Notaris RANT, PIANO. Attentie! dienstbode Advertentiën, Airman ?aa Laarhom. F. X. H. JAGEES. tweede werkmeid, Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken. publiek verkoopen niets waar. GEVRAAGD: op Woensdag 9 September a.s. en op Woensdag 23 Septd.a.v., Te KOOP een mahoniehouten nog goede PIANO voor eerst beginnen- den. Prijs 50 gulden. Waar, zegt de uitgever. De ondergeteekende bericht zij nen geachten begunstigers, dat CHRIST LEIJTENS sinds MAAN DAGMORGEN j.l. NIET meer in zijn dienst is, en dat in diens plaats bij hem werkzaam is Van het gerucht, als zou de ondergeteekende zijne bierbotte larij enz. aan den 'kant doen, is hoegenaamd gram van gelukwensch, waarop het volgende antwoo d ontvangen werd: Den Heer Timmermans Van Turenhout, Waalwijk. H. M. de Koningin Regentes draagt mij op uwe Vereeniging dank te betuigen voor de gelukwenschen H M. de Koningin aangeboden. Adjudant van dienst VAN TETS. Uit tal van plaatsen in ons land, zoowel grootere als kleinere, komen berichten welke ten duidelijkste aantoonen, dat de verjaardag van Neerlands jeugdige koningin telken jare met meer opgewektheid gevierd wordt en goed op weg is om een echte nationale feest dag te worden. Wij hopen daarom dat een volgend jaar ook Waalwijk zal medewerken om den dag op {waardige wijze te herdenken. Eervolle onderscheidingen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin is een regen van onder scheidingen over ons land uitgestort. Op industrieel gebied werden benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau C. B. Bekkers (firma weduwe I. Bekkers en Zoon, metaalwarenfabiiek), te Dordrecht; C. J. Eras, hoofd der firma H. Eras en Zonen (stoom-wollen stoffen fabriek), te Tilburg; C. H. Krantzlakenfabrikant (firma J. J. Krantz en Zonen te Leiden), wonende te 's Gravenbage, B. W,. M. Lutkie, lid der firma Lutkie en Cranenburg (boekdrukkerij en boekbinderij)te 's Hertogeabosch S. J. Pannekoek Thz., directeur der papierfabriek >de Eendracht" te Apeldoorn. Verder is de eere medaille der orde van Oranje Nassau verleend, in brons, o. a. aan V. A. Dumoulin, chef-opzichter in van den Bergh's stoomschoenenfabriek te 's Bosch. Jubilé. Wij meenen zeker :e mogen zijn dat wij zeer velen een grooten dienst bewijzen, met hen opmerkzaam te maken op een jubilé, dat binnenkort gevierd zal worden. 't Geldt namelijk onzen actieven en hoogst verdien stelijken gemeente secretaris, den heer F. W. van Liempt, die weldra 25 jaar als zoodanig in Waalwijk zal werkzaam zijn geweest. In de overtuiging dat zeer velen er belang in zullen stellen, geven wij hier enkele datums: De heer F. W. van Liempt is benoemd tot secretaris van Waalwijk bij raadsbesluit van 5 September 1871 en den 22 d. a. v. als zoodanig beöedigd. Den 1 October van dat jaar heeft hij definitief zijne werkzaam heden als secretaris aanvaard. Aan blijken van waardeering zal 't den verdienstelijken jubilaris zeker bij deze ge e» genheid niet ontbreken. K. K. Volksbond. De Nedeil. R. K. Volksbond heeft Zondag te Amsterdam op feestelijke wijze het gou den jubileum van zijn beschermheer Z. D H. den bisschop van Haarlem, mgr. Bottemane, in een druk bezochte vergadering herdacht. Ook was bij deze gelegenheid mgr. Botte- manne zelf aanwezig, die eindigde met vol gende vaderlandslievende woorden „Maria Theresia deed, geroepen tot den troon, een beroep op de Hongaren laat Koningin Wilhclmina nooit tevergeefs zich beroepen op het