Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk. BINNENLAND, UITVOERINGEN. grondstoffen, terwijl ze bovendien opslag ver langen. De onderhandelingen tusschen de directie en de werklui hebben tot dusver geen resultaat gehad. In het Lothaire proces te Brussel heeft het openbaar ministerie, de juistheid der aan den terechtgestelden Engelschen handelaar Stokes te laste gelegde beschuldigingen er kennend, het proces voor regelmatig gevoerd verklarend en, Lothaires goede trouw en staat van wettige zelfverdediging latende gelden, diens vrijspraak geöischt. Hij is dan- ook vrijgesproken. Nu zit men toch wel wat vreemd met de in den eersten angst op Engeland's dringen aan de weduwe Stokes uitgekeerde aanzien lijke schadevergoeding, 't Is hier een merk waardige tegenhanger van de zaak Jameson. Feitelijk toch blijkt Stokes een vrijbuiter van Jameson's soort te zijn geweest, die met zijn legertje van 300 400 soldaten de veel geringere macht, waarover kapitein Lothaire beschikte, soms ernstig bedreigd heeft. Het zal nu voor den kapitein een rustig huwelijksreisje worden. Half Augustus trouwt hij met mej. Olga van Hecke, uit Gent. Het Hoofd van 't Frausch Gemeenebest, de heer Felix Faure, is bezig met eene reis door Bretagne te maken, eene provisie, door vorige presidemen in deze maar stiefmoe derlijk bedeeld. Sl Malo en andere zee plaatsen zijn het eerst aan de beurt geweest. - Zondag zijn in Frankrijk weder ver scheidene stierengevechten gehouden. Te Marseille werd een en te Avignon werden twee stieren gedood, ondanks het verbod van de overheid. De politie maakte proces verbaal op tegen de matadors en onderne mers der vermakelijkheid. Te Cauderau, bij Bordeaux, had de circus- directie, die het dooden van stieren niet wilde toestaan, het te kwaad met het publiek. De verwoede toeschouwers, ongeveer 11)000, plunderden den circus, sloegen stoelen en banken stuk en richtten er wel voor 3000 fr. schade aan. Verscheidene der levenmakers werden gevangen genomen. Een verschrikkelijk verhaal wordt gedaan over den marteldood, dien de Fahavalos den geestelijke Berthieu bereidden. Hij moet ge durende een dag en nacht aan een boom ziju gebonden zonder eenig voedsel; daarna werd hij ontkleed en werden met gloeiende naalden zijn oogen uitgebrand. Zijn buik werd opengereten en in dien toestand, steeds gebonden aan een boom, pijnigde men hem met lansen. Een bediende van hem, dien men noodzaakte het beulenwerk mede te maken, gat hem den genadestoot. Het Russisch orgaan, de Nord, dat te Parijs verschijnt, verzekert dat het plan van de reis van den Tsaar naar Frankrijk in beginsel is vastgesteld. Positief weet het, dat hij komen zal, doch meer kan het niet zeggen. Een bericht uit Nizjni-Nóvgorod, van waar de Tsaar en de Tsaritsa teruggekeerd zijn naar Petersburg, zegt dat, na aan Weenen het aangekondigde bezoek te hebben gebracht, de Tsaar naar Berlijn, Kiel, Kopenhagen en Engelaud zal gaan, waarschijnlijk met zijn gemalin. Van een plan tot hei bezoeken van Frankrijk in dit jaar is volgens dit bericht niets bekend. H»t Parijsche Journal daarentegen weet en verkneukelt er zich in dat de Tsaar slechts drie dagen te Berlijn en drie dagen te Weenen zal blijven maar een heele week te Parijs, waar hij den 1 October zal aankomen Over de gebeurtenissen te Valencia worden vele beschouwingen ten beste gegeven. Hoewel de twee benden zich niet hebben overgege ven, heeft er in den afgeloopen nacht geen enkele betooging plaats gehad. De beweging te Valencia treft samen met een artikel iu het republikeinsche dagblad van Madrid waarin de republikeinen in heftige termen tot handelen