Duitsehland. Italië. Afrika. A merika. BINNENLAND. Rusland. van den trein omsloegen en ettelijke verbrij zeld werden. Maar er zijn verscheiden ge kwetsten. LONDEN, 14 Juli. De Times ontvangt over Chania ernstig nieuws uti Retimo. Vier Turksehe dorpen zijn platgebrand. Te Chania zelf is een paniek ontstaan. Bij etn gevecht onder het volk dicht bij het Engelsch consulaat werden twee menschen gedood, en een hoop Moslemin vloog daarop de christen wijk in, maar werd gelukkig tegengehouden. Bij het ontdekken van de samenzwering te Lima heeft de politie de hand gelegd op belangrijke papieren. Onder het volk heerscht algemeene verontwaardiging over de samen zwering. BOELOEWAJO, 13 Juli. Er zijn onrustba rende berichten uit de districten Mangwe en Tati ingekomen. Talrijke troepen bewegen zich op den weg naar Tali, 25 Eng. mijl ten Zuidwesten van hier. De opstand schijnt zich naar het Zuiden, tusschen Boeloewaio en het Betsjoeanaland protectoraat uit te breiden. De Makalaka's verzamelen zich in grooten getale op de noordwestelijke grens van de Tati-concessie. Men vreest dat zij zich bij de opstandelingen in de Matoppo- heuvelen zullen voegen. Het Hof van Assises te Aken heeft Willem Ludwig, oud 20 jaren, daglooner, geboren te Vaals en langen tijd gewoond hebbende te Maastricht, ter zake van te Burtscheidt ge pleegde poging tot moord op zijne moeder, die hij door messteken zwaar verwondde, vero irdeeld tot 12 jaren tuchthuiss'rat. Te Aden is een bericht uit Sjoa ontvangen, volgens hetwelk Mcnelik zal weigeren, de Italiaansche krijgsgevangenen in vrijheid te stellen op het verzoek van het pauselijke gezantschap; hij zal de gevangenen bij zich houden totdat een vredesverdrag met Italië gesloten zal zijn. Uit Beira wordt gemeld dat de bereden infanterie, uit de Kaap daarheen gezonden met bestemming naar Rhodesia den 3en de zer is aangekomen. Bij de aankomst bleek dat de boot, die de troepen de rivier op moest brengen, gezonken, en dat de spoorweg niet gereed was. Men hoopte echter, den 6en naar Chimojo te kunnen opmarcheeren. In- tusschen werden 106 man van de Garth Castle ontscheept, om de gemeenschap van het stoomschip met den wal te verzekeren. Ee i telegram uit Salisbury, van 10 de zer, meldt dat een patrouille van 75 man onder majoor Hoste bij Charter de kraal van Marama en 17 andere kraals heeft ver nield, in weerwil van den tegenstand der opstandelingen die 15 man verloren. Fort Charter is nu van proviand voorzien en goed verschanst. In den omtrek zijn nog drie blanken ver moord. Te Boeloewajo is eene proclamatie uitgevaardigd waarin amnestie wordt beloofd aan de Matabilen-opperhoofden, die zich voor 15 Augustus onderwerpen Volgens een tele gram zijn velen tegen deze lankmoedigheid tegenover een barbaarschen vijand gekant. Zij vreezen, dat de Kaffers de goedertieren heid voor zwakheid zullen aanzien. Twee passagierstrtinen, die van tegenover gestelde richtingen op den Chicago Nort- western - spoorweg reden, zijn op elkaar geloopen. Er werden 57 personen gedood en 51 gewond. Men beweert dat de ma chinist zijn instructies vergeten had. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan on bekenden Verzonden gedurende de 2e helft van Juni: VV. v. Venrooij, Amsterdam. De politie heeft Zaterdag in een kelder woning drie geheime drukkerijen ontdekt, die in verband staau met de werkstaking. Een honderdtal personen moeten deswege aange houden zijn. Het officieele onderzoek naar de om standigheden van de ramp op het Chodins- kojeveld bij Moskou heeft tot uitkomst gehad dat verantwoordelijk verklaard zijn: generaal Wlassofsky politieprefect van Moskou; gene raal Behr, voorzitter van de commissie voor het volksfeestBudberg, een van de com missieleden, en de architect van de gebouwen waar de geschenken verdeeld moesten worden. Deze