Nederlandsche volk. De leuze zij Wij steiven voor onze koningin Wilhelraina. Wij zijn Haar getrouw tot in den dood Een telegram van gelukweusch werd mede afgezonden aan H. M. koningin Wilhclmina. Veeuitvoer. In de afgeloopen week werden langs liet grensstation Rozendaal verzonden naar Belgie 84 en naar Frankrijk 27 wagons vee, eene waar de vertegenwoordigende van ruim t 140.000. De bepalingen voor invoer van vee uit Nederland zijn door de Belgische regeering weder verscherpt. Al het ingevoerde vee wordt thans aan het oor gemerkt. De afge keurde dieren krijgen een bijzonder merk. bedolven. De landbouwer Heesacker te St. Oederode was bezig zand aan den voet van een berg weg te graven. Plotseling stoitte een gedeelte van dien berg in en bedolf hem geheel. De ongelukkige was dood toen men slaagde hem onder het zand weg te halen. Vuurtje stoken. In een der nieuwe wijken van Nijmegen vermaakten zich Zaterdagavond eenige kin deren met vuurtje stoken, met het treurige gevolg dat een der kleinen voorover in de brandende massa viel en deerlijk verminkt naar het R. K. Ziekenhuis moest worden overgebracht. Inbraak. De wed. M. v. Dijk te Rukfen bij Rozen- daal (N. B.) kwam Maandagochtend tot de onaangename ontdekking dat dieven dezen nacht in haar huis waren gebroken en een belangrijke som gelds hadden ontvreemd. Ook uit deu winkel werden bij nader onder zoek, vele goederen vermist. De politie is bij aangifte dadelijk op on derzoek uitgegaan en is de daders reeds op het spoor. Overreden. Tusschen Esschen en Rozendaal is Zondag middag het 7jarig zoontje van den heer P. Willemsen te Wildert door trein uo. 329 van de Belg. Staatssp. overreden en terstond ge dood. Eigen onvoorzichtigheid is hiervan de schuld de knaap was bij nadering van den trein onder de gesloten boomen doorgekropen. Valscü bankpapier. Te Amsterdam is Zaterdag door een in specteur en een surnumair bij de politie een persopn in bewaring gebracht, die aan de Nederlandsche Bank een valsch bankbiljet van f 60 ter inwisseling had aangeboden. Ontrouwe dienstbode. Door de politie te Arnhem is aangehouden een 17 jarige meid, die nog slechts een week als dagmeisje bij iemand diende en zich ten nadeele van haar patroon aan diefstal van een bankbiljet van f 60 schuldig maakte. Reeds was een gedeelte van dat geld door haar uitgegeven bij een paar goudsmeden,waar zij zich eenige gouden en zilveren voorwerpen kocht. Poging tot doodslag. Vrijdagavond omstreeks zes uur heett zekere Willemse te Hees bij Nijmegen getracht zijne vrouw, met wien hij in onmin leefde, te vermoorden. Thuiskomende sloot hij zijn drie kinderen op in een kamer, zeggende „Je zult haar niet meer terugzien" doelende op de moeder. Daarop wierp hij zich op de vrouw, die hij met een mes verschillende wonden toebracht, waarop hij de vlucht nam bij de komst der buren, die op het hulpgeschrei der vrouw toesnelden. Aau de deur riep hij deze nog toe„Ik kom van avond uog terug." Intus- schen is het der politie nog niet mogen ge lukken den man te vatten. De mau was aan den drank verslaafd. Winter in Augustus. De hoogvlakten der Zwitsersche Alpen zijn, hoewel wij nog Augustus schreven, on dergesneeuwd en leveren een echt winter- achtigen aanblik op. Op een hoogte van 1000 meter reeds, begint de sneeuwlinie en uit verscheidene alpenweiden heeft men in allerijl het vee naar beueden moeten halen. In enkele plaatsen van het hoogalpenge- bied organiseert men sledevaarten