Nummer 47. Donderdag 11 Juni 1896. 19" jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, PREMIE voor de abonné's. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever UITGEVER- Waalwijk. Advertentien 17 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeveniworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad bestaat gelegen heid om zich te abonneeren op het Geïllustreerd Zondagsblad tegen den lagen prijs van 30 cent, franco per post 371/2 et. per kwartaal. Keurige verhalen met prachtige, illustraties komen in het Geïllustreerd Zondagsblad voor, benevens rebussen, prijs raadsels, puzzles, schaak- en damrubriek enz. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel, alhier, over 1895. Vervolg. Handel. Huiden. Aan liet slot van ons overzicht /Huiden" in het verslag van vorig jaar werd door ons, ook op gezag van veteranen in het vak, als buitengewone hooge prijzen aangehaald ge zouten Laplata-huiden van 20/25 kilo a l'rs. 70 en van 25/32 kilo a frs. 78. Op het einde van het jaar 1894 toch kocht men respectievelijk nog ongeveer 35 pCt. minder. De prijsverhooging had bij het schrijven van ons vorig verslag (21 Mei 1895) dus in vijf maanden, groote vlucht genomen. Men kon zich de feiten haast niet voorstellen waarlijk het was verbazing wekkend. Vooraf zou men zulke plotselinge en kolossale hausse als eene onmogelijkheid heb ben beschouwd. En toch ging de prijsverheffing in haar wilde vaart nog oneindig veel verder. In de maanden Juli en Augustus werden o. a. te Ant werpen prijzen besteed van frs. 82 voor prima Laplata huiden van 20/25 kilo en frs. 93 voor die van 25/32 kilo, terwijl de makelaars taxatiën en vooral de vraagprijzen zelfs nog enkele francs iiooger waren. De opgaande beweging was uitgegaan van Amerika. De zoogenaamde Leather Trust Company gat den eersten maar niet den laatsten stoot aan de overdreven en kunst matige opdrijving. Deze machtige Amerikaansche company kocht eerst in Amerika en later in Europa alles op, zoowel huiden als leder, als voorwendsel verkondigende, dat er over geheel de wereld een buitengewoon déficit zoowel van ruwe als van gefabriceerde waar zou bestaan. Europa volgde eerst schoor voetend en later met volle vaart de opgaande beweging. Frankrijk vooral was buitengewoon optimistisch gestemd. Alle vakbladen en vooral de Fransche berichten, lieten zich uit*als of er niet de minste twijfel kon bestaan of de rijzing zou .nog verdere vorderingen maken, en de speculanten, welke zich van het artikel voor een geruimen tijd dachten meester te maken, ondervonden spoedig, dat zij een ver keerden weg hadden ingeslagen. Dat deze buitengewone en spoedige rijzing geen reden van bestaan had en van een verkeerd standpunt is uitgegaan, be wees de daarop gevolgde nimmer geëvenaarde gevoelige reactie. Inderdaad toen men begon in te zien, dat de lederprijzen niet in verhouding volgden, begon de looierij hareinkoopen te staken en zoo beduidend in te krimpen, dat er b. v. in de maand October tijdens de veiling te Antwerpen bijna niets werd verkocht. De achteruitgang der prijzen heeft van toen af onafgebroken blijven voortduren, daar de looierij slechts voor onmiddellijke behoefte bleef kóopen en dit tot op dén huidigeu dag nog doet, zoodat er zich overal een zeer groote voorraad huiden heeft opgestapeld. Men constateerde op einde December 1895 een mindere omzet tegen 1894 vaD 400.000 huiden te Antwerpen en 200.000 huiden in Havre en dit geeft gegronde reden om eene goede toekomst te verwachten voor het gefabriceerde leder, terwijl 600.000 huiden, die er minder in bewerking genomen zijn, tqch vroeg of laat uitwerking moeten hebben op de lederprijzen. Naar raming zijn ér in het laatste jaar pl. m. 120.000 Laplata huiden te