Spanje. Transvaal. Engeland. Italië. BINNENLAND. Duitschland. Amerika. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOER IN G E N. Woensdag 3 Junijaarmarkt en b o termijn. serschepen „Amiral-Duperré" en »Friedlandc had men het onheil bemerkt en onmiddelijk werden booten uitgezet. Men slaagde er in, elf der drenkelingen te redden, doch de vier overige opvarenden, een modiste,twee douane beambten, en een kwartiermeester der ma rine, die onder het zeil geraakt waren, bleken in de golven verdwenen te zijn. Des avonds te 10 uur had men hun lijken nog niet gevon den. Eene hevige ontploffing heeft plaats gehad op den boulevard Sébastopol te Parijs. De knal kwam uit een water closet dat daar staat, en weldra was de geheele omtrek in een sterk naar kruitdamp riekenden rook gehuld, terwijl eenige ruiten gesprongen waren. Men zag twee mannen de vlucht nemen. De stukken van het voorwerp dat uit elkaar was gesprongen.zijn naar het stedelijk laboratorium overgebracht. Wat op 't oogenblik door de regeering van Spanje uitdrukkelijk wordt tegengespro ken (het bericht van de aftreding van generaal Weyler en zijn vervanging door maarschalk Primo de Rivera als gouverneur van Cuba) zou op korten termijn werkelijkheid kunnen worden, afgaande op de meededeelingen van een groot aantal bladen der hoofdstad. Generaal Weyler is niet de man, die wacht op de bevelen van de heeren te Madrid en te vaak reeds heeft men hem ten aanzien van de Vereenigde Staten gedwongen tot concessies, die geenszins strooken met ziju inzichten. Weyler wil volkomen vrij zijn in ziju doen en laten op het eiland en telkens weer moet hij zijn handelingen wijzigen in verband met de internationale politiek zelfs zijn militaire operatien lijden er onder. Ondertusschen zijn alle pogingen om Maceo uit Pinar del Rio te verdrijven vruchteloos gebleven men beschikt niet over een genoeg zame krijgsmacht en dus is de linie van weinig of geen nut, terwijl er aan 't zenden van versterkingen op 't oogenblik niet valt te denken. Zoo zal 't dus blijven een defensief optreden tot den herfst, wmneer de aanval lende taktiek met 59 a 6000') man zal worden begonnen. Cuba, dat door Spanje zoolang geëxploiteerd is, kost kapitalen bij millioenen tegelijk, geeft Spanje de verworven schatten terug. gen in puin. Vele gebouwen zijn ook verbrand. Bluschmiddelen ontbraken. Het getal dooden wordt minstens op 1500 geschatmaar is waarschijnlijk grooter, aangezien er velen spoorloos verdwenen zijn. Ettelijke treinen zijn in den omtrek der stad omvergeworpen. Ook is een trein van eene brug over eene rivier geslagen en beschadigd. Een aantal passagiersbooten en andere vaartuigen op de rivier zonken oogenblikkelijk met man en muis. Hoe voorzichtig men zijn moet met de berichten van de Times blijkt nu weer met het opstootje te Johannesburg. De politie zou daarbij onverstandig en ruw zijn opge treden en ten slotte het veld hebben moeten ruimen. Waarschijnlijker is de lezing, die de Temps van haren Johannesburgschen correspondent gekregen heeft. Hij seinde Woensdag Gisterenavond is er op een Schotsch feest in den tuin van de Wanderers Club gevochten. De aanleiding was het ge rechtvaardigde in hechtenis nemen van een Engelschman, die zich tegen de politie ver zette. De Engelschen, die zeer opgewonden waren,zongen Rule Britannia en het volkslied (hei Engelsche of het Transvaalsche en vielen de politie aan, die versterking moest vragen. Door hare kalmte verhoedde de politie eene ernstige botsing. Een agent is zwaar gekwetst en de luitenant heeft stoksla gen op zijn helm gekregen. Van ochtend heeft de politie arrestatien gedaan en de Wande rers Club gesloten. Het geval wordt een stemmig