Nummer 44. Zondag 31 Mei 1896. !9e Jaargang. ewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. antoon TIEL'EN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Bankiersvrouw. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. ra LujpInilsAf Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet geheele rijk fl,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letterR naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In het heilige" Moskou, Ruslands oude hoofdstad, heeft Dinsdag in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigers van alle rijken van Europa en Azie, plaats gehad de plechtige kroning van Nicolaas II en zijn gemalin en nu eerst is de oudste zoon van Alexander III in werkelijkheid bekleed met het hoogste wereldlijke en geestelijke gezag in het uitge strekte Russische rijk, nu eerst is hij werkelijk heer, meester en gebieder over het grondge bied, dat zich uitstrekt van de Weichselbronnen en de Donaumondingen tot aan het strand van den Stillen Oceaan. En met het eind van de feestweek is samengegaan des jongen heerschers eerste regeeringsdaad het kronings-manifest, welks hnmane inhoud uitei mate geschikt mocht ge rekend worden om de feestelijke en dankbare stemming te verhoogen. In den aanhef wordt in het bijzonder aan hen die vermoeid en belast zijn, ook waar zulks door eigen schuld het geval is geweest, verlichting toegezegd, opdat zij, de paden eens nieuwen levens bewandelend, zich mede kunnen verheugen. Voor niet minder dan eeu vijftiental mis drijven wordt dan vermindering of kwijtschel ding van straf verleend. De achterstallige belastingen in Europeesch Rusland en Polen voor tien jaar met de helft verminderd. Een aantal opgelegde geldboeten worden vermin derd of geheel kwijtgescholden. Verschi lende nog uitstaande vorderingen van den Staat worden ingetrokken, en kwijtgescholden wor den de straffen voor een aantal kleinere misdrijven. Die naar Siberië verbannen zijn kunnen na twaalf jaren, de naar verder verwijderde streken gedeporteerden na tien jaar vrijelijk hun verblijfplaats verkiezen, uitgezonderd ech ter in de hoofdsteden en de daartoe behoo- iende gouvernementen. Ook treden zij niet weder in het bezit der verbeurde rechten. Misdadigers, aan wie in Siberie of verderop gedwongen verblijf is aangewezen, zullen voor 36 Die zekerheid verdreef zijn aarzeling en hij dacht er nog slechts aan, hoe hij het best met zijn aanzoek voor den dag zou komen. Dat leek hem niet gemakkelijk. Een vrouw te gaan vragen met zijn geld in de hand was in strijd met zijn kieschheid en strookte in liet ge heel niet met zijn principes. Maar hij kende niemand in die buurt, dien hij tot zijn vertrouwde kon maken en zijn liefde zat diep genoeg om hem met gesloten oagen over alle hinderpalen heen te voeren. De gelegenheid, die hij afwachtte, om zich te kunnen verklaren, deed zich weldra voor; al was het dan niet met inachtneming van alle vereischte vormen, was het toch op een wijze, die geen twijfel meer overliet. Toen hij eens een hotel in Beaucaire binnen ging, om te dineeren, bemerkte hij mevrouw de la Vcrberie, die zich aan tafel neerzette, lot over de ooren kleurend, vroeg hij toestemming naast haar plaats te mogen nemen, wat hem met een bemoedigende glimluch toegestaan werd. Vermoedde de gravin de liefde van den jongen iDgenieur? Had haar vriendin haar daaromtrent ingelicht? Het staat den lezer vrij, dat al ol niet aan te nemen. 