Nummer 34. Zondag 26 April 1896. 19 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Industriëelen UITGEVER Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langslraatsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opma ken van het verslag over 1895. Heeren industriëelen worden verzocht hunne opgaveu voor het verslag zoo spoedig moge lijk aan den voorzitter in te zenden. De Jcamer van koophandel en fabrieken voornoemd. Waalwijk, April 1896. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 22 April 1896, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voor lezing ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken a. Schrijven van J. van Dijck Jr., waarin hij melding maakt van zijn voornemen om j op een terrein langs do haven op te richten? een keet voor gefabriceerde en nog te fabri- ceeren cementstükken; hij verzoekt een uitweg op gemeentegrond. De voorzitter „Polder en gemeente hebben beiden recht op den grond, waarop bedoelde keet is opgericht. Wij hebben in deze nog niets vernomen van een advies van den Polder. B. en W. stellen dus voor de beslissing aan te houden, tot wij weten wat de Polder van plan is." De heer Verbunt„Hij vraagt alleen om een uitweg op gemeentegrond en daarmede heeft de Polder niets te maken." De voorzitter: „Maar hij heeft reeds ge bouwd op een terrein aan Polder en Gemeente I behoorende." De heer Verbunt„Volgens mijne meening, heeft de Polder met de aanvraag om een uitweg op gemeente eigendom niets te maken, alleen de Raad. En mocht den aanvrager net lastig gemaakt worden, dan zoude verhuurder de Roon de gemeente wel kunnen verplichten hare verbintenis na te komen om op de brug een flinke afsluiting met hek te maken, waarover huurder dan zoude kunnen uitwegen. Verder geloof ik, dat gemeentebelangen en polderbelangen dikwijls verward worden (ge tuige alweer punt 3 der agenda) wat heel natuurlijk is als een der wethou 'ers voorzitter is van het Polderbestuur." De heer Timmermans Wz „Ter secre tarie berust de acte, waarin duidelijk te lezen staan de wederzijdscne rechten en verplich tingen in deze zaak." De heer Van Schijndel„Ik ben er altijd pertinent tegen; Van Dijck komt veel nacht rust te kort, dat heeft hij mij zelf getuigd als hij nu nog meer zaken doet voor eigen rekening, moeten de zaken der gemeente hieronder noodzakelijk lijden. Hij moest in 't geheel geen zaken mogen doen." Het voorstel vau B. W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. b. Adres van Mej. Wed. C. J. Verwiel. Over 1894 heeft de raad haar toegestaan 5</0 reductie als verbruikster van boven de 3000 Ms gas; zij vraagt dezelfde reductie over '95. Toegestaan overeenkomstig het voorstel van B. en W. c. Verslag der teekenschool commissie over den cursus 1895 96. Aan den cursus is deelgenomen door 43 leerlingen, als 36 voor het hand- en 7 voor het lijnteekenen. De Commissie had in 't algemeen redenen van tevredenheid over leeraren en leerlingen; zij wenscht gedurende den volgende cursus een prijskamp te laten houden, en verzoekt dat daarvoor een post op de voglende begrooting worde gebracht. Ter visie. d. Schrijven van de plaatselijke Schoolcom missie, waarin verzocht wordt een zevenden onderwijzer aan te stellen. Gesteld in handen van B. en W. om later advies uit te brengen. e. Verslag van de gasfabriek en exploitatie rekening; ter visie. II. Wijziging der begrooting van 1895. De voorzitter laat voorlezing geven van een concept-besluit, waarbij de post voor de gasfabriek verhoogd wordt met f 1612.145 met welk bedrag de begrooting is overschre den. Uit de memorie van toelichting blijkt dat deze som onderverdeeld is als volgt: 1187.145 voor steenkolen. - 350 kosten van bijplaatsing van lantaarns. 75 aankoop nieuwe gasme ters. Er zijn meer steenkolen noodig geweest wegens het gioote gasverlies door de slechte buizen. ffe De voorzitter stelt namens B. en W. voor het concept-besluit goed te keuren. De heer Verbunt„In 't geheel komt er ruim f 1600 te kort, terwijl voor de gasfabriek ruim f 400 meer is uitgegeven. Bij eene vorige gelegenheid, toen ik beweer de, dat er een tekort was op de rekening van f 1000.heeft van Dijck getracht dit met tal van becijferingen te weerleggen; nu echter is het tekort veel grooter. Hieruit blijkt volkomen dat men op de verklaringen van den directeur niet onvoor waardelijk kan vertrouwen en er dus beter op hem gelet dient te worden." De voorzitter „De meerdere uitgaaf voor steenkolen is een onvermijdelijk gevolg