Nummer 31. Donderdag 16 April 1896. 19e Jaargang. Toegewijd aan Handel» Industrie en Gemeentebelangen. X Be Bankiersvrouw. ^buxtenlandT^ ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Belgie. UITGEVER- Waalwijk. ry vv»vmiixiMmai>w MMiriMmoiCTiwinwia^anrergaMpreMcc^wmjiri^piKgawj.rasMHianjiffjgxgis De Echo van het Zuiden, Wulv(jksrlf en Langstraatsche Conrani, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 't Was Zaterdagmiddag tegen half vier, toen hel keizerlijk jacht „Hohenzollern" met aan boord keizer Wilhelm met zijn gemalin en zijn twee oudste jongens, te Venetie arri veerde, waar de koning en de koningin met den kroonprins en de ministers Di Rudini, Di Seimoneta en Brin reeds in den avond* van Vrijdag waren aangekomen, 't Moet in de stad der doges een mooie entree zijn geweestjuist zooiets als Wilhelm II graag heeltvoorop de „Hohenzollern" en daar achter de „Kaiserin Augusta» en de „Vesu- vio," gevolgd door torpedo's, kleine vaartuigen met senatoren en afgevaardigden, acht gondels van de gemeente enz. enz. Wat er verder gebeurde, kan men wel zoo ongeveer gissen. Er werd veel gevlagd en er was groote nieuwsgierigheid en op een gegeven moment begon het kanongedonder. Even daarna vond de begroeting plaats tusschen den gastheer en de gastvrouw en hun gasten, aan boord van de Hohenzollern." De koning eu de keizerin de keizer en de koningin omhelsden elkaar tweemaal, welgeteld en toen werd de kroonprins tweemaal gepakt door den keizer, waarna de onvermijdelijke voor stellingen plaats vonden een aanleiding voor de keizerlijke prinsen om den markies Di Rudini een hand te geven, wat deze zeker heel pleizierig moet hebben gevonden en waarvan de telegraaf dan ook nadrukkelijk melding heelt gemaakt. Al spoedig werd door den keizer en de keizerin een contra visite gebracht aan den koning en de koningin ten paleize en later was er lamiliediner, ge vólgd door illuminatie en serenade. 't Is dus een welbestede achternamiddag geweest, waarbij de politiek echter heel slecht schijnt te zijn weggekomen; de beide vorsten waren geen moment alleen en aan di Rudini moet de keizer alleen zijn tevredenheid hebben betuigd voor de lieve ontvangst op Sicilië. 't Schijnt dat de Zondag gebruikt is voor Jy Onder deze laatsten merkte men vooral een f hansworst op, omaar een ware, met brutale oogen, groetten, spottenden mond, roode wangen en vuurrooden baard. Het coatuum was precies, zooals liet hoorde, laarzen met kappen, puntigen hoed en het kanten jabot met rafel. In de linkerhand droeg hij een soort linnen banier, waarop zes of acht teekeningen stonden, die in grove trekken aangeduid waren. In de rechterhand had hij een klein stokje, waarmee hij nu en dan op het linnen sloeg, zooals de kwakzalvers dat doen, als ze hun waar aan prijzen. Men omringde dien hansworst, riep hem alleilei geestigheden toe; hij bleef echter altijd dicht bij den ingang. Eerst'tegen half elf verliet hij zijn post. Toen kwamen de heer en mevrouw Fauvel met hun nicht Madeleine binnen, een dichte menigte hoopte zich dadelijk voor de deur op. Sedert tien dagen was de diefstal bij den ban kier uit de rue de Provence het onderwerp van alle gespreken geweest; vrienden eu vijanden naderden hen, de eerste om hen hun leedwezen te betuigen, de laatsten, om hen op die manier van hun spijt te verzekeren, die op deze wereld het meest grieft en pijn doet. De heer Fauvel had zich nis ernstig man op zijn leeftijd niet verkleedhij had alleen een zwart zijden mantel om de schouders geslagen. Aan zijn arm binnentredend, boog en groette mevrouw Fauvel,geboieu Valentine de la Verberie, met gratie en eenvoud. Zij was altijd schoon geweest en dien avond had'z'.j onder de betoovering van haar kostuum en den rijkdom van het licht haar vroegere frischheid en jeugd herwonnen. Men had haar nooit de achtenveertig jaar gegeven, die zij oud was. Zij droeg het toilet van hofdame der laatste de conferentie» van politieken