Antwerpen voor Hollandsche rekening aangekocht, wat ongeveer 20.000 a 30.000 stuks minder is, dan voorgaande jaren. Het grootste gedeelte daarvan had zijne bestemming naar Noord-Brabant. Het aantal huiden voor deze streek uit Havre, Londen en enkele Duitsche koopsteden was veel grooter dan eenig ander jaar te voren. Juiste cijfers kan men evenwel niet bekomen, daar er geene officieele opgaven van spoorwegen of douane-admini- stratien te verkrijgen zijn. Gezouten Inlandsche huiden. Ook voor het artikel inlandsche huiden en vellen was het jaar 1895 eenig in de geschiedenis der 19 eeuw. Dit tijdvak zal door ieder ernstig koopman en fabrikant als voorbeeld voor de toekomst blijven. Immers vergeleken met al de vorige jaren, waaronder. 1891/94, die nog zoo versch in 't geheugen liggen en slecht waren, kwam 1895 voor velen zeer welkom en zij, die daarvan op tijd wisten partij te trekken, hebben geld ver diend. De maand Januari begon met eene geleidelijke verbetering van zaken en alles werd successievelijk door de Yankees opgekocht. Tot einde April echter slecht" met langzame prijsverhooging. In 't begin van Mei werd door Parijs eene beduidende hausse-beweging in het leven geroepen. Men ging 40 a 50 pCt. hooger dan in April. De Leather Trust company gaf weer het voorbeeld. Zij bleef rijp en groen opkoopen. Amerika bleef dus nog eenigen tijd geheel meester van den toestand. Dientenge volge werden helaas in Europa fabelachtige prijzen besteed, zoodat men in Augustus 100 pCt. hooger was dan in het begin van het jaar. Zij, die overmoedig genoeg waren aan zulke prijzen te koopen, zijn dupe van de historie geworden. Gezouten Inlandsche en Overzeesche gezouten en droge paardehuiden hadden ongeveer hetzelfde verloop. In nuchtere en vette kalfs- en alle andere vellen zijn de prijzen niet zoo buitensporig hoog opgedreven. Van het artikel Oost-Indische runder- en buffelhuiden was de aanvoer in Holland weer even belangrijk als vroeger, doch ook daarin bleef de handel meer eene kalme houding aannemen, zoodat de prijzen niet zoo ongemotiveerd hoog werden opgeschroefd. Fijne lederartikelen en schoenmakers-fournituren. De handel in fijnere ledersoorten en alle andere daartoe behoorende zoogenaamde schoenmakers-fournituren is zeer belangrijk iu deze gemeente en omstreken. De Kamer kan echter tot haar leedwezen daaromtrent geen voldoende noch vertrouwbare gegevens verkrijgen. Wij moeten ons dus slechts bepalen bij de mededeeling, dat in deze plaats en environs o. a. verschillende flinke handelsfirma's bestaan in deze artikelen en dat de omzet een betrekkelijk groot kapitaal vertegenwoordigt. De zaken zijn niet ineer zoo winstgevend als vroeger, tengevolge van den minder gunstigen toestand, waarin de schoenmakerij verkeert. De concurrentie is bovendien zéér groot, daar zich hier voortdurend agenten en zelfs patroons van binnen- en buiten]andsche handelsfirma's en fabrikanten bevinden, die ook rechtstreeks zaken doen met de schoenen-fabrikanten. Schorahandel. De opening der schorscampagne viel dit jaar samen met de stijging den huidenprijzen, van daar, dat de boschkoopers er op bedacht waren de schorsprijzen zooveel mogelijk op te drijven. Aanvankelijk hielden zich de handelaren en looiers terug, maar geïnfluenceerd door de gunstige wending in de looierij, gepaard aan de zeer vaste houding der boschkoopers, moest eindelijk toch tot koopen worden overgegaan. Voor prima Graafschapper schors besteedde men f 4 60 a f 4 70. Afwijkende soorten puike Veluwer schors f 4 40 a f 4.50. Uit de environs van Apeldoorn en Utrecht f4.A f 4.20 naar kwaliteit, alles geleverd vrij stroom. Levendig was in dit seisoen de handel niet, daar men met het oog op de steeds oploopende huidennoteering, niet