Italië. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. V kastje waarin zich de plaat bevindt dicht, zij dringen door 't hout heen. Om een photo graphic met X stralen te nemen heeft men weinig noodig. Zelfs geen Camera en kan 't geschieden in eene gewoon verlichte kamer. Men plaatst de toestel die de X stralen moet voortbrengen loodrecht tegenover hettepho- tografeeren toestel op een afstand van D/2 tot 2 handbreedten en daarachter 't kastje met de plaat. De stelling der toestel moet zoodanig zijn, dat 't einde, waar de positieve electriciteit optreedt, naar 't voorwerp is toe gekeerd waar de negatieve optreedt dan aan 't andere einde. Bij 't doorvoeren van de electrische stroom, die zeer sterk moet wezen, toont 't optreden der X stralen zich allereerst doordat aan de kathode zijde groene stralen optreden. Hoelang 't object aan die stralen moet worden blootgesteld, hangt af van de sterkte der stralen en de dichtheid van 't voorwerp. Zoo was voor de hand noodig 1 a 2 uur, echter voor eene sleutel die in een lederen portemonnaie was opgesloten, slechts 20 a 25 minuten. Na de blootstelling aan de X stralen worden ze even als gewone platen in de donkere kamer behandeld en leveren evenals deze negatieve beelden. De positieve beelden die men later maakt zijn schaduwbeelden en is de verhouding der grootte niet juist door de schuins invallende stralen. Een verschil met de gewone photographie is nog dit, dat'men de X stralen niet zooals de gewone lichtstralen door een lens kan ver zamelen daar zij niet gebroken kunnen wor den. Van de vele proeven die op 't men- schelijk lichaam zijn genomen wil ik maar een paar vermelden. Zoo was te Berlijn bij n gebroken onderarm die reeds heelende aS, duidelijk de plaats der breuk waartene- ïen en kon men zelfs zien, dat op de plaats e beenderen wederzijds een weinig waren erschoven. Zoo prof. Pernet te Zurich toonde een arm waarin men duidelijk behalve de beenderen ook een arterie met hare vertak kingen kon zien verloopen; in een kinderhaud kon men in de beenderen duidelijk de ver kalkte deelen herkennen. Prof. Neusser toonde zijn leerlingen hoe met de X stralen diagnose van gal- en blaassleenen gemaakt kon wor den etc. Ook voor handel en nijverheid kunnen de X stralen van belang worden; zoo werd in een halssnoer van paarlen aangetoond dat alleen de uiterst gelegenen echt waren de andere valsch. De eersten gaven een donker beeld de laatsten een helder. Voor 't algemeen gebruik der X stralen is nog een groote hinderpaal n.l. de prijs van f 600; eene eerste schrede echter en van groot belang uit financieel oogpunt is reeds gedaan door Erneckeaan wien 't namelijk gelukt is onder zekere voorwaarden ook met de Geisslersche buis X straleu te voorschijn te roepen. Hebben wii met een enkel woord iets gezegd omtrent de wijze van ontstaan en het nut der X stralen thans rest de vraag te beantwoorden: Wat zijn X stralen? Hier staat men echter stil. Het ontstaan aan de kathode doet verwantschap veronderstellen met de kathode stralen deze laatsten echter brengen eene afwijking van de magneetnaald teweeg zulks doen de X stralen niet. Met lichtstralen hebben zij de overeenkomst dat zij chemisch inwerken op de photographie platen zij ver schillen echter hierin dat zij niet breekbaar zijn. Wij zien hierin overeenkomst en ver schil maar geen gelijkheid. Aangenomen is door allen, dat de werking die zij uitoefenen door trilling der wereld aether ontstaat even als de gewone lichtindruk, maar of de theorie, door sommigen opgesteldwaar is dat wij hier met longitudinale trillingen te doen Misschien was er in dien tijd wel een komen opdagen en Louis wilde daarvan eens poolshoogte gaan nemen. Hij dacht eenmaal daar zijnde, wel op de een of andere wijze van dat oude slot partij te kunnen trekken, dat toch meer dan '100.000 francs van opbouwen gekost had. Drie dagen later op een mooien Octoberavond kwam hij in Tarascon aan. Hij vergewiste zich, dat het kasteel nog steeds zijn eigendom was en den volgenden morgen was hij