De Bankiersvrouw. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Egypte. BINNENLAND. In het gehucht Boendael, behoorende tot de gemeente Elsene (Brussel), woonde een gezin bestaande uit een man, vrouw en zeven kinderen. De man, Felix Jacobs genaamd, witter en verver van beroep, was aan den drank en had herhaaldelijk hoogloopende ru zie met zijn vrouw. Gisterenmiddag kwam hij weer dronken thuis en zocht twist met zijn vrouw, die echter niet veel terugzei, en naar de keuken ging om voor het eten te zorgen. Van haar af wezigheid maakte Jacobs gebruik om in de soepterrien vergif te doen. Hij zelf at drie borden en de vrouw en kinderen twee borden soep, op een van de kinderen na, die wat te laat kwam. Na tafel liep de man weg. Toen hij wat lang wegbleef, ging de oudste jongen hem zoeken en vond hem opgehangen in een zijvertrek Het kind sneed het lichaam los, en het bleek dat er nog leven in was. Ondertusschen kregen de vrouw en haar kinderen hevige krampen in 't lijf, buren haalden twee dokters, en men begreep dat de ellendeling zijn gezin en zichzelf had vergeven. Door het toedienen van sterke tegengiften slaagden de dokters erin de vrouw en kinderen te redden, maar de misdadiger zelf is in het ziekenhuis bezweken. Welk vergif hij gebruikt heeft, is nog oubekend. Te Leuven is een sluipmoord gepleegd. De rijke ledeilabrikant Lindebrings werd voor de deur van zijn woning aan den Diesterweg door een man onverhoeds doodgestoken. De moordenaar, die eerst vluchtte, maar spoedig w-rrd gevat, is een man van 35 jaren, Verhagen genaamd. Hij pleegde de misdaad uit wraakzucht. Toen hij eenige weken ge leden, uit Amerika terugkeerde, vond hij op de plaats van de hoeve zijner overleden ouders het huis van Lindebrings staan, die den grond voor lagen prijs had gekocht, en in zijn woede daarover vatte hij het plan op, den fabrikant te vermoorden. De Commissie uit de Fransche Kamer, in welker handen de Regeeringsvoordracht is gesteld, strekkende om Madagaskar tot eene Fransche kolonie te verklaren, heeft met al- gemeene stemmen gunstig daarop geadviseerd. Volgens een bericht aan de Figaro heeft de Engelsche regeering besloten officieel aan de Parijsche tentoonstelling van 1900 deel te nemen. De Agence Havas meldtDe pogingen van de Londensche Times om in Frankrijk een vijandelijke stemming tegen den Trans vaal te veroorzaken, verwekken hier (Pretoria) volstrekt geen bezorgdheid, te meer, daar men weet, dat het fameuze copieboek van Lionel Phillips een biief bevatwaarin hij er op aandringt een zeker bedrag uit te be talen aan miss Shaw, de uitgeefster van de Times in de Kaapkolonie, waaruit de intieme verstandhouding tusschen de Times en de hoofden van het Johannesbergsche komplot blijkt. Jules Simon is overleden; naar aanlei ding hiervan seinde de Duitsche keizer aan President Faure „Frankrijk treurt opnieuw bij het lijk van een zijner grootste zonen. Jules Simon is dood. Ik zal altijd onder de bekoring blijven van zijn persoonlijkheid en denken aan de dagen, waarop hij mij zijn kostbaren steun 37 Valentine was verbluft en vroeg zich af, of het haar moeder wel was, die zij zoo hoorde spreken, over een zaak, waarbij eer of plicht op het spel stond, die trotsche en onhandelbare vrouw, die nu op eens alle woorden van haar geheele leven logenstrafte. Helaas ja, zij was het. Valentine wist niet, tot welke hulpmiddelen zoo een karakter kan besluiten, dat door eigen- belong en egoïsme verblind is. Zij wist niet welken diepen afgrond het ongeluk hem bereidt, die den moed niet heeft het waai dig te dragen. De schandelijke drogredenen harer moeder be wogen haar volstrekt niet, maar zij mi&te de kracht en den moed, de tranen van de gravin te weerstaan, die, ziende dat haar plan niet lukte, op haar knieën was gevallen en haar dochter met gevouwen handen smeekte haar te redden. Meer bewogen dan ooit te voren, door honderd tegenstrijdige gevoelens overmand,durfde Valen