Oostenrïj k-H ongarije. Turkije. Afrika. uityoeringek" BINNENLAND. bezooien. Woensdag 2 September jaarmarkt en botermijn te Waalwijk. Met het oog op het bezoek v in den czaar, te Weeneo, zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. Veertigduizend soldaten moesten den wég afzetten, die bij den intocht gevolgd werd. Het Noorderstation is van binnen en van buiten met reusachtige guir landes getooid; in de groote glazen hall prijken tal van Russische en Oostenrijksche vlaggen, terwijl van het trottoir tot de bui tendeur en in de wachtkamer prachtige roode tapijten hangen. Voor het station staat een eerepoort. Het heeft de aandacht getrokken, dat de keizerin, die meestal zich op een afstand van het hofleven houdt, goed gevonden heeft de ontvangst van den czaar en de czarina bij te wonen. WEENEN, 27 Aug. De keizer en de keizerin van Rusland zijn te half elf aangekomen. Zij werden aan het station ontvangen door den keizer en de keizerin en al de aartshertogen en aartshertoginnen die nu hier aanwezig zijn. Bij het veriaten van het station zijn de beide keizers in een open rijtuig gestapt, met zes paarden bespannen; de keizerinnen volg den in een dergelijk rijtuig. De aartshertogen en het gevolg kwamen daarna; de militaire muziekcorpsen speelden het Russische volks lied. De czaar groette herhaaldelijk op mi litaire wijze; de rit door de stad was een ware zegetocht. Bij den Hofburg aangekomen geleidden de ceremoniemeesters de keizerlijke paren naar de salons, waar het voorstellen plaats had. De twee keizers en de keizerinnen namen deel aan het galadiner van 70 couverts in den Hofburg. Keizer Frans jozef dankte in zijn dronk den tsaar en de tsaritsa voor hun bezoek en zeide dat hij daarin een nieuw pand zag van de vriendschap die hen verbindt. De tsaar sprak zijn dank uit voor de harte lijke ontvangst en dronk op den keizer en de keizerin van Oostenrijk. De tsaar heeft de voornaamste Oosten- rijksch-Hongaarsche ministers ontvangen. Uit Konstantiuopel komt bericht van „ern stige Armenische ongeregeldheden," hierin bestaande, dat 40 man, niet revolvers en bommen gewapend, zich hebben meester ge maakt van de Ottomanische Bank en uit de vensiers en van het dak op de politie ge vuurd hebben. Men heelt hen nog niet kunnen verdrijven. Ook is een bom geworpen tegen de barakken, waardoor verscheidene soldaten zijn gedood. In andere deelen der stad wordt er bij gevoegd, hadden dergelijke ongeregeldheden plaats, waarvan het specifiek „Armenisch" karakter nog niet recht duidelijk is. De Turksche ambassade te Parijs heeft berichten uit Konstantinopel ontvangen van den volgenden inhoud Het Armeensche revolutionaire centrale comité had een uitgebreid programma van de onlusten voorbereid. Een aanzienlijk aantal Armeniërsin troepen verdeeldbegonnen hun wandaden op verschillende punten der stad. Zij waren met revolvers en dolken gewapend en wierpen vele dynamietbommen. Kleine troepjes traden het voorportaal van de Keizerlijke Ottomansche Bank binnen schoten den officier van de wacht dood en hakten de hoofden der aanwezige soldalen af, welke op de straat wierpen. Gebruik makende van de ontsteltenis en verwarring, sloten zij de deuren der batik en begonnen hun ver nielingswerk. Zij wierpen bommen naar de voorbijgangers op straat en schoten op vreed zame inwoners. Vier Turksche dames, die in een rijtuig voorbijkwamen, werden in stuk ken gescheurd door het springen van een bom. Dergelijke vooivallen geschiedden op ver scheidene andere plaatsen der stad, inzon derheid aan de hoofdwacht bij de moskee, waar een officier en vele soldaten gedood werden. In het klooster van Soe loe ver schansten zich de Armeniërs