Notaris BINK, A. L K I) e l7 Willem II straat 116, TILBURG, Advertentiën, Spanje. Afrika. BINNENLAND. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Burgerlijke stand. Handelsberichten. finaal verkoopen UI TVO E RIN GEN." te Waalwijk, zal Maandag 11 Mei 1896 TANDARTS alle WERKDAGEN te consulteeren van 2 tot 5 ure. dat men het als een requisitoir kan beschon wen. De spoorweg is gevaarlijk, slecht aan gelegd en moeilijk te onderhouden. Het is dom den koning voor te houden dat hij ver standig handelt met den Kongo; en de Kongo zal het verderf van de katholieke partij zijn. Ook de progressist Flechet bestreed het ontwerp. Te Brussel is een gewezen politiebe ambte, Courtois genaamd, gevat als schuldig aan den 25 April 11. gepleegden moord op Barones I errz, te Ixelles. Hij werd betrapt toen hij beproefdepapieren van waarde welke uit de brandkast der barones gestolen waren, te verkoopen. Na eerst halstarrig alle schuld geloochend te hebben, heeft Courtois bekend. Er zijn reeds drie medeplichtigen aan de misdaad gevat en men verwacht nog meer gevangennemingen. De politie gelooft, dat zij hier een internationale dievenbende op het spoor is. Courtois, die getrouwd is met een gewezen kamenier der gravin van Vlaanderen, is ver moedelijk ook medeplichtig aan den grooten diefstal vanjuweelen en zilver, welke indertijd in het paleis dier prinses werd gepleegd. Er wordt zoo groot gewicht gehecht aan deze zaak, dat de procureur-generaal zelf de leiding van het onderzoek op zich heeft ge nomen. Uit Havana wordt bericht dat de insur- genten een trein aangehouden, de waggons in brand gestoken en de beambten gevangen genomen hebben. l)e gevangenen van de stoomboot „Compeditore", welke door een Spaansche kanonneerboot is genomen, zullen voor den krijgsraad verschijnen. Een Ame rikaanse!» journalist, die aan boord was, zal vrijgelaten de overigen zullen zegt men, gefusilleerd worden. Het hof van appèl te Madrid heeft conform de conclusie van het openbaar mi nisterie het beroep der door markies Cabri nana aangeklaagde gemeenteraadsleden, die vernietiging vroegen van de tegen hen in eerste instantie bevolen rechtsvervolging verworpen. Dinsdag is te New-York eene electriciteits- tentoonstelling geopend, waarop veel wonde ren van die kracht der toekomst zijn te zien. Bij de openingsplechtigheid draaide de Gouverneur Morton even een gouden sleu tel om, en daarmee schoot hij kanonnen af te NewYork, San Fransico en New-Orleans, met behulp van electrische stroomen, verkre gen door waterkracht van den Niagara. Het gedruisch van den Niagara waterval is door middel van een telephoon, op de ten toonstelling te hooren. IHijMiMI -m—UT—g—aW— WAALWIJK. Zondag 10 Mei, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd De Hemel. I)e Vliegh. Ons Hollandsch. Zweers. Neerlands Mannenkoor. De Vliegh. Concert door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijenop Zondag 10 Mei, des namiddags van 6 tot 8 ure, bij den heer H. N. Besier. in den tuin. De minister van koophandel Von Berlepsch had in het laatst der vorige week zijn ontslag ingediend, omdat hij nu reeds verscheidene malen in het parlement de nederlaag leed, en noch door het ministerie noch door den keizer genoegzaam ondersteund werd. De Keizer heelt echter dat ontslag voorloopig Dog niet willen aannemen, daar volgens de aannemelijke verklaring van goed