en negen Egyptische bataljons met eene Maxim-batterij, hebben Luxor bereikt, op weg naar Arsoean. Tusschen lord Salisbury en den Turkschen gezant te Londen heeft een vriendschappelijke gedachtenwisseling plaats gehad over de Egyptische belangen. De betrekkingen tus schen Engeland en Turkije zijn voortdurend van vriendschappelijken aard. Curson verklaarde in het lagerhuis dat de Porte tegen de Nijl-expeditie niet heeft ge protesteerd. De sultan heeft inlichting ver zocht omtrent het karakter en het doel der operatien. De inlichting werd verstrekt. Over het voorschot is geen prae-advies uit gebracht. De Porte heeft zich niet met wat tot de bevoegdheden van den Khedive be hoort ingelaten. Bij de voortgezette beraadslaging in den Italiaansche senaat, over het nieuwe crediet (van 140 millioen) voor Afrika heeft de minister van Financien verklaard, dat in deze som begrepen zijn de '20 millioen, reeds aan het vorig ministerie bewilligd. Hij verdedigde den maatregel om de schuldbrieven uitsluitend verhandelbaar te verklaren binnenslands. De uitgifte-bepalingen zullen overigens zoo glad mogelijk wezen. Minister Blanc verklaarde, dat met Enge land wel is waar geen verboud was gesloten, maar het samengaan m^t deze mogendheid in Afrika toch een voldongen feit was. Toen er sprake was van de ontruiming van Kassala is de overeenkomst van belangen der beide mogendheden in deze streken duidelijk aan het licht gekomen Die belangen kunnen niet meer afzonderlijk worden beschouwd, en de staat van zaken aan den Boven-Nijl is iets, waarbij alle aan de Middellandsche Zee gelegen staten belang hebben. De gemeen schap van belangen op defensief gebied tusschen Engeland en Italië is nauw ver bonden met de veiligheid van Italië als maritieme mogendheid in de Middellandsche Zee, en het is duidelijk, dat Italië hierdoor eene krachtige verbinding is geworden tus schen Engeland en het Drievoudig Verbond, Op dezen dubbelen grondslag is de buiten- landsche veiligheid van Italië voortaan ge vestigd, en zulks kan niet anders dan vreed zame instemming der andere mogendheden ten gevolge hebben. Het einde is geweest, dat aan het ministerie een votum van vertrouwen is geschonken en dat het crediet is bewilligd, doch slechts met de uiterst schamele meerderheid van drie stemmen, 109 tegen 106. De Egyptische schuldkas heeft besloten aan de Egyptische legeering voor de expeditie Eg. 500,000 uit het reservefonds voor te schieten en daarvan Eg. 200000 dadelijk. Deze beslissing werd genomen nadat de Fransche en Russische commissarissen zich onder protest teruggetrokken hadden. Het Parijsche syndicaat der houders van Egyptische schuldbrieven heeft dadelijk de commissie en de ministers aansprakelijk ge steld voor de gevolgen van het genomen besluit. De Times verneemt uit Pietoria, dd. 25 Maart: De onderhandelingen tusschen de Engelsche en Transvaalsche regeeringen heb ben een ernstigen keer genomen. In ambtelijke kringen heerscht groote opgewondenheid. Men gelooft nu, dat de president niet naar Enge land gaat. De houding der Engelsche regee ring wekt onrust. Volgens een gerucht is er uit Londen een telegram ontvangen, waarin onmiddellijk antwoord wordt verzocht op de vorige nota'sen heeft de president weer uitstel van antwoord verzocht. Men gelooft thans algemeen, dat president Kruger niet naar Engeland gaat. Een telegram uit Londen van den 26en zegt echter Wij vernemen dat het bericht uit Tretoria volgens hetwelk daar een telegram van groote beteekenis uit Engeland zou ziju ontvangen, allen