reeds vroeg op weg naar Clameran. Wat was alles in die vijfentwintig jaar sedert hij het ouderlijk huis had verlaten veranderd. Nauwelijks herkende hij die streek, waar hij geboren was, dien weg, dien hij in jeugd zoo dikwijls bewandeld had. l)it maakte op hem, die al zooveel vreemde avonturen gehad had, zoo een onaangenamer, in druk, dat hij een oogenblik in beraad nam, om terug te keeren. Dat hij zijn weg toch vervolgde, kwam door dat een geheime stem hem hoop en moed in sprak, alsof hij aan het eind van dien weg een nieuw leven en den door hem zoo vurig ver langden rijkdom zou vinden. Hoe verder hij kwam, hoe minder die veran deringen hem opvielen, hij herkende zijn land weer. Weldra zag hij tusschen de boomen den toren van het dorpje Clameran schemeren, daar het dorp zelf tegen de helling van een met olijf- boomen beplanten berg lag. ijkende de eerste huizen, de loods vaD den hoefsmid, met den vijgeboom, die langs het dak geleid was, de pastorie en verderop de her berg, waar hij vroeger met zijn broer biljart placht te spelen. In weerwil van zijn afkeer van voorgevoelens, maakte toch een hevige ontroering zich van hem meester. Onwillekeurig keerden ziju gedachten tot het verledene terug. Toen had hij zich het leven als een droom voorgesteld, waarin aan ieder verlangen wordt voldaan. En nu kwam hij verwelkt, afgemat, van de werkelijkheid wal gend terug, nadat hij den beker der schande tot op den bodem geledigd had, van eer en geld be roofd. Hij haa niets meer te verwachten of te verliezen. En de weinige bewoners van het dorp die hij ontmoette stonden stil, om dien vreem deling na te zien. De deur van Saint Jean's huisje stond open. hebben in plaats van zooals bij gewoon licht met transversale zal de t jd moeten leeren. 't Zijn slechts hypothesen. Zeker is echter dat de wetenschap in deze belangrijke zaak niet zal rusten alvorens zij ook den aard, de natuur der stralen heeft vastgesteld en op nieuw waar blijkt het, dat tusschen hemel en aarde vele zaken bestaan, waarvan 'ons ver stand zich nog geen begrip kan vormen. N. G. O. De Fransche begrootings-commissie heeft, in eene zeer slecht bezochte vergadering, met 15 stemmen tegen l in beginsel zich verklaard voor het heften eener belasting van de Fran sche rente. Onder de bestrijders vindt men in de voor ste rij den schrijver d'Haussonville, die met nadruk tegen de nieuwe belasting waarschuwt en met grooten aandrang de aandacht vestigt op de te verwachten treurige gevolgen vóoral voor tal van weldadigheidsvereenigingen, wel ker inkomen onder de opeenvolgende conver- sien toch reeds zooveel geleden heett. De Londensche correspondent van de Leeds Mercury verneemt uit vertrouwbare bron, dat op Cuba spoedig een wapenstilstand zal intreden. Spanje heeft genoeg van den strijd, welke het noch voordeel noch rijkdom heeft aangebracht. De Spaansche regeering weet niet, hoe ze den opstand zal onder drukken, terwijl de uitgaven Spanje ruineeren. De koningin-regentes wendt haar persoonlijken invloed aan om de staatslieden van verschil lende richtingen voor een politiek van ver zoening te winnen. Den 18den Juni zal in den Duitschen Rijksdag de behandeling van het burgelijk wetboek in tweede lezing beginnen. Het gou vernement hoopt, dat de eindstemming in het begin van Juli kan plaatshebben. De linker zijde en de socialisten zullen met alle midde len trachten de behandeling, die huns inziens met overhaasting geschiedt, te vertragen. De Italiaansche Senaat heeft met 70 tegen 36 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot reorganisatie van het leger. In de eerste elf maanden van het loopende financieele jaar hebben de Staatsonvangsteu die van hetzelfde t'jdperk des vorigen jaars met 31 millioen Lire en de raming met ruim 7 millioen overtroffen. Generaal Baratieri is door den krijgsraad te Massowah vrijgesproken, maar slechts bij staking van stemmen. Deindruk is algemeen, dat men den Generaal niet heeft willen straffen, omdat de hoofdschuldigen ongestraft moeten blijven.Alleen