BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. De Mahy stelt nu eene motie van orde voor, luidend De kamer vertrouwen stellend in de regeering en hare verklaringen goed keurend, enz. Charmes daarentegen stelt de eenvoudige j orde van den dag voor. Bourgeois verklaart de eenvoudige orde van den dag te zullen opvatten als eene motie van wantrouwen, en daarna wordt zij verworpen met 241 stemmen vóór en 317 tegen. De door Bourgeois aanvaarde motie van de Mahy wordt vervolgens aangenomen met 309 tegen 213 stemmen. Uit Rome wordt op grond van de ver breking der telegrafische gemeenschap tus- schen Massowah en Assab wel gewaarschuwd tegen de berichten over de laatste gebeurte nissen in Erythrea, doch de alwezigheid van geloofwaardig nieuws mag in deze niet leiden tot de meening, dat alles in Abessinie naar wensch gaat, integendeel. Aan een bevrijding van Adrigat behoeft Baldissera niet meer te denken en de bezetting - heeft nog slechts voor weinige dagen levensmiddelen. Dan schijnt Menelik, alle tegenspraak ten spijt, geld te willen hebben, het zij in den vorm van een oorlogsschatting, het zij als losprijs voor de 2000 gevangen gehouden Italianen. En er is ondertusschen in Italië weer een sterke 9trooming ontstaan tegen den vrede. Het best was nog wel eene nationale in schrijving voor den geweldigen losprijs het had dan minder van een oorlogsschatting ook. Menelik wordt ondertusschen voornemens geheeten Italië een ultimatum te stellen, wordt dit niet aangenomen, dan wordt de oorlog in den herfst voorgezet en dan van de zijde van den Negus met alle kracht. Op Kreta worden door Turkhan pacha strenge maatregelen genomen om de orde te herstellen. Honderd personen zijn in hech tenis genomen, waaronder 50 Mohamedanen, vier Christenen zijn verbannen. Volgens de Caïrosche bladen zal de khedive Abbas pacha binnenkort naar Konstantinopel gaan, om den sultan van zijn trouw te ver zekeren. Ze voegen er echter bij, dat zijn reis in rechtstreeksch verband staat met de Egyptische quaestie. lievige brand. Een hevige brand te Boom, bij Antwerpeu, heeft Woensdagochtend een olieslagerij, een maismalerij en een reeks van stallen in de asch gelegd. „Rond 2 uur", schrijft het Hbl. van Antw., „kwam de brandspuit van het gehucht Noe- veren de brandweer van het dorp ter hulp, en een half uur nadien kwamen de spuiten der gemeente Willebroek en van de fabriek De Naeyer aan. Met vijf lanseu werd thans het vuur krachtig aangevallen en men gelukte er in de aanpalende woningen te bevrijden doch van al de gebouwen, welke de fabriek uitmaakten, is niets meer recht gebleven dan de muren. „Ten 2 ure had de brand een grootscn en indrukkend, doch tevens een droevig uitzicht, Twee overgroote tanks, ongeveer 25 duizend liters olie bevattende, en die tot dan toe weerstand hadden geboden stortten naar beneden en heel die zee van olie liep bran dende in alle richtingen en deed de vlammen tot eene verbazende hoogte opstijgen." Vernield werden: 800ÓO kilogram lijnzaad, 45000 kilogram mais en 30000 kilogram tarwe, benevens al de machines en gebouwen. De zestien paarden en de varkens zijn gered. Onder algemeene deelneming van de be volking heeft te Rijssel de begrafenis van de slachtoffers van den brand der kerk van den Heiligen Verlosser plaats gehad. De vijf soldaten, die na het vermoeiende reddings werk van uren lang uit de ffesschen van de apotheek dronken en zich aldus vergiftigden, werden