Spanje. Turkije. BINNENLAND. Rusland. Duitschland. Italië. Burgerlijke stand, UITVOERINGEN Opnieuw is er in het eskader van Tou lon een ongeluk gebeurd. Een pijp van den stoomketel van het pantserschip Jauréguiberry is gescheurd, terwijl het stoomschin zich bij de eilanden van Hyères bevond. Elf personen werden gewond, van welke 4 zwaar en 2 licht. De ongelukkigen zijn ernstig verbrand; men laat ze nu een nacht en dag in bad kuipen met water van 38° doorbrengen. Uit Parijs komt het bericht van een ontploffing op den boulevard Haussmatm, waarbij niemand gekwetst, maar veel schade aangericht werd. De „bom" bestond uit kruit en patronen, verpakt in een bus van van Houten's cacao. Weer is er een dynamiet-aanslag gepleegd, nu in het dorp Also bij San Sebastian. Voor de deur van een schoolmeester is een bom neergelegd, welke ontploft is, gelukkig zonder slachtoffers te maken. De materieele schade is aanzienlijk. De aanslag wordt op rekening van de anarchisten geschoven, die een verbazende propaganda maken in Spanje. In Cadix worden anaichistische brochures bij massa's verspreid; maar de politie is op haar hoede en heeft een specialen dienst voor de spoor wegstations ingericht. Te Barcelona is men inmiddels nog al tijd bezig met het opsporen van daders. De verdenking is gevallen op een mulat van 15 jaar, die bij den aanslag gewond is en zich in het ziekenhuis bevindt. Hij heeft ver warde verklaringen afgelegd en daarop heeft men hem gearresteerd met een Franschman, van Nimes afkomstig en 52 jaar oud. Allerlei geruchten doen voorts de ronde. Zoo moet een Italiaan onlangs in een boek winkel gezegd hebben dat hij Spanje verliet om niet terug te keeren en dat er bin nen een maand iets te Barcelona zou gebeuren, waarvan de wereld zou spreken. De laatste berichten melden dat Dinsdag nacht nieuwe arrestatión gedaan zijn en dat zich nu 40 personen in hechtenis bevinden. Ten huize van sommigen dezer zijn dyua- mietpatronen gevonden. Ongeveer 50,000 personen woonden de begrafenis der slachtoffers bij. De meest bekende chefs der anarchisten zijn spoorloos verdwenen. De justitie zoekt ijverig te Valentia, Saragossa en Madrid. Tal van afgevaardigden dringen bij de re geering aan op het indienen eener anarchis tenwet. denkt. Verschillende teekenen wijzen erop, dat de geestelijkheid zich ook met de groote vraagstukken van den dag bezighoudt. Het zal geen gering voordeel zijn, als de krachten van de burgelijke en de geestelijke macht zich vereenigen om een oplossing te vinden voor de meest dringende sociale vraagstuk ken. Volgens officieele berichten hebben de thans terugkeerende Italiaansche genietroepen op het slagveld van Adoea 3001 blanken en 605 zwarten begraven. Alle lijken waren ontkleed. Bij Yalova, aan de Ismidgolf, in Anatolie, zijn twee dames, van welke de eene Fransch onderdaan is, door roovers gevangen geno men eu weggevoerd. Een politiebeambte, die de dames vergezelde en haar verdedigde, werd gedood. De afgezant van den sultan bij de kronings feesten te Moskou, Zia Pacha, is op de terug reis, tusschen Moskou en Odessa, in zijn spoorwegcoupé door roovers aangevallen. Op het geroep zijner secretarissen kwam er echter hulp opdagen en werden de roovers gevangen genomen. De laatste „Armenische gruwel" is een aanval der Kurden geweest op het personeel van den Smyrna spoorweg. Het aantal slacht offers wordt op 200 geschat. Daarenboven zijn er nog 50 ernstig gewonden. Alle ma teriaal is vernield en de gebouwen zijn afgebrand. De vreemde consuls te Smyrna zijn naar de plaats van het bloedbad vertrokken. Er zijn nog slechts weinig vermoedelijke schuldigen gevat. uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd Unter dem Doppeladler, marsch. Wagner Ouverture Zampa, Herold. Mühle im Schwarswald, Idylle. Eilenberg. Grande fantaisie Faust Gounod.