in het school lokaal en wierpen met bommen en losten schoten op de politie. Het aantal bommen, dat gevonden werd, is aanzienlijk. Alles was voorbereid om verwarring in de geheele stad teweeg te brengen. De minister van binneulandscne zaken begeeft zich thans door .de straten om tot kalmte aan te sporen. Patrouilles van soldaten doorkruisen de stadalle samenschólingen worden uiteengejaagd. Bij de verdediging maakten ook de muzel mannen slachtoffers. De getrouw gebleven Armeuiërs keuren deze gruweldaden at. De patriarch heef den banvloek uitgesproken tegen de verwekkers der troebelen. Een commissie van onderzoek, bijzonderlijk daartoe aangewezen heeft de schuldigen, die met de wapens in de hand gearresteerd zijn, in verhoor genomen. De sultan van Zanzibar Hamed benThwain is Woensdag overleden. Hij heeft slechts 3 jaar geregeerd en bereikte den ouderdom van 89 jaar. In Maart 1693 besteeg hij na den dood van zijn oud-oom Said Ali den troon. Hij was een speelbal der Engelschen, die hem tevens tegen zijn gevaarlijksten mededinger, zijn oom Kalid Bargasch moesten steunen. Onmiddellijk nadat de dood van den sultan bekend was, nam Said Kalid, des sultans oom, bezit van het paleis en riep zichzelf tot sultan uit. Hij is nu bezig, het paleis te bar ricadeereu met 700 gewapende Askari's. De Britsche ooilogsschepen „PhilomeU, „Thrush" en „Sparrow" hebben soldaten gezonden naar het douanekantoor, en wachten nu de bevelen, van de Br tsche regeering at. Alle dames zijn in het Britsche consulaat gehuisvest, daar men voor ongeregeldheden vreest. Wij laten hier de verschillende telegram - men volgen, welke op het verloop der zaak betrekking hebben ZANZIBAR, 26 Aug. De strijdkrachten van Said Ghalifa, die het sultansplein en het fort bezet houdt, bedragen 1500 man, De Engel schen zullen hem aanvallen zoodra het eskader dat zij ter versterking verwachten is aangekomen. LONDEN, 26 Aug. In goed ingelichte kringen wordt geloofd dat de overleden sul- tau van Zanzibar vermoord: waarschijnlijk vergeven is. Volgens de avoudbladen heeft de Engelsche regeering aan haar consul te Zanzibar per draad verboden den oveiweld - ger te erkennen. Deze zal onmiddelijk onttroond worden als hij zich verzet. ZANZIBAR, 26 Aug. In het ultimatum aan Said Chalifa wordt medegedeeld dat, tenzij de vlag wordt gestreken en volledige onderwerping geschiedt voor negen uur mor genochtend, het paleis zal worden gebombar deerd. De Engelsche onderdanen is verzocht, zich om acht uur aan boord van de Engelsche schepen te bevinden. ZANZIBAR, 27 Aug. Van morgen woei Said Chald's vlag nog boven het paleis. De Engelsche oorlogsschepen maken zich lot handelen gereed. ZANZIBAR, 27 Aug. De beschieting van het paleis is hedenochtend te 9 uur begonnen en duurde vijftig minuten. De oorlogsbodems Racoon, Thrush en Sparrow onderhielden een hevig vuur. De rebellen hadden eene goed gewapende macht achter hunne barri caden en beantwoordden tot het einde toe het vuur der Engelschen met kracht. De verliezen en andere bijzonderheden ontbre ken. ZANZIBAR, 27 Aug. Het paleis van den sultan en het oude douanengebouw liggen in puin. Een stoomboot van den sultan, die gedurende de beschieting van het paleis, op de Engelsche oorlogsschepen vuurde, is in den grond geboord. Chalid en de aanvoerder van zijne troepen Sales zijn gevlucht in hel Duitsche consulaat. Engelsche matrozen zijn bezig den brand in het paleis te blusschen en de lijken van de doode rebellen te ver zamelen. Schermutselingen duren voort in den omtrek, waar kapitein Raikes van het Zan- zibaritische leger met 400 trouwgebleven in- landsche soldaten de voornaamste wegen bezet. De zaken staan geheel