BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Afrika. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Huidenberichten enz. Het vervoer der dooden en gewonden duurde vele uren achtereen. Een later gekomen order richtte het vervoer der dooden onmid- delijk naar het Waganhow-kerkhof, waar zij werden neergelegd om door de famillieleden te worden herkend. Dat was een huivering wekkend schouw spel. De lijken lagen lagen er, gedeeltelijk in kisten, gedeeltelijk met doeken bedekt, de meesten allerverschrikkelijkst verminkt. Van de meesten was het gelaat platgetrapt, één bloederige klomp vleesch geworden, de klee deren van het lichaam gerukt, de ledematen gebroken of afgescheurd. Het kerkhof was vol groepen weenende menschen, die vergeefs de hunnen zochten. Met moeite handhaafde de politie daar de orde. De wanhoop dier arme menschen was zoo groot en zoo woest Om twee uur des namiddags begon men met de begrafenis der slachtoffers. Verschei dene geestelijken waren daarbij en baden voor het zieleheil der zoo jammerlijk omge komenen. Even over drie uur kwam de hoogepries- ter Iwan, uit Kroonstadt, om de treurenden te zegenen en te troosten. De tijding van het gebeurde veroorzaakte in Moskou een groote ontsteltenis. Op verlangen van den keizer werd dadelijk in den kapel van het Kremlin een lijkmis voor de verongelukten opgedragen, die door de geheele keizerlijke familie werd bijgewoond. Dan stegen de keizer en de keizerin in hunne rijtuigen en bezochten de hospitalen, waar zij de zwaargewonden hartelijk toe spraken. De keizer gelastte dat aan elke fa milie, die haar kostwinner verloren heeft, duizend reebeis uit zijn kas zullen worden uitbetaald. De president van de Fransche Repbliek zond den czaar een telegram waarin hij zijn deelneming in het gebeurde uitsprak. Reeds zijn plannen gemaakt voor welda digheidsfeesten ten bate der slachtoffers o. a. een door het syndicaat van de Fransche pers. Het Staatsblad maakte van de ramp in deze woorden melding Het luisterrijke einde der kroningsfeesten werd verduisterd door een droeve gebeurtenis.- Een vreemden indruk na al deze akelige dingen maakt de mededeeling Het volksfeest werd voortgezet Alsof er niets gebeurd was, kegon tegen twaalf uur de pret op de groote vlakte. De theaters speelden en de koren zongen met groote opgewektheid. Om Iwge uur verscheen het keizerlijk paar op het veld, stormachtig toegejuicht. De tri bunes waren gevuld met dames en heereu in schittendende toiletten. En in de hospitalen kermden de arme ge wonden, van welke er nog zeer veel sterven zullen. „Om een eind te maken aan de uiteen- loopende beoordeelingen, waarmede door de mogendheden de inbezitnemeuig door Frank rijk van 't eiland Madagascar is ontvangen" dus luidt in korte radicaalheid eene otTi- cieuse mededeeling uit Parijs „heeft het kabinet besloten aan de kamers voor te stellen Madagascar tot een Fransche kolonie te verklaren." Zooals gezegd is, geschiedt hel voorname lijk tot betere regeling der buitenlandsche betrekkingen. Het binnenlandsch bestuur blijft er voorloopig tiagenoeg onveranderd, onder leiding der koningin, maar onder Fransche opperheerschappij. Men verwacht, dat de voorgestelde regeling in de kamer veel bestrijding zal vinden. Intusschen laat de toestand op Madagascar nog veel te wenschen over. Er wordt geroofd en gemoord door ïooverbenden, „fahavalos," die in de bergen moeilijk zijn te bestrijden en te vervolgen, en in sommige deelen des lands worden de Hova's vervolgd door de inboorlingen, die voorgeven zich op hunne vroegere onderdrukkers te willen