afgekeurd, maar heeft de algemeene kalmce niet verstoord." De Standard and Diggers News verneemt bovendien uit Jo hannesburg, dat men het gebeurde algemeen betreurt. Vrouw Dyer, de ter dood veroordeelde kindermoordenares, heeft getracht zich onder de dekens met een zakdoek te verworgen. Het was nog juist bijtijds voorkomen. Te Castro Villaris heeft een geweldige cycloon groote schade in de stad en omstreken aangericht. Verscheidene huizen liggen in puin, terwijl de spoorlijnen op sommige plaatsen werden vernield. Een persoon kwam om het leven. WAALWIJK. Concert door de harmonie TEspérance van Waalwijk, in den nieuw aangelegden tuin bij den heer H. Appels, op Zondag 31 Mei 1896, aangeboden aan honoraire leden van Recht door Zee en van TEspérance. Aanvang 6 uur. Zie programma's. Een wolkbreuk heeft groote schade aange richt in verschillende streken van Silezie. Te Gleiwitz zijn 150 woningen overstroomd, en de spoordijk bij die plaats is over 100 meter weggeslagen. Menscheu zijn bij deze ramp niet omgekomen. Stormen in Amerika. Volgens telegrafische berichten uit Desmoines, betreffende de gewel dige tornado's die Iowa teisterden, bedraagt het aantal personen, die door dan storm om het leven kwamen, ruim zestig. Het dorp Thomas in Michigan, werd door een cycloon geheel verwoest, terwijl de gemeenschap met die plaats totaal is verbroken. Het dorp Oakwood werd eveneens verwoest. In beide plaatsen komen de dokters handen te kort. De omstreken van beide plaatsen, waar twin tig personen omkwamen, geven een denkbeeld van de vernielende kracht der elementen: alles is met den grond gelijk gemaakt. Te Mount Clemens vernielde de storm dertig huizen. Een massa personen werden daar gewond. De berichten omtrent geweldige natuur verschijnselen in de Vereenigde Staten van Amerika nemen maar geen einde. Thans weer komt uit New-York bericht, dat een wervelstorm met eene snelheid van tachtig mijlen per uur St. Louis in Missourie heeft geteisterd en vreeselijke verwoestingen en verlies van menschenlevens heett veroorzaakt. Vele hótels, groote magazijnen, gevangenis sen en andere gebouwen werden uit elkander en tegen den grond geslagen en honderden menschen onder het puin bedolven. Reeds werden vele dooden en gekwetsten gevonden, maar in het geheel schat men hun getal op duizend. Ook de schepen langs de kade, waaronder vele pleiziervaartuigen, waren niet tegen den winddruk bestand. Alle sloegen uiteen en zonken. Een particulier telegam meldt nog het volgende van 28 dezer De berichten uit Saint Lous luiden steeds ijselijker. De omvang van de. ramp kon eerst hedenochtend overzien worden, aangezien de orkaan gisterenavond hel gebouw van het electritsche licht vernield heeft en dus de stad in duisternis hulde. Geheele straten lig- WAALWIJK, 30 Mei 1896. Kamer van koophandel. Bij koninklijk besluit van 4 Mei jl. is een nieuw algemeen reglement voor de kamers van koophandel en fabrieken vastgesteld. Daaruit blijkt dat men om tot lid eener kamer te kunnen worden gekozen, moet zijn mannelijk Nederlander, niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of hel beheer over zijne goederen hebben verloren, noch van de verkiesbaarheid ontzet zijn den ouderdom hebben bereikt voor het lidmaatschap van den gemeenteraad vereischt en bestuurder of medebestuurder zijn of geweest zijn van een bedrijf van handel of nijverheid in de ge meente waar de kamer is gevestigd. De leden der kamers worden gekozen voor 4 jaren waarvan de helft om de 2 jaren aftreden; de aftredenden zijn dadelijk weder verkiesbaar. Om kiezer van leden eener kamer te zijn moet men a. kiezer zijn voor leden van den raad der gemeente, waar de kamer is geves tigd; b. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn, en gedurende ten minste twaalf achter eenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid. Vóór 15 Juli van dit jaar moeten in alle gemeenten waar kamers van koophandel gevestigd zijn, nieuwe lijsten van kiesgerich- tigden worden opgemaakt. Aan de aanvullingsverkiezingen, te houden vóór 1 November van dit jaar, worden ten grondslag gelegd de lijsten van kiesgerech tigden van kracht bij het in werking treden van voormeld besluit. Nieuwe stoombootdienst. Naar wij uit zekere bron vernemen, zal eene Dordrechtsche reedersfirma een nieuwe geregelde stoombootdienst openen van uit onze haven op de verschillende Hollandsche steden. Tevens bestaat het plan om, bij ge hoopt succes, den dienst ook tot andere provinciën uit te breiden. Deze nieuwe onderneming kan niet anders dan Waal wij ks handel ten goede komen en als zoodanig begroeten wij haar met ingeno menheid. Brand. Woensdag namiddag is een huis in de Nieuwstraateigendom van den heer Th. Bonaerts en bewoond door 5 gezinnen, tot den grond afgebrand. De bewoners hebben weinig of niets kunnen redden. Het huis en twee inboedels waren tegen brandschade verzekerd. Maandag avond circa II ure ontstond een begin van brand in de woning van J. Klootwijk op den Loonschendijk, tijdens h'j op reis waseenige bewoners in de buurt hebben den brand gebluscht, zoodat de schade zeer gering kan genoemd worden. Huis en inboedel verzekerd. Oorzaak on bekend. Atjeh. De Woensdag van het oorlogsterrein ont vangen lelegrafische mededeelingen laten wij hieronder volgen le telegram (particulier Terwijl onze troepen de Kroeng Raba baai bereiken, vluchtten de vijand in grooten getale. Be marine beschiet Lepong (het land van Toekoe Oemar ten zuiden van Kroeng Raba De naar de Kraton teruggekeerde kolonnes vonden tusschen Lamith (Lam Tih en Pa- kan Badak 78 lijken van Atjehers. De le luitenant der infanterie W. J. De Roever Krober is niet gewond. Nws. 2e telegram (particulier.) Onze troepen keeren terug zonder door den vijand te worden lastig gevallen. De kloof van Beredin is geheel verwoest. De vijand is moreel vernietigd Hbl. 3e telegram (officieel.) Eergisteren beweging voortgezet tot de Kroeng Rabarivier, terwijl Lepong door de marine getuchtigd werd. De vijandelijke sterke stellingen in de VI en IV Moekims alle genomen, terwijl de vijand verdreven werd. De verliezen van den vijand zijn nog onbe kend, maar alleen bewesten den weg van Lamdjamoe naar Pakang Badak zijn 78 dooden gevonden. Gisteren zouden de troepen, na vernieling der benting naar huis gegaan, binnen de linie terugkeeren. De 4daagsche operatie is uitgevoerd onder de bevelen van kolonel Stemfoort. Eergisteren gesneuveld een inlandsch fuse lier, gewond 14 Europeanen en 10 inlandsche minderen. De tocht naar het gebied van Toekoe Oemar is hiermede atgeloopen e i met groot succes bekroond. Het gansche dal, dat van Lam Pisang naar Kroeng Raba loopt, is doorge trokken en de vijanden getuchtigd, terwijl de bezittingen van Oemar zooveel mogelijk ver woest zijn. Wat de landmacht niet deed, volbrengt nu de zeemacht, die, evenals in de vorige maand, ook nu weer Lepong be schiet. „Moreel is de vijand vernietigd," zoo heet het in een der telegrammen en voor zoover men daa;mce het oog heeft op de machtsfeer van den grootverrader Toekoe Oemar, dan is dit juist gezegd. Van al zijn bezittingen beroofd, zijn roep van onkwestbaar gefaald, moet de aanhang van den trouw- looze Oemar ontzettend slinken. Ons dapper Indisch leger heeft als in de dagen van koning Eenoog generaal Karei van der Heijden den Atjeher zijn meerder heid weer eens doen gevoelen en den verrader Toekoe Oemar getoond, dat het