worden aangespoord. De Engelsche kanaalvloot werd Dinsdag herhaaldelijk geïnspecteerd. Eerst door een 160 leden van het Engelsche parlement, toen kwam, naar men zegt, onverwacht de koningin, en ook Li-Hoeng-Chang heeft men getracht een indruk te geven van Engelands macht door te laten zien: vijf en twintig groole oor logsschepen met twintig torpedojagers en ander drijvend materieel. De Chineesche onderkoning had het tweede ontbijt gebruikt bij de koningin, die den prins van Wales en haar kleinzoon, den hertog van York, mede liet aanzitten. De vreemdelingen werden daarop met kruisen behangen. Men had verwacht, dat Jameson en zijnen geuooten in de gevangenis alle vrijheid zou zijn gelaten, doch het blijkt nu, dat zij wel degelijk naar de voorschriften worden behandeld. Een hunner telegrafeerde aan een vriend, dat hun niet werd toegestaan gasten noch brieven te ontvangen; het gebruik van tabak en spiritualiën was hun ontzegd. In eene steenkolenmijn bij Neath (Zuid- wales) heeft eene heftige ontploffing plaats gehad. Twee mannen vonden den dood; verscheidene werden gekwetstterwijl een aantal personen begraven zijn onder het puin. Men verkeert nog in onzekerheid over het lot dezer laatsten, maar vreest dat zij het er niet levend af zullen brengen. Tot veler groote teleurstelling zekerlijk, en ook zeer tot zijn eigeu leedwezen heeft keizer Wilhelm, die op Wilhelmshöhe door een lichte katarrhale keel-aandoening werd aangetast, zijn voorgenomen reisje naar Wesel, Ruhrort en Essen op raad zijner geueesheeren moeten opgeven. Maar zijne trouwe hulpede keizerin, heeft in Z. M.'s plaats, in gezelschap van 's keizers broeder, prins Heinrich, volgens het vooraf bepaald programma, de reis vol bracht. Nu de leider der plantage Lewa in Duitsch Oost Afrika, Friedrich Schröder, tot een zware straf is veroordeeld, komen zijn vroegere vrienden van alle kanten met op zienbarende onthullingen voor den dag. Zijn wreede en gruwelijke behandeling der in landers moet reeds van 1888 dateeren, en dat mannen als Wissmann. Stuhlmann en Soden hun intrek bij hem namen, schijnt alleen hierdoor te verklaren, dat zijn plantage de eenige in de provincie Oesambara, was die bewoonbare huizen en gelegenheid tot logies voor vreemdelingen had. De verhoudingen tot de arbeiders in de provincie waren vroeger zeer gunstig, maar geheel veranderd door het dollemansweik van Schröder. Ook zijn schuld moet 't wezen, dat men met groote kosten Maleische en Cnineesche koelies deed komen, hetgeen fvTet een menschelijke be handeling der bevolking van Oesambara niet noodig zou geweest zijn. Te Weenen is een bomaanslag gepleegd, waardoor een mensch werd gedood en twee anderen zwaar gewond werden. In de werk plaats van een smid in de Kaiser Joseph- strasse kwam een werkman met een klein kistje, in een courant gepakt, dat hij op een bank zette, met de Weener goedmoedige boodschap: „Dat is uit de gieterij voor den baas/4 waarna hij zeer bedaard heenging. Een leerknaap, die eens wilde zien wat er in het kistje was, trachtte het deksel op te lichten, toen de bom, die er in was, ontplofte. Die leerknaap werd gedood door een stuk van de bom, dat hem de borst doorboorde, en twee knechts, die in de smederij wareu, bekwamen ernstige wonden. Waarschijnlijk is de aanslag een wraak oefening tegen den smid geweest. De schuldige is nog niet ontdekt. WAALWIJK. Zondag 9 dezer, 's middags 12 uurzal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoije-i, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM. WAALWIJK, 8 Aug. 1396. Hoog Bezoek. Verschillende Langstraatsche gemeenten hadden deze week de eer een