stil. Onmoge lijk te zeggen wanneer alles weer in orde komt. LONDEN, 27 Aug. Volgens een gerucht, waarvan de avondbladen gewagen, is de pretendent van den Zanzibaritischen troon door de Engelschen gevangen genomen. ZANZIBAR, 27 Aug. Gedurende het bom bardement werd de kanonneerboot Thrush 22 maal, de Racoon 16 maal getroffen. Na de eerste volle laag uit de kanonnen der oorlogsschepen vluchtten vele Zanzibariien naar de buitenwijken der stad. Er is op groote schaal geplunderd. LONDEN, 27 Aag. Een officieel telegram uit Zanzibar meldt dat de Hamoed, een neef van den overledenen sultan, door de Engel schen tot sultan uitgeroepen is. Concert door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien, op Zondag 30 Aug. nam. 5 ure, in den tuin bij den heer Willem Brokken. Matinée te geven door de Liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be zooien, op Maandag 31 Aug. a.s. in de zaal van den heer W. Brokken. Aanvang lOVj uur precies. (Zie programma's.) Matinée te geven door de tooneelvereeni- ging De Zounebloem onder de zinspreuk „Tot onderling nut en genoegen," in de zaal van den heer M. v. d. Kolk, op Dinsdag 1 September e.k. Aanvang 10 ure precies. (Zie programma's.) WAALWIJK, 29 Aug. 1896. Atjch. Beide volgende telegrammen, onder dag- teekening van Donderdag, werden aan het ministerie van koloniën van den gouverneur- generaal van Nederl. Indie ontvangen le telegram. Eergisteren een kolonne naar Moeroe en Gleiëng, waar gebivakkeerd werd. Andere kolonne heeft Moekim Sihon onge stoord doorkruist. Verscheidene hoofden hebben zich aange meld. 2e telegram. Moere, Gleiiing en omstreken getuchtigd. Vijf militairen beneden den rang vau officier gewond. Troepen heden terug naar Kotta Radja behalve die in 't bivak te Samahani. Deze blijven tol hel bestuur van Moekim Baid zal geregeld zijn. Machinale schoenmakerij. Men kent het verhaal van de machine waar aan de een en kant levende varkens in gingen, om er aan de andere zijde weer uit le komen in den vorm van ham worst hoofdkaas enz. Ook heeft men wel eens gehoord van de machine, waar men slechts een levend konijn had in le stoppen, om na weinige minuten aan den anderen kant een hoogen hoed te vinden, op de maat van den kooper vervaardigd. Die jphantasieverhalen schijnen mooi op weg verwezelijkt te worden. Op de internationale tentoonstelling van leder en schoenwerk te Islington (Engeland) vindt men een schoenmakersmachine, die in denzelfden geest werkt. Het ruwe leder gaat er aan het eene eind in en komt er aan het andere eind weer uit in den vorm van geheel afgewerkte schoenen, en wel in een zeer korten tijd. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de besparing van tijd en werk, als men weet, dat een bewerking, die met de hand verricht, vijf en dertig minuten duurt, met de machine slechts vijftien seconden vordert. De eigenaar der machine verricht dus honderdveertig maal zooveel arbeid als zijn concurrenten die met de hand werken, Menigeen zal wel wenschen, dat deze uit vinding niet naar ons land overwaait! Geheimhouding bedrijfsbelasting. Het weekblad voor de Administratie der belastingen meldt Uit Limburg Een kohier der bedrijfsbe lasting werd dezer dagen ter afkondiging toegezonden aan den betrokkenen burge meester. Toen de ontvanger 8 dagen later het kohier nog niet had ontvangen, vroeg deze om welke reden dat stuk zoo lang uitbleef, waarop het kohier volgde met de mededeeling, dat ZEd. Acht. het kohier slechts 8 dagen onder zijn berusting had gehad en het dien tijd ter inzage op de secre had gelegd. Onder de hcdcndaagschc we\rcliineYV»rniers. Donderdagavond was door'tMe aileeling Amsterdam van den Sociaal-Demon.V«tischen