Duitschland. Italië. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. van een grooten steun beroofd. De prins zou zelfs getracht hebben lord Salisbury over te halen aan het parlement een verhooging van zijn civiele lijst te verzoeken, doch de lord moet hem te verstaan gegeven hebben, dat het oogenblik vcor zulk een verzoek slecht gekozen is. Het schijnt, dat Li-Hung-Chang niet geslaagd is in zijn plan om voor het Chinee- sche rijk een groote leening te sluiten. Hij moet alleen voordeelige contracten hebben aangegaan voor den aankoop en het bouwen van oorlogsschepen. Te Augsburg is bij de schietoefeningen van her eerste artillerie-regiment te voet een kanon van zwaar kaliber, dat reeds geladen doch nog niet gericht was, door etn onbe kende oorzaak afgegaan, Het projectiel drong in de borstwering van de batterij ontplofte en kwetste de gezamelijke bediening van het geschut zeer zwaar. Een man stierf bij zijn overbrenging naar het lazareth. In de omstreken van Berlijn heeft tus- scheu een officier en een veearts een duel plaats gehad. De veearts werd door een ko gel zwaar in de borst vei wond. In de laatste maanden is de inhoud der ingeklaarde schepen te Bremen met 150.000 ton verminderdook te Hamburg is een even groote daling waargenomen, terwijl te Rotterdam en te Antwerpen het cijfer steeds rijst, üe statistici zitten met de handen in 't haar. Ten aanzien van de groote mar' res in Duitschland is nu bepaald dat (1st, kjïzer den 2 September uit Postdam naar Dresden vertrekt. Den volgenden dag parade van het 12e (Saksische) legerkorps aldaar. Vrijdag komen de Keizer en de keizerin te Breslau aan, waar zij onmiddellijk de outhulling van een gedenkteeken voor Wilhelm I zullen bij wonen. Zaterdag groot feestmaal, door een taptoe gevolgd. Zondag godsdienstoefeningen in de openlucht. Maandag 7 September begin der manoeuvres te Görlitz. Woensdag terug keer van de Keizerin naar Postdam de Keizer blijft tot Zaterdag bij de wapenoefe ningen, die bestaan zullen in een spiegelge vechten van het 5e en 6e tegen het 12e en 8e legerkorps. De Tsaar en de Tsaritsa zullen van 5 tot 7 September te Breslau en Görlitz vertoeven. De zending van mgr. Macaire door den Paus naar Meuelik is niet geslaagd. De Paus heeft bericht ontvangen, dat Menelik, hoewel grooten eerbied koesterend voor het hoofd der r. k. kerkvolhardt bij zijn besluit om de Italiaausche gevaugenen niet los te laten voor er vrede gesloten zal zijn. De regeering heeft nu de keuze van generaal Valles als afgezant naar den Negus bekrachtigd. Reeds een tijd geleden moet Valles voor deze zending zijn aanbevolen door generaal Baldissera. Vier en zestig officieren en soldaten door Menelik vrijgelaten, zijn te Napels aan gekomen. Men kan zich voorstellen hoe de ontvangst is geweestmet welk een vreugde over het weerzien, met welk een droefheid bij 't ontwaren van de teekenen van lijden gedurende de gevangenschap zij zijn ver welkomd. Ze hebben 't inderdaad althans gedurende de eerste periode, zwaar gehad ze werden als vee bijeengedreven en opge sloten in verblijven, waar ze bij elkaar neer hurkten om zich droog te houden voor de stroomende regens. Eenigen der niet sterke soldaten zijn toen bezweken. Na drie weken werden ze ingedeeld bij inlandsche gezinnen en, daar de Abessynische vrouwen haar me delijden toonden, was de toestond der Italia nen toen veel beter. De koningin gaf het voorbeeld in edelmoedige dadenen zoo werden de soldaten goed gevoed en van kleederen voorzien. De koningin Taitoezoo vertelden de teruggekeerde gevangenen, is een buitenge woon stevige vrouw, die schitterend gekleurde zijden kleeren, naar Europeesch model, draagt, kousen, schoenen, braceletten, ringen en een waaier gebruikt; die voorwerpen en kostbaar heden krijgt zij door tusschenkomst van eenige Fransche families,die te