aard: er werd door keizer Wilhem ruggespraak gehouden met de ministers van kouing Humbert en door dezen weer met den Duitschen gezant en 's avonds was er weer een banket, van 80 couverts nu, een soort eeremaaltijd. Jam mer is 't en teleurstellend tevens, dat er zooveel wordt gepubliceerd over de weder- zijdsche beleefdheden, hoffelijkheden en har telijkheden, doch dat men van 't geen buiten dit vertoon geschiedtniets vertrouwbaars hoort. Er wordt gezegd dat dc geheele sa menkomst in de eerste plaats geldt het plei- zierin de tweede plaats eerst de „zaken» en er wordt gesproken over een verlenging der triple-alliantie, volgens den een tot 1902, volgens den ander tot 1904, doch recht helder zijn de „on-dits" in dezen niet. Voor de zooveelste maal in korten tijd wordt het nieuwtje gelanceerd dat er door de beide vorsten zou worden overwogen of, en zoo ja op welke conditiën, Engelands toetreding tot de triple-alliantie wenschelijk is en als aanbod aan het Vereenigd Koninkrijk wordt genoemd de steun der triple alliantie in de Middellandsche Zee, in den Levant en in de Oostersche quaesties. Doch Wilhelm II heeft zijn kanselier niet meegebracht eu zijn secretaris van bui- tenlandsche zaken evenmin. De Daily News weet precies wat er gebeurd is of eigenlijk: zij wist lang vooraf wat er gebeuren zou er zijn belangrijke staatsdocumenten van Rome naar Venetie overgebracht om te dienen als bazis voor de onderhandelingen De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint over dit onderwerp aan zijn blafl: Eerst heeft men geprobeerd de reis van den Duitschen keizer naar Italië te laten doorgaan voor een eenvoudig blijk van deel neming in 't algemeen, zonder bepaald staat kundig oogmerk, maar thans wordt eindelijk van de meest verschillende kanten in 't openbaar erkend, wat ik u al ettelijke dagen geleden te verstaan gafdat de samenkomst van de beide vorsten te Venetie zoowel als het daarop volgende bezoek van onzen keizer jaren uit de regeering van bodewijk XIV, prach tig maar eenvoudig geheel van gebloemd satijn en iluweel, zonder een diamanten of ander sie raad, en zij droeg het met die gemakkelijke deftigheid, die. zooals sommige dames beweerden, een de la Verberie, die zoo gelukkig was een man met veel geld te trouwen, wel toekomt. Maar aller blikken richtten zich op Madeleine. Zij geleek een koningin in dat costuum van eeredame, dat alleen gemaakt scheen te zijn om den rijkdom harer vormen naar waarheid te doen uitkomen. In die zalen onder dat schitterende licht nam haar schoonheid nog toe. Rooit was haar hoofd haar zoo zwart, hare gelaatskleur zoo blank, hare oogen zoo vol glans geweest. In de zaal nam Madeleine den arm harer tante, terwijl de heer Fauvel, die zich in de menigte verloor, in een der speelzalen poogde te komen, die schuilplaats voor meer bejaarde ernstige mannen. Het bal was toen in vollen gang. Twee orkesten, een onder leiding van Strauss, een ónder die van een zijner leerlingen vulden de zalen met hun geschetter, de bonte schaar vermengde zich en draaide in de rondte. Zij leek wel een wonderwerk, samengesteld uit goud, satijn, fluweel en kanten. De diamanten schitter den op hoofden en borsten, de bleekste wangen waren gekleurd, de matste oogen glinsterden. Vergeten en verlaten had de hansworst in een vensterbank een schuil plaatst gezocht en stond daar rechtop met de ellebogen tegen den knop der luiken geleund. Hij scheen door al die pracht verblind te zijn, maar hij verloor toch een paar, dat in zijn na bijheid danste, geen oogen blik uit het oog. Het was Madeleine, die op den arm steunde van een doge niemand anders dan de markies de Glameran. Hij scheen verjongd en verheugd en zag er zegevierend uit. In de pauze een er quadrille wendde hij zich tot zijne dame eu sprak met onverholen bewondering tot haar. Zij scheen, al was het niet met genoegen, dan toch zonder afkeer naar hem te luisteren en hief liet hoofd nu en dan