Nummer 55. Donderdag 9 Juli 1896. 19e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN, FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. fv Waalwtjksche en Langstraatsche Courant, .:.v' Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. INBEELDING EN HOOGMOED. Daar heerscht in onze maatschappij geen wet, die iemand verplicht om te blijven in den stand, waarin hij geboren is, hetzelfde handwerk op te vatteD, dat vader en groot vader verrichtten. En dat is gelukkig, zeer zeker! Want groote mannen zijn voortge komen uit minderen en burgerstand, en hebben hun nakroost een naam bezorgd, waarop deze fier zich mochten verheden, 't Was, omdat ze werkelijk groote gaven bezaten en een innerlijke roeping voelden om met die gaven te arbeiden voor anderen, en den lust om met volharding die gaven te ontwikkelen. En toch blijft 't waar, dat inbeelding en hoogm^ad groot is in den menschdat dik- w'u, jyföt schijnbaar geringe werk veracht en met begeerig oog wordt uitgezien naar schitterender, maar moeielijker taak; dat te groote ingenomenheid van ouders met hun kinderen maar al te dikwijls ijdel heid en hoogmoed aankweekt. Eervol en gewichtig is de stand van den ambachtsman, even zoowel als die van den geleerde of koopmanallen zijn onmisbaar in het groote huishouden der maatschappij, en, op zichzelf beschouwd, verdient ieder werkman evenveel achting als zij, die een andere betrekking bekleeden. Maar is er niet menige zoon van den ambachtsman, die, omdat hij een weinig meer weet dan vader, den neus ophaalt voor vaders eerlijk bedrijf, die meent, dat hij voor heel wat grooter dingen in de wieg gelegd is, en een werk kring kiest, die hem verplicht een ander kleed te dragen dan vader, maar terwijl hij eigenlijk veel meer geschikt zou zijn voor vaders werk. Zijn er niet vele ouders, die in plaats van goed en bedaard na te denken en an- derer welgemeenden, verstandigen raad in 44 Maar hoe, vroeg zij, onder welk voorwend sel kan ik Raoul ontvangen Niets eenvoudiger dan dat, antwoordde de Clameran, u moet hem als een bloedverwant voorstellen. En na eenige oogenblikken vervolgde hij Woont er te Saint-Remy niet een oude nicht van u, die twee dochters heeft? Ja mijn nicht Lagors. Juist dezelfde, hoe is de staat harer financies? Zij is arm, mijnheer, zeer arm. En zonder uw ondersteuning zou zij van de publieke vrijgevigheid afhangen. Mevrouw Fauvel was ten hoogste verwonderd dat de markies zoo nauwkeurig ingelicht was. Wat stamelde zij, u weet dat? Ja mevrouw, en nog veel meer. Bijvoorbeeld, dat uw man bijna niemand van uw familie kent en nauwelijks het bestaan dier nicht vermoedt. Begint u mijn plan te doorzien. Zij begreep hem langzamerhand en vroeg zich af, hoe zij hem kon tegenspreken. Ik heb het volgende gedacht. Morgen of overmorgen zult u uit Saint-Remy een brief van uw nicht ontvangen, waarin zij u de komst van haar zoon meldt en u verzoekt over hem te wa ken. Natuurlijk toont u dien brief aan uw man en eenige dagen later ontvangt hij zijn neef Raoul de Lagors, een allerliefsten jongenman, rijk, geestig, innemend, die alles zal doen om hem te behagen en hem behagen zal. Nooit mijnheer, riep mevrouw Fauvel, mijn nicht zal aan zulk een schandelijke komedie nooit willen meedoen. De markies glimlachte met zelfvoldoening. Heb ik u gezegd, vroeg hij, dat wij uwe nicht in vertrouwen zouden nemen Dat zou toch wel dienen. In de verste verte niet. De brief, dien u zult ontvangen en toonen, zal door mij aan de eerste de beste vrouw gedicteerd en door een vertrouwd persoon in Saint-Remy op de post ie winnen en op te volgen, door ijdelheid verblind, werkelijk meenen, dat hun jongen *veel te goed