en andere wintervermaken. In het gebied van Aubenas (Fransch dep. Ordèche) waait een verstijvende, ijzige stoim wind, waardoor de wijngaarden, bosschen, lboomgaarden en veldgewassen enorme schade eden. De nachten zijn zeer koud, in de hooge Cevennen vriest het en de aardappeloogst wordt bedreigd. Te Triest woedt reeds sedert een paar dagen een buitengewoon hevige bora, die aan den winter doet denken. De temperatuur is aanzienlijk gedaald. Uit de bocht van Maggia kunnen de schepen niet in de haven komen. De schatteu der „DanuC In het jaar 1811 vloog te Triest het in de haven voor anker liggende Fransche fregat „Danae" in de lucht. Door de ontploffing werd het geheele schip vernield, en zoowel in de haven als in de aangrenzende straten was het verlies aan menschenlevens en goederen groot. Sedert dien tijd ligt de romp van het schip op den bodem der zee en wel, zooals meermalen door duikers werd geconstateerd, in de na bijheid van Molo San Carlo. Tot heden bleven echter alle pogingen en offers aan tijd en geld om het schip aan de oppervlakte te krijgen, zonder eenig resultaat, daar het diep in het zeeslib vastgezogen zit. Niettemin werden in den loop de?<«r eeuw door parti culiere ondernemers vele pogingen gedaan om het fregat te lichten, daar het tijdens de ontploffing drie millioen fr. aan goud, bene vens kostbare sieraden, bestemd voor een Fransche prinses, aan boord had. Bovendien had de Fransche regeering op de berging des noods van slechts één kanon, een zeer belangrijke premie gesteld. Sedert eenige dagen is thans een onderneming op touw gezet, om den schat uit zee te voorschijn te halen. De heeren Amadeo c.s. hebben drie duikers aan het werk gezet. Dezen is het gelukt, eenige gedeelten van den scheepsromp bloot te leggen; de ondernemers hopen op deze wijze het geheele wrak uit het slib te delven om het vervolgens met een kraan te te lichten. Tot heden zijn 18 kanonkogels, eenige tons ballastijzer en eenige andere voorwerpen boven gebracht, die man. voor- loopig in vrij entrepot heeft opgeslagen. Hoe de equipage van de „Frain" leefde. Omtrent de levenswijze van de bemanning der „Fram" in de poolstreek, geefi Frithjof Nansen de volgende mededeelingen: Te acht uur 's morgens was het reveille. Dan werd voor ontbijt gebruikt, koffie, chocolade, of melk, waarvan wij een enormen voorraad in gecondenseerden staat aan boord hadden daarbij versch brood, dat aan boord werd gebakken, cornedbeef, verschillende kaassoor ten en geconserveerd schape- ol" varkens vlees ch. Na het ontbijt, dat evenals alle maaltijden gemeenschappelijk was, moesten de manschappen van 9 tot 1 uur zich met werkzaamheden van diversen aard onledig houdeu en de voorgeschreven wandeling van twee urente voet of op sneeuwscholen maken, versch water aan boord bezorgen, op de zeer woeste honden passen, op°dat' zij elkander niet zouden verscheuren, sneeuw scheppen enz. Te 1 uur werd het middag maal gebruikt. Wij hadden soep, gewoonlijk bereid van geconserveerd vleesch, of pudding van vischmeel, die met melk, boter of mar garine en aardappelen welke versch of gedroogd rijkelijk voorhanden warenwas toebereid. Verder hadden wij zoete spijzen, waarop de Noren bijzonder verlekkerd ziju. Te drinken was er slechts vruchtenlimonade, doch de manschappen wisten zich te behelpen: de spiritus tot het conserveeren van den jachtbuit werd met gedroogde multebaer, een soort framboozen, smakelijk gemaakt en tot