glimlachend op. Die edele schurk, dacht de hansworst bij zichzelf, maakt zeker het hof aan het nichtje van den lieer Fauvel, dus ik had gisteren gelijk, maar hoe kan juffrouw Madeleine besluiten, zijn liefdesverklaring zoo geduldig aan te hooren. aan Weenen, nauw in verband staat met de ophanden hernieuwing, of wil men verlenging van het Drievoudig Verbond. Zoo zal metter tijd ook nog wel worden erkend dat de reis van den rijkskanselier v. Hohenlohe naar Parijs vlak voor de samenkomst van den Duitschen en den Italiaanschen monarch te Venetie toch een beetje meer staatkundige beteekenis heelt dan men zou afleiden uit de bewering, dat de rijkskanselier naar Parijs is gegaan om door een Franschen tandaits zijn gebit in orde te laten brengen, zooals men tot dusver hardnekkig heeft volgehouden. Alleen al de omstandigheid dat voor het eerst een Duitsch rijkskanselier, dus na den keizer de voornaamste actieve staatkundige persoon van Duitscnlandzich niet meer ontziet, leukweg Parijs te bezoeken, «vordt in diplomatieke kringen beschouwd als een ge beurtenis van groote staatkundig beteekenis. De berichten omtrent den opstand in Ma tabele-land luiden ernstig. Het verzet houdt aan, seint Reuter, en breidt zich uit. en met den dag nemen de zaken een bedenkelijker aanzien. Eene colonne van 130 man onder kapitein Brand is door eene groote afdeeling Matabeles omsingeld en op het felst bestookt, op 28 mijlen afstand van Buluvvayo. Toen de ammunitie verschoten was, sloegen de blanken er zich doorheen en hadden toen het geluk eene tot hulp gezonden afdeeling te ontmoeten. De colonne Brand had vijf dooden en 16 gewonden, terwijl de Matabeles een verlies hadden van 150 dooden en 400 gewonden. Een telegram uit Buluwayo aan The Times stelt den toestand als zeer ernstig voor. Het geheele volk, seint men aan het blad, is opgestaan; groote scharen in het Westen, die aan den vorigen oorlog niet hebben meege daan, hebben nu de wapenen opgenomen. De Engelsche commandant Duncan is van meening, dat met een kleinen troep niets te doen is tegen de rebellen. Er zijn minstens 1500 man noodig, verdeeld in sterke colonnes, die elkaar kunnen steunen. Hij heeft 620 Gelukkig, dat Prosper niet hier isHij hield op, voor hem stond een tamelijk oude heer, die met bijzondere waardigheid een Venetiaanschen mantel droeg. U weet, mijnheer Verduret, zei hij, half ernstig, half spottend, wat gij mij beloofd hebt? De hansworst boog eerbiedig en diep, maar zonder uiterlijke ondergeschiktheid, zei hij: Ik zal er aan denken. Vooral geen onvoorzichtigheid. Mijnheer de graaf, gij kunt ge ust zijn, gij hebt mijn woord. Dan is het goed; ik weet wat dat zeggen wil. De graaf verwijderde zich, maar in dien korten tijd was de quadrille geëindigd en de hansworst kor. noch ae Glameran, noch Madeleine ont dekken. Ik zal hen wel bij mevrouw FauTel terug vinden, dacht hij en begaf zich oogenbliltkelijk onder de menigte, om hen te zoeken. Verhit door de ondragelijke warmte had me vrouw Fauvel zich na<tr de Veranda begeven, die voor dien avond, dank zij de fee, die goud heet, in een prachtigen tuin was herschapen, vol oranjeboomen, bloeiende laurierboomen en witte lelies, die reeds begonnen te verwelken. De hansworst zag haar bij een klein boschje zitten, niet ver van een der speelzalen. Hechts zat Madeleine, links Raoul, als ridder van Hendrik III gekleed. Men moet toegeven, dacht de heer Verduret, terwijl hij een geschikt plaatsje zocht, dat er geen "schooner man dan die Raoul bestaat. Madeleine scheen nu treurig te zijn. Zij had van een naastbijstaande plant een camelia geplukt en ontbladerde die werktuiglijk terwijl haar blik in de verte dwaalde. Raoul en mevrouw Fauvel spraken samen. Hun gelaat was kalm, maar de bewegingen van den eerstede rillingen van de andere, Dewezen dat zij ernstige zaken verhan delden In de speelzaal zag hij den doge die me vrouw Fauvel en Madeleine kon bespieden zonder zelf gezien te