grond mist. Engeland heeft niet een telegram gezonden met een verlangen om onmiddellijk antwoord en Kruger heeft geen uitstel verzochtde onderhandelingen over een bezoek van Kruger aan Engèland duren nog voort. De eorrectionneele rechtbank der Seine heeft vijf der zeven beschuldigden in het procesLebaudy vrijgespioken. Alleen wer den veroordeeld de Cesti en Ulrich de Civry tot 13 maanden gevangenisstraf en 500 frs. boete elk. De overigen Joseph de Cyvry, Chiarisolo, Poidebard gezegd Labruyère, Rosenthal, gezegd Jacques Saint Cère en Carl des Perrières zijn vrij gesproken en na de vereischte formaliteiten op vrije voeten gesteld. Toen Rosenthal, die nog steeds in het ziekenhuis ligt, zijne vtijspraak vernam, viel hij flauw van ontroering. Ook het proces Dupas-Royère is ge ëindigd met de vrijspraak der beide beschul digden. Deze vrijspraak is zeer bezwarend voor Ribot, op wiens verzoek Dupas werd vervolgd en voor den minister van justitie Ricard, die maar al te lichtvaardig aan dat verzoek heeft voldaan. Zeven Italianen, die betrokken zijn bij den aanval op Fransche werklieden zijn in hechtenis genomen. Volgens een te New-York uit Havana ontvangen bericht, zou thans voor de twee de maal, tengevolge van een misverstand natuurlijk, een bloedig gevecht geleverd zijn tusschen twee afdeelingen Spaansche troepen. Een kolor.ne onder generaal Godoy zag een andere kolonne onder kolonel Ilolguin voor een bende opstandelingen aan. Het ge beurde tusschen het hooge suikerriet op de Santa Rosa plantage bij Esperanza. Luitenant kolonel Fuenmayor en lfi man werden ge dood, vijf officieren en 84 soldaten gewond, onder welke 8 doodelijk, voor het misver stand zich had opgehelderd. In den Engelschen ministerraad is gister avond de diplomatieke nota van Frankrijk behandeld. Ten aanzien eener ontruiming van Egypte heett het kabinet zich met alge- meene stemmen vereenigd met de verklaring dezer dagen door de regeering afgelegd in het parlement. Lord Salisbury deelde dit besluit in den namiddag mede aan baron de Courcel. De onaangenaamheden welke de Engelsche bladen opnieuw aan het adres van Transvaal ten beste geven, maken hier een ongunstigen indruk. De Voss. Zlg. noemt het onbillijk dat men van de Tansvaalsche regeering concessies vordert, nog voordat het proces tegen Jameson is afgeloopen. Moet Transvaal tot Mei op het proces wachten, dan moet ook Engeland maar zoolang geduld hebben met de beslissing van den Transvaalschen Volksraad over het plan van een bezoek aan Londen door Kruger. Bedreigingen zijn eenvoudig dwaasheden: op mannen als de Boeren maken die toch geen indruk. De sympathieën van alle beschaafde natiën, Engeland uitgezon !erd, zijn aan den kant der Boeren. Generaal Ellena moet, te Rome aangeko men, verklaard hebben dat nooit een leger zoo slecht georganiseerd, slecht gevoed en zoo tuchteloos geweest is als het leger dat door generaal Baratieri dwaselijk naar de Abessynische stellingen te Adoea gevoerd werd. De drie kolonnes konden onmogelijk voeling met elkaar onderhouden, kaarten ontbraken, en de troepen waren zoo uitgeput, dat zij niet konden vechten. Op Kreta heerscht weer een paniek onder de Christenen. In tien dagen zijn twaalf Christenen door de Turken vermoord, wordt uit Athene gemeld. Uit Yokohama komt bericht, dat het Ja- pansch parlement het ontwerp Burgerlijk Wetboek heeft goedgekeurd, hetwelk al sedert geruimen tijd, voornamelijk onder leiding van den Frauschman Boissonade, daar weid voor bereid en dat dus hoogst waarschijnlijk wel op