ingelichte personeD, alle wijzigingen in de bezetting der regeeringsambten, die wellicht nog noodig geoordeeld zullen worden, tegelijk met Ho- henlohe's aftreden, waartoe in beginsel be sloten is, zullen plaats hebben. Hohenlohne heeft, met een bercep op zijn zwakke ge zondheid, die hem niet in staat stelt, den last van zijn ambsplichten langer te dragen, sterk aangedrongen op zijn ontslag, maar de keizer heeft hem doen beloven dat hij nog tot het eiude der loopende parlementsziting op zijn post zou blijven. Eergisteren begaven zich hertog George van Saksen-Meinigen en zijn gemalin van Rome naar Frascati en brachten een bezoek bij den op een villa buiten hel stadje wo nenden schrijver Richard Vos. Nadat z j daar gedineerd hadden, keerden zij 's na middags in een rijtuig naar Frascati terug, doch werden onderweg door twee vermomde bandieten aangehouden, die hun geld op- eischten. De hertog verzette zich niet, doch gaf zijn geldtasch met 55 lire gewillig over, waarop de roovers verdwenen eu het rijtuig zijn weg kon vervolgen, 's Avonds ontving de hertog te Rome bezoek van den onder staatssecretaris van binnenlandsche zaken Si- nes, die zijn leedwezen over het gebeurde betuigde. De geheele politiemacht van Rome is in beweging gesteld, om de beide indivi duen tc zoeken, die, naar gemeld wordt, gisteren opgespoord en aangehouden zijn. De handelaar in schoolbehoeften J. Stro- bach is gisteren met 94 stemmen tot burge meester van Weenen gekozen. De liberale dr. Grübl kreeg 42 stemmen. Strobach nam zijn benoeming aan met de verklaring, dat hij gaarne voor Lueger de plaats zou inrui men, zoodra de tijd daarvoor gekomen is. Vuor het raadhuis had zich eeu groote me nigte verzameld, die de verkiezing met storm achtige toejuichingen begoette. Er is geen twijfel, of de keizer zal de benoeming van Strobach bekrachtigen. Onmiddelijk na zijn troonsbestijging heeft de nieuwe Shah van Perzie aan den Tsaar geseind, dat hij het als een plicht beschouwde, de vriendelijke betrekkingen, die zijn be treurde vader aan de Russische keizerfamilie verhouden, te onderhouden en te versterken. De Tsaar drukte in zijn autwoord zijn sym pathie uit met den nieuwen heerscher. WAALWIJK 9 Mei 1896. Wnuhvijksclie haven. Gisteren heeft in de havenkom alhier weder een' schip, ditmaal een zoo goed als nieuw, averij opgeloopen; 15 spranten zijn gebroken. 't Vaartuig was niet verzekerd. Station 's Bosch. Dat het den Bosschenaren ernst is om van de opening van het nieuwe spoorwegstation aldaar een feest te maken, valt op te maken uit het feit, dat de daartoe aangewezen feest-commissie, bestaande uit het dagelijksch bestuur der gemeente en de raadsleden P. Meuwese, J. van Gulick en jhr. mr. Van Meeuwen, zich de medewerking van jonge krachten heeft verzekerd door medelid dier commissie te maken de heeren R. Rouppe van der Voort, B. VVertenbroek, mr. R.Tilman, H. van de Ven, H. van Roosmalen, Aug. Suijling, jhr. P. van Meeuwen, E. A. van de Mortel, A. Keukenschrijver, A. W. J. van Lanschot, J. vau Gulick Jz., Is. Hartogensis J. van den Berg van Saparoea, terwijl mede is bepaald, dat meu,door vrijwillige bijdragen van de iugezetenen in te zamelen, het crediet door den raad tot bestrijding der kosten van feestviering, zal trachten te suppleeren. Geen twijfel of de feestviering komt op deze wijze tot haar volle recht. Atjeh. De correspondent te