tine noch weigeren, noch iets beloven; zij vreesde de gevolgen van een overhaast besluit en smeekte haar moeder haar minstens eenige uren uitstel te geven, om na te denken. N Dit dorst mevrouw de la Verberie niet te wei geren; zij gevoelde dat aandringen nu onvoor zichtig zou zijn. Gij wenscht het, zei zij, ik ga nu weg. Beter nog dan uw verstand, zal uw hart u zeg- dat gij kiezen moet een wensch te blijven koesteren, die nooit vervuld zal worden, of uwe moeder te redden. Daarop verliet zij het vertrek, verontwaardigd maar vol hoop. En zij had reden te hopen. Tusschen twee plichten geplaatst, beide even gebiedend, even heilig, maar lijnrecht tegenover elkaar staande, wist Valentine niet duidelijk te onderscheiden welke het zwaarste was. Moest zij haar moeder «au de grootste ellende prijs geveu moest zij het vertrouwen en de liefde van een achtenswaardig man misbruiken P Verleende om het lot van den werkman te verbeteren. Ontvang, mijnheer de president, de betuiging van mijn levendige symphatie. Wilhelm I. R. Te Barcelona zijn verscheidene anarchisten gearresteerd, op vermoeden van medeplich - tigheid aan eenen aanslag, ten doel hebbende de kathedraal in de lucht te doen vliegen. In den omtrek van dit gebouw zijn twee bommen gevonden, eenige oogenblikken nadat de „Corpus-Christi-optocht" daar langs was getrokken. Te Londen is bericht ontvangen, dat op eenige mijlen afstands van Buluwayo een sterke „impi" (bende) Matabelen door de Engelschen is uiteengejaagd, De Engelschen, die Maxim-kanonnen hadden, doodden 150 man en verloren er zeiven 3. Van het expeditie-korps in Soudan is uit Akashah bericht ontvangen, dat dit, na een geheelen nacht te hebben doorgemar cheerd, gisteren om 5 uur de vijandelijke Derwischn bij Firket heeft aangevallen en geheel verslagen, hun zware verliezen toe brengend, terwijl de eigene gering waren. Volgens een later bericht had de vijand 1000 dooden, onder welke zijn aanvoerder, Emir Hammuda. De Engelsch-Egyptische troepenmacht had 20 dooden en 10 gewonden. Honderden van den vijand zijn bovendien krijgsgevangen gemaakt. Aan boord van een stoomboot deden twee honderdvijftig schoolkinderen een pleizier- tochtje op het meer Kreinmen (Pr. prov. Brandenburg.) Het was mooi weer en allen hadden veel genoegen. Daar werd op eens de pret verstoord door den stoker, die met een van woede verwrongen gezicht kwam verklaren, dat hij den ketel zou laten sprin gen, om zich op zijn patroon te wreken. De kinderen waren natuurlijk doodelijk verschrikt. Zij schreeuwden, liepen angstig heen en weer, en hunne geleiders konden hun slechts met veel moeite beletten, over boord te springen. Het gelukte den stokerdie plotseling krankzinnig was geworden, te overmeesteren. Maar rle machinist was door den schrik zijn hoofd kwijt, en het ongeluk, waarmee de sto ker had gedreigd, zou gebeurd zijn, als er niet nog bijtijds hulp van den vasten wal gekomen ware. De radicale advocaat De Felice is ander maal te Rome tot afgevaardigde gekozen met 568 stemmen, tegen 512, uitgebracht op Prins Odescalchi. Te Massowah is Vrijdag het geding tegen generaal Baratieri begonnen. De recht bank weigerde generaal Baldissera als getuige toe te laten. Daarna werd aan generaal Baratieri gele genheid gegeven zijn gedrag te rechtvaardi gen. Toen de rechtbank teekenen van ver moeidheid begon te geven, werd de verdere behandeling der zaak tot Zaterdag uitgesteld. Schitterende feestverslagen komen nu weder uit Buda Pesth, waar Vrijdag de Duizendjaar- feesten hun glanspunt bereikten in de plech- Wat zij ook besloot, voor haar bleef altijd een leven vol verwijt en berouw over. Ach! Waarom had zij geen raadgever naast zich, iemand die haar ter zijde stond! Waarom was die bescheiden, zachtaardige vriend nu niet bij haar, die haar reeds eenmaal in dagen van ongeluk gered had Zij bedoelde den ouden dokter Raget. Nog altijd beminde zij Gaston de Clameran en hoopte op zijn terugkeer. In