officieel be zoek te ontvangen van Z. E. deu heer Commissaris der Koningin in Noordbrabant. Woensdag waren aan de beurt Waspik, Capelle, Vrijhoeven Cappel en Sprang;Viijdag: Besoijen, Waalwijk, Baardwijk en ürunen. Natuurlijk hadden overal de inwoners van hunne ingenomenheid doen blijken door het uitsteken der nationale driekleur, terwijl de gemeentebesturen door het aanbrengen van versieringen aan het gemeentehuis en raad zaal voor eene passende ontvangst hadden gezorgd. Op plaatsen, waar muziek- of zangvere nigingen bestaan, luisterden deze de feeste lijkheid op, terwijl op sommige de schooljeugd Z. E. ovaties bracht. Verschillende, waaronder zeer prachtige bouqetten, werden Z. E. aan geboden. Z. E. verleende na afloop der inspectie over de gemeente administratie audiëntie aan allen, die hem hunne opwachting wenschten te maken of te spreken over gemeentezaken. Hier werd daarvan meer, elders minder gebruik gemaakt. Woensdag gebruikte Z.E. de lunch, in gezelschap van eenige geïuviteerden, ten huize van den burgemeester van Waspik, Vrijdag bij dien van Waalwijk. Wij hebben alle reden om aan te nemen dat de vertegenwoordiger in dit gewest van H. M. de Koningin hoogst voldaan is over de ontvangst hem in de Langstraat bereid, wat ook herhaaldelijk gebleken is uit de korte toespraken (.oor Z. E. gehouden. Wat nu meer speciaal onze gemeente aan gaat, Z.E. kwam ten raadhuize aan, geëscor teerd door de beide harmonieën, ongeveer 121/* ure. Door burgemeester en wethouders aan den ingang ontvangen en door den burgemeester in bijzijn van eene groote volks menigte toegesproken, begaf hij zich naar de versierde raadszaal tot het verrichten van de werkzaamheden die het doel zijner komst waren. Inmiddels speelden de harmonieën voor het raadhuis en zong de liedertafel op de raadszaal. Op de audiëntie verschenen de eerw. heeren geestelijken, de leden van den gemeenteraad, de kamer van koophandel het lid der staten notaris Bink het bestuur van den buitenpolder, de officieren der schuttenj. Vo ual met de kamer van koophandel onder hield Z E. zich geruimen tijd en toonde goed op de hoogte te zijn van de degelijke wijze, waarop zij hare taak opvat. Z E. weidde in de meest vleiende bewoor dingen uit over het jaarverslag der kamer, dat vele belangrijke opgaven en bijzonder heden bevat en getuigt van met de grootste zorg te zijn samengesteld Z.E. betreurde de in de lederindustrie heerschende malaise en vertrouwde dat daarin spoedig een ver betering zou komen. Ook informeerde hij met de grootste be langstelling naar den toestand onzer haven, en besprak met de kamer de mogelijkheid om daarin afdoende verbeteringen aan te brengen. Het geheele onderhoud deed duidelijk uit komen hoezeer de pogingen onzer kamer van koophandel om in het algemeen belang werkzaam te zijn, door Z.E. op hoogen prijs worden gesteld. De leden der kamer waren dun ook ten hoogste voldaan over hun bezoek aan den vertegenwoordiger onzer Koningin. Gedurende de lunch voerde de harmonie TEspérance voor de woning van den burge meester versoheidene muziekstukken uit, zeer ten genoege ook van een talrijk publiek. Goed half vier vertrok Z.E. naar Baardwijk, uitgeleide gedaan door de harmon eën. Paardenfokkerij. Aan de Gemeente-besturen in Noord- Brabant. 