Batavia van den N. R. Crt. seint onder dagteekening van Don derdag De toevloed van vijanden in Atjeh neemt toe. De omgeving (van onze stelling) is door hevige regens overstroomd. Operatiën onmo gelijk. Moord tc Amsterdam. Op den Amstel, tusschen de Hoogsluis en Achtergracht te Amsterdam, is een klein slopje, waarin een paar armoedige huisjes uitkomen. In een van die huisjes, No. 324, werd het benedenkamertje bewoond door zekeren Jozef Schmitz en zijn vrouw, die in de buurt als kaartlegster bekend staat. De goede verstandhouding tusschen deze echtelieden liet nogal veel te wenschen, vooral wanneer Schmitz wat te veel gedronken had, iets, wat nogal dikwijls voorkwam. Dan waren de heftigste woordenwisselingen, meestal ein digende in een vechtpartij, het gevolg. In dat slopje nu kwam Maandagnamiddag, omstreeks zes uur, toevallig een rechercheur. In het nauwe steegje liep SchmitZj die zwaar beschonken was, hem tegen het lijf Hij zwaaide achteruit, keek den politieman aan en zei „Jij bent, geloof ik, een rechercheur. Ga maar even mee; mijn vrouw ligt dood in huis; ik heb haar doodgeslagen." De rechercheur dacht eerst, dat hij met dronkenmanspraat te doen had, en hechtte aanvankelijk niet veel aan deze woorden; maar toen de man al zwaaiende verder wilde gaan, achtte hij het toch maar geraden hem toe te voegen „Neen, mannetje, dat gaat zoo niet; ga maar even mee en blijf bij me." Hij greep den man stevig rast en trad de lage deur van het huisje binnen. In het armoedig woonvertrekje, waar een vaal, schemerachtig licht heerschte, zag de rechercheur een vrouw op den grond liggen. Hij bukte en zag, dat zij een gapende, bloe dende wond aan het hoofd had. In eens werd het hem helder, dat hij hier met een ernstige misdaad te doen had. Hij haalde dus dadelijk een raderbaar, om de vrouw, die wellicht nog niet dood was, naar het Binnen-Gasthuis te doen brengen. Dit geschiedde; de vrouw werd naar het Gasthuis gebracht; maar toen men haar binnen droeg en de dokter er bij kwam, bleek het, dat zij reeds was overleden. Schmitz werd naar het politiebureau ge bracht en vertelde, dat hij met nog vier man bij hem in huis had zitten drinken en dat er nogal veel gedronken was, dat hij ruzie met zijn vrouw had gekregen en dat hij haar met een stoel zoo hard op het hoofd gesla gen had, dat zij in elkaar was gezakt. De vier mannen z'rjn daarop ook door de politie opgespoord, om gehoord te worden. Schmitz kiabbelde bij een later verhoor op het politiebureau terug, maar is toch in arrest gehouden. Aau ceu groot gevaar ontsnapt De bediende van den koopman F. te Doe- tichem kwam met paard en kar onder d vati daar naar Terborg vertrekkende stoom tram. Het paard werd zoo ernstig gewond, dat het onmiddellijk moest afgemaakt worden; de kar wer erg beschadigd, doch de voerman bracht het er behoudens een paar kneuzingen, goed af. Ontspoord. Men schrijft uit Sittard van 6 dezer Van den_ trein Venlo—Maastricht, die te 5.16 nam. hier aankomt, ontspoorde op korten afstand van het station een waggon 2e klasse. De zich daarin bevindende reizigers kwamen met den schrik vrij. De waggon werd afge haakt en na een half uur vertraging kon de reis naar Maastricht wordeu voortgezet. Brand Men meldt uit Zijpe Een hevige brand is Donderdag morgen uitgebroken te Oudesluis in deze gemeente in het logement van den heer C. K. Slikker met dat gevolg, dat