wreken. De Resident heeft daarom de Fransche regeering verzocht, hem liever gendarmes te zenden in plaats van de vele ambtenaren, welke in den laatsten tijd op het eiland worden aangesteld. In Algiers, waar nog kort geleden een zoo treffend spoorwegongeluk plaats had, is gisterenavond weer een trein ontspoord tus schen Tamarie en Elkantara. Met een hulp- trein werden dadelijk geneesheeren en verband middelen uit Biskra afgezonden; over den omvang van de ramp is nog niets bekend. De geruchten dat generaal Weyler zal aftreden als gouverneur-generaal van Cuba, houden aan. Het is blijkbaar maar een quaestie van tijd, zegt de Fransche Temps, in spijt van de officieele tegenspraak, want, als generaal Weyler in de zaken der flibustiers van de „Competitor" en van het verbod op den uitvoer van tabak zijn zin niet krijgt, zal hij met zijn meeste onderbevelhebbers terugko men. Zijn vermoedelijke opvolger is maar schalk Primo de Rivero, die een gematigder politiek dan generaal Weyler en een minder verzoenende dan maarschalk Campos zal volgen. Aan de Times werd uit Athene gemeld, dat Abdullah pacha Zaterdag de consuls te Kanea verzocht als bemiddelaars op te treden bij de onderhandelingen met de opstandelin gen, die Vamos belegeren. De consuls deelden hem de eischen der opstandelingen mede. Abdullah pacha antwoordde, dat hij om instructies moest vragen. Intusschen zond hij 3C00 man troepen af, die de insurgenten uit Tsivara verdreven, na een hardnekkigen strijd, en vervolgens ook de belegerden van Vamos ontzetten. De Turken schijnen besloten om den op stand door een verpletterende krachtsinspan ning te onderdrukken, de Kretensers loopen te hoop voor een wanhopigen tegenstand. In de Oost Pruisische vesting Thorn is bij de oefeningen der pionniers een mijn van zelf ontploft, met het treurig gevolg, dat een kapitein, een luitenant, een onder officier en verscheidene manschappen in de lucht wer den geslingerd en minder of meer ernstig gewond. In de Italiaansche kamer van afgevaardigden is het Zaterdag, bij de artikelsgewijze behan deling der begrooting van biunenlandsche zaken, weer uiterst warm toegegaan. Het einde is geweest, dat de Kamer zich heeft vereenigd met eene, door de regeering aanvaarde motie van den afgevaardigde Borsarelli, hoewel deze een blaam wierp op het vorig ministerie Crispi. Daarop opmerk zaam gemaakt, antwoordde minister president Di Rudini, dat hij niets te voegen had bij zijn afgelegde verklaringen en het wenschelijk achtte dat de kamër rondweg haar gevoelen zeide. De regeering zou aan h(t votum der kamer de beteedenis hechten van een kiezen tusschen de vroegere en tusschen de tegen woordige administratie. Nu de kamer deed deze keuze, maar slechts met drie stemmen meerderheid. Borsarelli's motie werd namelijk goedgekeurd met 118 tegen 115 stemmen bij 16 onthoudingen. Thans is officieel uit Pretoria bericht ont vangen, dat aide gevangenen zijn vrijgelaten, behalve de vier, die oorspronkelijk ter dood werden veroordeeld. Hun zaak zal later ge regeld worden. Ook bleven in hechtenis de twee, die weigerden het verzoek om gratie aan president Kruger te teekenen, de heer Sampson en de heer Davies. Hun vonnis blijft onveranderd. Voor de vrijgelatenen blijven eveneens ge handhaafd de boeten (2000 pond sterling ieder of, bij nietbetaüng, de daarvoor in de plaats tredende gevangenisstraf,) benevens de verban ing. Maar laatstgenoemde zal wor den opgeheven wanneer de gevangenen hun woord geven zich niet meer met staatkundige aangelegenheden der Republiek te zullen inlaten. De vrijlating der