'sHertogenbosch: 4 Augustus 1896. Wij hebben de eer U hierbij mededeelng te geven van het door de provinciale com missie voor de paardenfokkerij, krachtens haar reglement van 18 April 1896, voor 1896 ge nomen besluit. Ter uitvoering van dat besluit is,in overleg met ons, bepaald, dat voor het toekennen der onder lo en 2o uitgeloofde bijdragen de keuringen zullen worden gehouden als volgt te Oss, Zaterdag 12 September e. k. ten overstaan van het lid van Gedeputeerde Staten den Heer Dr. A. van der Steen te Eindhoven, Maandag 14 September e.k., ten overstaan van het lid van Gedeputeerde Staten den Heer Mr. Th. G. M. Smits van Oijen te Zevenbergen, Woensdag 16 September e.k. ten overstaan van het lid van Gedepu teerde Staten den Heer Jhr. Jos de la Court; te Heusden, Zaterdag 19'September e.k. ten overstaan van het lid van Gedeputeerde Staten den Heer Mr. L.A.N. Gerrits. Bij verhindering van een der Heeren Ge deputeerde Staten, om op deu hierboven voor hem aangewezen dag de keuring bij te wonen, zal een ander lid van dat College als zijn plaatsvervanger optreden. De keuringen zu len aanvangen des voor middags te elf uur. Wij verzoeken U een eu ander, bij afkon diging in uwe gemeente, zoodra mogelijk ter kennis van belaughebbengen te brengen en inzonderheid nog de aandacht daarop te vestigen van de ingezetenen, die als houders, handelaars, of fokkers van paarden bij U bekend zijn. Voorts worden de Burgemeesters der ge meenten op wier grondgebied de keuringen plaats hebben, uitgenoodigd zorg te dragen, dat voor de keuringen en monsteiing der paarden een geschikt terrein wordt aangewe zen en zooveel mogelijk door palen en tou wen afgezet. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, A. van VOORST tot VOORST. De Griffier, SPRENGERS. De provinciale Commissie voor de Paar denfokkerij in Noord-Brabant, Gelet op de artikelen 1 —5 van het door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog goedgekeurd reglement van 18 April 1896; Heeft besloten als volgt Voor 1896 worden onder de bij voormeld reglement vastgestelde voorwaarden, aan bij dragen uitgeloofd Voor elk der in de artikelen 1 en 4 vau dat reglement bedoelde districtenOss, Eindhoven, Zevenbergen en Heusden. 1. ZES aanhoudingsbijdragen a. voor hengstveulens, geboren in 1896 (jarige) eerste van f 100. en een tweede van f 50.-»—; b. voor hengstveulens, geboren in 1895 (U/a jarige) een eerste van f 150.— en een tweede van f 100. c. voor hengsten, jonger dan (21/2 jaar) een eerste van f 200.— en een tweede van t 150.- 2. EEN onderhoudsbijdrage van f 300. voor den best gekeurdeu dekhengst van ten minste 27a jaar oud. Zij, die naar de onder 2o bedoelde bijdra ge wenschen te doen mededingen, worden verzocht daarvan uiterlijk vóór 7 September 1896 bij den Secretaris-penningmeester der Commissie schriftelijk aangifte te doen in onderstaanden vorm Eigenaar van den dekhengst, ten Naam minste 272 jaar oud. woonpls. BESCHRIJVING VAN DEN HENGST Naam Kleur Kenteekenen. Ouderdom Hoogte M. Afstamming (ras) '.sHertogenbosch, 31 Juli 1896. De Provinciale Commissie voornoemd, (get) L J. C. BOGAERTS, Voorzitter, (get.) L MAX, Secretaris-penningmeester. Kcclit sprank Bij haar vonnis van gistereu nam de ar- rondissements-rechtbank te Den Bosch als wettig en overtuigend bewezen aan, dat Alb. D. lederweiker, wonende en gedetineerd te Den Bosch, in den avond van den 17en Mei 11. op den Vuchtschen weg nabij het Huisje ten Halve den heer J.H. Br. wonende te Boxtel, met een mes opzettelijk zoodanig heeft ge slagen, dat deze daardoor zijn linkeroog is kwijt geraakt, er. veroordeelde hem te dier zake tot een jaar gevangenisstraf, terw'jl zij tevens zijne gevangenhouding beval. Groot verlof. Het tweede gedeelte van het blijvend gedeelte der miliciens der lichting 1896, be- hoorende tot het reg. grens, en jagers en de overige regimenten infanterieworden 15 Aug. a.s. in het genot van onbepaald verlof gesteld en zullen dan naar hunne harclsteden terugkeereti. Naar