Entotto woneu en met het hof op zeer goeden voet slaan. Daar heeft Menelik een rijk ingerichte woning. Hij verlangt niets liever dan te leven als een Europeesch souverein en dikwijls deed hij aan de Italiaansche officieren vragen over de levenswijze en gewoonten der Europeesche /.vorsten wat ze eten, hoe zij zich vermaken ei tz. Menelik droeg sommige gevangenen ^3>p om zijn paleis te versieren, er tuinen aan te Jeggen in Engelsch'-n stijl en fonteinen te mak en. Hij heeft in zijn gevolg een Abes- Synie r, die het Italiaansch kent en hem den inhou>d der voornaamste Italiaansche dag bladen mededeelt. Nu .zijn er nog 2300 soldaten gevangenen bij den Negusdie zullen voor een groot deel mei September aan den veldarbeid worden gezet. Er wordt beweerd, dat de czaar koning Humbert te Genua een bezoek brengen en dan over Athene en Kostantinopel huiswaarts gaan zal. In de Piccolo van Triest heeft de voor malige minister van onderwijs Martini een artikel geschreven over de politieke zijde der verloving van den kroonprins. Deze zou volgens Martini gelegen zijn in een versterking der vriendschapsbetrekkingen met Rusland, waarvan de zending van majoor Leontiew het eerste bewijs is. De Tribuna bespreekt de geruchten die door vrienden van Visconti Venosta en andere ministers rondgestrooid worden, vol gens welke het huwelijk van den kroonprins bespoedigd wordtdaar de koning in geen geval het verdrag met Menelik zal onder teekenen en liever afstand van den troon wil doen. Het blad betreurt, dat de ministers den koning raadgevingen verstrekken, welke onvereenigbaar zijn met de waardigheid van het koninklijk huis en de belangen des lands. In de Italiaansche provincie Massa Carrara heeft een waterhoos groote schade aangericht. Boomen werden ontworteld daken weggeslagen wijngaarden vernield. Verscheidene rivieren traden buiten hare oevers; vele velden werden overstroomd en er is veel vee verdronken. aieniaw. Mtcuxjtrsi rr tf-wwBiaiawMWW WAALWIJK, 26 Aug. 1896. Jubilé. Maandag jl. was het vijf en twintig jaar geleden, dat D. Moeskops in dienst trad bij de firma C. H. de Greeff alhier. Die dag mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. Om half elf werd Moeskops in de feestelijk ver sierde woning van den ouden heer De Greeff ontvangen door de firmanten, omringd van de gezamelijke werklieden, en werd hem, als blijk van hooge waardeering een prachtig gouden remontoir met insciiptie aangeboden door het dochtertje van den heer De Greeff Jr. Tijdens het gezamenlijk diner, eveneens ten huize van genoemden heer De Greeff, en waarbij de jubilaris de eereplaats innam, werd menige hartelijke toast op het welzijn van den feestvierende geslagen. Dezehoezeer ook door die welgemeende vriendschapsblijken getroffen, was volkomen op zijn gemak en gevoelde zich als „thuis". Wanneer men nagaat, dat bij diezelfde firma nog andere werklieden zijn, die reeds 23, 17 en 13 dienstjaren daar tellen, dan mag men gerust zeggen dat de verstand houding tusschen patroons en minderen hier niets te wenschen overlaaten allen zich beijveren om elkauders bloei en belangen naar best vermogen te bevorderen. Benoeming commissie. Tot lid der commissie tot aankoop van hengstveulens voor het leger is o. a. benoemd de heer Arie Straver Jz. te Babyloniënbroek. Atjch. Naar uit Batavia aan de N. R, Ct. wordt geseind zouden Zondag 4 bataljons naar het Noord Oostelijk gedeelte der XXII Moekims het gebied van Toekoe Baïd vertrek ken. Uit dit telegram blijkt, dat het gerucht als zou de onbetrouwbare Toekoe Baïd on langs door hetzelfd blad vermeld zich aan het Nederlandsch gezag willen onderwerpen, als ongegrond kan worden beschouwd. Met kracht van wapenen zal men dezen man thaus wellicht tot een onvrijwillige onderwerping brengen. Maandagmorgen ontving het Hbl. volgend telegram uit Batavia Zondag