Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. .Frankrijk. Spanje. Engeland. de vreemdeling merkte dit teeken op en kwam naar hem toe. Men kan zich voorstellen dat het een har telijke ontmoeting was, maar het gesprek ging niet vlotde vreemdeling verstond geen Noorsch en luitenant Johansen sprak maar zeer weinig Engelscli, genoeg echter om te begrijpen dat hij een lid van de Jackson- Hamsworth expeditie voor zich had J. W. Child. Spoedig kwamen Child's metgezellen op dagen, het waren Armitage, Fisher, Kutliiz en Blomquist. Kullitz sprak Duitsch en in die taal kon Johansen zich gemakkelijk uit drukken. Toch hadden de Engelschen moeite om te begrijpen waarom Nansen en zijn luitenant de Fram hadden verlaten. Armitage liet Johansen een glas port drinken, en ver volgens gaven de Engelschen driemaal clrie hoera's ten beste voor de Nooren, en salueer den zij de Noorsche Vlag. Vervolgens ging men op weg naar Jackson's hoofdkwartier. De Engelschen wilden niet dat Johansen iets van de bagage droeg. In het huis vonden zij Nansen reeds bij Jackson, die hem foto grafeerde. Nanoen en Johansen droegen nu lange baarden en hun haar was tot op hun schouders gegroeid. Hun kleeren waren zoo stijf geworden van vet en bloed dat ze uit zichzelf bleven staan als men ze op den grond zette. Over de reis van de Fram wordt nu nog het volgende bekend Kort nadat Nansen en Johansen het schip verlaten hadden begon de Fram weer noordwaarts te drijven, maar de toestand werd zoo, dat allen zich gereed maakten van boord te gaan en op sleden naar het zuiden te trekken. De Fram bleek echter sterk genoeg te zijn en de zomer ging zonder eenig bijzonder voorval voorbij. Tus- scheu 16 October en 15 November werd 85° 57' bereikt. Daarop dreef de Fram naar het zuiden, om den len Januari 1896 den 85en breedtegraad weer te overschrijden; van Febr. tot 19 Juli bleet het schip vrijwel op één hoogte 83° 14' N. B., en 14° OL. Gr. In Mei werd met groote moeite het ijs om het schip heen door dynamiet gebroken; den 19en Juli begon het schip naar het zuiden te drijven en den 13en Augustus, op 81° 32' en 11° 40' OL. werd het open water bereikt. Eerst bij Spitsbergen werd de zee ondiep hooger op wisselde de diepte tusschen 3400 en 4000 meter. Het vrij vage, met de door de omstandig heden geboden voorzichtigheid ter algemeene kennis gebrachte nieuwtje aangaande de gezindheid der gezanten te Konstantinopel om een bepaaid programma op te stellen, dat dienen zou als uiterste grens van wat de Kretensers zouden kunnen verlaugen en als het maximum van wat de sultan hun zou moeten toestaan, is bevestigd niet alleen, doch de zin eu strekking is verduidelijkt. In overleg met de christelijke afgevaardig den, die volma«hl hebben van het revolutie- comité, hebben de gezanten van Duitschland, Oostenrijk Italië Rusland Engeland en Frankrijk een programma opgemaakt van de concessien en amendementen op het verdrag van Halepa en de Porte heeft den gezanten nadrukkelijk verzocht om hun tusschenkornst ter pacificatie van Kreta, 't Is in verband met dit even verrassende als verblijdende verzoek, dat de tegenwoordigers der mogend heden voornoemd zijn saamgekomen, met het doel wel, om de laatste bijzonderheden aan gaande de opsomming der eischen te regelen. was, zonder er op te letten, welken indruk zijn verhaal op de twee vrouwen maakte. Ik had er gisteravond zoo een voorgevoel van, eindigde hij. daar leidt wangedrag toe. Dien dag werd de toewijding van Madeleine voor tante op een harde proef gesteld. Het edel moedige meisje moest hooien, hoe hij, dien zij beminde, door het slijk werd gesleurd, zij meen de hem te kennen, wiens slachtoffer hij was en zij opende de mond niet, om hein te verdedigen. Mevrouw Fauvel raadde haar gedachten en begreep, dat haar ziekte gevaarlijk kon worden, zoodat zij, hoewel hall' dood, den moed had, zich voor het tweede ontbijt te kleeden. Het was een treurige maaltijd. Niemand at. De bedienden liepen op de teenen en spraken flui sterend, alsof er een lijk in huis was. Tegen twee uur had de bankier zich in zijn kamer opgesloten, toen een bediende hem kwam zeggen, dat de markies de Clameran