wij vernemen, zullen bedoelde mili ciens, met het oog op den feestdag voor de R.K. op 15 dezer, reeds op den Men t.v. mogen vertrekken. Verzekering Op het gebied van verzekeringen is er weinig nieuws meer of eigenlijk men verbaast zich niet meer over het uitgebreid gebied, waarover verzekering zich kan uitstrekken. Een vereeniging, die zich ten doel stelt aan candidaat notarissen, binnen een bepaald aantal jaren, een notariaat te verzekeren; was er nog niet. Op de aanstaande vergadering der Broederschap van Candidaat-notarissen zal nu aan de orde komen een voorstel tot oprichting van een vacaturenfonds, ten doel hebbende het ontstaan van vacaturen te bevorderen. De notarissen zouden bij het lezen van het aldus uitgedrukte doel bijna ontstellen, ware het niet dat men overtuigd kan zijn, dat het vacaturenfonds in zijn statuten alleen bij de wet geoorloofde mid delen tot bereiking daarvan zal opnemen. Opbrengst kermisterrein. De plaatsing van 3 stoomdraaimolens en hippodrome op de kermis te Haarlem is dit jaar gegund na schriftelijke aanbiedingen van belanghebbenden. De opbrengst is thans ruim f 2200 tegen ongeveer f 450 in vorige jaren. Piasmolen. Wie al eens de fraaie omstreken van Nij megen en Groesbeek bezocht, zal ook wel het schoone landgoed St. Jansberg met „Piasmolen" onder de gemeente Mook ken nen. Naar een der bladen meldt, zou er bij HH.MM. de Koninginnen plan bestaan dit landgoed aan te koopen. Van Harentwege worden deze week daar reeds eenige heeren verwacht om over dien aankoop te onder handelen. Van een der toppen van den St. Jansberg, waar dezer dagen een koepel atbrand- de, geniet men een indrukwekkend schoon uitzicht op de deels vlakke, deels golvende omgeving. Een smal bergpad langs een altijd stroomend beekje van kristalhelder water, voert naar dit schoone punt van den bosch rijken St. Jansberg. Een wiudhoos. Dinsdag veroorzaakte een windhoos, welke hare werking binnen Ilarlingen en in den omtrek daaruan deed gevoelen, een algemeene ontsteltenis in eene buurt bewoond door verscheidene waschvrouwen. Het linnen, dat te bleeken lag, werd meegevoerd en hier en daar op grooten afstand voor een gedeelte teruggevonden, enkele stukken zelfs te St. Anna, eene der Bildtdorpen. Eene der waschvrouwen verklaarde, dat ze door de hoos werd opgenomen en na een paar malen te zijn rondgedraaid, tegen een muur werd gedrukt. Een man, die achter een hooibult zat, werd opgenomen en een eind meegevoerd, terwijl een gedeelte van te velde staande erwten uit den grond werd getrokken en verspreid. Pogiug tot vergiftiging De auditeur-militair uit 'sHertogenbosch, die Maandag j.l. in gezelschap van de officie reu belast met de instructie der zaak van den ln luitenant der huzaren H.A.Z., naar naar Tegelen vertrok, zette daar het onder zoek ook des Dinsdag voort. Naar men wil, zou de luitenant met zijn behuwdgrootvader te zamen in een vertrek van diens woning hebben zitten praten, toen laatstgenoemde dat vertrek even verliet om den oppasser van oen luitenant, die in de gelagkamer ver toefde, een borrel in te schenken. Terugge komen zou hij van de voor hem gereed staande koffie hebben gedronken en in die koffie zouden sporen zijn gevonden van ver gift (cyancalium), dat daar in poedervorm aan zou zijn toegevoegd. Verder wordt beweerd dat niemand .buiten den luitenant toen in bedoeld vertrek zou ziju geweest. Door een stoomtram overreden. Op den Nieuwen Binnenweg nabij den 's Gravendijkwal had Donderdag namiddag omstreeks vier uur ten noodlottig ongeluk plaats. De 28jarige J. M. Willemsen, machiuist

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2