de leest van het Code civil geschoeid zal wezen. De Japansche regeering heeft twee nieuwe postzegels laten maken ter herinnering aan den jougsten oorlog. De een vertoont het portret van het hoofd van den generalen staf, maarschalk prins Arisugawa Toruhito; de andere dat van den bevelhebber der kei zerlijke lijfwacht generaal Kitaskirakowa, die het eiland Formosa heeft veroverd. De Matabelen in de districten Inveza en Filaboesi zijn in opstand gekomen. Een aantal blanken zijn vermoord, o. a. de commissaris voor inlandsche aangelegenheden Bentley. De verdere blanken vluchtten naar Boeloewayo en Goerlo. Vijf en zeventig vrijwilligers zijn met een Maxim-kanon tegen de opstande lingen opgetrokken. De plaatsen der Matabelen zijn in staat van verdediging gebracht. De noodige volon tairs zijn geworven. Zij zullen nu verder optrekken. Reeds zijn er hoofden gevangen genomen. Het wordt noodig onmiddellijk strenge maatregelen te nemen. 1 "L1 U l' LIJST VAN BRIEVENgeadresseerd aan on bekenden. Verzonden gedurende de le helft van Maart. Van Waalwijk H. Korte 's Hertogenbosch. WAALWIJK. Zondag 29 dezer 's middags 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de 2aal Musis Sacrum worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM. WAALWIJK, 28 Maart 1896. Examen. Na een vergelijkend examen op 24 en 25 dezer is P. A. van de Werff rangenomen als kweekeling van de Bisschoppelijke Kweek school voor R. K. onderwijzers te 's Bosch. l'Espérance Zooals onze lezers zich waarschijnlijk nog wel zullep herinneren, heeft de Harmonie l'Espérance alhier, verléden zomer op eene daartoe ontvangen uitnoodiging, een concert gegeven in den prachtigen tuin van het Hótel Koppelpaarden van den heer Teelen te Oosterhout. Destijds konden whet groote succes melden, dat door de Waalwijksche harmonie bij die gelegenheid werd behaald. Een nieuw bewijs voor de uitstekende ma nier, waarop zij zich toen van hare taak gekweten heeft, is gelegen in de omstandig heid, dat zij reeds nu geëngageerd is voor een concert in genoemden tuin, welke uit voering bepaald is op Zondag 21 Juni a. s. De voor die gelegenheid bestemde muziek stukken zijn reeds in studie en a'les doet voorzien dat zij, wien het gegeven zal zijn het concert bij te wonen, veel muzikaal genot zullen smaken. Vet vee. De Waalwijksche jaarmarkt, Donderdag vóór Palmzondag, is algemeen bekend voor het prachtig vet vee, dat dan geregeld wordt aangevoerd. De veefokkers zetten hun beste beentje voor om te pronken met het schoonste, dat hunne stallen opleveren en de slachters wedijveren als 't ware om het puikste te koopen, teneinde hunnen klanten met Paschen iets heel extra's te kunnen leveren. Onder de vele prachtige dieren ter markt tentoongesteld, muntten vooral uit twee vette beesten: een schot en een vaars, gemest op den stal van den heer Aug. van Baal, bier brouwer alhier: fijne dieren van extra qua- liteit. Ze zijn beiden aangekocht door den vleeschhouvver Jos. Zijlmans alhier, die van denzelfden veefokker successievelijk 12 vette runderen kocht in een tijdsverloop van eenige maanden. 