hem wenschte te spreken. Wat, riep hij uit, hij waagt liet, maar nadenkende, voegde hij er bij Laat mijnheer binnenkomen. Die naam had al zijn toorn weer opgewekt. Des morgens had hij, nog onder den indruk van het gebeurde, zijn wrok tegen hem kunnen onderdrukken maar nu zou hij wraak nemen. Doch de markies wilde niet boven komen; de bediende verscheen weer, zeggende, dat die lastige bezoeker om grondige redenen er op stond, den lieer Fauvel in het algemeene kantoor te spreken. Wat is dat voor nieuwe brutaliteit? riep de bankier uit, en woedeud, geen kans ziende zich in te houden, ging hij de trap af. De markies de Clameran wachtte in liet eerste vertrek, dat aan de kast grenst. Dc heer Fauvel ging recht op hem af en vroeg driftigWat verlangt u nu nog, mijnheer? Men heeft u immers betaald? Ik heb uw kwitantie 1 Tot groote ver wondering van alle bedienden en den bankier zel£ scheen de markies door dit verwijt noch bewogen, noch beleedigd. zijt hard tegen mij, mijnheer, antwoordde hij op een toon van be studeerde toegevendheid, maar zonder nederig heid, doch ik heb dat verdiend. Juist daarom ben ik nu hier gekomen. Het hindert een nette man altijd, als hij zich te buiten is gegaan en in dat geval verkeer ik, mijnheer, en ik acht mij gelukkig, dat mijn verleden mij toelaat, dit luid te verklareu, zonder daarom van zwakheid te Voorzichtigheid is in Oostersche aangele genheden nog altijd dringend geboden wel is Abdul Hamid door kwellende geldzorgen gedwongen te doen wat hij uit vrije beweging wel zou nalaten, doch van formuleering der eischen tot gemeenschappelijke» eenstemmige goedkeuring door de gezanten, is nog een groote stap en nog grooter is de afstand tusschen de eventueele goedkeuring in de samenkomst der vertegenwoordigers en de mogelijke aanneming door den sultan. Reeds trekt het de aandacht, dat terwijl Von Nelidow, Ruslands gezant, opnieuw op audiëntie is geweest bij den sultan, met het doel wel hem te bewegen tot nadere concessien, de Engelsche vertegenwoordiger Currie, nog geen enkele mededeeling uit Londen heeft ont vangen. En uit Weenen werd Zaterdagavond bericht dat er geen nieuw voorstel der mogendheden in behandeling is men wil het resultaat afwachten van de tournée welke czaar Ni- colaas door Europa aanvangt. L tusschen is te Londen uit Athene bericht ontvangen, dat de voorstellen der mogend heden aan de Porte, ter zake pacificatie van Kreta, de volgende bepalingen bevatten 1. Benoeming van een christelijk gouver neur, onder bekrachtiging der mogendheden. 2. Economische onafhankelijkhe d van het eiland, dat een jaarlijksche schatting betaalt aan den sultan. 3. Hervorming der politie door Europee- sche officieren. 4. Rechterlijke onafhankelijkheid van Kre ta door het vestigen vaneen hof van cassatie te Chania. In elk geval is reeds verblijdend het feit, dat de Porte aanhoudt om de tusschenkornst der mogenheden en dan dat de Porte in verband met den „raad" der gezanten weer legd heeft het gerucht, dat de afgetreden Armenische patriarch Izmirlian verbannen is naar Tripolis. Doch eipenlijk is dit het eenige vertrouw- baie: al naar mate de berichten komen uit Weenen, uit Petersburg en uit Athene, ver schillen ze onderling geweldig terwijl de een alleen gewaagt van een overeenstemming onder de mogendheden ter verkrijging van een geheel der eischen aan de zijde der Krelensers, terwijl de andere spreekt van de goedkeuring dier eischen door de gezanten zonder eenig bezwaar, is een heel vlug be richtgever reeds gekomen tot de aanneming van de eischen der mogendheden doo: de Porte met één enkele uitzondering de rechts pleging. In elk geval schijnt er op het moment, zij het dan ook door den nood gedwongen, te Konstantinopel meer gezindheid te zijn om den gezanten ter wille te zijn, dan op Kreta, in de kringen der opstandelingen, om door kalmte en plooibaarheid te toonen dat men de tusschenkornst waardeert en in de hand werkt. Spanje verheugt zich weder eens in de bijzondere onderscheiding de oogen van de geheele beschaafde wereld op zich gevestigd te houden, terwijl op Cuba de traditio- tieele nieuwtjes van schermutselingen tusschen de soldaten en de opgestanen weer eens worden afgewisseld door het heldenfeit, dat 150 Spanjolen gedurende 48 uren hebben stand gehouden tegen een vijandelijke over macht, die 't op een trein gemunt had en terwijl weer de dood wordt gemeld van twee Cubaansche leiders (Mestro en Garcia) na tuurlijk na geduchte heldendaden van de Spaausche troepen, verkeert men te Madrid worden beschuldigd. Ik heb er op aangedrongen, u hier en niet boven te spreken, omdat ik u voor uv.