en veel te knap is, oui te worden wat zij zijn/ alsof iemand ooit te knap en te goed zou kunnen wezen voor eenig eerlijk werk Zijn er niet voorbeelden te over van menschen, die door eigen ijdelheid en ou derlijke dwaasheid op lateren leeftijd onge schikt blijken voor eenig handwerk en te weinig ontwikkeld voor den werkkring, dien ze kozen die alles bederven dat onder hun handen komt, en numaar helaas! te laat hun hoogmoed betreuren Zijii er niet vele dienstbaren, die zich het eenvoudig, burgerlijk kleed der dienst baarheid schamen, alsof het een verachtelijk kleed waredie meenen, dat ze eerst dan geëerd zullen worden, wanneer ze zich ook door hun kleeding verplaatsen boven den stand, waarin ze geplaatst zijn En missen deze dan niet terstond het recht om zich te beklagen over weinig verdiensten, wan neer men ziet, hoe aan kleeding en opschik zooveel geld wordt besteed Is aan dat fineer willen schijnen, dan men is^ niet dikwijls te wijten, dat wat op geen eerlijke wijze verkregen kan worden, nu genomen wordt langs andere, slechte wegen Is 't geen ijdelheid en hoogmoed, dat men tegen woordig uit den mond van velen hoort, niet, dat ze zijnwerkmeid of keukenmeid, of kindermeid, maar dat ze zijn „m betrekking'' bij die of die mevrouw of juffrouwalsof ze zich schamen als dienstbode te worden beschouwd. Schijnbaar een kleinigheid, maar een klei nigheid die teekentèn wel een groote mate van ijdelheid en inbeelding. ^Hooger, altijd hooger in eer, in aanzien, in geld," dat was de leuze van velen, die veler vertrouwen genoten, die dat vertrou- gedaan worden. Toen ik u op de verplichting wees, die uw nicht aan u had, deed ik ait om u te toonen, hoe haar eigenbelang, ons in geval van ontdekking geheimhouding zal verzekeren. Ziet u nog een; hinderpaal? Mevrouw Fauvel stond verontwaardigd op. Mijn wil, mijnheer, mijne toestemming re kent u die niet mee? Pardon, zei de markies met spottende be leefdheid, ik weet zeker, dat u u in mijn wen- schen zult voegen. Maar dat is misdaad, mijnheer, waartoe u mij dwingt, een schandelijke misdaad. Clameran was ook opgestaan. Hij zag bleek en zijn slechte hartstochten gaven hem een kwaad aardige uitdrukking. Ik geloof, zei nij met ingehouden woede dat wij het niet eens worden. U waart niet altijd zoo kiesch. Waar was die kieschheid, toen umet mijnheer Fauvel trouwde en hem niet bekende, dat u een ander beminde en hem alleen nam, om uw positie te verbeteren. Ik bezweer u, dat ik, zoo u mijn raad niet opvolgt, hem alles zal zeg gen, zoowel van vroeger, als dat u nu in het geheim geld aan Raoul gegeven eu hem bezocht hebt. Wat zal hij daarvan denken? Ik zal gehoorzamen, prevelde de ongelukkige overwonnen vrouw en acht dagen later dineerde Raoul, die nu Raoul de Lagors geworden was, bij den bankier, tusschen mevrouw Fauvel en Madeleine gezeten. XVII. Het was slechts na hevige tooneelen, dat me vrouw Fauvel, zich aao den onbuigbaren wil van den markies de Clameran onderworpen had. Alle middelen waarmee zij meendehem te kunnen vermurwen, waren afgestuit. Hij had haar zonder medelijden aan zijn voeten geknield gezien. Geen tranen of smeekredenen bewogen dat slechte hart. Hij dreigde steeds haar man en zelfs de wereld, alles te zullen vertellen. Met kloppend hart had Valentine den valschen brief uit Saint-Remy aan haar echtgenoot getoond, die haar de komst van den jongen, rijken neef meldde En nog zenuwachtiger was zij, toen zij Baoul aan de haren moest voorstellen. De bankier be groette hem met een glimlach op de lippen en reikte hem vriendelijk ae hand. Ja, zei hij, als men jong en rijk is, moet wen bitter teleurstelden enal lager en lager daalden, omdat ze