vier zullen dus gebracht worden voor een rechtbank uit den senaat, waaraan eenige personen uit verschillende standen als ge zworenen toegevoegd zullen worden. De lucifersfabriek van Dunajew te Ja- roslaw is dezer dagen totaal afgebrand. De brand ontstond door de onvoorzichtigheid van verscheidene arbeiders in de loods, waar de ontploffingsstoffen geborgen waren. Op den West-Siberischen Spoorweg is een personentrein ontspoord. De passagiers van twee waggons werden gedeeltelijk gedood, deels zwaar gewond. WAALWIJK, 15 Juli 1896. Waal wij ksebe kermis. De kermispret heeft hier haar gewoon jaarlijksch verloop en zooals altijd zijn de eerste dagen 'e drukste. Het heerlijke zo merweder werkt mede om het kermisbezoek te bevorderen en vooral de buitenconcerten trekken hiervan voordeel. Zondag was 't gedurende eenige uren van den namiddag buitengewoon vol op 't marktterrein, zoodat 't bijna onmogelijk was door de groote volks massa heen ie dringen. De verschillende in ons blad de vorige week aangekoudigde uitvoeringen van hier bestaande gezelschappen mochten zich alle in druk bezoek verheugen en hadden veel succes zooals Het concert door l'Espérance Zaterdag gegeven voor de leden der Vereeniging De Sociëteit de Gezelligheid Het concert door het fanfare-gezelschap Sophia's-Vereeniging van Loonopzand, Zon dag op den Oranje Doelen, en dat door St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien bij den heer Besier gegeven Maandag de Matinée's van Oefening en VermaakCecilia en Vreugdendal en de concerten van de schutterij-niuziek uit 's Bosch bij Besier, en door l'Espérance in den nieu wen doelentuin van Recht door Zee bij H. Appels Dinsdag, de matinée's van St Crispijn bij A. J. Gerris en van l'Espérance op de harmo niezaal der erven A. N. van Rielterwijl op 't oogenblik dat dit blad wordt algedrukt, de voorstelling van de tooneelvereeniging Vol harding in den Strijd nog in vollen gang is. Men zal ons ten goede houden, dat wij niet in bijzonderheden treden omtrent elk dezer uitvoeringen dit zou te veel plaatsruimte vragen en daarbij de lezers gaan vervelen. Wij bepalen ons dus tot de vermelding, dat ieder gezelschap naar de mate zijner krachten zich uitstekend heeft gekweten van zijne taak en zich alle moeite heeft ge geven om zijn leden en hunne dames eenige aangename uren te bezorgen. Wij wenschen alleen een kleine uitzondering te maken ten aanzien van de vreemde krachten, die hier hebben medegewerkt. En dan treffen wij in de eerste plaats aan de Sophia's Vereeniging van Loonopzand, onder directie van den heer J. Kreverdie, daartoe nitgenoodigd, wel willend een concert gaf op den Oranje Doelen. Reeds bij het festival van vorig jaar, bij gelegenheid van het feest van Oranje gegeven, trok dit gezelschap hier de algemeene aan dacht; van daar dan ook dat het concert van Zondag zeer druk bezocht was. Het programma werd uitstekend ten gehoore gebracht en viel zeer in den smaak; vooral was dit 't geval met „Fête dans les Montagues van Kiesler en Potpourri populaire No. 2 van Renaud. De stormachtige toejuichingen, welke den exe cutanten ten deel vielen, zullen hun wel bewe zen hebben hoeveel opgang hun sp 1 maakte en hoe tevreden allen waren. Zij kunnen zich dan ook overtuigd houden dat zij hier steeds welkom zullen zijn. Maandag op de matinée van Oefeuing en Vermaak verleende hare medewerking mevr. Engelen Sewingprimadonna aan de Neder- landsche opera te Amsterdam. Deze talentvolle cantatrice, die wij reeds tweemaal het genoegen hadden hier te zien optreden, had Maandag buitengewoon succes. Door haar eenvoudige, ongekunstelde en na tuurlijke voordracht, door hare sympathieke persoonlijkheid, nam zij direct het talrijke en uitgelezen auditorium voor zich inen het zingen der solo's uit Euterpe bezorgde haar luiden bijval. Na