met militaire eer begraven. In een kleine fabriek van muziekin strumenten te Parijs, rue Bellefond, heeft een ontploffing van een gasmotor plaats gehad. Het huis stortte gedeeltelijk in en verbrandde vervolgens geheel. Eenige personen werden gewond. De griffier van het kantongerecht te Meulan (Seine et Oise) is door zijn vroegere maitresse in zijn slaap vermoord; deze heeft daarna zichzelve gedood. Op den grond der kamer van den griffier, waar het drama plaats vond, lag een brief, waarin de moordenares geschreven had, wat er geschieden zou. Aan de „Impartial» wordt uit Havana gemeld, dat in het Spaansche hoofdkwartier op Cuba bericht is omvangen van den dood van Gomez wiens lijk begraven is in een plantage in de omstreken van Matanzas. Te Siguanea hebben verscheidene gevechten plaats gehadde Spanjaarden hebben een kamp der opstandelingen verwoest en zich meester gemaakt van 160 paarden en 200 stuks vee. Maceo schijnt zich op te houden in de sierra's van Cuzco Rosario, waar het vechten zeer bezwaarlijk is. Een aan het ministerie van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur der Kaapkolonie behelst dat Boeloewajo en Gwelo thans geheel buiten gevaar zijn. De opstand der Matabilen is bijna geheel beperkt tot het district der Matroppo-bergen. In een voorstad van Glasgow heeft een vrouw drie van haar eigen kinderen vermoord, door hun de keel af te snijden; de wichten waren ruim twee en een half jaar, anderhalf j'aar en zes weken oud. De vrouw, die negeu jaar getrouwd is en zeven kinderen heeft was al lang erg neerslachtig, en men denkt dat haar geestvermogens gekrenkt waren. De Times verneemt uit Pretoria, dd. 2 April Gisteren is een belangrijke nota van Chamberlain aan president Kruger voorgelegd. De toon is vriendschappelijk maar flink. Er wordt in aangedrongen op herstel van de grieven der uitlanders en nieuwe redenen worden gegeven voor het recht en den plicht der Engelsche regeering om tusschenbeide te komen. Ook wordt antwoord ^gevraagd op de uitnoodiging om in Engeland te komen; die uitnoodiging kan niet tot onbepaalden tijd onbeantwoord blijven. De Uitvoerende Raad overweegt de nota ernstig. De oud kanselier van het Duitsche rijk Otto von Bismarckvierde Woensdag op Friedrichsruhe zijn 81 sten verjaardag. De belangstelling, schoon niet zoo luidruchtig, is door geheel Duitschland niet minder groot dan verleden jaar. De keizer, altijd er op uit om eene aardige attentie te bewijzen, deed met het leest de openbaarmaking in den Reichsanzeiger samen vallen der benoeming van 's vorsten schoon zoon, graaf Von Rantzau (oud-gezant aan ons hof), tot Wirklicher Geheimrath met het predicaat Excellenz in Duitschland eene zeer begeerde onderscheiding. Volgens de Post heeft de keizer vorst Bismarck op zijn verjaardag een photografie geschonken waarop de keizerlijke familie staat afgebeeld. Rijkskanselier Von Hohenlohe, die een dag voor Von Bismarck verjaart, vierde Dinsdag zijn 78en verjaardag, en ontving van den keizer bij die gelegenheid diens borstbeeld in brons. De Voce della Verita brengt in herinnering dat Leo XIII thans de deken van het ka tholieke episcopaat Is. Hij werd inderdaad in 1843 gewijd tot bisschop. Keizer Wilhelm en zijne gemalin hebben op reis in Italië een spoorwegongeluk gehad, dat gelukkig goed is afgeloopen. Hun extra- trein was in den tunnel van Ronco, bij Genua, plotseling tot stilstaan gedwongen door het breken van de Westinghouse-rem. Terwijl de schade hersteld werd, kwam een andere trein aanstoomen op hetzelfde spoor; maar die werd nog intijds tot staan gebracht. Zondag acht dagen zullen de keizer en de keizerin te VeDetie koning Umberto en ko ningin Margarita ontmoeten. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 4519,25; terugbetaald f 4168,24-. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2,206. WAALWIJK. Op Maandag 6 April, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Festival ouverture. Leutner. 2. Manola. (Op vereerend verzoek) Eilenberg. 3. Fantaisie „Faust" Gounod. Maandag 6 April, 's middags 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de 2aal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Omhoog. Beltjens. 2. Opwaarts. Hol. 3. Hymne. De Vliegh. WAALWIJK, 4 April 1896. Normaalschool. Na gehouden examen ten overstaan van den heer districts schoolopziener zijn toege laten tot de normaallessen alhier 8 kweekelingen, afgewezen 4; tot de voorbereidende klasse 7 leerlingen, afgewezen 2. Examen Geneeskunde. Aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het candidaat-examen in de geneeskunde, o. a. door den heer M. B. Oerlemans, van Vrijhoeven Cappel. Verkiezing 2e Kamer. Als lid voor de Tweede Kamer voor het kiesdistrict 'sHertogenbosch is, in piaats van wijlen generaal Van der Schrieck, gekozen mr. J. A. Loeff (Katholiek), lid van de Pro vinciale Staten van Noordbrabant, lid van den gemeenteraad te 's Hertogenbosch -en advocaat procureur aldaar. Bossche Gemeenteraad. Tot leden van den gemeenteraad zijn ge kozen de heeren L. Bogaerts met 407, en jnr. mr. A. F. van Sasse van Ysselt met 405 van de 515 geldige stemmen, en de heer H. C. Dobbe met 385 van de 504 geldige stemmen. Deze drie heeren hadden hun onslag ge nomen naar aanleiding van 'sraads beslissing in zake den ingenieur architect. Detachecring naar Oost-Indie. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat weder in werking is gesteld het kon. besluit van 29 Juli 1873, waardoor thans weder gelegenheid is voor ingelijfden bij de militie te land, om onder behoud van hunne positie als milicien voor den tijd van ten minste twee jaren en onder het genot van eene gratificatie van 200, te worden gedetacheerd bij het leger in Oost-Indie. Voor iederen milicien, die ter detacheering bij het leger in Oost-Indie wordt aangebracht onverschillig of hij zich met onbepaald verlof dan wel onder de wapenen bevindt wordt eene aanbrengpremie toegekend van 10. Schip vergaan. Aangaande het vergaan van een schip onder de Willemstad, wordt gemeld Donderdag kwam het schip, genaamd de Dankbaarheid, onder de Tien Gemeten ten anker. Zeer waarschijnlijk uit onbekendheid met de aldaar veilige reede, kwam het schip juist op de plaats der kentering der getijen van het Vuilegat en het Haringvliet te lig gen en begon het Vrijdagmorgen omstreeks half elf zoo te slingeren, dat de schipper Frans Hakkers, van Werkendam, de nood vlag heesch Juist passeerde daar op eeni- gen afstand de Zeemeeuw, een charge-vaar tuig dat waarschijnlijk het schip in nood niet opmerkte. Eenigen tijd daarna liet de schipper, geholpen door een daar eveneens ledig liggend schip, zijn anker kappen en draaide het voor den wind, waarna het koers zette naar de Willemstad, waar het zonk, op ongeveer 250 M, uit de zeedijk. De knecht werd met de giek ver wegge- slageu de schipper zelf, staande aan het roer, verdween in de