Arbeidersbond" een vergadering in »Plansius" belegd, waar als sprekers over bet interna tionaal Congres te Londen zouden optreden Vliegen, uit Maastricht, H. Polak, uit Am sterdam, en P. J. Troelstra, uit Utrecht, waarvan Vliegen alleen aan het woord kwam. De vergadering werd voorgezeten door Fortuyn, die, Da de aanwezigen tot de orde aangemaand te hebben, het woord gaf aan W. H. Vliegen. Aan het verslag der bijeenkomst ontleenen wij het volgende Vliegen sprak gedurende eenigen tijd, niet tegenstaande af en toe het rumoer in de zaal oorverdoovend was. Aan het slot zijner rede echter barstte een applaus en gefluit en gesis en geschreeuw om politie uit, als zelfs in het woelige Amsterdam nog zelden gehoord is. Velen staan op; agitatie. Fortuyn klopt aanhoudend en tracht tevergeefs de verga dering tot kalmte te brengen en geeft dan het woord aan Polak. Polak treedt ondei oorverdoovend applaus en gefluit en gesis op. Domela Nieuwenhuis staat op in de zaal en wil spreken. Geschreeuw: «Nieuwenhuis het woord. Hij klimt op een stoel. Oorverdoovend applaus en gefluit. Fortuyn klopt steeds door. Het rumoer neemt toe. Fortuyn roept„Het woord is aan Polak." Nieuwenhuis blijft echter staan en het wordt hoe langer hoe rumoeriger. Nog altijd staat Polak op het podium en D. Nieuwenhuis in de zaal tegenover hem, terwijl het rumoer aanhoudt. De vergaderiug wil blijkbaar eerst debat na Vliegen en belet Polak het spreken. Ook op het podium ontstaat herrie. Velen komen op het tooneel om van ad vies te dienen, 't geen het rumoer niet on aanzienlijk doet toenemen. Geroep „De motie de motie!" (om na melijk na eiken spreker debat toe te laten). Eindelijk, nadat het rumoer lang geduurd had, kon Fortuyn weer spreken. Doch direct begint het geschreeuw weer. Hij herinnert aan de motie Stemmen Je liegt Door het geschreeuw is Fortuyn niet ver staanbaar. GeschreeuwNieuwenhuis het woord. Eindelijk geeft Fortuyn onder daverend applaus en geweldig gesis en gefluit het woord aan Domela Nieuwenhuis. Dit doet het lawaai zoo mogelijk toenemen. Vele persoonlijke kwesties op het tooneel. Nieuwenhuis staat nog steeds in de zaal. Het bestuur protesteert tegen Fortuyn's handelingen en wil heengaan. Fortuyn klopt aanhoudend. Zoodra hij iets zegt, barst het geschreeuw los. Eindelijk wordt men in de zaal handgemeen, hetgeen enkelen doet weggaan. Het vechten bedaart spoedig, doch het lawaai houdt aan. Ondertusschen is Domela Nieuwenhuis op liet tooneel gekomen en daarmee heeft he rumoer het toppunt bereikt. Aan den kant bij den spreeklessenaar be gint men in de zaal weer te vechten. Op het tooneel staan nu een paar rijen menschen. Iemand die achteraan staat, spreidt beide armen uit om den heelen troep er af te dringen, doch anderen beletten dit. Een oogenblik schijnt het of men ook op het podium handgemeen zal worden, 't geen na de liefelijkheden, die men elkaar wederzijds had toegevoegd geen wonder zou geweest zijn. Doch eer 't zoover kómt, verschijnt, precies 10 uur, de commissaris van politie Versteeg met een 6 tal agenten een inspecteur en eenige rechercheurs in de zaal. Dit is voor velen het sein om hals over kop weg te gaan. De heer Versteeg gaat op het podium staan en zegt dat de zaal in een kwartier moet ontruimd zijn en dat anders geweld zal wor den gebruikt. De zaal loopt nu vrij spoedig, maar toch bedaard, verder leeg en op straat verspreidt de menigte zich eveneens vrij snel, het geval natuurlijk druk besprekend. Verdronken. Te ongeveer 8 uur Woensdagavond hadden te Amsterdam een vrouw en man op de Heerengracht bij de Brouweisgracht hevige woordenwisseling. Eensklaps trok de man zijn jas uit en sprong in het