het zingen echter van Zonneliecje van Van Rennes en Muizeke van Bouwens was de geestdrift van 't publiek zoo hoog gestegen, dat aan 't applaus geen einde scheen te komen, waarom zij dan ook tot aller tevredenheid op de meest gracieuse wijze het laatste herhaalde. Maar, wat te zeggen van de prachtige voor dracht van „de Klokken* uit Lakmé? Toen de heerlijke tonen dezer aria als zilveren klokkegeklingel helder en rein door de zaal ruischtengeraakten allen zoo onder den indruk van „die Macht des Gesanges" dezer groote kunstenares, dat men een speld had kunnen hooren vallen; men durfde als 't ware niet te ademen om toch zeker niets te ver liezen van dien goddelijken zang. En toen eenmaal de aria ten einde was, duurde het eenige oogenblikkeu eer het publiek zich als 't ware aan de betoovering kon onttrekken om dan los te barsten in daverende bijvalsbe- tuigingen, die der begaafde zangeres zeker bewezen zullen hebben hoe opgetogen men was over en hoe dankbaar voor het geschon ken kunstgeuot. Zij kan er zeker van zijn dat zij hier steeds in aangename herinnering zal blijven en men haar gaarne nog meermalen hier zal zien. Waalwijks beste wenschen vergezellen haar op hare verdere kunstenaars loopbaan. De eere commissaris, de heer Zeegers, of freerde mevr. Engelen-Sewing namens de vereeniging een prachtige bouquet, welk blijk van hulde en waardeering door haar minzaam werd aanvaard. Het muziekkorps der Bossche Schutterij, onder directie van den luitenant kapelmeester Ogier, handhaafde Maandag zijn gevestigden naam op schitterende wijze, op het concert bij den heer Besier. Het programma bevatte tal van schoone, in Waalwijk geliefde num mers en alle stukken werden uiterst correct ter. gehoore gebracht en luide toegejuicht. De heer Monté op de liedertarel, Abr. de Winter op Cecilia en Nieuwenhuijzen en ge zelschap op l'Espérance kweten zich verdien stelijk van hunne taak en brachten zeer veel bij om de respectieve uitvoeringen op te vroolijken. Onder de gelegenheden om den avond prettig door te brengen staat het Thedtre des variétés ontegenzeggelijk op de eerste plaats. Er worden zeer schoone stukken opgevoerd, die tal van bezoekers trekken en groot succes hebben. Donderdag o. a. is aan de beurt Janus Tulp van Van Maurik. Het circus Markini is eveneens een druk bezoek waard. Er worden zeer sterke toeren verricht en de paardendressuur laat niets te wenschen over. Ongeregeldheden of verstoringen der orde hebben gelukkig tot nu toe niet plaats gehad. Alleen moeten wij tot ons leedwezen coustateeren, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag van een huis in de Stationstraat nabij de Spoorlijn een 14 tal ruiten zijn in geworpen. Was het gaslicht daar niet zoo betrekkelijk vroeg uitgedaan geweestde daders zouden het waaischijnlijk niet gewaagd hebben. Dat vroeg uitdraaien der gaslantaars heeft wel iets van een „économie de bouts de chan- delles." Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten hebben in hunne vergadering van gisteren, waarin 56 leden tegenwoordig waren, herkozen tot leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal Jhr. mr. J. B A. J. M. Verheijente Loou- opzand me. 41 stemmen, W. Merkelbach te Breda met 48 van de 55 en 56 geldig uitgebrachte stemmen. Aanranding. Maandag ochtend is alhier door de mare chaussee gevankelijk binnengebracht en later ter beschikking van deu officier van justitie naar 's Bosch vervoerd een colporteur van de Avondster, die zich te Loonopzand ophield. Hij wordt verdacht Zondagavond eene aan randing te hebben gepleegd op raej. N., verloskundige te Kaatsheuvel. Zij was bij de keel gegrepen en op den grond geworpen. Op haar hulpgeroep kwam gelukkig ontzet opdagen en nam de aanrander de vlucht, 's Nachts werd hij van zijn bed gelicht en gearresteerd. Benoemingen Bij