In Januari 1895 otoerde men Ruwe huiden f 8 f 9 per stuk. De prijzen liepen voortdurend op, zoodat in Augustus de maximum prijzen bedroegen f 14 it f 15. Toen volgde ook in deze eene teruggaande beweging en reeds einde September daalde de markt tot f 10.50 a f 11.50, welke prijzen tot aan het einde des jaars behouden bleven. Gelooid paardeleer hield met de verhoogde huidenprijzen gelijken tred en noteerde als volgt Januari tot Mei f 1.70 it f 1 90 Mei tot November u 2.30 2.50 November en Dec. 2.20 n '2.30 alles per kilogram. De verschillende alhier bestaande inrich tingen van dien aard werken met ongeveer 8(Mooiersgasten en in het geheel werden verwerkt- uim 18000 paardenhuiden. Het verbruik van paardeleder neemt gaan deweg toe, daar het meer en meer blijkt, dat er in soortgelijk leder betrekkelijk geen beter en duurzamer is. De schachtenfabrikanten vinden eveneens voor hun product meer aftrek, omrede de schoenmakerij tot de overtuiging komt, dat het inlandsche product aan het beste bui- tenlandsche het hoofd kan bieden. Te betreuren is het evenweldat ook dit fabrikaat bij verzending naar het bui tenland aan hooge rechten is onderworpen, terwijl ons vrijhandelstelsel den vreemden fabrikanten hunne zendingen naar ons land zoo zeer vergemakkelijkt. De zoolleerlooierijen te Waalwijk hebben de laatste jaren een hooge vlucht genomen. Er bestam hier verschillende flinke looierijen. Om een voorbeeld te geven van den be langrijken omzet kunnen wij raededeelen dat naar schatting het aantal zware, meestal prima gezouten La Plata huiden voor zooi- leder bewerkt, telken jare p.m. 25000 stuks bedraagtongerekend de inlandsche huiden voor zool- en tuigleder en de meer afwij kende soorten voor licht zooileder. Op ééne looierij o.a. werden verwerkt 5000 stuks zware gezouten West-Indische huiden tot zoolleder en 2000 Inl. huiden tot twij felaar, tuigleder enz. Ook deze fabrikant beklaagt zich terecht, in vereeniging met ons allenover de on gelijke handelstarieven. Onze naburen, vooral de Duitschers,zet ten het voor hen beschermend stelsel zoo sterk en consequent mogelijk door. Men gaat zelfs zoover om op tuighuiden, die nat uit den run moeten geleverd wordeneen invoerrecht te vorderen van het nat gewicht, waardoor die belasting met 100 pCt. op het droge gewicht wordt verhoogd. Dit maakt den uitvoer van ons fabrikaat totaal onmo— gelijk. De lijmfabriek gaat geregeld met hare werkzaamheden door. In het seizoen van 1895 werden ongeveer 25000 kilo lijm gefabriceerd. De prijzen blijven gedrukt wegens de groote concurrentie van buiten en de belang rijke aanbiedingen van beenderlijm aan zeer lage prijzen. Het lijinvleesch is wegens de mindere productie in de looierijen eenigszins in prijs gestegenwat niet in 't voordeel is der fa brikanten. De zeepziederij werkt met succes. Niette genstaande groote concurrentie verheugt zich de ondernemer in een toenemend debiet. De omzet is in het afgeloopen jaar met een derde toegenomen. Er werden 180.000 kilogram zachte zeep gefabriceerd. De vernisstokerij bleef zooals vroeger ge regeld en bevredigend doorwerken. De courant- en boekdrukkerijen met daar aan verwanten handel en winkelneringen gaan steeds vooruit. De bierbrouwerij heeft voortdurend een voldoend debiet. In de sigarenfabrieken blijft de toestand bevredigend, vooral in de van ouds bestaande zaak met tabak en snuifkerverij, waarin nog al bedrijvigheid is waar te nemen. De stoom- en windmolens verkeeren hier en in den omtrek in een gunstige positie. Zij hebben niet alleen een druk gemaal voor de vele bakkerijen maar ook voor de bemaling van schors en andere looi