° Uit Havana wordt geméld, dat de geldnood van Spanje zoo groot is, dat de troepen drie maanden soldij te vorderen hebben. Het gerucht nopens de vredeson derhandelingen wordt als ongegrond be schouwd; de Cubanen wijzen elke gedeeltelijke genoegdoening af en willen hun algeheele onafhankelijkheid. Daar het regenseizoen in getreden is. valt er voor de maand November aan geen offensief optreden te denken. Het blijkt geen Duitsch officier Krause, maar een onder-officier van dien naam te zijn, die te Nanking, bij gelegenheid van een oploop, niet gedood is, maar slechts gewond. Men bracht hem een messteek toe, maar niet levensgevaarlijk; ook een paar Chineesche soldaten, die hij dril ie, werden gewond. De daders waren „oude" soldaten, die niet velen konden, dat de „nieuwe" hun exercitie-terrein in beslag namen. Ondanks eene proclamatie van den Gou verneur heeft den 4den 1. 1. eene nieuwe botsing plaats gevonden. De commandant van het Duitsch eskader is tot handelend optreden gereed. Uit Muncheu wordt gemeld dat de Beier- sche regeering stappen zal doen om den slechten indruk, die door het incident van Moskou te Berlijn opgewekt kan zijn, uit te wisschen. De rede van prins Ludwig zal als een geheele persoonlijke, eu uit staatkundig oogpunt onbelangwekkende toespraak voor gesteld worden. Daar verscheidene getuigen nog niet aange komen zijn, is het proces Baratieri twee dagen verdaagd. In militaire kringen gelooft men niet, dat generaal Baratieri veroordeeld kan worden. De nederlaag is voornamelijk te wijten aan den uitslag der colonne-Albertoni, die te ver vooruitgerukt is. Zeer treffend was het getuigenis van kolonel Stevani. Hij heeft o. a. den reeds door vijanden omsingelden generaal Baratieri uit het krijgsgewoel laten ontzetten door veertig bersaglieri. Baratieri werd gered, doch alle veertig man vielen. Menelik heeft nu, van Sjoa uit, zich bij proclamatie bereid verklaard om de Italiaan sche gevangenen in vrijheid te stellen, doch dan moet zijn onafhankelijkheid schriftelijk worden erkend hij van zijn kant zal eerbie digen de grenslijn Mareb—Balesa zonder den dervischen eenige hulp te verleenen tegen de Italianen en Engelschen. Koning Menelik wil zich geheel wijden aan de politieke ontwikkeling van zijn rijk- wat heel verstandig is. Bij de behandeling der begrooting van eeredienst verklaarde di Rudini in de Itali aansche Kamer, at de regeering aan geen transigeeren tegenovor de geestelijke macht De correspondent der N.R.Ct. schrijft Voor ik eindig, voel ik me verplicht nog eens terug te komen op de afschuwelijke geschiedenis van de ramp op 't Chodynskoje veld. Ik z il niet meer van die vreeselijke bijzonderheden opnoemen, hoe en wat die arme ongelukkigen daar geleden hebben; roaar ik wilde er op wijzen dat men nu waar schijnlijk de ware oorzaak en de indirecte aanleiding tot^ de ramp op het spoor is. Waarschijnlijk is alles voortgesproten uit een groote misdaad, en om die te bemantelen, heeft men naar middelen gegrepen die de aanleiding werden tot groot ongeluk. Een commissie van onderzoek heeft nl. opmetingen gedaan in de kiosken van waar uit de 450,000 pakjes met kroezen verdeeld zouden worden, en nu is gebleken dat in elke kiosk met den besten wil op zijn hoogst 1000 stuks geborgen konden worden. Er waren 100 huisjes, en dus zou men tot een getal van 100.000 pakjes komen, met 100 000 kroezen. Nu wordt vermoed dat de ontbrekende pakjes