de Crispiaansche bladen hebben dan ook aanmerkingen. De vrijspraak van den generaal is trouwens zijdelings eene veroordeeliug van hen, op wier last hij han delde. Op Creta moeten door Turksche soldaten laatstelijk weer twintig dorpen zijn verwoest. Bij de Porte is daar, als naar gewoonte, niets van bekend. Althans zij ontkent het. Ook het ontheiligen der Christen-kerken wordt tegengesprokeu. Presiaent Kruger heeft Zaterdag een deputatie van de burgemeesters der steden van Zuid Afrika ontvangen, die hem kwamen bedanken voor zijn goedertierenheid jegens de leden van het Hervormingscomité. Louis de Clameran ging binnen en toen hij in de keuken niemand zag, riep hij luid dat er een bezoeker was. Een oogenblikje, antwoordde een stem en weldra verscheen een man van ongeveer veertig jaar met glimlachend, eerlijk uiterlijk, die ver wonderd was, een vreemde bij zich te zien. Is er iets van uw dienst, mijnheer? vroeg hij. Woont hier niet Saint Jean, de vroegere kamerdienaar van den markies de Clameran Mijn vader is sedert vijf jaar dood, ant woordde de man treurig. Dit nieuws deed Louis onaangenaam aan, alsof die grijsaard, dien hij gedacht had te vinden, hem een deel zijner jeugd had kunnen terugge ven. Hij zuchtte even en zei toen Ik ben de markies de Clameran. Bij het vernemen van die woorden riep de man vol vreugde uit: U zijt mijnheer de markies, uHij vatte Louis' handen en deze met onderdanige genegen heid drukkend, vervolgde hij Ach, als mijn arme vader nog leefde, wat zou hij gelukkig zijn. Zijn laatste woorden waren voor zijn heer bestemd, mijnheer de markies. Hoe heett hij er over getreurd, nooit iets van u gehoord te hebben. Hij leeft niet meer, de arme man, maar ik zijn zoon behoor u toe, als hij zeil. U bij mijl Welk geluk! O, wat zal mijn vrouw, die ik zoo dikwijls van de Clamerans verhaalde, gelukkig zijn, en tegelijkertijd liep hij naar buiten, luid roepende Toinette, Toinette, kom eens gauw hier. Die hartelijke ongekunstelde ontvangst had Louis zeer bewogen. Het was reeds zoo lang geleden, dat hij de uiting eener oprechte genegen heid gehoord had, dat de hand van een oprecht vriend de zijne had gedrukt. Maar reeds kwam er een mooie, jonge vrouw binnen met een don kere gelaatskleur en groote zwarte oogen. Zij was verlegen en bloosde en werd door haar man meer voortgetrokken dan zij liep. Hier is mijn vrouw, mijnheer de markies zei hij. Ik heb haar den tijd niet gegeven, zich netjes te kleeden. Antoinette dat is mijnheer de markies. De jonge vrouw was verlegen, niet wetende wat te zeggen, bood zij hem haar hand aan, waarop Louis een kus drukte. Mijnheer zal dadelijk de kinderen zien, ik Kruger antwoordde, terwijl hij op een groo ten Bijbel wees »Mijn eenige autoriteit en gids is de Bijbel geweestdat boek heeft mij den weg gewezen, dien ik had te volgen. Men moet niet vergeten, dat de burgers al de lasten van den inval hebben moeten dragen, maar de Afrikaandèrs weten te vergeven in de ure der overwinning." Kruger vroeg wat men wel moest zeggen van den mau, die den strijd had uitgelokt, die het geheele schandaal had veroorzaakt en toch nog steeds in vrijheid verkeerde, buiten alle straf. Na het eindigen der rede werden door de deputatie drie hoera's aangeheven voor Kruger en de regeering en drie voor mevrouw Kruger. De democraten van den staat New-York hebben president Cleveland gelukgewenscht met zijn vaderlandslievende en beleidvolle regeering en er bijgevoegd, dat zij in 't bijzon der erkeutelijk waren voor zijn moedige en tijdige boodschap betreffende de Venezolaan- sche questie. De Times-correspondent, die de beteeke- nis van deze manifestatie commenteert, besluit zijn artikel met de woorden Vermont is het sein voor een gevaar en ik moet helaas zeggen, dat er verschillende gronden zijn, die de conclusie wettigen, dat het gevaar niet alleen bestaat, doch dreigender wordt. Volgens de Indépeudance Beige zal een Italiaansch hoofdambtenaar dezer dagen te Parijs komen om de onderhandelingen over een handelsverdrag tuschen