4 Hoe het zij, zonder Andre den tijd te laten, langzamerhand tot dat onderwerp te komen, wat hem zoo na aan het hart lag, begon zij zich al dadelijk bij de soep over de dure tijden te be klagen, over de schaarschte van het geld, hoe de menschen tegenwoordig op winst gesteld waren enz. enz. De waarheid was, dat zij naar- Beaucaire was gekomen, om geld op te nemen, maar dat dit haar niet gelukt was en de notaris haar den raad had gegeven, haar gronden onderhands te ver- koopen. De woede, het zesde zintuig van vrouwen van allen leeftijd, maakte haar tong los en zij ver telde dien haar bijna onbekenden man meer, dan aan haar intiemste kennissen. Zij bekende zonder een derde vermindering van straf ontvangen. De ter koloniseering uitgezondenen zullen niet eerst na tien, maar reeds na vier jaren boeren worden. Den tot dwangarbeid veroordeelden worch mede een derde gedeelte van hun straf kwijtgescholden. De levenslange dwangarbeid wordt in alle gevallen veranderd in twintig jarigen. Vele andere- straffen worden verzacht of verkort. Naar de mate hunner schuld en van hun berouw kunnen staatsmisdadigers ver zachting van straf erlangen, buiten de algemee- ne amnestie om. Gede: orteerden kunnen na afloop van hun straftijd door vlekkeloozen levenswandel weder de verbeurde rechten terugerlangen. Staats-misdaden, welke volgens de wet niet verjaren, zullen buiten vervolging worden gesteld, na verloop van een tijdperk van 15 jaren. Vluchtelingen uit Polen en de westelijke gouvernementen, die bij het steunen van den Poolschen opstand geen doodslag, mishandeling, root of brandstichting begingen worden, wanneer zij naar hun vaderland willen terugkeeren en den eed van trouw afleggen, van politie-toezicht vrijgesteld en vrijgelaten in de keus van hunne verblijfplaats. Ook aan vluchtelingen, die de bovenbedoel e misdaden wel begaan hebben, wordt de te rugkeer toegestaan, maar dan wordt hun voor driejaar een verblijfplaats onder politietoezicht aangewezen. Behalve dit manifest verscheen ook nog eene keizerlijke Mose, waarbij als onderschei- dingsteeken voor geestelijken een, op de borst te dragen, Zilveren Kruis wordt ingesteld. Aan de Metropolieten van Petersburg, Kiew en Moskau wordt het gegeven met diamanten. Verder zijn ettelijke aartsbisschoppen en een aantal bisschoppen en geestelijken er mede onderscheiden. Ook werden eeu aantal bevorderingen en onderscheidingen openbaar gemaakt onder het corps diplomatique. De heer Von Haehne, consul-generaal te Amsterdam, ontving de Anna orde eerste klasse. Ook bij de bevriende Mogendheden is het Kronings-feest herdacht. De keizer van Duitsch- land bracht aan een feestelijk ontbijt ten paleize een toast uit op het keizerlijk echtpaar en zeide, dat het Duitsche volk instemde in den jubel van het Russische. Hij uitte ten slotte de meest hartelijke wenschen voor het wel zijn van keizer en keizerin, waarmede de aanzittenden door een drievoudig hurrah vol geestdrift hunne instemming betuigden. Te Parijs woonde President Faure den feestdienst in de Russische kapel bij, en ont ving deswege een bezoek van dankbetuiging. De heer Faure verklaarde toen dat hij verheugd was door zijne tegenwoordigheid blijk te hebben kunnen geven aan de gevoelens, die hem tegenover den Czaar en tegenover Rus land bezielde. Er was te Parijs dien dag geen koopmans beurs, en het was bijzonder drukop de straten. Vele huizen waren verlicht. Ook in vele provinciesteden gaf men op den wijze van zijn Russische symphatien blijken. omwegen haar benarden toestand en vooral de smart, die zij gevoelde, niet te weten, hoe zij haar beminde' dochter een bruidschat zou geven. Hij hoorde die klachten zeer bedaard aan, maar was zeer verheugd. En zonder de oude dame te laten uitspreken zag hij, zooals hij het noemde, den toestand eens flink onder de oogen. Nadat hij de gravin eerst diep beklaagd had, zeide hij, 'dat hij haar toekomst niet zoo erg donker inzag. I-loei Zij was bezorgd, dat haar dochter niet zou trouwen Maar mejuffrouw Valentine be hoorde tot die meisjes, 'wier adel en schoonheid de beste aanbeveling is. Hij kende meer dan één man, die zich overgelukkig zou achten, als me juffrouw Valentine zijn naam zou aaunemen en 'die het zich tot een plicht en tot een zoete plicht zou rekenen, haar moeder van alle zorg te ontheffen. Neen, hem scheen die toestand van de gravin niet zoo erg, als aij dien schilderde. Hoeveel zou er noodig zijn. om de domeinen van