gevangenen is door ge heel Zuid-Afrika met blijdschap begroet. Ook de begenadigden zeiven waien dankbaar, en toonden zulks door bezoeken af te leggen bij president Kruger, die Zaterdag, schoon nauwelijks van de influenza hersteld, den geheelen dag bezig was met hen te ontvangen. Bij die gelegenheid werd zoowel door Kruger als door secretaris Leyds herhaaldelijk ver klaard, dat het artikel van Seymour Fort in de „Nineteneth Century" en de daarin voor komende mededeelingen omtrent een geheim verdrag met Duitschland zonder eenigen grond zijn. Van het standbeeld, dat de Zuid-Afri- kaansche millionnair M. S. Marks voor Paul Kruger wil oprichten, is nu het model, het werk van den beeldhouwer Van Mauw, te Pretoria gereed. Het wordt een meer dan levensgroot stand beeld van den president, op een zuil van graniet. Oom Paul is er voorgesteld met hoogen hoed, mantel en sjerp. Een trap leidt naar den top van de zuil, en aan den voet daarvan houden vier Boeren in krijgstenue de wacht. Uit de laatste berichten blijkt, dat bij de ramp te St. Louis, in den Noord-Ameri- kaauschen Staat Missouri, 450 menschen gedood en ongeveer een even groot aantal gewond zijn. De schade, door den wervelstorm veroor zaakt, wordt geschat op 20 millioen dollars 50,000,000.) Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 2273.59 terugbetaald! 1927.17. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1238. LIJST VAN BRIEVENgeadresseerd aan on bekenden. Verzouden gedurende de le helft van Mei. Van Waalwijk F. Hamers Vlijmen. WAALWIJK, 3 Juni 1896. Kermis Matinée. De Liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, welke er steeds op uit is hare abonné's de beste Nederlandsche zangeressen en zangers te doen hooren, heeft zich voor de kermis-matinée de medewerking verzekerd van mevr. Engelen-Sewing van de Nederlandsche Op°.ra te Amsterdam, eene cantatricemet wie wij vroeger reeds met genoegen kennis maakten, maar die de laatste paar jaren nog ontzaglijke vorderingen gemaakt heeft en gerust mag beschouwd worden als de eerste zangeres van genoemde Opera. Een zeldzaam genot wacht dus de zeker talrijke bezoeksters en bezoekers van de ma tinée der Liedertafel. Concert l'Espérance. Zondag gaf de harmonie l'Espérance een concert voor de leden van Recht door Zee en van l'Espérance, in den nieuw aangelegden tuin van den heer H. Appels, waar de doelen tegenwoordig gevestigd is. Het weder had zich wel eenigszins tot deugden geschikt, zoodat het talrijk publiek, dat zich langs den paralelweg bewoog, geen last had van den Noordenwind; om in den tuin te zitten was 't echter eigenlijk nog wel wat guur. Niettemin waren daar veel toe hoorders voor het keurig program, dat de harmonie, onder de bezielende leiding van den directeur van Iersel, op uitstekende wijze ten gehoore bracht. Ook thans is duidelijk gebleken hoezeer het publiek houdt van muziekuitvoeringen; wij hopen dan ook dat er dezen zomer nog vele zullen worden gegeven, waarvan het mede kan profiteered Tentoonstelling voor liet schoenmakersvak. Het programma is verschenen voor de ten-J toonstelling voor het schoenmakersvak, alleen, voor handenarbeid van Nederlandschen oor sprong, te houden door de 's Gravenhaagsche handelsvereeniging in het gebouw Het Casino" aldaar. De tentoonstelling heeft plaatst van 18 tot 23 Augustus. Het bestuur der 's-Gravenhaagsche Han delsvereeniging is belast met de leiding en organisatie, het benoemt eene coinmrsie onverschillig of hare leden al dan niet lid van de vereeniging zijn en kan aan haar de uit voering opdragen. Die commissie onderzoekt