BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. van Jenner tot heil en zegen te strekken. Is 't dan //fin de siècle P Ja, wat ont dekking betreftmaar lang reeds zal deze eeuw verloopeu zijn misschien reeds groo- tendeels de gebeurtenissen daarvan vergeten, alvorens men de volle waarde der X stralen zal hebben leeren kennen en waardeeren. Eene vraag blijft nog en wel deze: zijn de X stralen te rekenen onder de lichtstra len of lichtsoorten zoo even opgenoemd? Ja! Ie Daar zij ons een licht geven in dat, wat tot heden duister was, doen zien wat tot heden onzichtbaar was, den medicus de ge legenheid geven te genezen wat tot heden bijna onherroepelijk verloren werd beschouwd. 2e Doordat warmtelicht en X stralen in onderling verband staan. Zulks u aan te toonen en zoo mogelijk u een inzicht te geven omtrent den aard en werking der X stralen hoop ik een volgende maal te doenwan neer de geachte redactie mij daarvoor plaats ruimte wil afstaan. W. N. G. O. Te Cherbourg zijn twee reizigers aange houden die een kofter bij zich hadden, waar uit een ondragelijke geur opsteeg. Bij de opening vond men er het reeds in ontbinding verkeerende lijk van een jongmensch van 23 jaar in, die herkend werd als de zoon van een zekere Delahaeff te Parijs. De moorde naar, Aubert, heeft hem in de hoofdstad in zijn kamer gelokt »m hem een kostbare post zegelverzameling te ontstelen, heeft hem daar na met een bijl vermoord en, door zijn maitresse geholpen, het lijk in een kist en deze in een koffer gepakt. Daarna wilden zij met hun akelige bagage naar Amerika ver trekken, maar werden te Cherbourg gesnapt. Beiden hebben reeds bekend. Zondag werd te Gallargues (in het Zuid-Fransch departement Gard) een stieren gevecht gehouden, waarbij de kampplaats was afgeperkt door een halven cirkel boeren karren en de voorzijde van het raadhuis. Op het balkon van het raadhuis hadden een aantal notabelen der gemeente plaats genomen, om het stierengevecht te zien. Daar rende opeens een stier, door het gejuich en geschreeuw der menigte woest geworden, de deur van het stadhuis in en de trap op naar de raadzaal. Een glazen deur scheidde die zaal van het balkon, en met een sprong was de stier midden onder de daar verzamelde toeschouwers. Deze waren natuuilijk doodelijk verschrikt Vrouwen en kinderen gilden van angst; allen sprongen, zonder lang bedenken, naar be neden op de straat, en binnen twee minuten stond de stier alleen op het balkon, waar nu een Toreador hem spoedig afmaakte. Niemand kwam bij het ongeval om het leren; maar twaalf menschen braken armen of beeuen door den gevaarlijken sprong, en twintig auderen werden minder ernstig ge wond. Zaterdagavond is op de tweede verdieping van een huis te Aldgate brand uitgebroken. De achterkamer van die verdieping werd bewoond door zekeren Sullivan, zijn vrouw en drie meisjes; de vrouw was uitgegaan en toen zij thuis kwam, waren hare drie kinderen, anderhalf, drie en zes jaar oud, in den rook gestikt. De buren bluschten den brand, maar waren te laat gekomen om de kinderen, die waarschijnlijk door het spelen met lucifers den brand veroorzaakt hebben, nog te redden. Een nieuw incident. Het groote luchtrad, de „clou" der India and Ceylon tentoonstelling te Earlscourt, is Zondagavond omstreeks halfacht door een defect aan de machinerie plotseling blijven stilstaan. In de schuitjes van den enormen luchtschommel bevonden zich juist een zestig tal personen, welke niet naar beneden konden komen, daar zij hemelhoog in de lucht zweef den. Daar het gebrek aan de machine van gecompliceerden aard was en het rad voor noch achterwaarts wilde draaien, bleven de passagiers den geheelen nacht én den daarop volgenden morgen tot 12 uren, tusschen hemel en aarde