de romans vindt men wel heldinnen, bij wie de deugd onwankelbaar vast staat. In het wer kelijke leven vindt men zulke wondermenschen zelden. Valentine stelde zich Gaston nog altijd bloeiend en schitterend, als de held harer droomen voor; de tijd had den stralenkrans van haar afgod langzamerhand slechts weinig doen verbleeken. Toen zij den volgenden morgen na een slape- loozen nacht bleek en. afgemat opstond, stond haar besluit vast, den heer ^auvel alles de be kennen. Maar toen de avond kwam en zij bij hem was, en den dreigenden en smeekenden blik harer moeder zag, ontbrak haar de moed. Zij zei tot zichzelfIk zal spreken, maar morgen, een anderen dag, later. Deze tweestrijd ontging de gravin niet, haat vrees was echter verdwenen. De oude dame wist misschien door ondervin ding, dat men verloren is, als men een moeilijke en pijnlijke daad volbrengen wil en dit niet dadelijk doet. Wellicht had Valentine in het vreeselijke van haar toestand eene verontschuldiging. Misschien kwam er een nieuwe hoop in haar op. Een huwelijk, zelfs een ongelukkig, bood haar een verandering aan, een verlichting harer ondrage lijke smart. Soms dacht zij in hare onwetendheid, dat zij later, als zij intiemer met Fauvel zou zijn, het hem wel zou vertellen en dat hij haar ver geven en toch trouwen zou, omdat hij haar zoo innig beminde. Want hij had haar lief, daaraan viel niet te twijfelen. Het was niet de wilde hartstocht van Gaston, mnar een warme lietde, die zich op kalmer wijze uitte. En Valentine gewende zich langzamerhand aan zijn tegenwoordigheid, bekoord door dat onver wacht geluk, die teedere oplettendheden, die haar tige overbrenging der Stefanus-kroon en an dere koninklijke insignia naar de Mattheus kerk, waar zij drie dagen in het openbaar zijn tentoongesteld. Duizenden kwamen over om het schouwspel b'j te wonen, alleen uit verschillende universiteitssteden 15.00U studenten. Onder kanongebulder en klokgelui werden in plechtigen optocht de kleinoodiën van de burcht naar de kerk gebracht. In prachtige koetsen of in schitterende uniformen op prachtige paarden gezeten, volgden de iecht- hebbenden; en overal, waar de stoet langs kwam ontblootte de menigte eerbiedig het hoofd. Zaterdag is in tegenwoordigheid des konings en van andere leden van het vorstenhuis de eerste steen gelegd voor een nieuwen vleugel aan de koningsburcht in het vroegere Ofen. Ook dit geschiedde in groot gala en met ontwikkeling van oogverblindende pracht. Koning Frans Jozef werd met luide Etjen- kreten begroettoen hij na kortelijk door minister president Banffy te zijn toegesproken, met de drie gebruikelijke hamerslagen de steenlegging had voltrokken. Particuliere telegrammen uit Moskou maken melding van het volgende opmerkelijke voor val. Aan het feestmaal, door de Duitsche ko lonie te Moskou gegeven en waarbij prins Heinrich van Pruisen en de overige Duitsche prinsen aanzaten, stelde de voorzitter een dronk in op prins Heinrich en alle prinsen die in het gevolg van dezen vertegenwoordi ger van den Duitschen keizer te Moskou verschenen waren. Onmiddelijk stond prins Ludwig van Beieren op, om verzet aan te teekenen tegen de uitdrukking gevolg". „Wij zijn geen gevolg", zeide hij, „geen vazallen, maar bondgenooten van den Duit- schen keizer. Als zoodanig stonden wij, zooals keizer Wilhelm I altijd heeft erkend, 25 jaar geleden den koning van Pruisen ter zijde als zoodanig zullen wij weer naast elkander staan, als Duitschland wederom in gevaar verkeertmogen de Duitschers dat overal bedenken, en naast hun groote vaderland ook de aanhankelijkheid aan hun eigenlijken ge boortegrond en aan hun oude vorstengeslach ten niet verliezen 1" MOSKOU. Van ambtswege is thans door de Russische Regeering afgekondigd, dat bij het gedrang ter gelegenheid ven het volks feest op het Chodynskyveld, Zaterdag voor acht dagen, 1360 menschen den dood hebben gevonden. Nog 644 gewonden worden in de hospitalen verpleegd. Als