't Zal waarlijk wel de moeite loonen de volgende week de slachterswinkels hier eens te gaan bezichtigen, want natuurlijk lv bben allen gezorgd voor eene groote verscheiden heid van de allerfijnste waar. Doorbraak In de kade van het Oude Maasje, in den Buitenpolder van Baardwijk, is tijdens het laatste hoogwater een gat onstaau westwaarts van de brug te Doeveren. Verleden jaar viel een doorbraak in de kade oostwaarts van dezelfde brug. Men vraagt zich af of die gaten ontstaan zijn enkel door wei king van wind en water of dat deze soms geholpen zijn. Baldadigheid of Bij een ingezetene van Baardwijk, bij wien onlangs eene ruit is ingeworpen, zijn nu de toppen van een paar jonge vruchtboomen afgebroken. Hevige brand. Een ontzettende brand vernielde Woensdag avond een door verscheidene gezinnen be woond huis in de Groote Kattenburgerstraat 84 te Amsterdam, dat uit 4 verdiepingen bestaat en waarvan elke verdieping in twee deelen gesplitst verhuurd wordt. In het onderhuis heeft W. Oltmans een café met billart en dit billart nu speelt een groote rol bij den brand De echtgenoote van den heer Oltmans wilde namelijk dit meubelstuk schoonmaken en plaatste bij die gelegenheid een lamp op het groene laken, de lamp viel om en in een oogwenk stond het billarthet geheele café en een minuut later het groote volgens den modernen bouwtrant licht in elkaar ge timmerde huis van onder tot boven in brand. De brand bleef tot dit perceel beperkt! Verscheidene der in het huis wonende ge zinnen waren niet geassureerd en hebben dus alles wat zij bezaten, verloren, daar er geen sprake was iets te redden. De caféhou der Oltmans is voor een klein bedrag ver zekerd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, een macabere bijzonderheid valt evenwel te vermelden. Op de eerste verdieping lag het lijk van den agent van politie le kl. J. H. Deumus, die Maandagavond overleden is en juist gis terenavond gekist zou worden. Natuurlijk moesten de bloedverwanten, wilden zij hun eigen leven redden, het lijk achterlaten, dat door den gloed geblakerd werd. De weduwe was begrijpelijkerwijze diep geschokt, dat haar bij het overlijden vau den kostwinner, ook nog dit leed trof. Aanranding. Zekere Joh. Huppenstein, een Duitsch koopman, die zich gisterenavond van Sitlard naar het naburige grensdorp Tuddern wilde begeven, vroeg te Broek Sittard, welk dorp hij passeerde, aan eenige zich op den weg bevindende personen hem den weg naar Tuddern te wijzen. Met de woorden we zullen jou den weg eens wijzen" vielen er vijf op den argeloozen koopman aan. Deze ging aan het loopen, doch werd achtervolgd en even over de grens, dus op Pruisisch grondgebied, door de onverlaten achterhaald, die hem vijf messteken en een dracht slagen met zijn eigen stok toebrachten. Gelukkig- was op zijn hulpgeschrei een in de nabijheid wonende vrouw toegesneld, die de onverlaten van verdere baldadigheden wist te weerhouden. Drie der daders zijn gisteren door den wachtmeester der marechaussee te Sittard opgespoord. Ten huize van een hunner is ook de stok van H. teruggevonden. De aan H. toegebrachte wonden zijn ge lukkig niet van gevaarlijken aard. Verpletterd. Te Eindhoven had een treurig ongeluk plaats. Een 8 jarige knaapje, dac voor° een voermanskar uitweek, bemerkte niet dat een andere vrachtkar van deu tegenovergestelrlen kant kwam. Hij werd waaschijnlijk door het paard van deze kar omvergeworpen en kreeg een rad over het hoofd, dat gehee! verplet terd werd. Hel kind gaf geen teeken van leven meer. Gebrand. Terwijl de moeder even afwezig-was, wist het ander halfjarig kind der familie H. te Munstergeleen (L.) den op tafel staanden koffieketel te grijpen deze kantelde om en hei kind kreeg den kokeuden inhoud over zich heen. Met brandwonden overdekt, stiert het kind na een vreeselijk lijden. Palbs Weervoorspelling. Let aanstaanden Zondag, Palmzondag, op het weer. De 29e Maart is door den grooten weervoorspeller Falb tot den meest critischen