Frankrijk en Italië te hervatten. De begrafenis van Jules Simon, Zat er-y dag om 11 uur begonnen en te half drie geëindigd, is eene zeer indrukwekkende plechtigheid geweest. Vooral de dienst in de Madeleinekerk, waarbij door de voornaamste zangers der opera werd medegewerkt, was treffend en schoon. De president der republiek had zich daarbij laten vertegenwoordigen. Aanwezig waren voorts alle ministers, vele leden van het corps diplomatique, afgevaar digden, senatoren, academieleden en een aantal belangstellenden. Bij de overbrenging van het overschot naar het Montmartre kerkhof lagen op de kist, behalve de krans der weduwe, die er in de kerk alleen op was geplaatst geweest, o.a. de krans der regeering, die van den Duitschen keizer, van mevrouw Carnot en van de académie Francaise. Twee andere rijtuigen met bloemen volgden. Aan de groeve werden verscheidene rede voeringen gehouden. De Normandische af gevaardigde Christophle voegde er nog een hartelijk woord bij uit naam der Bretagners. De beide zonen van Jules Simon dankten de sprekers met eenen handdruk. Den volgenden dag, Zondag, was 't weer rennen om den grand prix te Longchamp. Daar was president Faure in persoon aan wezig. Hij reed met de vier en een fraai opgetuigden voorrijder en werd levendig toe gejuicht. Prins Victor Napoleon heeft aan gene raal du Barail een brief geschreven, waarin hij de geruchten tegenspreekt, dat hij van plan zou zijn tegen geldelijke vergoeding afstand te doen van zijn aanspraken op den Franschen troon. Zoowel Cassagnac in de zal ze uit school halen, zei Joseph. De man en de vrouw maakten zich nu tege lijkertijd van den markies meester. Hij had toch zeker honger na die lange wan deling, misschien wilde hij in afwachting van het ontbijt een glas wijn nemen, want hij zou hun nu zeker de eer aandoen het ontbijt bij hen te gebruiken, niet waar? Joseph daalde daarop naar den kelder, terwijl Antoinette in haar tuin de grootste kip slachtte. In minder dan geen tijd was alles gereed en zat Louis midden in de keuken voor de tafel, die met alles beladen was, wat zij hadden kunnen ereed maken, door Joseph en zijn vrouw be iend, die hem alle oplettendheid bewezen. De kinderen waren uit school gekomen. Toen zij Louis, die hen kuste, zagen, bleven zij onbe weeglijk en eerbiedig in een hoekje staan, met groote verwonderde oogen naar hem kijkend. Het groote nieuws had zich reeds in het dorp verspreid eu daar de deur openstond kwamen ieder oogenblik menschen den markies begroeten. Herkent mijnheer mij niet? Ik ben die en die. De oude markies hield veel van mij, zei een grijsaard. YVeet u nog, vroeg een ander, hoe u mij vroeger uw geweren hebt geleend, om op de jacht te gaan Duizend herinneringen, die hem ontgaan waren, werden weer bij Louis wakker, hij vond de onschuldige frischheid zijner jeugd terug. Er was dus niets van de stormen van zijn leven, van zijn slechte daden tot de nederige Hhoneoevers doorgedrongen. Hij, de overal verjaagde avonturier, de held uit de speelhuizen, de handlanger der Londensche schurken, genoot bij die blijken van genegenheid voor de familie de Clameran, en het kwam hem voor, alsof hij daardoor gedeeltelijk in zijn eer hersteld was. O. als hij op dat oogenblik slechts een vierde van ziju verkwiste erfenis gehad had, met welk een pleizier had hij zich dan in het dorpje ge vestigd, om er zijn dagen in vrede te eindigen, maar die rust na zooveel opwinding, die veilige haven na al die schipbreuken, werd hem ontzegd. Hij bezat niets, waarvan moest hij dus leven. Wordt vervolgd. Autorité als Cuneo d'Ornano in de Petit Caporal, keuren dit schrijven goed. Het aantal personeD, dat thans in verband met den dynamietaanslag in hechtenis is genomen, bedraagt reeds 150 ongeveer. De daders zijn echter nog niet ontdekt. Er rust steeds groote verdenking op den gewonden mulat. Te Villagarcia is een anarchist aan boord van een vaartuig gearresteerdhij wordt verdacht bij clen aanslag te Barcelona betrokken te zijn. Het opperste gerechtshof heeft uitge