diepte, met zijne vrouw en eene zuster. Maandag werd van rijks - wege een duikeronderzoek ingesteld, maar er werd niets van de verdronkenen gevonden. Naar men zegt, passeerde daar de Mid- delburgsche boot, die blijkbaar geen hulp kon bieden. Fraude. Te Maastricht werd eenige weken geleden een brander bekeurd wegens het voorhanden hebben van frauduleus meelbeslag, waarvoor de boete ongeveer f 5800 zal bedragen, met verbeurte van 1200 liter gedistilleerd. Thans is bij dienzelfden brander een ge heime gemeenschap ontdekt tusschen het dak der branderij en een daarachter gelegen pand, door middel van een soort viaduct. De hierop vallende boete zal ongeveer f 2300 bedragen. Ongelukken. Dinsdagavond keerde de heer J. H. arts te Nederweert, na te Weert eenige zieken bezocht te hebben, per rijwiel terug naar Nederweert. Waarschijnlijk door de duister nis misleid is hij, na over de brug over de Zuid-Willensvaart te Biest-Weert te zijn ge reden, in een waterpoel terecht gekumen én verdronken. Zijn lijk werd Woensdag ochtend gevonden. De heer H. was nog niet lang le Neder weert gevestigd, is slechts 28 jaren oud en laat eene jeugdige vrouw met een kind achter. Atjeh. Bij het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Neder. Indie, onder dagteekening van 2 April, volgend telegram ontvangen Generaal Deykerhof seint, dat niemand in Atjeh kan gissen de reden van het gedrag van Toekoe Djohan, die zelf in een brief opgeeft, onheusche bejegening van eenigen zijner lieden door twee ambtenaren. Voor zoover men dit kan nagaan, is dat zeer ge zocht. Toekoe Djohan moest optreden te gen Sam Krak op 29 Maart en onze troepen den 30sten. Hij deed dit niet en schreef een briet. De militaire gemeenschap is verbroken met Lamkoenjil, Biloel, Anak, Galoeng, Senelop, Kroeng Gloempang en Tjot Rang, doch brieven van de commandanten worden ont vangen. Weinig beschuten, hulp onnoodig, ruim vivres en ammunitie. De gemeenschap zoude te openen zijn, indien de troepen niet noodig waren voor observatie. Toekoe Djohan pleegde nog geen vijande lijkheden, hij versterkte alleen Pakanbadak en Lampisang (hier bevinden zich woningen van Toekoe Djohan). Ik verneem, dat Toekoe Djohanniet tegen het centrum van het verzet wilde optreden, omdat hij daardoor met de hoofden van het verzet zoude breken. Aan het Nieuws wordt uit Batavia geseind Een aanval op den post Tjot Goé (in het zuiden der buiten linie) werd door de onzen afgeslagen. Wij leden geen verliezen. De meei derheid der hoofden is naar Toe koe Djohan overgeloopen. Toestand onge wijzigd. 12000 man tegenover den vijand. Het Nieuws ontving uit Batavia de telegra fische mededeeling dat het 9e bataljon he den (Donderdag) met generaal Vetter als regeeringscommissaris en majoor Breij^r als zijn adjudant naar het oorlogsterrein zouden vertrekken, terwijl kolonel Stemfoort ter be schikking van generaal Vetter is gesteld en nog 3 bataljons gereed worden gemaakt. Volgens de N. R. Ct. zouden thans 7 bentings door den vijand omsingeld zijn. Om op alle gebeurlijkheden te zijn voor bereid, worden hier te lande reeds maatre gelen genomen om spoedig detachementen suppletie-troepen en een gedeelte der kolo niale reserve naar Oost-Indie te kuunen uitzenden. Ook zullen alle pogingen in het werk ge steld worden om de werving van onderoffi cieren, korporaals en minderen te bevorderen en uit te breiden. Uit verschillende berichten blijkt, dat al les wordt