N ummer 42. Zondag 24 Mei 1896. 19'8 Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, Het overwonnen Vooroordeel ANTOON. TIELEN BUITENL A ND." Frankrijk. UITGEVER* Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wulwjjksfit en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 21 Mei, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer van Dooren. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Gro tenhuis. Ten 7.15 verklaart de voorzitter dat hij, alvorens de openbare vergadering te openen, wenscht eene bespreking te houden met de leden met gesloten deuren en verzoekt het publiek de zaal te verlaten. Na ongeveer 25 minuten wordt het publiek weder toegelaten en opent de voorzitter de openbare vergadering. De notulen der vorige worden na voorle zing goedgekeurd. De heer Verbunt constateert dat in de vorige vergadering de wethouder Hoffmans gezegd heeft dat de buizen voor de rioleering reeds vroeger door B. en W. waren aangekocht. Spreker vraagt wie hen daartoe gemachtigd heeft Zeker niet de raad. Hij verzoekt dat zoo iets in 't vervolg niet meer gebeure. De voorzitter geelt toe dat zijn memorie niet sterk genoeg is om nu juist te kunnen zeggen, of door de raad daartoe permissie is gegeven, wat door den heer Verbunt nog maals outkend wordt. De voorzitter biedt namens B. en W. den Raad aan het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1896 en laat overgaan tot be noeming van drie leden voor de commissie van onderzoek. Gekozen achtereenvolgens de heeren Gragtmans, Timmermans van Turenhout en Quirijns. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een schrijven van Ged. St., houdende goed keuring van de overschrijving ten behoeve der gasfabriek. Verder herinnert hij dat in de vorige ver gadering is onafgedaan gebleven het adres der schoolcommissie, waarin wordt aange drongen op benoeming van -een zesden onderwijzer. B. en W. stellen voor er een te benoemen op een salaris van 500.waarvan de helft door het rijk wordt gedragen. De heer Hoffmans (wethouder) vraagt op welken grond dal voorstel gedaan wordt is het aantal leerlingen zoo groot, dat de wet ons verplicht tot die benoeming De voorzitter antwoordt, dat het aa tal vaste leerlingen is 280, zoodat het cijfer bijna bereikt is dat de benoeming eischt. De commissie acht echter deze nu reeds noodig VAN RUD. STOKVIS. Overste Riidiger liep met groote schreden in zijn kamer op en neer, terwijl zijn zoon Bruno, 'n kranig luitenant van de luchtvaart afdeeling, druk met hem in gesprek was. „U hebt tegen haar persoonlijk niets/ zei hij ten slotte, „U hebt op hare armoede niets tegen, wat in 'sllc- melsnaam is dan toch de reden, waarom U uwe toestemming tot mijne verbintenis met Agnes zoudt kunnen weigeren?" De overste bleef voor zijn' zoon staan, en leg de zijn hand op diens schouder en sprak op medeiijdenden maar vasten toon Beste Bruno, wat ik u nu zeggen zal, zal u misschien pe dant toeschijnen. Als gij daarover echter rijpelijk nadenkt, móet gij het als 'n noodzakelijk gevolg van de opvoeding in onzen stand betrachten, en ook gij zult u aan dat gebruik niet kunnen ont trekken. Ik kan mijne toestemming tot uw ver loving niet geven, omdat nu, omdat Agnes niet volgens de begrippen van onzen stand in haar levensonderhoud voorziet." „Vader 1* /Blijf bedaard Bruno. Gij kunt mij door het vuur van uwen jeugdigen ijver niet tot andere gedachten brengen. Buitendien, in zulke gevallen beslist het gevoel, en mijn gevoel van eer, dat juist wij, militairen, onbevlekt moeten bewaren, zegt mij, dat gij en ik, wij beiden, ons onmoge- voor eene betere controle. De klasse van het