kon. besluit zijn benoemd in 't bestuur van den Zuid-Hollandschen polder ouder Dussen, tot dijkgraaf A. H. van Honsewijk, tot heemraden R. J. Stael en A. B. van de Koppel en tot secretaris-penningmeester A. van de Koppel; tot gezworen van den Au- gustapolder G. van Loon; beide in de prov. Noordbrabant. Droevig uiteinde. Uit Tilburg meldt men aangaande het droevig ongeluk, den heer Broexs Smulders overkomen, het volgende: Genoemde heer was reeds om 4 uur des morgens naar het terrein der prise d'eau gegaan, op een uur afstand van de stad, om het water in een der door hemzelf geleverde Nor- tonputten te peilen. Hiertoe klom hij, naar men vermoedt, op den rand dier buis één M. boven deu beganen grond en moet toen van den rand gegleden en rechtop in de buis gezakt zijn. Toen hij eenige uren na zijn vertrek nog niet terug was, werd men ongerust, en na eenigen tijd zoekens werd zijn lijk in den put gevonden. De heer B. was de door ons geheele land bekende aanlegger van Norton putten, een werkzaam en ondernemend man, die de al gemeene achting genoot. Ongesloten overweg. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist van trein 13 is Maandag morgen aan deu spoor-overweg te Rozendaal een groot ongeluk voorkomen. De mailtrein uit Vlissingen reed 't station binnen, doch de afsluitboomen stonden open en verscheidene personen passeerden den overweg. De machinist remde met kracht, doch de afstand was te klein en ieder dacht niet an ders of verscheiden persoueu werden overre den. Gelukkig veroorzaa' te het remmen een kleine vertraging, waardoor de personen nog juist den tijd hadden vlak voor de locomotief uit te wijken. Zonder remmen waren minstens vier personen overreden geweest. Allen waren dan ook erg verschrokken. De wachter, belast met het sluiten der boomen, heeft echter geen schuld aan het verzuim. Hij kon den mailtrein niet zien aankomen, doordien een vertrekkende goe derentrein hem het uitzicht belette. Brand. Verleden Zaterdag namiddag is te Besoijen afgebrand een schuurtje staande achter het woonhuis van den slager W. KI. de Gr.; zes varkens kwamen in de vlammen om. Te Osch ontstond Zondag namiddag brand ten huize van den landbouwer A. v. d. Pas aan den Ooienschenweg, die zoo snel toenam, dat het perceel met twee overliggende wo ningen een prooi der vlammen werd. Een groot gedeelte van den inboedel, waaronder eene koe, is mede verbrand. Wegens gebrek aan water kon de brandweer slechts het vierde huis, dat reeds aangetast was,behouden. Bloedig drama. De herbergier Kuipers, aan de Bek te Heerlen (Limburg), werd sinds eenigen tijd herhaaldelijk lastig gevallen en gedreigd door de twee gebr. Crombach, uit Vruschemich, waarvan K. de politie in kennis had gesteld, Zaterdagavond kwamen de beide broeders wederom ten huize van K. en het duurde niet lang, of men werd handgemeen, waarbij K. en zijne vrouw een dracht stokslagen ontvingen en. aan de vrouw ook een messteek werd toegebracht. De man, die door een achterdeur in den tuin was gedreven, werd daar wederom door de woedende broeders met stokken geslagen en op den grond geworpen. Eerst toen ge lukte het K. een geladen pistool, dat hij bij zich droeg, te voorschijn te halen, waarmede hij een der onverlaten bout portant dood schoot, waarna een tweede schot den ander lichtelijk vei wondde. Zondag is de justitie uit Maastricht aange komen, tot het instellen van een onderzoek. De gedoode aanvaller was in een betrekke lijk kort tijdsverloop reeds 14maal gevonnisd. Maastriehtsche feesten. Ofschoon de Maastriehtsche feesten uit stekend geslaagd mogen heeten, is daarbij Hij nam er een zakboekje uit en doorliep het, halfluid de namen opnoemend, die er in stonden. Wacht eens even, zei hij, op den 22n, neen het was later, aha, hier is het: Clamaran,Gaston, hij heet Gaston. Ditmaal