veel meer kocht, dan voor directe behoefte, en toen nu reactie volgde, was de handel in schors weinig beduidend en liepen de prijzen terug, waardoor men in October no teerde voor prima Graafschapper schors f 4.20 f 4.30 en de afwijkende soorten in evenredigheid nog veel minder. Met grond kan men aannemen, dat het gewin 1896 met een lage noteering zal aanvangen, daar de looierijen vooreerst voldoenden vooraad hebben, terwijl men in Gelderland op vele plaatsen flinke partijen 1895er schors aantreft, die, zooals begrijpelijk is, voor het begin der nieuwe campagne van de hand dient gedaan te worden. Omtrent Garouille en Valonea kunnen wij melden, dat de prijzen aanvankelijk uiterst laag waren, in afwachting der nieuwe campagne, welke gewoonlijk einde Jannari of begin Februari een aanvang neemt. De opening werd evenwel ver traagd tengevolge van het slechte winterweer en de menigvuldige sneeuwvallen in het Noorden van Afrika, die zelfs tot in Maart voortduurden en waardoor in het begin dezer maand de prijzen 3 a 4 francs stegen. Doordat men zich omtrent het gewin eenigszins bevreesd begon te maken, kon men van af dien tijd flinken kooplust opmerken, en deze hield nog geruimen tijd aan, om rede er eenige behoefte was ontstaan door vertraging van den oogst. In het najaar evenwel was de kooplust zeer gering, van daar dat de prijzen dalende bleven tot het einde des jaars, niettegenstaande het gebruik op het vasteland vermeerderd is. Als motief dezer daling wordt aangegeven, dat in Enge land tegenwoordig vele andere looistoffen worden gebruikt. De neiging tot het zoeken naar nieuwe looiraiddelen vond bij de Eng^lschen oorzaak in de zéér hooge prijzen der Valonea in de jaren 1890/91. De handel in manufacturen, koloniale- en kruidenierswaren vooral, neemt, dank zij de gunstige ligging onzer gemeente met hare veelvuldige en gemakkelijke communicatie middelen, steeds in omvang toe. De Waal wij ksche grossiers hebben door franco leveriög met eigen paarden en voertuigen bovendien eene flinke uit breiding aan hunne zaken kunnen geven. Zij bieden daardoor der concurrentie van buiten flink het hoofd. De omzet in petroleum neemt ook gestadig toe. Het totaal bedroeg ruim 3000 vaten. Veemarkt te Waalwijk. Ter veemarkt werden aangevoerd 7110 runderen, pl.m. 900 schapen en pl.m. 2900 varkens. De prijzen der kalfkoeien en vaarzen waren over het al gemeen laaghet verbod van invoer in BelgieFrank rijk en Duitschland deed zijn invloed op de veeprijzen ge voelen. De kalfkoeien golden f D30.a f 225. Kalfvaarzen golden f 1^0.f 180. Even als 't vorig jaar waren de paardenmarkten minder geanimeerd. De prijzen bedroegen f 300.tot f 750.per stuk. Correspondentschap der Nederlandsche Bank, ten kantore van de heeren W. TIMMERMANS ZONEN te Waalwijk. Van het Correspondentschap le klasse alhier ontving de Kamer over het boekjaar der bank 1 April 189531 Maart 1896 het navolgende overzicht Verwisseld werd: 1895/6 tegen 1894/5 Bankpapier tegen specie f 1072900.f 737710. bankpapier 802120.664000. Specie Verzonden bankpapier Ontvangen Ontvangen specie (zilver) Omzet door assignatiën Disconto en beleeningen Incassseeringen uitsluitend op Waalwijk 901400.- 514210.— f 2776420.— t.f 1915920. 1895/6 tegen 1894/5 f 320400.— t 367200.— 148900.— 143700.— f 469300.—t.f 510900.— f 171500,—t.f 223500.— 1895/6 tegen 1894/5 f 161792.435 f 158893.936 1895/6 tegen 1894/5 f 46 2 1 71.245 f 411694.59 1895/6 tegen 1894/5 f 145315.27 f 131299.36 De verwisseling var. bankpapier en specie is in vergelij king met vorig jaar toegenomen met f 860500. de disconto's en beleeningen 50476.655 de incasseeringen 14015.91 Waalwyksche en LangsMsche Courant, «o. juimsm

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1