hoofd der school bestaat uit 4 afdeelingen, zoodat hij zich onmogelijk te gelijk met deze kan bezig houden en toezicht houden op den gang van het onderwijs in de geheele school. De heer Hoffmans merkt hiertegen aan, dat het wettig getal niet is bereikt en dat het onnoodig is de wet vooruil te loopen. Daarbij, Spijkerman kan 't misschien wel wat druk hebben, maar daarvoor wordt hij dan ook goed gesalarieerd. De voorzitter voert hiertegen aan, dat hij toch onmogelijk les kan geven en tegelijk controle over alles houden, zoodat er nu wel eens iets gebeurd is, dat niet behoort, maar waarvan het hoofd niets wist. Op eene vraag van den heer Baijens of bij benoeming van nog een onderwijzer het hoofd zoo noodig kan vervangen worden, antwoordt de voorzitter dat dit nu reeds het geval is; er zijn nog twee onderwijzers met hoofdacte. De heer Timmermans van Turenhout acht het onnoodig de wet vooruit te loopen, vooral ook omdat blijkt dat het D. B. in deze niet homogeen is, of ten minste de zaak niet genoeg geinstrueerd. Hij zou daarom de beslissing uitstellen. Elke 250.is er één. De voorzitter wijst er op dat het rijk de helft van de kosten teruggeeft. Het verwon dert hem zeer dat de wethouder hier spreekt geheel in strijd met het bepaalde in het D. B. De heer Hoffmans verklaart niet te zijn tegenwoordig geweest in de vergadering, waarin deze zaak is besproken. De voorzitter antwoordt dat hij toch tegen woordig was in de volgende, waarin de no tulen zijn voorgelezen; ook toen heeft de heer Hoffmans zich niet verzet, waaruit de voorzitter opmaakte dat hij toestemde. De heer Hoffmans kon over die notulen niet mede praten als zijnde niet tegenwoordig geweest; hij achtte het beter de zaak zelve in den raad te bespreken. Als men nii iemand aanstelt op 500.komt daarbij dat hij niet lang tevreden zal zijn met dat salaris, maar verhooging zal vragen. Dat is hier een manie. De heer Van Schijndel gelooft dat het onderwijs hier tegenwoordig veel te wenschen overlaat én is voor benoeming. Overeenkomstig het gevoelen van den heer Timmermans van Turenhout, gesteund door den heer Baijens, wordt besloten de zaak aan te houden. Alleen de heer Van Schijndel verklaarde zich er tegen. De voorzitter heeft een schrijven ontvan gen betreffende het uitdiepen der haven van Drongelèn; de ingenieur vraagt of Waalwijk lijk maken, wanneer gij uw woord geeft aan 'n meisje, dat „Hu, dat wat „Dat voor winkels machine-naait." Bruno .lachte bitter. Terwille van uw zoogenaamde eer van den stand" moet ik een schurkenstreek begaan, en het hart van een meisje van verdriet doen bre ken. Dat strookt met „de eer van uwen stand „Gij wordt onnoodig bitter, mijn zoon. Gij kunt er mij voorzeker geen verwijt van maken, dat ik met verouderde vooroordeelen behebt ben. Was Agnes, die ik achting eri ik wil het niet ontkennen,ook liefde toedraag, eene schilderes, pianiste, of, verdiende ze als gouvernante of zoo iets haar brood, dan zou ik er niets meer tegen hebben intebrengen. Maar ook de toegevendheid heeft hare grenzen. Het kan mij lang niet on verschillig zijn, dat men van u zegtLuitenant Riidiger is met 'n naaister geëngageerd 1* „Kan zij het misschien helpen, Vader, dat hare ouders haar, hun troetelkindje, niet lieten leeren, dat ze haar in de bitterste armoede achter lieten „Beste Bruno, het strekt u'tot eer, dat u er zoo over denkt: desniettemin blijf ik er bij. als gij ons beiden niet onmogelijk wilt maken moet ge u dat huwelijk uit het hoofd zetten, tenzij dat Wat?" „Dat gij Agnes tot aan de bruiloft uit eigen middelen onderhoudt." Dat heeft ze mij rondweg afgeslagen." /Flinke meid." Jammer. Maar