middelen ten behoeve der leerlooierijen. De magazijnen van stik— en naaimachines, die in deze streek eigenaardig een groot debiet hebben, zien 4hun clientèle nog steeds vermeerderen. De alhier sedert eenige jaren bestaande koffiebranderij werkt met succes. De brood- en koekbakkerijen verkeeren in 't algemeen in een bevredigenden toestand, ondanks de enorme concurrentie in dat vak. Telken jare wordt het aantal brood- en klein- goedbakkerijen al grooter. De banketbakkers verheugen zich in een toenemend clientèle; ook buiten deze ge meente vinden hunne fijne waren veel aftrek en hebben een goeden naam. De runder- en varkensslachterijen verkee ren in een gunstigen toestand. Er is in deze gemeente gevestigd een nieuwe zilver en goudsmids-affaire op meer uitgebreide schaal dan de reeds bestaande de zaak heeft een zeer goed aanzien en men gelooft dat deze onderneming zal slagen. Met veel lof kunnen wij ook gewagen van de hier bestaande en zeer gunstig bekende inrichtingen tot het vervaardigen van heeren kleedingstukken. Al deze zaken en bedrijven brengen heel wat vertier bij en geven aan Waalwijk een cachet van nijverheid en voortvarendheid. De ambachtsnijverheid uitgeoefend door timmerlieden metselaars smeden koper slagers huisschilders enz. had geen reden tot klagen. In verschillende gedeelten der gemeente werd nieuw gebouwd of verbouwd. Nog zij vermeld dat de handel in fijne galanteriën en luxe-artikelen hier eene groote uitgebreidheid heeft verkregen. De magazij nen zijn zoo goed voorzien als in naburige steden, zoodat men voor soortgelijke artikelen ook waarlijk niet buiten de gemeente behoeft te gaan. Sedert een paar jaar bestaat te Baardwijk eene export konijnen-slachterij, die op kleine schaal begonnen eene flinke uitbreiding verkrijgt. In de afgeloopen campagnedie van 1 September 1895 atot uit0. April duurde, werden 28000 stuks volwassen tamme ko nijnen opgekocht. Deze dieren worden on middellijk geslacht en gevild met directe bestemming naar Engelanden de vellen worden naar Belgie geëxpedieerd. De prijzen waren dit jaar al tamelijk hoog, zoodat de konijnenfokkerij in deze streek, ook onder den kleinen burgerstand en den werkman gaandeweg toeneemt. Alvorens over te gaan tot het in mijn vorig schrijven toegezegde acht ik 't niet verkeerdmet een enkel woord de vroeger geleerde natuurkunde in 't geheugen terug- teroepen.. De stralen toch van 't prozaïsche levenzoowel als die van Amorzijn bei den in staathoewel zij licht en warmte brengende beteekenis der gewone stralen te doen vergeten. In 't gewone leven denkt men bij T woord „straal" allereerst aan eene licht straal of wel aan eene warmtestraal. Eene lichtstraal is die, welke op 't netvlies of de retina van ons oog eene prikkel uitoefent, welke prikkel op de hersenen wordt over gebracht en bij ons eene gewaarwording veroorzaakt, die met de naam „licht" wordt bestempeld. De 2e soort, de warmtestralen, brengen eene prikkel teweeg op de huid, welke evenzoo op de hersens wordt over gebracht en daar een gewaarwording veroor zaakt, die men bestempelt met de naam „warmte". Of die beide indrukken groot zullen zijnis geheel afhankelijk van de intensiteit, de sterkte der bronvan waar die prikkeling uitgaat. Behalve deze twee zijn er nog andere stralen en wil ik even wijzen op eene derde soort, n.l Electriciteit stralen, ons 't best bekend door de bliksemstralen. Dat hier zoowel licht als warmte optreedt is genoeg zaam bekend en heeft menigeen tot zijn schade ondervonden. De bliksem is te beschouwen als 't gevolg eener. electrische ontlading; de natuurkundigen nemen twee derlei soort van