voor die hooge dingen, de werkelijk allerhoogste uit het oog verloren. Op maatschappelijk en zedelijk en gods dienstig gebied wordt het woord vernomen //Vooruitaltijd vooruital hooger en hoo ger maar ook dat andere woord Tracht niet naar het hooge, maar voegt u tot het nederige Die beide woorden zijn niet met elkaar werkelijk in tegenspraak, sluiten el kaar niet uit. Wie lust heeft tot nadenken, denke daar eens over na, en hij zal bevin den, dat 't waarheid is. (R. N.) J. W. B Zondag zijn in Belgie voor het eerst sedert de invoering der nieuwe kieswet, de om de twee jaren voorgeschreven e verkiezingen gehouden voor de vernieuwing van de helf- der Kamer. Van de 152 leden moesten 77 hernieuwing van hun mandaat zoeken, 66 leden der Rechterzijde, 40 liberalen en een socialist Met eenige kans op verandering in de be staande verhouding liep de strijd vooral over de 18 zetels te Brussel, en daar is de uitslag Zondag na hardnekkigeD strijd geweest, dat de 18 aftredende clericalen in herstemming komen met de vereenigde radicalen en so cialisten. De clericalen hadden daar gemid deld 88,000 stemmen, en de radicalen en socialisten 71,500. Het zijn dus de gematigd-liberalen, die gemiddeld 40,500 stemmen verwierven, die te Brussel den doorslag moeten geven. Men verwacht evenwei herkiezing der katholieken en in dat waarschijnlijk geval zal in de partijverhoudingen in de Kamer weinig of geen verandering komen. ,mtm. Parijs wel boven Saint-Remy voortrekken. toonde zich die hartelijke ontvangst waardig. Al ontbrak hem een verfijnde opvoe ding, toch bezat hij de bijzondere gave, alles gauw aan te nemen en het ontbrekende te ver bergen. Met bijzonder talent wist hij de karakters der verschillende menschen te doorgronden, zoodat hij weldra in ieders gunst was. Na acht dagen stond hij vooral in die van mijnheer Fauvel, was intiem met Abel en Lucien en had Prosper Ber- tomy den kassier, die iederen avond bij zijn chef aan huis kwam, reeds verleid. Mevrouw Fauvel wasten gevolge van den goeden indruk, dien Raoul maakte, haast verzoend met het denkbeeld, Louis' plan gevolgd te hebben. Zij zou zich er echter maar korten tijd over ver heugen. Sedert Raouldank zij de kennissen zijner nieuwe vrienden, Abel en Lucien, met rijke jon gelui in aanraking kwam, begon hij, in plaats van zich te verbeteren, hoe langer hoe meer geld uit te geven. Hij speelde, soupeerde, vertoonde zich bij de wedrennen en het geld gleed tusschen zijn vingers als zand weg. Hij hield dus niet opzijn beschermster om geld te vragen. Eerst had zij het hem gaarne gegeven, zonder te tellen, maar mevrouw Fauvel begon te beseffen, dat zij op moest passen, niet te veel te geven. Die rijke vrouw over wier diamanten men sprak die de mooiste sieraden uit Parijs bezat leerde het ongelukkigste gebrek kennen: de nood zakelijkheid een geliefd persoon iets te moeten weigeren. Haar man rekende haar uitgaven nooit na. Den morgen na hun huwelijk had hij haar een sleutel van zijn schrijftafel gegeven en sinds dien tijd nam zij er uit, wat zij noodig had, zoowel voor het huishouden als voor haar persoonlijk gebruik. Maar daar zij altijd zeer bescheiden was geweest zoodat André er haar zelfs mee plaagde, daar zij het huishouden altijd met bijzondere zuinig heid gevoerd had, kon zij nu toch op eens veel grootere sommen gebruiken, zonder aat dit op zien zou vei wekken, Mijnheer Fauvel de vrijge- vigste raillionair had zich stellig verheugd, als zijn vrouw eens een dwaasheid begaan zou, Volgens de officieele resultaten, die zoo even bekend worden gemaakt, zal er te Antwerpen herstemming zijn tusschen de elf liberale en de elf clericale candidate!». Dit is in