niet alleen dit perceel maar ook vier daarnaast staande huizen ge heel in asch zijn gelegd. Behalve genoemd logement brandde af de broodbakkerij van R. J. Krenger, de sme derijen van C. K. Slikker en J. Krenger, 2 annexe woningen en een pakhuis. Remedie tegen de Kermis. Geheel eenig in Nederland is de poging van de anti-kermishouders te Groningen om de kermis van het tooneel te doeverdwijnen door de kermis-menschen zelf. Alle houders en personeel van tenten, kramen, draaimolens, straat-acrobaten, orgeldraaiers, liedjeszangers, enz. worden door eene commissie opgezocht en met hunne kinderen tot eene groote sa menkomst uitgenoodigd waar hun een feestje wordt bereid. Door onderscheiden predikanten wordt het woord gevoerd om hen te bewegen het kermisberoep vaarwel te zeggen. Tevens ontvangen de geuoodigden bijbels en psalm boekjes. Contante betaling. Een dreumes van 7 of 8 jaren verscheen deze week in Den Haag voor den kanton rechter, omdat hij met steenen had geworpen naar op een dak zittende duiven. Er werd 50 cent boete gevorderd. Heb je nog wat te zeggen vroeg de kan tonrechter. Ja raeheerik heb de centen bij me (algemeen gelach.) Sprang 6 Mei. Bij de verkiezing van een did van den raad der gemeente werden stemmen uitgebracht, waarvan op C. G. H. H. Meijer 44 stemmen. L. A. Rijke 14 M. Vos 13 C. A. Brienen 8 Zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de beide eerst genoemde heeren. Tot secretaris penningmeester van het Waterschap „de Binnenpolder" van Sprang is met 40 van de 48 stemmen benoemd de heer J. L. van Santen, volontair ter gemeente secretarie aldaar. Dusscn7 Mei. Naar men verneemt zal onze geachte ZeerEerw. heer H. C. Baekers pastoor alhier, in de aanstaande maand Juni den dag herdenken, waarop Z. E. voor 25 jaren priester gewijd werd. Moge de werkzame en ijvervolle herder nog eene reeks van jaren leven onder zijne parochianen en ook het gouden feest nem eenmaal worden toegekend. Hoe onvoorzichtig het is, 's nachts de wasch buiten te laten liggen, bleek deze week bij P. v. D. in den Polder alhier. Van eene zeer groote wasch bij gelegenheid van den schoonmaak moeten verschillende goede stuk ken zijn ontvreemd. De politie doet onder zoek. stiaan de Rooij, echtgenoot van Josijna van Baardwijk, 77 j. Elisabeth van Ooster hout, echtgenoote van Johannes van Hel- voirt. 32 j. HUWELIJKS-AANGIFTE: Adrianus Hageraan, van 's Bosch, oud 26 jaren, n-et Maaike van Beek. oud 24 j. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Nieolaas voor de Poorte, van Vrijhoeven-Cappel, 25 jaren, met Huiberdina de Bruijn, 26 j. Adrianus Hagemans, 26 j. raet Maaike van Beek, 24 jaren. 8 Mei Heden is te Dussen aanbesteed het verbouwen van het huis van Notaris Rietra alhier. Ingeschreven werd door Wed. Haspels BabillonienbVoek f 4600. C. Haspels Dussen f 4542. A. van Daal j> f 4372. Remmers Meeuwen f 4297. Gebrs. v. d. Pluijm Hz. Dussen f 4198. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegunddie nu door het aannemen van school en onderwijzerswoning voor eenige weken, twee mooie werkjes in elkanders na bijheid hebben. Almkerk. Door den rijksveldwachter W. van Keulen zijn alhier drie jongens bekeurd voor het spelen om geld op den publieken weg. SPRANG. Over de maand April. GEBOREN: Willem, zoon van Johannes Vos en Josijna van Dongen. Cornelia Dirkje, dochter van Maarten in 't Veld en Jannêke van Esch. OVERLIJDEN: Maria Pieternella Vos, 39 jaren. Adriaan Johan Schiedon, 2 j. Chri- WAALWIJK, 7 Mei 1896. De jaaimarkt werd zeer druk bezocht. Bijeen aanvoer van ongeveer 500 stuks hoornvee was de handel tamelijk vlug, vooral voor mooie kalf- beesten. Kalfkoeien golden f 155.