Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Kijkjes in de Maasstad. tie, door het losraken van het gewicht noodig geworden, spoedig geschied zijn. Madame Chaumet, die -door het zware gewicht getroffen werd, was dadelijk dood het gewicht had haar onderl'jt vermorzeld. Een andere vrouw en een koetsier, die naast haar zaten, werden slechts licht gewond. De Gouverneur der Britsche Kaap-kolonie, tevens H. M's High Commissioner voor Zuid- Afrika, Sir Hercules Robison, is vergezeld van zijnen secretarisden heer Bower, ren naar Engeland vertrokken. Deze reis weet men, onderneemt hij, om met Minister Chamberlain te confereeren, en daartoe werd besloten nadat het bezoek van President Kruger om de bekende redenen was afge sprongen. Voor Sir Hercules vertrok heeft hij nog aan minister Chamberlain Kunnen seinen, dat de, over de leiders der „hervormers" bewe ging te Johannesburg uitgesproken doodvonnis sen in löjaar gevangenisstraf zijn veranderd. Die strat noemt men evenwel „slechts eene tormaliteit, waarvan het weinig waarschijnlijk is, dat zij zal worden ten uitvoer gelegd. De boeten zullen gehandhaafd worden, maai de verbanning zal worden kwijtgescholden, wanneer de gevangenen op eerewoord beloven zich voor de toekomst niet meer te mengen in de binnenlandscho, aangelegenheden der Transvaal. De definitieve beslissing in deze wordt aangehouden tot de volgende week. Wat nu de 59 „overige hervormers" het gros betreit, hunne straffen zijn ver anderd als volgtAan een negental is geheele kwijtschelding verleend, en tien hebben een jaar gevangenisstraf gekregen. Van de overi gen komen 18 vrij met vijf,en 22 met drie maanden van dezelfde straf. Waar blijft nu het vonnis over Jameson Te Newlijn in het graafschap Cornwall, is een ernstig oproer ui.gebarsten de visschers van de plaats willen niet dat er Zondags gevischt wordtanderen willen geen rust nemen. Toen deze laatsten, na den Zondag op zee te hebben doorgebracht, de haven binnen vielen, werden ze door de visschers, die niet gewerkt hadden, aan boord geklampt. Deze wierpen de vangst in 't water en een vechtpartij was er 't gevolg van. Woensdagmiddag is in het Bingerloch eene groote radersleepboot, de Disch III, veron - gelukt door het springen van den stoomketel. Twee volle aken, die op sleeptouw waren, zonken ook. Acht menschen zijn gedood. Een groot aantal is zwaar gewond. Het ongeluk schijnt aan de schuld van den machinist toegeschreven te moeten wor den men zegt dat in den stoomketel, die 11 atmosferen verdragen kon, een spanoing van 16 atmosfeeren geheerscht heeft. Toen had, even voor een uur 's middags de ont ploffing plaats. De kapitein van de sleepboot (de Disch no. 8 aan de maatschappij H. A. Disch te Mainz toebehoorend), de stuurman, de vrouw van den kapitein en 4 andere per sonen werden gedood, twee personen zijn ernstig gekwest. De sleepboot draaide eenige malen in het rond en zonk ook de beide zwaargeladen aken die ze op sleeptouw had, verdwenen in de diepte. De gekwetsten wer den naar Assmanshausen gebracht. Een telegram den lSen uit Massaua aan de Tribuna gezonden luidt als volgt Hedenmorgen zag men uit het fort Adigrat dat 5 afdeelingen Tigrijnsche soldaten, van 1000 man elk, zonder de Italiaansche gevan genen van de hoogte afmarscheerden. Majoor Prestinari dacht eerst aan een hinderlaag. De Tigrijnen trokken zich echter weldra terug, en nu zag men luitenant Bodrero met de aanvoeders der Abessyniers naar buiten komen, en de Italiaansche krijgsgevangenen volgden hem. Onder hen bevond zich majoor Salsa. Ras Sjoemtessai sprak tot majoor Prestinari eenige vredelievende woorden Prestinari liet daarop militaire eer bewijzen aan de Abessyniers. De kanonnen werden nu verbrijzeld en een batterij, die eerst eenige dagen geleden in het fort gebracht was, weggenomen. Driehonderdduizend patronen en 6000 granaten werden vernield, en de bevrijde gevangenen van kleeding en voed sel voorzien naar de legerplaats bij Cherseaer