grog verwerkt. Na het middagmaal werd rust gehouden tot 4 uur. Dan werd weder werk gezocht tot 6 uur, waarna men het avondmaal gebruikte. Zoo leefde de beman ning van 22 September 1892 tot het eind van Juni 1896 aan boord van de „Fram" in de onmetelijke ijswoestenij. De koude daalde niet beneden 52° vorst en de warmste tem peratuur was ongeveer 2°. Dan smolt de sneeuw en op het ijs vormden zich bekkens en plassen vol diinkwinter. En zelfs in deze bekkens was leven. Nansen ontdekte in het ijswater infusoriën en atomeën in grooten getale, die gedeeltelijk nog onbekend waren. Vogels zag de „Fram" weinig, nu en dan een enkele meeuw. Ook ijsberen waren er zeldzaam; in het geheel werden er in drie jaar 29 gezien en geschoten, terwijl men verder een poolvos buitmaakte. Robben zag men niet en in de open vlakken tusschen het ijs verschenen nu en clan enkele kleine kabeljauwen. De klee ding bestond uit een wolfspels, uit wollen ondergoed en hooge laarzen; bij strenge koude werd ook het gelaat bedekt. Slechts in den zomer werden sneeuwbrillen gedragen. De beren naderden het schip tot op 30 meter afstand. De manschappen vingen er een doch moesten hem dooden, omdat hij te woest was. Bewonderenswaardig is de goede toestand van de „Fram", die volgens Nansen nog verscheidene poolreizen zou kunnen doen. De inrichting van het schip was ook uitste kend. Het voornaamste, waarop bij een poolreis dient te worden gelet, is volgens Nansendat de bemanning steeds in een goed humeur moet worden gehouden. Hij had derhalve speelkaarten en muziek aan boord genomen, om den lieden hun opge ruimdheid uiet te doen verliezen. De zomer was nooit zoo prachtig als de winter met zijn schitterend noorderlicht, dat gedurende deze reis in 't bijzonder in al zijn heerlijkheid werd waargenomen. Pruisische boeven. Het aantal tuchthuis boeven in 35 Pruisische strafgevangenissen bedroeg in het jaar 1894—95 25232, tegen 30531 in het jaar 1881—82 en 28577 in het jaar 1869. In geen enkel voorjaar sedert 1869 was het aantal tuchthuisgevangenen zoo ge ring als in het vorige seizoen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Eeu woordje tot de Laugstraatsclie onderwijzers. Wanneer wij om de veertien dagen „De Bode", het orgaan van den bond van Ned. Onderw., doorlezen, denken wij steeds aan u, onderwijzers in de Langstraat. Wat hier van de oorzaak is? Niet, dat geuoemd blad telkens melding maakt van uw werken en streven tot verbetering uwer positie. Neen, het tegendeel is de oorzaakgeen teeken van leven toonen de Langstraatsche onder wijzers, waar het hunne belangen geldt. Col lega's, wanneer zult ge uit dien dommel ont waken Waarom aarzelt gij, het voorbeeld van zoovele collega's uit alle oorden des lands te volgen, waar die zich scharen onder de vaan van onzen Bond? „Waakt op, gij die slaapt Vereenigt u en strijdt mee Of is uwe positie in de Lang straat zoo rooskleurig, dat ge geen verbete ring noodig acnt?v Wij weten wel beter, dat dit niet zoo is en wij twijfelen niet of gij zult dit ook wel inzien. Welnu, niemand zal durven ontkennen dat, waar verkeerde toestanden zijn, ook gesproken mag worden van die verkeerde toestanden en niemand zal het den belanghebbenden ten kwade duiden, dat zij trachten door gezamenlijke krachten, die toestanden te doen verdwijnen. Die belanghebbenden zijn de onderwijzers en geen ouderwijzer mag zich op een afstand houden en lijdelijk blijven toezien bij den strijd, die