van meerdere gasproductie; die was in alle geval onvermijdelijk en zou niet kleiner geweest zijn, als tijdig toestemming gevraagd was tot verhooging; hetzelfde is 't geval voor de lantarens. Wat het laatste punt aangaat, door dervheer Verbunt besproken,hiermede stem ik volkomen in; door het dagelijksch bestuur zijn dan ook reeds maatregelen genomen om nauwkeuriger toezicht te houden, ten einde in de toekomst af- en overschrijvingen te voorkomen." De heer Timmermans Wz, „Voorstellen betreffende de gasfabriek behooren uit te gaan van de gascommissie; is er in deze iets niet zooals 't behoort, dan draagt zij de schuld, niet het Dag. Bestuur. De heer Baijens „als oud-lid der gascom missie wensch ik een en ander in 't midden te brengen. Ik kan mij moeilijk vereenigen met de Bewering, dat 25pCt. van de geproduceerde '!gas zoude verloren gegaan zijn zooals volgt uit de opgegeven cijfers; dat is kolossaal. 'Dat er bij den verbouw door lekkage verlies plaats zou hebben is natuurlijk maar zooals 't nu was is 't enorm. Mijn leus is altijd geweest niet verbouwen maar een nienwe tabriek oprichten. Van Dijck was daartegen omdat er dan ook nieuwe buizen zouden moeten zijn gelegd en dat was volgens hem zonde, omdat de bestaande leiding zoo goed was. En nu zullen er toch nieuwe moeten komen f Waar blijft nu de consequentie van Van Dijck? Men mag die zaak wel eens ernstig nagaan, want 't wordt wel een beetje te bar. De Raad heelt voor de gasfabriek toegestaan ƒ28,000, die som is met f 4-15 overschreden, de Raad heeft daartoe nimmer toestemming gegeven. Wie dan De voorzitter: „Over 't eerste gedeelte van het door den heer Baijens gezegde zal ik niet spreken 't kan zijn dat er nieuwe buizen noodig zijn. Wat nu aangaat de overschrijding van den post voor de fabriek, hiervan gaat af f 50 voor de inspectie door den raad verlangd. Maar u zult mij moeten toegeven dat geen enkel werkman in staat is eene begrootiug zoo nauwkeurig te maken, dat zij precies uitkomt; u bent zelf werkman geweest en zult dit ook niet kunnen." De heer Baijens„herhaaldelijk is door den voorzitter verzekerd, dat die f 28000 niet zou worden overschreden." De voorzitter „'t is waar i heb dat gezegd, maar als ik het heb gezegd t.eed ik dat, meenende de waarheid te spreke Meer malen heeft het dagelijksch bestuur d;reke-* ning gevraagd van de reeds uitgevoer ens nog uit te voeren werken en altijd meeralen f wij reden tot tevredenheid te hebben en de zekerheid,dat de begrooting niet zoude worden overschreden. Ik weet wel wie de schuld draagtmaar die is nu niet hier om zich te verantwoorden. Maar zeker is 't. dat het dagelijksch bestuur steeds gemeend heeft goed te handelen en geantwoord heeft door den mond van den directeur- architect." De heer Van Schijndel,,'t is vreemd dat Van Dijck vroeger altijd hier was als er over de fabriek gesproken werd en juist nu niet." I)e voorzitter„ik heb voorgesteld hem te laten komen maar 't werd beter gevonden dit niet te doen. De volgende vergadering, als de exploitatie-rekening in behaudeling komt, zal ik hem laten komen." De heer Baijens „in alle geval vind ik het erg jammer, dat de belastingschuldigen die f 1600 weer meer zullen moeten betalen.'j. Ll* 1 1VVV WV^V^l U1V^V,J LUUV.H VyJ De voorzitter: „als men de fabriek wil Gemeente." exploiteereu moeten er de noodige kolen zijn, daar is niets aan te doen.» Het concept-besluit wordt ongewijzigd goedgekeurd met 7 stemmen tegen 4, die van de heeren Van Schijndel, Mombers, Verbunt en Baijens. III. Rioleering le Zeine De voorzitter„deze aangelegenheid is reeds eenige maanden geleden behandeld maar niet tot afdoening gekomen. Burge meester en wethouders stellen nu voor de Westzijde te laten rioleeren, terwijl de Polder de helft zal bijdragen in de kosten, geschat op f 160. De heer Verbunt»op den voorgrond staat dat de uitwatering daar geheel behoort bij den Binnenpolder. Als men buizen wil leggen, dan zullen er ook zinkpuntjes moeten komen en deze zullen spoedig verstopt zijn. Ik heb op de plaats zelf den toestand opgenomen en vergeleken met den vroegeren en dan komt het mij voor dat men heel goed op den spoorsloot kan uitwateren. In alle geval is 't geheel en al een werk van den polder en de gemeente moet wel oppassen zich niets meer door den polder op den hals te laten schuiven." De heer Baijens: »als de heeren zich herinneren is deze aangelegenheid in 't najaar omgedragen aan de commissie tot onderzoek der gemeentebegroting voor 1896. Deze