Nederlandsch gezag niet met zich sollen laat. De krijgsoperatien kunnen vermoedelijk met deze groote zegepralen als geëindigd worden beschouwd, tenzij men nog tot tuch tiging zou overgaan van de IX Moekims en vooral van Lamkrak, het brandpunt van het verzet tegen ons gezag vóór den afval van Toekoe Oemar. Blijft deze tuchtiging achter wege, wijl men, misschien met eeuigen grond, veronderstellen mag, dat de harde les,Toekoe Oemar toegediend, de bevolking van de IX Moekims en Lamkrak voor langen tijd van alle vijandelijk betoon zal weerhouden, dan moge nu weer het zwaard in de scheede rus'en. Eere aan het ontzagwekkend krijgskundig talent van den opperbevelhebber generaal Vetter, die in zoo korten tijd zulk een mach tig vijand in een schier ontoegankelijk oord wist onschadelijk te maken, eer en hulde ook aan kolonel Stemfoort, onder wiens leiding de vierdaagsche operatie met zoo groot succes werd ten einde gebracht Een driewerf „Hoeraeindelijk voor ons heldhaftig Indisch leger Spoorwegongeluk te IJsclmonde De eerste pleiziertreiu van Amsterdam naar Parijs, die Zaterdag was vertrokken, keerde met 180 reizigers vandaar terug en passeerde om 1.20 even over tijd het station IJselmonde. Eiken nacht moet daar een machine gereed staan voor den goederentrein No. 558 uit Dordrecht, die dan met twee machines verder stoomt. Aan het station nu hield men den pleiziertrein voor dezen goederentrein, totdat de machinist Luijendijk, van de stilstaande locomotief, bemerkte, dat de naderende trein zijn vaart niet verminderde. Hij begon terstond met volle kracht vooruit te rijden, waardoor de botsing wel niet kon voorkomen worden, doch waardoor de schok toch zeer verminderde. Elf passagiers bekwamen lichte kwetsuren aan hoofd en hals, terwijl acht waggons min of meer beschadigd werden. Aan het station D.P. te Rotterdam werden de beschadigde wagens afgehaakt en door andere vervangen, waarop de reis om half vier werd voortgezet. Moord op A. F. Hoogsteden. Aangaande de medegedeelde arrestatie meldt de N.R.Ct. nader het volgende „De naam van den in verband met den moord op den jongen Hoogsteden gearresteer de is niet, zooals wij, tengevolge onduidelijk schrift van onzen berichtgever mededeelden, Wichelman Johannes de Vos, maar Wilhelmus Johauues de Vos, bootwerker, wonende in Djeroeksiraat No. 15 te Rotterdam. „De aanleiding - tot deze arrestatie schijnt de volgende te zijn. De thans gearresteerde werd voor l1/» jaar verdacht met oneerbare bedoelingen twee jonge kinderen (meisjes) meegelokt te hebben, zonder dat echter het wettig bewijs van het toen gebeurde is kunnen geleverd worden. Een stuk, in het dossier van die zaak aanwezig, met de handteekening van den thans gearresteerde er onder, werd vergeleken met het schrift van den brief van den onbekenden moordenaar aan Hoogsteden, den vader van den vermoorden knaap, en werd zooveel overeenkomst gezien, dat beslo ten werd verder schrift van hem te trachten in handen te krijgen. Daartoe werd hem van wege de justitie ter overschrijving en onder- teekening gegeven een gefingeerd stuk, op de staking der bootwerkers betrekking hebbende. In dat stuk had men de woorden zoo ge kozen, dat daarin de letters voorkwamen, die in het schrift van den moordenaar door hunne eigenaardigheid het meest in 't oog vielen. Toen de justitie eenmaal het schrift van den gearresteerde in handen had, bleek de over eenkomst met dat van den moordenaar zoo treffend, dat tot de inhechtenisneming, die reeds Vrijdag plaats had, werd besloten. En het lokken van de twee kinderen dus een feit, overeenkomst vertoonende met de ont voering van den jongen Hoogsteden en de treffende overeenkomst van-het schrift leidden tot