mSIniT^ Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. bijgehouden én waaruit andermaal de mede plichtigheid van Cecil Rhodes, ja diens ziel zijn van de geheele inval onderneming, dui delijk blijkt. Men verwachttedus blijkt verder, van de Boeren geen ernstigen tegen stand, wat dus nog al is tegengevallen. Ons wachten nog verdere onthullingen. Ter opening van de Cortes sprak de koningin-regentes voor Spanje een troonrede uit, waarin zij onder anderen het volgende meedeeltOndanks het aannemen van een wet van hervormingen is op Cuba een opstand uitgebarsten; de oproerlingen zijn niet tevreden met plaatselijke autonomie, maar willen on afhankelijk zijn. Het Spaansche volk kan echter zijn beschavende taak niet opgeven, en Spanje zal voor geen offer terugdeinzeu waar het geldt zijn gezag over Cuba te handhaven. De gouverneur-generaal van het eiland is overtuigd dat het invoeren van hervormingen thans geen vrede zou brengen, maar het vredewerk zou belemmeren. Evenwel laat de regeering niet na, een stelsel van nieuwe wetten te bestudeeren die ten slotte op de Antillen zouden kunnen worden inge voerd, als het tijdstip daarvoor is aangebroken. De opstand neemt af, en zou reeds gedempt z-jn, a's de opstandelingen niet van buitenaf krachtig werden gesteund. En ook die steun zou niet voldoende geweest zijn, als de op standelingen niet de ijdele hoop koesterden dat een groote mogendheid ze beschermen zal. Het is gebelken dat Courtois, de gewezen politie-ambtenaar, die te Brussel gevat is als medeplichtige aan den moord en diefstal ten huize van de Barones Henry te Ixelles, reeds gedurende zijn ambtsvervulling een van de hoofden der dievenbende was. De diefstal van de juweelen der G:avin van Vlaanderen dagteekent uit dien tijd. Ruim een jaar geleden werd iemand, die Courtois van medeplichtigheid aan dien dief stal beschuldigde, wegens laster tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Die man, Pierre Dauze, in de wandeling „Pietje Snot" genoemd, herhaalde, door de justitie gehoord, zijne vroegere beschuldigingen. Toen hij in een aangrenzend vertrek de stem van Courtois hoorde, die daar werd onder vraagd, werd hij woedend. Men kon hem slechts met moeite beletten, de deur van dat vertrek in te slaan en zijn verhoor moest voorloopig uitgesteld worden. Op Madagaskar hebben verscheidene scher mutselingen plaats gehad. De resident generaal heeft eenige gevangenen losgelaten, die zich onmiddellijk bij de rebellen hebben gevoegd. Men meldt het vermoorden van drie Fran sehen, die op het eiland waren gekomen om een mijn-exploitatie te beginnen. De gemeen schap tusschen Tananarivo en Majumba is verbroken. In den jongsten Franschen Ministerraad is door den Minister van Binnenlandsche Zaken als tolaal-uitslag der gemeenteraads verkiezingen gemeld, aal gekozen zijn 13 raden met socialistische meerderheid, 29 met radicaalsocialistische, 265 met radicale en 1369 met Republikeinsche. De geralliëerden of tot de Republiek bekeerde Conservatieven overhéerschen in 82, de monarchisten in 33 gemeenteraden. van af en ging den tuin la Verberie voorbij. Hij liad echter den tijd, o.n tusschen de boomen een witte gestalte te onderscheiden. Valentine wachtte dus nog op hem. Een weinig verder poogde hij, dicht bij den oever te landen. Tot tweemaal toe voelde hij grond en wilde zich oprichten, maar hij werd aoor de branding teruggeslagen. Hij zou meege sleept zijn, indien het hem niet gelukt was, een paar takken te grijpen, waaraan hij zich optrok. Hij was gered 1 Dadelijk, zonder zich den tijd te gunnen even uit te rusten, liep hij in de richting van la Ver berie en was weldra in het park. Het werd tijd dat hij kwam. De ongelukkige Valentine dacht juist dat hare krachten haar be gaven, tengevolge van dien vreeselijken angst. De stem van Gaston riep haar tot de werkelijk heid terug. Gij, riep zij met een van ontroering be vende stem. Gij zijt het. God heeft