hetzij niet waren geleverd, heizij elders verkocht; maar zeer zeker is dat zij er niet waren. Had nu de uitdeeling kalm haar beloop gehad, dan was zeer zeker dit bedrog dadelijk gemerkt; en nu moet de feestcommissie, om aan t gevaar van ontdekking te ontsnappen, de artélsjtsjiks bevolen hebben te beginuen met brood en kroezen onder de menigte te werpen. Zoodoende zou een verwarring ont staan, waarin waarschijnlijk het volk zich op de kiosken zou werpen, en alles plunderen; en 't zou onmogelijk geweest zijn, dan na te gaan of er werkelijk 45U.000 stuks onder het volk waren uitgedeeld. Door den slechten toestand van het terrein had deze list zulke treurige gevolgen. Met het bier, dat aan het volk zou worden gegeven, moet dezelfde smerige geschiedenis zijn. Het volk dat op het terrein aanwezig was om de houten tenten en kiosken af te breken, ver zekert dat er door de commissie ter regeling van het volksfeest op een schandelijke manier gestolen is. Naast een vol vat zouden telkens twee leege vaten in de bierhuisjes gestaan hebben, en vroeg in den morgen, vóór het volk in te grooten getale bij het bier kwam, moeten als moezjiks verkleede bierbrouwers van de fabriek vele vaten, vooral de leege, vernield hebben om het te doen voorkomen alsof het volk daar reeds alles had leegge dronken. Poen Dinsdag de keizer over hel veld naar het kamp reed, werden, op bevel der feestcommissie, die nu ook voor 't atbreken der kramen en tenten zorgt, de leege vaten op een hoop naar den weg getransporteerd waarlangs de keizer rijden moest, opdat hij zich zou verbazen over de hoeveelheid. Zulke vertooningen zijn hier geen zeldzaamheden. Vreemd is dat men de feestcommissie toe staat de kiosken zoo snel mogelijk af te breken, waardoor zeker veel bewijzen voor het onder zoek verloren gaan. De bevoegde macht moet reeds van de zaak in kennis gesteld ziin, en naar ik hoor weet de adjudant des keizers ook reeds van de geschiedenis. Of het echter gelukken zal nu, nadat zooveel op het terrein juist op die plaats voor den grond geworpen en afgebroken is, nog te bewijzen dat de feestcommissie direct of indirect in den diefstal betrokken is geweest ■■BfJMMWW ,1 ■INI, 3 WAALWIJK. Op Zondag 14 dezer, des middags 12 WAALWIJK, 13 Juni 1896. Wout Ilrok. Wout Brok, de eigenaar der Waalwijksche Veldtent, die daar Woensdag 3 Juni door den bliksem getroffen werd, is aan de ge volgen overleden in het gasthuis alhier. Het gebruik van vreemde woorden Een der hier wonende heerenkleermakers ontving dezer dagen een briefkaart met het volgende adres Aan den Heer(volgt de naam,) CONFESSEUR Waalwijk. Stoomvaart. Naar men ons mededeelt zal de boot der nieuwe onderneming Maandag a.s. alhier voor het eerst in de haven komen. Baden. Gisteren is tegen 9 jongelui proces verbaal opgemaaktdie bezig waren in den Overik te baden. Atjek. De correspondent te Batavia van de N.R.Ct. seint onder dagteekenening van Donderdag Onze troepen zijn teruggekeerd. Lamkrah werd verbrand de bevolking vluchtte naar de bergen. Ons geheel verlies bedraagt 20 minderen. Bij het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie ontvangen het volgende van heden gedagtee- kende telegram betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh „Ernstige tuchtiging Lamkrah gisteren vol bracht, zonder belangrijk verzet. Eergisteren twee fuseliers gesneuveld en elf mindere militairen gewond." „Een operatie tegen Lamkrah was door de omstandigheden onvermijdelijk geworden. Reeds vroeger, onder generaal Van der Heyden, had Lamkrah den naam van een sterke stelling, maar men had het toen niet noodig en liet het eenvoudig liggen. Na de concentratie in 1885 was Lamkrah altijd een broeinest, waaruit de kwaadwilligen dikwijls ondernemingen tegen de stelling be raamden en uitvoerden. 