doorgezonden. Halfweg werden zij ontvangen door g«neraal Baldissira. Ook eenige inboor lingen behooren tot de in vrijheid gestelden, o. a. de tolk van majoor Toselli. De krijgsoperatie» worden nu als geheel afgeloopen beschouwd. Dc Keizerskroning. De Russische keizerin-moeder kwam Woens dag om half vijf te Moskau aan. De keizer wachtte met zijn echtgenoote en al de grootvorsten H. M. aan het station op. Iets later kwam ook het Fransch gezant schap, onder leiding van generaal Boisdeffre. Het werd door grootvorst Wladimir en al de generaals ontvangen, waarbij door 't muziek corps der eerewacht de Marseillaise werd aangeheven. De stad dus seint Reuter uit Moskau van Donderdag levert een bont, prachtig schouwspel op. De weg, waarlangs de intocht zal plaats hebben, is, evenals de kruiswegen, met guirlandes, vlaggen borstbeelden en andere afbeeldingen van het keizerlijk paar j prachtig versierd. Op de pleinen staan hooge masten met vlaggen en obelisken, en hier en daar zijn paviljoens en tribunes voor meer bevoorrechte toeschouwers opgericht. Duizen den maken daarvan gebruik. Langs de straten beweegt zich eene talrijke menigte. Sedert drie uur in den morgen hebben al menschen post gevat langs den weg. De orde laat niets te wenschen over. Het weder is koel. 's Namiddags te 2 uur kondigden drie schoten uit de batterij van het Petrofskipark aan, dat de stoet zich in beweging gezet had. Toen de stoet het gebied van Moskau binnen kwam, werd hij door de stad met 71 saluut schoten begroet. l)e gouverneur-generaal, grootvorst Sergius, ontving de majesteiten. De plechtige optocht kwam om 3 uur aan voor het paleis van gouverneur-gen- De keizer ontving de huldiging door den adel. het stedelijk bestuur, de gilden en het bestuur van het gouvernement, die hem zout en brood aanboden. Door de straten, aan beide kanten afgezet door eene rij soldaten, bewoog zich eene tallooze menigte, welke onophoudelijk de majesteiten levendig toejuichte. Bij de Woskresenski-poort s^eeg de keizer, na de huldiging der besturen der gouvernementen, van het paard, om met ie twee keizerinnen in de Iwerische kapel bij het wonderdoende beeld van de Moeder Gods het gebed te verrichten. Nadat de keizer zijn paard en de keizerinnen haar rijtuig weder hadden beste gen, zette de stoet zich voort naar 't Kreml. Vijfentachtig kanonschoten kondigden het oogenblik aan waarop de vorstelijke personen de Oespenski-kathedraal, waar de kroning zou geschieden, binnenkwamen. Nadat de keizer en de keizerin in de verschillende kathedralen op het Kreml hunne gebeden hadden opgezonden, begaven zij zich naar het Kreml-paleis. Toen zij dit paleis binnentraden, verkondigden 101 ka nonschoten en het luiden van alle klokken dat de feestelijke intocht afgeloopen was. De keizer en de keizerin bleven verscheiden uren op het Kreml paleis. Te 8 uren hebben de keizer en de keizerin zich van het Kreml naar het Alexanderpaleis begeven. Na negenen werd de illuminatie ontstoken. Alle voorname straten der stad zijn prachtig verlicht; geheele gevelreeksen zijn als bedekt met electrische lampen en lampions. Schitterend vooral is het huis van den gouverneur generaal. Een prachtig ge zicht heeft men van de hoogte van het Kreml af, dat zelf niet geïllumineerd is, op de in licht badende huizenzee. Eene onafzienbare menschenmenigte beweegt zich door de straten. '11J.JJL. LJ'-Ü'A__l WAALWIJK. Zondag 24 Mei, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoije i, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Hymne an die Musik Lachner. O Welt du best so wunderschön Meijroos. Looft den Heer. De Vliegh. Op Maandag 25 Mei des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd Le priutemps, marche. Kom. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. Duette voor clarinette met octet begeleiding. Dankla. Zauber Laterne, potpourri. Wagner. WAALWIJK 23 Mei 1896. Kolen diefstal. Iemand, die 's nachts bezig was uit een der bergplaatsen aan de haven alhier steen kool te ontvreemden, werd door de nacht wacht op heeter daad betrapt. Vccinvoer in Belgie. Reuter seint uit Brussel Het Belgische Staatsblad bevat een be schikking van den minister van landbouw, strekkende om van af den 29 dezer af te vergunnen den in- en doorvoer van runderen, behalve koeien, uit Nederland, onder de voorwaarden die in het reglement op de rundertuberculose zijn opgenoemd. Nieuwe Hollandsche haring. Te Maassluis arriveerde Woensdagmorgen de logger „Quartet," schipper L. Spaans, van de firma M. Dirkzwager Gzn. met 170 kantjes Stornoway haring, waarvan 4 kantjes volle en 30 kantjes Noordzee maatjes, benevens 4 ton koolvisch. Den 20 April vertrok dezelogger ter haring- visscherij bij Stornoway, doch kwam daar te vroeg aan om te mogen visschen. De schipper keerde toen weder terug naar de Noordzee en ving daar 30 kantjes haring. Daarna zette hij nogmaals koers naar Stornoway, kwam daar den 10 ^.Mei aan en ving in drie nachten bovengenoemde vangst. De haring is groot van stuk; de qualiteit is puik. Liefhebbers van het echte zeebanket kun nen zich thans vergasten. Werkstaking. In de Woensdagmorgen te Rotterdam ge houden vergadering van bootwerkers werd met 1182 tegen 431 stemmen besloten het werk te hervatten. Een bericht een gelukivensch waard èn voor de bootwerkers èn voor Rotterdam. Atjeh. Aan de Tel. werd uit Batavia geseind „De vijand deed een aanval op Lamkroet?, binnen onze linie. Hij ontsnapte zonder dat hem nadeel werd toegeb acht." Het is niet te ontkennen, dat de vijand de laatste dagen meer brutaliteit aan den dag legt. Eerst werd Lamdj imoe, van waaruit wij met onze kanonnen hei vijandelijk gebied (Pakan Badak, Lampisang en Oleh Gli) be schoten, door hen bestookt, daarna Latnih, beide versterkingen aan de binnengrens van de gekapte 1000 meter breede strook, en nu Lamkroet dat aan de binnenzijde onzer postenlinie ligt. Bij de eerste aanvallen werd de vijand door ons geschutvuur verdreven, nu wordt gemeld, dat hij „ontsnapte." Moeten wij daaruit opmaken, dat onze troepon daar een aanval hadden verwacht want een voiig telegram meldde, dat wij op onze hoede waren, omdat de vijand zich geducht versterkt en dat de Atjehers ons te slim af waren en voor ons vuur hen treffen kon, de wijk hadden genomen Hoe dit zij de vijand is voor het oogenblik afgedropen en heeft vrees voor onze kranige Indische soldaten aan den dag gelegd. En dat heeft ook beteekenis. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gisteren Twee bataljons verbrandden de bezittingen van Toekoe Tjoet Lamtengah. Een mindere werd gedood en acht gewond. De bevolking binnen onze linie tusschen Lam Djamoe en Oleh-leh verlaat de kampongs. Ontslag genomen. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van Katholieke leden der tweede kamer heeft rnr. L. Haffmans ontslag genomen als voorzitter der katholieke kamerclub. Een lOOjarige. De oudste inwoner der gemeente Neder- hemert, de heer Straver, hoopt 25 dezer zijn honderdsten verlaardag te vieren. Voor een paar jaar geleek hij een kwarteeuw jonger dan hij was. In den laatsten tijd beginnen zoowel zijne vermogens- als zijn lichaams krachten zeer te verminderen. Toch maakt hij bij mooi weer nog wel een wandeling. Voorbeelden trekken In een kleine gemeente, niet ver van Rot terdam, spatte eenigen tijd geleden, een dienstmeisje, bezig de glazen te wasschen, water uit haar emmer in het gelaat van een heer uit Rotterdam, die daar juist voorbij kwam. De heer keek op, werd verliefd, trouwde daar en bleek een inkomen van 10000 le hebben. Sedert dien tijd moeten alle heeren, die het dorp passeeren, erg op hun hoede zijn om niet met water der glazen wasschende dienstmeisjes bespat te worden Sprang, 20 Mei. Bij de herstemming voor een lid van den raad dezer gemeente werden 99 briefjes ingeleverd, waaronder één blanco. Hiervan verkreeg de heer C. G. H. H. Meijer 68, die dan ook als zoodanig is verkozen. Dusscn20 Mei. Benoemd tot brieven gaarder aan het hulppostkantoor alhier, de heer G. van Wijk, thans in dezelfde betrekking te Sleewijk en zal in functie treden den 1 Juli e. k. Druilen. 