wat is er aan te doen. Dan moet ge bepaald van haar afzien. En zijn' mantel omslaande, voegde hij er bin- hierin heil ziet. In verband met later te be handelen zaken wenscht de voorzitter dat schrijven aan te houden. De voorzitter deelt mede dat de Ged. St. verlangen dat de coupons der schuldbrieven worden verantwoord in het jaar waarin zij vervallen. Er is dientengevolge eene wijziging der begrootiug noodig ten bedrage van f 1500: dit is echter slechts een administratieve maat regel de coupons zijn betaald. Goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde het wijzigen der Algemeene plaatselijke politieverordening. De secretaris leest het concept luidende Verordening houdende wijziging der alge meene plaatselijke politieverordening voor de gemeente Waalwijk van 7 Augustus 1895. De laatste zinsnede van art. 15 vervalt en wordt vervangen door De eigenaars, bewoners of beheerders vau huizen, gebouwen en terreinen zijn verplicht het neergeworpen- of bijeen geveegde vuilnis op de voorliggende straat op de eerste aan zegging der politie weg te ruimen. Aan art. 11)8, vóór het laatste lid wordt toegevoegd „Het is verboden met opslaan van kramen, tenten, loodsen, het plaatsen van tafels, kar ren en het doen van uitstallingen op den grond vroeger te beginnen dan te vijf uur des morgens. Aan art. 121 wordt toegevoegd Het is een ieder verboden met stoombooten of andere schepen door stoomkracht voort bewogen met werking der stoommachine de haven in- of uit te varen of daarin te zwenken, voor zooveel betreft liet gedeelte van af de sluis liggende in de Oosterhavenka e aan den waterloop, de Overik" tot en met de kom der haven. Art. 134 vervalt en wordt vervangen door de volgende bepalingen. Overtreding van art. 121 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25 of een hechtenis van ten hoogste zes dagen overtreding der overige bepalingen van dit hoofdstuk met eene geldboete van ten hoog ste f 10. De wijzigingen worden goedgekeurd en algemeen aangedrongen op strenge handha ving vooral ten opzichte der haven. Ten einde den onzekeren afloop van een proces te vermijden, wordt besloteD aan den schipper, die onlangs averij opliep in onze haven, eene schadevergoeding te betalen van f 3t)0. Wordt voorgelezen een schrijven van de havencommissie omtrent den toestand der haven. nensmonds bij„Ja, als machine-naaien 'n kunst was Bruno had Agnes, openhartig als hij was, ver teld, waarover hij met zijn'vader had gesproken, en wel, zooals dat bij verliefden gebruik is, zoo uitvoerig mogelijk. Agnes had hein met neerge slagen oogen aangehoord en vaalbleek wisselde op haar fijn besneden gezicht met hoogrood. Als echter Bruno ten slotte de laatste opwer ping zijns vaders „Ja, als machine-naaien 'n kunst was!" herhaalde, was het, alsof 'n helder zonnestraaltje over haar gezicht gleed. „Weet ge wat, Bruno, Ge maakt u, geloof ik, onnoodig bezorgd. Als mij niet alles bedriegt, geloof ik 'n middel iu handen te hebben om Uw' Vader tot „andere gedachten te brengen." „Daar ben ik toch benieuwd „Pst! Dat blijft voorloopig mijn geheim. Maar nu iets anders. Over zes weken is 't Kerstmis. Ge hadt me tocli zeker iets gekocht, is 't niet? „Hoe kunt ge daaraan twijfelen!" „Welaan, geef me dan dat, wat ik aanstonds wenschen zal, reeds nu, morgen, of beter nog, vandaag." „Heel graag; wat is het?" „Ge weet, dat de naaimachine waarop ik ge woonlijk werk, nog 'n erfstuk van moederzaliger is. Als ge me dus een pleizier wilt doer., koop me dan 'n echte Singer-naaiinachine." 'n Naaimachine?' „'n Naaimachine! wilt ge?" „Nu, als ik je daarmee 'n pleizier kan doen.