— i'240.—, k f Dito vaarzen f 137.50 197.50 f Jonge varkens aangevoerd 360 stuks, ver kocht van f5.— a f 10.75 f— Weilammeren aangevoerd ongeveer 380 stuks f 4.50 a 6,50 verkocht. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 379 kg. van f 0,82 1' 0.94 per kg. Eieren f 2,00 a 3,per 100 stuks. In granen heerschte eene gedrukte stemming met weinig zaken. Er werd gedaan Helena rogge f 130 per 2250 KG. Bissarabissche rogge i 127 r Russissche rogge f123 Ruwarige tarwe f 7,— a f 7.25 p. 50 K.G. Zeeuwsche witte tarwe f6,75 a f7.— roode f6.— k f6.50 Voedererwten f 5.—a f5.30 r Inl. haver f 6.— 6.75 per 100 KG. Buitenl. haver f 5.75 6.25 per 100 KG. De huidenmarkt blijft even lusteloas als dit al sedert eenige tijd het geval is en alles teekentdat de groote importeurs, om tot verkoop van eenig belang te komen, de prijzen nog heel wat zullen moeten verlagen. Dit vooral met het oog op den enormen voorraad oude huiden en de geringe vraag der looierij, die aan deze prijzen nog weinig voordeel ziet in druk te werken. Zoo zijn o.a. te Antwerpen aan de markt 4800 zware Guaviju ossehuiden in Juli 1895 aan pl.m. fr. 90 thans fr. 70 getaxeerd en hoogst waarschijn lijk te koop beneden tr. 60. Uit Rotterdam wordt eene veiling aangekondigd tegen a.s. Dinsdag 12 Mei van 650') gezouten os- en koehuiden geheel naar Antwerpsche usance. De Nederlandsche looiers apprécieeren dit zéér, daar zij liever en gemakkelijker in Hol land koopen dan in 't buitenland Den houders wordt het beste succes toegewenscht. Maar t is jammer dat deze veiling in zoo'n on gunstig tijdstip valt. Mocht deze proefneming niet met een gewenscht verloop worden be kroond is het toch te hopen, dat belang hebbenden daardoor niet zullen worden afgeschrikt. Het algemeen gevoelen is, dat eene groote huidenmarkt, die weleer in Am sterdam o.a. veel belangrijker was dan te Antwerpen, vooral thans te Rotterdam, met haren machtigen wateiweg, veel reden van bestaan zou hebben. Dat de lederprijzen onder al deze omstan digheden er niet op vooruit gaau is zéér natuurlijk. In het buitenland wordt zeer geklaagd, zoowel over min loonende prijzen als geringen omzet en toch merkt men overal op, dat er weinig voorraad is. Men durft eenvoudig niet koopen. Het tekort in de looierij zal vroeg of laat eene prijsverbe tering moeten daar stellen. De naderende zomermaanden zullen den leerhandel zeer zeker aanleiding geven tot voorziening van behoefte. Iu schors en andere looimiddelen is de markt flauw gestemd. Omdat de looierij zoo gereserveerd is met inwerkeu is de be hoefte waarlijk tot een ongekend minimum gereduceerd. DUSSEN7 Mei 1896. Ter botermarkt uangevoerd 260 K.G. Prijs van fÖ,73 a 0,95; markt gezet op f 0.84. Eieren f 0.65 de 26 stuks. Voorspoedig BEVALLEN van eene wel geschapen DOCHTER ANNA VAN DER HEIJDEN- Wakkers. Waalwijk8 Mei 1896. des avonds oin 7 ureter herberge van L. VAN CROMVOIRT, te Baardwijk, Een Huis, Schoenfabriek en Tuin, te Baardwijk, van P. II. van Beijnen, groot 26,16 aren, ingezet en gehoogd op f2950.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2