21 Mei Jongstleden Maandag gaf de harmonie „de Eendracht" alhier bij ge legenheid van de kermis haar gewone matinée. Engageert zij meestal bij hare uitvoeringen eene specialiteit uit den vreemde, nu zou zij geheel met eigen d. w. z. Drunensche krach ten werken. En al wil ik nu niet beweren, dat die »eigeD krachten" alle even uitstekend waren, toch mag gezegd worden, dat er vrij goed gewelkt is. De muziekstukken liepen goed van stapelaan een drietal nummers meende ik echter te kunnen bespeuren, dat zij voor de eerste maal werden gespeeld, terwijl in het 5e nummer „les Etincelles d'or" polka pour piston" het werkelijk goede spel van den solist niet in staat was het geheel te redden. De verschillende komieke scènes, die wer den ten beste gegeven, vielen zeer in den smaak van het publiek, dat meestal door een langdurig applaus daarvan blijk gaf. Vooral scheen de „Artisten Revue" zeer te voldoen, daar na afloop dezer scène aan de toejui chingen geen einde scheen te komen. Ik geloof dan ook geheel in den geest van het publiek, dat de matinée bijwoonde, te handelen, als ik den leden der harmonie de Eendrachtmet haren uitstekenden directeur, benevens den heeren dilettanten, die aan de de uitvoering medewerkten, in 't openbaar een woord van lof en dank breng voor de aangename uren, die zij verleden Maandag het Drunensch publiek hebben bezorgd. Met de hoop, 'dat de genoemde heeren dilletanten Vondels zonen zich nog meerma len zullen opgewekt gevoelen, de Harmonie in hare uitvoeringen bij te staan, uit ik hier bij de beste wenschen voor den groei en bloei van ons muziekgezelschap, dat in het stille Drunen nu en dan wat levendigheid weet te brengen. Capclle. Uit het gedaan onderzoek door den heer de Jong, veearts alhier, naar de vreemd soortige visch gevangen door den heer P. van Dongen blijkt dat die behoort tot de z.g. Cyclostoni of rondbekken, de laatste af- deeling der eigentlijke visschen. De bedoelde visch behoort tot het geslacht Petromyzon (steenzuiger) bekend als Prik of Lamprei of negenoog. De kleine soort Petromyza fluviatilis of zoetwaterprik is de soort, waarmede de ka beljauwen. worden gevaugen, en wordt 30 a 40 cM. groot. Het bedoelde gevangen exemplaar, groen-, geel en bruin gemarmerd, eene lengte kun nende krijgen van 60 tot 150 cM. en een gewicht kunnende hebben van 6 pond is de Petromijza marinus of Zee >rik of Zeelamprei, welke zich vooral in dc Noordzee ophoudt, doch om kuit le schieten in het voorjaar de rivieren opkomt. ROTTERDAM, 21 Mei 1896. „Ilier kon het punctum staan, Maar ginds verneem ik ooren, Die na het laatste woord, Nog graag een laatster hooren De werkstaking is geëindigd. Er is in dit blad zoo geregeld mogelijk melding gemaakt van het verloop der zaak te Rotterdam, die de aandacht had getrokken van heel ons land. Een werkstaking als deze is vrij wel zonder wedergade in de sociale geschiedenis van Neder land, dus, al is het laatste woord gesproken, een laatster woord is noodig en nuttig. Ieder die belangstelt in de historie der volks ontwikkeling in Nederland, moet belang stellen in deze strike. De beweging was niet reusachtig mooi, zooals volksbewegingen 'vaak kunnen zijn, men denke slechts aan de geschiedenis van de stakers der glasblazers in Frankrijk. Maar als we alles met kalmte bezien, dan mer ken we toch hier heel veel moois op. En ook heel veel leelijks Mooi is de spoedige en flinke organisatie der bootwerkers. Men moet de bootwerkers kennen om dat te beoordeelen. Het is een wonderlijk troepje, 't Bestaat uit van alles en nog wat, een samenraapsel van mis lukten en kennisloozen. Nimmer is iemand boot werker geworden, omdat hij er roeping toe gevoelde. Wie niet slagen kon in een vak, wie nergens anders een betrekking kon krijgen, wie blijken moest onbruikbaar te wezen voor een werk van beleid en kalmte, die