verschrok Louis niet, hij had den tijd gehad, zich voor te bereiden en genoeg moed op te doen, om iederen slag af te weren. Gaston, zei hij onverschillig, dan weet ik het. Die lieer moet de zoon zijn van een zuster van mijn vader, wiens man in Havana woonde. Naar Frankrijk teruggekeerd, zal hij eenvoudig den naam zijner moeder aangenomen hebben, die deftiger klinkt, dan dien van zijn vader, die als ik mij goed herinner, Moirot of Boirot heette. De bankier had zijn zakboekje op het buffet neergelegd en zei Boirot of Clameran, hetzelfde, binnenkort zal ik u met hem laten dineeren. Van de 400,000 francs, die ik voor hem moet ontvangen, moet hij er slechts 100,000 hebben en verzoekt mij de rest voor hem tebewaren. Hij is dus van plan naar Parijs te komen. Ik ben nieuwsgierig, hem te leeren kennen. Men sprak weldr.i over iets anders en Clameran scheen de mededeeling van den bankier spoedig vergeten te hebben. Terwijl hij vroolijk zat te spreken, verloor hij mevrouw Fauvel en Madeleine niet uit het oog. Zij waren veel ongeruster dan hij en hun angst was zichtbaar. Ieder oogenblik wisselden zij in het geheim beteekenisvolle blikken. Klaarblijke lijk had dezelfde vreeselijke gedachte zich van beiden meester gemaakt. Madeleine scheen nog meer bewogen, dan haar tante. Op het oogenblik, dat de bankier den naam Gaston had uitgesproken, had zij duidelijk gezien, hoe Raoul zijn stoel naar achteren had geduwd en naar buiten had gekeken, als een overvallen dief, die zoekt te ontvluchten. En hij was sedert dit oogenblik zeer verstrooid gebleven. Hij, anders altijd even vroolijk en druk, was stil en sloeg Louis onophoudelijk gade. Toen de gasten eindelijk opstonden, om zich naar het salon te begeven, richtten Clameran en Raoul het zoo in, dat zij het langst in de eet kamer bleven. Nu waren zij alleen en behoefden hun angst niet meer te verbergen. Hij is het, zei Raoul. Ik geloof het ook. Alles is verloren, laat ons vluchten. Maar Clameran, de brutale avonturier, was er de man niet naar, zich dadelijk bij alles neer te leggen en, terwijl zijn gerimpeld voorhoofd zijn inspanning verried, zei hij Wie weet? Waarom heeft die ellendige bankier ons niet gezegd, waar die Clameran zich bevindt? Opeens slaakte hij een vreugdekreet. Hij be merkte op het buffet het zakboekje van den heer Fauvel Pas even op, dat er niemand komt, zei hij tot Raoul. Hij greep het boekje, doorbladerde het haastig en vond Gaston, markies de Clameran, Oloron (Pyreneën.) Zijn wij nu zooveel verder? vroeg Raoul, nu wjj zijn adres weten Tenminste zooveel, dat wij misschien gered zijn. Kom mee, men moet onze afwezigheid niet bemerken. Moed gehouden, wees flink en vroolijk. Ik heb één oogenblik gezien, dat uw houding ons had kuDnen verraden. Nu, wat zou dat? Dan zijn wij hier niet meer veilig. Zou het in Londen beter zijn Vertrouw op mij, wij zullen ons er uit redden. Ik zal mijn batterijen in orde maken. Zij voegden zich weer bij de andere gasten. Maar al was hun gesprek niet verstaan, hun be wegingen waren toch bespied. Madeleine had op haar teenen staande, gezien, hoe Clameran het zakboekje van den bankier geraadpleegd had. Maar wat bewees haar die zichtbare onrust van den markies? Zij twijfelde nu niet meer aan de slechtheid van dier. man, aan wien zij haar hand beloofd had. Noch zij, noch hare tante zouden zich aan hunne macht kunnen ont trekken, wat er ook gebeuren moge, want om hen te ontmaskeren, moesten zij spreken en alles openbaren. Toen Clamaran twee uur later met Raoul naar Vesinet terugkeerde, was zij plan gereed. Ik twijfel er niet meer aandat hij het is, zei hij, maar we hebben ons toch te vroeg verontrust. Ja zei Raoul, maar de bankier verwacht hem elk oogenblik, morgen is hij ons misschien op de hielen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2