la Verberie geheel vrij te maken 40.000 francs misschien Dat was toch niet veel I Overigens zou dat geen geschenk van den schoonzoon zijn, maar een voorschot. Het kasteel en dej domeinen zouden hem later immers toch ten deel vallen. En dat was nog niet alles. Een man, die Valentine beminde, zou haar moeder de weelde, die zij aan haar leeftijd en stand ver schuldigd was, niet ontzeggen. Hij zou er zich een eer uit maken, aan haar rente het ontbrekende toe te voegen, niet alleen het noodige, maar het overvloedige. Terwijl André zoo sprak, met te veel overtuiging om te kunnen veinzen, scheen het de gravin, of er een balsem over haar geldelijke wonden kwam. Haar gelaat helderde op, haar kleine oogen zagen hem vroolijk aan, om haar lippen, die gewoonlijk gesloten waren als de geldkist van een gierig aard, lag een glimlach. Op één punt was de jonge ingenieur onge- rust. Luistert zij naar mij, vroeg hij zich af, denkt zij, dat ik haar voor deu gek houd Zeker, zij doorzag zijn plannen en bewees dit, door te zeggen Heiaas, met. 40.000 francs kan men la Verberie niet redden: met interest en kosten er bij zouden er wel 60.000 noodig zijn. O, 40 of 60.000, dat is hetzelfde. 't Zou er wel eens van kunnen komen, dat Kreta voor de eerstvolgende weken of maan den werd wat Armenie zoo juist geweest is het tooaeel van moord en roof. van diefstal en doodslag. En 't lijkt er, op grond van de tot dusverre gegeven inlichtingen, niet naar, dat de Cretensers evenveel reden hebben tot een gewapenden opstand als de Armeniërs wel is het Turksche bewind niet volmaakt, wel is er reden tot kfagen en zijn hervor mingen gewenscht, doch de uitbartsing is te plotseling om niet geacht te worden te zijn het resultaat van indirecte inmenging van Engeland. Reeds hebben de verschillende consuls aan hun regeeringen het verzoek ge richt tot zending van oorlogsschepen en on- middelijk heeft het Engelsche eskader van Malta koers gezet naar Kreta evenals de Fransche kruiser „Cosmos" van Srayra, terwijl ook Russische pantserschepan verwacht wor den. En de raededeelingen worden steeds ernstiger in verband waarmee iu Yildiz-kioskz geregeld beraadslagingen plaats vinden, in verband waarmee telkens nieuwe troepen naar het eiland scheep gaan. In Kanea is 't de reine anarchiede Turksche soldaten plunderen en moorden onder de christenen en Turkhan pacha, de gouverneur, is volkomen machteloos en zoo is 't ook in Rethymo. 't Is als staat men aan vooravond van den algemeeuen op stand. Dat de Christenen niet terugdeinzen voor wraakneming blijkt uit den moord op een aantal Mahomedanen te Kisamo, terwijl de Turken ook beweren dat de Christenen te Vamos 100 soldaten hebben gedood. De eigenlijke oorzaak der troebelen is de benoeming van een muzelman tot gouverneur, wat niet is conform aan de verbintenissen door Turkije aangegaan tegenover de mo gendheden. Deze beweging is juist een kolfje naar de hand der leiders, die het oogenblik, om het Turksche juk af te schudden, gekomen heeten. Zou die schoonzoon, die vreemde man, dien wij zoo maar scheppen, de behoeften van mijn leven beseffen. Ik verbeeld mij, dat het hem een bijzonder genoegen zou zijn, ieder jaar bijvoorbeeld nog 4000 francs bij uw rente te mogen voegen. De gravin antwoordde niet dadelijk, zij rekende. 4000 francs zei zij eindelijk, dat zou niet genoeg zijn hier is alles even dunr, maar met 6000 francs zou kunnen. Die som leek den jongen ingenieur wel wat kras, maar met de onbezorgdste vrijgevigheid van de weield, antwoordde hij: De schoonzoon, van wien wij spreken, zou mejuffrouw Valentine niet van harte beminnen als een zoo nietige zaak van 2000 francs hem zou terughouden. Ja, dat zegt n nu wel, maarop eens schoot haar iets te binnen: Die schoonzoon zou bovendien rijk genoeg moeten zijn, die verplich tingen te kunnen nakomen. Ik hecht te veel aan het geluk mijner dochter, om haar aan een man te geven, die mij geen hoe noemt men dat geen