electriciteit aan namelijk eene positieve en eene negatievekomen dezen samendan zullen zij elkanders wer king opheffen zich, zoo men zegt, ontladen. Heeft nu die saraentreffing plaats tusschen de electriciteit, opgehoopt in twee wolken, dan zal men de gewone bliksemstraal krijgen; heeft die samentreffing plaats tusschen eene wolk en de aardedan kan brand ontstaau. De vorming van de electriciteit is echter niet alleen aan de natuur overgelatenook de mensch kan die voortbrengen. Reeds 600 jaren voor 't begin onzer jaartelling was door Thales van Milete waargenomendat barnsteen gewreven in staat was lichte voor werpen tot zich te trekken en 1600 jaar na Chr. geboorte ontdekte een Engelsch ge neesheerGilbert, dat behalve barnsteen nog vele andere lichamen die eigenschap hadden. De naam „electriciteit" heeft zijn ontstaan te danken aan de afleiding van 't Grieksche woord Electron barnsteen. Een verder uitgewerkt verloop te geven van de ontwikkeling der electriciteit zou mijne krachten, 't geduld van 't publiek, de ruimte van de courant te boven gaan. Aan getoond isdat er verband bestaat tusschen lichtwarmte en electriciteit. De ontdekking der X-stralen is te danken aan professor Roentgen of Röntgen te Wiirz- burgtwee Duitsche brochuresde eene van Hugo Muller de andere van professor Wunschman geven verschillende namen de vraag echter is niet hoe heet 't kind maar, wat heeft het uitgevoerd. Dat volgens verschillende couranten prof. Röntgen een tijd school heeft gelegen te Apeldoorn bijna hoogleeraai is geweest te Leidenis ailes van geene waardede vraag is toch niet door wien waarhoe is iets ontdektmaar wel wat is ontdekten zoo er iets cosmopolitisch isdan is 'i zeker de wetenschap Zij kent geen ge boorteplaats of landaard en elke ontdekking zal op de vleugelen der naastenliefde door het luchtruim heenzweven en zich ter be stemde plaats neerzetten. De ontdekking van professor Röntgen is evenals de meeste ontdekkingen aan een toe val te danken. Hij vond of ontdekte ze in 't physisch laboratoriumtoen hij op ander gebied proeven nam met de Crookes Ilettofische luchtledige buizen.) Het feit, dat men hierdoor den mensch praktisch kan doorschouwen, zooals men 't uitdrukt in merg en been kan leeren kennen was oorzaak dat 't feit direct de algemeene belangstelling trok en 't groote publiek zich door de cou ranten op de hoogte liet houden. Thar.s nu 't eerste nieuws van de zaak af is, nu meer feiten bekend zijn, 't ide de meer heeft plaats gemaakt voor redede verkregen resultaten meer een vorm hebben aangenomen, zijn verkregen ook door die geleerdenwelke niet door 't enthousiasme van den ontdekker waren aangetastkan de gewone toeschouwer een blik slaan in den toestand, een overzicht nemen van de waarde der ontdekking en zal hij zien dat wij hier niet te doen heb ben met schwindel, maar met eene solide zaakwaarin men als ware 't eene maat schappij op aandeelen gerust zijn geld kan beleggen. Zulks hoop ik in een derde en laatste artikel aantetoonen. N. G. O. IJeu ontzettende ramp te Moskou. Het is een gewoonte geweest bij elke keizerkroning te Moskou, dat het volk, het volk van arme burgers en boeren, ter eere van den nieuwen czaar op vorstelijke wijze onthaald werd, dat één dag van de tien feestdagen geheel aan het volk werd gewijd. Maanden te voren werd ook nu weer door duizenden behoeftige lieden naar dezen dag met gretig verlangen uitgezien. Zij, die op uren afstand van Moskou woonden, vormden het plan naar de stad te gaan als het volks feest op het veld van Khodynskoc gehouden zou worden. Het veld van Khodynskoe is een zeer uitgestrekte vlakte