hangen. Gemengde gewaarwordingen ondervonden zoowel de gevangenen als de tentoonstelling bezoekers, die zich beneden om het rad ver drongen. Nadat het eerste oogenblik van angst voorbij was, nam men de zaak van den komieken kant op en trachtte men zich boven op aangename wijze den tijd te korten. De directeur van de „Great Weel Company" Let een muziekkorps aanrukken, dat beneden vroolijke deuntjes liet hooren om boven de ware stemming gaande te houden. Maar toen tegen elf uur de tentoonstelling gesloten werd en de wielbewoners zich op een enorme hoogte alleen bevonden met het schoone vooruitzicht, den geheelen nacht in de koude buitenlucht te moeten doorbrengen, moest de vroolijkheid plaats maken voor machtelooze woede. Nadat men beneden met dertig man den geheelen nacht gewerkt had om het defect te herstellen, kwam het rad 's middags tegen 12 uur eerst in beweging en werden de onfortuinlijke luchtreizigers, die half uitge hongerd waren, eindelijk ontscheept. De secretaris van de „Wheel Comp verstrekte den uitgehongerden gratis bons voor een déjeuner. De firma Disch heeft nu een verslag open baar gemaakt over het ongeluk op den Rijn bij Assmannshausen. Daaruit blijkt o. a. dat er voor het vermoeden, als zou de ramp aan het springen van den ketel tengevolge van oververhitting toegeschreven moeten worden, geen grond bestaal. In de Tweede Kamer van Hessen zal de regeering over het ongeluk geïnterpelleerd worden. De afgevaardigde Jösl uit Mainz is voornemens, bij de regeering aan te dringen op scherper toezicht op de stoomketels'bij schepen in gebruik. De bloedige botsing tusschen gendarmes en fabriekswerkers te Dörfel, een voorstad van Reichenberg in Bohemen, schijnt voor- loopig niet door nieuwe te zijn gevolgd. De aanleiding tot het voorval was deze In de weverij van de firma Lederer en Wolf was een werkstaking uitgebarsten, omdat er eenige werklui waren ontslagen die op 1 Mei vacantie hadden genomen. Sedert dat ontslag waren er in Dörfel, dat bijna uitsluitend uit werkmanswoningen bestaat, dagelijks samen scholingen. De Bezirkshauptmann verbood daarop samenscholingen en particuliere ver gaderingen, zoolang de werkstaking duurde. Desniettemin schoolden eiken dag groote volkshoopen samen voor de fabriek men be weert zelfs dat ze deze wilden bestormen. Zes gendarmes met een ritmeester bewaakten Vrijdagavond de straten in de buurt van de fabriek. Een menigte, uit mannen, vrouwen en kinderen bestaande, drong tegen de be wakers op en gooide ze met steenenna sommatie om uiteen te gaan, liet de ritmeester drie gendarmes laag vuur geven, waarop de menigte uiteenschoof. De kogels hadden doel getroffen een man werd door de long ge schoten en stiert onmiddelijk, een ander door de maag en overleed later in 't ziekenhuis ook een jongetje van twaalf jaar bezweek spoedig. Een vrouw en een jongen werden in 't been gewond en liggen in 't ziekenhuis. Zoo luidt het verhaal in de bladen in hoever het partijdig is gesteld, kan men niet nagaan. Na de botsing schijnen de samen scholingen minder te zijn geworden. De gendarmes hebben versterking gekregen en verstrooiden de menigte thans zonder bloed vergieten. MOSKOU 25 Mei. Hedenmiddag om kwartier over diieën had de plechtige over brenging plaats van de rijksinsigniën van de wapenzaal naar de troonzaal van het groot paleis op het Kreml. De insigniën werden bij den troon nedergelegd, waar de grenadiers van het paleis en kamerheeren de eerewacht betrokken. Te half vier begaven zich de keizer en de keizerin naar het paleis op het Kreml. Zij werden op de straten door eene talrijke menigte met levendige toejuichingen begroet. Het weder was heerlijk In den loop vau den avond werd in de kerk van den Verlosser het Te Deum gezongen tot