zijn 4 bataljons infanterie en marechaussees door de XXII Moekims (ten zuidoosten onzer stelling) opgerukt naar In- drapoeri. De excursie zal vermoedelijk 6 dagen duren. Indrapoeri of Indrapoera is een landschap vau hel Gouvernement van Sumatra's West kust, gelegen in de tot de residentie Padang behoorende zuidelijke afdeeling, waarover het bestuur is opgedragen aan een controleur le klasse. De regent van Indrapoera, die den titel voert van sultan, is het hoofd der in landsche bevolkingdie ongeveer 25 jaar geleden geschat werd op 25000 zielen,verdeeld over 20 dorpen onder evenzooveel dorps hoofden. De landstreek is er zeer ongezond. De voortbrengselen van het land zijn voornamelijk: rijstpataten Spaansche peper Turksche tarwe, pisang, boomwol en was. Men vindt er veel visch en mosselen, lal van olifanten in de bosscheu en krokodillen in de rivier. Wat het dotl dezer 6-daagsche excursie is, blijkt uit het telegram niet.^Vermoedelijk beoogt men machtsvertoon in de XXII Moe kims waarvan de bevolking eenigen tijd geleden op sommige deelen des lands door onze troepen reeds terdege getuchtigd werd. De correspondent te Batavia van de N.R.Ct. seint onder dagteekening van gisteren Toekoe Baid werd met 7 van zijn partijgan gers gevangen genomen. De Indische correspondent van het Hbld. seint „Toekoe Baid heeft zich aan kolonel Stemfoort overgegeven. Als dit hoofd der VII Moekims, die een belangrijk deel van de Sagie der XXII Moe kims uitmaken, tiu voor de tweede maal ver bannen wordt, dan zullen de andere hoofden wellicht wat beter tol het inzicht komen, dat ondetgeschiktheid aan ons op den duur beter betaalt dan meegaan met de partij der geest drijvers. De hoofdzaak is, die overtui ging te blijven wakker houden. Tot nu toe mankeert het daaraan niet, maar zullen wij dat kunnen volhouden De inspanning, van onze troepen gevergd, is waarlijk niet gering. Binnen eenigen tijd zuilen zij door andere moeten worden ver I vangen. Zonder uitbreiding van ons Indisch leger zal dat op den duur niet mogelijk zijn en het goed aangevangen werk halverwege moeten blijven liggen. Al is het nog niet uitgesproken, blijkbaar heeft men het stelsel van afwachten laten varen voor een van afdwingen. Tegenover die conglomeratie van onderling onafhanke lijke provinciën schijnt dit een stelsel, dat goede resultaten doet verwachten, als 't maar met onverbiddelijke strengheid kan worden volgehouden. Eerst als de hoofden en de bevolking onze overmacht daadwerkelijk ge voelen en overtuigd zijn, dat die niet meer verminderen zal, zullen zij er toe komen het oor te sluiten voor het opstoken derMoslemin. Toepassing der arbeidswet. De hooge raad heeft te beslissen gehad of eene vrouw, die met haar man (hoofd van het bedrijf) vrijwillig medewerkt, valt onder de bepalingen der arbeidswet op het stuk van arbeidsduur, en of haar naam dus moet voorkomen op een lijsthangende op de plaats waar de arbeid wordt verricht enz. geheel als ware zij in dienst van haar man. Het beroep was ingesteld in het belang der wet, door den procureur generaal bij den hoogen raad tegen een vonnis van den kan tonrechter te Schagen, die een man wegens bovenstaande feiten veroordeeld had. De advocaat generaal eischte vernietiging van het vonnis; hij meende, dat hier van een arbeid doen verrichten in den zin der wet geen sprake was, ook al had de man bekend, dat zijn vrouw op den bewusten Zondag op zijn last gewerkt had in de kaasmakerij; er was hier geen dienstbetrekking en slechts het gewone werk was gedaan, dat in iedere boer derij moet worden verricht. Maar de hooge raad vereenigde zich niet met deze conclusie; zij meende, dat waar het doel der arbeidswet is geweest „iederen over matigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, waar ook, zoowel in fabrieken als in werkplaatsen, groot of klein" tegen