maakt, dat Campos geeu strafbare daad beging toen hij de uitdaging van Borrero aannam. In den nacht van Zondag op Maandag zouden te Havana weer twee dynaraietpatro- nen ontploft zijn zonder slachtoffers te maken; men schrijft deze aanslagen natuurlijk aan de separatisten toe. De Bermuda moet weer naar Cuba vertrokken ziju met ammunitie, dynamiet en 100 man. De krijgsoperatien op Cuba zijn voor het oogenblik gestaakt, wegens de hevige regens. De rechter van het politie-gerechtshof in Bow Street heeft Jameson Willoughby, Coventry, Grey en de twee White's verwezen naar de assises en de overige gedaagden in vrijheid laten stellen. Jameson en de overigen zijn vrijgelaten tegen een waarborg van tweeduizeud pond per hoofd, en bovendien nog een persoonlij ken borgtocht van duizend pond. De Egyptische regeering is in appel geko men van het vonnis der gemengde rechtbank, waarbij ze veroordeeld werd 3 50.000 pond sterling, die aan het reservefonds der Egyp- 311 -:Ji£ schuldkas ontrokken zijn, te restitu- ec*c- L bet Engelsch lagerhuis heeft de r-f-iselify van de schatkist, sir Hicks-Beach, bog een 1 ge verklaringen omtrent deze schuld kasquaestie afgelegd. Hangende het hooger beroep van de uitspraak der gemengde rechtbank te Kairo, zeide Hicks-Beach, is het met noodig voor de onkosten der operatien in Soedan andere fondsen te vinden dan het voorschot uit de Egyptische reserve. De regeering overweegt de vraag, of ze het par lement moet uitnoodigen Egypte te helpen in het bestrijden dier onkosten. Ze heeft alle hoop dat de beslissing van de gemengde rechtbank in hooger beroep zal vernietigd worden. De Egyptische uitgaven worden be taald uit de Egyptische fondsen, die niet beperkt zijn tot het reeds voorgeschoten half millioen. Het kan echter best gebeuren, dat de uit spraak van het hof vau appel tegenvalt en dan zal zal sir Hicks-Beach, die verklaard heeft dat de kosten van de expeditie in geen geval ten laste van Engeland komen, in een netelige positie geraken De Rijksdag heeft in tweede lezing het wetsontwerp betreffende de vierde bataljons aangenomen. Het voorstel van Richter om den tweejarigen diensttijd vast te stellen bij de wet werd verworpen, nadat de nationaal liberalen, het centrum, de vrijzinnige veree- niging en de conservatieven zich er tegen verklaard hadden. Ge eraal Baratieri heeft aan een zijner vrienden te Bozen geschreven dat weinige menschen zoo zwaar belasterd zijn geworden als hij. De waarheid zou nu echter aan 't licht komen. De vrijgesprokene opperbevel hebber begeeft zich naar Arco. waar hij op zienbarende onthullingen zal doen. Rome wordt in de laatste dagen letterlijk geterroriseerd door matrozen van de Engelsche Oorlogs-Marine, die in de eeuwige stad komen passagieren, maar zich daarbij aanstellen als rechte geweldenaars. Het Romeinsch publiek blijft nog lankmoedig; maar gaat het zoo voort, dan verwacht men botsingen. Reeds moet de o\»erheid zich tot de commandanten der En gelsche schepen hebben gewend met verzoek aan de pretmakers een verstandig escorte mede te gaven. Vrijdagavond is een begin van brand ontstaan in een eerste klasse coupé van den sneltrein Milaan—Rome tusschen de stations Florence en St. Jan. In het compartiment bevonden zich o. a. de afgevaardigden Sac- chetti en Rossi. De coupé was van geen alarmsein voorzien, zoodat de machinist niet gewaarschuwd kon worden. De afgevaardigden liepen gevaar levend geroosterd te worden, toen de afgevaardigde Seali, die zich in een volgeud compartiment bevond, langs de loop plank aan de buitenzijde van den trein de locomotief wist te bereiken en den machinist waarschuwde, die daarop den trein liet stil staan. Het vuur was daarna spoedig gebluscht en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Uit Weenen wordt het bericht bevestigd, dat Nicolaas II in den loop van den zomer keizer Frans Jozef komt bezoeken. De czarina, die in belangwekkende omstandigheden ver keert, zal haar gemaal niet vergezellen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2