garantie, geen waarborg zou aanbieden. Zoo, dacht André verontwaardigd, wij slui ten een koop, doch hardop zei hij: Natuurlijk zou die schoonzoon zich door een huwelijkscon tract verplichten Nooit, mijnheer, nooit. En de welvoeglijk heid. Wat zon'men van mij zeggen? Veroorloof mij, het zou aangeduid worden, alsof uw pensioen de interest was van een som die hij bekent van u geleend te hebben Ja, op die manier. Mevrouw de la Verberie wilde André dien avond met alle macht mee in haar rijtuig nemen. Er werd onder weg geen woord tusschen hen gesproken, maar zij hadden elkaar begrepen. Ja zelfs zoo goed, dat de gravin hem, toer. zij hem bij zijn deur afzette, de hand reikte, die hij, aan de mooie oogen van Valentine denkend kuste en zij hem voor den volgenden dag ten eten noodigde. In geen jaren was mevrouw de la Verberie zoo vroolijk geweest en de bedienden genoten van dat goede humeur. Zij zag zich op eens van een wanhopigen toe stand in een schitterende positie verp'aatst. En zij, die zich zoo fijngevoelig voordeed, bemerkte niet eens, hoe schandelijk laa£ zij gehandeld had. 6000 francs inkomen, dacht zij, die jonge Een ramp te Toulon. Nog onder den indruk van de noodlottige kruitontplofting, die eenige dagen geleden plaats had, werden de bewoners van Toulon op den eersten Pink sterdag opnieuw in ontsteltenis gebracht door een noodlottig ongeluk. Des avonds omstreeks 5 uur waren 15 personen, waaronder eenige jonge dames, met een klein zeiljacht, „le Pinson" genaamd, de haven uitgeloopen om op de reede een zeiltochtje te maken. Er stond buiten nogal veel wind, zoodat het kleine vaartuig herhaaldelijk water overkreeg. De jonge dames, die meerendeels nog nooit gezeild hadden, werden hierdoor hevig ver ontrust haar angst klom meer en meer, hoewel de heeren haar geruststelden en ein delijk, toen de overladen boot midden op de reede water schepte, vluchtten allen in een onbeschrijflijke verwarring naar één zijde, waardoor het vaartuig omsloeg. Van de pant- landmeter is een edel man en 3000 francs van de domeiren, dut is 9000 francs renten. Zij zullen samen in Parijs gaan wonen en ik zal ze zonder groote onkosten kunnen opzoeken. Waarachtig daar zou ze, als zij ze had drie dochters voor geven. Maar op eens werd ze koud bij de gedachte aan Valentine zelf. Zou deze er mee instemmen P Zij werd daar zoo ongerust over, dat zij, teneinde zekerheid te hebben, dadelijk naar de kamer harer dochter ging, die bij een kaars zatte lezen. Valentine, zei ze plotseling, eer. jong mensch, dat mij zeer lijkt, heeft mij om uw liand ge vraagd, die ik hém heb toegestaan. Bij dit onverwachte bericht sprong Valentine verschrikt op. Het is niet mogelijk, stamelde zij. En waarom niet, denkt ge Hebt gij hem dan eezegd..... Dat ge van een anaer gehouden hebt? God beware mij, en gij zult hoop ik ik, verstandig genoeg zijn, ook daarover te zwijgen. Hoezeer Valentines wil onder haar moeders despotisme stond, kwam haar oprechtheid nu in opstand. Gij zult moeten toestemmen, mama, dat een man te trouwen, zonder hem ie beminnen, daar mijn hart een ander bemint, schandelijk verraad vr\n v.iin geweten geboden stuiten. In plaats van te gebieden, smeekte zij. Arm kind, zei zij, arme Valentine, als ge het vreeselijke van mijn toestand kendet, zouat ge niet zoo spreken. Ge zijt de oorspronkelijke oorzaak van ons verderf geweest. Weet ge wel, waartoe wij gekomen zijn Mijn schuldeischers dreigen mij van hier te verjagen. Wat moet er van ons worden Moet ik op mijn leeftijd van deur tot deur gaan en de hand uitsteken, om aalmoezen te ontvangen. Wij zijn verloren en uw huwelijk is ons eenig redraiddal. Op dit smeeken volgde kalme redeneering. Wat zij Valeniine vroeger als een groote schuld aan gerekend had, noemde zij nu een bagatel. Zou zij er haar echtgenoot minder om beminnen? Neen. Zou zij er minder gelukkig om zijn? Neen. Waarom dan aarzelen? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1