te gaan, geen" dienstcontract noodig is om aan een vrouw de bescherming der wet te verleenen, ook aan de echtgenoote van het hoofd van het bedrijf en zelfs wanneer zij vrijwillig werkt. Het vonnis van den kantonrechter le Scha gen werd dan ook bevestigd. Veldarbeid voor kinderen verboden Te Driel (Bommelerwaard) is bij gemeente verordening, gebaseerd op art. 82 der onder wijswet, bepaald, dat arbeid, ook veldarbeid, van kinderen beneden 12 jaar verboden is. Daar deze verordening werd overtreden, had eene bekeuring plaats; de kantonrechter te Zalt Bommel sprak echter den beklaagde vrij. Thaus zal dit geval behandeld worden voor den hoogen raad. De beslissing zal zeer zeker door velen met belangstelling worden tegemoet gezien. Gearresteerd. Den commissaris van politie te Hilversum is gebleken, dat de diefstal met inbraak op villa »Thérésa" aldaar, was voorgewend door het Duitsche meisje, als bonne bij den be woner in betrekking, die nu naar het huis van arrest te Arasterdam is overgebracht. Diefstal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is inbraak gepleegd in de boerenhuizinge van G-ebroeders Dijkema te Nes bij Akkrum. De dieven wisten de staldeur open te breken en roofden twaalf grooten kazen, ieder ongeveer 20 KG. zwaar. De kleeren der dienstboden die in de onmiddellijke nabijheid hingen lieten zij onaangeroerd. De politie te Akkrum is hedenmorgen (Zaterdag) dadelijk na de ontdekking geroepen, en stelde een onderzoek in; op 't oogenblik nog zonder resultaat. Wielerwedstrijden te Tilburg. 't Is te Tilburg Zondag al niet anders geweest dan vóór een drietal weken te 'sGra- venhage; Jaap Eden was de groote attractie van kenner en leek op sportgebied, doch bij afwezigheid van een hem waardigen tegen stander (een Jacquelin, een Morin of als 't niet anders kon een Bourillon of een Chinn) is 't bij een kennismaking met Jaap Eden als persoon gebleven, Jaap in al zijn kracht, Jaap gevende al wat hij geven kan, Jaap ernstig en met overleg rijdend, heeft men niet te zien gekregen. Toch was 't er vol op de Tilburgsche wielerbaan, voller dan vóór dezen bij vorige wedstrijden en de be langstelling voor Jaap liet niets te wenschen over heel Tilburg heeft hem er de bewijzen van gegeven. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Amateurswedstrijd 3000 M. (internationaal), prijzen kunstvoorwerpen der waarde van f 40, f 25, f 15. In de eerste afdeeling kwamen uitVan Rijckcvorsel, (Den Bosch); Justa, (Antwerpen); Zellekens. (Den Haag); van den Berg, (Zeis:) en Baron, (Amsterdam). Baron eerste in 5 min. 432/5 sec v. d. Berg tweede met denzelfden tijd, v. Rijckevorsel derde in 5 min. 434/5 sec. In de tweede afdeeling kwamen uitVan d. Bruggen, (Den Bosch); v. d. Tuyn, (Den Haag); Pottum, (id.); France, (Zeist); DeWijs, (Tilburg), en Óvermeer, (Arnhem). Uitslag v. d. Bruggen in 5 min. 193/6 sec. (1); v. d. Tuyn in 5 min. 194/5 sec. (2); France in 5 min. 20 sec. (3). In de beslissing reden Baron, v. d. Berg, v. d. Bruggen, v. d. Tuvn en France. Aan den standaardtijd werd niet de hand gehou den. Uitslag: v. d. Bruggen eerste in 5 min. 164/S sec.; v. d. Berg tweede in 5 min. 17 sec v. d. Tuyn derde in 5 min. 17 sec. Professional wedstrijd 2000 M. (internatio naal), prijzen f 125, f 75, f 25. Eerste afdeelingJaap Eden, (Parijs); v. Appel, (Utrecht); Havens, (Zeist); Meijers, (Maastricht) en Jonkman (Brussel). Jaap Eden in 4 min. sec. (1); Meijers in 4 min. öUb sec. (2); v. Appel, (3). Jaap reed irriteerend slordig. ;net een tikje aanstellerij, zoo iets van „'t kan me niks schelen hoor, 't is me eigenlijk veel te min." Tweede afdeeling: Adrian (Den Haag); Guerry (Parijs); Kingma, (Arnhem); De Haas, (Rhenen) en Meuffels, (Maassricht). Uitslag: Guerry in 3 min. 184/» sec (1); Kingma in 3 min. 19 :ec. (2); Adrian (3), Derde afdeeling: v. d. Wijngaart, (Utrecht); Struih, (Dortmund); v. d. Linden, (Utrecht); Impens, (Brussei) en Langeveld, (Amsterdam). De uitslag was Impens in 3 min. 563/5 sec. (1); Struth in 3 min. 563/5 sec. (2); Langeveld (3). Beslissing De twee eerstaankomende uit de afdeelingen reden mede. Impens schoot in de laatste ronde eenige meters naar voren, maar Eden volgde hem spoedig met een flinken spurt, gevolgd door Guerry. Impens kon het niet volhouden en moest de derde plaats zelfs nog aan Meijers afstaan. Onder luid gejuich kwam Eden eerste aan in 3 min. 291/;; sec.Guerry tweede in 3 min. 292/5 sec.; Meijers derde in 8 min. 29s/s sec. Amateurs wedstrijd 1609 meter (handicap) internationaalprijzen: gouden medaille, verg. zilver, zilver, med. Deelnemers v. d. Bruggen, Den Bosch (0 M H. France, Zeist (20 M); v. Rijckevorsel, Den Bosch (35 M v. d. Tuyn, Den Haag (10 M.); v. d. Berg, Zeist (10 M.)j De Wijs, Tilburg (50 M.); Rouppe v. d. Voort, Den Bosch (45 M Baron, Amst. (20 M.) Uitslag: v. d. Bruggen in 2 min. 242/5 sec. (1); Jurth in 2 tuin. 244/5 sec. (2); France in 2 min. 25 sec. (3). Professional-wedstrijd 1609 Meter (handicap) internatienaal; prijzen f 125, f 75, f 25. Deelnemers waren Guerry, Parijs (20 M.); Plavens, Zeist (90 M.); Schalier, Antwerpen (120 M Adrian, Den Haag (80 M.); Jaap Eden, Parijs (0 M.); v. Appel, Utrecht (80 M.); v. d. Wijngaart, Utrecht (90 M.); Struth, Dortmund (50 M.); De Haas, Rhenen (90 M.); v. d. Driel, Klundert (50 M.) De rijders waren bij e'kaar vóór het ingaan der laatste ronde. Jaap Eden eerste in 2 min. 141/s sec; Guerry tweede in 2 min. 143/5 sec.; De Haas derde in 2 min. 1875 sec. Professional wedstrijd 25 K. M. met gang- making; prijzen: f 120, f 60, f 30. Deelnemers waren Adrian, (Den Haag); v. d. Wijngaart, (Utrecht; v. Appel, (Utrecht); Havens, (Zeist); De Haas, (Rhenen) en Henry Luyien, (Lierre, Belgie). 't Ging tusschen de vier laatsten en Luyien had vrij gemakkelijk spel. De uitslag was Luyten in 38 min. 59 sec. (1); v. Appel in 39 min. 393/s sec. (2); De Haas in 41 min 327b sec. (3). (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur, gelieve onderstaande te plaatsen Naar wij met genoegen vernemen zal de har monie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien op Zondag 30 Augustus ter gelegenheid der kermis een concert geven in den tuin van den heer W. Brokken te Bezooien. Wat echter onze opmerking verdient is, dat vroe gere jaren de harmonie onder het spelen van een vrolijke marsch ons dorp introk; wat de rede is dat dit reeds een paar jaren achterwegen is ge bleven weten wij niet, dit toch viel zeer in den geest van het publiek en verhoogde de kermis vreugde zeer. Wij geven het bestuur der harmonie in over weging hier eens over na te denken en Zondag a.s. weder met een flinke pas redouble ons dorp in te trekken; dan kan het verzekerd zijn van de dankb i arbeid van Bezooiens ingezetenen en de steun die de harmonie na een 56jarig bestaan verdient, zal door ons niet achterwege blijven. Wij sluiten met de wensch dat aan ons billijk verzoek gehoor zal gegeven worden. Eenige geachte ingezetenen van Bezooien. GORINCHEM, 24 Aug. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f6,25 a 6,50, roode dito f6,a 6,25 witte dito f6,10 k 6.25, inl. rogge f4,10 a 4,25, buiten 1. dito f4,a 4,15, gerst i 4,20 a 4,30, haver f3,3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 248 runderen. le qual. Kalfkoeien f200 it 230 Kalfvaarzen f140 a 160 Melkkoeien 1150 h 170 17s j&i'ige ossen f100 a 110 Guiste vaarzen f 90 a 100 Pinken f 50 60 Graskalveren f 35 it 45 Nuchtere kalv. f 11 a 13 Aangevoerd 2 vette varkens van 14 a 16 ct., per half kilo, 476 biggen van 14,a9.per stuk. Eieren f 0.95 a 1.10 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per Va kilo.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3