mijn gebed verhoord. Neen Valentine, zeide hij. God heeft geen medelijden met ons. Haar voorgevoel had haar dus niet bedrogen. Dat begreep zij maar al te goed. Welk nieuw ongeluk overkomt ons? riep zij uit, dat ge zoo komt, zoo uw leven waagt, wat ook het mijn is. Wat is er gebeurd? Valentine, ons geheim is verraden, onze liefde is op dit ougenblik de spot van de geheele streek. Zij trad als door den bliksem getroffen terug, bedekte haar gelaat met de handen en zuchtte diep. Ja, hernam Gaston, alle opwinding van het vorig uur vergetende, ja. het is zoo. Dat komt door dien verblinden haat onzer families. Onze edele en reine liefde is van dien aard, dat men er trotsch op is voor God en de menschen, maar wij moesten ons verbergen, men dwong ons om onze liefde geheim te houden. Men weet dan alles, riep Valentine, men weet alles I Te midden der groote gevaren was Gaston kalm en moedig gebleven, maar bij het hooren van die droevige stem steeg zijne woede hevig. En ik riep, hij uit, ik heb hen niet kunnen verpletteren, die ellendelingen, die uwen naam hebben durven aanranden. 0, waarom heb ik er Een voornaam stuk van den giooten telescoop van Delonc.le voor de Parijsctie wereldtentoonstelling van 1900 welke teles coop in den volksmond wordt aangeduid als la lune A un mètre (de maan op een meter afstand) is reeds gedeeltelijk gereed. Het is een groote spiegel, welke niet min der dan 4000 kilogram zwaar is. Hij werd te Jeumont gegoten en is nu te Parijs, om daar ge polijst en verder gereed gemaakt te wordeD. De volksbenaming van Deloncle's sterren- kijker is onjuist. Men zal daarmee de maan niet op 1 meter, maar op 50 kilom. afstand zien en dat is toch al mooi. Een trein, van Mostagana op weg naar Algiers, met troepen, voor Ma agaskar be stemd, is tusschen Abelia eu Vesoul Benian verongelukt. Vijf officieren, onder wie com mandant Lagarde zijn gedood, hoeveel soldaten, is nog onbekend. Er zijn reeds 30 gekwetsten gevonden. De troepentrein daalde de hellirg at, de avond was donker en buitengewoon mistig, de coupé waarin de officieren zaten was bijna vlak achter de locomotiefvandaar dat allen gewond moeten zijn, terwijl er vijt zijn gedood. Vijf flibustiers, die op de «Competidor" gevangen genomen waren, zijn door den krijgsraad te Havana ter dood veroordeeld. Twee er van zijn Cubanen, de drie anderen zijn Amerikanen. Deze veroordeeling heeft te New-York groote opschudding teweegge bracht. Verschillende benden Cubaansche op standelingen, die Curon aangetast hebben in het district las Villas, zijn met achterlating van 5 dooden en een hunner aanvoeders Romero, die gewond gevangen genomen werd, teruggeslagen. De kolonnes Nario en Pavia hebben den vijand bij Ainistad (Mantanzas) verslagen en 13 man gedood. De tegenstand der opstandelingen wordt overal zwakker. De Duitsche oud-Kanselier Von Bismark heeft als volgt geantwoord op het telegram, hem ter gelegenheid van den 25sten verjaar dag van den vrede van Frankfort door Keizer Wilhelm gezonden: >De vriendelijke groet van Uwe Majesteit, die in mij zoovele herinneringen heeft wakker gemaakt, heeft mij zeer vereerd en bij uitstek gelukkig gemaakt. Ik verzoek Uwe Majesteit mij te vergunnen mijn eerbiedigen dank aan hare voeten neder te leggen. De Groothertog van Mecklenburg Strelitz is bij het spoorwegstation Neu-Brandenburg bijna overreden. Bij het oversteken van het spoor bleef de hak van een zijner laarzen vastzitten tusschen de rails zoodat hij niet voort kon. Er kwamen juist van twee richtingen trei nen aan, en de Groothertog verkeerde eenige oogenblikken in een ernstig gevaar, hoewel hij, daar hij zwak van gedicht is zichzelf geen rekenschap daarvan gaf. Gelukkig kon den de stationsbeambtcn nog intijds de trei nen doen stilstaan en den vorst bevrijden. De weduwe van den Bulgaarschen staatsman Stambouloff moet in zeer armoedige omstandigheden verkeeren. Zij kon tot dusverre niets verkrijgen