water. Op het geschreeuw van de vrouw en de omstanders begaf een schipper, die daar in de nabijheid lag, zich in een schuitje, doch of dit nu te stevig vastgebonden lag. of de schipper ze nuwachtig was, in ieder geval duurde het geruimen tijd, eer hij den drenkeling genaderd was. Eindelijk slaagde hij er in het lichaam in het schuitje te halen. Toen het bij een apotheker gebracht was, bleek de dood reeds ingetreden. Een buitenkansje. De hoofdprijs van de verloting, verbonden aan de tentoonstelling van tuinbouw en nij verheid te Leeuwarden, zijnde een brandkast met geld, gezamenlijk ter waarde van ƒ1500, is gewonnen door een schoenmaker te St. Anna-parochie, die door ongesteldheid zelf reeds geruimen tijd zijn werk niet meer kon verrichten. Belangrijke diefstal. Woensdagnacht is in de huishoudkamer van den hotelhouder, den heer W. [.Ponsen te Dordrecht, een brutale diefstal im^ braak gepleegd, loeu de echtgenoote van deh h~er P. des morgens 6 uur in de huishoudkamer' kwam, zag zij tot haar niet geringen schrik de zilverkast opengebroken. Tal van kristallen voorwerpen, die er in geborgen waren ge weest, stonden op de tafel, van hun zilveren monteering ontdaan, terwijl verschillend glas werk gebroken was. Natuurlijk werd onmiddellijk de politie van de zaak ondei richt en uit het onderzoek, dat deze instelde, bleek dat de dief of dieven door een raam aan de achterzijde der woning waren binuengekumen, nadat zij blijkbaar eerst onderzocht hadden welk der ramen het gemakkelijkst te openen was, blijkende uit de omstandigheid dat van een ruit, uitko mende in de keuken, de stopverf was losge maakt en het raam waardoor zij binnenkwamen het eenige was, dat van een niet goed werken de knip was voorzien, zoodat het met de hand kon worden geopend. De zilverkast was opengebroken met een smal beiteltje, zonder dat de kast daardoor is beschadigd. Het slot dier kast zal dan ook wel niet veel weerstand geboden hebben. Een kaars van de piano was door den dief ot de dieven in een glas op den grond gezet en aangestoken; het licht was achter een tafelkleed geplaatst, zoodat van buiten niet kon bemerkt worden, dat er onraad was, wat trouwens toch moeielijk kon waargenomen worden doordien dejalouzien gevallen waren. Dat de inbrekers zich lang in de huishoudka mer moeten hebben opgehouden, is wellicht af te leiden uit de omstandigheid dat de gebruikte kaars vijf kwartier heeft gebrand. In den loop van den morgen werd een groot gedeelte van het zilver door een besteller teruggevonden in het plantsoen. Het was geborgen iu een oud mandje dat de dief blijkbaar gevonden had op den vuilnisbak achter het huis van den heer Ponsen. Het is vermoedelijk achtergelaten omdat de dief al het gestolene niet durfde vervoeren. Hij heeft heel wat achtergelaten, zelfs een uitgedraaid zilveren montuur, zoodat het niet onwaarschijnlijk is dat de dader of daders op een gegeven oogenblik verontrust zijn geworden. Verdwenen zijn intusschen ook tal van voorwerpeneen taartenschepper, zilveren lepeltjes, een zilveren tafelschel, een prachtig gedreven zilveren bowl enz. Capcllc, 25 Aug. Onder begunstiging van schoon weder, waarop wij na den vreeselijken regendag van gisteren en zelfs van morgen in de vroegte niet hadden durven hopen, deden van daag twintig schoolkinderen uit de buitenwijken onder geleide van het hoofd der school en nog eenen onderwijzer eene reis naar Rotterdam, en zulks van de enkele centen, die zij wekelijks een jaar lang be spaarden. Tot Dordrecht ging de reis per spoor en van daar met de boot tot de plaats van bestemming. Genoten de jonge reizigers, onder wie er

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2