honderden zijner collega's in den lande voeren, genoodzaakt zijn te voeren. Laat u dus door geen ongegronde vrees weerhouden lid te worden van den B. v. N. O.; waar zoovele collega's die dwaze vrees ver banden, moogt gij niet achterblijven. Dat het ledental van den bond zich steeds uitbreidt, bewijst het volgende Op 1 Jan. 189U bedroeg het aantal afdeelingen zeven op 1 Jan. 189L twintig-, op 1 Jan. 1S92 ze ventig en op L Jan. 1896 honderd dertien te zamen tellende 3620 leden. En dit is geen wondernu de overtuiging meer en veld wint, dat de bond slechts het goede wil. Collega's in de Langstraat, wilt ge mede werken tot het verkrijgen van een beter salarisvan meer zelfstandigheid, van een betere positie in de maatschappij, van een betere opleiding tot on lerwijzer, van leer plicht, vau betere kleeding en voeding van tiet arme schoolkind en van een pensioens fonds voor onderwijzersweduwen en weezen sluit u dan aan bij onzen Bond, want de bond werkt toi verkrijging van al deze ver te'eringen. Meldt u dus aan bij den heer Th. M. Ketelaar, Sarphati-park 8 te Amster dam, algemeen secretaris v. d. B. v. N. O. Nogmaals roepen wij u toe: »Ontwaakt Vereenigt u en strijdt mee!" U, mijnheer de redacteur, onzen hartelijke» dank voor de opname dezer regelen. Een Bondslid. Waalwijk, 30 Augustus '96. Het concert der harmouie St. Crispijn. Wanneer °oit het gemis aan een voldoende tuin gevoeld werd, dan was het zekerheden namiddag ter gelegenheid van het concert, gegeven door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien, bij den heer W. Brok ken te Bezooien. Door dit gemis aan een flinken tuin waren honderden verhinderd, om van het luisterrijke concert, dat het wakkere bestuur der genoem de harmonie hare leden aanbood, te kunnen genieten. Wat nu de uitvoering zelve betrof, daarover ging maar één woord en wel, dat zij over heerlijk en onverbeterlijk was. Meesterlijk werden alle nummers van het keurige pro gramma ten genoore gebracht; overweldigend zelfs was de fantaisie uit Wagner's „Tann- hiiuser" waarin de talenten van den directeur den heer Jos. Mahieu ten volle uitkwamen. Ook de „Espana Rhapsodie" van Chabrier en „Serenade" van Beethoven gaven blijken van juiste opvatting en diepe studie. Doch waar zou het heengaan indien wij den indruk wilden wedergeven die de uit gevoerde stukken op de toehoorders maakten? Genoeg zij het te vermelden, dat het publiek met ingehouden adem luisterde om daarna in een daverend applaus los te barsten. Wij eindigen met een woord van lof en dank aan het bestuur zoomede aan haren ijvervollen directeur voor al het schoone dat zij ons gaven te genieten. X. Y. Z. te Waalwijk, zal BIJ VEILING: in het Motel Verwiel te WAALWIJK, BIJ TOESLAGin het Hotel Gerris te WAALWIJK, telkens des avonds 7 ure de volgende eigendommen te Waalwijk in de Stationsstraat, behoorende aan den lieer F. C. van den Grint, aldaar. KOOP I. Een huiswaarin vergun ning, erf en tuin, sectie B no lu08, groet 1.84- are. KOOP II. Een dubbel huis noord naast koop I, sectie B nos. 1006 en 1007 groot 3.57 aren. KOOP III. Massa van koopen I en II, groot 5.4-1 aren. Aanbevelend tegen 15 September of I Nov. eene flinke zeer goed kunnende koken en netjes werken, tevens eene vlugge kuunende tafeldienen, met de wasch omgaan en naaien. Op een buiten bij 's Bo^ch Beiden P. G., loon f 100 a 120 naar be kwaamheid, benevens veel verval.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3