de arrestatie. „De gearresteerde is kort na den moord reeds in verhoor geweest en met de kinderen die den ontvoerder van den jongen Hoogsteden gezien hebben, geconfronteerd, doch deze hebben in hem den ontvoerder niet herkend, ofschoon zijn signalement in menig opzicht met dat van dezen overeenkomt. Er zijn echter uit de vermelde zaak van H/2 jaar geleden aanwijzingen, die doen vermoeden, dat toen van een gedeeltelijke vermomming werd ge bruik gemaakt. „Deze geheele zaak is uitgegaan van de justitie, onder leiding van den officier van justitie, mr. Boot. Met de instructie is belast mr. Van Meurs, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank. „Naar wij vernemen, is bij de huiszoeking in de woning van den gearresteerde voorna melijk naar schrifturen gezocht. De bij die gelegenheid medegenomen kleedingstukken zijn voornamelijk oude, gedragen kleeren van den gearresteerde." Bussen, 28 Mei. Wel mag het als eene bijzonderheid worden aangemerkt datop het heden gehouden erfhuis, bij de familie Stael, werd verkocht een jarig veulen voor den prijs' van f 440, bewijs dat ook hier nog goede paarden worden gefokt. Zekere C. uit Giessen had heden het ongeluk met kar en paard alhier in de rivier de „Dussen" te rijden; gelukkig kwam hij er af met een nat pak en enkele stukken aan het paardentuig. SPRANG. Van 1—29 Mei. GEBOREN: Adrianus zoon van Matthijs van Dongen en Adriana W. Glavimans. Jan z. en Cornelia Adriana Johanna, dochter van Arie Leerapoel en Wouterina Dina van der Esch. Jacob Hijman, z. van Hijman Jacob Levie en Marianne Cohen HUWELIJKS-AFKONDIGINGENGosen Dirk Roeland, 23 jaren, van Veen, met Geertrui- da Hulst, 20 jaar, van Sprang. HUWELIJK: Adrianus Ilageman, 26 jaar van B°9ch, met Maaike van Beek, van SDi'ane OVERLEDEN Bastiaan Wille n Soeters, 82 j! Hendrik Johannes van Dommelen 11 maanden. Antonia Haverhals, wed. van Govert Janson, 72 j. Martinus Krol, 1 j. WAALWIJK, 29 Mei 1S96. Van hoornvee was de markt ruim voorzien de handel was vlug. Kalfkoeien golden f 150.—f235.— af Dito vaarzen f 145.— 195.— f _1 Jonge varkens aangevoerd 190 stuksver kocht van f5.25 a f 10.75 f— Weilammeren aangevoerd ocgeveer 135 stuks t 4.a verkocht. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 391 ktr van f0,78 k f 0.94 per kg. Eieren f2 50 a 3,50 per 100 stuks. De huidenmarkt blijft in opgaande rich ting. De berichten uit de productie plaatsen luiden voortdurend hooger in prijs en van vermindering in de slachting. De Ameri- kaansche Leather Trust company zou ook weer sterk aan 't koopen zijn. Een ftit is 't, dat van die zijde de laatste weken in Laplata bijna al het disponible aan droge huiden opgekocht werd. In Havre, Liverpool en Londen, zoowel als op enkele Duitsche sta pelplaatsen, zijn de zaken ook veel vlugger terwijl in Antwerpen na de Pinksterdagen tot heden 50 60 duizend huiden verkocht zijn. Alles met een hausse van fr. 2 d 5. De ledermarkt volgt nog niet in die mate maar toch komt er meer vraag en de prijzen, zoowel voor zwaar als licht Ieder, worden gaandeweg hooger. Men verwacht tegen de maauden Juli en Augustus een zeer vlugge markt, vooral indien voor militair gebruik slechts gedeeltelijk in de behoefte zou worden voorzien. Het is van algemeene bekendheid, dat zich de Gouvernementen in de laatste jaren zooveel mogelijk hebben onthouden van het aanschaf fen van leder en equipementen meer dan hoog noodig; vooral in Fraukrijk zijn de arsenalen slecht voorzien en dit zal vroe» of laat zeer van invloed zijn op de leerprijzen. DUSSEN, 28 Mei 1896. Ter botermarkt aangevoerd 251 K.G. Priis van f0,70 a 0,93; markt gezet op f 0.82. Eieren f 0.70 de 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2