oorzaak van het geweldig opgedring van het volk bij het laatste feest, wordt nu ook opgegevendat de leveranciers of de verdeelers der geschenken de verwarring en het gedrang zouden hebben uitgelokt, hetzij, betrekkelijk onwillekeurig, door aan de voor sten, voor een fooi, meer te geven dan hun toekwam, wat het ongeduld der achtersten opwekte, hetzij opzettelijk, omdat er Rus- sischer gewoonteweer schandelijk ge knoeid was met de leverantie en er veel minder bekers enz. waren dan men besteld had en betaald. Het zij hier medegedeeld ter wille der volledigheid. Wij voor ons ge- looven het liever niet achten het ook tegenover de ontzettende ramp tamel'jk wel bijzaak. Er is overigens eene commissie van on derzoek benoemd naar de oorzaken der ramp, met graaf Pahlen, Opperceremouiemeester voor de kroningsfeesten, aan het hoofd. gedachten te gemoet kwamen. Niet datzijAndré beminde, maar eene scheiding zou haar toch zwaar gevallen zijn. Terwijl de jonge ingenieur Valentine het hof maakte, gedroeg de oude gravin zich voorbeeldig; zij had goed nagedacht over het door haar te vol gen gedrag en besloten, niet meer bij haar dochter aan te dringen, niet meer met haar te kibbelen, en beweerde met de grootste onderworpenheid, dat zij geen invloed op het besluit harer dochter wilde uitoefenen. Daarentegen klaagde zij steeds over armoede en deed, alsof zij op het punt stond gebrek te lijden. Zij had haar maatregelen zoodanig geno men, dat de deurwaarders haar niet meer met ru9t lieten. Het regende rekeningen en brand brieven op la Verberie en al die papieren toonde zij Valentine, er bijvoegende: God geve, dat wij voor uw huwelijk niet uit het huis worden gezet, lief kind. Daar zij wist genoeg invloed op haar dochter te hebben, om deze net zwijgen op te leggen, liet zij haar toch geen enkel oogenblik met André alleen. Als zij maar eens getrouwd zijn, zal het wel in orde komen, was haar gedachte. Evenals de ongeduldige André, verhaastte zij de bruiloft. Zij liet Valentine geen tijd tot zichzelf te komen of een oogenblik na te denken. Zij hield haar dochter voortdurend bezig, nam haar geheel in beslag en verdoofde haar met duizen derlei kleinigheden. Dan was er een japon te koopen, een voorwerp van haar uitzet te ver anderen, dan een visite te maken of weer iets anders aan te schaften. Zoo brak de avond voor den grooten dag aan. Zij was angstig en vol hoop, zooals een speler op een beslissend oogenblik in het spel. Op dien avond was Valentine voor het eerst met den man alleen, die morgen haar echtgenoot zou zijn. Zij had zich in den salon teruggetrokken, door uog grooter angst beheerscht aan anders, toen hij binnenkwam. Toen hij haar tranen zag en bemerkte, hoe verward zij was, nam hij naar bij de hand en vroeg wat haar deerde. Ben ik uw beste vriend niet? Moet ik dan ook niet in uw verdriet deelen Waarom die tranen Zij stond op het punt, hem alles te bekennen, In het proces tegen de Schuldkas heeft de gemengde rechtbank uitspraak gedaan tegen de regeering en vier commissarissen Money, Richthofen, Morana en Zoloeski. De rechtbank verklaart het geven van een voor schot uit het reservefonds van de Schuldkas ten behoeve van de Nijl expeditie eeu schen ding van bestaande reglementen en veroordeelt de Egyptische regeering om alle voorgescho ten sommen met 5pct. rente terug te beta len, en in de kosten. WAALWIJK, 10 Juni 1896. Raadsvergadering. Gisterenavond ten 7 ure hield de Gemeen teraad vau Waalwijk eene openbare vergade ring, bij afwezigheid van den burgemeester voorgezeten door den wethouder Timmermans. De raadsleden Quirijns, Verbunt en van Schijndel waren niet tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat aan 't raads besluit ten opzichte der haven reeds een begin van uitvoering is gegeven. De ingenieur met de taak belast, is den toestand reeds komen opnemen en zal spoedig rapport uit brengen. Het verslag over den toestand der gemeen te wordt