commissie heeft zich er ernstig mede bezig gehouden. Zij is echter niet in de gelegenheid gesteld haar voorstel ter sprake te brengeu, dal was Een rioleering te laten leggen aan de Oost- en Westzijde; uitvoering en onder houd door den polder; bijdrage van f 100 door de gemeente." De heer Timmermans Wz. den heer Verbunt wenschte ik te vragen wanneer de Polder eenig werk heeft gebracht ten laste der Gemeenteik geloof dat hij mij hierop het antwoord wel zal schuldig blijven. Wat den heer Baijens aangaatzoover mij bekend, is nooit een besluit genomen zooals die opgeeft. Ik geloof dat er besloten is dat de polder f 100 zou bijdragen als de gemeente aan 2 zijden rioleert en de helft in de kosten als dit alleen aan de westzijde geschiedt. Ik wil hier nog bijvoegen dat het werk aan de Westzijde in 't belang der gemeente werkelijk noodzakelijk is. Wil men het aan den polder overlaten, dan zal deze het doen zooals mo gelijk is; maar de gemeente heelt groot belang bij buizen leggen.» De heer Baijens volkomen waar wat de heer Timmermans zegt: de Raad heeft geen besluit genomen ik heb dit ook niet beweerd, ik heb enkel gezegd dat de Raad die aan gelegenheid heeft opgedragen aan de com missie voor ds begrooting en dat deze is gekomen tot een voorstel, dat juist het tegen overgestelde beoogde als dat van deo Polder, maar dat de commissie geen kans heeft gehad om haar voorstel in behandeling te brengen Ik geloof dus dat de heer Timmermans mij niet goed heeft begrepen. De heer Quirijns licht het door den heer Baijens gezegde nog nader toe. De heer van Schijndel „verbetering is noodig, maar zooals nu 't plan is, kan 't geen staud'noudende buizen zullen direct verstopt raken; slooten met goede afheining zouden beter zijn." De heer Timmermans Wz.: „ik spreek hier niet in 't belang van den Polder maar in 't belang der Gemeente. Een sloot met een heining is vooral daar niet op zijn plaats, omdat de weg smal is, juist daarom doet het Dag. Bestuur een voorstel om buizen te leggen. Voor het zuiverhouden der buizen kan gezorgd worden." De heer Verbunt„U beaamt dat een sloot niet noodig is; nu is er geen sloot meer; 't ligt nu op den weg van den polder te zorgen voor uitwatering, ook ouder de straat door." De heer Timmermans Wz.„De rioleering onder de straat is geheel voor rekening der De heer Verbunt„Dat zou nog te bezien staan." De heer Timmermans Wz. „Als ik zeg dat de rioleering onder de straat is geheel voor rekening der gemeente, dan weet ik dit zeker; ik verwacht dus niet dat mijne woor den worden in twijfel getrokken." De heer Baijens: „Een bewijs dat het een werk is dat bij den Polder tehuis behoort is, dat de Polder de buizen reeds heett aange roerd." De heer Hoffmans„De redenen, waarom het Gemeentebestuur buizen verlangt zijn genoegzaam bekeudomdat men van den tegenwoordigen toestand veel last heeft. Toen heeft het Gemeentebestuur den Polder gevraagd voor gezamenlijke rekeuing buizen te leggen, waarin is toegestemd. Toen heeft de gemeente de buizen gekocht; die zijn dus haar eigendom. Ik begrijp niet dat de raad zoo kleingeestig kan zijn om zich tegen zoo'n nuttig werk te verzetten, daar 't toch maar weinig kost." „De heer Timmermans-van Turenhout: »Wat de kleingeestigheid van den Rriad in deze betreft, hiervan behoeft de begrotings commissie zich niets aan te trekken; die heeft het nut er van ingezien en daarom f 100 subsidie voorgesteld voor het werk ten O. en ten W. door den Polder uit te voeren.* De heer Timmermans Wz. »De Polder zal in geen geval uitvoeren. De Gemeente heeft van den Polder een bijdrage gevraagd, welke deze heeft toegestaan.* De voorzitter: »Als het werk wordt uitge voerd aan de Westzijde, draagt de Polder de helft bij. Ik zal het voorstel van B. en W. in omvraag brengen; ik acht de zaak genoeg zaam besproken." De heer Mombers „En vroeger is gezegd dat het aan beide zijden even noodzakelijk was.» De heer Baijens„en ik wensch dat in stemming gebracht worde het vroegere voor stel der begrotingscommissie, namelijk rio leering aan de O. en W.zijde door den polder onder bijdrage door de gemeente van f 1C0.» De heer Timmermans Wz.: „als de heeren dan maar weten, dat we hiermede geen stap verder komen." De voorzitter: „ik zal dan eerst in stemming brengen het voorstel der begrotingscommis sie." Het wordt verworpen met 4 tegen 7 stem men. De voorzitter „thans is aan de beurt het voorstel van B. en W, om buizen te leggen

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1