en beoordeelt in hoeverre de aaugeboden voorwerpen als handenarbeid en als van Ne- derlandscheu oorsprong te beschouwen zijn. Het bestuur kan op advies van de commis sie, zonder vermelding van redenen, voorwer pen weigeren. Van alle voorwerpen, ingezonden door patroons, zoo ook die ingezonden ter opluiste ring, waarmede bedoeld wordt grondstoffen en geedschappen, kan eene bijdrage van f 1 tot 2 gulden per vierkanten meter naar gelang van de standplaats der voorwerpen en de in te nemen grond- of wandvlakte geheven worden, te voldoen voor 10 Augustus. Vau de voorwerpen, die voor de historische afdeeling zijn aangenomen, wordt geen plaats geld geheven. Zij worden voor rekening van het bestuur geëtaleerd. De bekroningen zullen bestaan uit A. Voor collectieve inzending van patroons verguld zilveren, zilveren en bronzen medaille, benevens eene eervolle vermelding. B. Voor inzending van gezellen, bestaande uit de navolgende 4 afdeelingen 1 Rij - jacht of gewone laarzen, (geheel handwerk) 2 Bottines en ander schoenwerk3 Dames schoeisel met lederen hakken 4 Damesschoei sel met antieke hakken voor iedere afdeeling een prijs van f 50, een van f 25 en eene eervolle vermelding. C. Inzending van leesten een prijs van eene verguld zilveren medaille of f 25. D. „Schoenwerk voor abnormale voeten" eene kleine gouden medaille of 50, eene verguld zilveren medaille of f 25, eene zilveren medaille of f 15, eene bronzen medaille of f 5 en een eervolle vermelding. Examen L. 0. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van 30 Mei is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor dit jaar zal plaats hebben op 30 Juni, dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 17 Juli en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Deventer, en zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te Breda, jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich, schoolopziener in het district Roermond; tot lid en ondervoorzitter A. Blok, school opziener in het arrondissement Heusden tot lid en voorzitter der commissie te Arn hem jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, in specteur van het lager onderwijs in de 1ste inspectie tot lid en ondervoorzittermr. G. D. Frau- quinet, schoolopziener in het district Maas tricht. Een zonderling voorval. De landbouwer J. v. H. te Aarle Rikstel stond met kar en paard voor een herberg om even een glas bier te drinken. Uit de herberg komende wil de boer het touw losmaken, waarmede zijn paard vast staat, doch terwijl hij daarmee bezig is, neemt het paard zijn meesters mes, dat met het heft halverwege uit zijn zak steekt, in zijn bek en brengt daarmede J. v. H. zulk een hevige snede toe, dat hij genoodzaakt is, bij de kasteleines zich den pols te laten verbinden. Bedolven! Zaterdagavond had te De Leek het volgende ongeluk plaars. Doordien eene plank van een zwaar beladen houtwagen viel en de voerman er deze wilde opleggen schrok het paard en nam een zijsprong, waardoor de voerman bijna geheel onder 't hout bedolven werd. Ofschoon onmiddell'jk geneeskundige hulp aanwezig was, was het leven reeds geweken. Diefstal. Door de Brusselsche politie wordt ijverig gezocht naar de vermoedelijke daders van den belangrijken diefstal te Amsterdam ge pleegd, daar ernstig vermoed wordt dat de bedrijvers de wijk naar Belgie's hoofdstad hebben genomen. Katholieke illustratie. De groote menigte lectuur, die tegenwoor dig het land overstroomt, maakt voor veel tijdschriften het bestaan moeilijk. Daarom is het wel een bewijs, hoezeer de Katholieke Illustratie in