worden. Dat is het vervolg van het tooneel van gisteren, dacht de hansworst, als ik maar eenige woorden kon opvangen. Als ik achter die came lia's stond, zou ik alles kunnen verstaan. Dadelijk poogde hij er heen te komen, maar man van Mafeking aangeworven, die onder bevel van kolonel Plumer opkomen, en verder zendt hij patrouilles om den Mangwe-pas te bezetten. Uit Soeakin wordt gemeldDe vriend' schappelijk gezinde Arabische stammen, die de Derwisjen gedwongen hebben zich terug te trekkenblijven Erkowit bezetten. Uit Soeakin zijn hun wapenen en ammunitie toegezonden. Osman Digna heeft honderd ruiters en honderd voetgangers naar de vlakte van Soeakiu gezonden om daar razzia's te maken in afwachting Lvan het gros van het leger. Deze afdeelingen trekken zich terug zoodra de Egyptische troepen zich vertoonen. In -hun gevechten met de bevriende stam den 10 dooden en ij namen later 9 'n buiten Soeakin. oor Derwisjen rug toen onthoofdde in de woestijn, de telegraaflijn door, Tokar. Osman Digna men versc&e houths Vijf va!1 aan ru overigen De Derwi: tusschen deed met 200 ruiters 50 onbereden soldaten een aanval op de troepen van den bevrienden sjeich Omar Tita, maar werd met een verlies van 14 man teruggeslagen. Telegrammen uit Massaua bevestigen de volledige vlucht van de Derwisjen, die geheel en al zijn verslagen voor Kassala. De Der wisjen hadden 800 dooden. De koning heefc kolonel Stevani zijn gelukwensch gezonden. De herstemming voor den gemeenteraad te Mechelen heeft aanleiding gegeven tot woelige tooneelen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden al zeventig personen in hechtenis genomen, en op sommige plaatsen is er gevochten op het mes. De uitslag is nog niet geheel bekend alleen dat de zetels voor acht jaar door de het was lastig, hij moest door de menigte heen dringen. Toen hij eindelijk op de verlangde plaats kwam, stond Madeleine juist op en nam den arm van eer. met edelsteenen bezaaiden Pers. Op hetzelfde oogenblik stond ook Raoul op, ging naar de speelzaal en fluisterde de Clameran een paar woorden in het oor. Zoo, dacht de heer Verduret, die twee schurken hebben die twee arme vrouwen beet en zij verweren zich ie vergeefs. Maar waardoor hebben zij haar dan in hunne macht Hij stond er over na te denken, toen er op eens in de veranda beweging ontstond. Men annonceerde een vreemde menuet in de groote zaal. Bovendien was de gravin de Commarin zooeven als Aurora verkleed, verschenen en moest men de smaragden van prinses Korasoff bewonderen, die de mooiste der wereld heetten te zijn. In een oogenblik was de veranda zoo goed als leeg. Er bleven slechts enkele veriatenen achter, eenige korzelige ecjitgenooten, wier vrouwen dansten, en een paar verlegen jongelui, die zich in hnn costuums niet erg op hun gemak ge voelden. De hansworst vond het geschikte oogenblik aangebroken, om zijn plannen uit te voeren. Plotseling verliet hij zijn plaatst, zwaaide met zijn banier en kuchte, als iemand, die een redevoering gaat houden. Hij was door de ve randa gegaan en had zich tusschen de deur van de zaal en den leuningstoel geplaats, waarin mevrouw Fauvel nog zat. Dadelijk vormden de in de veranda achterge blevenen een kring om hem heen. Hij had de houding van een echten hansworst aangenomen, zijn hoed stond op een oor, zijn lichaam naar denzelfden kant als zijn hoed gebogen. Met ongelooflijke welsprekendheid en den grap- pigsten toon begon hij Dames en heeren, van morgen kreeg ik mijn aanstelling bij de overheidhij groette even *an deze stad. En waarom? Ten einde de eer te hebben, u een schouwspel te kunnen aanbie den, wat reeds de goedkeuring der vijf wereld- deelen en verschillende universiteiten wegdroeg. Hier in de kamer, dames, zal de voorstelling beginnen van een drama, dat voor het eerst in Peking opgevoerd werd er. door onze eerste eer ste schrijvers vertaald is. Mijne heeren, gij kunt

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1