voor bereiding van het kroniugsfeest op morgen, welke plechtigheid de keizer en de keizerin achter het gouden traliehek bijwoonden. MOSKOU26 Mei. Het Kreml en de stad, door de ochtendzon verguld, de vele van goud stralende koepels van de kerken met hun sterren van verschillende kleur leveren een onbeschrijfelijk schouwspel. Het gouden kruis op den klokketoren Iwan Weliki, de gouden koepel van de kathedraal van Maria Hemelvaart, de gouden kruisen van de on telbare kerken schieten vlammen tegen den hel lerblauwen, onbewolkten hemel. Ongetelde duizendendicht opeengepakt, staan reeds bij het krieken van den dag bedaard maar vol spanning, te wachten. Te zeven uur dreunen 21 kanonschoten de klok van de kathedraal waar de kroning zal zijn, begint te luiden en alle klokken antwoorden. Daarmee is de plechtigheid ingezet. Nadat alle genoodigde en ontboden oog getuigen van de kroning in de Oespenski kathedraal zijn samengekomenen ook de keizerin-weduwe met de kroon op 't hoofd en den purperen mantel om de leden, op haar troon heeft plaats genomen, verschijnen om kwart voor tienen de keizer en de keizerin aan den uitgang van het paleis op het Kreml en begeven zich in plechtigen optocht, terwijl de keizerlijke kleinooaiën vooruit worden gedragen, naar de Oespenski kathedraal. De klokken luiden, de troepen presenteeren het geweer de volksmenigte roept aanhoudend vol geestdrift hoera. Om elf uur 's morgens verkondigen het klokkengelui van alle kerken en het bulderen van het geschut dat de Keizer zichzelf en de keizerin de kroon op het hoofd heeft gezet. 'sMiddags om twaalf uur verkondigen een tweede klokken gelui en geschutsalvo's dat de heilige zalving van den keizer en de kei zerin is geschied. Tegen half een is de kroningsplechtigheid geëindigd. Het keizerlijk paar begeeft zich na,ar de kathedraal van Maria Boodschap en vervolgens naar de Aartsengel kathedraal, om er te bidden. Daarna gaan zij in optocht terug naar het paleis. WAALWIJK, 27 Mei 1396. Stoomtram Tilburg—Waalwijk. Blijkens de ons toegezonden dienstregeling van den tram vertrekt de eerste trein uit Waalwijk, trein 2, twintig minuten later dan vroeger, dus om 7,20 in plaats van 7.05. Aankomst op de verschillende halten eveu- eens 20 minuten later. Atjeb. Het Handelsblad ontving Zaterdag volgend telegram uit Batavia «Zes bataljons gaan Lampisang aanvallen. De duur van den tocht wordt op 4 dagen geschat. Het weer is gunstig." Het Nieuws van den Dag ontving uit Ba tavia het volgende telegram „Operaties tegen Lam Pisang Toekoe Oemar's stelling, zijn begonnen met 6 bataljons, benevens artillerie en genie Generaal Vetter zet er nu kracht achter. Nauwelijks houden de zware regens op, öf hij treedt met kracht tegen Toekoe Oemar op, in de eerste plaats tegen Lampisang een vijandelijke versterking ten zuiden vun Pakan Badak. Men herinnert zich, dat op 27 April jl wijl Toekoe Oemar weigerde aan den eisch tot teruggave der wapens te voldoen, een krachtig vuur werd geopend zoowel op Lam pisang als Pakan Badak en Oleh Gli. Wijl deze versterkingen in het Beradin-dal liggen en door hoog boomgewas aan het oog der onzen onttrokken zijn, was de uitwerking van ons geschutvuur vermoedelijk niet bijzonder groot. Toen daarbij de zware regens kwamen moesten de krijgsoperatien daar geheel ge staakt worden. Men weet, dat die regens om dezen tijd van het jaar wel geen zeldzaamheid zijn, doch het ware regenseizoen komt eerst in het najaar. Niet minder dan 6 bataljons tusschen de 2 3000 goedgeoefende krijgers! zullen Lampisang aanvallen en zoo sterk rekent generaal Vetter op de degelijkheid zijner troepen, dat hij den tijd voor de expeditie op slechts 4 dagen schat. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seinde aan zijn blad onder dagteekening van Zondag Onze troepen rukken vooruit. Gedood werd kapitein Kramer, gevaarlijk gewond luitenant Scheepens, licht gewond kapitein Adama van Scheltema en de luitenants De Wilde, Van Hasselt, Raniaer en Brunsting. Een later telegram van denzelfden corres pondent luidde Pakan Badak en Lam Pisang werden door ons veroverd Ons geheele verlies bedraagt 180; gewond werden 11 officieren. Een telegram van het N. v. d. D. noemt onder de gewonde officieren ook den luitenant Visser en den le luitenant E. C. van der Heijden, zoon van den gep. luitenant generaal K. van der Heijden. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indie, do. 24 dezer ontvangen: „Gister tegen Toekoe Oemar opgerukt. Eerste colonne nam positie van Pantai Abee tot gebergte, om toeloop van volk uit de IX Moekims tegen te houden. Tweede colonne, die bergring beoosten Lam Pisang bezet had, zag den vijand Lam Pisang en Binés Kroeng ontruimen en veel volk Zuidwaarts aftrekken. Derde colonne van Djempit tot Enking met de reserve versterkt, heett Lam Asan genomen en vijand uit dit gedeelte der VI Moekims geheel verdreven. Vierde colonne heeft Lam Tengah en Lam Manjang genomen en vochi bij afzending telegram tegen Lam Isi, om zich daarna met de derde colonne te vereenigen. Onze verliezen nog onbekend, doch niet onbelangrijk. Veroverd terrein blijft bezet. Een nader telegram meldt, dat één officier gesneuveld en één zwaar gewond is, en dat vijf officieren licht gewond zijn. De namen zullen later bekend worden ge maakt. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.- Indie dd. 25 dezer ontvangen: „Eergisteren bezette de vierde colonne Lam Isi. Gesneuveld tien Europeesche en zes inlandsche mindere militairen. Gewond 79 Europeesche en 37 inlandsche mindere mili tairen. Gisteren Lam Pisang bezet, na de verster kingen in de kloof tot zoover genomen te hebben. Bergrug en Lam Pisang met ge- meenschapsweg vastgehouden. Gesneuveld twee Europeesche en één inlandsche mindere militair. Gewond een officier benevens twin tig Europeesche en vier inlandsche mindere militairen." De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint onder dagteekening van Maandag: De operatiën werden gisteren voortgezet en van Kroeng Raba uit door de zeemacht ondersteund. De tegenstand is minder. Licht gewond werd de le luitenant der cavalerie P. H. Lisnet. Een later telegram van dien correspondent luidt lieden wordt naai Boekit Seboen opgerukt. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteefcening van Dinsdag Boekit Seboen werd door ons veroverd. Gewond kapitein S. A. Drijber en 25 minderen. Onze troepen bereikten Kroeng Raba. De kampong Anakpaja werd verbrand. Heden wordt de expeditie uitgestrekt tot Dj t rat. Het plan is, na vernieling van Toekoe Oemar's bezittingen, terug te trekken naar Lam Pisang. B:j het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouv. generaal van N. Indie dd. Dinsdag ontvangen Gisteren Boekit Seboeng genomen. Eerst vrij veel tegenstand. Toekoe Oemar aanwezig. Vijand door oostelijke omtrekking verdreven, vluchtte in groot aantal. Voortgerukt naar Djirat. Generaal Vetter wilde na vernieling hentings en eigendommen van Toekoe Oemar gisteren teruggaan tot Lam Pisang. Generaal Vetter laat geen gras groeien over zijne overwinningen van eergisteren. De geheele kloof van Beradin is nu iu zijn macht. Anakpaja, celegen voorden westelijken ingang van de kloof van Glitaroem, waardoor de gemeenschap tusschen de IV en de IX Moekims onderhouden kan worden en waarin Toekoe Oemar een groote woning bouwde, ging in vlammen op. Kroeng Raba op de westkust werd door onze troepen bezet en zij rukken nu langs het rotsachtige strand en langs en over het voorgebergte, dat