geen 30 jaar gebeurd. Spanje's regeering is geenszins geneigd in te gaan op de invoering van hervormingen op Cuba en Porto Rico, eerst moet de opstand bedwongen zijn. De liberalen, maarschalk Campos en de generaal Calleja meenen, dat de politieke actie kan samengaan met de militaire actie en zij heeten een streven in dezen zin voordeelig en praktisch tevens. Het rapport der commissie veroordeelt Cam pos' zienswijze volkomen, doch de minderheid heeft een contrarapport doen samenstellen door Silvela en daarin wordt een geheel hervormingsplan bloot gelegd. Zaterdagmorgen heeft te Munchen tusschen een jongen koopman uit Munchen, een re- ve officier, en een student uit Hamburg cvhel plaats gehad. De student is dood geschoten. De groote keizermanoeurres zullen, naar men weet, dit jaar plaats hebben van 8 tot 12 September, bij Görlitz en Bautzen. De vier divisien van het 5e en 6e legerkorps zullen aangevoerd worden door graaf Wal- dersee, die zijn hoofdkwartier vestigt in het dorp Hochkirch, zoo bekend geworden door de nederlaag van Frederik den Groote al daar, op 14 October 1758. Hij zal het I2e (Saksische) legercorps, uit drie divisien be staande, met nog één divisie van het 4e corps tegenover zich hebben, onder bevel van prins George van Saksen. In tegenstelling met de vroeger jaren getroffen beschikkingen is nu door den Keizer bepaald, dat de twee legerkorpsen elk zijn opperbevelhebber en staf zal behouden voor den geheelen duur der oefeningen. Er zullen weinig feestelijk- maar hij had er toch een verklaring voor kunnen eischen. En door een klein toeval zou de bankier ontdekken, hoe de uitgaven van zijn huis op eens stegen. Wat zou zij moeten antwoorden, als hij naar de oorzaak vroeg? En Raoul had in drie maanden een klein ver mogen verslonden. Had hij zich niet netjes moeten inrichten Hij bezat niets, evenmin als een schip breukeling. Hij had een paard willen hebben en een rijtuig; hoe kon zij hem iets weigeren? Daarna kwam hij eiken dag met een nieuwe gril. Als mevrouw Fauvel soms aarzelde, nam Raoul eene treurige houding aan, vulden zijn oogen zich met tranen en zij was overwonnen. Als hij berouw had, beklaagde zij hem. Hij had ook zooveel ontbeerd, zoodat zij hem ten slotte troostte en verontschuldigde. Ach, zei hij dan, wat zijn uw zoons geluk kig, zij zijn door een gouden poort het leven binnen getreden. Hun ontbreekt niets, noch de teederheid van een huisgezin, noch de achting der wereld, hun behoort de toekomst. Maar ongelukkige, wat mist ge dan, riep mevrouw Fauvel wanhopig uic. Alles 1 oppervlakkig niets, in waarheid alles. Wat zou er van mijn worden, als ik u niet had, u mijn weldoenster, mijn goede engel En in zulke oogenblikken was zij tot alles bereid. Het voorjaar naderde en zij verzocht Raoul in de buurt van haar landgoed Saint Germain te komen wonen. Zij was op tegenspraak bedacht, doch deze kwam niet. Dat voorstel scheen hem te behagen en eenigen tijd daarna zeide hij haar dat hij een kleine villa iu Vesinet had gehuurd en er zijn meubelen zou laten brengen. Zoo zal ik dan dikwijls bij u kunnen komen, vleide hij. Zij genoot te meer daar Raouls uitgaven in den laatsten tijd verminderden, tot dat hij eens naar de wedrennen ging en 2000 francs verloor. Nu, zei mijnheer Fauvel, als iemand die weet, dat zijn geldkast goed gevuld is, mama Lagors zal het wel betalen, moeders zijn nu een maal geschapen om voor hunne zonen te betalen en onbewust van de uitwerking zijner woorden op zijn vrouw, die doodsbleek werd, vervolgde hij Maak u niet ongerust, als ge geld noodig hebt, kom dan maar bij mij, ik zal het u wel leenen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1