- bedienden beleedigd heb en u ook in hun bijzijn mijne verontschuldiging wilde aanbieden. Ciamerans gedrag was zoo verrassend en in tegenspraak met zijn gewone trotschheid, dat de bankier in zijn verwondering met moeite eenige woorden kon vinden. Ja werkelijk, zeide hij, ik moet bekennen, uwe woorden hebben mij gegriefd. Van morgen, vervolgde de markies, was ik onder den indruk van een teleurstelling en niet meester over mijne woorden. Mijn haar wordt wel grijs, maar als ik driftig ben, ben ik even onnadenkend als een jongeling van twintig jaar. Geloof mij, mijn woorden waren niet gemeend, ik heb er berouw van. De bankier, die zelf driftig was, maar een goed karakter had, waardeerde het gedrag van Cla meran in liooge mate, en was er door bewogen. Bij die openhartigheid verdween zijn wrok, hij reikte Clameran de" hand en sprak Alles is vergeten, mijnheer. Gedurende eenige oogenblikken onderhielden zij zich vriendschappelijk. Clameran verklaarde, waarom hij zoo gehaast was, om zijn geld te ontvangen, en toen hij afscheid nam, gaf hij zijn verlangen te kennen, mevrouw Fauvel te bezoe ken. Het is misschien wel onbescheiden, zei hij, even aarzelend, bij het verdriet dat zij heden moet hebben. O, volstrekt niet, antwoordde de bankier, ik geloof zelfs, dat een weinig afleiding haar goed zal doen, en ik moet uitgaan terwille van die treurige geschiedenis. Mevrouw Fauvel bevond zich in het kleine kamertje, wnar Raoul haar den vorigen avoüd met zelfmoord gedreigd had. Zij lag half bewus teloos op de canapé en Madeleine was bij haar. Toen de bediende dea heer Clameran aandiende schrokken beiden hevig, alsof zij een geestver schijning hadden. Hij had iritusschen op de trap zijn bonding kunnen regelen. Terwijl hij den bankier bijoa vroolijk verlaten had, was hij nu ernstig en treurig. Hij groette, men wees hem een stoel, maar hij weigerde plaats te nemen en begon: U zult mij wel verontschuldigen dames, u nu te komen storen, maar ik móet een plicht vervullen. nog altijd onder den indruk van het slechte nieuws uit Manilla. ITel schijnt er waarlijk ernst te zijn; de samenzwering om den Phi- lippijnen een zelfbestuur te bezorgen, werd geleid door een aantal personen van naam te Madrid, waarvan er enkele gearresteerd zijn, evenals te Manilla zelf De minister president Canovas verklaarde in een interview, dat de regeering met de wiperijen der vrijbuiters op de Philippijuen bekend is. Er was aan den gouverneur- generaal telegrafisch gelast met de grootste gestrengheid op te treden. Ten aanzien van de parlementaire quaestie zeide Canovas.dat de regeering een stemming over de subsidies der spoorwegen niet van dringenden aard acht. Volgens hem beweren de liberalen, van de spoorweg-maatschappijen garantie voor een leening van 1500 millioen te kunnen krijgen, hetgeen spreker niet mogelijk acht. Ik zou wel, zeide hij. een leening van 1500 millioen willen sluiten, maar ik acht zulks onmogelijk; mijn pretenties gaan niet verder dan 600 millioen, dat is eene som, die te krijgen is. Canovas zeide verder dat hij twijfelt of de minderheden in de kamer zich kunnen verstaan over een formule, die het mogelijk maakt tot overeenstemming te komen. Ondertusschen duurt de beweging tegen de afzending van versterkingen naar Cuba voort. Te Valencia moesten de geudarmen in vereeniging met de cavalerie de mani festanten terugdrijven en tal van jonge Spanjaarden trekken de Fransche grens over om aan de gedwongen deelneming aan de Cubaansche expeditie te ontkomen. Bij de ongewone dingen, die wij al beleefd hebben, kwam dezer dagen weer iets nieuws. De Reichsanzeiger verklaart tegenover den aanhoudenden twijfel, die zich op dit stuk