aangeboden en zal ter visie worden gelegd. Ingekomen is een schrijven van Ged. St. houdende bericht van ontvangst der wijzigin gen in de politieverordening; deze zijn afge- koudigd. Idem houdende goedkeuring der dading met schipper van Seeters de f 300 zijn reeds in zijn bezit. Naar aanleiding van een schrijven van den Algemeenen Veehandelaarsbond te Streefkerk wordt besloten, aan de bevoegde autoriteit te kennen te geven dat de raad gaarne zal zien dat de Drongelsche loswal geschikt gemaakt wordt voor het inladen van vee. De voorzitter bracht nog ter tafel een schrijven van gedeputeerde staten; op vorige rekening was een te goed van ruim 4100 en daarop is nu reeds besloteu af te schrijven ruim 1100 meer. Dit kan niet. De voorzitter erkent de vergissing en stelt voor f 1100 te leenen voor korten.tijd, hoog stens tot in 1897 of 98, tegen 4 pCt., om het te kort te dekken. Zonder eenige bespreking werd hiertoe besloten. Hierna ging de openbare vergadering over in geheim comité, tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Kiezers voor de kamer van koophandel. Naar aanleiding van het koninklijk besluit tot vaststelling van het algemeen reglement voor de kamers van koophandel en fabrieken, is door den burgemeester, ingevolge art. 7 van dat besluit, eene publicatie uitgevaardigd waarbij zij, die niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor de kamer voorkomen maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe lijst geplaatst te wordendaarvan voor 1 Juli aanstaande aangifte moeten doen ter secretarie, alwaar het model voor de aan gifte gratis verkrijgbaar is. Wil men dus van het kiesrecht voor de kamer gebruik maken dan verzuime men niet aangifte te doen. De vereischten om kiezer te kunnen zijn vindt men in ons nummer van 31 Mei. maar op eens kwamen haar de gevolgen voor oogen. I)e smart van André, de woede van hare moeder, haar verloren toekomst, neen, nu was het te laat, en in snikken uitbarstend, riep zij uitIk ben bang. Hij begreep dien angst, den schrik voor het onbekende, en poogde haar gerust te stellen, te troosten en was geheel verbaasd te zien, dat zijn goede woorden, in plaats van te kalmeeren, nog meer opwonden. Juist kwam mevrouw de la Verberie aan. Men moest het contract teekenen en André zou niet weten, dat Valentine hem zou toebehooren, met de liefde voor een ander in het hart. Den volgenden dag werd bij prachtig lente weer in de dorpskerk het huwelijk van André Fauvel en Valentine de la Verberie voltrokken. Van den vroegen morgen af had het kasteel zich met vriendinnen van de jonge bruid gevuld die, volgens gewoonte de laatste hand aan haar trouwtoilet zouden leggen. Zij deed alle moeite kalm te blijven en zelfs te glimlachen. Maar haar gelaat was even wit als haar sluier. Het scheen haar toe, dat de waar heid op haar gelaat was te lezen en dat haar wit toilet bittere spot was, een diepe vernedering. Zij huiverde toen haar beste vriendin haar na derde, om haar den bruidskrans op te zetten; zij verbeeldde zich, dat die haar hoofd zou ver branden. Zij verbrandde het niet, maai; een eindje ijzerdraad, dat slecht vastgehecht was, gaf haar een schram over het voorhoofd, zoodat het bloed te voorschijn kwam en er zelfs een druppel op haar japon viel. Wat een slecht voorteeken 1 Valentine was op het punt in zwijm te vallen. Maar voorteekenen bedriegen en de proef hier op is, dat men een jaar na de huwelijksvoltrek king beweerde, dat Valentine de gelukkigste der vrouwen was. Gelukkig! Ja, zij zou het volkomen geweest zijn, indien zij had kuunen vergeten. André aanbad haar. Hij had zaken ondernomen en het geluk gehad te slagen. Maar hij wenschte zeer rijk te worden niet voor zichzelf, maar voor zijn geliefde vrouw, die hij met alle genot der weelde omringen wilde. Daar hij haar de schoonste aller vrouwen vond, wenschte hij haar ook het meest opgetooid te zien. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2