* „'n Zeer groot, en, naar ik hoop, U-zelf ook. Kom, laat ons naar den winkel van de Singer Hierna volgde eene uitvoerige bespreking van de havenzaak. Er waren leden, die waren voor de verbetering anderen verwachten die wel van de werking der heden aangenomene bepaling der politieverordening. De slotsom was dat de raad besloot een deskundig in genieur te verzoeken, den toestand te komen opnemen, rapport uit te brengen en eeu voorstel te doen omtrent de meest geschikte wijze tot verbetering. De post voor aanleg rioleering wordt ver hoogd met f 80 voor aankoop van'buizen die voor het postkantoor ook met f 80 voor noodzakelijke uitgaven voor verven en be hangen van de woning des directeurs. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Een Fransch eskader bevindt zich te Bizerta, in Tunis. De (Crispiaansche) Nazione maakt zich hierover zeer ongerust en meent dat de herleving van den bloei van Bizerta en Car thago een bedreiging voor Italië zou zijn. Zelfs de meer ministerieele Don Marzio voorziet naar aanleiding van deze gebeurtenis dat de Italiaansche marine weldra onvoldoen de zal zijn om haar taak iu de Middellandsche Zee te vervallen. De regeering moet zich te gen de toenemende bedreigingen van Frankrijk wapenen. Het ligt niet voor de hand, hoe dit alarm te verklaren uit het binnenvallen van een Fransche vloot in de haven, behoorende tot een land onder Fransch protectoraat. Woensdag is een ongeluk in den Grand Opéra veroorzaakt door het neervallen van een der zeven, ongeveer vijfhonderd kilo we gende, gewichten van den middenluchter. De stalen kabels waaraan deze luchter hangt, gaan door den luchtkoker waardoor ook de draden voor het electrische licht loopen. De nabijheid heeft een aanraking en deze het weggloeien van een der kabels ten gevolge gehad. Het gewicht heeft twee vloeren door geslagen en daarna op de vierde galarij een doode en cenige gewonden gemaakt. Er is nogal waterschade, daar er rijkelijk gespoten is om het kleine brandje, zijn verklaring vindende in de oorzaak van het ongeluk, te blusschen. Van alle zijden kwamen de brandspuiten aanrennen. De Place de l'Opéra werd door de politie atgezet, en een onderzoek is da delijk ingesteld door den prefect van politie in eigen persoon. Waarschijnlijk zal de répara- Mpij. gaan, dan zal ik u onderweg tot belooning in mijn geheim inwijden." Zooeven had Bruno zijn' vader met diens ver jaardag gelukgewenscht. De overste wilde zijn 'pijp aansteken, toen er buiten aan de deur ge klopt werd en terstond daarop 'n pak in de kamer gebracht werd. „Dat is van Agnes, Vader." „Van Agnes,ik dacht „Maak eens los vader, dan zult u wel zien." „Langzaam opende de overste het pak en haal de daaruit, onder uitroepen van verbazing 'n prachtige deken te voorschijn, waarin in rijk zijden en goudborduursel 'n gedicht prijkte. Ver wonderd liet de overste zijn' blik op het opschrift daarvan rusten en dreigde zijn' zoon ondeugend met zijn vinger „Uwe Agnes tast me in mijn zwakste punt aan, in mijn Keizersvereering. Dat is immers de „Sang an Aegir „Juist, Vader, *o Aegir, Ilerr der ^luthen I' Eu hoe bevalt u de uitvoering? „Ze is verrukkelijk, dat is een meesterstuk." „Nu Vader, dan wil ik u alleen maar zeggen, dat Agnes dat op de naaimachine gemaakt heeft." De overste liet de deken van loutere verbazing op den grond vallen. „Vader, herinnert U zich nog, wat u onlangs zeide?' „Ja, als machine-naaien 'n kunst was." „Ge hebt gelijk mijn zoon, ook het naaien op de machine kan 'n kunst worden/ Ik geef jul lie mijne toestemming en met Kerstmis vieren wij de verloving.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1