't Was altijd ieders wensch om het wespen nest ui: te roeien, waut terwijl het overal in den omtrek rustig was, had men de overtui ging dat juist van Lamkrak uit het „main prang" (oorlogspel) werd beoefend, wanneer een patrouille werd beschoten oi een rooftocht werd gehouden binnen de linie. Op Atjeh zeide men altijd Er moesten nu maar eens een paar bataljons van Java komen, dan kon Lamkrah eens A faire genomen worden. Ook het Nieuws achtte het waarschijnlijk, dat het verzet hier zeer hevig zijn zou, er aan herinnerende dat het niet in het voordeel onzei troepen was, dat meu omtrent deze stelling slechts over onvoldoende gegevens kan be schikken. Intusschen de roep van onneembaarheid, die Lamkrah bij den vijand had gekregen, behóórt nu tot het verledene, daar de Lam- krakkers voor de kracht onzer wapenen moesten zwichten. Dat het verzet hier niet zoo heftig was als men meende te moeten veronderstellen, zal voor een groot deel wel een gevolg zijn van het feit, dat wij den vijand, blijkens het particuliere telegram van het Hbl. verrast hebben. Vandaar dan ook, dat onze verliezen luttel zijn en zich bepalen tot 11 of 12 ge wonden en een doode, terwijl de vijand een groot aantal dooden telt. Aan het Hbl. werd heden uit Batavia geseind „Onze zeemacht schoot Lepong in brand." Lepong ligt een paar uren ten zuiden van Kroeng Raba, aan Sumatra's Westkust, en maakt deel uit van Toekoe Oemar's gebied. Het is thans de vierdemaal, gedurende deze xAtjeh-expeditie, dat onze zeemacht Lepong tuchtigde. Zou die tuchtiging ditmaal eindelijk af doend geweest zijn Kilometerboekjes. Volgens Vooruit zou bij de spoorwegmaat schappij het voornemen bestaan om eene wijziging te brengen in de bepalingen voor het gebruik van kilometerboekjes. Tot nu toe konden de huisgenooten van den houder van een kilometerboekje daarvan gebruik maken, wanneer de houder de reis medemaak- te. In het vervolg zal deze voorwaarde ver vallen. Ook zullen personen, woonachtig in een en de zelfde inrichting, b. v. het perso neel van een hotel, een magazijn, een wees huis, enz. onderling een gemeenschappelijk boekje mogen bezigen. Zeker zal dit ten gevolge hebbendat er nog veel meer boekjes worden genomen. Thans zijn er al 40.000 geplaatst, eene waar de vertegenwoordigende van f 800.000. Rijwielbelasting. De te verwachten rijksrijwielenbelasting, Ij onderdeel der personeele belasting zal, naar I men zegt, niet zoozeer een rijwielbelasting, j dan wel een wielrijdersbelasting zijn. Het j voornemen toch schijnt te bestaan bij de wet ij vast te stellen, dat iedereen, die op den publieken weg bevonden wordt een „fiets" te berijden een belastingkaart bij zich moet hebben/ waarvoor hij een zeker bedrag, waar schijnlijk f 3, heeft betaald. Daarvoor iuoet men in ons land zijn! De Egyptische regeering heeft besloten een ingenieur naar Nederland te zenden, met het doel het in ons land gebruikelijke stelsel om de besproeiing van lager gelegen landen te regelen, nauwkeu-ig in oogenschouw te nemen en dit stelsel op de aan de Middel- landsche zee grenzende delta-districten van Egypte in toepassing te brengen. Zooals be kend is, heeft men sinds geruimen tijd ver schillende methodes gevolgd om lage delta's welke door overtollig water voor den landbouw ongeschikt zijn, droog te maken. Deze ver- eischten evenwel veel moeite en arbeid van de zijde der landbouwers en de regeering is van meening, dat het Nederlandsche stelsel van besproeiing groote voordeelen zal ople veren. De heer Webb, de tegenwoordige inspecteur generaal der besproeiingswerken in Opper Egypte, is door het departemeut van publieke werken met 't bedoelde onder zoek belast en zal in den loop van dezen zomer naar Nederland vertrekken. Een galant heer 1 oen Donderdagmorgen de sneltrein van Vlissingen naar Oberhausen te Bokstel aan kwam, wilde een Duitsche dame uitstappen om iets te gebruiken en kwam tot de onaan gename ontdekking, dat haar portemonnaie was verdwenen met f 120.