in de pers vertoont, gemachtigd te zijn tot de mededeeling, dat het „het allerhoogste verlangen van Z. M. den keizer" is, in dezen herfst een wetsontwerp betreffende eene her vorming van de militaire strafvordering, be antwoordende aan de verklaring, in Mei door den rijkskanselier in den rijksdag afgelegd, aan '"en bondsraad te laten voorleggen. Ook deze anonieme mededeeling van de Reichs anzeiger wordt ïechtstreeks tot het initiatief van den keizer teruggevoerd. Hohenlohe is zelfs niet hier, en waarschijnlijk op zijn Rus sische landgoederen. Tot nog toe is het heel ongewoon, dat in het niet-officieele gedeelte van het Staatsblad en zonder eenig minis terieel contrasein politieke mededeelingen van den keizer geplaatst worden. Daaruit blijkt voldoende tot welken gespannen toestand de laatste ministerverandering geleid heeft. ict.v '«jraaaasjaraMKVt.raj'riEU «r «bom" l«u«Mara—■Bfca» De wissehvachter die de schuld draagt van het spoorwegongeluk bij Viesville, had de gevolgen van zijn eigen daad verzacht, door tot bezinning gekomen, den hefboom weer om te werpen, zoodat de twee achterste wa gens van den trein ontspoorden, en de gang van den trein vertraagd werd. De toestand van de gekwetsten is bevre digend. De schadevergoedingen zullen samen om streeks 300.000 frank bedragen. Volgens de Soleil worden met het oog op het bezoek van den czaar Russische politie- Beide vrouwen zwegen, alsof zij een nadere verklaring verwachtten. Toen voegde hij er op gedeuipten toon bij Ik weet alles. Mevrouw Fauvel wilde hem door een hand beweging beletten verder te gaan. Zij dacht dat hij haar geheim zou verraden, maar hij scheen niets te bemerken en slechts op Madeleine te letten, die zei Verklaar u mijnheer. Sinds een uur, antwoordde hij, weet ik dat Raoul zicli gisteren avond op schandelijke wijze den sleutel van de kas door mevrouw Fauvel heeft laten geven en de 350.000 fr. gestolen heeft. Madeleine werd vuurrood van woede er. schaam te, zij boog zich over haar tante, schudde haar bij de handen en vroeg op doffen toon Is dat waar? Is aat waar? Helaas ja, zuchtte mevrouw Fauvel ver pletterd. Madeleine stond op door die groote zwakheid verontwaardigd en riep uit: En u hebt Prosper laten beschuldigen, onteeren en gevangen nemenl Vergeving, riep haar tante, ik was bang, hij wilde zich dooden en ge weet niet alles, Prosper had het met hem afgsproken. O, riep Madeleine in woede uit, dat hebt u kunnen gelooven Ongelukkigerwijze spreekt uwe tante de waarheid. Bewijzen, mijnheer, bewijzen! Raoul bekende het. Raoul is een ellendeling. Dat weet ik helaas al te goed, maar wie heeft het woord genoemd? Wie heeft het geld 's nachts in de kas gelaten Onbetwistbaar toch de heer Prosper. Madeleine scheen nog lang niet overtuigd en zei, zich geen moeite aandoende haar verachting en afkeer te bedekken: Weet u wat er van het geld geworden is De beteekenis van die vraag viel niet te ont kennen, met een verachtelijken blik vergezeld, wilde zij zeggen Gij zijt de aansporing tot dien diefstal geweest en gij zijt de heler. Die bloedige beleediging uit den mond van bet jonge meisje, dat hij dermate beminde, dat hij alles waagde om haar te bezitten, griefde Clameran zeer, zoodat hij doodsbleek werd. Maar zijn plan was te goed op touw gezet, dat het hem niet van den weg zou voeren en hii zeide: Er zal een dag komen, mejuffrouw, dat het u berouwen beamten te Parijs verwacht. Ze moeten de Parijsche politie inlichten omtrent verdachte Russen, die gedurende het bezoek uit het land behooren gezet te worden. De Fransche regeering heelt besloten de politie te Cherbourg aanzienlijk te versterken en de spoorlijn van Cherbourg naar Parijs te doen bewaken. De militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld, daar bij de beminde van een korporaal van 't garnizoen le Rouen een Lebelpatroon gevonden is. Een huiszoe king, bij een Duitscher gedaan, bleef zonder resultaat. Te Rijsel hebben de patroons besloten hun fabrieken weder op de oude voorwaarden te openen. De arbeiders hebben na een vergadering in het volkshuis besloten de voorwaarden der werkgevers aan te nemen. Men hoopt, dat het werk