tegenover het Petrowsky paleis. In een halven cirkel op den achtergrond waren groote tribunes opgeslagen, waarin nieuwsgierigen, die van een kaart voorzien waren, gedurende het volksfeest konden plaats n emen. In het midden dier tribunes was een weelderig ingerichte kiosk neergezet voor den czaar, die belootd had enkele uren de vreugde van zijn volk te zullen meevieren. Elders stonden verspreid groote tooneelen met omperkte ruimten er voor; in deze pri mitieve theaters zouden verschillende gezel schappen stukken van 'geliefde Russische schrijvers opvoeren. Nog was er een reuzen estrade opgeslagen, waar achttienhonderd zangers, begeleid door zeven orkesten zingen zouden. Zoo ongeveer zag 't veld van Khodynskoe er uit. De arme Russische boeren, die nooit genot hebben in hun schraal leven, zagen deze heerlijkheden met hartstochtelijk ver langen tegmoet. Maar nog een verrassing wachtte hen en deze gold zeker niet als de minste, een enorme uitdeeling van spijzen en dranken. Daartoe waren aangekocht 165.000 pond worst 400.000 liter bier, 250.000 liter honing, enz. 500.000 pakjes waren gereed gemaakt, gevuld met brood, worst, droge vruchten, bonbons en een metalen herinneringsbeker, waarop het Kremlin was afgebeeld. Tot deze uitdeeling waren vierhonderd houten barakken opgesla gen, in elk waarvan enkele personen met de afgifte der voedingsmiddelen en der pakjes waren belast. Het was nu de bedoeling, dat de feestvie renden eerst hun deel van den schat aan lekkernijen ontvangen en zich dan verspreiden zouden over het veld om het vermaak te zoeken, dat hen het meest toelachte. Het feest zou Zaterdag plaats hebben. Reeds in den vroegen Vrijdagmorgen be gonnen de menschen te komen, zich opstellend vóór het veld, bereid een geheelen dag en nacht te wachten. Die eersten waren meestal vrouwen en kinderen. En de loop bleef den geheelen dag en nacht duren. Van honderden mijlen afstand kwamen zij, overdekt met stof, uitgeput van vermoeienis, maar vroolijk vau hart, lovend de heilige goedheid van den keizer, van „vadertje" die zijn kinderen zoo groote wel daden wilde bewijzen Een schoone nacht met dofblauwen hemel vol sterren daalde over de groote vlakte.Toen begon een tooneel vol wondere, vreemde pracht. Groote vuren werden ontstoken en daaromheen groepeerden zich de feestvieren den van den komenden morgen. Geen legde zich neer tot slapen. Er werd gezongen en gejuicht, er werd gedanst in den helrooden schijn van de hoog opslaande vlammen. En over de ruwe sterk gebaarde gezichten vol groeven en lijnen lag een woeste lach. De hevige begeerte naar den dag van morgen en de voldoening dat hij telkens en telkens nader kwam, trok die gezichten samen in een grijns van verrukking. Langzaam begon de Oosterlucht een rose tint op te trekken. De dag begon. Toen werden de vuren gedoofd,'t morgen gebed werd uitgesproken en de menigte trok op in de richting van de barakken. Het feest zou aanvangen, het feest van de kinderen ter eere van hun „vadertje." Arme menschen De feestdag zou een dag van verschrikking worden Meer dan vijfhonderdduizend menschen waren in den vroegen Zaterdagmorgen voor het veld te zamen gestroomd. De politie, speciaal belast met de bewaking der orde gedurende de kroningsfeesten, vree- zende tegen deze menigte, zoo noodig, niet voldoende te kunnen optreden, vroeg verster king van buitengewone politie en kozakken. Tegen acht uur kwamen deze aan. Met moeite hielden de kozakken het pad vrij, waarlangs de wagens met de feestgaven naar het veld reden. Achter eiken wagen sloten zich rijen begeerigen aan, mee voort loopend in de richting van 't