voorbereid tot een uiterste krachts inspanning, en dit kan niet anders dan met groote waardeering worden vernomen, In de eerste telegrammen werd gesproken van 2 bataljons (het 9e van Batavia en het 6e van Magalang). Nu de correspondent van het Nieuws seint „Three batallions more ready" is het niet zeker of het 6e bij deze 3 nieuwe bataljons is meegeteld. Zoo er echter nu in 't geheel 5 bataljons zullen gaan dan komen voor de 3 nieuwe in aanmerking het 2e van Magelang, het 5e van Semarang en het 10e of het 11de beide laatste in garnizoen te Meesler-Cornelis. Doch indien er slechts 4 vertrekken, dan reeds zal de beschikbare troepenmacht op Atjeh zoo groot zijn als vroeger slechts éénmaal in de dagen van generaal Van der Heijden het geval is geweest. Want dan zal ruim de helft van het veldleger op Atjeh zijn overgebracht, afleste zamen ongeveer 12,000 man. Het bericht omtrent kolonel Stemfoort (militaire kommandant van Sumatra's West kust) die ter beschikking wordt gesteld van generaal Vetter, bedoelt op te treden als twec'e bevelhebber onder generaal Deykerhoff Vroeger was dit ook het geval en deze benoeming van een aanvoerder te velde schijnt te meer noodig, omdat de gou verneur van Atjeh, generaal Deykerhoff, zich niet gemakkelijk beweegt, zooals bij het jongste bezoek van den legercommandant op Atjeh, is gebleken. De N. R. Ct. bevat het volgendd bericht De Gouverneur-Generaal van Ned. Indie heeft, naar wij vernemen, per telegram uit zending gevraagd yan 30 luitenants der infanterie en van 12 onderofficieren der bereden artillerie. Kaatsheuvel. De Kruisjasbond „Initia" gevestigd bij den heer Andries Wijdemaos, hotel »de Gouden Leeuw", alhier, heeft eeu groot internationaal kaartconcours uitgeschre ven, te houden op Zondag 28 Juni e.k., na middags 2 ure precies. Uitgeloofd zijn een gouden en 3 zilveren medailles. Aanmelding vóór of op 10 Juni aan den secretaris, den heer C. J. Kogels. Voorzitter van «Initia" is de heer J. C. van den Brand en penningmeester de heer H. H. Dekkers. CAPELLE. Over de maand Maart. GEBORENAdam z. van Hendrik Wijnand9 en Geertruida Oerlemans Marijnus en Jaco bus zoons van Jacobus van Raamsdonk en Francijna de Rooij Anna Maria, dochter van Philippus van Tilborgh en Elisabeth Klootwijk. OVERLEDEN Joost Verhagen 17 jaren Cor nelia Mosterdijk 66 j. echtgenoot van Jo hanna Brandsen Johannes Ophorst, 54 j. echtgenoot van Willemina Bogers Pieter de Bruijn 32 jaar. GEHUWDAntonie van der Kolk 25 j. te Dron- gelec en Gijabertje Neeltje de Jong 23 j.— Arie Ophorst 32 j. te Sprang en Adiiana Cornelia Groeneveld 22 jaar. BAARDWIJK. Van 1 31 Maart. GEHUWD: Wouter Kruijf 25 j. en Pieternella Bogers 34 jaar. GEBOREN: Petronella Adriana d. van Mathijs Maas en Petronella van de Leur Petrus Johannes z. van Petrus van Iersel en Jo hanna van Veldhoven Marinus Paulus z. van Cornelis van Iersel en Paulina Jo hanna de Graaf. OVERLEDENWilhelmus van Rijswijk weduw naar van Maria Maas 67 j. BRONGELEN. Van 1 Maart tot 1 April. GEBORENStevina d. v. C. van der Beek en G. de Haan. ONDERTROUWD: Cornelis de Graaff jm. 25 j. en Judik van Mersbergen jd. 26 jaren. GETROUWD: C. de Graaff en J. van Mersbergen OVERLEDEN: Johanna Boll 73 j. wed. van L. Colijn. WAALWIJK, 3 April. De markt werd minder druk bezocht dan ge woonlijk, tengevolge van de kerkelijke feestdagen. De aanvoer ter veemarkt was niet te min nogal

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2