van de nalatenschap van haar man, waarop terstond ua diens vermoor ding beslag werd gelegd. De direkteur van het bagno, te Civita ■wwnreawnf» a ir -tttMMnantaMKM maar twee gedood. Gij hebt menschen gedood, Gaston De vreesselijke uitdrukking dier woorden gaf Gaston zijn denkvermogen terug. Ja, antwoordde hij, zich geweld aandoende kalm te zijn, ja ik heb gedood. Daarom ben ik de Rhone overgekomen. De eer van mijn naam hing er van af. De gendarmerie jaagde mij na als een wild dier. Ik ben hen ontsnapt, nu ver berg ik mij en moet vlnchten Valentine moest wel bijzonder sterk zijn dit alles te kunnen aanhooren zonder te bezwijken. Waarheen hoopt gij te kunnen vluchten? vroeg zij. Weet ik dat, waar ik ga, wat er ook van mij worde, wat voor toekomst wacht mij Ik kan het niet voorzien, ik zal probeeren naar het buitenland te komen, een valschen naam aan te nemen, mij te vermommen en zal doorgaan, tot ik een land vind, dat een schuilplaats aan moor denaars geeft. Gaston zweeg. Hij wachtte, hij hoopte op een antwoord. Toen dit echter niet volgde, hernam hij met buitengewone levendigheid x Valentine ik heb u, voor dat ik vertrek nog eens willen zien, omdat ik op het oogenblik, dat ik door iedereen verlaten ben, op u gerekend heb, omdat ik in uwe liefde vertrouwd heb. Een band vereenigt ons, o vaster en ondeelbaarder dan alle aardsche banden. Ik bemin u. Zult gij mij alleen laten vluchten? Valentine, moetik bij mijn smart der verbanning, bij het berouw over mijn verloren leven het verdriet van onze scheiding nog dragen Gaston, ik" zweer u Ja, ik wist het wel, viel hij haar in de rede, haar uitroep verkeerd opvattend, ik wist dat ik niet alleen zou vluchten. Ik ken uw hart genoeg, om te weten, dat ge de helft van mijn leed met mij wilt deelen en dragen. Dat oogenblik maakt alles goed. Laat ons vertrekken nu wij ons ge luk te verdedigen hebben, vrees ik niets meer, kan ik alles trotseeren, alles overwinnen, kom, Valentine, wij zullen samen sterven of gelukkig zijn. Dat is de gedroomde toekomst van liefde et: vrijheid. Hij was als dronken van vreugde, hij nam Valentine bij den arm en trok haar mee. Naarmate echter zijn opwinding aangroeide en hij geheel zijn toestand uit het oog verloor, werd Vecchia, ontving dezer dagen een telegrafisch bevel tot invrijheidstelling van zekeren Bruno Martitio, die 12 jaren geleden tot 30 jaren dwang arbeid werd veroordeeld, maar wiens onschuld nu bewezen was. H'j liet Martino bij zich roepen maar hij durfde, uit vrees voor kwade gevolgen hem niet opeens de blijde tijding meedeelen. Hij zei den man dus alleen, dat zijn strai ver minderd was, en zoud hem naar de ziekenzaal, met de beloftedat hij nog wel iets voor hem zou doen. Den volgenden motgen vertelde de direk teur den veroordeelde zeer voorzichtig, dat hij vrij was. De arme man bleef een uur als verbijsterd. Maar langzamerhand herstelde hij zich en in den middag verliet hij de gevangenis, om naar zijn vroegere woonplaats Pellara, terug te keeren. Zal men nu inderdaad niet „nog wel iets voor hem doen"? Nieuwe gruwelverhalen uit Armenie worden door den Turkschen berichtgever van Daily News medegedeeld en komen de officieel Turkscne waarheid van onlangs logenstraffen. Zij zijn ontleend aan verslagen, door consul Fitzmaurice uit Urfa Biridijk en andere plaatsen ontvangen. Vooral het verhaal van den moord in de Armenische kerk te Urfa, waar ongeveer 3000 menschen werden omgebracht, is ontzettend. Zaterdagavond, 28 December, verstrekte de priester het sacrament aan 1800 menschen, die daar een toevlucht hadden gezocht Daar kwamen nog 1500 a 1800 anderen bij, en die allen brachten den nacht in de kerk door. 