veld. Sommigen vroegen een enkel pakje van den overvloed. Vrouwen smeekten er om, voor hare kin deren. De begeleiders van de wagens waren zwak genoeg die smeeking niet te kunnen weerstaan en ofschoon eerst van elf uur af de uitdeeling mocht plaats hebben, wierpen zij nu reeds pakjes onder de menigte. En plotseling verspreidde zich over het half millioen menschen het gerucht dat de uitdeeling begonnen was. Na zoo lang gretig verlangen moest deze tijding een groote opschudding veroorzaken. De uitdeeling is begonnen, naar de ten ten, naar de tenten Een geweldige aandrang in de richting der barakken begon en er gebeur len ontzettende dingen. Enkele vrouwen en kinderen geraakten reeds dadelijk onder den voet en werden platge treden door de voortdringenden achter hen. Maar voor de barakken werd de toestand vreeselijk. Alle barakken zijn omringd door droge, negen vademen diepe slooten. De eerste rijen, voortgestuwd door den druk van vele tien duizenden, vielen in de sloten. Dadelijk storten anderen op hen en over die weer anderen. Enkelen kwamen over de slootmaar de ontzettende drukook daar voortgeplant, wrong hen tegen de muren der barrakken en zij werden er vermorzeld. Een moedig kozak, die getracht had iets te doen om de massa te keeren, geraakte tusschen de me nigte en een barak en werd met zijn paard platgedrukt. De massa schoof vooruit met niet te weer staan geweld. Men voelde niet meer of men grond of menschen onder de voeten had. Drie barakken werden ten slotte ingedrukt en die, over de lijken voortgestrompeld, den voorraad pakjes bereikten, begonnen die, brooddronken en nog volstrekt niet begrij pend wat er gebeurd was, ouder de massa te werpen. Nu werd het gewoel nog ontzettender. Er zijn vrouwen geheel uit elkander gerukt. Houderden stierven den verstikkingsdood. Een groot half uur had het woeste op dringen geduurd, toen met ontzettende in spanning de kozakken er in slaagden de achterste rijen terug te slaan en de menigte tot stilstand te brengen. Nu kwam de massa tot bezinning. Na zoo veel woedende begeerte stond zij, als met verlamming geslagen, toen zij daar voor zich zag het groote veld, overdekt met dooden en gillende luidkermende gewonden. Zwijgend begonnen de lieden de lijken uit de sloten te trekken en neer te leggen in rijen. De wagens van de pompiers en van de gasthuizen kwamen met groote spoed aan rijden om de gewonden en de dooden weg te voeren. Een groot aantal officieren van gezondheid begon de gewonden op het veld te verbinden. Tot een tiental meters afstand dreven de kozakken de menigte terug en die stond daar, in een wijden, halven cirkel somber op de ellende toe te zien. Enkelen zwegen, maar zeer velen, die hun vrouwen, hun kinderen of hun mannen misten, barstten los in een hartverscheurend gehuil, roepende met sidde rende stem om wat hun lief was. De gekwetsen werden op de wagens der militaire lazaretten naar de hospitalen ge bracht. De lijken werden op brandweerwagens, met strooraatten bedekt, naar de brandweer posten of eveneens naar de hospitalen gebracht. En achter deze wagens volgden duizenden treurenden. Zij allen hadden iemand verloren en zij wisten niet waar hij was, zij volgden op goed geluk een wagen, klagend en jammerend. Er moeten drieduizend dooden wezen. Hoevelen zwaar of licht gewond zijn is zelfs niet bij benadermg op te geven. Voor het grootst gedeelte zijn de slachtoffers boeren en werklieden, enkelen behooren tot de meer- gegoede klassen. Van de vreemdeliugen ter gelegenheid van de kroningsfeesten in Moskou gekomen is niemand gedood of gewond.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2