alleen worden bootwerkers. Het is niet moeielijk klaar te komen aan den wajkont en een bootwerker heeft niets noodig dan een paar stevige handen, een stalen weer standsvermogen en een krachtige constitutie. Ontwikkeling behoeft hij niet, lezen en schrijven is voor hem niet noodig. Zóó zijn de allerraeesten. Zeker, er zijn beteren bij; er zijn door noodlot gedwongenen bij, menschen van een kora-af, ontwikkeld en talen sprekend, te aar die zijn er toch heel weinig. In hoofdzaak is het gilde der Rotterdara9che bootwerkers onontwikkeld en ruw. Van een vereeniging dier menschen, een ver- eeniging die kracht ontwikkelen en zich indruk wekkend manifesteeren kon, was geen sprake. Elk leefde voor zich. Sommigen brachten hun eerlijk verdiend geld thuis, waren lief voor vrouw kinderen, mainte neerden lofwaardige uitspanningen; sommigen verzopen hun halve weekloon, sloegen vrouwen kinderen, vonden uitsluitend genoegen in kroeg- zitten en lui neerhangen op brugleuningen. Sommigen hadden nooit iets gehoord van een sociale kwestie, begrepen niet dat een mensch ergens anders voor op de wereld 19 dan voor stom-geldverdienen, trouwen, kinderen krijgen en doodgaan; sommigen waren op de hoogte van hun tijd en wisten, gevoelden althans, van hooger roeping dan werken en winnen alleen. O, die ze niet kent, weet niet hoe zonderling een gilde de Rotterdamsche bootwerkers vormen. En ziedaar. De firma Miiller Co. heeft haar loonstandaard verlaagd, schijnbaar verlaagd, een andere firma, Jos. de Poorter geeft te kennen dit voorbeeld te zullen volgen en (weehonderd boot werkers weigei?No Donderdagavond in deze eischen te bewilligen, .lelijke uren later staan zesduizend bootwerkers als één man gereed, de tweehonderd bedreigden metterdaad te steunen. Vrijdag zijn vierduizend man vereenigd, de andere tweeduizend komen vervolgens en gelei delijk, de enkele werkelijk ontwikkelde boot werkers stellen zich aan het hoofd en het leger is klaar. Nog denzelfden dag zijn zij in het voorloopig bezit van een twee-verdiepingen hoog huis en twee stoombootjes Ik ben zoo vrij dat bewonderenswaardig te noemen en. afgescheiden van de meeningen over het goed recht van werkstaking zal iedereen mij die vrijheid willen vergunnen of mij bijstaan in mijn bewondering. In één dag lag de geheele Rotterdamsche handel stil. Geen schip van de kleine driehonderd, die in de havens lagen, konde worden gelost. Wat er verder gebeurde is algemeen bekend. Er werd druk vergaderd, soms heel rumoerig, er is een loonlijst voor de verschillende groepen van het gilde opgemaakt; er werden van de zijde van de cargadoors concessies gedaan en niet aanvaard; de burgemeester bood zijne tusschenkomst doch dit leidde tol niets, een verbod van samenscho lingen werd uitgevaardigd; de schutterij kwam op de been; oorlogsschepen stoomden voor de stad; grenadiers kwamen uit Den Haag en huzaren stonden tot komen gereed. En er gebeurde iets nog eigenaardigers dan alles te voren. Het bestuur, dat tenslotte en nadat de firma Miiller veel van hare voorwaarden tot loonsverlaging had laten vallen, tot de con clusie kwam, dat het beter was de staking te eindigen, kwam met het voorstel daartoe bij de leden. En de duizenden, die nooit tevoren vereenigd waren geweest, weigerden nu. Neen, donderden zij, niet vóór alle onze eischen zijn ingewilligd, beginnen wij het werk weer. Vergeefs dreigde, bezwoer en schold het bestuur, de massa was zijn regeering ontgroeid en deed niet meer zijn zin. Toen kwamen een paar angstige dagen. Nie mand zag er een einde in. Bevrouwen der stakers schaarden zich aan de zijde der mannen, woedend gillend en krijschend en wat er nu gebeuren moest, om de orde in de stad terug te brengen, wist geen sterveling. Doch de cargadoors namen maatregelen, vreemde werklieden kwamen, de Katholieke en Protestanl- sche werklieden, die bij geloofsvereenigingen waren aangesloten, scheidden zich van de staking

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2