's Zondagsmorgens drongen de Mohamme danen de kerk binr.en en vermoordden de mannen beneden bij honderden. De galerijen waren vol vrouwen, en om die sneller te dooden, maakte men een hoop van matten en allerlei meubelen, welke met petroleum overgoten en in brand gestoken werd. Zoo deden de verslikkeude rook en de vlammen het werk voor de moordenaars. Te Urfa werden ook honderd jonge Arme- niers als schapen geslacht, terwijl een dweep ziek priester uit den Koran voorlas. De moorden daar en elders geschiedden, volgens den Heer Fitzmaurice, op last en onder toezicht der overheid. Het spoorwegverkeer tusschen Petersburg en Moskou wordt steeds drukker. Van den 19en April (o. st.) af gingeu reeds dagelijks drie treinen meer, en na den 25en zullen dagelijks nog 14 treinen, alleen voor militair transport, loopen. De militairen, die ter kroning komen, zullen worden gevoed door de stad Moskou, die daartoe aparte serviezen heeft laten bakken in majolika met 't Oudslavische opschrift: „Herinnering aan de heilige kro ning." Ieder soldaat zal een bord, een scho tel en een glas als herinnering mee mogen nemen. Veel Moskouers verlaten de stad vóór de kroning en trekken naar hun buitenverblijven ze verhuren dan meest hun woningen aan de vreemde gasten. Zoo zag ik b. v. een belang rijke schilderijenverzameling in het huis van een bekenden Moskouer kunstvriend, dat hij ook in deze week vei laten zal en verhuurd heeft aan prins Lodewijk van Beieren. In de dagbladen worden alle afgevaardigden van de verschillende rijken, die ter kroning komeu, opgenoemd. Uit alle oorden der wereld komen grootheden hierheen. Valentine kalmer. Langzaam maar met meer wilskracht, dan men van haar zou vermoeden, maakte zij zich los en duwde hem terug. Wat ge wilt, zei zij op hoogst treurigen maar moedigen toon, wat gij hoopt is onmogelijk. Die koude tegenspraak, die voor Gaston onbe grijpelijk was, deed hem ontstellen. Onmogelijk riep hij uit. Gij kent mij genoeg, ging Valentine voort om te weten, dat het mijn grootste geluk zou zijn armoede én vernedering met u te deelen. Maar boven uwe stem, die mij aantrekt, boven die van mijn hart, die mij meesleept, is er nog een machtiger die mij verbiedt u te volgen, dat is de oppermachtige stem van mijn plicht. Wat, ge kunt er aan denken na die geschie denis van heden avond hier te blijven? Iets wat morgen iedereen weet! Wat wilt ge daarmee zeggen Dat men mij belasteren en bespotten zal. Denkt ge dat de spoten minachting der wereld mij zooveel zullen doen lijden, als de gedachte van u gescheiden te zijn. Gaston luisterde onbeweeglijk, verbaasd. Het was of hij eene andere Valentine zag en hoorde, en een diepte in hare ziel ontdekte, die hij tot nog toe niet had opgemerkt. En uwe moeder vroeg hij. Juist de gedachte aan haar houdt mij hier. Begrijpt gij dat dan niet? Wilt gij dat ik als een ontaarde dochter haar verlaat, om u te volgen En dat op een oogenblik, nu zij arm en verlaten is, niemand heeft dan mij Maar Valentine, men zal haar alles vertellen, wij hebben vijanden, zij zal alles weten. Wat zou dat? Mijn geweten spreekt, dat is mij genoeg. Die koude redeneering van droevige onderwer ping wekte Gaston's smart op nieuw op. Spreek niet zoo, riep hij uit, begrijpt ge niet, dat de gedachte aan onze scheiding mij reeds krankzinnig maakt. Helaas, ik begrijp het maar al te goed, doch ook ik zal door die scheiding veel te lijden hebben. Wat wilt ge daar mee zeggen Wel, denkt ge, dat mama mij zoo lief zal behandelen, als zij hoort dat ik buiten haar een verkeer met u hét) aangegaan. Wordt vervolgd. CAPELLE. Concert door de liedertafel Oefening kweekt kunst van Capelle (Heistraat) op Donderdag 11 Mei in de openbare school. Aanvang 2i/2 ure. Zie programma's. Uitvoering door de Chr. zangvereeniging „De Harpe Zions," in het kerkgebouw der gereform. gemeente te Sprang, op Donderdag 14 Mei 1896. Aanvang 3 uur precies. WAALWIJK, 13 Mei 1896. Bekroningen. Als er ergens iets bijzonders te doen is, moet het al heel raar toegaan als Waalwijk er niet aan meedoet. Voor 't organiseeren van feestelijkheden, optochten, een landbouw tentoonstelling en dergelijke, heett onze ge meente haar gelijke niet. Bij