spoedig zal hervat worden. Den directeur der groote spoorweg maatschappijen is verzocht de mooiste luxe rijtuigen naar het Oosterstation te zenden. Er zal een keuze uit gedaan worden om den keizerlijken trein te vormen, waarmede de czaar naar Parijs gevoerd wordt. De burgemeester van St. Petersburg is te Parijs aangekomen. De directie der „ligue de l'Ouest" zal, wanneer de Russische opperhofmeester het goedvindt, tusschen de stations Puteaux eu Courbevoie een tusschenstation met prach tig versierde hal oprichten, waar de czaar begroet wordt. In geheel Spanje blijft de regeering maat regelen van voorzorg nemen, naar 't heet enkel tegen de anarchisten. Twee personen zijn te Barcelona iti eeD door de politie ontdekte anarchistische drukkerij gearresteerd. Bij een opstootje te Valencia, door het zenden van troepen naar Cuba ontstaan, nam de bereden politie eenige vrouwen iu hechtenis, die de agenten met steenen wierpen. Te Bunol zijn 14 republikeinen in hechtenis genomen. Te Madrid legde de politie nog de hand op eenige personen die zij verdenkt, betrokken ^e zijn bij de Filipijnsche samenzwering. Een van hen is een geneesheer van Fransche nationaliteit, secretaris van de Spaansch- Fillippijnsche vereeniging. Hij houdt echter vol dat die vereenigiDg nooit iets aan politiek heeft gedaan. Volgens een particulier telegram uit Cuba zal generaal Weyler bij decreet den koffieoogst verbiedenomdat verscheiden grondeigenaars het met de opstandelingen eens zijn en hun belasting betalen om te mogen oogsten. Te Valencia heeft een cycloon groote verwoesting aangericht door de heele stad. Boomen, schoorsteenen, balkons, lantarens en allerlei andere dingen werden door den geweldigen wind op straat geslingerd, en vele menschen werden daarbij meer of minder ernstig gewond. Een aantal arbeiders o. a., wier werkplaats overstroomd was, hadden een schuilplaats gezocht bij een 29 meter hoogen schoorsteen, toen die instortte en hen bijna allen verwondde. Volgens de in diplomatieke kringen loopen- de geruchten moet de prins van Wales in benarde geldelijke omstandigheden verkeeren. De dood van baron Hiisch heeft Z. K. H. zal mij zoo wreed behandeld te hebben. De beteekenis uwer vraag heb ik gevoeld, o, doe geen moeite te ontkennen. Maar ik ontken niets, mijnheer. Madeleine, sprak mevrouw Fauvel, die beefde toen zij hoorde, hoe de man van wien haar toe komst afhing, beleedigd werd, Madeleine heb medelijden. Ja zei Clameran treurig, mejuffrouw is on voorzichtig; zij beleedigt een eerlijk man op wreede wijze, een vriend, wiens eenige mis daad is, den laatsten wensch van een overleden broeder uitgevoerd te hebben. Dut ik nu hier ben, is, omdat ik mij aansprakelijk voor mijn familieleden acht, en langzaam haalde hij eenige bundels bankpapier uit zijn zak, legde die op den schoorsteen neer en vervolgdeRaoul heeft 350.000 francs gestolen, hier is die som. Het is meer dan de helft van mijn vermogen. Van eanscher harte gaf ik ook het overige, als ik daar zekerheid door kon krijgen, dat dit zijn laatste misdaad zou zijn. Madeleine, die te onervaren was om het even eenvoudige als stoutmoedige plan van Clameran tt doorgronden, bleef sprakeloos; al haar voor gevoelens werden vernietigd. Mevrouw Fauvel daarentegen zag in die terug gave haar redding en Clameran's handen grijpend, zei zijHeb dank mijnheer, u zijt te goed. Een straal van vreugde, die Louis doortintelde, deed zijn oogen even schitteren, maar hij zege vierde te vroeg. Een enkel oogenblik had Ma deleine haar vroeger wantrouwen teruggeven. Zij vond die opoffering te groot voor een man, dien zij voor geen edelmoedige opwelling vatbaar achtte en de gedachte kwam bij haar op, dat daar weer iets achter stak. Wat moeten wij met dat geld doen vroeg zij, aan mijn oom teruggeven Ja, mejuffrouw. Wij, mijnheer, hoedat Teruggeven is Raoul] en mijne tante verraden. Neem uw geld terug mijnheer. Clameran was te slim, nu nog verder aan te; dringen en gehoorzaamde dus. Hij scheen besloten zich te verwijderen. Ik begrijp uwe weigeringe zei hij, maar ik zal er wel een ander middel op» vinden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2