hen van het landschap Lepong scheidt, in zuidelijke richting voorwaarts, om achter kampong Re tieng Djira Majang te bereiken, het noorde lijkste dorp van Toekoe Oemar's eigen gebied. Van daar uit zal dan waarschijnlijk de tocht worden voortgezet door de lOuü meter smalle vlakke strook van G000 meter lengte, die tusschen het steile en hooge gebergte en de zeekust is ingesloteu en Lepong geheelen wordt, tot zijne overige bezitting zijn vernield. Die lange smalle vlakte, bedekt met rijstvelden en kampongs, wordt door een lagune, even wijdig aan zee, van het strand gescheiden. De Kroeng Tjoboe of Saramameh en de Kroeng Retieng, die deze lagune voeden, treden in het zuidelijk gedeelte der vlakte uit het zwaar begroeide gebergte te voorschijn. Aan een zijriviertje van de eerste, dat uit een smalle bergkloof naar het noorden stroomt, ligt de kampong Lair.teh, die, in Januari'83 door een colonne getuchtigd werd. Van de miseget Lepong ten noorden van de Kroeng Retieng af, voert een pad door het hooge gebergte naar de XXII Moekims; Oemars bezittingen kunnen worden bereikt, maar voor hem zelf is dus nog altijd een uitweg open. Zonder geld of goed zal zijn invloed spoedig tot meer juiste verhoudingen zijn teruggebracht. Uit zijn lot zal de Aijeher opnieuw kunnen leeren, dat Nederland niet met zich spotten laat en nog altijd de machtigste is. Vcc uitvoer. In ons vorig nummer hebben wij een be richt opgenomen, voorkomende in het offici- eele Belgische blad nopens nadere voorschrif ten bij den invoer van vee uit Nederland. Erg duidelijk was het niet. Wij hadden ge hoopt het iu onzen Staatscourant te vinden, maar er staat niets over in. Thans laten wij volgen de lezing die de Belgische Moniteur geeft Zoodra het gewone geneeskundig onderzoek van 't vee is afgeloopen, zullen de dieren op kosten van de invoerders onderworpen wor den aan de tuberculiue-proef. Tot dit doel zullen zij ten minste acht en veertig uur on der toezicht geplaatst worden in stallen, in de nabijheid der bureaux oggericht. Van de tuberculineproef kunnen worden vrijgesteld de dieren, die naar het oordeel van den keurmeester zich bevinden in een toestand van vetheid, waardoor hun onmid- delijke bestemming voor de slachtbank niet twijfelachtig is. Deze dieren zullen binnen uiterlijk veertien dagen na hun invoer ge slacht worden. De over zee ingevoerde koeien, die reeds gekalfd hebben, hetzij voor doorvoer, hetzij voor gebruik bestemd, zullen bij haar aan komst in de invoerhavens (Antwerpen, Gen: eu Ostende) eveneens aan de tuberculine proef onderworpen worden. Kamers van Arbeid! Voor het geval, dat hier te lande werkelijk wordt overgegaan tot het oprichten van Kamers van Arbeid, acht de „Gelderlander" het hoogst noodzakelijk, dat den werklieden de bevoegdheid verleend worde tot het houden van afzonderlijke vergaderingen. Om in tegenwoordigheid van patroons, van zijn eigeD patroon wellicht, ronduit voor zijn meening uit te komen daarmee waagt de werkman wel soms geheel zijn bestaan.Be ter zou het zijn, zoo de werklieden afzonder lijk vergaderden. Dan kunnen onpersoonlijk meer of min krasse resoluties worden aange nomen, en deze als de meening der sectie ter kennis der patroons worden gebracht. Wij hebben niet geaarzeld zoo schrijft de Gelderlander dit ons denkbeeld, al riekt het naar de mutsaard der democratie, ten volle te ontwikkelen. Het verleden van dit blad is een geuoegzame waarborg, dat het nimmer mede doet: aan de democratische dwaasheden, welke in onzen tijd maar al te veel zich op doen. Wij beschouwen de Ka mers van Arbeid als een soort bescherming, die de degelijke arbeider door geen rampen getroffen, moet trachten niet noodig te hebben

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2