dag van het heele jaar geproclameerd: de weersgesteldheid op dien dag moet als een toetssteen zijn voor heel zijn theorie. Als het op Palmzondag 1896 niet op vele plaatsen slagregent en onweert ot minstens snikheet is, clan weg met den valschen profeet. En als het toevallig wèl slagregent, snikheet is of onweert, dan ja, dan zullen er on- geloovigen genoeg zijn die zich nog niet tot tot Falb's theorieën laten bekeereu. Huiszoekingen. De justitie en de kapitein der marechaussee uit Roermond, die Woensdag te Venlo huis zoeking hielden,in verband met de aanhouding der dievenbende te Maasniel, trokken Don derdag naar Weert en Nedervveert met het zelfde doel. J. J., een der aangehoudenen, werd door marechaussees eveneens derwaarts getrans porteerd. Zwectstclsel. In de Arn. Ct. van 19 dezer werd het feit medegedeeld, dat in de gevangenis te Hoorn voor de confectiemagazijnen broeken werden gemaakt voor 9, jassen en vesten 3 cent. Dat er echter wel meer tegen dergelijke spotprijzen gewerkt wordt, betoogt iemand in hetzelfde blad. „Een gewoon pak, dat ik bij mijn kleer maker, die met de machine werkt, laat maken, kost f 14, daarbij is dus de stof niet mee gerekend. De man is echter niets duurder of goedkooper dan zijn concurrenten. Nu ontving ik echter dezer dagen een prijscourant met stalen, waarop een costuum naar de maat gemaakt met stof en al wat er bij behoort, werd aangeprijsd voor f 10 en f 13, dus het geheel pak gereed nog goedkooper dan de gewone kleermaker alléén voor het maken berekent en beiden zullen toch evenveel werk hebben voor het maken van een costuum. Dergelijke koopjes echter kunnen niet geleverd worden zonder gebruik te maken van krachten, die hei eten gratis krijgen, of van krachten die op schromelijke wijze geëxploiteerd wor den." Gepakt. In den afgeloopen nacht zijn door de po litie aan de Overtoom in de gem. Sloten (N. H.) twee oude bekenden der justitie, genaamd R en v. d. H. op heeterdaad be trapt, terwijl ze bezig waren met diefstal van lood en koper ten nadeele van den heer Wde Leon. Door verbreking der af sluiting hadden zij zich toegang verschaft. Reeds hadden de daders eene groote hoe veelheid lood in een vaartuig geladen,' waarmede de reis naar Amsterdam onder nomen zou worden. Beide personen zijn in die gemeente woonachrig. Capclle, 23 Maart. De op heden gehouden voorjaarsmarkt werd druk bezocht, ruim 100 stuks runderen waren aangevoerd, meestal weibeesten, waarvan het meerendeel tegen een flinken prijs van de hand gingen. Ter vervanging van den stationchef alhier is als zoodanig aangewezen de heer Pantus uit Krabbendijke. Als een bewijs, dat er in onze gemeente niet alleen een degelijk stuk vee gemest maar ook geslacht wordt, kunnen wij melden dat do >r den heer P. de Rood, landbouwer alhier, eene vaars is gemest, die momentlijk vier breede tanden heeft en een gewicht vertegenwoordigt van circa 2000 halve kilo's. Deze vaars is aangekocht door den slager H. de Vries uit Dussen. Ook is het de moeite waard een kijkje te komen nemen bij den slager P. Uithoven alhier, die een os heeft aangekocht van deu landbouwer H. Loef uit Heesbeen, die een zuiver gewicht vertegenwoordigt van 1560 halve kilo's. Dat de clientèle der beide sla gers een heerlijk stuk vleesch wordt bezorgd daarvan zijn wij overtuigd. Hoogwater. Tengevolge van het door den storm van gisteren opgezweepte water zijn onder Dron- gelen een drietal schapen van Oerlemans in een weide nabij Drongelen verdronken.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2