wedstrijden van zang- of muziekgezelschappen van beteekenis is Waalwijk vaak vertegenwoordigd en in den regel behaalt het bij die gelegenheden schit terende overwinningen. De industrieelen, die deelnamen aan de groote wereldtentoonstel lingen der laatste jaren, zagen zich allen met goud bekroond. Nu is er te Amsterdam op 8, 9 en 10 Mei een groote hondententoonstelling gehouden en op dit voor Waalwijk betrekkelijk nieuwe gebied, heeft het ook weder veel succes be haald. Er waren uit onze gemeente 4 stuks inge zonden. De heer W. d. W. behaalde met zijn lang- harigen Bernard „Teil" in verschillende klas sen één tweeden prijs en twee zeer eervolle vermeldingen De heer V. met zijn Ierschen Setter «Mac> één tweeden prijs, terwijl Milo, uit denzelfden door hem gefokten nest, een eersten behaalde; eene aan denzelfden inzender behoorende Pointer-teef, die gedurende de reis een bles sure had opgeloopen kon, jammer genoeg niet aan den wedstrijd deelnemen; de Duitsche dog van den heer Z. moest om een luttel foutje, b ïiten bekroning blijven. Waalwijk was dus ook hier weder uitstekend vertegenwoordigd wat te meer uitkomt als men weet, dat uit het overige onzer provincie slechts 5 inzendingen waren gekomen, namelijk 4 uit Tilburg en 1 uit Eindhoven. Examen. Mejuffrouw M. P. J. Benjaminse, te Bezooien, onlangs geslaagd voor het L. O., heeft Zater dag ook met gunstig gevolg examen afgelegd voor de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek. Werkstaking. Te Rotterdam heerscht eene nagenoeg algemeene werkstaking onder de bootwerkers; ook hier aan de haven was gisteren, naar men ons mededeelt, iets dergelijksop heel kleine schaal natuurlijk, aan de hand. Er waren namelijk lui, die geen genoegen namen met een daggeld van f 1.50 A 1,60, en die liever op en neer slenterden, dan tegen rede lijk loon arbeid te verrichten. Gelukkig hebben we hier geen mariniers of politieagenten noodig zooals te Rotterdam, om de orde te bewaren; dat gaat wel zonder machtsvertoon. De ontevredenen hadden geen succes; men liet ze staan en het werk werd zonder hen verricht. Tot zoover onze berichtgever. Wij voor ons kunnen op 't oogenblik niet beoordeelen, of het bovengenoemd daggeld geevenredigd is aan den te verrichten arbeid; maar in alle geval vinden wij het een dwaas stuk in 't geheel niette werken als er voor den uitgeloofden prijs liefhebbers genoeg zijn. Zeker is 't en blijft het, dat het werk, van een havenwerker geëischt, zwaar is en dus goed beloond moet worden. Dit dienen de werkgevers ook in 't oog te houden. Souvenir des Montaguurds. Door de liedertafel „Souvenir des Monta- gnards" te Tilburg,is eene circulaire verzonden betreffende feestelijkheden van het gouden jubeljaar der oprichting. Op Maandag 15 Juni zal een feestconcert plaats hebben met medewerking van het Orkest uit het Orkest-gebouw te Amsterdam; feestrede en onthulling van den nieuwen drapeau. Des avonds verlichting van den tuin en muziekuitvoering. Dinsdag 16 Juni feest-bal. Zondag 28 Juni festival van Liedertatels uit Noordbrabant, 's Avonds muziek op de Veldhoven. Zaterdag 15 Augustus: groot militair concert door de stafmuziek van het 3e reg. infanterie. Boerenbond. In ongeveer 30 gemeenten in Noord Hol land Utrecht, Overijssel, Gelderland, Noord brabant en Limburg, zijn Boerenbonden ge sticht, wier aantal leden op ongeveer 2500 kan worden geschat. Bovendien is nog op tal van plaatsen de stichting van afdeelingen in voorbereiding. Een proefje van industriccic vlugheid. Een proefje van industrieele vlugheid werd onlangs door een papierfabriek in het Beier- sche woud geleverd, voor een aantal daartoe uitgenoodigde getuigen en des undigen. Des morgens in de vroegte werden in het bosch boomen gerooid, twee uur later waren al die boomen tot papier omgewerkt en 2 uur 25 minuten na aankomst der boomen waren deze in couranten veranderd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2