de gunst staat van het publiek, dat dit tijdschrift reeds zijn dertigsten jaar gang is ingetreden en zijn duizenden vrienden nog met dezelfde opgewektheid als vroeger weet te gerieven met aangename, onderhou dende lectuur en fraaie platen. Er wordt in onzen tijd een massa te lezen aangeboden dat eigenlijk het lezen niet waard is. Met de Katholieke Illustratie is dat anders; haar romans, novellen, geschied kundige studiën enz. verdienen ten zeerste gelezen te worden, èn om den trant, waarin zij zijn geschrevenèn om de aangename afwisseling, die zij den lezer bieden. Ook de platen maken dat tijdschrift niet weinig aantrekkelijk, 't Is aan een ieder niet gegeven, de museums te bezoeken van Am sterdam, Londen, Berlijn, Rome of Madrid en kennis te maken met de voortbrengselen der beroemdste schilders maar de KATHO LIEKE ILLUSTRATIE geeft herhaaldelijk gelegenheid tot kennismaking met het schoon ste wat de kunst heeft voortgebracht. Men denke echter niet, dat de Illustratie voorna melijk aan hoogere kunst is gewijd, o neen ook in de platen is voor de ruimste verschei denheid gezorgd, zoodat men na een fraaie gravure bewonderd te hebben, ook eens har telijk kan lachen met de guitige voorstelling van een of ander oolijk tafereel. Bovendien kunnen de liefhebbers van re bussen hun hart ophalen en tevens deelnemen aan de verloting der fraaie prijzen, die aan de rebussen verbonden worden. En zoodoende elk wat wils gevend, treedt de KATHOLIEKE ILLUSTRATIE haar 30steu laargang in, vertrouwend op den steun van het katholieke Nederlandsche volk, dat zich voor den geringen prijs van slechts f 3.60 per jaar wekelijks een aangename en boeiende lectuur kan verschaffen. Baardwijk. Maandag had een meisje het ongeluk met haar voet te geraken onder eene in gang zijnde kar, geladen met steenen voor de nieuwe R. K. kerk. Gezegd lichaamsdeel werd natuurlijk erg gekwetst, zoodat het meisje is overgebracht naar het gasthuis te Waalwijk. ANTWERPEN, 31 Mei 1896. Maandbericht van de makelaars GRISAR Co. In den loop der maand Mei Aangevoerd 4242 droge en 70789 gez. Verkocht 119400 Stock 180000 De toestand der markt, nog zeer kalm in 't be gin der maandheeft sedert een plotselinge ver betering ondergaan. Onder den invloed van het tekort in de slach tingen geklommen tot 303000 stuks op 15 Mei en waarschijnlijk ook ter oorzake van de behoef ten der looierij, die zich lang onthouden had, zijn belangrijke zaken tot afdoening gekomen voornamelijk in ossehuiden 25-40 kilo aan prijzen 1 a 2 fr. hooger. De lichte osse- integendeel welke niet in dezelfde mate waren gestegen als de zwarehebben aan deze beweging geen deel en blijven veronachtzaamd in weerwil van lichte prijsconcessies. Groote vastheid heerschi insgelijks voor gezouten zomer koehuidenwaarvan de verwachte aanvoeren uiterst gering zijn. Niets bijzonders valt te zeggen over de droge huidendie geen verbetering nebben ondergaan tot nu toe. Op levering afgedaan al ae huiden 20-28 kilo afkomstig van 2500 Casa Blanca koe a fr. 66. al de huiden 14-20 kilo afkomstig van 3000 Gua- vyu a fr. 58. 3200 Mocoreta sal. os 32,/s kilo bij inlading a fr. 61 voetstoots. HAVRE, 30 Mei. Overzicht der week van BERGERAULT CREMER. De markt gaf deze week eenige levendigheid te zien en een tienduizendtal huiden is afgedaan meest voor het buitenland, teiwijl de Fransche looierij zich nog steeds terughoudt. De vraag lien vooral over lichte soorten. Rijzing valt nog niet op te teekenen, maar onze houders zijn algemeen veel vaster, onder den in-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3