— Zij had van Vlissingen tot Bokstel in gezelschap gereisd met een heer, die haar behulpzaam was ge weest bij het uitstappen. Alle pogingen door den stationschef bleven zonder resultaat en de dame moest zonder geld haar reis naar Hamburg voortzetten. Utrechtsckc Studentenfeesten! De gemeenteraad van Utrecht heeft f 1000 beschikbaar gesteld voor de verlichting van de openbare gebouwen op den dag der Maskerade. Door de bewoners van het Oudkerkhof wordt een gezamenlijke dagversiering aange bracht en deze breede straat in een Ooster- schen hof herschapen. De Schouten- en Bakkerstraten, een deel der Choorstraat en een gedeelte der Oudegracht-Tolsteegzijde worden door de bewoners gezamenlijk ver sierd en geilluraiueerd. Ook de Oranjebuurten zullen niet achterblijven. De openbare gebouwen worden van bloem- versieringen voorzien, en ook de woningen der hoofdpersonen in den stoet zullen op eigenaardige wijze van het feest getuigen. Met het tournooiveld vordert men uitne mend; de geheele ruimte van 't sportterrein waarop het „coucours hippique" gegeven werd, is voor het steekspel ingericht en om zoomd met amphitgeatersgewijs aangebrachte tribunes, welke een reuzen-aantal personen zullen kunnen bevatten. Het terrein, waar de kampstrijd gehouden wordt, is van dat, waar de stoet zich opstelt, gescheiden door een ouden wal, in het midden een breede poort met toren, ingericht als Oud-Holland en Oud Antwerpen. De kampstrijders worden den avond voor het steekspel in de stad door een heraut van Maximiliaan ingedaagd. Het steekspel wordt gehouden Woensdag 24 Juni, ongeveer 2 uren (toegang tot de overdekte tribune, le rang f 7,50 en tot het open amphitheater 2e rang f 5) en wordt Vrijdag daarop tegen zeer verminderde prijzen (f 1, f 0.50 en f 0.25) herhaald. De feestcommissie heeft, behalve met een Italiaansch korps, geen coutracteu aangegaan met buitenlandsche mnziekgezelschappen; naast het Amsterdamsche Concertgebouw orkest van Mengelberg en de gren. en jagers zullen zich onderscheidene stafmuziekcorpsen doen hooren. De lustrum-feestmarsch is dit jaar van den heer Bern. J. A. Rehl, kapel meester van het 2e reg. infanterie te 'sBosch. De matinée's zijn door de andere middag feestelijkheden bepaald op Donderdag en Zaterdag. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de Maskerade comm. te Utrecht de uitnoodiging van het bestuur van den „Cercle Equestre" om te Maastricht eene uitvoering van het tournooispel te geven heeft aangenomen. Die feesten zullen vermoedelijk gegeven worden op 4, 5 en 6 Jnli. Onweder. Tijdens het onweder, dat Woensdag over Tilburg losbrak, sloeg de bliksem in een woning in de Korte Schijfstraat, waar hij schade aanrichtte, alsmede in een woning op de Varkensmarkt. Onder de gemeente Goirle werd eene schuur getroffen, die afbrandde. Dusscn, 9 Juni Heden werd alhier in den Hilsche Polder, eene koe door den bliksem doodelijk getroffen. BAARDWIJK. GEBOREN Gijsbertus Adrianus z. van Cornelis Adrianus van de Leur en Johanna Maas Anna Maria d. van Adrianus Johannes Fooij en Wilhelmina Kools.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2